S't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1644. Zaterdag 17 November 1888. Zestiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. l 17 NOVEMBER. 1888. NIEUWSTIJDINGEN. ADonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van X tot 5 regels25 Cent Elke regel meer Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NOVEMBER, Slachtmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 31 m. Onderg. n 4 u. m. Zondag 18 Volle Maan. Maandag 19 Dinsdag 20 Woensdag 21 Donderdag 22 Vrijdag 23 Zaterdag 24 Wanneer we de beide jaartallen hierboven vergelijken, dan zien we een verschil van 75 jaren, 't Is dan ook morgen 75 jaren gele den dat Neêrland zijne vrijheid en onafhan kelijkheid herkreeg. Vijf-en-twintig jaren geleden werd dat feest met veel luister in onderscheidene steden van ons vaderland ge vierd, en wel in de eerste plaats te Amster dam. Destijds leefden er in ons midden nog velen, die in hunne kindsheid de belang rijke gebeurtenissen van 1813 hadden beleefd en nog meer, die ze van hunne ouders, als ooggetuigen, hadden hooren verhalen. ffHeb- ben wij dan geen reden om feest te vieren vraagt wellicht deze en gene. Voorzeker. Maar de ondervinding heeft meermalen ge leerd, dat 't winter- of hei fst-seizoen, hoe men 't noemen wil, zich minder tot festivitei ten in de open lucht leent, en ook, als God onzen beminden Koning 't leven spaart, ho pen we in Mei A. D. 1889 zijne veertig jarige regeering te herdenken. Is er dan op de meeste plaatsen geen openbaar vreugde betoon, ook hier niet, we kunnen toch een woord van herinnering wijden aan Neêrlands verlossing. Een goed denkbeeld vinden we 't, dat op den avond van 17 Novemb. een Volks bijeenkomst in Tivoli zal worden gehouden. Wanneer men zich dan inde verbeelding dien langvervlogen tijd voor den geest terugroept, met dankbaarheid onze verlossing herdenkt en een opwekkend, vaderlandslievend woord mag hooren, viert men ook feest, en wel op een zeer goede wijze. En waarlijk, we hadden reden om te juichen op 17 November 1813. Dezelfde Franschen, die in 1795 door de Patriottische partij met geestdrift waren inge haald als (bevrijders?), hadden 't slecht met ons gemaakt. In plaats van een regeering, kregen we een verwarring, waaruit we ein delijk door keizer Napoleon verlost werden, toen hij, met 't oog op latere gebeurtenissen, ons noodzaakte zijn broeder Lodewijk tot onzen koning te kiezen. De Fransche broe ders, die ons vrijheid, gelijkheid en broeder schap brachten, zorgden tevens, dat er wat meer gelijkheid kwam tusschen de welgevulde beurzen der //Hollanders" en de hunne, die vol ruimte waren. De Engelschman, altijd op zijn post, als er wat te halen valt, maakte van de gelegenheid gebruik om 't grootste deel onzer handelsvloot en onze koloniën in te palmen. Onder de zegeningen waarmede de Franschen ons bekend maakten, behoort ook de conscriptie of loting gerekend te wor den. Haast zouden we vergeten melding te maken van de assignaten, door de Republieque Fran^aise uitgegeven, en die we in ontvangst moesten nemen voor onze waren of onze goede »Hollandsche" guldens. Onze jongelingen moesten al spoedig aan veldslagen deelnemen om de macht van den veroveraar te vergrooten, en 't gebeente van menigeen onder hen verbleekte op de velden van Jena, Austerlitz, Wagram en in de Spaan- sche bergen. 't Continentaal stelsel, door keizer Napoleon met de uiterste gestrengheid gehandhaafd, ten einde Engeland te fnuiken, bracht aan onze welvaart den laatsten slag toeOuden van dagen hoorden we in onze jeugd steen en been klagen over de dure koffie en tabak, waarbij dan tevens verteld werd, welke sur rogaten men in plaats van die artikelen ge bruikte. Eindelijk maakte Napoleon door een enkelen pennetrek aan ons volksbestaan een einde en werden onze Zeven Provinciën zonder slag of stoot een deel van 't Fransche keizerrijk. Toen men klaagde dat de hooge belastingen die men eischte, niet door ons volk konden opgebracht worden, daar de staatsschuld al reeds zoo groot was en de bronnen van wel vaart opgehouden hadden te vloeien, wist Napoleon aan die klachten te gemoet te komen, door de schuld te tierceerendat wil zeggen, slechts een derde der rente uit de betalen. Die dus, om een voorbeeld te geven, f300 jaarlijks aan rente trok, kreeg voortaan maar f100 uitbetaald. We werden gedwongen tot 't oprichten van een Garde ct honneurbe staande uit de zonen der aanzienleken. De soldaten van dit eerekorps moesten op eigen kosten uitgerust worden en mochten in alles voor zich zelf zorgen. Door dezen maatregel meende Napoleon allen weerstand voortaan te onderdrukken. Om ieder verzet tegen zijn geweld onmo gelijk te maken, liet Napoleon geheime agen ten aanwerven, wier taak 't was elk woord op te vangen, dat op publieke plaatsen, in 't huisgezin of in een vriendenkring gesproken werd en een afkeuring van zijne tirannie in hield. De veelvuldige arrestatiën, dientenge volge gedaan, verwekten zulk een geest van neerslachtigheid, dat men niemand, vriend of bloedverwant, meer durfde vertrouwen. We waren dus op 't punt van geheel ten onder te gaanmaar eensklaps blonk er een straal van hoop, toen de tijding kwam, dat de Russen hun hoofdstad Moskau in brand had den gestoken en 't Fransche leger, waaronder helaas ook velen der onzen, was vernietigd. Toen 't volgend jaar in den volkeren-slag bij Leipzig de nederlaag van Napoleon werd vol tooid, herleefde dc hoop in aller harten, en nauwelijks was de tijding verspreid, dat de voorhoede van 't leger der verbonden mogend heden (Rusland, Oostenryk en Pruisen), onze grenzen naderde en kwamen eenige Kozakken ons land binnenrukken, of ieder onzer land- genooten gevoelde begeerte, 't hatelijke, Fran sche juk af te schudden. Mannen als Gijs- bert Karei van Hogendorp, Van der Duijn van Maasdam en de graaf van Limburg- Stirum, plaatsten zich aan 't hoofd der bewe ging, en weldra deed de zoon van prins Willem V, zijn zegevierenden intocht, nadat hij bij Scheveningen aan wal was gestapt. Onder zijn bestuur gelukte het ons de Franschen uit ons land te verdrijven en ons volksbestaan te herwinnen. Deze korte schets, waarde lezer, kan 't u begrijpelijk maken, dat men in 1813 juichte, toen de Oranjevorst zich in ons midden ver toonde, en al zijn er drievierde van een eeuw sedert verloopen, toch hebben we ook nu re denen om dankbaar te zijn en ons te verblijden. Immers, dat we weer een volk zijn, hebben we te danken aan de omwenteling van 1813, en ook, dat later onze welvaart weer toenam, dat onze koopvaarders weer alle zeeën moch ten bevaren. Al is 't, dat we nu geen openbare feeste lijkheden viert op 17 November, vergeten mogen we niet, welke heuchelijke gebeurtenis er voor vijfenzeventig jaren heeft plaats gehad. Toont dan uwe ingenomenheid door het uitsteken van vlaggen, 't Kost u weinig moei te, geeft onze plaats een vroolijk aanzien en getuigt van uwe deelneming. HELDER, 16 Nov. 1888. In de net gedecoreerde zaal van Tivoli" vierde 't gezelschap Ernst en Scherts" Woensdagavond zijn dertig-jarig bestaan. Yoor den aanvang der vergade ring richtte de vice-president, de heer P. Schagen, een kort woord tot de talrijk opgekomen aanwezigen. Een varieerend programma kwam nu aan de beurt; zang en declamatorische voordracht, ernst en scherts wisselden elkander af en van tijd tot tijd werden feestliederen gezongen. Hoewel de voordrachten algemeenen bij val vonden, maken we nog gaarue melding van de Feestzang, voorgedragen door de jongejuffr. H. Kwist en 't Visschersmeisje, door de jongejuffr. G. van Twisk. Bij dit laatste had de heer J. P. Valter een passend decoratief vervaardigd, dat alge meen werd geroemd. De eereleden G. Otto en M. E. de Grauw hielden ieder een voordracht, die algemeen in den smaak viel. Na 't opvoeren van de dramatische grap Pakketten voor Dames", door Justus van Maurik, hield men een Pancy-fair, die de algemeene vrooljjkheid verhoogde. Door den heer F. Groen werd hulde gebracht aan de twee oudste oprichters van »E. en S.", de hh. D. de Lange en J. van der Laan. De heer J. Bethlehem had bij 't tooneel een sierlijken transpa rant aangebracht, waarop twee schilden, bevattende 't eene de namen der oprichters en 't andere die van het tegenwoordige bestuur. De muziekvereeniging Crescendo, onder leiding van den heer Brachthuizen, werkte niet weinig mede tot opluistering van den avond. We houden ons verzekerd, dat 't der tig-jarig feest van »E. en S." nog lang in aangename herinnering zal blgven. De schout-bij-nacht J. B. de Jos- selin de Jong, directeur en commandant der marine te Willemsoord, en de kapt.- luit. t. z. W. M. E. Bervoets, comman dant van Zr. Ms. schroefstoomschip Alk maar, zijn door den koning van Dene marken onderscheidenlijk benoemd tot commandeur en ridder der Dannebrogs- orde. De volgende maand vertrekt met een der stoomschepen van de »Rotter- damsche Lloyd" een transport machinisten van de Kon. Ned. Marine naar Oost-Indië. Den 17n November zal te Alkmaar een allegorische optocht gehouden wor den, ter herdenking van de gebeurtenissen in 1813. De gemeenteraad heeft f 500 toegestaan voor een aan de schooljeugd te geven feest en f 300 voor illuminatie. Woensdagmorgen, omstreeks 7 uur, brak te Zaandam brand uit in den hout zaagmolen de Smit van den heer Muze, welke geheel tot den grond is afgebrand. Alles was tegen brandschade verzekerd. Oorzaak onbekend. Aan het Centraalstation te Amster dam had Woensdagmiddag, om 3 uur, een droevig ongeluk plaats. Een lampe nist werd door een trein aangereden, zoodat zijn lijk geheel verminkt te voor schijn werd gehaald. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Bij de compagnie jagers, onder be vel van kapitein jhr. Beelaerts van Blok land, heeft zich een ergerlijk geval van ontrouw en kwade administratie voorge daan, tengevolge waarvan een gewezen sergeant-majoor (onlangs op verzoek tot sergeant teruggebracht, na ontdekte on regelmatigheid bij de verantwoording van gelden) en do foariei dier compagnie ge arresteerd zijn en zich voor den krijgs raad in het le militaire arrondissement te 's Gravenhage zullen hebben te ver antwoorden. Er is nl. volgens de N. R. Ct. geble ken, dat de uitrusting en reserve-reke ning van de meeste miliciens dier com pagnie met goederen belast is, die niet door de betrokken personen ontvangen zgn. Naar men verneemt, zgn die goe deren verkocht en de gelden ten eigen bate aangewend. Uit het onderzoek te dezer zake inge steld, is reeds gebleken, dat een en an der met valschelgk geboekte herstellingen de som van duizend galden verre te boven gaat. Ook is de korporaal Kleedermaker tengevolge van deze verduisteringen in hechtenis genomen. In den Groetpolder, nabij Kolhorn, staat nog haver te veld, iets zeer zeld- ms. Feitelijk kon zij niet eerder ge oogst worden, omdat zij niet rijp was, een gevolg van den guren, konden zomer. In de Friesche gemeente Baarde- radeel woont de 77-jarige oud-timmer man Tjerk Joustra, die op 11 November aan zijne zuster, te Lijors woonachtig, op schaatsen een bezoek heeft gebracht. Uit zijne aanteekeniugen blijkt, dat hg haar in 1828 op denzelfden dag, in gezelschap van zgn nog levenden broeder, insgelijks op schaatsen heeft bezocht. Bij die ge legenheid liepen de koeien nog in de weide, terwijl de boeren gaten in de sloo- ten hakten om hun vee water te ver schaffen. Men meld uit Enschedé: De weverij van de heeren Jannink is weder in volle werking. 31 vroegere we vers zgn wegens socialistische opruiingen afgewezen. Te Pernis is binnengekomen de sloep »Johannes Cornelisc, stuurman J. Van Vliet, met het treurige bericht, dat de 14-jarige zoon van den stuurman door een zware stortzee is over boord geslagen en verdronken. Een vrouw, wonende in de Saenre- damstraat te Amsterdam, heeft bekend in den vroegen morgen van Zondag het kindje, waarvan haar ongehuwde 28-ja- rige dochter den vorigen nacht was be vallen, op een stuk land achter de Cein- tnnrbaan te hebben nedergelegd, waar het Maandag is gevonden. De heeren Sanmels Co. te Am sterdam, hebben dezer dagen een proef- reisje door de stad en maken met de voor het vervoer vanfSV.akjes, brieven enz. bestemde rijwielen, waarmede zg een be- stellingsdienst openeil. Die daarvan gebruik wil maken, waar schuwt slechts den berijder, en dadelijk wordt de bestelling, tegen een vast ta rief, uitgevoerd. Ook worden hier en daar gelegenheden gevestigd voor het aannemen van bestellingen. De officieele titel van dezen nieuwen dienst is Sportpakketdienst£ Een treffend geval van ♦honden trouw vond Zaterdag plaats te Noord- broeksterhamrik. Twee kinderen van den heer B. aldaar speelden bij een hoop zand, waarin een vrij diep gat was ge graven en door de bovenste vastgevroren korst helden de wanden sterk over. Een der meisjes geraakte onder een massa zand bedolven. Het schreien van het andere kind werd niet opgemerkt. Een groote hond, die dagelijks met de kinde ren omging en daarbij ook tegenwoordig was, begon met alle geweld in de zand- massa te krabben en te woelen, dat nog "even bijtijds werd opgemerkt door de dienstboden, in de schuur werkzaam, die het geluk hadden het kind nog levend uit het zand op te delven. Aan den hond is derhalve de redding te danken. Van den inspecteur over het Ne- derlandsch loodswezen, den heer J. Span jaard, ontving het loodspersoneel in het 6e district Zaterdag een schrijven, waarin hg kennis geeft van het vergaan van de sloep, behoorende bij den loodsschoener no. 6, waardoor de zeeloods P. Busquet, de loodskweekeling le kl. K. Zuidema en de matrozen W. J. Verheul en F. Arents, hoogst vermoedelijk hun graf in de golven hebban gevonden. Hg schrijft daarin o.a. het volgende »Zg gingen van ons weg in de uit oefening van hun gevaarlijk beroep. Ook nu weder toonden zij, dat Neder- landsche loodsen met doodsverachting gevaren weten te trotseer en, als het er op aankomt, hun plicht te doen. »Het vaderland verliest in hen vier achtenswaardige, flinke mannen, wier na gedachtenis door mg en, ik ben er zeker van, door het geheele loodspersoneel in dit district, steeds in hooge eere zal wor den gehouden." Naar aanleiding, van een voorstel van den gouverneur van Suriname is in Juli j.1. de Indische regeering uitgenoo- digd, ernstig te onderzoeken of het mo- mogelgk zou zgn, een 30-tal Javaansche gezinnen te bewegen om naar Suriname te verhuizen, ten einde een proef met die emigratie te nemen. Den 8sten October hebben zich des avonds ora kwart over achten te Djoc- jocarta twee zware aardschuddingen doen gevoelenom acht uur werd te Sama- rang een aardbeving waargenomen. De Hollandsche koeien, in Amerika bekend als Holsteln-Friesians, pralen steeds in de Amerikaansche dagbladen met hare verwonderlijke records van melk- en bo- terproductie. De laatst vermelde was een koe, Shadelan Boon genaamd, die in 81 dagen 125- pond en 12 ons (Eng.) boter leverde. De melkproductie was 1772,5 pond of 14,09 pond melk voor elk pond boter, gemiddeld per dag ruim 4 pond boter en gedurende een week gemiddeld 5 pond per dag. Dergelijke cijfers zgn haast niet te ge- looven, doch de vereeniging, die deze soort van vee invoert, geeft elkeen vrij- heid haar opgaven te onderzoeken, en de pers althans twgfelfc niet langer aan de waarheid. Dat een farmer, die nooit anders dan Amerikaansch vee gezien heeft, het in twgfel trekt, is geen wonderhet verschil in productie is zoo groot. Indien de veefokkers in Holland niet op hun lauweren gaan rusten en de re putatie van onzen veestapel niet beder ven, zal nog menig dollar zgn weg naar Nederland vinden Het Amerikaansch vleesch is, qua vleesch- en zuivelproduc- tie, zeer weinig waard, en zgn de betere hoedanigheden van ons vee eenmaal al gemeen bekend, dan zal de vraag zeker toenemen. Te Parijs heeft de politie eindelijk eenige personen gevat, die er hun werk van maakten, 's nachts belknoppen af te draaien. Zg deden dit zoo handig, dat het onmogelijk was hen te betrappen. Aan Sarah Bernhardt komt de eer toe, dat de heeren eindelijk gerat zgn. Zij wilden ook in de woning der actrice op den Boulevard Pereire den belknop moe ren", maar hier was alles anders inge richt, dan in gewone huizen. Nauwelijks had een hunner den bel knop even aangeraakt, of een reeks schel len maakten in het huis zulk een helsch leven, dat de portier onmiddellijk te voor schijn kwam en de booswichten naliep. Een paar agenten liepen mee en na een hardnekkigen wedloop werden alle drie gevat. Een hunner had in zgn zak niet minder dan 27 belknoppen, welke hij reeds in dezelfde buurt had buit gemaakt. Koude in het Noorden. In het Noor den van Zweden heerscht sedert weken een winter uit de oude doos: 13 tot 19 graden koude en voortdurend sneeuw en storm. Daarbij komt dat alles in den afgeloo- pen zomer geducht is tegengevallen. Het brood dat gegeten wordt, is bitter slecht en bestaat in hoofdzaak uit kalf en mois. In Noörd-Finland te Uleaborg heeft zich het ijs reeds lang vastgezet. Een oplichter van edelgesteenten. De geheime politie te Londen loert op een Rumeniër, die met diamanten en paar- len, ter waarde van f 84.000 is verdwenen, welke hem door tal van groote juweelen handelaars in commissie waren gegeven. Gemeenteraad van Wieringen, Vergadering van 13 Nov. 1888. Voorzitter de heer P. MAAT8, Burgemeester. Afwezig zonder kennisgeving, de h.h. J. Tijzen en W. üeijblok. Qeene toehoorders. De Voorzitter opent de vergadering. De Notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. Aan de orde is de gewijzigde Begrooting der Ontvangsten en Uitgaven voor het volgende dienst jaar, thans, na aftrek der zonder opgaaf van re denen geweigerde Rijkssubsidie voor het verbouwen der school op Hypolitushoef, in ontvang en uit gaaf sluitende met f 17,332,08}. De heer Asjes vraagt of de erfgenamen Tan den overleden Wethouder Jb. Wagemaker niet behooren te worden aangesproken om aan de ge meente de kosten te vergoeden, vereischt tot ver betering bij Rechterlijk vonnis van de Akten van den Burgerlijken Stand, welke door den hr. Wa genmaker tengevolge van zijn plotseling overlij den, ongeteekend zijn gelaten. De Voorzitter zegt dat de erfgenamen van den heer Wagemaker voor die kosten wel aansprake lijk zouden zijn, maar dat zij onvermogend zijn, terwijl in elk geval eerst later, wanneer de juiste som bekend zal zijn, door den Raad zal kunnen worden besloten of de erven Wagemaker al dan niet tot teruggaaf zullen worden aangesproken. De heer Asjes vraagt verder of de kosten van onderhoud der wegen niet te laag geraamd zijn. De Voorzitter geeft ten antwoord, dat de ge raamde som wel voldoende zal zijn, indien de gemeente wegwerker N. Wagemaker meer tijd aan de wegen en minder tijd aan eigen bezigheden wijdt, in het bijzonder zou de wegwerker de uit gereden kanten der wegen in het paardenspoor moeten brengen; mocht de wegwerker voortgaan iet de wegen als bijzaak te beschouwen, dan zal hij door een meer belangstellend persoon vervan gen moeten worden. De Begrooting wordt daarop vastgesteld ter nadere goedkeuring van h.h. Ged. Staten. Vervolgens stelt de Voorzitter voor een besluit te nemen tot aanstelling eener onderwijzeres aan de school op Hypolitnshoef, op eene jaarwedde van f 550.met bepaling dat tot de benoeming zal worden overgegaan als de school zal zijn ver bouwd. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Daarna brengt de Voorzitter in stem ming een ontwerp-besluit om overeenkomstig een vroeger besluit van den Raad, de ruiling en ver koop van gemeentegrond in de eigendommen van het R. C. Kerkbestuur en van 8ybrand van Sa- voijen tot stand te brengen, ten eind*, aan den thans bestaanden toestand een wettigen vorm te geven, hetgeen met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Eindelijk wordt een adres van C. de Wit, zich beklagende over aanslag van gemeentelasten of schoolgeld, hetgeen niet duidelijk is, gesteld in handen van het Dagel. Bestunr, om, na bekomen inlichting van den gemeenteontvanger, te worden afgedaan. Op de gewone rondvraag heeft niemand meer iets te behandelen en wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Marine en Leger. De torpedo transportboot Komeet, van deOos- tenrijksche marine, wegens lagen barometerstand uit de Noordzee in de haven alhier aangekomen, zal hier eenige dagen vertoeven tot het laden van steenkolen enz.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1