't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1647. Woensdag 28 November 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Marine en Leger. AL>onn©ment per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BESEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT an ZUIDSTRAAT. Advertontlön van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 27 Not. 1888. Biedt Tivoli ons aangename avonden op tooneelgebied, thans hebben we iets op muzikaal terrein te wachten, en wel op Vrijdag a. s. Er zal dien avond een vocaal en instrumentaal concert gegeven worden, door de dames J. Reeder-Bruske, LinaWijgers, en de h.h. Louis de Reeder en L. H. Meerlo Voor verscheidenheid is gezorgd, zooals 't ons gezonden programma aanwijst. Het Handelsblad geeft over bovengenoemde artisten een zeer gunstige recensie, zoodat we een avond van niet alledaagsch kunst genot mogen verwachten. Daar kamer muziek hier tot de zeldzaamheden behoort, en 't getal muziekliefhebbers nogal aan zienlijk is,^verwachten we^een ruimeop- komst van 't publiek. Ter nadere aanduiding der perso nen, welke de bemanning der Marine sloep, welke in hopeloozen toestand den nacht van Woensdag op den zuidwal doorbracht, behouden op het Loo gebracht hebben, noemen we schipper D. Lont, J. Lont en J. Rotgans. In ons bericht desbetreffende schreven we alleen den naam Lont"; omdat velen van dien naam op Wieringen woonachtig zijn, komt het ons alleszins nuttig voor het juiste hier van te kunnen mededeelen. De regeling der in dit seizoen als nog volgende Volksbijeenkomsten was het onderwerp, waarmede het Bestuur der Vereeniging voor het organiseeren dier samenkomsten zich in zijn vergadering op jl. Vrijdagavond bezig hield. De eerst volgende bijeenkomst werd bepaald op Woensdag 19 December a. s. Met het oog op de zeer groote aanvraag om entree-kaarten voor iedere Volksbijeen komst, werd bepaald, dat er een wijziging zal worden gebracht in de afgifte dier kaarten. Na afloop der gewone werkzaamheden, werd door een der leden het voorstel ge daan, dat dit College het initiatief zal nemen voor de vorming eener Commissie tot regeling eener plaatselijke feestviering, ter gelegenheid van den in Mei a. s. te vieren gedenkdag van 's Konings troons bestijging, 40 jaar geleden. Onder voor behoud, dat de te vormen feestcommissie, behalve uit leden van dit Bestuur, zal zgn samengesteld uit andere militaire en burgerlijke personen in deze gemeente, werd het voorstel tot samenstelling eener Commissie voor dit doel aangenomen. Het bestuur der Zuiderzee-vereeni- ging heeft aan de leden dier vereeniging een nieuwe vrucht toegezonden van den arbeid des heeren C. Lely, chef van het technisch onderzoek in zake de droog making der Zuiderzee. Dit werk, met 15 kaarten en platen, behandelt den invloed der afsluiting op de waterloozing der langs de Zuiderzee gelegen provinciën. De heer Lely komt na omvangrijke studie van dit onderwerp tot de conclusie, dat tegen de bovenbedoelde afsluiting en gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee, met insluiting van den IJsel, voor zoo veel de waterloozing betreft, geen bezwaar bestaat. Men zal moeten erkennen, dat 't woord van lof aan den schrijver, door 't bestuur der Zuiderzee-vereeniging den ingenieur Lely toegebracht, ten volle op zijne plaats is. Voor belangstellenden is het werk bg ons ter inzage. Aangenomen het beroep naar Den Hoorn op Texel (cl. Alkmaar), door ds. C. Leffe, Haarlem. Vrijdag is te Callantsoog uit zee aangespoeld het lijk van een jong visscher- man, met blond haar, gekleed in een blauw hemd, een rood hemd, een blauw baaitje, een roode onderbroek, een pilow bovenbroek, 2 paar grijze kousen, leeren mouwen en een gelen zuidwester. De linkerarm was gemerkt met een anker en de rechter met de letters J. V. D. en K. V. D onder elkander. Voorts had het in het linkeroor een gouden en in het rechteroor een zilveren ringetje. De vuurstoker 3de kl. F. Karssen, dienende aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam, onderscheidde zich een dezer nachten door het verleenen van krachtdadige hulp aan twee agenten van politie, bij het arresteeren van een per soon, die verzet pleegde. Over dit loffelijk gedrag werd hem Zaterdag door den com mandant van gemelden bodem, ten aan- hoore van de equipage, de tevredenheid kenbaar gemaakt van den burgemeester, hoofd der politie te Amsterdam. Van de vischsloep, schipper Viskil, te Middelharnis aangekomen, is de 20-ja- rige De Moeg in het Goereesche gat overboord geslagen en verdronken. Het Ned. schoenerschip »Hannechie- na«, kapt. Engelsman, is te Wilhelms haven binnengeloopen. De zoon van den gezagvoerder, een jongeling^van 19 jaar, was op de reis over boord geslagen en verdronken. Vrijdag is te Noordwijk aan Zee aangespoeld het lijk van een man, bijna ongekleed, met een ringetje in het oor. Vermoedelijk is dit een der schipbreuke lingen van het te Scheveningen gestrande schip Ango. Volgens bericht van den kapitein der stoomboot Meppel n, is tusschen Schokland en Urk een schip gezonken, waarvan de mast nog zichtbaar is. Na dere bijzonderheden ontbreken. Volgens telegram uit Cuxha^en is het Ned. schip »Henriettec, kapt. Schui- tema, van Riga naar Nederland, voor de Elve gekenterd, waarbij de kapitein en 2 matrozen verdronken, de overigen der be manning zjjn te Cuxhaven aangekomen. Uit Scheveningen wordt gemeld: Op het programma voor den optocht. bg de feestviering van 30 November stond ook de reddingsboot der N. en Z. - H. reddingsmaatschappg met een deel der be- manuing. Wegens den treurigen afloop der schipbreuk van de „Ango" en de scherpe veroordeelende critiek der bladen moet besloten zijn dit punt uit het programma te lichten. De optocht met die boot zou dan ook eene al te bijtende satyre zijn geweest op het dezer dagen voorgevallene. Er loopenjook geruchten dat vele reeders zich van feestviering zullen onthouden tengevolge van de slechte resultaten der haringvisscherij en wegens 't groote verlies van netten door hunne schepen geleden. De 22-jarige H. van Essen, kleer maker te Oene, gem. Epe is, wegens zijn poging tot moord op de dienstbode van den predikant aldaar, door de rechtbank te Zutfen tot 8 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Uit Scheveningen wordt gemeld, dat Zaterdag overboord geslagen en ver dronken is schipper Jacob de Jager, van de Scheveningsche visschuit Koningin Emmat. Het aantal doleerende kerken be draagt thans in het geheel 225, waarvan er 66 in het bezit zjjn van predikanten 15 candidaten van de vrije universiteit zgn bij de genoemde kerken werkzaam, terwijl het aantal predikanten uit de her vormde kerk, die er de evangeliebediening vervullen en tengevolge daarvan werden afgezet, 49 bedraagt. In de vacante ker ken wordt de dienst voor het grootste gedeelte verricht door oefenaars, die daar toe van de classicale vergaderingen een aanstelling ontvingen. Brand te Utrecht. Vrijdagavond is het magazgn de »Ver- geet-mg-niet", op 't mooiste gedeelte der Oudegracht, schuin over 't magazgn van Sinkel, door brand vernield. In dat pand had vroeger de heer Caesar een magazgn van mode-artikelen en fijne linnens, ter wijl het nn bewoond werd door den heer Bosselaar, die er een tapijtzaak in uit oefende, en het boven en achter had in gericht voor meubelfabriek. Tegen 7 uur verspreidde zich het ge roep van brand, en oogenblikkelijk stond het geheele bovengedeelte van 't groote en hooge huis in een vuurzee. Ontzet tende vlammen stegen op, gezweept door hevige rukwinden. Meer en meer werd de lucht rood gekleurdde klokken luid den en van alle kanten stroomden nieuws gierigen naar de plaats des onheils, waar het ontzettend knapte en kraakte, Het groote dak was één vlam, nog breeder gemaakt door de uittartende vuurtongen, die uit de vensters der twee hoogste ver diepingen naar prooi lekten een zee van vonken verhief zich in de lucht. De Ganzenmarkt stond vol menschen, die 't echter soms te kwaad kregen door den heeten gloed en het neervallen van bran dende stukken hout en vonken. Gevaar lijk was vooral de toestand voor de man nen van de brandweer, die, op de Oude gracht staande, herhaaldelijk door val lende stukken van boven bedreigd werden. Wat hielpen aanvankelijk de ingespoten waterstralen Scheen het al eens, dat er vermindering kwam, het was om in het volgend oogenblik weer meerdere kracht van het vuur te zien, dat dan opnieuw den ganschen, juist daar zoo open omtrek met hellen gloed verlichtte, 't Was nn en dan de ramp daargelaten een gezicht, dat betooverde door zgn indruk wekkend schoon; de donkere ondergrond en het helle licht daarbovenzoo rees ook de Dom als een verlichte zuil op uit een donkeren afgrond. Te half negen was de Vergeet-mij-niet« vernietigd en verdwenen. De sterke muren, nog van jaren en jaren getuigende, wa ren bolwerken tegen de uitbreiding van het vurig element, dat nu ook door het vermeerderd geweld des waters kon be dwongen worden. Uit den ontzaglijken puinhoop rees nog een witte rookkolom, nu en dan verlicht door opflikkerende vlammen, maar het gevaar Was geweken. Bij de politie te Amsterdam zgn bezorgd 3 jongens, oud 20,16 en 15 jaar, allen wonende te Yaletta op Malta, te Amsterdam aangekomen met het Engel- sche Rtoomschip Woodborn. Deze jongens hadden zich bij het innemen van kolen in het ruim van het scbip verborgen, waar zij eerst werden ontdekt toen men reeds in volle zee was. De heer M. te Breda, rookte Zon dagavond een dure pijp, daar hg on voorzichtig genoeg was met een muntbiljet van f 10 zgn pijp aan te steken. Generaal Baud, te Amsterdam, zond Woensdag zgn oppasser, den huzaar J., met een bankbiljet van f100 naar de Nederl. Bank, om dat daar te wisselen. Tot heden is die huzaar nog niet terug gekeerd. Yoor de arrondissements-rechtbank te Middelburg had zich Vrijdag te verantwoor den Pieter de Koeijer, 48 jaar oud, arbeider, geboren te Aksel, wonende te Ierseke, ter zake van 26 Augustus 1888 tusschen 2 en 3V3 uur, met het oogmerk om de uitvoering van na te melden diefstal gemakkelijk te ma ken en zich het bezit der gestolene voorwerpen te verzekeren in de schuur, staande op de hofstede bewoond door Cornelis Meijaard, en gelegen onder de gemeente Ierseke, opzettelijk en met het vooraf opgevat voornemen om, wanneer hij slechts één vrouw te huis vond, die te dooden, Jannetje Mieras, huisvrouw van genoemden Meijaard, met een ijzeren griep en een ijzeren spade slagen toe te bren gen, die den dood hebben tengevolge gehad, en onmiddellijk daarna in het aan die schuur grenzende woonhuis heeft weggenomen, met het oogmerk om het zich wederrechtelijk toe te eigenen, lo. een zakje, inhoudende een bankbiljet van £25 en ongeveer f50 aan rijks daalders en guldensetukken, uit het in de woonkamer staande gesloten gedeelte van het kabinet, na dit te hebben opengebroken door aan een der deuren te trekken, en 2o. een paar gouden vrouwenhoofdstukken uit een niet gesloten lade van datzelfde kabinet, welke gelden en hoofdstukken toebehoorden aan ge noemden Meijaard of een zijner huisgenooten. In deze zaak waren 20 getuigen gedag vaard, terwyl de heer mr. M. J. de Witt Hamer den bekl. ambtshalve als verdediger was toegevoegd. Zoowel de plaatsen binnen als bniten het hek waren door een talrijk publiek ingenomen- De beklaagde is iemand van middelbare grootte, vrij gezet en van een onverschillig uiterlijkkalm eu bedaard blikte hij rond zich, toen hij de zaal werd binnengeleid, en met heldere stem gaf hij den voorzitter ant woord op de vragen naar zyn naam, ouder dom, beroep en woonplaats. Bekl. erkende alles, en verhaalde op gewo nen, duidelijken toon, wat er in de schuur gebeurd was. »Ik heb", zeide hij, »de griep, die in de schuur stond, gegrepen en de vrouw, die zich bukte om het kalQe vast te zetten, daarmede een slag gegeven, tengevolge waar van zij bewusteloos neervieltoen heb ik de spade genomen, die zich eveneens in de schuur bevond, en daarmede de vrouw vier of vijf slagen gegeven, hoeveel rzr it ik niet, tot ïoler dood was. Toen ben ik uit de schuur naar de woning gegaan, heb daar eenig geld en een paar hoofdstukken weggenomen en ben daarna naar huis gegaan." Door het O. M. is tegen bekl. geëischt le venslange gevangenisstraf met ontzegging van zijn burgerrechten. De pleger aan den moordaanslag in Georgestreet, Whitechapel, te Londen, is nog altijd niet gevat. Men acht het steeds meer waarschijnlijk, dat hg niet de lang gezochte moordenaar is. De vrouw kende hem al sinds een jaar. De ontsteltenis en opgewondenheid is weer groot in genoemde wijk. Er werd o. a. een man als de moordenaar achter volgd en naar het politiebureau gebracht, die niets anders gedaan had dan in Brich- lane een vrouw toespreken. In de haven van Bristol is Woensdag een schip met 300 vaten petroleum in de lucht gevlogen. De kapitein en twee van de be manning kwamen om het leven en een ander man, van het schip in het water geslingerd, werd ernstig gewond. Er was geen blusschen aan het brandende schip. Het lag afgezonderd, zoodat andere schepen geen gevaar liepen. Maar een gasthuis en een fabriek in de na bijheid werden slechts met moeite behouden. Een hengelaar te Kraschwits heeft onlangs, naar de »Schles Ztg. verhaalt, een ongewone vangst gedaan. Toen hg nl. 's morgens kwam zien naar een hengel, dien hg den vorigen avond had uitgehan gen, met een kleinen visch als aas, vond hg daaraan een reiger. De vogel had blijkbaar het vischje willen opeten en in zgn gulzigheid den hoek ingeslikt. Bij Bergen (Henegouwen) zgn twee jonge meisjes, die nog gauw de spoor wilden oversteken toen er een trein uit Brussel aankwam, door dien trein over reden. Zij waren onmiddellijk dood. Te Hamburg kwam de veelbespro ken en indertgd zoozeer overdreven zaak der ontsnapte krokodillen, voor de recht bank in behandeling. Kapitein Frey, van het stoomschip Citi of Lincoln c, was beschuldigd van onachtzaamheid bij het lossen van krokodillen, waardoor 2 der dieren ontsnapten (die echter reeds den volgenden dag weer gevangen werden. Hg is veroordeeld tot een boete van 30 Mark of 6 dagen gevangenisstraf. VOCELTAAL. Er is verscheiden vogeltaai. Het schoonst zingt wel de nachtegaal, Wiens smeltend zoete reine toon, Ons doet getuigendat is schoon. Toch zingt die vogel niet alleen. Trekt vrij door bosch en dreven heen, Dan hoort ge lijster, vink en sijs, Daar zingenelk op zijne wijs. De leeuw'rik, voor geen wee beducht, Stijgt vroolijk opwaarts in de lucht, En zingt zoo innig, juicht zoo blij Geen vogel zingt zoo hoog als hg. Mist hij des nachtegalenslag, Toch weet hij, dat hij zingen mag. Zoo mag elk vogeltje in zijn taal, Als is hij ook geen nachtegaal. Hoe ook de taal eens vogels zij, Hij zinge opgewekt en blij Is het niet rijp, dan is 't maar groen, Wie 't beter kan mag 't beter doen. Ingezonden. Na de redding der equipage, op drie man na, van de Engelsche bark „Gayton", op de Pan- nekoek verzeild was geraakt, welke redding met veel moeite en levensgevaar door de kloeke bemanning van twee haringvletten in den achter middag ondernomen werd en gelukkig is geslaagd, hadden de Texelsche blazerschuiten, wegen» de holle zee, met een gedeelte van de lading het schip alreeds verlaten, en kruisten in de na bijheid.. Maaar de kans om de nog overige schipbreu kelingen te redden, door de vletten of blazers, bestond er niet meer, aangezien de vloed meer doorkwam en de branding al heviger werd, door dien het weder ongunstiger was geworden. De avond begon nu intusschen in te vallen en 't was te laat om de reddingsboot te halen. Kapitein J. Roosendaal, van de „Stad Amster dam", nam toen het kloek besluit, om dc redding met de sleepboot te aanvaarden, en staarde zijn schip tot drie keer toe zoo kranig mogelijk rake lings langs de bark, zoodat er telkens éen man, waaronder ook de kapitein, van af de hooge kampanje oversprong, terwijl soms de branding over de verschansing van de „Gayton" krulde, die het mooie groote ijzeren schip deed kraken, alsof 't breken wilde, en de koppen der zee op 't dek van de „Amsterdam" vielen, waardoor wij een frisch bad kregen. Voor zulk een stoutmoedige daad nu, gepaard met zeemanschap en warme sympathie voor den natuurgenoot, brengen de opstappers en equipage van de genoemde stoomboot ook gaarne alle eer voor den wakkeren kapitein J. Roosendaal. Zoo iets mocht naar ons inzien niet onopgemerkt blijven; ieder weldenkend mensch zal 't gaarne met ons instemmen, dat dit kloek besluit wel de vermelding waard is, en oprechte hulde dien een- voudigen man openhartig toekomt, voor het ont woekeren van die schipbreukelingen aan de woedende branding, die anders een angstigen barren Novembernacht hadden tegemoet gegaan. Ook twijfel ik niet aan uwe hulde, mijnheer de Redacteur, en verzoek U daarom beleefd, bo venstaande regelen ter zijner eere in uw veelge lezen blad te plaatsen, waarvoor ik U dan in voorbaat dank zeg. Namen* de opsta f per* en tquipage art ge noemde tleepboot, noem ik mij hoogachtend, V. DE WIT. Hbldbe, 22 November '88. Texel, 26 Nov. '88. Geachte Redacteur! Ik verzoek u zeer beleefd voor het onder staande een plaatsje in uw geacht bladhet i dient slechts tot herinnering aan het bestaande toestel, door mij tot redding van menschen- levens uitgedacht, te meer van nut, wanneer de redding van de kust niet toereikend is ik bedoel den redding-cilinder Fidélité, die bg stranding en lagerwals-wind op een afstand van 1000 Meter dc gemeenschap of verbinding tusschen strand en schip zeker bewerkt. De laatst plaats gehad hebbende stranding 0. a. van de Fransche bark »Ango«, waarby, wegens gemis aan die verbinding, de equipage verdronk, ten aanschouwe van duizenden men schen, en dat wel in de nabijheid van de re sidentie, moge nu tot ernstige waarschuwing zijn en de marine en de anderen de overtui ging geven, dat de reddingbus Fidélité (ge trouwheid), onmisbaar is even onmisbaar als barkas, sloepen, zwemgordel, brandspuit enz. Die reddingsbus behoort aan boord van ieder schip. De ruimte, 1 X ^0 c. M., is geen bezwaar en kan desverkiezende practisch worden ingericht, en wel tot gebruik en ber ging van droge waar, ja zelfs voor speeltafel in de salon der steamers. Dezelve kunnen in verschillende modellen geleverd worden, rood gelakt en omwoeld met een nette, sterke lijn, van 1000 Meter. Passagiers zullen gaarne de plaatsing dul den van een voorwerp, dat in nood den redder van hun leven kan zyn. De «Ango verging, de equipage martelde, en verdronk op 2 na. Zulke drama's hadden in vroeger jaren te Texel veel plaats, waarom ik genoemd toestel uitdacht. Deze bos blijft den schipbreukeling getrouw, en brengt gewis de lijn naar strand. Zooveel sterker wind, zoo veel te sneller de verbinding. Deze bus is immers met goed gevolg be proefd bij stormweder op de Haaks, aan boord »Hercules«. Deze bus is immers door werke lijke deskundigen, zooals de Duitsche reddings- maatschappijen, te Emden en te Bremen als een hoogst nuttige vinding geconstateerd. Met W.N.W. storm arriveerde 21 dezer de «Koningin Emma der Nederlanden", Ned. oorlogsstoomscbip te IJmuiden als noodhaven. Wat mag ik vragen, wat was er van de opva renden bij schipbreuk gekomen Zonde dan een gewisse verbinding niet alles waard zijn ge weest De kosten zijn slechts f 100 per stuk, alzoo geen bezwaar. De ondervinding leerde mij in vroegere jaren, die leert u ook nu by do stranding der »Ango«, dat bedoelde reddingsbus Fidélité onmisbaar is. Marineen andere stoomvaarr-maatschap- pijen, en reeders van Nederland, ontwaak en schaf genoemd eenvoudig en beproefd toe stel aan. U voor de plaatsing dankzeggende, Hoogachtend, KONING Co. Naar men verneemt, zal Zr. Ms. schroefstoom- schip le kl. „Koningin Emma der Nederlanden," onder eommando van den kapitein ter zee J. H. Commijs, van Curaiyao met bestemming naar bier, doch wegens stormweder in de Noordzee te IJ muiden binnen geloopen, bij aankomst in de ma rine-directie alhier aan 's rijks werf, buiten dienst worden gesteld. Het voornemen schijnt daartoe niet bestaan te hebben, maar na bet doorgestane zware weder op de tehuisreis zal die bodem be langrijke herstellingen behoeven, vooral de stoom ketels enz., en duarom voorloopig uit dienst gaan. Bij gunstig weder wordt dat sohip naar hier ge sleept. Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. „Atjeh" is bestemd om Zr. Ms. schroefstoomschip Koningin Emma der Nederlanden" te vervangen en wordt met spoed voor de in-dienst-stelling gereed ge maakt.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1