Advertentie n. Wintercollecte. HUISPUINER KERK. Vrije Geref. Gemeente Aan de leden der Herv. Kerk Ds. B0Ü7IN, van Alkmaar. Met In Februari a.s. wordt bij Zr. Ma. zee macht een nieuw reglement voor de werving in gevoerd. In dit reglement zijn verschillende wijzigingen gebracht betreffende de uitbetaling van premiën aan onderofficieren en mindere sche pelingen. De gepens. vice-admiraal, oud-commandant der marine te Amsterdam, jhr. Van Renselaar Bowier, adjudant de^ Konings, is door Z. M. benoemd tot ridder groot-kruis in de orde van de Eiken kroon. De kapitein ter zee K. A. Stakman Bosse, de luits. ter zee le kl. J. G. Snethlage, H. P. Netscher en F. M. van Gelsdorp, alsmede die der 9e kl. M- J. Gilhujs, allen uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit ge steld. Naar men verneemt, is ook de vice-admiraal J. W. Binkes door Z. M. den Koning-groothertog benoemd tot ridder-gTootkruis der Orde van de Eikenkroon. De luit. ter zee Volcke wordt met 11 dezer eervol ontheven van het bevel over het torpedo- instructieschip „Vulkaan" en vervangen door den luit. ter zee le kl. L. C. Rovers. De machinist H. Leeflang is met 2 Januari geplaatst aan boord Zr. Ms. „Alkmaar". Stoomvaartberichten. Het stoomschip „Prins Alexander«, van Bata via, passeerde den 2en Januari Dungeness. Het stoomschip «Burgemeester den Tex",van Batavia, vertrok 1 Januari van Colombo. Het stoomschip «Koningin Emma", van Bata via, arriveerde 1 Januari te Suez. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina",v, Am sterdam, passeerde 2 Januari Aden. Marktberichten. Schagen 3 Jan. 10 Paarden 30 a f150, 6 Geldekoeien f150 a 200, 20 nncht. Kalveren 16 a 15, 580 Schapen f 10 a 30, 10 magere Yarkens f 10 a 12, 20 Biggen f5 a 7, 40 Kippen 30 a 100 ct., 100 Eenden 70a80ct., Boter per kop 70 a 75 ct., Kaas per kilo 20 a 35 ct., Kipeieren per 100 f 4 a 4,50. Petroleum-Noteering van A. KLIK. Amerik. Petroleum f 10.60 per 100 KG. Nobel - 9.25 100 zonder verbinding. Visscherijberichten. Nieuwediep, 2 Jan. Aangebracht door 1 sloep schipper W. v. d. Hoek, met 2300 schelv., waarvan 550 lev. per 100 f 23,50. 26 beugers met 40 tot 500 schelv. per 100 f 25 a 29, 2 tot 12 kabelj. per stuk f 2 a 2,15. 1 korder, schipper Smit, met 120 groote tong, 30 kleine tong, 60 groote schol, kleine schol, schel- visch en rogbesomming f 140. 1 schuit van Terschelling met 2100 schelv. in afslag opgehouden voor f 25 per 100 stuks. 3 Jan. 14 beugers en korders met 40 tot 550 schelv. per 100 stuks f23,50 a 28,50, lOmand kleine schol per mand f 2,20, 19 tot 30 tong, per stuk 70 cent, 6 tot 15 kabelj. per stuk f 2,10. 4 Jan. 13 beugers met 60 tot 600 schelviscli per 100 f 28 a 25, 7 tot 10 kabelj. per stuk f 2,10, 10 tot 30 rog per stuk 86 tot 95 cent. 5 korders met 5 tot 16 mand kleine schol per mand f 2,50, 2 tot 3 mand schar per mand 70 cent. 329ste staats-Loterij. 4e klasse. le lijst. No. 1448 f5000. No. 8709 £2000. No. 3528 15950 f1500. No. 2459 7639 11085 f 1000. No. 3577 20368 f 100. No. 3902 13756 15393 £200. No. 1668 3593 96651266316789 19214 100. 2de lijst. No. 18135 f25000. No. 12091 1575811000. No. 955 18847 400. No. 8809 19789 £200. No. 899 10116 11398 12268 14837 15047 17485 18000 20837 f100. 3de lijst. No. 11700 f400. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 31 Dec. 1888 tot 4 Jan. 1889. ONDERTROUWD: B. A. Adriaanse, timmer man, en G. Krijuen. GETROUWD: J. Meijer en J. Molenaar. J. Roeffel en J. H. Bethlehem. BEVALLEN G. Wessel, geb. Boerdijk, E. KerBtens, geb. van Waardenburg, z. C. Steeman, geb. Schoenmaker, d. J. C. Herrebout, geb. Hout graaf, d. B. Bakker, geb. Spruit z. R. A. Erica, geb. Schut, d. A. Schut, geb. Hillenius, d. A. de Boer, geb. Kraak, d. G. Kroon, geb. de Boer, d. A. de Vries, geb. Verheij, d. OVERLEDEN: R. Liefman, 5 maanden. J. C. London, 18 m. C. A. van der Made, 9 m. L. Col tof, 5 m. Burgerlijke Stand, gem. Texel Van 27 Dec. tot 2 Jan. ONDERTROUWD: 1 GEHUWD: J Geene. GEBOREN: OVERLEDEN: Vrouwtje Visser, gehuwd met Rens Kooger, 42 jaren. Correspondentie. De Nieuwjaarsgroet aan het moederland toe gebracht, door de in N.-Amerika wonende Heeren A. ZWAAN, J. C. B. DE ROOS en G. DE RING, was vergezeld van een ruim geldelijk bedrag, ter voldoening der annonce, met opdracht het overblijvende ten beste te bestemmen. Hier aan voldoende is door ons aan een der bestuur ders van het Reddingsfonds afgedragen f 1,25, in de meening, dat zulks ten genoege der milde gevers zal zijn. De dank, hun hiervoor toege bracht, is gepaard aan den wensch van velen, dat het onze Hollandsche broeders in hun nieuw vaderland steeds wel moge gaan. DE UITGEVERS. Vervolg der Berichten. De laatste trein van Amsterdam naar hier, kwam gisterenavond bijna 2 uur te laat aan, doordien bij Hugowaard een drijfstang van de machine brak en de wa terpomp stuk sloeg. Men was genoodzaakt om een andere machine te seinen, die den trein naar hier bracht. In de Noordergronden (Pannekoek) is hedennacht het Engelsche stoomschip Breconshire gestrand, met rijst naar Bremen bestemd. Sleepbooten en vlet- terlieden zijn ter assistentie. Nadere bij zonderheden ontbreken alsnog. Op een telegraphischen gelukwensch op 1 Jan. aan Z. M. den Koning, ontving de president der Vereeniging O.WB.T., de hr. A. G. J. de Vries, van H. deszelfs, adjudant van Hogendorp, een dankbetui ging voor den aangeboden heilwensch. Sedert den aanvang der garnaleu- visscherij tot 1 Januari, zijn voor de ko kerijen op Texel aangebracht 4590 man den garnalen. Deze hoeveelheid werd ter markt gezonden naar Londen, Huil en Parijs. De vloot bestaat thans uit ruim 90 vaartuigen. Aan de visschers werd gemiddeld f2 per mand uitbetaald. De toeneming der diepte van den Nieuwen Rotterdamschen waterweg heeft sedert 1880 geregeld aangehouden, van 50 tot 85 d. M. in 1888. In 1875 was de diepte slechts 48 d. M., zij verbeterde toen tot 49 in 1877, nam in 1878 weer iets af, steeg in 1879 tot 58, doch daalde in 1880 tot 56, om sedert voortdurend te blijven toenemen. De dienstdoende rangeerder Van der Ham, aan het station te Haarlem wilde Woensdagavond bij het voorbrengen van een trein onnoodig daarop springen en werd overreden. Hij was onmiddellijk dood. Een ladingmeester van den trein van Boxtel naar Wezel, bemerkte Dins dagavond tusschen Best en Eindhoven dat hg in een verkeerden trein was, nl. dien van Boxtel naar Venloo. Zonder zich te bedenken sprong hij onder het rijden uit den wagen. Den volgenden morgen vond men hem .nabij Eindhoven bewusteloos liggen. Hij werd opgenomen en naar het gasthuis te Eindhoven over gebracht. Men schrijft ons uit Meppel De Nieuwjaarsdag in Drenthe Heeft in vele plaatsen de Nieuwjaars dag een onschuldig karakter, niet overal kan dat gezegd worden. In dit land der vechtersbazen bij uitnemendheid, heeft die dag zich weer gekenmerkt door bal dadigheden van allerlei soort. In Rui- nerwold (bij Meppel) heeft een schietlus- tige jongeling bij een boer met een revol ver door de deur geschoten, zonder bloe dige gevolgen. Een ander jonkman toonde op een ander gebied groote be drevenheid te bezitten. De verwonderlijke wjjze waarop hij namelijk een kameraad een bloedige operatie deed ondergaan aan de dij, geeft ten volle blgk van de bedre venheid der Drentsche jongelui in het hanteeren van schiet- en snijwapens. Dat wij in het vervolg van dergelijke kostelooze voorstellingen verschoond mo gen big ven Uit Arnhem schrijft men ons d. d. Jan. Onlangs werd des avonds om 10 uur op den Sonsbeeksingel alhier eene portefeuille, waarin 3 biljetten van f 100, vermist door een persoon, die zijn over jas had uitgetrokken om twee aanvallers van het lijf te houden. Gisteren nu moet de eigenaar der portefeuille het geld per post hebben terug ontvangen, na aftrek van f25, die als belooning waren uitge loofd aan den vinder. Deze is onbekend. Te Utrecht is Zondagavond in de Aardwgkerdwarsstraat, bij den Heer B., terwijl deze met zgn gezin afwezig was, in diens woning ingebroken, en zgn een blikken trommel met ongeveer dertig duizend gulden aan effecten, ruim duizend gulden aan bankpapier en eenige ouder- wetsche voorwerpen gestolen. In het afgeloopen jaar werden bij het koloniaal werfdepot aangenomen 1886 onder-officieren en minderen, als: 1219 Nederlanders, 402 Belgen, 210 Duitschers, 80 Zwitsers, 14 Luxembur gers, 6 Franschen, 4 Oostenrijkers en 1 Zweed. Naar Oost-Indië werden in 33 deta chementen uitgezonden 1912 onder-offi cieren en minderen en vertrokken 18 onderofficieren afzonderlijk. Naar West-Indië (Suriname) werden slechts 1 korporaal en 7 soldaten uitge zonden. In het begin van December werd te Duiken een 7-jarig meisje ontvoerd. Aan de brigade maréchaussee te Budel is het gelukt den dader, een jong straatmu zikant, in handen te krijgen. Hg werd naar de gevangenis overgebrachthet kind is aan de ouders teruggeven. De orgeldraaier K., in een Prui sisch dorpje aan de Weser, kreeg dezer dagen hevigen twist met zgn vrouw. De vrouw schold hem uit voor een brand stichter en moordenaar, er bgvoegende »Om uwentwil hebben drie menschen on schuldig gevangen gezetengij zijt de moordenaar der iu Reinsdorf om het le ven gebrachte menschen!" Op de ge tuigenis der vrouw werd de man direct in hechtenis genomen en het onderzoek vanwege de justitie is aangevangen, Met geweld gevoed. In de gevan genis te Ratibor is een man, die wegens moord ter dood is veroordeeld en zich wil laten doodhongeren. Hij wordt nu met geweld gevoedzgn mond wordt door wiggen opengehouden en dan wordt hem door een elastieke buis de noodige hoe veelheid gort met melk ingegoten. Gedu rende de operatie biedt de man, die aan handen en voeten gebonden is, heftigen De Engelsche bladen zijn vervuld van een nieuwen geheimzinnigen moord, welke herinnert aan de beruchte misda den van «Jack the Ripper maar deze in gruwelijkheden nog overtreft. In den stal van een huis te Bradford is Zaterdagmorgen het lijk gevonden van een achtjarigen knaap, John Gill genaamd, op wreedaardige wijze vermoord, en zoo afschuwelijk verminkt, dat de politie geen juiste omschrijving er van kan geven. De stukken van het lichaam lagen tot een pak gebonden met een jas er om heen. Blijkbaar waren zij van een andere plaats gebracht naar de plek waar men ze vond. De vermoorde, de zoon van een huur koetsier, werd Donderdagavond nog gezien, bezig met spelen in gezelschap van een aantal andere joogens. Maar sedert dien avond werd hij vermist, en er was Vrijdag een advertentie in de couranten geplaatst, waarbij zgn opsporiug werd verzocht. De politie vermoedt, dat de misdaad gepleegd is door beschonken knapen, wier verbeelding was opgewekt door de Whitechapel-nioorden en die deze nog overtreffen wilden. Een melkverkooper, Barret genaamd, die het laatst in gezelschap van den kleinen John gezien werd, is in hechtenis geno men, maar sedert weer vrijgelaten. Gelgk men weet, is er nog altijd een dergelijke knapenmoord niet ontdekt. In het oosteind van Londen is al weder een geheimzinnige moord ontdekt. In Wellingtonstreet heeft men het lijk van een soldaat gevonden, blijkbaar elders vermoord en later naar die plaats ge bracht. Telkens denkt men den moordenaar van Whitechappel op 't spoor te zgn, zoo ook thans. Iemand, die deel uitmaakt van een weldadigheidsgenootschap in die wijk, heeft een brief ontvangen, waarvan het schrift veel gelijkt op dat van «Jack the RipperDe politie heeft een onder zoek ingesteld en het is haar gebleken, dat de schrijver van dien brief een zieke is, die uit een ziekenhuis te Londen ontsnapt. De politie gelooft dat de moor denaar zich in de buurt van Drury-Lane ophoudt. Jl. Maandag heerschte er te Londeu een hevige mist, die vele ongelukken veroorzaakte en het verkeer op de spoor wegen en straten ernstig belemmerde. Iu Ferringdon Road verloren de vee drijvers, die vee van de markt te Isling- ton brachten, vele beesten onderweg, een hunner zelfs niet minder dan 14. Op de hoofdpunten van het verkeer stonden rijen wagens en rijtuigen langen tijd on beweeglijk, sommigen wel 5 uren. Op de London Chatham and Dover lijn kwamen nabij Loeghborough Junction (zuidelijk Londen) twee treinen in botsing, met het gevolg dat verscheidene personen, en daarvan 10 zeer ernstig, verwond werden. Te Christiania heeft den eersten Kerstdag een zonderlinge en zeer brutale aanranding plaats gehad. Een heer werd tegen den avond door eenige dronken lieden aangevallen. Twee personen snel den hem te hulp en ontzetten hem weldra. Zeer dankbaar voor hunne hulp, bood de aangevallene hen aan, met hem mede 'naar huis te gaan en een glas punch te drinken. Dat geschiedde. Na een uurtje nam een der redders afscheid. De gast heer liet hem uit en zeide, in de kamer terugkeerende tot zgn tweeden gast «Nu zullen we nog een gezellig uurtje samen hebben.«Ja, dat zullen wg«, was het antwoord van den gast, die op stond, de lamp neerdraaide en zijn ver baasden gastheer te lijf ging. Na een gevecht, dat een paar uur duurde, gaf geheel uitgeput, zich over, en stond horloge en sieraden en zgn beste kleedingstukken af. De dief had den huissleutel gepakt en verwgderde zich snel. Onmiddellijk werd de hulp der po litie ingeroepen, doch tot heden zonder succes. Aangaande eene ontploffing in een der forten bij Messina, is aan het Minis terie van Oorlog door generaal Gene, den commandant van Messina, nader medege deeld, dat het fort gedeeltelijk is ver nield en behalve kapitein Manzoni en zgn echtgenoote, die er zich in bevonden, nog 20 man onder de puinhoopen werden be dolven en jammerlijk om het leven zijn gekomen. Twee anderen, die zwaar ge kwetst werden, zgn kort daarna ook be zweken. Een begin van brand, welke in een andere afdeeling van het fort, waarin zich vijf kruitkisten bevonden, was ontstaan, werd gelukkig tijdig gebluscht en zoo een tweede, verschrikkelijk onheil voorkomen. Den volgenden morgen waren reeds 16 lijken, allen onherkenbaar verminkt, van onder het puin te voorschijn gebracht. De gewezen Keizerin Eugenie heeft onlangs, vóór haar terugkeer naar En geland, een paar dagen te Pargs door gebracht. Zij was daar, als «Gravin van Pierrefonds", de gast van den Hertog en de Hertogin de Mouchy. Twintig jaren geleden werd de alge meen bewonderde Keizerin daar overal met gejuich ontvangen; thans reed onopgemerkt door de straten. Zij be zocht de puinhoopen van de Tuilerieën, het paleis, waar zij eens hare schitterende hoffeesten gaf, en woonde een godsdienst oefening bij in de Notre-Dame, welker grauwe muren getuigen waren van haar prachtige huwelijksplechtigheid en den niet minder schitterenden doop van haar zoon. De tegenstelling tusschen toen en nu voor de ongelukkige vrouw doet smar telijk aan. Maar het feit, dat Keizerin Engenie ougehiuderd te Parijs kon ver blijf houden, getuigt voor het verzwak ken van de staatkundige verbittering in Frankrijk. Het schoonmaken van uien! Bij het schoonmaken van deze voor vele onzer maaltijden onontbeerlijke aard vrucht, vloeien bij vele onzer huismoeders of dienstbaren, daarbij gewoonlijk onvrij willig tranen, die evenwel voor meer pas sende gelegenheden bewaard konden wor den. Daarom wordt aanbevolen de uien 's daags vóór het gebruik een nacht in water met een weinig zout te zetten, waarna de buitenste schillen zeer gemak kelijk los laten en een legio tranen ge spaard big ven. Te Philadelphia is een groote olifant ter dood gebracht. Het was een reusachtig dier, dat in de negen jaar, die hij in Amerika doorbracht, negen personen ver moord heeft. Hg was zoo wild, dat men hem niet dan met de grootste voorzorg kon naderen, maar eindelijk slaagde men er in, hem een strik om den nek te werpen. De uiteinden daarvan werden aan twee andere olifanten vastgemaakt, die ter weerzijden van «Chief" (den misdadiger( geplaatst waren, Toen alles klaar was, werden de beide beulen aangezet. De strik gleed dicht, een rochelend gebrul, en het monsterdier viel op den grond, die van den val dreunde en schudde. Binnenkort zal een tweede dikhuidige boosdoener terechtgesteld worden. Hg schijnt met Chiefgewed te hebben, wie de meeste bewakers om hals kon brengen en is zoo gevaarlijk, dat niemand in zgn hok durft. Op hem zal de nieuwe wet, volgens welke de misdadigers iu New- York door electriciteit moeten worden gedood, het eerst worden toegepast, waar toe de heer Edison, professor Doremus en de voorzitter der New-Yorksehe Die renbescherming reeds een week lang proe ven hebben genomen, ten einde te ont dekken, welke electrische stroom noodig is om een oogenblikkelijken dood te ver oorzaken. Op den 7en Januari 1889 hopen onze geachte Zwager en Zuster JAN VOGT en PIETERTJE HOEK, hunne 20-jarige Echtvereniging te herdenken. Amsterdam, 4 Jan. 1889. Namens Broeder, Zusters en Zwagers H. HOEK. H. VERBRUGGEN en Echtgenoote. H. KUNST en Echtgenoote. Door Gods goedheid bevallen van een flinke Jongen B. SPRUIT, geliefde Echtgenoote van Jb. BAKKER. Helder, 1 Jan. 1889. Bevallen van een Dochter A. HILLENIUS, Echtgenoote van T. A. SCHUT. Helder, 1 Jan. 1889. Geboren: MARGARETHA RENSKE, Dochter van F. DE VRIES. A. DE VRIES-Verheij. Helder, 1 Jan. 1889. Bevallen van een welgeschapen Dochter: A. DE BOER geb. KRAAK. Helder, 1 Jan. 1889. Heden overleed ten onzen huize, onze geliefde Moeder en Behuwd- Moeder, de Wed. O. ROOS, geb. S. HUISMAN, in den ouderdom van circa 73 jaar. IJmuiden, 3 Jan. 1889. Uit aller naam, J. ROOS en Familie. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Heden overleed in den jeugdigen leeftijd van 22 jaar, mijn geliefde Dochter WILLEHINA H1RIA. Allen die haar gekeud hebben, zullen beseffen wat ik in haar verlies. Helder 4 Januari '89. Uit naam van Moeder, Kinderen en Behuwddochter. Wed E. VISSER—Quak. Heden overleed te Amsterdam, ten huize van hare Ouders, mijne lieve Vriendin, JOHANNA KONINCSTUN, geliefde Echtgenoote van W. VAN DER STRUIJS, in den ouderdomjvan 24 jaar, diep door mg betreurd. IJmuiden, 28 Dec. 1888. Neeltje van der Wiele. Heden overleed onverwacht, onze lieveling MARTINUS, bgna twee jaar oud. M. J. KORVING. C. C. KORVING-DeVries. Helder, 3 Jan. 1889. Algemeene kennisgeving. Ondergeteekende betuigt zijn' dank, aan allen, die hem op 26 December 1888 en 1 Januari 1889 schriftelijk hunne gelnkwenschen deden toekomen. p. ADRIAANSE Cz., Hoofdonderwijzer. Aan allen mgn hartelijken dank voor de mij bewezen attentie op 1 Januari 1.1. Voor allen de bedeMatth. 5:16. Helder, Jan. '89. J. RINNER. Wed. L. DUDIJ. P- f- Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden en bekenden van J. H. BARENS. Kampen, (Instructie-Bataljon), 3 Jan. '89. P. MESSELAAR, Steenkooper te Alk maar, wenscht zgn geachten begunstigers veel geluk in 1889. Alkmaar, 1 Januari 1889. J. H. POLAK. Muziek- en Dansonderwijzer. p. «Musis Sacrum" Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden en begunstigers, zoo binnen als buiten de gemeente. Wed. J. BUSKELMAN. Helder. 1 Jan. 1889. Bij mgn vertrek naar de Argentijnsche Republiek, roep ik aan vrienden en be kenden een hartelijk vaarwel toe. C. BOMMEL, a/b. van het stoomschip «Edam". De Diakenen der Hervormde Gemeente brengen den Leden ter kennis, dat zij in het begin der volgende week de gewone WINTER-COLLECTE zullen houden. De inkomsten der Diaconie verminderen ieder jaar, terwijl de nood der Armen steeds grooter wordt, zoodat zij met ver trouwen een dringend beroep op uwe liefdadigheid doen. Helder, den 4 Januari 1889. Namens de Diakenen, J. SEVENHUIJSEN, President. F. SANT, Secretaris. Januari 1889. Zondag 6 Januari: 80 Ds. nnnx. Ds. BOMJIEZIJN, H O OGSTRA A T. Zondag 6 Januari 1889 voormiddags 10 en 's namiddags 5'/s ure Donderdag 10 Januari, 's avonds 7 ure Ds. VERSTEEG. HET BESTUUR. te HELDER (Palmstraat.) Zondag C Januari 1889: voormiddags 10 ure, zal D.V. als spreker optreden de WelEerw. Heer Ondergeteekende geeft bij deze te kennen, dat de CURSUS VOOR MEISJES van af 9 dezer zal gehou den worden op Woensdag en Vrij dag van 37.-474 uur. Ouders of Voogden, die kinderen daaraan wen- schen te doen deelnemen, gelieven zich te vervoegen bij ondergetee kende A. T. DE GRAAF. N. Z. P. Morgen of Zondag.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 2