Advert entiën. T. SMID ei Mtpoote B S« f f f f at L. Vi f O - 12 f4 KJ 5d A N slf p- 21 f k£ a H Si k; let 91 \d 1| ker gingen en schoot den verleider van zjjn zuster neer. Het geweer was met gan- zenhagel geladen, waarvan verscheidene korrels in de longen doordrongen. De getroffene verkeert in zorgwekkenden toe stand. De maréchaussee arresteerde T. in zijn woning, van waar hij overge bracht werd naar de gevangenis te Breda. De misdaad werd in het dorp gepleegd bij het uitgaan der kerk. Onder Ouddorp, op de Paarden- plaat, werden twee jaren geleden door verscheiden visschers millioenen oesters van verschillende grootte uitgezaaid. Op een uitgestrektheid van ongeveer 300 strekkende meter, waarop alleen 247,000 stuks tweejarig zaad was geplant, zijn nu3 (zegge drie stuks) terugge vonden Men schrijft dit verlies toe aan verzanding. Vóór eenigen tijd stierf te Precacore in Calabrie, zekere Mezzatesta, die zijn geheele vermogen, 3000 lira's en 150 korven bijen, aan den Koning van Italië ver maakte. De natuurlijke erfgenaam ver zocht Z. M. de nalatenschap niet te aan vaarden, daar het testament het werk was van een krankzinnige, gelijk bleek uit een ouder testament, waarbij de Kei zer van Rusland als erfgenaam was aan gewezen. De Koning heeft aan het ver zoek voldaan. Levend verbrand. Op Nieuwjaars dag reed de grondbezitter Milenz uit Ju- neza van Odry naar huis, hield onderweg even stil aan een herberg, dronk twee glaasjes brandewiju uit, stak een sigaar op en reed verder. Kort daarna vonden eenige voorbijgangers zjjn verbrand lijk niet ver van zijne woning^ op den weg lig gen, terwijl zijn paarden eenige passen verder halt hadden gehouden. Daar de kleederen van den ongelukkige naar pe troleum riekten, vermoedt men dat hier een wraakneming in het spel is. Een nieuwe soort ijssport. Op de baan, waar de wedstrijd op schaatsen zal plaats grijpen, legt men op een afstand van 20 Meter tonnen zonder bodem en deksel. Iedere mededinger is verplicht door die tonnen te kruipen. Door 't glad de ijs wordt dit zeer moeielijk gemaakt, doch een vermakelijk gezicht levert 't op, wanneer twee kampioenen tegelijkertijd een zelfde ton bereiken en met elkaar aan 't plukharen gaan, wie er 't eerst door zal kruipen. Deze wedstrijden moeten in Amerika zeer gezocht zijn. De Maiini-Mitrailieuse. Door den Amerikaan Hiram S. Maxim is een nieuwe mitrailleuse uitgevonden, waarvan de firma Krupp, te Essen, zich het recht van aanmaak heeft verzekerd. Deze nieuwe vuurmond trekt allerwege bijzonder de aandacht door de groote mate van technische volmaaktheid, welke toe laat een tot nog toe ongekende vuursnel- heid te bereiken. Ook in Nederland is in September van het vorig jaar door de com missie van proefneming te 'sGravenhage deze nieuwe uitvinding onderzocht, waarbij verrassende resultaten zijn verkregen. Vele deskundigen verwachten van deze uitvinding een groote omwenteling op ar- tilleristisch gebied. De tot nu toe gebruikelijke machine- guns (u.1. mitrailleuses, waarbij het kali ber gelijk is aan dat der handvuurwape nen en snelvurende kanonnen, waaruit springprojectielen van grooter kaliber worden geschoten), vereischten alle eene vrij groote krachtsinspanning bij het af geven van een zeer snel vuur, hetgeen bovendien het bezigen van een zware af fuit, met het oog op de stabiliteit, nood zakelijk maaktebovendien werden de loopen spoedig bovenmatig verhit, waar door de juistheid van het schot weldra te wenschen overliet. Maxim heeft deze nadeelen overwonnen, eensdeels door den terugstoot bij elk schot te benuttigen tot het herladen en het af vuren van het volgende schot, anderdeels door den loop, waardoor alle kogels hun weg vinden, geregeld te verkoelen. Dit laatste verkrijgt hij door dezen loop te omgeven met een mantel, waarin ook we der door den terugstoot geregeld water wordt aangevoerd, dat aan het koken ge raakt en als damp aan de voorzijde ont snapt de loop wordt hierdoor slechts wei nig boven de 100° C. verhit. De patronen zijn ten getale van 384 op een band bevestigdna het aanbren gen van dezen band, heeft men slechts op een knop te drukken en de 384 pa tronen worden achtereenvolgens in 30 seconden afgeschoten. De trefkans is te vens zoo uitstekend, dat men de uitwer king dezer mitrailleuse proefondervindelijk gelijk kan stellen aan die van een peloton van 50 goede schutters. Bjj een kaliber van 11 m.M. wegen vuurmond, affuit en toebehooren slechts 80 KG. De bediening bestaat uit 3 man, waarvan één de vuurmond richt en twee voor den aanvoer van munitie zorgen. Het wijzigen der richting kan zeer snel en met groote zekerheid geschieden, zoodat de uitwerking bijzonder groot kan zijn. Maxim heeft zijn stelsel ook reeds op grootere kalibers toegepast.. bekende nachtwachtdeuntje //ellef heit de klok" en of het afgeschaft is, wenschen wij niet in discussie te treden. Wij willen, om te weten of ons vorig bericht fout was en het uwe juist, afwachten wat derden er van beweren. Het door n ingozonden //gedicht", achten wjj ter plaatsing in ons blad niet geschikt. Red. Stoomvaartberichten. Het stoomschip „Koningin Emma" van Ba tavia, naar Amsterdam, passeerde 16 Jan. Kaap liroca. Marine en Leger. De ramschepen en monitors zullen met meer dere snelvurende kanonnen van 3,7 cM. gewa pend worden, om aanvallen van torpedobooten beter te kunnen afslaan. Bij koninklijk besluit is bepaald dat de le luit. S. C. Meerdink, van het 4e Regiment Ves ting-Art., voor den tijd van 5 jaar wordt gede tacheerd bij het leger in N.-Indië, terwijl de le luit. IT. A. de Neve, van het wapen der art. van het leger in N.-Indië, bij bet leger hier te lande wordt gedetacheerd. Genoemde luit. wordt ingedeeld bij een der compagniën vesting-art., alhier in garnizoen. Marktberichten. Purmerend, 15 Jan. Aangevoerd 19 Paarden, 143 Melk- en vette Koeien handel stug, lage prijs, 101 Vette Kalveren f 0,70 a 0,90 perP., handel vlug, 81 Nucht. dito f 8 a 20, handel matig, 1010 Schapen en Lammeren, lager prijs, handel stug, 277 vette Varkens f0,38 a 0,47 per P.,handel vlug, 238 Biggen f8al3, han del stug, Kipeieren f4,50 a 5,50 per 100,783 pond Boter f 1,35 a 1,40 per pond. Kleine kaas f27, Middelbare f23. Aan gevoerd 113 stapels. Schagen, 17 Januari. 7 Paarden f 30 a 100, 9 Geldekoeien f150 a 260, 4 Kalf koeien f 140 a 225, 14 nuchtere Kalveren f 6 a 17, 300 Schapen f 14 a 211, 14 magere Varkens fll a 14, 30 Biggen f 5 a 8, 30 Kippen f 0,50 a 1,20, 40 Eenden 70 tot 85 cent. Boter per kop 80 tot 90 cent, Kaas per kilo gram 20 tot 30 cent, Kip-eieren per 100 stuks f 4 a 5. Petroleum-Noteering van A. KLIK. Amerik. Petroleum f 10.20 per 100 KG. Nobel - 9.— 100 zonder verbinding. Visscherijberichten. Nieuwedicp, 16 Januari. Aangebracht l1/. tal haring per tal f 6,50. 12 korders met 3 tot 10 mand kleine schol per mand f 3,70 a 3,95, 1 tot 3 mand schar per mand fl,35. 3 beugers met 30 tot 60 rog per stuk 60 cent. N.m. 1 schuit met 12 tong per stuk 60 cent, 90 schelv. per 100 f38,50, 24 groote schol per stuk 50 cent, 12 kabelj. per stuk f 2. N.m. 7 u. 1 schuit met 12 roggen per stuk f 1,17, 25 kabelj. per stuk f 1,90. 17 Januari. 1 korder met 4 mand kleine schol per mand f 3,85. 2 beugers met 150 schelv. per 100 f 38,50, 40 roggen per stuk 94 cent, 35 groote schol per stuk 50 cent, 17 tongen per stuk 70 cent. 18 Januari. 1 beuger met 30 schelv. per 100 f 38,50, 12 kabelj. per stuk f 2,05. 2 korders ieder met 3 manden kleine schol per mand f 3,85. Correspondentie. Aan den Heer J. R. tc Medemblik. Omtrent het wel of niet roepen van het 329ste Staats-Loterij. 5e klasse. 2e lijst. No. 3249 f50000. No. 1665 6285 11749 16239 20459 f1000. No. 7359 13489 16556 f 400. No. 593 14154 20656 f 200. No. 166 1385 1869 5248 8011 9315 16226 20616 20996 f100 3e Lijst. No. 454 12919 14430 f1000. No. 4331 20824 f 100. No. 5253 14209 14551 19487 f200. No. 4691 6868 8275 902711778 15794 15969 18746 20871 f100. 4e Lijst. No. 1530 2752 3369 f 1000. No. 2212 3685 5787 f400. No. 4140 f200. No. 3540 3660 6297 9912 15005 15447 18402 18434 18949 19106 f 100. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 15 tot 18 Januari. ONDERTROUWD: J. W. A. Groot (zich noemende Groet), vuurstoker, en N. de Graaf. GETROUWD: B. A. Adriaanse en G. Krij- nen. J. C. Heuvers en H. E. Lunet. K. Klooster en A. Koegelbcrg. B. v. d. Brink en G. Groot huis. BEVALLEN: N. Bossert, geb.Clay,d. M. C. K. Schriel, geb. Schieke, d. C. van Straalen geb. Breduis, d. N. J. Donker, geb. Kraan, d. W. Mes, geb. Vliedorp, z. C. Krouwel, geb. van Zoest, z. OVERLEDEN: P. Bestevaar, 25 j. L. M. Smid, 14 m. P. C. Selderbeek, 3 j. Burgerlijke Stand, gem. Texel. Van 9 tot 15 Januari. ONDERTROUWD en GEBOREN: Geene. GETROUWD: Jan Bremer en Martje Noot. OVERLEDEN: Jantje Blom, echtgenoote van Jan Koopman, 73 j. Ambtshalve ingeschreven 1. Posterij ©n. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 2e helft der maand December 1888: W. Burrows, Amsterdam, Mej. M. Crieller, idem, Mej. J. Spoelstra, idem, Mej. J. Luiks, idem, Reevier, Helder. Briefkaarten. F. Versnel, Amsterdam, A. Willekens, Hy- politushoef, G. Kluivers, De Directeur van het Postkantoor, POLVLIET. Vervolg der Berichten. De Zeer Eerw. Hr. J. v. Schijndel zal op Woensdag 23 Jan. in de R.-C. Centrale Kiesvereeniging alhier, in Tivoli, als spreker optreden met het onderwerp De Werkman vroeger en thans*. Naar men ons mededeelt, zal de heer D. P. D. Fabius, lid der Tweede Kamer, niet op 5, maar op 7 Februari Tivoli* optreden. Gisterenavond gaf de Zangvereeni- ging Excelsior" in Tivoli" haar eerste uitvoering onder leiding van den heer W. Kuijk. De zaal was talrgk bezet. Met genoegen werden de nummers van het programma door de aanwezigen ge hoord, die hunne tevredenheid herhaalde malen door applaus betuigden. Een woord van bijzondere vermelding verdient ,,De Sterrenhemel", muziek van P. Uurbanus, zoowel wat de Koren als de Solo's aanbe- langt. De heer F. de Boer luisterde den zang door zijn fraai pianospel met een tweetal nummers op. Ten slotte werd 't Zangspel „Rika's droom", van M. Schuil, zeer aardig op gevoerd. Een onbekend gebleven groot stoom schip, vermoedelijk met landverhuizers, is in den afgeloopen nacht in de Noor- dergronden vastgeraakt, doch later zonder assistentie vlot gekomen en weder op zee gestoomd. Het officieel bericht in de Staats courant van 18 dezer luidt: Volgens verklaring van de geneeshee- ren des Konings heeft Z. M. eene rustige nacht doorgebracht, doch iu den nacht weinig geslapen. De krachten blijven de zelfde. Hoewel de toestand over 't algemeen bevredigend blijft, is professor Rosenstein heden naar het Loo ontboden, voor een geneeskundig consult. De nieuwe schoolwet is in den Mi nisterraad vastgesteld en naar den Raad van State verzonden. De Scheveningsche schipper Pronk, die in de vorige week voor den Haag- schen kantonrechter terecht stond, be klaagd van het kappen van de netten van een anderen schipper op zee, is gis teren vrijgesproken. De beste schaatsenrijders en red sters van Friesland waren Dinsdag te Drachten om zich met elkander te meten. De strijd was vinnig, meermalen moes ten 3 of 4 ritten gedaan worden, o. a tusschen de prijs- en le premiewinners. De prijs werd gewonnen door 't bekende tweetalPieter Bruinsma met Dora de Vries van Sneek; le premie door H. en L. Wester van Eernewoude de 2e premie door J. en W. Visser van Eernewoude. Murk Kingma vaiï Grouw, die ook mee reed, werd geslagen door P. Bruinsma. Op Maandag en Dinsdag zullen, iji en weder dienende, de Intern, wedstrijden te Heerenveen gehouden worden. Voor de wedstrijden hebben zich aan gemeld Pander, Jarrjens en Couvée, uit Nederland, Donoghue, uit de Vereenigde Staten, onderscheidene Engelschen en Duitschers. Extra-treinen zullen loopen uit Gronin gen, Harlingen, Stavoren en Meppel, en extra-trammen van Gorredijk, Drachten, Joure en Sneek. In de Koolstraat te Utrecht had Maandagavond een volksoploop plaats, waarbij bij zekeren aldaar wonenden R. een aantal glasruiten werden verbrjjzeld, terwijl zich daar Woensdag weder eene opgewonden volksmenigte verzamelde en er opnieuw eenige glasruiten werden in geworpen. De politie mocht er echter spoedig in slagen de menigte uiteen te drijven, die evenwel, door tal van be dreigingen, duidelijk te kennen gaf hoe zeer zij op R. en dien buitenhuwelijksche vrouw verbitterd. De aanleiding tot deze verbittering moet gezocht worden in het feit, dat zekere vrouw H., wonende in de Gans- steeg aldaar, dezer dagen, terwijl haar man naar zijn werk was, met medeneming van alles wat zij heeft kunnen bemach tigen, doch met achterlating van een 5-tal nog jeugdige kinderen, de echtelijke wo ning heeft verlaten en met voornoemden R. is gaan samen wonen. Toen de man van zijn werk thuis kwam, was met zgn vrouw bjjna al het huisraad verdwenen en zaten de kinder tjes verkleumd van koude bij elkander op den zolder, waar de ontaarde moeder ze voor haar vertrek had nedergezet. Het zeemans-college De Groninger Eendracht* te Groningen, heeft in 't afge loopen jaar niet minder dan 4 gewone zeevarende leden door den dood verloren, van welke 2 met alle opvarenden in de kracht huns levens hun graf in de golven hebben gevonden. Deze verliezen kosten het college een bedrag van f 4800, daar aan de nagelaten betrekkingen van een gewoon zeevarend lid, bij het verlies van zijn leven, een bedrag van f 1000 wordt uitgekeerd, terwijl bij het verloren gaan van zijn schip bovendien nog f 400 wordt verstrekt. Bij Nauerna is een met briquetten geladen schip van den heer E. Visser te De Rijp, beurtman op Amsterdam, ge zonken. Wegens het stooten tegen het jjs kwam er gat in het vaartuig, waar door het ongeluk plaats had. De lading was bestemd voor de Erve König te De Rijp. De opvarenden zgn gered. Het lichten van de gezonken spoor boot Friesland" is gestaakt, daar het gs in zee de werkzaamheden onmogelijk maakt. Van de boot, die vroeger nog zichtbaar was aan den schoorsteen en mast, is niets meer te zien, daar de schoor steen, brug, etc. door de duikers er zijn afgenomen, terwijl nu de mast door het ijs van de stoomboot is weggeschoven. Door den heer van Hattem te Slie- drecht is een groot werk in den Trans vaal aangenomen, waarvoor hij vele Ne- derlandsche werklieden, liefst ongehuwd, noodig heeft. Eenige werklieden zijn reeds aangezocht, tegen vrijen overtocht, daar heen te gaan. Voor het gerechtshof te Hirschberg in Silezië stonden dezer dagen twee echt- genooten terecht wegens moord op hun dochtertje, een kind van 16 weken. De vrouw liet het arme wicht onder hevige pijnen verhongeren en de man had haar daartoe aangespoord. De ontaarde vader en moeder werden beiden ter dood ver oordeeld. Zondagmorgen vroeg hebben twee mannen bij een juwelier te Londen, den heer Otto Spiegelhalter, poging tot inbraak gedaan. Door het gestommel dat zij maak ten werden de bewoners van het huis gewekt. Zij schoten en dreven daardoor de aauvallers op de vlucht. Het is onbe kend of de schoten getroffen hebben. Naar men uit Tunis aan het Petit Journal bericht, zou de politie aldaar, onder een dievenbende, den beruchten Londenschen vrouwenmoordenaar Jack the Ripper gevangen hebben genomen. Het bericht eischt echter nog nadere bevestiging. Volgens de »Pall Mali Gazette" was bij de justitie te Londen nog niets er van bekend. Naar men uit Singapore bericht, is daar bg de kust het stoomschip >Phys- peket" verongelukt. 42 menschen kwa men daarbij om het leven. Een Engelschman ging van Londen naar Napels, zgn vrouw te Londen ach terlatende. Te Napels raakte hg verliefd op een meisje, waarmede hij trouwde. Dit laatste huwelijk had plaats aan boord van een Engelsch oorlogsschip en vol komen in overeenstemming met de Brit- sche wet, te 11 uur 's morgens van den lOen Februari. De eerste en wettige vrouw stierf op denzelfden lOen Febr., te half elf des morgens. Toen het half elf in Londen was, was het 11.23 in Na pels. De eerste vrouw stierf dus inder daad 23 minuten na het huwelijk te Na pels. De vraag is of het laatste huwelijk wettig was of niet Een vreeselgke moord, dezer dagen op de boulevard Saint Germain te Parijs gepleegd, heeft groote opschudding te weeg gebracht. Het slachtoffer was een 57-jarige vrouw, Marguerite Couloumy, die een wijnzaak had en alleen woonde. De conciërge, die den geheelen ochtend niets van zijne mees teres hoorde, vreesde dat haar iets over komen was en begaf zich naar hare kamer. Daar vond hij juffrouw Couloumy op gruwelgke wijze vermoord. Kasten en laden waren opengebroken, en de vloer lag vol kleederen en andere voorwerpen, o. a. een paar pakken effecten, die de moordenaar blijkbaar vergeten had. Heldersche Moppen. De dorpsdoininé komt Klaas tegen, een boerenknaap van tien jaar en een onhandel- baren bengel. Ben je van school af, Klaas? Ja, domenee. En wat doe je tegenwoordig? M'n vader helpen op liet land. Zoo - en gaat dat goed, Klaas? Goed Het mocht wat? Ik heb r 'niks geen zinnigheid in. Waarom niet? Och, ik krijg alledag meppen van m'n vader en van m'n moeder ook. Dus heb je geen zin in het boerenbedrijf. Wat zou je dan willen worden? Liefst weesjongen, dominee. En dominee gaf hem een oorveeg, die raak was. oo TEGEN LEENERS. „Heb je geen tientje voor my te leen?" „Jawel, ik houd er voor dat doel exspresselijk eentje op na. Maar't is juist uit, ongelukkig! Als het terugkomt, hoor, ben jij aan de beurt!" o—o Boer: „Ik kom in hooger beroep, mijnheer de President!" President: „Maar, mjjn goede vriend, je hebt je zaak immers gewonnen Boer: „Dat doet er niet toe! Die andere rechtbank moet óok weten, dat u voor twee jaar heeft ingeënt 3 Op den 20 Januari hopen onze 3 waarde vriend en vriendin j ALBERTUS JOHANNES BOHLEN jj en GUÜRTJE KUMM, hun ^/a-jarige Echtvereeniging 3 te herdenken. Uit naam van vrienden en j 3 vriendinnen. Den 22 Januari 1889, hopen onze geliefde Ouders: H. J. VAN TIL en M. GLAS, hunne 127,-jsrige Echtvereeniging j te herdenken. Uit naam hunner dankbare kinderen. Helder, Januari 1889. Zondag 20 Januari hopen mijn geliefde Pleegouders: 2 ALBERTUS JOHANNES BOHLEN GUÜRTJE KUMM hunne lsVrjRrige Echtvereeniging i I te herdenken. Namons hun geliefd Dochtertje, i AALTJE. Getrouwd J. C. HEUVERS, Sergeant-Schrijver K. N. M., en H. E. LUNET. Helder, 17 Jan. '89. Bevallen van een Zoon: A. L. E. WEBER—LOGGERE. Helder, 18 Januari 1889. Heden overleed na een smartelgk lijden van twaalf dagen, ons geliefd zoontje PIETER CORNELIS, in den leeftijd van bijna 4 jaar, diep betreurd door zgne ouders, broeders, zusters en verdere familie. Helder, 16 Januari 1889. P. SELDERBEEK. T. SELDERBEEK, geb. Rooderwijn. Op den 16n Januari overleed te Amsterdam, mijn geliefde Echtge noote JANNETJE BRUIN, in den ouderdom van ruim 25 jaar, diep betreurd door mij, hare moeder, broeder, zusters en behuwdbroeders. Amsterdam, 16 Jan. 1889. A. v. d. VECHT. Wed. C. BRUIN-BACKER. P. J. BRUIN. T. GRANDE-BRUIN. A. GRANDE. G. SNIP-BRUIN. C. SNIP. Heden overleed in den ouderdom van 78 jaar, onze geliefde Moeder en Behuwd-Moeder, de Wed. DIEPENDIENER. Helder, 1 Velsen, 15 Jan. 1889. IJmuiden, De Wed. SCHIEKEN, geb. C. Diependiener. De Wed. SCHIPPERS, geb. A. Diependiener. S. INTEREST, geb. Diepen diener. F. INTEREST. N. DE BIE, geb. Diepen diener. G. DE BIE. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot en der kinderen dier bare Vader, Antonius Jozephus Korber, in den ouderdom van 56 jaar en 9 maanden. Een smartelijk lijden van slechts 2 dagen maakte een einde aan zgn voor ons zoo dierbaar leven. Amsterdam, 14 Jan. '89. Namens Weduwe, Kinderen en Behu wd-Kinder en Wed. A. J. KORBER, geb. de Vos. A. KEVELING. E. KEVELING, geb. Korber. C. ESVELDT. M. ESVELDT, geb. Korber. W. KORBER. N. KORBER. J. KORBER. J. KORBER. A. KORBER. Strekkende tot algemeene kennisgeving. bedanken voor de vele bewijzen van deel neming, die zij bij de ziekte en het over igden van hun kindje mochten ondervinden, Helder, 17 Jan. 1889,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 2