't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1651. Woensdag 12 December 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per poet75 Afzonderlgke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureiux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer3 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 11 Dec. 1888. Het Bestuur der Vereeniging tot het organiseeren van Volksbijeenkomsten alhier heeft het noodig geacht, wijziging te brengen in de afgifte van entrée-kaarten voor het bij wonen dier bijeenkomsten. Aan de depóthou ders, die zich totnogtoe belangeloos met de af gifte dier kaarten belastten, heeft het Bestuur dank gebracht voor hunne bemoeiingen in deze, en van nu af zullen Bestuurderen zeiven de entrée-biljetten afgeven. Op den dag, waarop des avonds een Volksbijeenkomst zal plaats hebben,zullen in 't vervolg die biljetten verkrijg baar zijn aan 't lokaal „Tivoli«, des middags tusschen 12 en 2 ure. De entréekaarteu wor den steeds afgegeven tegen betaling van 10 ets. per stuk; 't aantal, door 't Bestuur vast gesteld, wordt niet overschreden, en in geen geval wordt des avonds aan 't lokaal toegang verleend aan hen, die van geen biljet zijn voorzien. Naar wij vernemen zal het korps adelborsten den 28 Dec. a.s. een Liefda digheidsvoorstelling geven in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen te 's Hage. In de »Algemeene Vergadering*, door de G-. en E.-V. »Pro Patria* den 6 Dec. in »Musis Sacrum* gehouden, werd de hr. J. Grootendorst als Directeur ont slagen. De hr. P. v. Hooijdonck zal den 15 dezer de leiding der Vereeniging op zich nemen als Directeur-Schermmeester. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt ter algemeene ken nis, dat op aanstaanden Nieuwjaarsdag gelegenheid zal bestaan tot overbrenging per telegraaf van nieuwjaarskaarten in het onderling verkeer der Nederlandsche Rijkstelegraafkantoren. Formulieren voor deze nieuwjaarskaar ten, voorzien van een stempelafdruk van het kantoor van afgifte, zijn, te rekenen van 15 December e. k., bij alle Rijkstele graaf kantoren verkrijgbaar tegen den prijs van tien cent. De op deze formulieren geschreven nieuwjaarskaarten kunnen, zonder verdere betaling of frankeering, op 31 December 1888 en op 1 Januari 1889 bij alle Rijkstelegraafkantoren ter overseining worden aangeboden naar plaatsen, waar Nederlandsche Rijkstele graaf- of telefoonkantoren zijn gevestigd. Elke nieuwjaarskaart mag ten hoogste tien woorden bevatten. De naam der plaats van afzending wordt ambtshalve medegeseind. De aflevering ter plaatse van bestemming, ook van de op 31 Dec. aangeboden kaarten, geschiedt, indien eenigszins mogelijk, op 1 Januari, zonder omslag en zonder ontvangbewijs te vor deren. Bezorging buiten den gewonen bestelkring der kantoren vindt niet plaats. Door de vereeniging Admiraal van Wassenaar" zal op Maandag 17 dezer in Tivoli worden opgevoerd: »De Koopman van Venetië," beroemd drama, gevolgd door de »De hut in 't gebergte". Tus schen beide stukken zal een assaut door meesters op verschillende wapens gegeven worden. (Zie verder annonce). Door het bestuur van de Alkmaar- sche stoom meelfabriek te Alkmaar, werd dezer dagen weder gehouden de jaarlijksche uitdeeling aan haar personeel van onge veer 1000 kilo vleesch, afkomstig van zes daartoe aan hare fabriek gemeste varkens. Ieder ging met een dankbaar hart en ongeveer 20 K°. vleesch huiswaarts. Een dienstbode gaf dezer dagen in de Kalverstraat te Amsterdam aan een aldaar met boekjes ventenden koopman, een 10 guldenstuk in plaats van een 272-centstuk in betaling. Toen zij het ontdekte, was de koopman verdwenen. Donderdagavond zijn te Amsterdam weder twee aanrandingen gepleegd. De eene had plaats op de in dit opzicht beruchte De Rugterkade. Een brievenbe steller werd door drie onbekende mannen aangevallen en van zijn portemonnaie met f 5 beroofd. De andere werd gepleegd op de Prins Hendrikkade. Daar beroofden vier kerels een voorbjjganger van zgn zilveren horloge met gouden ketting. Van de bomschuit Stella Maris, toe- behoorende aan de erven J. Waterreus te Scheveningen, welke te Oostmahorn (Fries land), is binnengeloopen, is bericht ont vangen, dat de schuit den 20en Nov. jl. in het gezicht van genoemde plaats door zware golfslagen is beloopen, waardoor alles wat aan dek stond werd afgeslagen, zeilen met giek en gaffel|overboord wer den geworpen en een matroos zware in wendige kneuzingen bekwam. Met veel krachtsinspanning gelukte het, het zeil weder machtig te worden en dit in zoo verre te herstellen, dat het gat van Oost mahorn kon worden bereikt. Bij onder zoek aldaar bleek, dat de beide boegen der schuit waren ingedrukt, waardoor zij zwaar lekte De beide zwaarden waren mede verloren gegaan. Het laat zich aan zien dat het vaartuig de reis naar Sche veningen niet meer zal kunnen maken. Uit Egmond aan Zee bericht men, dat door de bemanniug der bomschuit Voorwaarts I in zee drijvende is gezien een lijk, voorzien van een zwemgordel en een Scheveningschen Zuidwester. Ver moedelijk is dit het lijk van Pronk. Men heeft het lijk echter niet kunnen op- visschen, daar men juist met het vischnet was. Vanwege de bevoegde autoriteiten zal een officieel onderzoek worden inge steld naar de vermissing van schipper Pronk. De voor het werk der nieuwe Noord- zeesluizen bg IJmuiden vereischte terrei nen, zijn voor een deel bij minnelijke overeenkomst eigendom van den Staat ge worden omtrent de overige is nog een rechtsgeding aanhangig, daar ten opzichte van den prijs geen overeenstemming kan worden verkregen. De uitvoering van het werk is echter hiervan niet afhankelijk, vermits is overeengekomen, dat de ter reinen reeds dadelijk ter beschikking van den Staat zouden worden gesteld. Met wijzi ging van bet vroeger ontwerp, is de diepte der slagdrempels van de ontworpen schut sluis, aangenomen op 9 M. beneden A. P. Bij gelegenheid eener vergadering, door pastoor Brouwers belegd ter zake van de protest-beweging, hebben Zaterdag te Amsterdam ernstige wanordelijkheden plaats gehad. In de zaal waren een aantal socialisten aanwezig, die op allerlei wijzen den spre ker beletten voort te gaan. De hr. Brou wers brak toen zijne rede af, en sprak de vergadering met waardigheid toe. In naam der vrijheid, waarop elk Nederlander te recht roem draagt, verzocht hij voor zich en zijne medekatholieken de vrijheid om te spreken over hetgeen hun allen na aan het hart ligt. De kaart, die ieder noodig heeft, om toegang te verkrjjgen, drukte ten duidelijkste het doel der ver gadering uit hij verzocht derhalve die genen, die niet met dat doel instemden, de zaal te verlaten. (De socialisten had den een 600-tal weten te verkrijgen, die zonder erg door het comité waren afge geven. De toespraak van den heer Brouwers had echter geen gevolg. Telkens als hg met de voorlezing van het telegram wilde aanvangen, beletten de socialisten door ge fluit en ander tumult hem voort te gaan. Eén hunner waagde het, het beeld van paus Leo een slag in het aangezicht te geven, waarop de katholieken en andere welgezinden dat beeld tegen verdere be- leedigingen wilden vrijwaren. Dit gaf het sein tot een onbeschrijfelijke wanorde. Men wierp met stoelen en tafels, deelde stompen uit, drong tegen elkaar op, onder luid ge schreeuw en protest, smeet de glasruiten in, en het einde was, dat de opeengepakte menigte zich uitwegen zocht door de verschillende deuren. Een inspecteur van politie (volgens be vel waren er geen agenten in de zaal geposteerd) trad met den blanken sabel tusschen een hoop vechtenden voor de tribune, en scheidde hen. Toen eenige oogenblikken daarna een detachement agenten de zaal binnendrong, was zij al haast ontruimd. Het spreekt van zelf, dat de vergadering verder geen voortgang had. Enkele arrestatiën zijn gedaan. Yan ernstige ongelukken is niet vernomen. In de zaal is alles kort en klein geslagen. Patrouilles politie handhaven de orde op het Leidsche Plein. Men schrijft uit Amsterdam (Donderdag) Twee helsche pogingen tot moord door ont ploffing en brandstichting, werden gisteren avond (Woensdag), in den vorm van St. Ni- colaas-surprises, beproefd bij twee hoogst achtingswaardige stadgenooten. Bij de heeren mr. I. A. E. Jolles, advocaat-generaal bij het gerechtshof, en den commissaris van politie den heer Stork alhier, werden namelijk twee kistjes bezorgd, beide ongeveer van dezelfde afmetingen, als circa 40 cM. lang, 30 breed en 20 diep en beide van gelijken inhoud. Het was ongeveer 10 uur, dat bij den lieer Stork een pak werd afgegeven, dat, van het omhulsel ontdaan, een schrijfkistje scheen te zijn, waaraan een trekker was bevestigd. De geheele familie stond reeds, nieuwsgierig naar den inhoud, om het geschenk geschaard, dat op tafel was geplaatst en nogal wichtig bleek. Bij de opening van het kistje, dat door trekking moest geschieden, meende de heer Stork, gevoelde hij een kleinen schok, gevolgd door een nauw hoorbaar geknetter, wat den heer Stork dadelijk verdacht voor kwam. Hij begaf zich daarna met het geschenk in de keuken en trachtte nu het kistje op ande re wijze te openen, wat hem gelukte, eu nu bleek te bevatten een kruik gevuld met 21/2 kilo buskruit, aan welks hals een lont, of gedraaid doekje, doorweekt met terpentijn was verbonden, waarvan het einde weder bevestigd was aan een dwarsh'.tje over het bakje. Op dit lapje nu was schuurpapier gehecht, terwijl aan de onderzijde van den trekker een 25-tal lnciferskopjes in lijm waren be vestigd, die door wrijving op het geprepareerde papier moesten ontvlammen en door de lont den brand in het kruid brengen. Gelukkig bespeurde de heer Stork het verraad en werd de uitvoering van het helsche denkbeeld om hem, en wie weet hoevelen met hem, het le ven te benemen, nog juist bij tijds verijdeld. Had alzoo de poging tot moed en brand stichting bij den heer Stork reeds een begin van uitvoering gekregen, bij den heer Jol les was dit wel niet het geval, maar liep ook dit gezin Vrijdagochtend gevaar van een zelfde helsche machine. Donderdagavond was het kistje nl. bezorgd bij mevrouw de weduwe A. Josephus Jitta, No. 25 Sarphatistraat, die evenwel dadelijk aan het adres bespeurde, dat het St. Nico- laas-geschenk verkeerd bezorgd was. Zij kon echter haar dienstmaagd niet missen het was reeds bijna half elf en liet het kistje Vrijdagochtend aan het adres des heeren Jolles 121 Sarphatistraat bezorgen. Deze opende zeer voorzichtig het kistje en zag tot zijn schrik den toeleg door den inhoud. Ten einde het onderzoek naar den boos wicht-afzender dezer boosaardige geschenken niet tegen te werken, liet de Officier van Justitie aan de redactiën en bekende verte genwoordigers van dagbladen te Rotterdam en elders verzoeken, van deze aanslagen geen melding te maken, doch aangezien men Vrij dagavond eenig ofschoon nog onzeker spoor meende gevonden te hebben, stond Z. Ed. gestr. dan ook de openbaarmaking toe, aan gezien trouwens de geheele stad er vol van verontwaardiging over en het dus geen ge heim meer is. Omtrent den dubbelen moordaanslag te Am- sterdam meldt het Hbld nog Er zijn enkele vage aanduidingen, die al licht tot de ontdekking van den dader kun nen leiden. De politie wordt in haar onder zoek der zoo geruchtmakende zaak krachtig bijgestaan door het particulier initiatief ge steund. Zoo zijn mededeelingen gedaan om trent verdachte handelingen van een socia listisch werkman. Men acht het in Amsterdam zeer wel mo- gelyk, dat de snoode daad het werk is van iemand, die "Woensdag met de „Zaandam" naar de Argentijnsche republiek is vertrokken. Intus8chen heeft men nog geen zekerheid en wordt door de politie een ijverig onderzoek ingesteld, waarbij de burgerij haar natuurlijk zooveel mogelijk ter zijde staat. Het L. D. meldt, dat de heer C. W. van G., kassier en commissionair in ef fecten te Leiden, zich heeft verwijderd. Velen moeten door het vertrouwen, dat zg hem geschonken hadden, financiëel belangrijk worden getroffen. Te Leeuwarden is een notaris ver- het slachtoffer geworden van een oplichter. Een hem vreemd buitenman kwam bg hem te vragen, zijn inboedel te verkoopen. Gaarne weuschte hij ech ter een voorschot van f 300 te ontvan gen, dat hem werd gegeven. Hij zou na een korte poos terugkomen, doch hg wordt tot nog toe te vergeefs gewacht. Door eenige kleinhandelaren sterken drank in den Haag is aan den Minister van Oorlog een adres gezonden waarin verzocht wordt het verkoopen van sterken drank in de militaire cantines al daar te beperken tot het gebruik per glas en te verbieden het verkoopen al daar per liter, per flesch en mindere hoeveelheden. In de haven van Develsluis te Heer- jansdam is het lijk van een stoker der inariDe gevonden, waarop bevestigd waren een aanzienlijke som geld in bankpapier en specie, een militair zakboekje, ten name van Jan Nelisse, geboren te Vlis- singen, en een bewijs van eervol ontslag uit den zeedienst. Het lijk is overgebracht naar 't lijkenhuis en 't daarop gevondene gedeponeerd bg de autoriteiten. Hoe N. daar te water geraakt is, is nog onbekend. Men meldt uit Stolwijk Donderdagavond werd onze gemeente in opschudding gebracht door het be richt, dat men zekere S. van V., een 63-jarige vrouw, vermoord had gevonden. Burgemeester en dokter waren spoedig op de plaats der misdaad en vonden, helaas, het bericht bevestigd. Zij vonden het lijk der vrouw, met open mond en opgezet gelaat, op den grond. Laden en kasten waren geopend en op de tafel vond men een doosje met goud en zil ver, alsmede een doek, die waarschijnlijk gediend had om de vrouw te smoren, want uiterlijke teekenen van geweld kon de geneesheer niet constateeren. Verdacht werden dadelijk drie bede laars, die kort te voren daar gezien waren. Zij werden achtervolgd, en ge holpen door iemand, die hen ontmoet had, had men hen te Schoonhoven spoe dig in handen. Donderdagnacht hebben de verdachten hier doorgebracht, en Vrijdag zgn zg onder sterk geleide naar Rotterdam getransporteerd. In het dorp Eist (Utrecht), zijn niet minder dan 35 personen voornemens met 1 Januari naar de Argentijnsche Repu bliek te vertrekken. De makker van den te Havant ver moorden knaap, die het eerst bericht van deze misdaad gaf, en later in hechtenis genomen werd, onder verdenking van zelf dien moord gepleegd te hebben, is thans, na een gerechtelijk verhoor, naar het crimineel Gerechtshof te Winchester ver wezen. Hij heet Robert Husband en is pas elf jaar oud. Omtrent het vermelde geval van een jongen man te Fürt, die op den dag van zgn huwelijk zgn vrouw doodschoot, wordt nader bericht, dat hier geen moedwillige moord, maar een ongeluk plaats had. De man speelde met een revolver, waarmede ter eere van bruid en bruidegom gescho ten was, en wist niet, dat het wapen nog geladen was, totdat plotseling het nood lottige schot afging, dat de jonge vrouw doodde. Een belangrgk rechtsgeding is te Antwerpen aanhangig, nl. over den, door een aantal Belgische schippers in zee drijvende gevonden, Engelschen driemas ter Duncow, een schip van 2200 ton. Het schip, dat van Liverpool kwam, was door den storm van verleden week voor Duinkerken op een zandbank geloopen, door de geheele bemanning verlaten, na eenigen tijd losgespoeld en in zee ge dreven zonder grootere schade, dan het ontstaan van een onbeduidend lek te hebben geleden. Belgische visschers had den het daarna naar Vlissingen en verder naar Antwerpen gebracht. Volgens de Belgische wet behoort een derde der waarde van een verlaten schip aan hem, die het vindt, een derde voor den Staat en een derde voor den eige naar. Het schip en de lading, die uit salpeter bestaat, zgn op zgn minst een half millioen francs waard. Het spreekt dus, dat beide partgen het niet graag willen missen. De vraag, die de rechtbank heeft op te lossen, is nu of het schip als verlaten beschouwd en daarop het strandrecht mag toegepast worden. Zoo ja, dan doet zich nog de vraag voor, welke Staat recht heeft op een derde der vondstBelgië, in welks water het schip strandde of Ne derland, waar het schip het eerst in vei ligheid gebracht werd. De visschers vragen in elk geval 50,000 francs »voor de eerlgke terug bezorging". In Henegouwen blijft de gisting onder de werklieden voortduren. De pogingen om schade aan te richten door middel van dynamiet zgn wel talrgk, maar mislukken doorgaans. Het dyna miet wordt op allerlei wijze binnenge smokkeld. Zoo o.a. werd te Armentières een wagen brood in beslag genomen, omdat vele brooden, in plaats van meel dynamiet bevatten. De aanslagen worden blijkbaar niet gepleegd door mijnwerkers, want zg verraden alle handen, die niet gewoon zgn met dynamiet om te gaan. Te Columbus, Ohio, V. S.) heeft een luchtreiziger onder buitengewone om standigheden het leven verloren. Hg heette B. H. Vandegrift en oefende, ofschoon pas 25 jaar, reeds twaalf jaren zgn ge- vaargk beroep uit. In de laatste drie maanden was hij 47 maal opgestegen en telkens door middel van een valscherm naar beneden gedaald. Den 22 Novemder ging hij weder in een met heete lucht gevulden luchtbol naar boven. Als een stip zweefde hij boven de hoofden der duizende toeschou wers, toen de bol op eens scheen dicht te slaan en met vaart naar beneden kwam. Het gelukte den luchtreiziger het val scherm los te maken, doch het duurde geruimen tgd eer dit opensloeg. Eindelgk gebeurde dit, en dreef de wind het toestel, met den man er onder, een klein eind in bijna horizontale richting voort, maar ook de luchtbol kwam nader en nader en dreigde het valscherm in de diepte te sleuren. Met groote behendigheid een een touw hanteerende, dat dient om het scherm eenigszins te sturen, wist Vande grift van het vallende gevaarte vrij te komen, zoodat dit op een armslengte hem voorbij schoot. Hg scheen gered, en de menigte barstte in toejuichingen los: daar greep eene windvlaag het valscherm en dreef het in de richting van de wild- bruisende Chatahoochee-rivier. Vijftig voet boven den waterspiegel drongen zijne angstkreten door tot twee vischers, die met hun bootje haastig naar de plek voeren, waar het valscherm scheen te zul len neerkomen. Vandegrift liet los, viel in het water en pakte in zijnen-[doods- augst met zulk een kracht het vaartuig je, dat dit bijna kantelde en het water er binnenstroomde. De twee visscherlie- den sprongen naar achter om den voor steven te doen lichtendoor deze be weging raakte de drenkeling zgn greep kwijt, hij verdween in de diepte en werd niet meer gezien. Marine en Leger. De adelb. Ie kl. J. O. Kolkraeijer, H. G. Snrie, J. C. Stam, dienende aan boord van Zr. M. in- structievaartuig Nautilus, J. H. Zeeman, P. H. D. Schuttevaer, H. J. Boldingh, E. van Assum, M. 8choo, D. J. A. G. van den Steen van Ommeren, A. A. Visser, L. A. van der Stok, F.W. J. Groe- neboom, J. Hofstede, K. van Andel, J. R. van Oaselen en M. J. Reynvaan, dienende a. b. van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, worden met 21 dezer op non-activiteit gesteld. Onder leiding van den luit. ter zee le kl. W. A. Buytendijk en den officier-machinist le kl. A. J. Over de Linden heeft voor enkele dagen ter reede van Texel een proeftocht plaats gehad met de van ramsteven voorziene stoomsloep van 39 voet No. 62. Dit vaartuig liep daarbij een vaart van ruim 9 mijl, terwijl de werktuigen goed aan de eischen hebben voldaan. De sloep is gebouwd op 's rijkswerf te Amsterdam en de machine met ke tel geleverd door de fabriek te Feijenoord. De voor rekening van onze marine bij de firma van der Made te Amsterdam aangebouwde groot model torpedoboot Habang, werd ter reede van Texel voor het laatst aan een proeftocht onder worpen. De resultaten waren zeer gunstig. Eerst daags zal die torpedoboot aan het departement' van marine worden afgeleverd en alanu op 's rijks werf alhier verblijven. Voor den 24 Dec. a.s. zal Zr. Ms. sss. „Ko ningin Emma der Nederlanden" buiten dienst worden gesteld en wel vermoedelijk den 21n. Ingevolge machtiging des Konings, bij besluit van den 7en dezer, no. 25, wordt Zr. Ms. sss. le kl. „Atjeh" met 5 Jan a.s,, met bestemming voor buitenlandschen dienst, in dienst gesteld, en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapt. ter zee J. P. Mercier. Met 5 Januari a.s. worden geplaatst a/b. van dien bodem de kapt.-luit. ter zee W. J. P. Yan WaniDg, als le officier, de luits. ter zee der le kl. N. W. Van Ammers en W. P. Coolhaas, die der 2e kl. J. W. Termijtelen, G. J. v. d. Hout, C. E. Dittlinger en P. G. J. graaf van Hogen- dorp, de adelborsten le kl. J. O. Kolkmeijer, H. G. Snrie, J. C. Stam, J. H. Zeeman, P. H. D. Schuttevaer, H. J. Boldingh, E. van Assum, M. Schoo, D. J. A. G. van den Steen van Ommeren, A. A. Visser, L. A. v. d. Stok, F. W. J. Groe- neboom, J. Hofstede, K. van Andel, J. R. Van

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1