't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1650. Zaterdag 8 December 1888. Zestiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWS TIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlek© nnmmers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. .Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT an ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertëïitiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 2 m. Onderg. 3 u. 44 m. Zondag 9 Tweede Advent. Maandag 10 Eerste Kwartier. Dinsdag 11 Woensdag li Donderdag 13 Vrijdag 14 Zaterdag 15 HELDER, 7 Dec. 1888. Dinsdagnacht viel de matroos J. Zoom, van een der alhier in de haven liggende Middelharnissche vischsloepen, over boord en in de haven, waar hij bij het sterke ebgetjj zeker zou zijn verdron ken, indien niet zijn hulpgeschreeuw was opgemerkt geworden door den marine havenwachter H. W. Jongstra, die, niet tegenstaande de heerschende duisternis, in een vlet sprong en later bijgestaan door een inmiddels toegeschoten loods- leerling en eenige visschers, het geluk had den reeds zinkenden drenkeling te grijpen en met veel moeite in de vlet te brengen. Aan boord van de sloep mocht men er in slagen de reeds gedeeltelijk uitgedoofde levensgeesten bjj den drenke ling weder op te wekken. Door den Minister van KoloniëD zijn de heeren J. L. Koens, F. J. Corue- lisse, K. Kruyff en J. P. Houthuyzen ge steld ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indie, om te worden benoemd tot vice-commandeur voor het vak van scheepsbouw bjj het marine-établissement te Soerabaja. Op 's Rijkswerf te Amsterdam is een aanvang gemaakt met den bouw van twee groot model-torpedobooten, »Idjen« en Krakatau Het stoomschip „Zaandam" der Ne- derl. Amerikaansche stoomvaartmaatschap pij vertrok Woensdagmiddag te 12 ure van Amsterdam met eene volle lading, 4 passagiers eerste klasse en 415 passagiers derde klasse, meerendeels Nederlandsche emigranten naar de Plata Rivier. Ook voert het stoomschip prachtig Noordbollandsch vee mede, bestemd tot veredeling van den Zuidamerikaanschen veestapel. Honderden famielieleden deden de passa giers uitgeleide, wat aandoenlijk tafereelen opleverde. Hét stoomschip zal het eiland St. Vincent aandoen om steenkolen in te nemen. Het kan 2 Januari de bestemming, Buenos-Ay- res, bereiken. Te Amsterdam wordt verwacht Mrs. Parson, de weduwe van een der te Chicago opgehangen anarchisten zij zal in het Volkspark een redevoering houden, vermoedelijk met Croll als tolk aan haar zgde. De nieuwe postzegels van 1lj% ct. zullen gebrand okerkleurig zijn, die van 221/g ct. donker blauwachtig groen en die van 100 ct. paarsch blauw. Nu de 93-jarige Elske van Aggelen te Wageningen, oud-marketentster van Waterloo, nog in leven is, is het goed nog eens te herinneren, dat zij in zeer behoeftige omstandigheden verkeert. Bij de herdenking van Neêrlands 75-jarige onafhankelijkheid, wil misschien de een of ander nog gaarne iets bjj dragen om haar laatste levensdagen te helpen ver- angenamen. De heer H. G. Stumpf, leeraar aan de Rjjkslandbouwschool, is genegen giften voor haar in ontvangst te nemen. Kapitein v. d. Bos, van het Ned. schip Melati, is Woensdag van New-York met petroleum te Maassluis aangekomen, die hij Zaterdag voor den vloed bij Sche- veningen ten anker liggende, van de langs zjjde gekomen reddingsboot heeft overge nomen, van iemand, genaamd Pronk, die te kennen gaf dat hij in staat was 't schip den Nieuwen Waterweg binnen te lood sen. Na een paar uren werd hij echter vermist en bleek het toen dat er een tafelmes en een reddingsboei verdwenen waren, zoodat men daardoor tot de con clusie kwam dat Pronk overboord was gesprongen eD met den reddingsboei heeft willen trachten den wal te bereiken. Men vreest echter dat hij zijn doel niet zal hebben bereikt, maar verdronken is. De huzaar (oppasser van een hoofd officier) uit Amsterdam, wieus verdwijnen met een bankbiljet van f 100 onlangs gemeld werd, heeft zich Dinsdag te Breda bij de militaire autoriteit vrijwillig aan gemeld en is onder gewapend geleide naar Amsterdam overgebracht. In 1886 dronken de Nederlanders (vrouwen en kinderen meegerekend) ge middeld ieder 9 liter jeu ever. De pro vincie Noord-Brabant stond boven aan, met een middencijfer van 16.61, Lim burg het laagst, met 3.14 liter. Het meeste sterke drank werd gebruikt te Zalt-Bommel (20.42 liter per hoofd). Uit Urk schrijft men Een aangename verrassing viel den be woners van dit eiland heden te beurt. Door de buitengewone schaarschte der visscherjj was het voor enkelen, neen voor velen zelfs, niet mogeljjk de noodige turf voor den winter op te doen. Zelfs werd hier weinig turf aangevoerd. Doch wat gebeurt? Een groote jjzeren tjalk zat Dinsdagmorgen geladen met korte turf en talhout aan de N. O. zjjde van het eiland aan den grond. Aan boord gekomen zei de schipper: »Ik ga lossen* en gooide van de lading in zee. Toen gingen booten, sloepen en al wat maar een weinig diepgang had om turf en hout te halen. Duizenden turven en honderd duizend talhouten lagen binnen enkele uren op het strand en te 3 uren was de schipper vlot. Het schip kwam van Kuinre en ging naar Amsterdam. Yan den Scheveningsche schuit, toe- behoorende aan den reeder A. Jol, die reeds acht weken reis heeft en waarom trent men zich ongerust begon te maken, is bericht van behouden aankomst te Ter schelling ontvangen. Met verlangen wordt thans nog naar tjjding uitgezien van een drietal schuiten, dat eveneens geruimen tjjd op reis is. Keeren zij terug, dan is de vloot compleet. Te Groningen heeft tijdens een opera-voorstelling, waarbjj 28 soldaten als figuranten dienst deden, de soldaat H. uit den zak van een operazanger een portemonuaie, waarin hjj juist zijn salaris had geborgen, gestolen. Na bijna alles verteerd te hebben, heeft hij een volle dige bekentenis afgelegd. Hjj is thans in hechtenis en zal, naar men vermoedt, wel uit den militairen stand verbannen worden. Eenige dagen geleden werd te Til burg een lezing gehouden, om werklieden aan te moedigen zich naar de Argen- tjjnsche republiek te begeven. Men ver neemt dat reeds een dertigtal personen, meestal timmerlieden, metselaars, sme den enz., die voor het grootste gedeelte gehuwd en in het bezit van kinderen zjjn, zich daartoe heeft aangemeld. Aan boord van Zr. Ms. stoomschip Prins Hendrik zijn den 20en September 11. ter reede van Makasser bij het houden van ernstexercitien met geschut, bij twee revolverkanonnen van 3,7 c.M. de pennen van de mik onder de borst glad af^ broken.Aan de tegenwoordigheid van geest en de physieke kracht van den comman deur van het eerste stuk was het te dan ken, dat het kanon op zijn voetstuk werd gehouden. Het tweede stuk viel van zjjn stoel en kwetste den commaudeur aan den voet, waarbjj het kanon zelf zwaar be schadigd werd. Naar aanleiding van het gebeurde, zjjn de mikken der 4 andere revolverkanonnen aan een nauwkeurige inspectie onderworpen. Yan 2 uur tot bijna 6 uur hield Maandag de Rechtbank te 's Gravenhage zich bezig met het onderzoek van een ern stige en treurige zaak. Men herinnert zich, dat in den avond van 30 September jl., op den huize Bloe> mendaal, onder Monster, door den tol gaarder en een jachtopziener geschoten werd op iets, dat zij meenden te zjjn een otter en dat bleek te zjjn een mensch zekere Albertus van Veen, die aan de bekomen wonden denzelfden avond nog overleed. De beide bovengemelde mannen stonden thans terecht, ter zake van het door on voorzichtigheid veroorzaken van eens an ders dood, althans van zwaar lichamelijk letsel. De beide beklaagden bekenden vol ledig de door een groot aantal getuigen gestaafde feitenzij hadden, in de mee ning een otter voor te hebben, van wiens tegenwoordigheid ter plaatse het gerucht had geloopen, geschoten en een man verwonddoch zij hadden den gewonde zoo goed mogelijk verpleegd en zelf ge neeskundige hulp en de plaatselijke auto riteiten ingeroepen. Na het zeer langdurig verhoor van ge tuigen, deskundigen en der beklaagden, ving het O. M., bij monde van den subs. Off. v. Just., mr. Ort, zjjn requisitoir aan. Als vaststaande meende hjj, dat het schieten en verwonden kon worden aan gemerkt, en dat dus enkel was te onder zoeken de vraag: is hier schuld, ja, dan neen? En het bestaan van schuld moet z. i. blijken uit het al of niet bestaan van onvoorzichtighejd, en dan meende hij te kunnen zeggen, dat 't onvoorzichtig was gehandeld, te schieten op iets, dat ze meenden* te herkennen, zonder te hebben onderzocht of dit niet iets anders was. Er waren drie schoten gelost, twee door eersten, een door den tweeden bekl. Wie had 't doodelijk schot gelost? Dit was hier niet te bewjjzen, maar 't deed er ook niet toe. Waar ze samen den dood, of, was deze niet bewezen, zwaar lichamelijk letsel hadden toegebracht, daar moesten ze samen aansprakeljjk zijn voor de ge volgen. Spr. concludeerde tot elks veroor deeling tot 2 maanden gevangenisstraf. Een Keulsch jongeling was onlangs bjjna in zijn bed verdronken. Zjjn moe der had, toen hjj zjjn ouders, die buiten de stad woonden, op zekeren dag een bezoek bracht, bij gebrek aan beter, zjjn bed in het badlokaal en wel in een der badkuipen opgeslagen. De zoon lag daar wat lekker, sliep in, doch ontwaakte mid den in den nacht met een hevigen dorst. Hij nam een kopje en draaide aan de kraan der waterleiding, die in zijn kuip uitkwam, doch vergeefs, want de huis baas, die in de onderste verdieping woonde, had sinds jaren de gewoonte om de hoofd kraan 's avonds zorgvuldig af te draaien. De jonge man vond na lang zoeken eindeljjk een flesch met drinkwater, waarna hij de kraan weder dicht draaide, naar hjj meende althans, want in waarheid draaide hjj ze juist geheel open. Toen legde hjj zich weder op één oor en sliep gerust in. Den volgenden mor gen klinkt een angstig hulpgeschrei, de huisbewoners jjlen naar de plaats des onheils en vinden den jongeling bibbe rend in een onverwacht gedwongen bad. Het dienstmeisje van den huisbaas had naar gewoonte om 6 uur des morgens de hoofdkraan der waterleiding open gezet en kwam nu ook, terwjjl allen het hoofd verloren hadden en men reeds de brand weer wilde laten roepen om de bruisende wateren tot zwijgen te brengen, het eerst op den vernuftigen inval de kraan te sluiten. Een Amerikaansche luchtreiziger, Vandegrift genaamd, is te Columbus (Ohio) op treurige wijze om het leven gekomen. Hij zou met zijn ballon op stijgen en met een valscherm neerdalen. Toen hij hoog in de lucht was, zagen de toeschouwers (ongeveer 15,000 in getal) tot hunne ontzetting, dat de ballon sprong en snel begon te dalen. Met veel tegen woordigheid van geest maakte Vandegrift het valscherm los en daalde nu met groote snelheid, maar juist boven de zeer onstuimige Chatahoocheerivier. Men hoor de hem, niet versmeer boven het water, om hulp roepeu. Eenige visschers, die in de buurt waren, roeiden snel naar de plaats, waar hij moest neerkomen doch zij kwamen daar een paar minuten, nadat de luchtreiziger in het water was geval len. Vandegrift gïeep, toen hij weer bo ven kwam, den kant van de bootmaar hjj kon zich niet lang genoeg vast hou den en zonk weg in de golven. In Amerika maakt men toebereidse len tot het waarnemen van de groote zons verduistering, welke 1 Jan. a. s. te zien zal zjjn in de Staten aan de stille Zuidzee. Het zeldzame geval, dat een jaar met een zonsverduistering begint, kwam niet voor sinds 1612 en zal na 1889 niet voorko men vóór het jaar 2161. Het is een feil, dat de bedriegelijke handel in wonder- en schoonheidsmiddelen nooit zoo gebloeid heeft als in de laatste jaren. Sommige menschen gelooven nog aan het be staan van zekere wortel-extracten, waarmede men eeuwige jeugd terug tooveren, den haar groei bevorderen, grijze haren blond en een gerimpeld vel glad maken, ja, de hemel weet wat nog meer mirakelen verrichten kan. In den laatsten tijd vestigt men in groote steden zoogenaamde schoonheids-restauratie salons, waar, indien men het gelooven wil, verbazin g wekkende gedaante ver w i sseli ngen worden bewerkstelligd. Een zestigjarige, die zulk een salon gebogen, rimpelig en met een grijs hoofd binnentreedt, verlaat het door de andere deur als een melkfrissche schoonheid, welke men nauwelijks achttien lentes zou toeschrijven. Het vel wordt daar blank ge maakt, met zalf besmeerd, het haar geverfd, de lichaamsvormen in de vereisehte richting gebogen, of, zooals de vaktaal zegt, »gema- chineerd", kortom, de matrone herkent zich zelve, na voltooide restauratie, nauwelijks den spiegel en meent haar kleindochter voor zich te zien. De boeken van dergelijke ondernemingen omvatten een klantenregister, waarin de meest serieuse dames uit de beste kringen, met namen voorkomen. Te Londen zjjn bijna 10,000 dames, te New-York 8000, te Parijs 6000, die zich doorloopend van de hulp dezer restauratie-salons bedienen en als abonnées te boek staan. Ieder onpartijdige weet wat hij van de brieven van dankbetuiging denken moet, die als advertentiën worden openbaar gemaakt. Ongelukkig worden juist die middelen het sterkst genoemd en aanbevolen, tot welker samenstelling zware vergiften, zooals kwik-, lood- en bismuthzouten worden aangewend. Eenige der meest moderne schoonheidpasta's veroorzaken door hun sterk gehalte van lood wit, kalk en zink-oxyde zulk een graad van ontvetting der huid, dat dikwijls het bewegen der gelaatspieren pjjn doet. Eee Proces om een Tronwbelofte. De Londensche bladen zijn in de laatste weken gelukkig geweest. Geen sensationeel nieuws van buitenslands, geen belangrijke dis- cussiën in het parlement, en slechts nu en dan een kleine schermutseling tusschen de Regee ring en de Ierengeen nieuwe gruweldaden van „Jack the Ripper", maar slechts twee eenigszins buitengewone moorden buiten Lon den daarentegen een geruchtmakend geding tusschen de Hertogin van Montrose en haar bloemist, en thans een zonderling proces wegen3 verbreking van trouwbelefte, tusschen eene Duitsehe schoone,Valerie Wiedemann genaamd, en den erfgenaam van den »Earl« of Oxford, den „honourable" Robert Horace Walpole. Se dert de tegenwoordige „Lord" Cairns, een paar jaren geleden, 10,000 moest betalen, omdat hij zjjn belofte om de bekende actrice Miss Fortescue te trouwen, verbrak, schijnt die som geacht te waarde te vertegenwoordigen van een echtgenoot als de zoon van een rijk edelman. Hetzelfde bedrag als schadevergoeding werd dan ook door Fraulein Wiedemann geëscht. Het gebeurt niet dikwijls, dat een vreem delinge van de Engelsche wetgeving in dit opzicht gebruik maakt. De Engelsche dames fungeeren bij die gelegenheden, alsof zij er trotsch op zjjn, dat de Londenscho wereld zich met haar bemoeitzonder blikken of blozen beantwoorden zij de vreemdsoortigste vragen, die haar worden voorgelegd. Niet aldus de Duitsehe jonge dame, die twee dagen lang in het gerechtshof de heldin was. Zij vond d< pertinente vragen der advocaten en der rech ters beleedigend, stampte met het voetje, weende, weigerde te antwoorden en gedroeg zich in één woord zóó, dat de Engelschen vrij alge meen gelooven, al wordt het ook niet openlijk gezegd, dat hare geestvermogens eenigermate gekrenkt zjjn. Overigens kon zij op dezelfde voorrechten bogen als hare Engelsche lotge- nooten een lief uiterlijk, weelderig bruin haar, blauwe oogen, innemende manieren, kortom alles wat noodig is om de gevoelige harten van Engelsche juryleden, en van een Britsch rechter zelfs, te vermurwen. Dit alles kwam nog meer uit door het onbeteekeneud uiterlijk van den edelen gedaagde, een kleinen „dandy", ex-luit. ter zee en lid van een zestal clubs. De beide interessante personen ontmoetten elkander voor het eerst te Constantinopel, in 1882. Walpole was daar voor zaken en Frau lein Wiedemann was gouvernante bij de kin deren van den hotelhouder, in wiens inrichting de gedaagde logeerde. Zoodra hij haar aan de »table d'hótea ontmoette, schijnt hjj verliefd te zijn gewordenalthans: sedert dien da^ liet hij de jonge dame geen rust meer, en het kwam zelfs zoo ver, dat hjj haar verleidde, onder belofte van haar te zullen huwen.' Zoo althans vertelde haar advocaat. De heer Walpole ontkende dit alles en voerde verder aan, dat, indien er al een belofte van huwelijk gegeven was, de wet van Turkije aan zulke beloften geen wettelijke kracht geeft. Er stond ons dus een interessant proces te wachten liefdesgeschiedenissen, vermengd met internationale rechtsquaestiën, en het pikante van de*geheele geschiedenis werd nog verhoogd door de tijding, dat de „Prins van Walesals getuige voor den gedaagde zoude optreden. Het heeft echter niet mogen zjjnwant het proces is onverwachts geëindigd. De belang stelling was door do courantenverslagen opge wekt en het hof was den tweeden dag dan ook stampvol. Van de zjjde der dame was aangevoerd, dat haar een kind was geboren. Dit scheen een zeer teeder pnnt, en zoodra haar deswege vragen werden gesteld, werd zij woedend en was er niets meer met haar te beginnen. De rechter sloot de zitting zelfs voor een korten tijd, om haar advocaat gelegenheid te geven haar tot reede te brengen, doch het mocht niet baten, en ten slotte bleef er niets anders over dan haar haren eisch te ontzeggen. Het schjjnt echter, dat een verzoek zal wor den gedaan om een* nieuwe behandeling, op grond van de onbekendheid der Duitsehe dame met de Engelsche wetten, waardoor zij zich niet bewust was van de gevolgen, die hare weigering om te antwoorden zou hebben. Wordt dit verzoek toegestaan, dan wachten ons nog nieuwe verrassingen. Intusschen wordt haar veel sympathie be toond. Men vermoedt, dat het kind ergens verborgen is of door iemand werd aangenomen, op voorwaarde, dat zjjn verblijf' insmersonde worden bekend gemaakt. In elk geval schijnen de hersenen der jonge dame door hare weder waardigheden te hebben geleden. Ingezonden. De treurige afloop der schipbreuk van de Ango en de scherpe veroordeelende critiek der bladen tegen de Noord- en Zuidhollandsche reddingsmaat- sehappij, of zoogezegd tegen zekere beambten, die niet voor de toerustingen te Scheveningen gezorgd hadden, deden het bloed van sommigen sterker koken dan al de moorden van Jack the Ripper, hetgeen mij de pen deed opvatten, om dien heeren, waaronder misschien ook wel reeders zijn, even 't volgende onder de aandacht te brengen Veel meer schipbreukelingen ondergingen een vreeselijken dood door nonchalance van reeders, omdat deze niet voor 't aanschaffen zijn van reddingsmiddelen op hunne schepen, dan door achteloosheid van sommige beambtenzij zouden wel gaarne willen redden, maar kannen niet altijd opwerken tegen de ontboeide elementen, zelfs niet met de grootste inspanning of de beste voorzorgsmaatregelen. De schipbreukelingen van de brik, die te Egmond aan Zee strandde, deden wat zij konden, om de redders in hunne pogingen te ondersteu nen maar alles te vergeefs, en wel om de een voudige reden, dat de Fidélité of reddingsbus ontbrak en geen reddingsgordels aan boord waren, evenmin als op de Ango, en op de bomschuit Katwijk 12, nabij Petten gestrand. Met het oog nu op het nut van een reddings vest als beveiligingsmiddel in tijd van nood, moesten aan boord van ieder schip of visschers- vaartuig de reddingsgordels tot den inventaris behooren- Want wie kan beschrijven van hoeveel dienst ze hadden knnnen zijn aan boord van de genoemde bomschuit, welker equipage uit 10 man bestond, waarvan slechts 3 door een aan boord gebrachte lijn gered werden, en 7 zooals bekend is, hun graf in de golven vonden. Zouden ze hoogstwaarschijnlijk niet allen be houden zijn gebleven, als er reddingsgordels aan boord waren geweest P En wie kan beweren dat die arme schipbreu kelingen van de Ango verdronken zouden zijn, waarvan slechts 2 in bewnsteloozen toestand het strand hebben bereikt P Die twee konden niet eens zwemmen volgens eigen verhaalals er nu reddingsgordels aan boord geweest waren, hoe veel zouden dan misschien met volle bewustheid het strand hebben bereikt P En zoo zou men meer voorbeelden kunnen aanhalen; maar deze zijn voldoende. Reeders, maatschappijen en visscherij-vereeni- gingen, vestigt uwe aandacht eens op het onmis baar nut der zwemgordels. Want de zwemgor del is de redder van 't leven van den in nood verkeerenden schepeling, dat zegt veel, en toch, zulk een toestel kost weinig. Voor den visscberman moest het een verplich ting zijn die gordels aan boord te hebben, even goed als het nummer in het zeil te voeren. Voor de groote scheepvaart moest een bepaling in de zeewet opgenomen worden, even als het Plimsonsmerk op de Engelsche schepen en bo vendien moest er nog de reddingsbus of Fidéfité aanwezig zijn. Laat ons met 't oog op de reddingsgordels een voorbeeld nemen aan onze Nederlandsche loodsvaartnigenieder loods draagt het reddings vest bij zich in den knapzak. Dit kleedingstuk in tijd van nood is voor hen, die de zee met al hare gevaren moeten trotseeren, onmisbaar. Want niemand is onzekerder bij het verlaten zijner buisgenooten, hen weder te zullen zien, dan zij, die zich aan de zee toevertrouwen, en een reddingsgordel zou menigeen behouden. Hoe menige zucht zal er op de Ango en de genoemde bomschuit niet geslaakt zijn door de arme schepelingen, toen zij, met 't oog op de kust gericht, aan vrouw en kinderen dachten,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1