't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1658. Zaterdag 5-Januari 1889. Zeventiende" Jaargang. kalender der week. nieuwstijdingen. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AUvertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JANUARI, Louwmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 11 m. Onderg. H 4 u. 4 m. Zondag 6 Drie Koningen. Maandag 7 Koppermaandag. Dinsdag 8 Woensdag 9 Eerste Kwartier. Donderdag 10 Vrijdag 11 Zaterdag 12 HELDER, 4 Jan. 1888. Bij bet herstellen van eenige dak pannen op het huis van den heer Kaizer, Bassingracht, zijn op 23 Dec. jl. gevonden 2 musschennesten, waarvan het eene 4 en het andere 1 nog warm eitjes bevatte. Dit feit is zeker een groote zeldzaamheid, en wel een bewijs van de zachte weersgesteldheid gedurende die dagen. Weerkundigen maken hieruit ook op, dat de winter niet streng zal zijn. De directiën der verschillende rijks werven ontvingen namens Z. M. den Koning den last, dat de hoofden der vakken c. s. tot hun personeel een toe spraak zouden houden bij gelegenheid van het Nieuwjaarsfeest. Gedurende de laatste weken wordt door de Noordzee-visschers langs onze kust verbazend veel kleine schol gevan gen. Alhier komen dagelijks visschers binnen, wier bun meermalen 40 tot 50 mandjes dezer vischsoort inhoudt een hoeveelheid, welke, voor zoover men zich herinnert, hoogst zelden of nooit werd bereikt. De oorzaak hiervan meent men te moeten zoeken in de omstandigheid, dat de honderden Engelsche visschers, die gewoonlijk veel visch van ons gebied wegsleepten, thans gehouden zijn om hun bedrijf buiten de territoriale wateren uit te oefenen. Den 14en Augustus e. k. zal het 60 jaren geleden zijn, dat de afdeeling gre nadiers werd opgericht. Deze afdeeling werd later vereenigd met de afdeeling jagers, opgericht bg kon. besluit van 7 Juli 1820. Bij het regiment grenadiers en jagers zal het 60-jarig bestaan dier keurkorpsen feestelijk worden herdacht. Aan den kapitein ter zee J. H. Commijs is de vergunningverleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3e klasse der orde van het Borst beeld van den Bevrijder Simon Bolivar, hem door den President der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Als een bewijs voor den zachten winter meldt men dat, in een N.-Hol- landschen tuin op 27 Dec. 1.1., dus daags na Kerstmis, van den kouden grond werd verzameld een ruikertje flink ontwikkelde rozeknoppen, bloeiende violen, primula's, calendula's, madelieven, enz. Twee Scheveningsche bomschuiten van den reeder M. de Niet Az. hebben een reis naar Boulogne ondernomen en een Maandag ontvangen telegram meldt de goede aankomst er van aldaar. Al staat deze tocht zeker niet gelijk met een reis om de wereld, hij heeft voor Scheveningen een meer dan gewone betee- kenis. Tot heden immers werd door geen enkele schuit in die riehting gereisd of gevischt; de reis werd ondernomen, na dat door de stuurlieden de weg daarheen door middel van boeken en kaarten was bestudeerd. Met grond mag men ver wachten, dat de ScheveniDgsche zeelieden meer en meer het nut der theoretische zeevaartkunde zullen gaan inzien. Maar daarenboven zal het feit, dat Schevening sche visschers te Boulogne steurharing gaan laden, die eenige dagen geleden door Fransche collega,s werd gevangen, den eerstgenoemden stof tot nadenken geven en er hen langzamerhand toe brengen om niet met het begin van December als een man de haringvisscherij te staken, maar wel om in voor hen onbekende streken de haring te gaan opzoeken. Men berekent, dat alleen het koper werk van het nog in zee liggend wrak van de Ango te Scheveningen f3000 a f4000 bedraagt. Van de steenkolen, waarmede de bark geladen was, zal waarschijnlijk weinig terecht komen; ze schijnen reeds door de zee onder bet zand begraven te zijo,want ware dit niet het geval, dan had met den oostenwind der laatste dagen de zee wel grootere of kleinere hoeveelheden aan- aangespoeld. Weder is een aflevering van het Woordenboek der Ned. taal verschenen. Zij bevat de woorden »geveinsdelgk« tot gewicht*. Als een bijzon derheid kan worden medegedeeld, dat men in de groote ge meente Rozendaal, de brandspuit in den tijd van vgf jaar niet meer heeft noodig gehad. Weder hebben twee leden der Ver- eeniging voor Lijkverbranding de som van f 200 in het fonds voor Lijkovens gestort, recht gevende op crematie voor rekening dezer Vereeniging. In het geheel is nu door zestien leden, (waarvan negen in 1888), deze storting gedaan. Het Fonds bezit thans f25,600 nominaal 2l/s Werkelijke Schuld (ongeveer f19,700 efiectief). Omtrent de 100-jarige stoombootka pitein te Heusden wordt nog gemeld: In het doopboek der Hervormde kerk van Heusden vindt men vermeld: >Jan, zoon van Floris van Herwaarden en Ca- tharina Vos't kind is geboren den 26n December 1788 gedoopt den 27n Dec. 1788De heer Jan van Herwaarden, die zeer jong gehuwd was, heeft driemaal zijn zilveren bruiloft gevierd, daar zijn eerste en tweede echtgenoote respectie velijk na een huwelgksvereeniging van 25 en 27 jaar kwamen te overigden. Zijn tegenwoordige huisvrouw zal daarvan het grootste aantal jaren met hem lief en leed in het huwelijksleven hebben gesmaakt. Er zijn nog 2 zonen en 3 dochters van hem in leven. Het getal zgner afstammelingen, nog in leven, bedraagt minstens 120. Uit Anna-Paulowna wordt gemeld Een onzer ingezetenen ontving eenigen tgd geleden een brief uit Valencia in Spanje, mededeelende dat in dezen om trek een schat verborgen lag. De waar heid van de geschiedenis, een lang mys terieus verhaal, werd bevestigd door een ministre de Dieu", zekeren Manuel del Rio, terwijl de eigenaar van den schat zich noemt A. Quérol. Hg zit te V. ge vangen, maar voert zijn correspondentie door twee bemiddelaars. De teekening van het terrein ligt in een geheime lade van een koffer, welke in beslag is geno men door de rechtbank, en welke hg tegen betaling der proceskosten, zijnde circa 7000 frank kan terugkrijgen. Bij toezending van dat geld volgt dan de teekening en kan vau den scbat, meer dan een millioen aan geldswaardige pa pieren bevattende, 1/i behouden worden. Zooals men weet, wordt dit middel om goedgeloovigen geld af te persen reeds sedert jaren beproefd, altgd met hetzelfde praatje. Uit Amsterdam wordt gemeld In het afgeloopen jaar hebben hier plaats gehad 6603 arrestatiën wegens dronkenschap en 33 pogingen tot moord, en zgn 1474 diefstallen aangegeven, 63 aangiften van valsch geld, 21 gasont ploffingen, 667 drenkelingen gered en 101 verdronken, 260 malen is verzet tegen de politie gepleegd, 10 maal zgn ruiten van spoorwaggons ingeworpen. Aan 5622 personen werd nachtverblijf bg de politie verleend. De Amsterdamsche Omnibus-maatschap- pg vervoerde 9,550,873 personen tegen 9,950,371 in 1887. De havenstoombootdienst vervoerde in 1888 995,736 passagiers, tegen 887,420 in 1887. Naar men berekent, heeft de ge ëindigde strgd over het kerkelgk beheer te Amsterdam aan de zijde, die de pro cessen gewonnen heeft, in het geheel f 20,000 ongeveer gekost. Deze belangrijke som is voor een deel uit de fondsen der gemeente, voor een ander deel door be langstellende leden betaald geworden. AMSTERDAMSCHE SCHALKEN. Twee kerels komen met een wagen vol cokes en vragen een heer, of hg die koopen wil voor 40 cent de mud. »Ze zgn besteld", zeggen ze, maar bun er is op reis gegaan. De heer neemt 5 mud en betaalt. »Och mijnbeer, koop ons de rest af!" is hun verzoek. De heer geeft hun een adres aan een familielid en schrijft daarop: >5 mud a 40 cent", geteekend met zijn initialen. De schalken echter maken van de 5 15 mud en zeggen order te hebben aan de juffrouw te vragen of ze die 15 mud voor rekening van den heer wil ber gen en betalen, waaraan zij bereidwillig voldeed. Natuurlgk wilde de heer van den koop niets weten, want bg onderzoek bleek 't, dat de mannen uit 2 mud 3 hadden weten te maken. Het dwaze voorbeeld van Parijs om een tapperij in te richten als tuchthuis, heeft thans ook te Amsterdam navolging gevonden. Op het Gedempte Damrak nl. is een bierhuis geopend, waar men be diend wordt door personen, als galeiboe ven verkleed, en in een gelagkamer, die een gevangenis nabootst. Te Rotterdam heeft deze aanstootelgke smakeloosheid geen opgang gemaakt. Te Hellevoetsluis zgn bij hoog wa ter aan het strand vau 't Haringvliet op- gevischttwee, door een spijker aan el kaar verbonden schijfjes kurk, waar tus- schen zich bevond een in achten opge vouwen papiertje, met de woorden »Ik hier verdronken, J. Pieterse". Het gevondene is in handen der politie gesteld. Vooruitzichten voor 1889. De volgende voorspelling voor 1889 is ontleend aan een zeldzaam Laigusch werk van 't jaar 1268, van zekeren Tommaso Giuseppe Moult »Het jaar 1889 zal niet beter zijn dan 1888. >De lente zal stormachtig en regen achtig zgn. Van den zomer zal ik niet spreken. »De herfst zal droog en goed zgn tot het einde. »De winter zacht en vochtig. »Er zal veel tarwe en weinig rogge zgn. Het graan zal hoog in prijs zijn tot aan den oogst. »De wijn en verdere levensbehoeften zullen met den oogst in prijs vermin deren. »Het zal een slechte zaak zgn wijn te koopen om dien te bewaren, want men zal dien niet verkoopen, omdat de lieden van het vak arm zullen zgn en het geld in vele staten schaars zal wezen. »In 1890 zal er in alle landen veel graan zgn, en zullen de oogsten over vloedig zgn". De reeds vermelde moord in den Weerdingermond is gepleegd in de wo ning van P. de Jonge, wiens kinderen Zondagavond, terwijl hij en zgn vrouw bij den verslagene Meeins op bezoek waren, met andere jongelui een gezel schap gevormd hadden. Op eenmaal werd de deur van buiten af opengerukt en stormde de dader, een 17-jarige zoon van de wed. Bos, met eenige andere personen, waaronder zekere H. Jeuring, een bekend persoon aldaar, het huis binnen, waar alles kort en klein werd geslagen, totdat de eigenaar en vader op het hulpge schreeuw der zijnen, van zgn bezoek terugkeerende, kwam toeloopen en zich met een schoffel gewapend, ternauwer nood tegen de woestaards kon verdedi gen. Inmiddels was ook R. Meems op de plaats aaugekomen en voordat hg nog geheel de woniug was binnengetreden, kreeg hij van Bos zulk een geweldigen steek in den rug met een dolkmes, dat na een klein uur de dood volgde. De verslagene laat een jonge vrouw en twee kinderen na. Als een bewijs van den afschuwelijken moordlust, welke bepaaldelijk H. Jeuring bezielde, wordt gemeld, dat hij, toen M. reeds de doode- lijke wonde ontvangen had, hem nog te lijf wilde en hem dit voornemen met ge weld moest belet worden. In den Weerdingermond is nog altgd geen enkele veldwachter gestationneerd. De politie van Emmen heeft den eigen lijken dader den volgenden morgen ge arresteerd. Het zou zeer te wenschen zgn, dat in dezen een ernstigen onderzoek wordt in gesteld. Ook naar den toestand der vei ligheid aldaar in het algemeen in die veenkolonie. Een arme schoenmaker te Kaats heuvel, wiens zoon dit jaar als plaats vervanger in militairen dienst trad, voor een te Amsterdam gevestigde Nederl. militaire verzekering-maatschappij, ver beidde sinds een tweetal maanden met ongeduld een bedrag van f 50, die hij van zgn zoon door tusschenkomst dier Mij. zou ontvangen. Ten einde raad be sloot hij ten laatste bij genoemde Mij. te infornieeren en ontving tot zgn niet geriuge verwondering van deze bericht, dat men reeds een tweetal maanden ge leden het bedrag per postwissel aan zijn adres had overgemaakt. Ten postkantore te Kaatsheuvel bleek hem ook, dat daar werkelijk een postwissel van dat bedrag aan zijn adres was ontvangeD, welk be drag daags na ontvangst ook was uitbe taald, doch aan wien dit was nog een raadsel. Men stelde van een en ander de politie in kennis, die al spoedig tot de ontdekking kwam dat, door een ver keerde bestelling, bedoelde postwissel was terecht gekomen bg een naamgenoot van den geadresseerde. Deze met dat on verwacht buitenkansje recht in zgn nop jes, haastte zich niettegenstaande het adres van den afzender duidelijk stond vermeld om het bedrag in ontvangst te nemen en bewaarde natuurlgk verder het stilzwijgen. Naar men verneemt, is thans door de maréchaussee tegen hem proces-verbaal opgemaakt. In bet Zuiden van Frankrijk hebben langdurige stortregens op vele plaat sen overatroomingen veroorzaakt. De spoor weg tusschen Tarascon en Cette staat onder water. Te Arles, waar een gedeelte van den „Faubourg des Templiers" is over stroomd, zgn twee huizen ingestort. Te Tivoli, bg Mende, verkeert een gezin, dat, ondanks alle waarschuwingen, zgn huis niet wilde verlaten, in groot gevaar. De bewoners van het huis zijn rondom door het water ingeslotenhet moet onmogelijk zgn hen te redden en elk oogenblik kan het huis op hen instorten. Op vele plaatsen is ook het telegrafisch verkeer verstoord. Van verlies van inen- scheulevens is tot dusverre nog niets bericht. 14-Daagsche Maildienst van de Stoomschepen der Stoomvaart maatschappij „Nederland." v.Amsterdam. v. Genua. 5 Jan. «Sumatra"17 Jan. b 19 ir «Prins van Oranje" 31 2 Febr. «Prins Alexander"14 Febr. 16 ii «Burgemr. den Tex". .28 "g 2 Maart «Conrad"14 Mrt. g- 16 ii «Soenda" 28 S 30 ,i Prinses Marie" 11 April 5? 13 April //Prins Frederik"25 27 ii «Prinses Wilhelmina" 9 Mei 11 Mei «Prinses Amalia". 23 Vertrek van Amsterdam des morg. ten 10 ure. Gemeenteraad van Wieringen. Vergadering van 29 Dec. 1888. Voorzitter de lir. W. Heijblok, Wethouder. Afwezig met kenuisgeving de hr. P. Maats, Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering. De notalen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een missivo van den hr. Commissaris des Ko- nings, houdende mededeeling dat tot Burge meester is benoemd de hr. van Kempen uit Beverwgk, en dat de vereischte eeden door dien heer zijn afgelegd. Voorts is ontvangen een bericht van den aftredenden Burgemeester,den hr. P. Maats, dat hij met 1 Jan. a.s. wenscht op te houden amb tenaar van den Burgerlijken Stand te zgn. Met algemeene stemmen wordt in zijne plaats tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd de a.s. Burgemeester de hr. v. Kempen. Daarna brengt de Voorzitter in stemming het concept-Raadsbesluit, tot afstand en rui ling van gemeentegrond by de R.C. kerk, het geen met algemeene stemmen wordt goedge keurd. Vervolgens komt ter sprake een verzoek schrift van de Commissie voor de Bewaar school, om haar ten voordeele van die school bij voortduring af te staan de handwerken die op de openbare scholen jaarlyks wordon af gewerkt, zooals in vorige jaren reeds is ge schied. De heer Obreen zegt liever geene verbinte nissen voor de eeuwigheid aan te gaan, het is voor de Commissie een geringe moeite om do aanvrage jaarlijks te herhalen, de Raad blijft dan vrij. Wordt besloten de handwerken voor één jaar aan de Commissie af te staan. Daarna komt in behandeling een rekest van den klokkenist J. Wijn, ter bekoming eenor gratificatie van f 10.zooals hem in vorigo jaren is toegekend. Hiertoe wordt met het oog op het geringe tractement van den verzoeker met algemeene stemmen besloten. De Voorzitter stelt voor om aan de beide Rijksveldwachters die met Kerstmis en Nieuw jaar alhier de orde helpen handhaven, ver goeding van reis- en verblijfkosten te verleenen, te zamen ten bedrage van f 50. Met algemeene stemmen aangenomen. Op de gebruikelijke rondvraag zegt de heer Asjes dat hij het wenschelijk acht, dat er een verordening wordt gemaakt op de Waag, waar van de hoofdinhoud zou moeten ziju, dat de waagraeester beeedigd moet worden, en dat zoowel het door hem te geuieten weegloon als de tarra bij het weegloon worden vastgesteld. Na bespreking wordt het Dagel. Bestuur uitgenoodigd zulk een verordening te ont werpen. Vervolgens vestigt de hr. Asjes er de aan dacht op, dat de slooten in de gemeente-eigen dommen bij de Leg in zeer onvoldoenden staat verkeeren en stelt hij voor die zoodra mogelijk te doen schoonmaken en uitdiepen. De hr. Strand merkt op, dat het thans geen geschikte tijd is om slootwerk to maken. Na eenige gedachteawisseling wordt besloten vooraf een onderzoek naar den toestand der slooten in te stellen. Daarna geeft de heer Asjes to kennen, dat de opslag van petroleum in deze gemeente niet is gereglementeerd en dringend voorziening vereischtj hij stelt voor dat deze zaak bij ver ordering worde geregeld. Het Dagel. Bestuur wordt uitgenoodigd een verordening te ontwerpen. Nog vraagt de hr. Asjes hoe het gesteld is met de rekeniug der H. II. Armvoogden van de politieke kas over 1887, en of het niet wenschelyk zou zijn aan Ged. Staten te ver zoeken hun beheer eens na te zien. De heer Cbreen zegt dat Ged. .Staten voor die eervolle commissie vermoedelijk wel zullen bedanken; de Raad moet zijn eigen werk doen. Voorts deelt hij mede, dat de Armvoogden een blijk van goeden wil hebben gegeven door den Staat der bezittingen, die in 1879 het laatst as opgemaakt, bij te werken en een restant- lijst over te leggen, maar dat nog geene re kening is ingekomen, waaruit blijkt wat ont vangen moest wordendat echter door een def Armvoogden de toezegging is gedaan dat de volgende rekening beter zou worden inge richt. De hr. Asjes verlangt dat reeds de nu in gediende rekening zoodanig worde ingericht, dat de Raad kan zien wat er eigenlijk te ont vangen was en zegt dat H. H. Armvoogden behoorden te beginnen van het jaar 1879 af. De hr. Obreen zegt dat H.H. Armvoogden over vroegere dienstjaren zijn gedechargeerd doordat de Raad hunne rekeningen heeft goed gekeurd en dat men daarop niet kan terugko men, al hadden de rekeningen ook afgekeurd moeten worden; een Raadslid stemt naar het verstand, dat God hem gegeven heeft, daar kan men niets aan doen, zoodat alleen sprake kan zijn van de rekening over 1887. De heer Tijsen merkt op dat de rekeningen over vroegere jaren wel zijn aangeboden, maar niet zijn goedgekeurdhet was gewoonte dat er een commissie van onderzoek werd benoemd, die dan later niets van zich liet hooreu, en daar bleef het bij. Bij inzage der notulen blijkt dat deze be merking juist is. De heer Asjes vraagt of de Burgemeester dau niet verplicht was geweest om daarvoor te zorgen, waarop de heer Obreen antwoordt dat elk Lid van den Raad de bevoegdheid had om den Burgemeester aan die verplich ting te herinneren, zoodat de leden in deze zaak al even veel hebben verzuimd als de Burgemeester, en stelt voor om H. II. Arm voogden uit te noodigeu om alsnog biervan 6 weken na heden een verbeterde rekening aan den raad in te dienen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Eindelijk stelt de heer Asjes voor om aan den Gemeenteveldwachter voor het in orde brengen en schoonhouden van de marktplaats en de administratie van de markt een grati ficatie toe te kennen van f 10.welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Waarop de vergadeting door don Voorzitter wordt gesloten. Marine en Leger. Den heer D. P. van Mouhuys, arts, met ingang vag 6 Jan. a. s. benoemd tot offic. van gez. der 2e kL bij de zeemacht.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1