't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1652. Zaterdag 15 December 1888. Zestiende Jaargang. Advortentlön KALENDER DER WEEK. VERGADERING NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlyke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 2 m. Onderg. 3 u. 44 m. Zondag 16 Derde Advent. Maandag 17 Dinsdag 18 Volle Maan. Woensdag 19 Quatertemper. Donderdag 20 Vrydag 21 Kortste dag. Begin van den Winter. Zaterdag 22 j Quatertemper. van den Raad der gemeente Helder, op Woensd. 13 Dec. 1888. Voorzitter de heer C. A. Beukenkamp. Tegenwoordig alle leden. Een matig bezette tribune. Nadat de zitting geopend is, worden de no tulen der laatstgehouden gewone en buitenge wone vergadering voorgelezen en goedgekeurd. De vaststelling der begrooting van ontvang sten en uitgaven der gemeente voor den dienst van 1889 wordt daarop door den Voorzitter aan de orde gesteld. Op zijne uitnoodïging wordt daarop door den heer Vos voorgelezen het rapport, opgemaakt naar aanleiding van het onderzoek der begrooting in de afdeelingen van den raad en van het onderhoud, 't welk daarna heeft plaats gehad tusschen B. en W. en de Commissie van rapporteurs. Na de voorlezing van dit uitvoerig stuk, wordt over gegaan tot de behandeling van de verschillende posten der begrooting. Over een aantal van de gemaakte aan- en opmerkingen zijn H.H. rapporteurs het met het Dag. Best. eens ge worden, dat nader onderzoek zal worden in gesteld. Dit is o. a. het geval met de opmer king, of er aanleiding bestaat om de officieren en verdere schepelingen der Marine, die aan boord van oorlogsvaartuigen verblijf houden, te doen deelen in den hoofdelijken omslag. Tengevolge eener opmerking van den heer Franken, wordt de aandacht van B. en W. gevestigd op een artikel in »De Gemeente stem", waarin deze aangelegenheid grondig wordt behandeld. De beslissing hierover wordt dan ook uitgesteld, gelijk mede over den uitgedrukten wensch om rechten te heffen van het trouwen op andere- dan de voor het voltrekken van huwelijken vastgestelde dagen. Tot het verpachten van 't grasgewas langs den weg naar 't kerkhof, wordt besloten en tot een nader onderzoek van de huur der hijschkraan op 't Molenplein en van de huur van den grond om een goederenloods aldaar, worden B. en W. uitgenoodigd. Omtrent eene wijziging der heffing van schoolgelden wordt een afwachtende houding aangenomen, met het oog op de te wachten wyziging der onderwijswet, door dit Ministerie toegezegd, en op het te wachten rapport der commissie, in zake de door den heer Korver gedane voorstellen. Naar de vervulling van den wensch, in 't rapport uitgedrukt, om schouwburgen en andere tenten, die bij ge legenheid der jaarmarkt worden opgeslagen, ofschoon ze op particulieren grond worden gebouwd, rechten te heffen, zal door 't Dag. Best. worden gestreefd, even als naar het weren van bedelaars en liedjeszangers. Door den Voorzitter wordt op een vraag van den heer Korver geantwoord, dat er goed op zal worden gelet, dat vooral op den Zon dag van kermis, de bestaande voorschriften door de politie streng worden gehandhaafd. Na eene breedvoerige discussie over de vraag of de Commissie, belast met de zorg voor de gemeente-reiniging, al of niet crediet mag verleenen, wordt met 11 stemmen bepaald, dat de meststoffen niet dan h contant mogen worden afgeleverd. De heeren v. Neck, Oudenhoven, v. Wijngaarden, Korver en Franken hielden zich buiten stemming. (De heer Hordijk had inmiddels de vergadering moeten verlaten). In het rapport der com missie was de wensch uitgesproken, naar kos teloos vervoer met de pont naby de Keizer straat. Deze opmerking gaf aanleiding, dat, zoowel door den heer Korver als door den heer Franken, herinnerd werd aan de toe zegging van het Dag. Best., in 't verloopen voorjaar gedaan, dat het voorstel tot het bouwen van een brug aldaar, op de begroo ting voor 1889 zou voorkomen. Laatstge noemde spreker deed uitkomen, dat de gemeente heel weinig schuld heeft en dat slechts de aanslagen in den hoofd, omslag der hoogere klassen eenigszins behoefden verhoogd te wor den, om den bouw der zoo noodzakelijke brug mogelijk te maken. De Voorzitter toonde echter aan, dat in d e z o begrooting voor de kosten der brug geen plaats is en de zaak had dus voor heden geen verder gevolg. Met 11 tegen 5 stemmen werd daarna be slist, dat voor de kosten der verkiezing, in 1889 te houden, zal worden uitgetrokken de som van f 100 in plaats van de voorgedragen som f 250. Tegen stemden de heeren v. Neck, over de Linden, Groen, Maalsteed en de voor zitter. De kosten voor het houden van ver gadering werd van f 700 tot t 600 verminderd, 't Bedrag voor het plaatsen van publicatiën in de Held. en Nieuwed. Courant, f75, werd verlaagd tot f25, met opdracht aan B. en W. om in deze eene regeling te maken, daarin, volgens het rapport der commissie, beperkt tot genoemde courant en 't Vliegend Blaadje. Bij de discussie over dit onderwerp geeft de heer Korver als zijn wensch te kennen, dat er eene aanbesteding moet plaats hebben, waarbij alle uitgevers zullen kunnen deelnemen. De heer Vos komt daartegen op, en voert aan, dat de heer Korver toch zeker niet gaarne zou zien, dat de annonces der gemeente voor kwamen in een schendblad, in een zedeloos blad. Na eenige verdere discussie wordt, op voor stel van den heer over de Linden, besloten, de regeling dezer aangelegenheid aan 't Dag. Best. op te dragen. Alleen de heer Korver stemde hiertegen. Met algemeen goedvinden werd bepaald, dat de jaarmarkt voortaan alleen door het luiden der klok van het Raadhuis zal worden geopend en gesloten, en dat het onderhoud van het torenuurwerk te Huisduinen zal wor den opgedragen aan den gewonen klokkenist van de andere torenuurwerken. Tengevolge van te maken bezuinigingen wordt in beginsel besloten tot verhooging van het cijfer, uitgetrokken voor het onderhoud der gemeente-eigendommen, met f 500. Het besluit hiertoe wordt genomen na toelichting door den heer Janzen. Eveneens wordt, met het oog op een wensch, in het rapport voor komende, ter bevordering van eene geregelde administratie en ten voordeele der gemeente, bepaald, dat van de zes werklieden der ge meente, vier zullen overgaan bij den reinigings dienst, welke dienst dan wordt belast met het schoonhouden van riolen, enz. Met goedvinden van het Dag. Best. wordt bepaald, dat met den tegenwoordigen aanne mer een overeenkomst zal worden aangegaan, tot het onderhouden der torenuurwerken, ge durende den tijd van drie achtereenvolgende jaren, tegen f250 'sjaars. Met het schouwen van schoorsteenen, tot dusverre aan hh. brand meesters tegen belooning opgedragen, wordt nu belast de gemeente-bouwmeester, zonder bezwaar der gemeente-kas. Naar aanleiding van wenschen, geuit in het verslag der com missie van rapporteurs, wordt bepaald, dat de waaklantaarns in de wintermaanden een half uur vóór en in de zomermaanden juist met zonsondergang moeten ontstoken werden. De post van f 500, voor salaris van een keurmeester van levensmiddelen, blijft gehand haafd, met het oog op de in 1889 vast te stellen nieuwe politie-verordeningen. Na discussie wordt met 9 tegen 6 stemmen be paald, dat de onderwijzers-woning in de School straat niet zal worden geamoveerd, maar her steld. Tegen stemden de heeren Maalsteed, Hoogenbosch, Groen, over de Linden, Janzen en de voorzitter. 't Nut der herhalings school wordt door den heer Korver betwist. Spreker zou liever zien, dat de vroegere avondschool herleefde, doch juist zooals thans, bij wijze van proef geschiedt, door en voor rekening van de hoofden van scholen. Spreker herhaalt, wat in 't rapport staat te lezen, dat de herhalingsschool voor vele leerlingen een inhalingsschool kan heeten. De heer Vos ver dedigt de herhalingsschool en de voorzitter deelt mede, hoe door eenige hoofden van scholen avondschool wordt gehouden in het belang der jeugd, die zoodoende in plaats van bij de straat te loopen, nuttig wordt bezig gehouden. In 't voorstel tot vermindering van het personeel der herhalingsschool met twee onderwijzers wordt berust. De post, f 375, voor eereblijken en belooningen voor getrouw schoolbezoek, waartegen aan merking was gemaakt, bleef gehandhaafd en werd zelfs uitgebreid tengevolge eener herin nering van den heer Franken, dat volgens de Memorie van Toelichting op de wet op het lager onderwijs ook de leerlingen der bijzon dere scholen deelen in 't voorrecht, dat door den Raad aan de discipelen der openbare scholen wordt toegekend. Over den post f200 subsidie aan de Gym- nastiekschool staakten de stemmen (8 tegen 8). Tegen stemden de hh. Janzen,Yerfaille, Korver, Klik, Govers, Hoogenbosch, van Wijngaarden en de Voorzitter. De som voor publieke vermakelijkheden (f150), wilde de hr. Korver verhoogd hebben, met het oog op het aan staand jubilé van Z. M. den Koning. Zijn» medeleden deden hem echter opmerken, dat die feestelijkheden hoofdzakelijk uit particuliere beurzen moeten bekostigd worden. De post f 200 voor het beschikbaar stellen van zit plaatsen, ten dienste van officieren van land en zeemacht, in de kerken der verschillende gezindheden, bleef bij stemming gehandhaafd (9 tegen 6). Tegen stemden de heeren Fran ken, Korver, van Wijngaarden, Verfaille, Go- vers, Klik en Janzen. De geheele begrooting. waarop nu f 620 in uitgaaf is bezuinigd, werd met algemeene stemmen goedgekeurd en vast gesteld, bedragende in ontvangst en uitgaaf f179,144,685. Vastgesteld worden mede de begrootingen voor het Burgerlijk Armbestuur, 't Algemeen Weeshuis en de dienstd. Artillerie-Schut terij, respectievelijk tot een bedrag van f10,675, f 12011,80 en f1660. De vaststelling der begrooting van 't Weeshuis geschiedde eerst na een warm debat, waarbij de heeren Korver en van Neck den wensch uitten, dat de leve ringen van dat gesticht steeds bij openbare aanbesteding mochten geschiedenterwijl de heer Maalsteed het recht van Bestuurderen verdedigde, om, even als bij andere aanbe stedingen, de levering niet altijd te gunnen aan den minsten inschrijver. De rekening en verantwoording van het Weeshuis over 1887 werd vervolgens goedge keurd en vastgesteld. De ontvangsten hadden bedragen f 14236,13, de uitgaven f 13374,33 en het batig saldo f861,80, 't Concept-besluit tot vaststelling dier rekening werd goedgekeurd. Mede werd vastgesteld het door B. enW. aangeboden 2e suppletoir kohier van den hoof delijken omslag, dienst 1888, tot een bedrag|van f215,065. Herkozen werden de leden van het Burgerlijk Armbestuur, de heer G. J. van Hoolwerff en C. J, Verhey, en als Bestuur deren van het Algemeen Weeshuis mevr. Bit tervan Damme en de hr. S. P. Marinkelle. Aan mej. C. Eelman werd, op haar daartoe gedaan verzoek, met inging van 1 Jan a. s. een eervol ontslag als onderwijzeres aan de Gemeenteschool no. 2. Voor kennisgeving werden aangenomen deze mededeelingen1. dat Z. M. de Koning toe stemming heeft verleend tot het heffen in 1889 van een hoofdelijken omslag en van een belas ting op het gedistilleerd2. dat H. H. Gede puteerde Staten goedgunstig hebben beschikt op een besluit van den Raad tot het overne men van eenige straten en wegen, en afwijzend op een bezwaarschrift van don hr. D. Grun- wald, betreffende zyn aanslag in den hoofde lijken omslag, dienst 18883. dat de hr. W. Westendorp dank heeft betuigd voor de geno men gunstige beschikking tot zijne overplaat sing naar school no. 3; 4. Jat de concept-po litieverordening voor de leden van den Raad ter lezing zal worden gelegden 5. dat door B. en W. afwijzend is beschikt op het adres van den heer J. H. Polak, houdende verzoek tot het bouwen eener houten schouwburgtent op het terrein tegenover /,Musis Sacrum". Ten ruim 11 Va ure sluit de Voorzitter de openbare zitting, om in een vergadering met gesloten deuren een paar reclames tegen den hoofdelijken omslag te behandelen. HELDER, 14 Dec. 1888. Woensdagavond werd door de Rot- terdamsche Schouwburg-Maatschappij, on der directie van Alex. Faassen, in Tivoli opgevoerd 't blijspel»Van Puffelen en Zoon". Uitmuntend werden de onder scheidene karakters door de spelers weer gegeven en in de eerste plaats wel door den heer G. Wagemans, die als Bikker" optrad. De komische verwarring, die in het stuk tot allerlei verwikkeling en mis verstand aanleiding geeft, hield de bezoe kers voortdurend in aangename spanning en veroorzaakte een aanhoudend, hartelijk lachen. De spelers genoten, na afloop van meer dan één bedrijf, de eer terug geroepen te worden. Zondag 23 December geeft de Zang en Tooneelvereeniging Oefening baart Vooruitgang" haar jaarlyksche uitvoering in het lokaal Tivoli. De prettige afwis seling die wy in het programma opmer ken, geeft ons aanleiding tot de meening, dat velen van die uitvoering zullen ge bruik maken. Nog weinig is er dezen winter genoten op dit gebied en vooral niet voor zoo geringe entrée. Wy ver wachten dan ook, dat de zaal van Tivoli dien avond flink bezet zal zijn, wat trou wens bij deze Vereeniging veelal het geval is. Examen apothekersbediende, Gro ningen 11 Dec.geëx. 8 manl. candida- ten, waarvan geslaagd is de heer P. Boon b. te Texel. Het lichten van de spoorboot Fries land is aangenomen door den heer Dirk zwager van Maassluis, voor de som van f 24,000. In sommige streken van Noord- Holland loopen nog vele koeien in het land. Sommige boeren, die hnn vee op stal haalden, kunnen hunne landerijen maaien en daardoor de koeien jmet gras voeren. De schrale hooioogst van dezen zomer wordt voor een groot deel aldus vergoed. Ook bij den burgemeester van Am sterdam, mr. Van Tienhoven, is op St. Nicolaasavond een dergelyk kistje be zorgd als bij de heeren Jolles en Stork, zoowel in- als uitwendig daarmede over eenkomende. De helsche toeleg is even wel daar evenmin gelukt als dit bij de genoemde heeren het geval is geweest. De uiterlijke teekenen toch verwekten bij den heer Van Tien hoven argwaan, zoo dat hy onmiddellijk last gaf het ver dachte voorwerpje in den tuin te zetten, vanwaar het later in handen der justitie is gesteld. Het is te hopen, vooral nu het blijkt, dat by deze misdadige plannen verschei dene personen betrokken zyn, dat het de politie ten slotte gelukken moge de da ders spoedig in handen te krijgen. Uit Amsterdam wordt gemeld: De hr. mr. Imhofl heeft Dinsdag de instructie in zake de moordaanslagen door middel van buskruit geopend met lang durige verhooren van het 16-jarige dienst meisje en de geweermakers Donaghy en Wennebrug. Ook een koetsier wordt ge zegd inlichtingen gegeven te hebben. Het ontbreekt niet aan beschou wingen in de pers over de schandelijke wijze, waarop de Amsterdamsche sociaal democraten onder gehoor van pastoor Brouwers in »Maison Stroucken« hebben huisgehouden. De »Amsterd. Ct.c zegt o.a. »Het Ned. volk weet nu wat het van de socialisten heeft te wachten. Het weet nu, dat de naam des Konings door die lieden wordt uitgefloten en bespothet weet nu, dat zij de vrijheid van het woord voor niemand behalve voor hen zelf dulden het heeft kunnen zien hoe zy den godsdienst beleedigen, het eigen domsrecht schenden op ergerlijke wijze, in een woord het weet wat er van die partij te wachten is. Wordt het thans nog geen tijd om tot de regeering te gaan en te zeggenGeef ons een socialistenwet, opdat wy althans weten, recht te zullen hebben tegenover een wilde bende, voor wie niets heilig is. Het Gerechtshof te Amsterdam deed Dinsdag in hooger beroep, in de zaak der valsche munters uitspraak. Ten aanzien van Mevius en Hol bekrachtigde bet Hof de uitspraak der Rechtbank in haar geheel. Ten aanzien Smitsbuyzen overwoog het Hof, in overeenstemming met de verde diging bij rechtbank en Hof gevoerd, dat de uitgifte van een valschen gulden bij den tapper Gauschen niet bewezen was, omdat de identiteit van bet stuk slechts gestaafd werd door de onbeëedigde verklaring van een 14-jarigen leerjongen. Verder werden een paar overwegingen aangevuld, Smitshuyzen daarenboven aan de verzwarende omstandigheid van recidive schuldig verklaard en de straffen door de rechtbank opgelegd (5, 6 en 7 jaren) ge handhaafd. Naar men verneemt, zal Smitshuyzen cassatie tegen dit arrest aanteekenen en mr. Caroli de zaak be pleiten. Woensdagavond had te Amsterdam een wegwerker het ongeluk met trein 239, uit Winterswijk, in aanraking te komen met het treurig gevolg, dat hem het linkerbeen werd afgereden en het rechterbeen nog werd bezeerd. Per rij tuig werd hy naar het gasthuis vervoerd. De postbode Mulder, van Wornier voer op Purmerend via Wormer en Jisp, is uit zijn dienst ontslagen, wegens de hem toevertrouwde gelden ten eigen bate te hebben gebruikt, hetwelk hij verschei dene malen heeft gepleegd. Te Meiel, by Asten (N.-Br.J, is een oppassend jongeling van 20 jaren, Lin- ders genaamd, vermoord. Een ander jongeling had verkeering met een meisje uit Helden. Dit hinderde eenige jonge lieden uit die gemeente zoozeer, dat ze hem Zondagavond aan de Heldensche brug opwachtten, teneinde hem te over vallen. Toen de ongelukkige Linders over de brug kwam, schijnen zy zich door de duisternis in den persoon ver gist te hebben, en sloegen dezen met knuppels dood, terwijl de persoon, dien zy zochten en die hun toeleg vreesde, een anderen weg had gekozen en zich het kanaal liet overzetten. De justitie heelt dadelijk een onder- zóek ingesteld, en reeds zijn eenige per sonen, als verdacht, in hechtenis geno- By een ingezetene te Edam werd gedurig een en ander ontvreemdmen sloop daar in huis als de bewoners af wezig waren. Zondag bevond zich po litie in buis toen men ter kerke was, en het gelukte haar den dief te arresteeren, even nadat hy weer door een raampje was ingedrongen. De rechtbank te Leeuwarden heeft N. J. K., gewezen winkelhouder van Eigen Hulp" aldaar, schuldig verklaard aan 16 misdrijven van verduistering, en hem veroordeeld tot 9 maanden gevan genisstraf. In de afgeloopen week heeft te Leeuwarden een eigenaardige soort van oplichterij plaats gehad. Een persoon van middelbaren leeftijd vervoegde zich op een morgen aan het kantoor van den hr. De H., kassier aldaar, wiens vader indertijd notaris was. Hy gaf te kennen landbou wer te zijn, Douwe Tjallings Reitsma te heeten, op Unema-State onder Marssum te wonen, en vroeger wel zaken met den heer de H. Sr. te hebben gedaan, zoodat hij nu, wijl hij voornemens was zyn boerderij van kant te doen, den hr. De H. Jr. wilde opdragen boelgoed voor hem te houden. Laatstgenoemde antwoordde hierop, dat hy daartoe behoorde te gaan naar den notaris S., opvolger van den hr. De H. Sr. Aan dezen raad gevolg gevende, stapte onze vriend vervolgens naar het bedoelde notariskantoor, alwaar dezelfde mededee- ling werd gedaan, nog geloofwaardiger gemaakt door de bijvoeging, dat hij op het bovengenoemde kassierskantoor ge weest was, en men hem daar naar den hr. S. verwezen had. De uitkomst was dat het boelgoed in de lucht aangegeven werd, en de persoon in quaestie, op zyn verzoek, een som van f300 als voorschot ontving, waarmee hij het kantoor verliet, zonder dat men later iets meer van hem heeft kunnen ontdek ken. De zaak zelve bleek al spoedig een verzinsel te zyn. Het signalement van den persoon moet als volgt zijn: Goed van lengte, vrij stevig gebouwd, grof beeuderig aangezicht, roode kleur, heldere blauwe oogen, groote neus, ge kleed met donkere jas, bruine pilow broek, zwart zijden pet, zwarte kousen en zwarte klompen. Amaranth. (Newcastle, 8 Dec.) Den 6den Dec. werd het lijk van kapt. Wil- liam Beynon, gezagvoerder van het En- gelsche schip Amaranth, in de rivier de Tyre gevonden. De stuurman Frederik Ernest rappor teert dat de Amaranth van Dordt in de Tyne arriveerde met een lading hoepels. De gezagvoerder, die sedert lang misbruik aakte van sterken drank, was op de reis van Dordt naar Newcastle voortdurend beschonken en scheen geheel krankzinnig te zyn. Zijne handelingen waren zoo vreemd, dat de stuurman het bevel over het schip op zich nam en zich van de sleutels meester maakte om den gezag voerder te beletten sterken drank machtig te worden. Ten laatste wierp hy die over boord, waarop de gezagvoerder dreigde er bij in zee te springen. Bij het vast maken van het schip langszijde van de Chemical Works te Newcastle verliet de gezagvoerder het schip en zag de stuurman hem niet levend terug. Een telegram werd nog door den gezagvoerder aan den reeder gezonden, welke inhield: >Com- down, I am on the Spree". Na een paar dagen aan den wal gezworven te hebben, werd zijn lijk, zooals vermeld, in de rivier gevonden. Een eigenaardige hulde wordt den i Oostenrijkseken Keizer gebracht, door den tandarts Herzl te Weenen. Deze heeft nl. aan het gemeentebestuur aldaar een schryven gezonden, waarin hij, ter eere van 's Keizers jubile, aan biedt, honderd arme meisjes kosteloos van valsche tanden te voorzien. Naar een Amerikaansch blad be richt, heeft een pachtersvrouw in Texas, Mrs. Hirsch, onlangs zes kindertjes ter wereld gebracht. De jonggeboren zyn allen gezond, maar buitengewoon klein. De moeder, die verleden jaar van een. drieling beviel, was twee dagen na de groote gebeurtenis al weder op de been.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1