Advertentie n. Oefening baart Vooruitgang. Buitengewone Vergadering op Zaterdag 23 Februari 1883, Grand Cafe H0FFMAN. BUITENGEWONE TOQNEELVOORSTELLING Na afloop BAL! Voor den Rotterdammer is het geen zeld zaamheid getuige te zyn van een hoogen vloed, die het water in de buitenstad over de kaden doet stroomen en het in kelders en in laag gelegen winkel- en pakhuizen doet doordrin gen. De meesten hebben zelfs wel eens een vloed beleefd, waarbij men zich met roeiboo- ten op den openbaren weg bewoog en kan- toorheeren en werklieden slechts met moeite per sleeperswagens naar de plaats hunner be stemming konden worden vervoerd. Een vloed echter, zooals die van Zaterdag, daarvan is niemand getuige geweest, want naar men- schenheugenis was de vloed van 1825 de hoogst bekendehet water bereikte toen te Rotterdam een hoogte van 3 M. 52 boven Rottepeil, terwijl de vloed, opgestuwd door een sterken, nu en dan tot storm aanwakke- renden Noordwestenwind Zaterdag steeg tot 3 M. 57 boven Rottepeil, Onnoodig te zeggen, dat de geheele buiten- stad onderliep. Alle straten, havens en grach ten waren er een en al blank water. De stoornis, daardoor teweeggebracht, was buiten gewoon groot. Het verkeer was gestremd. Alles stond stil, tot zelfs de tram moest in de buitenstad den dienst staken. De wagens stonden op het Beursplein opeengehoopt, ge deeltelijk onbespannen. Een aantal scholen moest sluiten, omdat zy voor de kinderen niet te bereiken waren. In het kort, de verwar ring was groot, te grooter naarmate het wa ter de benedenverdieping van een aantal woon-, winkel- en pakhuizen binnendrong, en de kelders tot aan de zoldering vulde. Uit Amsterdam wordt gemeld: De mailboot „Koningin Emma" is niet vertrokken. De storm richtte allerwege groote verwoes tingen aan. Vele telephoonpalen zyn om- en draden afgewaaid, waardoor dikwijls de pas sage werd gestremd. Op den hoek van den Vijgendam werd een uithangbord afgerukt, waardoor een voorbijganger ernstig gewond werd en naar het gasthuis moest worden vervoerd. Van den Westertoren is de groote minuut- wyzer afgeslagen. Het getal afgewaaide dak pannen, zinken platen, schoorsteenen enz. is onnoemlijk. De kettingboot op het Y is on klaar geraakt, tallooze ledige tonnen en kisten zijn van de steigers gewaaid, en in het IJ drijende. Geen enkele boot is vertrokken. Op het Domplein te Utrecht woei Zaterdag morgen een gevulde broodkar omver. De broodjes en brooden huppelden over het plein rond, zonder dat het den bakker mocht ge lukken ze weer bij elkaar te krygen. Een dergelyk geval deed zich voor op het Oudkerkhof met een wagen met sinaasappelen, die het den eigenaar nog lastiger maakten in het krijgertje spelen met zyne koopwaar. Uit Enkhuizen wordt gemeld: De spoorbooten waren Zaterdag middag ten gevolge van den storm genoodzaakt den veer dienst Enkhuizen Stavoren te staken. De stremming in het spoorwegverkeer naar het Zuiden duurt nog voort. Gisteren brachten 5 extra-treinen de reizi gers voor België en zuidelijker gelegen landen van Rotterdam naar IJselmonde, vanwaar zy naar Dordrecht worden vervoerd. Geen der betrokken spoorwegmaatschappijen staat echter voor een geregelde aansluiting in. Eén ingezetene te Kralingen heeft door den hoogen waterstand van Zaterdag een schade van niet minder dan f 2000. Uit Vlissingen wordt gemeld Blijkens de aangespoelde wrakstukken is de Belgische loodsschoener No. 3, schipper De Moor, in dit zeegat verongelukt. De beman ning, bestaande uit 7 personen, is omgekomen. Een Katwyker schipper rapporteert, dat hy tuBschen Scheveningen en Katwijk heeft gevon den een ondereind van een halven mast, 8 luiken en 2 zwaarden. Daar een en ander afkomstig is van de bomschuit SCH. 169, «De vier Gebroeders", schipper Krijn Dijk huizen, reeder M. J. Tuyt, lydt het geen twijfel en wordt ook aangenomen, dat deze schuit met man en muis is vergaan. Schipper Jan Roeleveldt rapporteerde Zon dag morgen een bomschuit te zyn gepasseerd, welke in den grond was geslagen, de mast naast het schip dryvende. Men spreekt er van dat dit een schuit zou zijn van den ree der M. de Niet. Schipper Taal, reeder W. C. Korving, pas seerde eveneens een verlaten bomschuit, doch heeft geen kenbare teekenen kunnen zien. Beide waren drijvende voor Scheveningen. Sohipper A. G. de Ruijter, reederes wed. v. d. Toorn, gisteren morgen te 11 uren aan gekomen, bericht op 9 vademen water voor Scheveningen, onderste boven drijvende, te hebben gezien een kielvaartuig, vermoedelijk een logger. De Engelsche kotter L. T. 597, reeder Charles Day, waarvan de bemanning te Sche- veningeit Zondag is aangebracht, is gisteren ochtend door een stoomboot naar een veilige haven opgesleept. Visscherijberichten. 11 Febr. vm. 10 tot 29 tal haring, p. tal f2,60 a f3,40. Van een gestrande bom: 25 gr. tongen en 25 kl. id., voor f 10,50. Nam. Van de gestrande vischk. »Christina", schipper Smit, 30 tongen, schol en rog, voor f30.—. 1 sloep, schipper W. v. d. Hoek, met 25 1. kabelj., p. st. f2.70, 100 d. id. p. st. f 1.65 a f2.10, 5 d. lengen, p. st. f3,35, 500 schelv. in ijs, p. 100 f27.50. 10 tot 30 tal haring, p. tal f 2.25a f2,35. 12 Febr. vm. Niets binnen. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Conrad, van Batavia, pas seerde 9 Februari Kaap Rocca. Het stoomschip Prinses Marie, v. Batavia, vertrok 11 Febr. van Port-Said. Het stoomschip Prins Fredcrik, v. Batavia, vertrok 10 Febr. van Colombo. Het stoomschip Prins Alexander, v. Amster dam, passeerde 11 Februari St. Vincent. Het stoomschip Koningin Emma, v. Amster dam, passeerde 11 Febr. Dover. 329ste staats-Loterij. 5e klasse. 16e lijst. Nos. 15223 f 10000. Nos. 262 2458 15328 18625 f1000. Nos. 2341 4515 13739 18253 18265 19232 f 400. Nos. 1600 5662 f 200. Nos. 5629 8473 8561 9809 11308 12514 18229 18636 19082 f100. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 8 12 Febr. 1889. ONDERTROUWD: n GETROUWD: Ueene* BEVALLENH. van DuinKeizer, d. T. v. d. HaagenStipriaan, z. D. van Os Verberne, d. E. C. SnelBouwhuis, z. N. KwastRensmaag, d. A. PluggeOort, d. P. LastdragerZweerus, z. L. M. Deuling Van Tricht, d. J. HeldSnyder, z. J. Smits Luidinga, d. OVERLEDENR. Siegers, 61 j. POLITIE. Gevonden voorwerpen. Adres Bureau Raadhuis. Een brief, geadresseerd aan Mejuffr, P. E. Gazan te Rotterdam. Marine en Leger. Aan Zr. Ms. stoomschip Atjeh, thans te Vlis singen liggende, is een reparatie aan den voor steven te doen, wegens schade bij het ten anker gaan alhier gekregen, waarvoor een paar dagen noodig zijn. De regeling der kompassen is Vrij dag aangevangen. Nader verneemt men, dat Zr. Ms. schroef- stoomsohip 4e kl. Aruba, liggende aan 's rijks werf alhier, zal worden gereedgemaakt om 't ar tillerie-instructieschip Het Loo te vervangen voor oefeningen aan de Hors met zee-artilleristen. Zr. Ms. ramschip „Stier", henevens eenige stoomkanonneerbooten zullen in het noorder fron tier voor de aanstaande zomeroefeningen aan 's-rijks werf te Willemsoord worden in dienst gesteld. De ingenieur le kl. der marine P. J. Turk, met 1 Febr. belast met diensten van algemeenen aard, is te Rotterdam geplaatst. De torpedoboot Cerberns is op reis naar Soe- rabaja te Singapore aangekomen. Alles wel aan boord. Met 1 Mei a.s. wordt het bevel over het sohroefstoomschip le kl. „Tromp" opgedragen aan den kapt. t. i. N. Mac Leod. Marktberichten. Alkmaar, 9 Febr. Aangevoerd t> uucht. Kalveren f5al6, 112 Schapen f 12 a 24-, 49 magere Varkens f 11 a 15, 118 Biggen f 5 a 8, 6 Bokken en Geiten f 4 a 12, Boter per kop f 0,90 a 1, Kipoieren f 5 a 5,50 per 100. Petroleum-Noteering van A. KLIK. Amerik. Petroleum f 9.25 per 100 KG. Nobel - 8.25 100 zonder verbinding. Te Amsterdam is Donderdag over leden de heer D. Vreedenberg, oud-kolo nel-commandant der mariniers. De over ledene was ridder van den Ned. Leeuw ee officier van de Eikenkroon. Bij den uitgever M. E. de Grauw, te Ouderkerk aan den Amstel, is ver schenen: »Het water uit 't oogpunt van gezondheid," door dr. P. van der Meulen. 't Werkje is een van die kleine ge schriften, die door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen verspreid worden en ten doel hebben nuttige zaken op populaire wyze te behandelen. We dur ven beweren dat dr. v. d. Meulen hieriD ten volle is geslaagd en wenschen het boekje, dat voor den geringen prijs van 5 cents verkrijgbaar is, een goed succès. Ofschoon Z. M. de Koning in de eerste dagen der vorige week iets minder rustig was, bleef de toestand vrij bevre digend. De grootere levendigheid, die gedurende de afgeloopen week in het paleis het Loo viel waar te nemen, mag voorzeker worden aangemerkt als een bewjjs, dat Z. M. redelyk wel is. Zaterdag is tc Petten het lijk aan gespoeld van een man met zwarten baard. De weinige nog overgebleven kleeding was niet gemerkt. Van Terschelling wordt i. d. 10 de zer gemeld Op de tjjding dat er gisterenavond een stoomboot was gestrand op ongeveer l1/* uur van het hoofddorp, spoedden honder den zich derwaarts, waaronder ook de reddingcommissie en eenige scheepsagen ten te paard, terwyl de schipper der red dingboot per telephoon order kreeg, direct pogingen tot redden te beproeven. Op de aangegeven plaats aangekomen, werd evenwel niets ontdekt. Sommigen ge- looven aan een vergissing, doch anderen, die des namiddags een boot bemerkten, welke het te kwaad had, denken dat dit stoomschip gezonken en met man en mnis vergaan is, wat by de woedende zee en ongekend hooge golven volstrekt niet on- Vervolg der Berichten. De grootste winddruk bedroeg Za terdag jl. alhier 108 kilo op den vier kanten meter. Door de kracht van het water zyn uit de steenglooiing langs den zeedjjk hier en daar, zware steenen geslagen en hoo- ger op den wal geraakt. In de vermelding van de namen der redders van de bemanning der Thed. Behrends op 2 Feb. is een fout opge nomen. Niet behoorde tot de instappers van den laatsten tocht genoemd P. Snyders, maar Willem de Graaf, zoon van Leen de Graaf. Gisteren werden van Texel alhier 221 balen katoen aangebracht, welke zyn geborgen uit de in de Eierlandsche gron den gestrande stoomboot «Benbrackt. Vrijdagavond maakten we met zeer veel genoegen kennis met mej. Lina Wygers van Amsterdam. We hoorden door deze talentvolle en jeugdige zangeres een aria uit »Iphigenia auf Tauris" van Glück en later »ln den Vreemde" van Verhulst. Goeden nacht" van Nicolai en »Het Breistertje" van Hutschenruy- ter. Een daverend en goed gemeend applaus was 't loon voor 't muzikaal genot, dat de jengdige executante ons deed smaken. Mej. Wygers is in het bezit van een heldere, zuivere stem, die vooral in 't middenregister zeer schoon klinkt, heeft een goede voordracht en, dit wordt al spoedig opgemerkt, een goede school door- loopen. Zoo voortgaande, koesteren we de ver wachting, dat deze jeugdige zangeres een goede toekomst voor zich heeft. De Min. van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de hier onder vermelde nalatenschappen van per sonen, die bij de Kon. Ned. zeem. zyn in dienst geweest, in den loop van het jaar 1887 zyn beschikbaar geworden, doch nog niet door de erfgenamen opgeëischt. Rechthebbenden kannen zich bij gezegeld adres wenden tot het dep. van Marine, onder overlegging van een doör een bevoegde autoriteit opgemaakte akte van erfrecht. A. Bezema, marin. le kl. f9.411/2; C. Bos, üwtne&S 3e Jtr: f-47\W/tH- Garrelds, marin. le kl f 48.59; J. H. F, Hanschen, tamboer 3e kl f 101.76*/,; J. No(/i, koks maat f 47.07C. Over, machinist le' kl. f580 53*/2S. Renes, lichtmatroos f 37.62V j A. J. Wallart, sergeant-torpedomaker f2.06*/,. stoot, neemt zy een schuinen stand aan, waardoor het kwik ook den bovensten geleiddraad raakt. De stroom wordt dan gesloten en brengt de electrische schel in werking. Een Britsch geleerde, prof S. P Langley, is, zoo wordt gemeld, er in ge slaagd, de hoeveelheid arbeid te meten, die verricht wordt door het ontvangen en opnemen van sommige lichtindrukken op het netvlies van het oog. Gelijk men weet wordt bij dergelijke uiterst kleine metingen als eenheid van arbeidsvermogen aangenomen de arbeid, die verricht zou moeten worden om een gram een centimeter hoog op te voeren. Hoe lnttel die arbeid ook mag schijnen, professor Langley berekent dat een gelijke hoeveel heid in staat zou zijn om ons duizendmaal een karmozijnroods lichtstraal te doen waarnemen, en honderdmillioenmaal een straal van groen licht. Merkwaardig is 't dat volgens deze cijfers de indruk van het rood honderdduizendmaal zoo moeilijk op het oog is teweeg te brengen als de in druk van het gro^n. Men is geneigd hierin een verklaring te zoeken van de reden, waarom het oog zoo gaarne op een groene kleur blijft rusten en waarom rood het spoedig onaangenaam aandoet. Wie zich bezig houdt met de photographie weet hoe vermoeiend het voor het oog is, eenige uren achtereen in rood licht te moeten werken. Wellicht staat ook met deze cijfers het feit in verband, dat de meest gewone vorm van kleurenblind heid de ongevoeligheid van het oog voor het rood is. De indruk van het rood toch is voor de natuur het moeilijkst te voorschijn te roepen, en vele oogen zyn zoo weinig gevoelig, dat de verrichtte arbeid niet bij machte is hun dien indruk te doen opnemen. Ingevolge een missive, by den di recteur der rijksnormaallessen te Texel ontvangen, is besloten tot opheffing dier normaalschool. De opheffing zal geleide lijk geschieden, zoodat eerst na drie jaren deze school tot de geschiedenis zal be- hooren. Te Rotterdam liep Zaterdag de drukkery van het Rotterdamsch Nieuws blad onder water. Men was genoodzaakt met de drukvormen naar den Haag te gaan, om daar het blad te laten afdrukken. Natuurlijk kwam het blad daardoor zeer laat in het licht. Tijdens het ruwe weder van Zater dag j.1. begaven 2 jongelieden van Uit geest zich te IJmuiden op een der pieren door den hevige'n golfslag geraakte een van hun in zee en verdween, terwijl de andere zich aan de spoorrails vast hield, waar hy uit zyn benarden toestand werd verlost. De tram tusschen Veenwoude en Dokkum is Zondagmorgen, op eenige mi nuten afstand van laatstgenoemde plaats, tengevolge van de vele sneeuw, ontspoord en onderstboven in een sloot terechtge komen. De zes passagiers en de post zyn met nogal eenige moeite spoedig uit hunne benarde positie gered. De groote hoeveelheid sneeuw belet het geregeld verkeer op dit oogenblik. Te Bussum zyn Zaterdagmiddag op een wissel twee zandtreinen op elkaar geloopen. Eene der locomotieven en een viertal wagens zyn verbrijzeld en een der remmers is aan het gelaat gewonddoch verdere ongelukken had de botsing geluk kig niet ten gevolge. De dienst ondervond door het ongeluk belangrijke vertraging de beurstrein, die anders om één uur het station te Am' sterdam binneustoomt, kwam eerst te vijf uur aan. Eerst te 6 uur was de weg weder geheel vry. De strjjd over den algemeenen dienst plicht schynt zich tot het gebruik van fraaie beelden te leenen. Het denkbeeld om zonen van gegoeden met de zonen van minder bedeelden te laten dienen, wordt in een ingezonden stukje in »De Tyd" met de volgende gelykenis bestreden Indien dr. Kuyper een mand had met 85 appelen, waarvan de meeste rot, en kreeg 15 gave appelen, zou hy die dan by de 85 appelen leggen, in de hoop, dat die 15 gave appelen de rotte beter zouden maken Dr. Kuyper zou er zyn 15 gave appelen niet aan wagenWelnu, laat hy dan met ons stryden voor de afschaffing van den gedwongen dienstplicht. Yoor een toestel, waardoor op sche pen het ondiepe vaarwater automatisch wordt aangeduid, is door twee Mexicanen octrooi genomen. Het bestaat uit een metalen cylinder, waarin een half met kwik gevulde glazen buis besloten is. In het binnenste van de beide uiteinden der glazen buis komen geleiddraden uit, welke door een kabel in verbinding staan met een batterjj en een electrische scliel op het schip. Zoolang nu de metalen cylinder onder het schip verticaal hangt, vult het kwik slechts de onderste helft van de glazen buis, en is dit alleen met den ondersten geleiddraad in verbinding. Zoo- (Jra echter de metalen buis op een ondiepte Heldersche Moppen. Zij„Ik kan niet anders dan een zuster voor u zijn Henry." Hij (met bedwongen ontroering)„Hoe oud zyt gij?" Zij (verrast): „In October jl. was ik twintig". Hij: „Dan kan je geen zuster van me zijn. Ik heb een zuster thuis, die iu Augustus twintig geweest is. Dat gaat dus niet. Bedenk wat anders." o Na het instorten van een huis, dat in aan bouw was, werden aan de achtergelaten be trekkingen van de verongelukte werklieden de door de rechtbank voorgeschreven vergoedingen uitbetaald. De vrouw van een metselaar, die aan het bouwen van het huis had medegewerkt, maar toevallig bij het ongeluk afwezig was, zegt woedend tot haar man »Daar, lummel, als er wat te verdienen valt ben je er nooit by". 60-jarige Echtvereeniging J op 14 Februari 1889, van onze ge- j i liefde Ouders L. W. BAKKER en H. J. BRUIN. Uit aller naam, W. L. Bakker. Nieuwediep, Februari 1889. a Door familieomstandigheden geen Receptie- Geboren HENRICUS ADOLF, Zoon van F. A. HELD. J. HELD—Snijder. Helder, 10 Febr. 1889. Geboren: CATHARINA PAULINA, Dochter van P. J- v- OS, en D. v. OS—Verberne. Helder, 9 Feyr. 1889. GeborenGEERTJE, Dochter van Gr. M. SMITS en J. SMITS—Luidinga. Helder, 9 Februari 1889. Algemeene kennisgeving. GeborenJ E N N I, Dochter van P. DEULING en L. M. DEULING—v. Tricht. Helder, 11 Febr. 1889. Heden overleed na een kortston dige ziekte in het Marine-Hospitaal onze vriend JACOB POT, 2e Bottelier, in den ouderdom van ruim 37 jaren. Helder, 12 Februari 1889. De familie KONINGSTEIN. Heden overleed, zacht en kalm, in den jeugdigen leeftijd van circa 11 jaar, onze lieveling MARIETJE. Stille berusting doet ons dezen zwa- ren slag in gelatenheid dragen. Uitgeest, 7 Febr. 1889, J. DALMEIJER. G. DALMEIJER—Vroon Nd. Heden overleed, na een geduldig lyden van bijna 4 maanden, myn dierbare Echtgenoot en der kinde ren zorgvolle Vader, ROELOF SIEGERS, in den ouderdom van bijna 61 jaar. Een ieder die den overledene ge kend heeft, kan beseffen hoe zwaar ons deze slag treft, maar wij hopen in Gods wijzen wil te berusten, wiens doen enkel liefde is. Helder, 11 Februari 1889. Wed. R. SIEGERS, geb. Wesepoel, kinderen, behuwd- en kleinkinderen. DANKBETUIGING aan CORN. BOT en zyne bemanning voor de eerste verleende hulp bij den brand van 7 op 8 Februari. Ook zij mijn dank betuigd aan den Heer HENKES, voor de hulp mijn kinderen verleend. Helder, 8 Februari 1889. C. J. GORTER, Wagenstraat. Wij ondergeteekenden schipbreukelingen van het in den morgen van 2 Februari op de Noor- derhaaks by Nieuwediep gestrande schip »Th. Behrend", als laatste vier van de 17 overgebleven, spreken hiermede onzen hartelyken, diep gevoelden dank, naast God, aan onze redders uit, aan die men- schen, die met eigen doodsverachting, ons van een wissen dood ontrukten. De schipbreukelingen voornoemd, Tz. LIPPKE, Kok en Steward. H. SLINGER, Matroos. J. B. DETEMA, id. CARL SCHANZ, Halbmann, (lichtmatroos). Nieuwediep, 8 Februari 1889. Ondergeteekenden betuigen bij dezen hunnen iiafteiyken dank eu bijzondere tevredenheid, aan den Opzichter van den Eijerlandschen vuurtoren en de Bemanning der reddingsboot van het station Cocksdorpdie door hunne moeite volle pogingen en hun onverdroten ijver, hen 11. Zaterdag uit doodsgevaar aan boord van de »BENBR4CK" hebben gered. Het is hun een behoefte, openlijk hulde te brengen aan den moed en de door tastendheid, die de bemanning der red dingsboot bij die gelegenheid heeft aan den dag gelegd. G. ROOSENDAAL, Nieuwediep. VROUWENS, Amsterdam. J. SCHUT, Voor de vele blijken van belangstelling, by de herdenking onzer 25-Jarige Echt- vereenigiug ondervonden, betuigen wij namens kinderen onzen hartelyken dank. Helder, F. C. HEIJLMAN 12 Febr 1889. en Echtgenoote. Bij ons vertrek naar Suriname roepen wij een hartelijk vaarwel toe aan familie, vrienden en bekenden. Aan boord v/d. W.-I. Mailboot, 12 Febr. '89. J. F. C. HARMS en Echtgenoote. ZANCKOOR: voor Leden en Geïntroduceerden, ter geleicenheid van het 7-|nri« bestaan, av. 8 uur, iu het Lokaal „Tivoll", te Helder. HET BESTUUR. op Zondag 17 Febr. 1889, onder directie van H. W. NIEUWENHUIS. DE OUDE KLEERK00PER of een vriend in den nood. Blijspel met zang, in 8 Tafereelen. De rol van Izaak Stern (De Oude Kleerkooper), vervult de Heer H. W. NIEUWENHUIS. le Tafereel: Een nacht op straat. 2e In den nood kent men zijn vrienden. 3® In den nood kent men zijn vrienden of de verstoorde bruiloft. 4e Een wensch na den maaltijd. 5e De wekker van een oude klok. 6e De gevaarlijke apotheek. 76 Het kwaad loont zijn meester. 8e De oude Kleerkooper op herstel van eer. Aanvang ten 8 uur. ENTREE: 30 Ct. de persoon. Kaarten zijn te verkrijgen: Lokaal HOF^MAN, en Keizerstraat, bij den Hr. H. W. NIEUWENHUIS.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 2