't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1689. Woensdag 31 October 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. ELE0N0RE. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 AfaonderLgke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Go., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 30 Oct. 1888. Zaterdagavond gaf de Scherm- en Gymnastiek-Vereeniging Oefening kweekt Kunst een openbare uitvoering in 't lokaal «Tivoli." Bij 't ophalen van de gordyn stonden de leden der hoofdafdeeling, benevens eenige adspiranten en leden der voorbe reidingsklasse, op 't tooneel geschaard. 't Eerelid Gerrit Jansen nam 't woord en bood, na een toepasselijke aanspraak, den president, den heer C. S. Jaring, namens de werkende leden en de leden der schietclub een souvenir aan, ter ge legenheid van zgn vijf-jarig presidium, bestaande in een keurig, door den heer Manikus geleverd, met zilver gemonteerd rookstel. Een sierlijk album, bevattende de namen der gevers, was er bijgevoegd. Diep geroerd door dit blijk van waardee ring, kon de geachte jubilaris zijn dank slechts in korte woorden uiten. De werk zaamheden, onder leiding van den ver dienstelijken directeur R. Oostenveld, werden met blijkbaar genoegen gezien door de talrijke leden en genoodigden, die de ruime zaal geheel vulden. Voor bereidingsklasse en adspiranten toonden, dat ze met vrucht de oefeningen hadden bijgewoond. Door toeren waarbij spier kracht en vlugheid uitblonken, zoowel als bij de orde-oefeningen, gaf de hoofd afdeeling blijk, dat »0. k. K." een waar dige plaats onder de turnvereenigingen inneemt. De oefeningen werden besloten met een pantomime, die den lachlust op wekte. Op 't bal, dat volgde, toonden onze gymnasten zich onvermoeid. Dat de directeur van Tivoli, de heer Maalsteed, er steeds op uit is zijne zaak te verbeteren, bewijst ons alweer 't nieuw geschilderde voordoek, dat 't tooneel afsluit. Een Italiaansch landschap, door de ondergaande zon verlicht, met een Grieksch tempeltje op den voorgrond, waarop de naam Tivoli prijkt, boeit 't oog aange naam, zoowel door frischheid van kleur als sierljjke teekening, 't Is 't werk van onzen ver dienstelg ken plaatsgenoot den heer J. P. Yalter, die door eigen oefe ning 't tot een goede hoogte als deco ratieschilder heeft gebracht. Zooals uit achterstaande annonce blgkt, is de vereeniging >H. W. N" al hier, van plan Woensdagavond in 't lokaal Tivoli een tooneelvoorsteling te geven en heeft daarvoor uitgekozen 't grappige kluchtspel »De Bibliothecaris". Bij vroegere gelegenheid hebben we »H. W. N." zien optreden en, afgaande op onze herinnering, verwachten we iets goeds. 't Doel dier vereeniging is, een bijdrage te leveren ten voordeel® van 't fonds voor redders van schipbreukelingen te Helder we vertrouwen, dat die bgdrage een flinke zal zijn en achten een woord van opwek king, waar 't zulk een doel geldt, geheel overbodig. Gaarne, we zagen 't meermalen, hebben onze plaatsgenooten wat over voor man nen, die lijf en leven wagen, wanneer de noodstorm brult, de zee kookt, de woedende golven onze stranden beuken en' de akelige kreet weerklinkt: »een schip in nood Vrijdagavond geraakte G. Z., oud 26 jaren, woonachtig te Nieuwediep, zeeman door de duisternis misleid, te Vlaardingen te water. Na een tijdsverloop van eenige minuten werd de man door G. Voorburg, H. Broos en J. Polderman, allen te Vlaar dingen woonachtig, op het droge gebracht, terwijl het niet mocht gelukken, trots het geduld van Dr. Voogd, de levensgeesten weder op te wekken. De man laat een vrouw en twee kinderen na. Bedankt voor den Hoorn op Texel J. Steenbeek, te Nieuwleusen. De Kon. Familie heeft opnieuw een droevig verlies te betreuren. De moeder van H. M. onze Koningin de Vorstin van Waldeck-Pyrmont is Zaterdagmor gen te Pyrmont overleden. Vorstin Helena Wilhelmina Henriette Pauline Marianne, geboren 12'Augustus 1831, dochter van Hertog Wilhelm van Nassau, was den 26 September gehuwd met den tegenwoordig regeerenden Vorst van Waldeck-Pyrmont. Zooala men met een enkel woord heeft medegedeeld, is ingediend een wetsontwerp, hou dende bepalingen tegen het visschen door opva renden van vreemde vaartuigen in de territoriale wateren van het Rijk. De internationale overeenkomst tot regeling van de politie der visscherij in de Noordree buiten de territoriale wateren, bepaalt wel in art. 2, aline» 1, dat de visschers van eiken Staat het uitsluitend recht van visscherij zullen genie ten binnen een kring van drie mijlen langs de geheele uitgestrektheid der kusten van dien Staat, doch tegen inbreuk op dit onbetwistbaar recht der nationalen bestaat geen strafbepaling. De conventie zelve geldt dan ook alleen buiten de territoriale wateren, aan den oeverstaat over latende die maatregelen te nemen, welke noodig mochten blijken tot handhaving van de rechten der nationalen op of in de territoriale wateren. Iedere oeverstaat is derhalve ook na genoemde overeenkomst bevoegd gebleven op het hem toe komende zeegebied zijn hoogheidsrechten uit te oefenen en te doen eerbiedigen, en daarvan te weren hen, die zich niet gedragen naar de voor dat gebied geldende wetten of besluiten. De conventie beperkt die bevoegdheid slechts in één enkel opzicht, namelijk door aan vreemde visschersschuiten de vrijheid te waarborgen om in territoriale wateren te komen varen of anke ren, welke vrijheid in gewone omstandigheden trouwens in ieder beschaafd land wordt gelaten. Het wetsontwerp strekt om het inbreuk maken op de rechten der nationalen tot visscherij in de territoriale wateren strafbaar te stellen en maat regelen te nemen, opdat zonder gevaar voor moeilijkheden met een vreemde regeering aan visschers kunne belet worden, aldaar hun bedrijf uit te oefenen. Art. 1 bepaalt„Het is aan opvarenden van vreemde vaartuigen verboden te visschen in de territoriale wateren van het Rijk, zooals die zijn omschreven in de art. 2 en 3 van de bij de wet van 15 Juni 1883 (Stbl. no. 73) goedgekeurde internationale overeenkomst tot regeling van de positie der visscherij in de Noordzee buiten de territoriale wateren. Tegen overtreding van het verbod is geldboete bedreigd en verbeurdverklaring van het vischtuig. Op 30 September 11. bedroeg het getal vacante predikauts-plaatsen iu ons land 368, tegen 376 op 30 Juni 11. Gedu rende het 3e kwartaal ontstonden 49 va caturen en werden er 57 vervuld. Z. M. de Koning heeft het bescherm heerschap aanvaard der Engelsche com missie voor het monument ter herinnering aan de landing van Prins Willem Hl, in 1688, en als bgdrage in de kosten 100 pd. st. geschonken. Volgens het Handelsblad is sinds een paar dagen de toestand van Z. M. den Koning weder minder gunstig, en ziet Z. M. zich genoodzaakt een groot gedeelte van den dag rust te nemen. Het korps officieren der schutterijjte Alkmaar heeft ontslag aangevraagd. Een ingezetene van Haarlem heeft een nieuw middel aangewend om muizen te vangen. Een plaat bordpapier, be smeerd met vogellijm, werd des avonds door hem in de kamer gelegd, met het gevolg, dat den volgenden ochtend niet minder dan veertien muizen elkander ver schrikt zaten aan te kijken op de kleverige vlakte. In een Amsterdamsch blad komt de volgende vermakelijke advertentie voor Zondagnacht per abuis uitgetrokken, in het Vondelpark, een kamgaren jas en vest, waarin een zilveren horloge met stalen ketting. De vinder kan alles tegen de volle waarde terug bezorgen. Adres te bevragen aan het bureau Vliegend Blaadje". Zij is van eeD zeeman, die te dikwijls op de vriendschap had gedronken en ten slotte in het Vondelpark verzeild was, waar lig dacht thuis te zijn en zich van eenige kleederen ontdeed. Een voorbij ganger nam waarschijnlijk de spullen mee. Daar de zeeman liefst geen armen drommel in aanraking met het gerecht bracht en het gebeurde grootendeels zijn eigen schuld is, zoekt hij nu op deze manier zgn eigendom terug te krijgen". Een gelukkig niet alledaagsch voor val had te Rotterdam in een gezin plaats, waar bij het gebruiken eener boterham een naald met draad uit het brood werd te voorschijn gebracht. Omtrent den arend, geschoten door den jager M. Koning, onder Schagen, deelt men nog het volgende mede Het dier, dat in den linkervleugel is getroffen, heeft een vlucht van 7 a 8 voet. Het wordt in een kippenhok be waard, waar het zich heel goed in zgn gevangenschap schikt. Alleen, wanneer hem een aangeschoten, doch nog levend vogeltje wordt voorgeworpen, komt zgn roofdiernatuur weer boven. Alkmaar, 25 Oct. De Raad dezer gemeente besloot gisteren tot het plaat sen van een gedenksteen in den gevel van het huis aan de westzijde der Mient alhier, waarin Alkmaars eere-burgeres mevrouw BosboomToussaint op 16 Sept. 1812 werd geboren. Een dergelijke hulde zal worden gebracht aan de nagedachte nis van den heer W. J. Hofdijk, die alhier op 27 Juni 1816 in het huis aan de zuidzijde van den Koningsweg het levenslicht aanschouwde. C. Braber Kz., landman te Oolt- gensplaat en prediker te Oud-Beierland, vertrok Zaterdag, in plaats van naar Oud-Beierland, om daar een preekbeurt te vervullen, naar Noord-Amerika, in gezelschap van zgn oudsten zoon en de lieve duiten van een inwoner van Ooltgensplaat. Een Geldersche stijfkop Haast je wat! riep men op het stati onsplein te Utrecht Woensdagmiddag een boer toe, die zich naar den trein spoedde. Het boertje liep dan ook zoo hard hij kon het perron op. Er stond een trein en hij stapte in een der 3e kl. waggons. De conducteur vroeg en verkreeg zgn kaartje. »Er uit riep hem de haastige con ducteur toe, je moet naar Maarsbergen en deze trein gaat naar Rotterdam. »Nee, nee, mannetje!" hernam de boer al hijgende, je zei mg niet pakken, in die waogen bin ik van morgen hier gekomme en daor mot ik rijdenik heb 't retour betaold". Het boertje werd er echter, niettegen staande zgn tegenspartelen, met geweld uitgetrokken en hij kon nog een uur op zgn waogen wachten. Alweer komen onze Araerikaansche overburen voor den dag met een splin ternieuw plan van havenverdediging. De tijd zal leeren of het uitvoerbaar is; in elk geval pleit het voor de vinding rijkheid van hem die het plan bedacht. Kruit noch dynamiet komen er bij te pas, maar petroleum. Door den uitvinder wordt voorgesteld, doorboorde gzeren pij pen te leggen, dwars door de rivier en de haven-toegangen van Philadelphia. Bij het naderen van den vijand kan pe troleum worden geperst door de buizen, en de drijvende laag behoeft dan slechts aangestoken te worden om een ondoor dringbaar gordijn van vuur en rook te verkrijgen. Naar men zegt, zal binnen een paar weken een proef genomen worden bij fort Mifflin. Voor eenige dagen is te Rubrort een Nederlandsch schip in beslag genomen en de schipper geboeid naar de gevange nis overgebracht, op grond dat het schip grooter was dan waarvoor het geijkt was, waardoor telkens meer kolen werden ge laden dan waarvoor betaling werd ont vangen. De schipper is thans uit de ge vangenis te Ruhrort ontvlucht en weer in Nederland teruggekeerd. Waartoe concurrentie niet al kan leiden, hiervan zag men onlangs een sterk sprekend voorbeeld in een Moravisch dorp. Daar werd het schoonhouden van het schoolgebouw voor 188889 aanbe steed. De man, die het tot dusver deed, kreeg daarvoor f 10 maar nu was er een concurrent gekomen en de beide mede dingers deden al lager en lager aanbod, totdat de een zich bereid verklaarde, het werk om ni6t te doen. Daarmee had hij echter zgn tegenpartij nog niet overbluft, want deze bood aan, 1 gulden toe te geven. «Ik geef f 1,50", riep daarop de ander. «Maar ik f2", hernam de concurrent, en nu werd hem het blgkbaar zoo begeerlgke baantje toe gewezen. Te Coburg werd dezer dagen in de maag van een gans een 20-Markstuk ge vonden. De vrouw, die het dier ver kocht, wil dit geldstuk terug hebben, daar zij het verloren heeft, maar de boer, wien de gans oorspronkelijk toebehoorde, beweert dat het geld van hem is, en de man, die de gans kocht, houdt vol, dat het hem toekomt. Ongeveer 35.000 arbeiders der Eng. kolenmijnen hebben het werk gestaakt, en hun aantal zal waarschijnlijk weldra tot 50,000 zijn aangegroeid. De werkstaking is voornamelijk beperkt tot het graafschap York. Vele mgubesturen elders hebben aan de eischen tot loonsver- hooging der werklieden toegegeven. Marine en Leger. Bij het korps mariniers zijn toegekend: dfltil-. veren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst, aan den sergeant majoor J. H. 8chrijver, sergeant C. Te Pij, sergeant J. v. Dijk, sergeant A. 8tadt- man, korpor. tamboer J. H. A. Banning, de bron zen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst, aan den sergeant meester schoenmaker D. J. Beenhou wer, schrijver 4de klasse (korporaal) R. J. B. van Dijk, korporaal J. M. Verhoek, marinier le klasse C. P. de Graaf, marinier le klasse J. F. Caboo- ter, marinier le klasse P. Willebrands. De le luitenants der mariniers P. J. v. Troo- ijen en A. J. Paehlig worden met 16 November a. s. geplaatst bij het le en 3e bataljon te Am sterdam en te Rotterdam. Op 1 Mei 1889 zal de 4e comp. vesting-artil lerie, alhier in garnizoen, naar Willemstad ver trekken om daar garnizoen te houden- De 2de compagnie nit 's-Gravenhage komt alsdan hier in garnizoen. Zaterdag is te Ymniden binnengevallen Zr. Ms. schroefstoomschip Sommelsdijk, onder bevel van den kapit.-lnit. ter z. J. F. M. Lange, komende van Suriname. De kapt. der artillerie Vermijne, van hier, wordt voor eenigen tijd te Luik gedetacheerd. Zr. Ms. gaffelschoener „Argus", commandant luitenant ter zee lste klasse M. E. Hazenberg, belast met bet toezicht op de visscherij in de Noordzee, wordt met den lsten November buiten dienst gesteld. Volgens de Java-Bode, zijn in den loop van dit jaar in den ganschen Archipel nog Blechts 25 Eu- Naar het Duitsch van E. WERNER. 28). En ik heb oogenblikkelijk de deur weder laten sluiten," vervolgde Arnulf, «wantzij komen z/De Denen Nu reeds »/Ja, want zij marcheeren door de landstraat en kunnen binnen een kwartier hier zijn." iiZijn zy talrijk vroeg Hellmut, terwijl zij over het voorplein naar de kamer gingen, waar de dokter en Otto eenige oogenblikken te voren hadden vertoefd. «Er zijn meer dan wij dachten. Door den nevel kunnen wij ze niet goed onderscheiden, doch er zullen ongeveer een paar honderd zijn." De jonge slotheer scheen getroffen door dit bericht, dat hy ongetwyfeld niet had ver wacht. «Zooveel?" mompelde hy, «daarop was ik niet voorbereid." «Ik ook niet, zij schijnen do zaak no~ ernstig op te vatten en sturen ons dadelijk een half regi ment op het dak. De stryd zal heviger zyn dan wij dachten." «Nu, dat doet er niets toe. Wij moeten het wagen, het koste wat het wil 1" «Wellicht wordt er weder bloed vergoten om mijnentwilzeide Arnulf somher. //Laat dat nu rusten," dus drong Hellmut aan, doch Jansen schudde heftig het hoofd. «Gij kunt het laten rusten ik nietGij weet niet hoe mij dat kwelt en als een last op de schouders drukt. Als wij voor de overmacht moe ten bukken «Wij bukken niet. 'De Duitsche troepen zijn op marsch en totdat zij hier zijn zullen wij het slot verdedigen." Arnulf antwoordde niet terstond, hij scheen met zich-zelf in strijd, eindelijk zeide hij, zonder de oogen van den grond te slaan «Mijnheer von Mansfeld gij hebt mij van daag het leven en de vrijheid gered." «En gij zoudt uw leven en vrijheid liever verloren hebben, dan ze mij te moeten dan ken «Dat mag zoo zijn, doch daarmede wordt de schuld, die ik u heb af te doen, niet ver minderd." uArnulf gij haat mij!" Jansen zweeg doch zijn duistere blik gaf het antwoord. «Ook nu nog vroeg de jonge slotheer ver wijtend. //Arnulf hief de oogen, waarin iets van zijn ouden trots flikkerde, langzaam op. «Ik kan niet huichelen, mijnheer von Mans feld. Ja, ik heb u bitter gehaat, als een af vallige, die zijn vaderland verried en verloo chende, als een zwakkeling, die aan den lei band van een vreemde liep. Eerst heden weet ik dat gij een man zijt, doch een paar andere oogen, die verder zien dan ik,hebben reeds vroeger ontdekt, wie gij waart. Van daag hebt gij echter uw vaderland en uwe bruid weergevonden nu kan mijn haat u niet meer deren!" Een diepe smart sprak uit deze woorden, waardoor het vijandige op den achtergrond werd gedrongen, en Hellmut besefte, dat de beweegredenen, die dezen man zoo deden spreken, niet kleingeestig of onbeduidend wa ren. In zijn antwoord lag dan ook geen toorn doch diepe ernst opgesloten. «Arnulf, wij staan voor een strijd, waarin een van ons beiden vallen kan. Laten wij vooraf vrede sluiten." Arnulf streek met de hand over zijn voor hoofd, als wilde hij zijne herinueringen uit- wisschen; men zag, hoeveel het hem kostte om zijn tegenstander de hand te reiken, doch hij deed het toch. «Zonder u zoude ik nu voor den krijgs raad staan cn den kogel te wachten hebben. Er kan nu komen wat er wil, ik ben nu toch vrij! ik dank u!" Hellmut schudde krachtig de hem aange boden hand. «Wij zullen den ouden haat begraven en het andere aan de toekomst overlaten." De beide mannen hadden niet bemerkt, dat Elenore aan den ingang der zaal stond en deze laatste woorden gehoord had nu trad zij haastig binnen. «Hebt gij eindelijk een woord van dank gesproken, Arnulf?" vroeg zij. Jansen keerde zich om en zag haar aan met een donkeren, raadselachtigen blik, ter wijl hij een diepen zucht loosde. «Ja," antwoordde hy. «Gy moet my niet zoo verwijtend aanzien, freule Nora, gij weet niet wat het my gekost heeft. Gij zult mij in den slottuin vinden, mijnheer von Mans feld." «Ik volg u terstond," riep Hellmut hem na, vervolgens trad hij op Eleonore toe. «De Denen komen, Nora," zeide hij betee- kenisvol «het is een heele overmacht." «Ik weet het," antwoordde zij. «Zult gij toch het slot verdedigen «Tot den laatsten man?" «En graaf Odensborg heeft u verlaten?" «Ja voor altijd!" Het antwoord klonk zwaarmoedig, Elenore gevoelde de beteeken is, troostend legde zy de hand op zijnen schouder. «Niet voor altijd. Hij zal u later recht la ten wedervaren. Hij zal «Bij de zijuen blijven, zooais ik doozeide Hellmut. «Waarom mij dat te vertellen? Hij offert mij op, zooals ik hem moest doen. Sedert van morgen weten wij, dat onze we gen uiteen loopon, doch wij beiden hadden ons do scheiding niet zoo zwaar kunnen voor stellen." «Berouwt nw besluit u?" vroeg zij zacht. «Het was geen besluit, het was een ont waken! Gij hadt het mij reeds gezegd, dat het vaderland zijne rechten op den verloren zoon zou doen gelden. Heb ik mijn vader verloren, u heb ik daarvoor teruggevonden, of ver werpt ge mij ook nu nog?" Ilij behoefde geen antwoord meer, haar blozen zeide hem genoeg. «Heimat, niet op dit oogenblik wij staan voor een gevaar «Op dit oogenblik hebt ge mij het recht gegeven u te beschermen," riep hij onstuimig uit. «Het gevaar zal voorbijgaan, maar mijn recht laat ik mij niet ontnemen. Kunt gij nn uwe hand niet vol vertrouwen in de mijne leggen?" Hy had zyn arm om haar heen geslagen en zag haar in de oogen, welke teeder in de zijnen blikten en even teeder klonk hare stem, toen zij antwoordde: «Ja, Hellmut, nu kan ik het, want nu weet ik, dat gij uwe vrouw zult liefhebbon en beschermen, zoolang gij leeft!" De oude majoraatsheer had wel goed ge zien met zijne zoo dikwyls aangevallen testa- mentshepaling, de jongelieden hadden elkan der eindelijk toch gevonden. Doch er bleef hun geen tijd, zich over hun nieuwverworven geluk te verheugenslechts een enkelen, vu- rigen kus drukte Hellmut op de lippen zijner bruid, toen liet hij haar los. Zijn plaats was nu huiten, waar de aanrukkende Denen zich elk oogenblik kondon vertoonen. Hij trad met Eleonore de zaal uit, doch zy werden hier nog enkele minuten opgehouden; mevrouw von Mansfeld kwam juist de trap af, gevolgd door Eva en dokter Lorenz. Men had hem aan het verstand gebracht dat men ziju krijgsmansdaden nog niet noodig had en hij ze in reserve moest houden. Hij had daarom besloten de dames te beschermen natuurlijk met het geweer ofschoon er voorloopig nog niets te beschermen viel. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1