Ad ver tent i ën. Doopsgezinde Gemeente Aan de leden der Herv. Kerk ie Eerw.Hr. SIEBENHAR, van Beverwiji. Vrije Geref. Gemeente, Ds. VERSTEEG. Bekendmaking. 0P WOENSDAG 7 NOVEMBER. „Kuis (om MpurmHiipi". opiim éi Biioiw Offtnartzaal Sim Eerste WINTER-CONCERT, op DINSDAG 6 NOV. 1888. TIVOLI. Zondag a.s. BAL. De bij het 4e reg. Vest.-Art. tot 2n luitenant benoemde sergeanten-volontair J. Fast, J. van Gastel en P. J. Romein, hebben gisteren voor het front van den troep, den van hen gevorder den eed afgelegd in handen van hun chef den kolonel commandant van het regiment, H. W. van Marle. De 2e luit. Tromp, van bovengenoemd regi ment, is, te rekenen van den lOen dezer, over geplaatst van den Helder naar 's Gravenhage. Het commandement van Z. M. wachtschip al hier, met den aankleve van dien, thans waarge nomen door den kapt. t. z. A. baron Collot d'Escury, werd Donderdag jl. overgedragen aan den kapt. t. z. P. Ie Comte. Door den aftredenden bevelhebber, die op non- act. is gesteld, werd bij die gelegenheid een har telijk afscheid genomen van den état-major van dien bodem. Als medegeleiders van het detachement, sterk ongeveer 120 onder-officieren en mindere schepe lingen der marine, hetwelk onder bevel van den luitenant ter zee le klasse. P. W. C. Ledeboer den 24sten November e. k. van hier per Prins Frederik naar Oost-Indië vertrekt, zullen de luitenants ter zee 2e klasse D. A. P. Koning, W. Th. Yan Vloten en A. L. De Kruijff de reis derwaarts medemaken. Stoomvaartberichten. Het stoomschip »Sumatra«, van Batavia, ver trok den 30en October van Padang. Het stoomschip «Conrada, v. Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 October van Southampton. Het stoomschip «Burgemeester denTex«, van Amsterdam, vertrok 31 October van Port-Said. Het stoomschip «Prinses Wilkelmina«, v. Ba tavia, passeerde 31 October Gibraltar. Marktberichten. Purmerend 30 Oct. Aangevoerd 25 Paarden, 287 Melk-en vette Koeien, de eerste handel matig, prijshoudend, de tweede handel vlug, 95 Yetto Kalveren f0,70 a 0,90 per P., han del vlug, 76 Nucht. dito f 10 a 22, handel stug, 2926 Schapen en Lammeren, handel stug, prijshoudend, 220 vette Varkens f 0,38 a 0,46 per P.. handel vlug, 307 Biggen f 2 a 6, han del stug, Kipeieren f 5 a 6 per 100, 1040 pond Boter f 1,25 a 1,30 per pond, 905 Ganzen f2,40 a 3. Kleine kaas f 31,50, Middelbare f 28, aan gevoerd 357 st. Schagen, 1 November. 9 Paarden f 35, 4 Stieren f 70 a 140, 397 Geldekoeien f 90 a f 245, 125 Kalfkoeien f 150 a 230, 210 Vaarzen f 70 a 130, 180 Hokkelingen f 20 a f 54, 11 nuchtere Kalveren f8 a 17, 420 Schapen f 12 a 30, 150 Lammeren f 10jal8 25 magere Varkens f 9 a 11, 52 Biggen f4 a f 6, 20 Kippen f 0.30 a 1.25, 80 Eenden 50 a 75 cents, Boter per kop 85 a 90 ct., Kaas per kilogram 25 a 30 ct., Kip-Eieren f 5 a 6, Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks. Petroleum-Noteering van A. KLIK. Amerik. Petroleum f 10.60 per 100 KGr. Nobel - 9.75 100 c j 7- -mste Tan zonder verbindmo 10on - «ar löö_y Visscherijber ,cnten. ]oNieuwediep, 31 jOctol}e£ Aangebracht 30tal bjr talX4,35. „er, schipper Smit met 105 groote tong, (ine en middelm. tong, kleine schol en «0 «chbesomming f 80. Tders met 16 tot 90 tong per st. 45 tot 50 p tot 100 kleine en middelmatige tong .k 10 tot 20 cent, 2 tot 6 mand kleine schol 3? mand f4 a4,15. 18 beugers met 10 tot 60 schelv. per 100 stuk ji 65. J 1 November. 1 sloep, schipper J. Zwartveld fe' met 1850 schelv., waarvan 600 levende, per 100 stuk f 19.50. 1 schuit van Terschelling met 1200 schelv. per 100 stuk f25,50. Eenige beugers (weinig vangst) met 10 tot 40 schelv. per 100 stuk f58 a 74, 15 rog per stuk 66 cent, 2tal haring per tal f 4,80. 1 November, 7 korders met 21 tot 50 groote tong per stuk 55 cent, 30 tot 50 kleine en mid delmatige tong per stuk 10 tot 20 cent, 6 tot 8 mand kleine schol per mand f 3,85 a 4, 2 tarb. per stuk f 9, 60 kor-schelv. per stuk 50 cent,^ 1 tot 2 mand schar per mand f 1, 1 steur f 16,50. 2 Nov. v.m. 8 uur. Schuiten in zee. Ingezonaon. hooge, meestal niet gevaarlijke deining loopt. Men is zelfs zoo ver gegaan, en men heeft 't uit sommige plaatsen als een groote bijzonder heid, een soort van mirakel opgegeven, dat men aan de reddingsbooten oliekasten heeft aange bracht. Van sommige plaatsen kwamen hier over gunstige berichten in. Maar 't is slechts een halve maatregel, nog niet eens een halve, omdat die oliestorting van uit de boot slechts alleen bij de thuisreis kan baten, en de olie zich, wegens de onmiddellijke nabijheid, niet breed genoeg over de golven kan verspreiden, en daardoor niet genoeg haar uitwerking kan doen. Daarom zou ik wenschen dat men ook hierbij de vuurpijl te hulp riep. De pijl wordt hiertoe afgeschoten met een dubbele lijn, die door een sterk blokje loopt. Aan een der lijnen wordt een doelmatige bus bevestigd, zoodanig, dat men het einde der an dere lijn steekt door een ring die, zoodra men er aan trekt, door het draaien van een kraan tje, een opening in de olibus brengt. Is nu de fijn een vijftig meter of zoowat in zee getrok ken door de eerste lijn, dan opent een ruk aan de tweede de kraan, de olie vloeit uit, wordt door den wind over de golven gejaagd en de branding is bedwongen. Snel neemt de boot dat oogenblik te baat om zee te kiezen; de voorman grijpt zoo mo gelijk de lijn, om er het vroeger beschre ven gebruik van te maken en door het aan trekken van het volk aan het strand van de eerste fijn sleept men naar behoefte de oliebus verder in zee en helpt meteen eenigszins de roeiers hun zwaren arbeid verrichten. Ik wil ook dit middel alweer niet als afdoend red middel beschouwd hebben, maar toch zouden er toestanden kunnen plaats hebben, waardoor het gevaar zou kunnen worden verminderd. Mannen van het vak kennen zeker nog wel meer dezer toestanden, waaronder de vuurpijl in dier voege zou kunnen worden aangewend. Callantsoog, October 1888. Met voorloopigen dank en hoogachting M. de R.! UEd. Dr., S. TE GEMPT. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 29 October tot 2 November. ONDERTROUWD: J. Tuinder, konsta- belsmaat bij de Marine en A. v. d. Akker. P. Bakker, koksmaat bij de Marine en J. Hen. N. Roobol, stoker bij de Marine en G. Veen. W. Rieuwers, torpedist bij de Marine en H. v. Halen. C. T. Mahieu, broodbakker en C. H. C. v. d. Klaauw. GETROUWD: A. A. Verbergt, letter zetter en G. J. Smit. BEVALLEN: J. C. M. Lub, geb. Huij- bons d. M. van Diest, geb. Lastdrager, d. J. London, geb. do Vlugt, d. M. E. Ver- berne, geb. Steenman, d. C. T. Esvelt, geb. v. d. Valk, Z. OVERLEDEN: C. C. van Beek, 5 m. Een levenloos aangegeven. Burgerlijke Stand, gem. Texel. Van 25 tot 31 October. ONDERTROUWD: Cornelis de Groot, weduwnaar van Petronella Snakenbroek en Margaretha Elisabeth Burgman. GEHUWD en OVERLEDEN: Gecne. GEBORENSouwtje, dochter van Teunis De Wijn Cz. en Tryntje Zwanenburg. DE VUURPIJL. Mijnheer de Redacteur! De vuurpijl zou ook nog tot andere doel einden kunnen gebruikt worden, 't Is thans, en waarschijnlijk onbekookt en lichtzinnig er kend, dat olie een geschikt middel is om het breken van den golfslag te verhinderen en uit te werken dat daar, waar straks nog felle brekers hun schuim en zilte tranen hoog deden opspatten, door den invloed van olie, slechts Vervolg der Berichten. De heer J. Caland, ontvanger der registratie en domeinen alhier, is benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen 3e kl. te Leeuwarden. Met goed gevolg heeft mej. A. Wijn, van hier, te Amsterdam examen afgelegd voor de acte als onderwijzeres. Door de Garnizoens-Voedingscommissie alhier werd gisteren aanbesteedDe levering van levensmiddelen en brandstoften, ten be hoeve van de menages der alhier garnizoen houdende troepen, gedurende het jaar 1889. De uitslag is als volgt: Rundvleesch en vet: minste inschrijver M. Evelein ad f 54.90; voor gerookt spek, J. W. Coer, Deventer, ad f 60.90; voor Zout H. Riesselman, ad f 1 kihAriT0^ Cokes D--Stella gen ad f 1.07, Teri«.^q/i'- iÖO KG.; voor lange Turf P. jiandsma en J. Blikkert, beiden 49 %'nc" 'per 100 stuks. Van de leden der Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier zijn bij 't einde van dit jaar aan de beurt om af te treden de heeren C. D. Zur Mühlen, L. W. F. Oudenhoven en S. Schellinger. Met genoegen woonden we de voor stelling bij, door de Vereeniging H. W. N. Woensdagavond in Tivoli gegeven. De opkomst van 't publiek hadden we ons grooter voorgesteld, vooral daar de en treegelden ten bate komen van 't Fonds voor redders van schipbreukelingen, alhier. De opvoering van »De Bibliothecaris" was aan goede handen toevertrouwd. De rollen waren flink bestudeerd en werden los en vrij gespeeld. Herhaalde malen klonk een hartelgk lachen door de zaal, waartoe de komische toestanden en de grappige verwarring in het stuk aanlei ding gaven. Luide applaus gaven het bewijs dat de toeschouwers 'tspel wisten te waardeeren. We vestigen de aandacht onzer lezers, naar aanleiding van achterstaande annonce, op de voorstelling, Zondagavond in Café «Hoffman", onder directie van den heer H. W. Nieuwenhuis, te geven. De heer Panbakker was zoo beleefd ons een kijkje in zijn nieuw aangelegde inrichting te gunnen. De vergaderzaal heeft een flink en daarbij een keurig net voorkomen. Pianino, biljart en meu belen blinken den bezoeker tegen, zoodat 't geheel een aangenamen indruk maakt. Het tooneel, voor repetitiën en uitvoering van kleine gezelschappen uitmuntend, prijkt met nieuw decoratief, door den heer J. P. Valter met smaak ontworpen en uit gevoerd. De vergroote kleine zaal is nu een flink lokaal geworden. Alles toont aan, dat de ondernemingsgeest alhier nog niet is uitgedoofd. Gisteren werd aan den machinist der 2e klasse G. Jongman, bij de Kon. Ned. Marine alhier, op plechtige wijze uitgereikt de zilveren medaille voor 24- jarigen trouwen dienst. Nevens deze onderscheiding, prgkt de borst van den betrekkelijk nog jeugdigen zeeman reeds met de Atjeh-medaille en met het kruis voor deelneming aan gewichtige krijgs verrichtingen. De eerste jaarsvergadering der Schilders- Vereeniging //Oefening kweekt Kennis" werd j.1. Woensdagavond in 't oefenings-lokaal in de Diaconiestraat alhier gehouden. De president, de heer H. Keizer, hield eene openingsrede, waarna door den secretaris, den heer G. Rijkers, het jaarverslag over 188788 werd uitgebracht, 't Verslag luidde gunstig en getuigde van de werkzaamheid, den ijver cn de toewijding van bestuurderen en leden. Met genoegen werd ver meld de welwillende medewerking, van de hh. Leich en Bethlehem ondervonden en den steun, door heeren donateurs gedurende dit jaar ge schonken. De penningmeester, de heer C. T. de Boer, gaf verslag van 't beheer der geldmidde len. 't Eerste jaar was nog al een kostbaar jaar geweest; toch kon de rekening nog met een voordeelig saldo worden afgesloten. Fraaie proeven van de gemaakte vorderingen der leden waren in 't oefeningslokaal ten toon gesteld. Aan 't einde werd door een der belangstellende aanwezigen een woord van hulde gewijd aan de werkzaamheid der leden van deze Vereeniging en werden de beste wenschen geuit voor hare instandhouding en haren voortdurenden bloei. 't Is voor deze vereeniging wensehelijk, dat zij steeds meer steun en hulp vinde, zoowel bij corporatiën als bij bijzondere personen, die haar in haar uitnemend streven op eenigerlei wijze kunnen schragen. Gisterenmiddag ten vier ure werd de afgetreden commandant van 't wacht schip. Bar. Collot d'Escury door marine officieren uitgeleide gedaan aan 't station. 't Muziekkorps der K. N. Marine, onder directie van den kapelmeester J. Koning, voerde daarbij eenige stukken uit. De toestand van den timmerman Nijland, die Dinsdag jl. in het dok is ge vallen op 's Rijks werf alhier, is nog steeds zeer zorgelijk. De Staatscourant van 2 Nov. bevat in haar officieel gedeelte het volgend bericht Volgens verklaring van Zr. Ms. genees- heeren is de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning in de laatste dagen niet verbeterd. Hoogstdezelve is op dit oogenblik lij dende aan een ontsteking der mond- en keelholte, waardoor de voeding aanmer kelijk belemmerd wordt. Van Het Loo wordt aan het Hbl. i. d. 1 Nov. geseind, dat de toestand des Ko- nings, hoewel zorgbarend, niet levensge vaarlijk is. Doctor Vinkhuijsen, te 5 uur te Apel doorn aangekomen, blijft op Het Loo. In het dorp zelf weet men weinig van hetgeen op het paleis omgaat, daar strikte en stipte geheimhouding is opgelegd. Zij, die wel ingelicht heeten te zijn, gelooven niet aan een noodlottigen afloop van de crisis, dit Z. M. nu doorstaat. Donderdag hield Z. M. den geheelen dag het bed. Heden was de Koning korten tjjd op. Persoonlijk wenschte hg den chef-bloemist Kraagenbrink geluk, die he den zijn 25-jarig jubilé als zoodanig viert? De Staats-Courant beyat de benoe- ming_„der Yoögden, ingeval van minder jarigheid bij hare komst op den troon, van H. K. H. de kroonprinses Wilhelmina, als mr. W. baron Yan Goltstein van 01- denaller, Onzen kamerheer in buitenge wonen dienst; mr. W. A. A. J. baron Schimmelpen- ninck van der Oye, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal jhr. mr. J. Röell, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalen A. N. J. M. baron van Brienen van de Groote Lindt, Onzen kamerheer in buitengewonen dienst. Hoewel het in 't begin der week te Win kel erg rumoerig toeging, wegens het afschaften van de Katjeskermis, is thans alles weer zoo goed als rustig. Bij enkele gegoede burgers wer den nog ruiten ingegooidook zijn eenige scho ten gelost. Een boerenknecht werd zoo vreese- lijk toegetakeld, dat hg bijna niet te herkennen was. Tegen de belhamels is proces-verbaal op gemaakt. Zekere vrouw de Jong uit De Zijpe wordt verdacht haar 11-jarigen stiefzoon voortdurend te mishandelen. Volgens verklaring van den jongen althans, moet zij hem op zekeren dag met een gloeiende pook op den arm hebben gebrand. De jongen is inmiddels de ouderlijke woning ontvlucht en bevindt zich thans te Schoorl. De politie heeft zich de zaak aangetrokken en tegen deze vrouw proces-verbaal opgemaakt. In het 3e kwartaal van dit jaar hebben zich voor dientneming bij de marine 233 jongens aangemeld, waarvan 171 werden afgewezen en 62 aan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden ge plaatst, waardoor de sterkte dier school tot 170 jongens klom. Hiervan werden er den len October 106 overgeplaatst op Zr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Wassenaar." In de bosschen van Jhr. mr. P. Van Foreest te Heiloo werd eenige da gen geleden een man gevonden, die zich van het leven had beroofd door ophan ging aan een der boomen. Bij onderzoek bleek, dat hij daags te voren was gedag vaard om den 30en a.s. ter terechtszit- ting te verschijnen wegens diefstal van een horloge, welke dagvaarding hij bij zich had, waaruit bleek, dat lig was ge- heeten Antonius Hofstee, oud 37 jaren, thuis behoorende te Alkmaar. De oor zaak van deze treurige daad moet worden gezocht in dezen diefstal, waar echter nog bg komt, dat hg vroeger in Indischen dienst geweest zijnde, een pensioen had van f 200 per jaar, welk pensioen echter verviel, als hij veroordeeld werd. In den kelder van het huis op de Brouwersgracht No. 91 te Amsterdam, bewoond door een stoelenmatter en diens vrouw, werd Woensdagavond omstreeks elf uren brand ontdekt. Toen de brand weer kwam, vond zij de deur van den kelder gesloten en, nadat zij zich den toegang had verschaft, het geheele onder huis vol rook en de beide echtelieden in bewusteloozen toestand op den grond liggen. Buiten gebracht, werden de be kende regelen tot opwekking der levens geesten met gunstig gevolg op hen toe- jast, en toen zij eenigszins tot be wustzijn waren teruggekeerd, werden zij naar het politiebureau op de Noorder- markt gebracht. Naar wij vernemen, [is daar proces-verbaal tegen hen opgemaakt, omdat zij zich niet te best omtrent de aanleiding van den brand, die door hen aan het springen van een petroleumlamp werd toegeschreven, konden verantwoor den. Daarna keerden zg naar hun ver- big f terug. Deze reeds bejaarde lieden moeten niet al te gunstig, ook bij de politie, aange schreven staan. Beiden maken steeds veel misbruik van sterken drank, waaraan dan ook voor het grootste deel de bewuste- looze "toestand, waarin men hen vond, moet worden toegeschreven. Heldersche Moppen. Dokter: Genadige hemel, wie komt me daar bij zoo'n hondenweder in het holst van den nacht uit myn bed schellen? Boer: Ja, meneer de dokter, ik dacht zoo bij me zelfwij lui kunnen 't niet zoo best betalen, dc dokter zal voor ons overdag wel geen tijd hebben en daarom kom ik 's nachts maar. o Hij: „Weet je, vrouw, wat we doen kunnen om goedkooper te leven?" Zg: „Wel?" Hij: „Ik ga van den winter eiken avond naar het kofliiehuis, dan sparen we vuur en licht. Edele Menschenvrlenden Weest zoo goed en vestigt uwe aandacht eens op DEKKER, wonende in de Vischstraat alhier, vader van vijf kleine kinderen en sedert 9 weken aan het ziekbed gekluisterd; met het vooruitzicht op beterschap is het nog treurig Helder, 1 Nov. '88. v- DE WIT- ZONDAG 4 NOVEMBER a. s. hopen wij de 30-jarige Echtver- eeniging te herdenken van onze geliefde ouders: H. RIEMERS en C. C. KLOOSTER, i Uit naam van hunne dankbare kinderen en behuwdkinderen. Ondertrouwd N. ROOBOL, van Dordrecht, en G. VEEN, van Texel. Nieuwediep, 1 Nov. 1888. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd C. POSTMA en N. HOENSON. Helder, j g NoTember 1888. Wieringerwaard, Ondertrouwd C. Th. MAHIEU en C. H. C. YAN DER KLAAUW. Helder, 1 November 1888. Getrouwd A. A. VERBERGT en G. J. SMIT, die tevens hunnen hartelijken dank be tuigen voor de vele blijken van belang stelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 1 November 1888. Bevallen van twee welgeschapen Doch ters, waarvan de een kort na de geboorte is overleden, mijn geliefde Echtgenoote J. LONDONde Vlugt. Helder, 31 Oct. 1888. Bevallen van een Meisje H. WILMS-BOON. Anna Paulowna, 31 October 1888. Bevallen van een Dochter M. E. VERBERNE geb. Steenman. Helder, 1 Nov. 1888. Strekkende tot algemeene kennisgeving. Den ln September j.1. overleed te Soerabaia, JAN B IJ L, diep betreurd door mgzijnen neef. T. A. KRIJGER, Schipper K. N. Marine. Heden ontving ik het voor mg zoo droevige bericht, dat mgn geliefde Echtgenoot GERRIT ZWAAN Pz., door een noodlottig toeval te Vlaar- dingen is overleden, in den jeugdigen leeftijd van 26 jaar, mij in behoeftige omstandigheden, met twee jeugdige kinderen achterlatende. Zwaar treft mg en mijnen kinderen dit verlies, doch ik hoop te berusten in den wil van Hem, wiens doen wijsheid en liefde is. Helder, 27 October 1888. Wed. G. ZWAAN Pz., geb. Kramer. Heden overleed plotseling onze jongste lieveling BOUKE, in den aanvalligen leeftijd van 23 maanden, diep betreurd door ons en onze familie. Onzen hartelgken dank betuigen wij tevens voor de vele big ken van deelneming, ons bg dit treurig ver lies betoond, in het bijzonder onzen geburen en vrienden. Helder, 26 October 1888. P. KRAMER, en Echtgenoote. Zondag 4 November 1888: 's morgens 10 ure, Godsdienstoefening. Ds. VAN CALKEN, van Zijpe. Avondmaal. te HELDER (Palmstraat.) Zondag 4 November 1888v. m. 10 ure, H O OGSTRA A T. Zondag 4 November 1888 voormiddags 10 en 's namiddags 53/a ure, Donderdag 8 Nov. 's avonds 7 uur HET BESTUUR Uitkeering: Dividend Bakkerij op ZATERDAG 3 en MAANDAG 5 NOV. a. s., des avonds van 7 tot 9 uur. HET BESTUUR. De Burgemeester der Gemeente Helder brengt ter kennisse, dat door den Hr. H. BITTER Sr., Geneesheer en Verloskundige alhier, zitting zal worden gehouden !n de Bonwzaal naast het Algemeen Weeshals, tot K0STEL00ZE Inenting en Her-Inen- ting met Pokstof, op MAANDAG den 5 NOVEMBER e.k., des namiddags ten één uur en volgende weken. Het medenemen van Geboortebewijzen van kinderen wordt zeer wenschelgk ge acht. Helder, 31 October 1888. De Burgemeester voornoemd, - C. A. BEUKENKAMP. VEREENICINC H.H. Leden wordt bekend gemaakt dat de gewone Maandelgksche Vergaderingen voortaan, te beginnen met DINSDAG den 6 NOVEMBER a.s., weder gehouden wor den in het „CAFÉ HOFFMAN", 'sa- vonds ten 7 ure. HET BESTUUR. van de Christ. Jongelings-Vereeniging „UW HEIL KOMT", op Dinsdag den 6 November, des avonds tusschen 67a en 77a ure, en voorts eiken Dinsdagavond. Catalogus a 5 Cent. Lokaal het bestuur Hoogstraat. de Bibliothecaris. te geven door het SYMPHONIE-ORCHEST VAN HET STAFMUZIEKKORPS DER KON. NED. MARINE, onder directie van den Kapelmeeeter J. KON INC, Aanvang 8 uur. Voor niet-leden is de Entrée-prijs Heerenf 0.50 Dambs en Kinderen, ieder - 0.25 I Namens de Commissie van beheer voor 't Stafmuziekkorps der K. N. Marine, J. KONING. Het is verboden in de Zaal te rooken.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 2