't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT YOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. EINDELIJK ONTDEKT. No. 1664. Zaterdag 26 Januari 1889. Zeventiende Jaargang. Aan onze Lezers! VIJFTIG CENTEN. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlgke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Tot 15 Februari a. s* wordt door ons de inteekening opengesteld op den prach- tigen, ryk ^illustreerden PREMIE-ROMAN Deze Premie zal ditmaal worden afgeleverd, gebonden in keurig linnen Stempel- band, met zwart en gond. In het gewone geval kost zulk een Boek f 3. Uitsluitend voor onze Lezers stellen wij het verkrijgbaar voor slechts Gelieve zoo spoedig mogelijk achterstaande BON nit te knippen, en, met bijvoe ging van 50 Centen, aan ons Bureau in te zendeu. Lezers buiten de stad ontvangen het boek franco per posttegen inzending van een Postwissel van 60 Centen: Begin Haart a. s. wordt deze premie aan alle inteekenaren verzonden. DE UITGEVERS. JANUARI, Louwmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 49 m. Onderg. 4 u. 39 m. Zondag 27 Maandag 28 Dinsdag 29 Woensdag 30 Donderdag 31 Nieuwe Maan. FEBRUARI, Sprokkelmaand, 28 dagen. Vrijdag 1 Zaterdag 2 HELDER, 25 Jan. 1888. Met leedwezen vernemen velen het a. s. vertrek van den Officier van Gezond heid le kl. der zeemacht Dr. P. G. J. Vogelpoel, die zich gedurende zijn ver blijf alhier, heeft doen kennen als een jjverig, kundig en humaan geneesheer. We maken onze lezers attent op de muziekuitvoering door de Weener Dames- Kapel, onder directie van mevr. Marie Schipek, Woensdagavond in s>Musis Sa- crum" te geven. In 't Panopticum te Amsterdam wordt deze Kapel voortdurend door velen be zocht en we kunnen verzekeren, dat ze wel verdient gehoord te worden. De op treding van een Dames-Kapel is hier ter plaatse iets nieuws en daarom vermee- nen we, dat velen er gaarne eens keunis mede willen maken. Op een salaris van f650, voor on- dewijzeres met acte voor de Fransche taal, heeft zich te Terschelling geen en kele sollicitante aangemeld. Van Terschelling schrijft men Den 3den December 1884 strandde in de nabijheid van dit eiland, in de lijn tusschen den vuurtoren en de noorde lijkste kaap, de Engelsche stoomboot »Tynemouth", welke met een lading ka toen van de Nieuwe Wereld naar Ham burg op weg was. Als altijd woelde deze boot weldra in het zand en thans steekt slechts de schoorsteen er van boven wa ter uit. Het wrak is gezonken in de na bijheid van een tamelijk druk vaarwater, en de visschuiten zijn somtijds genood zaakt er zeer dicht langs te laveeren. Een botter zonk er naasteen tweetal hier thuis behoorende schepen hebben be langrijke schade opgeloopen twee andere Nederlandsche schuiten eveneens en twee Engelsche kotters zijn er met aanzienlijk verlies afgekomen. Twee maatschappijen hebben er in vorige jaren achtereenvol gens de lading uit trachten te bergen, doch die pogingen werden met geen ge lukkigen uitslag bekroond, zoodat men het werk opgaf. En hoogst waarschijnlijk zal er wel nooit iemand te vinden zijn, die^ nu nog de risico van het bergen der lading uit het wrak zal willen loopen. De tijd schijnt dus gekomen te zijn, om het wrak in 't belang der scheep vaart en der visscherp op te ruimen. Vindt de Regeering daartoe geen aan leiding De toestand van het tegen woordige vaarwater kan ernstige onge lukken tengevolge hebben, en het plaatsen van een wrakton zou niets geven, omdat daar geen goede ankergrond is en men f allicht die ton zou verwarren met de tonnen uit het vaarwater. De gemeenteraad van Nieuwe Nie- dorp heeft gunstig beschikt op het adres, onlangs door een groot aantal ingezetenen dier gemeente bjj dat college ingediend, dat de voorbereidende maatregelen zullen genomen worden, om het hulppostkantoor aldaar in telephonische verbinding te bren gen met het post- en telegraafkantoor in de naburige gemeente Winkel. Naar aanleiding van den terugkeer van eenige beambten der telegraphie uit Transvaal bericht men, dat tien pond, f 120, huur per maand een gewone prijs is. Een mud aardappelen kost daar f 40, een flesch cognac, die in Nederland f 1.30 kost, wordt daar betaald met f 6,50 Een maaltje wortelen, als bijspps, geldt f 3. In een woord: alles is schromelijk duur, en een Engelsch pond, f 12, kan verge leken worden met f 3.5-0 in ons land. Zullen de Chr. Gereformeerden zich vereenigen met de Doleerenden De uitslag der tusschen de Synoden van Utrecht en Kampen gevoerde on derhandelingen is lo. dat beide Synoden het beginsel van vereeniging hebben aanvaard. Te Kam pen was een kleinere fractie, die hierte gen was, maar deze verwierf slechts 4 stemmen 2o. dat beide Synoden het eens zpn geworden over de formuleering der con- sideranten, en over elf van de veertien punten van regeling 3o. dat beide Synoden het eens werden over de combinatie van kerkeraden en de regeling daarvooren 4o. dat de Synode te Kampen bereid bleek, het reglement van 1889 op te lossen. Alleen over twee punten, te weten het oprichten van doleerende kcrkformatiën in plaatsen, waar reeds een Chr. Geref. kerk gevestigd wasen de regeling van de opleiding der leeraars, kwam men nog niet tot eenstemmigheid. De Synode van Kampen oordeelde met de voorsla gen van Utrecht te dien opzichte, met het oog op haar gemeenten, niet te kun nen medegaan. Zij heeft daarom depu- tatiën benoemd, om te zien, wat hier verder van komen zal. (Stand.) Naar men verneemt, is bij het be stuur der rijkskweekschool voor onder wijzers te Nijmegen van regeeringswege officieus bericht ontvangeu, dat deze school vóór den aanvang van den nieuwen cursus zal worden opgeheven. (N. R. Ct.) Door wijlen den heer mr. M. Ver- brugge, te Middelburg overleden, zijn de navolgende legaten, allen vrij van succes sierecht, vermaakt aande algemeene armen te Middelburg, de Maatschappij van Nederlandsche letterkunde te Leiden, de Louisastichting te 's-Hage, elk f 1000 de Alexander-stichting voor blinden te Benne- komf 500de inrichting voor doofstommen te Rotterdam f 1000de werkinrichting voor Zeeuwsche blinden te Middelburg f500; de ambachtsschool te Middelburg f 500 de Maatschappij van weldadigheid f 500de hoogeschool te Leiden tot vor ming eener beurs f 12000 het Centraal Israelietisch weeshuis in Nederland te Utrecht f 500 het Zeeuwsche Genootschap der wetenschappen te Middelburg tot een aangegeven doel f5000. Zondag waren te Zuid-Beierland eenige jongens op het ijs bezig met sleeën, toen een hunner, 16 jaar oud, er door zakte. Zijn broertje, oud 9 jaar, wilde hem redden, maar werd door zijn oudsten broeder mede in het water getrokken, waardoor beiden later levenloos opge haald werden. Zaterdagmiddag werd in een per ceel aan de Haarlemmerstraat te Am sterdam een bedrag van f 33,000 aan ef fecten in beslag genomen en de inboedel verzegeld. Genoemd perceel was reeds eenigen tijd, op bevel der justitie, door de politie in het oog gehouden. Een en ander moet in verband staan met een erfenis, waaraan zaken moeten ontbreken. Men bericht uit Utrecht, dat aldaar in het voorportaal in een der hulpbureaux van politie gevonden zpn de meeste dei- onlangs aldaar, ten nadeele van H. Bakker gestolen effecten, ook de ontvreemde gou den en zilveren sieraden zpn daarbij ge vonden. Aanwijzing van de daders der diefstallen is nog niet gegeven. Na afloop der hardrijderijen kan nu geconstateerd worden, dat Wiebe de Vries van Oenkerk in Friesland dit jaar de hardste rijder was. Wel heeft hij 't te Groningen tegen Klaas Hanja van Ak- krum moeten afleggen, maar later heeft hij Hanja bij herhaling geslagen. Vooral te Heerenveen heeft De Vries fameus ge reden. De burgemeester van den Haag heeft bepaald dat de koffiehuizen, her bergen, enz., die een speciale vergunning hadden wat het uur van sluiten betreft, ingaande met 15 Feoruari ten half een des nachts voor bezoekers gesloten moeten zijn. Het gewone sluitingsuur blijft op 12 uur bepaald. Smokkelaars! Men schrijft uit Oorschot: Ten ongerieve der zouts mokkelaars, wier getal en driestheid dagelijks toeneemt, is het personeel alhier verdriedubbeld. Wie zou nu denken, dat juist deze vermeer dering van ambtenaren voor eenige overtre ders der wet een middel zou worden om ook met driedubbel minder moeite smokkelzout, echt smokkelzout, meester te worden? Onze beruchte smokkelaars besloten zelf verschuilertje te spelen. «Halt, wij zijn rijksambtenaren!" klonk het van achter een boschje. En ijlings ontvielen de gevulde zakken aan de toegeroepen personen, die onder het brom men van: „Die verwenschte nieuwe kommie zen!" het hazenpad kozen. Nu was het tijd om den schuilhoek te ver laten. Het smokkelzout werd opgenpraen, naar Oorschot gebracht, en twee uren nadat de smokkelbende ons dorp had verlaten was de tweemaal gesmokkelde waar reeds aan den man gebracht, zonder dat het den echten kom miezen ter oore was gekomen. De smokkelaars, wien het zont op zulke on gewone wijze ontsmokkeld was, zouden zelfs genoodzaakt zijn geweest een gedeelte van het ontroofde zout terug te koopen om hun klanten te gerieven, die zij niet graag verloren. Zóó ten minste gaat hier het praatje, waarbij man en paard genoemd wordt. Als men bedenkt, dat zulke personen ge woonlijk 's nachts met hun zware vrachten voorttrekken en genoodzaakt zijn elke reis door het water te baden, zonder daarna de eerste t 3 uren van kleeren te kunnen verwisse len, of zich te kunnen verwarmen, dan kan men hun lot niet benijdenswaardig noemen. Van de andere zijde zal niemand hen van gebrek aan ijver beschuldigen, maar veeleer- toegeven, dat zij op een kostwinning, die wat minder lastig is, mogen aanspraak maken. Sommigen hunner deden, volgens hun zeggen, ruim 50 tochten in de laatste 3 maanden. Vermakelijk zijn de verhalen der Deeusche bladen van al de bezwaren, welke de groote walviseh op zpn reis van Barritskov naar Kopenhagen veroorzaakte, 't Is of men van Gulliver leest en zpn lotgevallen te Lilliput. Een betrekkelpk klein stoomschip, de Dan, zou het lijk van 't kolossale dier sleepen naar Denemarken's hoofdstad. Maar dit ging zoo gemakkelijk niet. Eerst sloeg men een tros om het voorste ge deelte van het lichaam, maar de bek nam steeds water in, en men besloot nu den visch de tros om het achterlijf te binden en hem zoo te sleepen. Dit ging niet veel beter. Nu eens dook de kop onder de golven, dan weer rolde het monster om en om en werden de touwen ver ward. Men sneed hem de vinnen af (die 6 voet lang waren en samen 600 pond wogen), om deu weerstand tegen het wa ter wat te brekenmaar Zaterdagavond was men nog niet verder dan Svendborg gekomen, waar men den Zondag over bleef. Men onderhandelde over de vraag of het dier niet per spoor te transpor teeren zou zijn, maar het bleek, dat het drie spoorwegwaggons vullen zou, zoodat men ook dit plan moest opgeven. Intusschen hadden de bewoners van Kopenhagen 4 dagen tevergeefs op den walviseh gewacht. De spanning nam steeds toe. Eenige particulieren huurden een boot en stoomde de Dan en het dier tegemoet, troffen het echter niet en zon den de onzinnigste telegrammen naar Kopenhagen. Een groote stoomkraan werd in gereedheid gebracht om het dier aan land te hpschen en alles wachtte met toenemende spanning. Eindelijk ver scheen de lang verwachte gast. Een veearts onderzocht hem en verklaarde hem nog frisch genoeg om de stad te mogen binnengaan. De intocht in de haven zeer bemoeilijkt door het drijf- ijs liep goed af. Het dier werd met groote planken om ringd, waar langs de kettingen van de kraan zouden loopen. De politie had den geheelen dag de handen vol om de menschenmassa, die toedrong om het dier te zien, van de kade af te houden. Te gen middernacht zou het opgehesehen worden. Drie zware blokwagens werden gereed gemaakt om den visch ver genoeg op den wal te brengen, zoodat het pu bliek hem kon komen zien. Maar toen het eindelijk tegen den morgen gelukt was het dier op te hijschen en op de blokwagens neer te laten, kraakten en braken onmiddellgk een paar planken en stoof het gevaarte met groot geplas in zijn oorspronkelijk element terug. Goede raad was duur. De Dan moest op nieuw aan 't werk. Het zeemonster werd noord waarts naar een ander gedeelte van de kade gesleept. Met veel moeite verplaat ste men de zware stoomkraan, en zoo kwam dan den volgenden avond te zeven uur het lastig gedierte aan land, waar het nu in vrede zal rusten totdat de 7 duim dikke speklaag naar een traanko- kerij verhuisd zal zijn en het skelet naar het museum zal worden overgebracht. Het dier is 60 voet lang en weegt 60,000 pond. De vinnen zijn kunstma tig weer aangehecht. De bek is met be hulp van eenige planken opengesperd, en zoo wordt het eenige dagen voor het pu bliek tentoongesteld. Jack the Ripper doet nog steeds van zich spreken. Nadat eerst is gemeld, dat de moordenaar van Whitechapel te Tunis gevat was, komt nu uit Corunna het bericht, dat hij daar is aangekomen. Volgens de Daily Telagraph heerscht in deze Spaansche haven groote ontstel tenis wegens het plotseling verdwijnen van twee jonge meisjes. Men beweert, dat de moordenaar van Tunis naar Co runna is gekomen en daar zijn misdadig werk zal voortzetten. Te Hamburg wordt een vrouw ge rechtelijk vervolgd, omdat zij aan kinde ren, die zij tegen een ruime vergoeding bij zich in den kost had, gebraden katten- vleesch heeft te eten gegeven. Bg onder zoek werd nog een pas geslachte kat in haar huis gevonden. Men is nieuwsgierig naar de uitspraak der rechtbank in deze zonderlinge zaak. De gezondheid der kinderen heeft door het kattengebraad geen schade geleden. In den nacht van Zaterdag op Zon dag had ten Westen van den Walmer, op de Engelsche kust, een hevige aan varing plaats tusschen het te Liverpool tehuis behoorende Engelsche schip »Den- bighshire" en het stoomschip »Duke of Buckingham" (van Barrow). De »Den- bighshire" was op weg van Duinkerken naar Cardiff, en werd door een boot ge sleept. De »Duke of Buckingham" was bestemd van Amerika naar Bremen. De aanvaring had plaats op ongeveer 4 rag- len van de kust en bij kalm en helder weder. De tDenbighshire" werd bijna in tweeën gesneden en zonk binnen weinige minuten. 15 manschappen werden gered eu twee hunner waren gewond. Twee anderen verdronken. Een dezer laatsten wordt beschreven als een Hollander, doch zijn naam is niet opgegeven. Het blijkt dat op de »Denbighshire" de Duke of Buckingham" reeds een uur vóór het on geval plaats had, gezien werd. Toen i&.en zag dat het stoomschip steeds naderbij kwam, werd alles gedaan om de aandacht der bemanning te trekken, doch te ver geefs. De sleepboot ontsnapte ternauwer nood aan hetzelfde lot als de »Denbighs- hire". De beroemde likeur der Karthuizer monniken, waarvoor een Engelsch huis zulk een groote som heeft geboden, wordt niét in het klooster van Chartreux zelf vervaardigd, doch in een aantal gebouwen in de nabijheid, die samen een klein dorp vormen. Er worden een menigte werk lieden bg gebruikt, die de bestanddeelen der chartreuse distilleeren. Eerst wan neer de vloeistoffen gereed zgn, komen de monniken, die het geheim van het meng sel kennen, om door vereeniging der ver schillende bestanddeelen, den drank den geur tegeve n, waarvoor hg bekend staat. De Karthuizer monniken zgn de wel doeners van den omtrek. Handelaars, die op het punt staan bankroet te slaan, we duwen en weezen, vragen hun zelden te vergeefs om ondersteuning en velen heb ben aan een brief van den abt hunne redding te danken. De volgende anecdote wordt verhaald van een klerk aan de prefectuur, die ruim duizend gulden in zgn kas te kort kwam en door de monniken geholpen werd. Hg schreef aan den abt van het klooster, maar ontving geen antwoord. Op zekeren dag moest de prefect in het klooster wezen, waarbij zijn klerk hem vergezelde. Toen de beambte des mid dags aan het eten zgn servet opnam, vond hij daaronder drie banknoten van 1000 francs, die hem redden van schande en ellende. Naar gezegd wordt brengt de likeur jaarlijks meer dan 1,200,000 gulden op, waarvan vier vijfden aan de armen en het overige aan de schatkist komt. Gemeenteraad van Wieringen. Vergadering van 22 Januari 1889. Voorzitter de heer J. C. C. H. van Kempen, Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer P. Maats. Qeene toehoorders. J)e Voorzitter opent de vergadering. De notulen van twee voorgaande vergaderingen worden voorgelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten de begrooting over 1889 nog niet hebben goedgekeurd, doch machtiging hebben verleend tot het ontvan gen en uitgeven voor zoover dit noodzakelijk is, terwijl door B. en W. de vereischte inlichtingen betreffende de begrooting aan Ged. St. zijn verschaft. De Voorzitter stelt aan de or'de de benoeming van een stembureau voor de verkiezingen. Met algem. stemmen worden benoemd de bh. Tijsen en Strand, en als plaatsvervangende leden de h.h. Kooij en Asjes. Daarna stelt de Voorzitter voor om de jaarl. verpachting der gemeente-eigendommen dit jaar niet te St.-Pieter maar daags van te voren te houden, daar op St.-Pieter de loting voor de Nat. Militie moet plaats hebben. Met algem. stemmen wordt besloten de ver pachting overeenkomstig dit voorstel, te bonden op Donderdag 21 Febr. 1889. De hr. Obreen vraagt daarop of er reden bestaat waarom de verpachtingen nimmer in de loge menten van de h.h. C. Engel en A. de Haan wor den gehouden, het komt hem voor dat die loge menten daarvoor ook in aanmerking behooren te komen, hij stelt dus voor, daar de verpachtingen achtereenvolgens iu de logementen van de h.h. C. Koorn en D. Lont zijn gehouden, thans aan een der beide andere logementen de beurt te gunnen. De hr. Asjes stelt voor de volgende bij loting te regelen, aan welk voorstel dadelijk gevolg wordt gegeven. Bij loting valt het logement van den .hr. Engel voor dit jaar aan de beurt en het logement van den hr. de Haan het volgende jaar. De Voorzitter vestigt er de aandacht op dat hier ter plaatse geene schoolcommissie bestaat en vraagt of de Raad het toezicht over de scholen aan B. en W. wenscht over te laten of een school commissie wenscht te benoemen. Met algem. s'ommen wordt besloten het toezicht evenals tot nu toe het geval is geweest, aan B. en W. over te laten. De Voorzitter geeft den Raad inzage van de Rekening en Verantwoording van de Bewaarschool, welke voor kennisgeving wordt aangenomen. Vervolgens brengt de Voorzitter ter tafel een verzoekschrift van den hr. P. Muis, onderwijzer te Westerland, welke na het eervol ontslag der onderwijzeres tot het in betrekking treden harer opvolgster, hare taak heeft waargenomen met uit zondering van het onderwijs in de handwerken en verzoekt dat hem een toelage voor deze buiten gewone werkzaamheden worde toegelegd. Met het oog op den loffelijken ijver, waarmede de heer Muis ook bij deze gelegenheid de belangen van het onderwijs heeft behartigd, wordt met al gem. stemmen besloten hem een bedrag van f 50 aan te bieden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1