't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. „EINDELIJK ONTDEKT". No. 1870. Zaterdag 16 Februari 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortentlön van 1 tot 5 regels25|Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Voor de laatste maal drukken we in ons Blad de BON af voor het Premiewerk Inzending daarvan kan nog ge schieden tot uiterlijk ZATERDAG AVOND 16 DEZER. DE UITGEVERS. FEBRUARI, Sprokkelmaand, 28 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 10 m. Onderg. 5 u. 12 m. Zondag 17 Septuagesima. Maandag 18 Dinsdag 19 Verjaardag v. Willem Alexan- der Paul Frederik Lodewijk, Koning Willem III, geb. 1817. Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag 22 Zaterdag 23 Laatste Kwartier. HELDER, 15 Febr. 1889. Zondagavond zal door de Dillettan- ten-Clubin »Tivoli"éen Volksvoorstelling worden gegeven. Er zullen een paar aardige tooneelstukjes worden opgevoerd en afgewisseld worden door voordrachten. De entrée is slechts 25 cent. (Zie an nonce in dit blad). Zr. Ms. stoomschip Atjeh" is Dins dagmiddag 12 uur van Vlissingen ver- trokken met bestemming naar Madera. De officieren, uitmakende den voor- j maligen état-inajor van Zr. Ms. stoom- korvet Medusa", hebben voor het Neder- landsch Museum ten geschenke aangeboden een bronzen afslag van de zilveren gedenkpenning, door hen aangeboden aan hun oud-commandant Jhr. F. de Casem- broot, gepensioneerd vice-admiraal, bij de herdenking van het roemrijk gevecht in de Straat Simonoseki, door Zr. Ms. stoom- korvet Medusa" in 1863 geleverd. Vanwege de N.- en Z.-Holl. Red ding-Mij. is aan kapt. J Roosendaal, van de sleepboot Stad Amsterdam, de bronzen i med-, en aan de equipage dier boot een som van f 50 uitgereikt, als belooning voor de met moed en beleid volbrachte redding j van 4 der achtergebleven schepelingen van het op 15 Nov. 11. in de Noorder- gronden verongelukte Eng. schip Gayton. Tijdens den hevigen storm is de vischschuit van den Wieringer schipper J. Post van hare ankers weggeworpen en op de zandbanken verbrijzeld. Alle po gingen, door verschillende zeelieden aan gewend, om het schip te behouden, wa- red vruchteloos. Een oppassend huisva der met een talrijk gezin is daardoor i broodeloos geworden. Een ander vaar- van schipper P. Halfweeg, werd on derstboven geslagen en op den wal ge worpen. Zoo blijkt ook nu weder hoe onveilig de ligplaats nabij bet eiland Wieringen en hoe dringend de behoefte is, die er bestaat aan een goede haven, niet alleen in het belang van het groot aantal zee- varenden, die hier te huis behooren, maar ook ten dienste van de vele schippers, die, de Zuiderzee bevarende, hier tijdelijk, willens of onwillens, moeten verbljjf hou- ^en' .."^e aföeeKng Schuttevaer" met haren ijverigen voorzitter, den hr. Obreen, deed reeds veel moeite bij de Regeering om een haven te verkrijgen, maar tot nog toe te vergeefs. Door den storm van Vrijdag en Za terdag is de voet van de duinen ten noorden van Petten geheel weggenomen. Dit is ook het geval met de duinen ten zuiden van Kamp. Het voorkomen van de kust is daardoor geheel veranderdde anders afhellende zandheuvels gelijken nu Isteile rotsen. D0 Hondsbossche- en de Pettenerzeewe- ring hebben zoo goed als geen schade geleden. Aan de „Zuid" op de kust van Flakkee, tussclien Stellendam en Goede reede, is getracht, haring te vangen door middel van het zoogenaamde haringtrek- ken met het zegennet. Zes Nieuwedieper visschers, die thans te Vlaardingen wonen, hebben zich daarmee bezig gehouden. De uitslag was niet bevredigend. Hierdoor laten zij zich echter nog niet dadeljjk afschrikken zjj zullen met die visscherij nog eenige dagen voortgaan. De haring, op die wijze gevangen, dient tot aas voor de visehsloepen. Een Haarlemmer schrijft aan het Haarl. Dagblad de volgende herinnering aan den hoogen waterstand Zaterdag moest ik voor zaken te Rotterdam zjjn met een Franschman, die vroeger nooit in Holland was geweest. Na een zeer stormachtige reis per spoor van Amsterdam, die natuurlijk alles be halve aangenaam was, kwamen we ein delijk te Rotterdam. Velen der klanten, die wij bezoeken zouden en hun kantoor in een souster rein houden, hebben wij niet kunnen spreken, omdat het hooge water hen ge noodzaakt had hunne bureaux te sluiten. Sommigen hadden hun onderhuis afge damd. In het laagste gedeelte der stad stond het water zoo hoog op de straat, dat van loopen geen sprake was. Wij huurden dus een schuitje en gingen uaarin zitten, terwijl 2 mannen het voort duwden. De. Franschman zat, diep in zijn jas gedoken, te rillen van kou en riep: »Mon Dieu, quel paysun para dis pour les canards 1" Voor de ramen, waar wij voorbij voeren, zagen wij tal van gezichten, die lachend op onzen zon derlingen gondeltocht neerzagen. Natuurlijk loonde het onder deze om standigheden de moeite niet, lang in dit Nieuw-Venetië te vertoeven. Wij voeren dus naar ons hotelmaar daarin stond het water zoo hoog, dat een onzer gondeliers mij op zijn rug naar binnen dragen moest. Daar zette hij mij op een tafeltje neer en ik kon van deze verheven plaats afrekenen met den kell- ner, wiens, zooals altijd, keurig geschei den en gepommadeerde haar en witte das een lachwekkend contrast maakten met de groote waterlaarzen, welke hij droeg. Een knecht, ook al in laarzen (het artikel deed opgeld), ging mijn ba gage halen. Toen mijn drager met mij op zijn rug de deur uitging, struikelde hij en liet mij vallen, zoodat ik, in het schuitje gekomen, met mijn armen Fransch man om het hardst aan het rillen ging en wij beiden er niet rouwig om waren, toen wij in een drooggebleven café weer op ons verhaal konden komen. Door den storm en den hoogen wa terstand is groote schade berokkend aan het petroleum-etablissement te Charlois. Hadden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag alle gebouweu en loodsen aldaar zoowel van heeren pakhuis meesteren de Monchy als van de heeren Horstmann en Po. belangrijke schade geleden door den storm, des morgens bezweek een der dijken, rondom deze terreinen gelegen, waardoor een massa water de lager gelegen ter reinen overstroomde. De groote loodsen der heeren Horstmann en Co. werden van hunne fundeering gelicht, geheel ontzet en eenige meters verplaatst. Een ern stiger onheil overkwam echter de groote ijzeren reservoirs. Zooals men weet, zijn reeds 4 dezer reservoirs, door de Nederl. Stoomb.-Mjj. te Feyenoord vervaardigd, opgeleverd en tot berging van petroleum aan de heeren Horstmann en Co. verhuurd. Twee dergelijke reservoirs waren nu on derhanden en reeds zoover gevorderd, dat de opleveringstermijn, op 1 April gecon tracteerd, met eenige dagen zon vervroegd worden. Ook deze reservoirs hadden in den nacht schade geleden, wat door ver nieuwing van enkele platen te verhelpen ware geweest. Achter de reservoirs lagen echter pl. m. 90,000 ledige petroleum vaten, door de heeren Horstman en Co. opgeslagen, en deze berg vaten stortte ten 10 uur in, waardoor de vaten met zulk een kracht aandrongen, dat de in aanbouw zijnde reservoirs pl. m. 7 meter verschoven en geheel ingedeukt en mis vormd in den djjk werden gedrukt, en reservoir no. 4, welke in gebruik en ge deeltelijk met petroleum gevuld was, van de fundeering gedrongen en geheel scheef, met ontzet en gescheurd bovenvlak, pl. m. 2 meter verplaatst werd. Hoewel de schade nog niet te bepalen is, vóórdat de vaten geruimd zijn, kan men zich reeds nu daarvan een denkbeeld vor men, als men weet, dat deze reservoirs een middellijn van 19 meter, een hoogte van 10 meter en een gewicht van 75000 kilo hebben, en de in aanbouw zijnde wellicht geheel gesloopt en opnieuw op gebouwd moeten worden, daar er, met het oog op de berging van petroleum, niet de minste onzuiverheden in den klink- naad mogen voorkomen. Ouddorp, 13 Februari. Alhier is aan het Noorderstrand aan gekomen een het onderst boven drijvend schip. Naam en natie onbekend, beladen met battings. Een lezer van het Nieuws v. d. Dag doet het denkbeeld aan de hand op 19 dezer, ter herinnering aan onzen Vorst, in alle gemeenten des lands een eik (koningseik) te planten. Als 't er toe kooit, laat men dan te Amsterdam er twee planten, dan behoeft Vondel niet langer te vragen: »Waar groeien eiken t'Amsterdam Te Gastel (N.-Br.) werd mevrouw Mastboom jl. Zaterdag door een rukwind opgenomen en tegen een muur gesliugerd. De ongelukkige werd met gespleten hoofd voor dood opgenomen. Men schrijft uit Hellevoetsluis Tot groote vreugde van Hellevoetsluis' burgerij kwam Dinsdagavond het zekere bericht, dat alle loodskotters, die van deze zeehaven varen, waren gezien, en dat geen der opvarenden in den jongsten storm is verongelukt. Omtrent de bemanning van den buiten Vlissingen verongelukten Belgisehen loodskotter No 3. schipper P. Demoor, is niets naders vernomen. Het gevoelen is emeen, dat de opvarenden, zeven in getal, hun graf in de golven hebben ge vonden. Woensdagochtend omstreeks 9 uur had te Dordrecht een vrij hevige gas ontploffing plaats ten huize van den heer B. aan de Wijnstraat. De oorzaak was, dat men met een brandende lucifer naar een lek in de gasleiding zocht. Op de boven-verdieping is alles vernield en zijn de ruiten gesprongen. Ook van huizen aan de overzijde der straat sprongen de ruiten. De heer B. bekwam brandwon den aan hoofd en handen. Een gevangene, die Dinsdag per spoortrein van 'sGravenhage naar Haarlem werd vervoerd, heeft bij het station Leiden zijne boeien weten te verbreken en de stad, waar hij thuis behoorde, in te vluchten. De hem begeleidende veld wachters haalden hem echter vlak voor zijn woning in en namen hem weder ge vangen. De heer Groen, te Noordwijk, vond in zjjn tuin een ijzeren kistje, gevuld met meer dan 500 zilveren Zeeuwsche, Gel- dersche, Hollandsche munten, alle uit het laatst der vorige eeuw. Het zijn meest schellingen, en schijnen in den revolutietijd daar verborgen te zijn. Het gewicht aan zilver bedraagt pl. m. 21/8 Kgr. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis der rechtbank, waarbij de ge pensioneerde majoor van het O.-I. leger Jansen wegens bedreiging en oplichting tot 2 jaren werd veroordeeld, bevestigd, niet die uitzondering, dat de straf op 9 maanden werd bepaald. Met 1 April worden de Rijksnor maallessen te Workum en te Zwartsluis opgeheven. De z. g. weesboom te Oudewater, (staande op de binnenplaats van het voor malige weeshuis), een reus onder de lin- deboomen, die daar, blijkens een afbeel ding van het beleg van Oudewater, in 1575 reeds stond, zal moeten vallen. Zaterdag is de boom van onderen tot boven gespleten. Te Utrecht heeft een dame van middelbaren leeftijd door zelfmoord een einde aan haar leven gemaakt. Sedert eenigen tijd niet wel bij 't hoofd en daarom onder speciaal toezicht gesteld, heeft zij van een onbewaakt oogenblik gebruik weten te maken om zich onopgemerkt naar een zekere plaats te begeven en zich aldaar te verhangen. Toen men haar vond, gaf zij reeds geen teeken van leven meer en kon slechts de dood worden geconstateerd. 't Kan wel wat laat worden," zeide een inwoner van Stratum dezer dagen tot zijn wederhelft; »laat de achterdeur maar open, dan kunt ge wel op tijd naar bed gaan." 't Was in 't holle van den nacht en de vrouw lag reeds lang in diepen slaap, toen het dochtertje, dat in hetzelfde vertrek sliep, riepMoeder, er is iemand binnengekomen." »Dat zal vader zijn," was het antwoord. »Neen, het is vader niet", zei het meisje, waarop de vrouw in een wip uit bed en in de achter keuken was. De lamp brandde helder, de stoelen stonden niet op hun plaats en op tafel lagen een paar laarzen en een kapotjas. »Hij is het opkamertje opge gaan", riep het meisje. En werkelijk, daar vond men te bed een jong militair, in die omstreken thuis behoorende, die zonder vragen een plaats had ingeno men op een vreemde legerstede. Hij werd spoedig in zijn slaap gestoord door de zonen des huizes, die hem vrij onzacht de deur uitwierpen. De politie heeft de zaak in handen. Twee der valsche munters, die on langs in de nabijheid van Yenlo in han den der Pruisische politie vielen, zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag 11. uit de gevangenis te Yierzen ontvlucht. Tot nog toe heeft men geen spoor van hen ontdekt. Het lijk van den op zoo treurige wjjze om het leven gebrachten genie soldaat A. Stavast werd Woensdagochtend 9 uur, van uit het militair hospitaal te Utrecht met militaire eerbewijzen op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Een groote menigte was daarbij te genwoordig. Twee kransen waren op de kist gelegd,, Bij het graf werden toe- ipraken gehouden. In de R.-C. kerk aan den Groenen dijk te Hazerswoude is verleden week in gebroken. Door verbreking van glasruiten heeft men zich toegang verschaft in de kerk en uit de sacristie een zilveren ampnlla ontvreemd. In de kerk vond men lucifers, en uit de sporen maakt men op, dat er althans twee personen moeten geweest zijn. Een oude bekende van de Justitie is de wed. W. L., oud 46 jaar. Zij woont in het Hemelrijk te Amsterdam. Op weg naar huis ontmoette zij een 21-jarigen diamantslijper, dien zij, gelijk hij beweerde, bepraatte". Het publiek glimlachte bij den aanblik van den 21-jarige zoon, die door een 46-jarige wed. verleid werd. Zjjn straf ontging hij echter niet. Want tot belooning voor hare verleiding eigende zij zich het zilveren horloge van den diamant- sipper toe. Het O. M. requireerde tegen deze bekl., die reeds meermalen veroor deeld is wegens diefstal, 18 maanden ge vangenisstraf. De verdediger, rnr. Mulder, meende, dat bij de bekl. ontbrak het oog merk om zich het horloge wederrechtelijk toe te eigenen. Subsidiair vond. pl. eenige verzachtende omstandigheden. Het vóór het naar bed gaan was- schen met koude thee wordt aanbevolen voor het bewaren van een schoonen tint. Ook in Engeland en Schotland heeft Zaterdag en Zondag een hevige sneeuwstorm gewoed, welke allerwege het spoorweg- en telegraafverkeer ver stoorde. Een aantal spoortreinen werd ingesneeuwd. In het noorden van En geland heerscht buitengewoon strenge koude. De Clyde is dichtgevroren. Te Swansea in Engeland is een vreeselijke moord gepleegd. Omstreeks 5 uur in den morgen werden de hr. en mevr. Kent, eigenaars van het Gloucester Hotel, gewekt door het geluid van het afstrijken van een lucifer. Toen zij uit hun bed keken, bemerkten zij tot hun schrik, dat een man met zwart gelaat in hun slaap vertrek bezig was een kaars op te steken. Op te springen en den man bij de keel te grijpen was voor den heer Kent.het werk van een oogenblik. Een worsteling ontstond, te angstwek kender voor mevrouw Kent, daar de kaars was uitgegaan, en zij dus niet kon zien, wie overwinnaar bleef. Plotseling herin nerde zij zich, dat haar echtgenoot een revolver onder zjjn kussen had. Zjj stak de kaars aan, schoot op den inbreker, en bracht hem een wonde in de dij toe, waarop hjj ter aarde stortte. Eerst toen bemerkte zij, dat haar echtgenoot, dien de mis dadiger met een scheermes een diepe wond in den hals en de borst had toegebracht, hevig bloedende op den grond lag. Twee uren later blies het ongelukkig slachtof fer den laatsten adem uit. De moordenaar had onderwjjl gelegen heid gevonden te ontsnappen, doch hjj werd terstond nagezet en eenige uren later gepakt. Hjj noemt zich Tom Allen en is een neger, vroeger hofmeester op een schip. Het is zeker, dat hjj vóór sluitingstjjd in huis had weten te komen en zich zoolang verborgen had, tot hjj de gelegenheid schoon zag om zjjn slag te slaan. Een voor het verliezen Te Ridgway, in het Engelsche graaf schap Derbyshire, doet zich het zonder linge geval voor, dat een dame, die de bruid was en onder de geboden stond, zich ook met een anderen bruidegom onder de geboden heeft laten inschrij ven. Nu verbiedt de wet wel twee man nen, maar niet twee bruidegoms te heb ben. De predikant heeft haar dan ook rustig haar gang laten gaan en wacht nu af, welken der bruigoms zjj, als de trouwdag komt, verkiezen zal. Intus- schen laat zich denken, hoeveel opzien deze zaak bjj de bevolking van Ridgway wekt. ZAKEN DOEN. Mama gaat met haar dochtrental Elk jaar ter badplaats heen, Yier meisjes zjjn er, reeds bedaagd En trouwen deed er geen. Doet zich nu een galant soms op, Mama zal 't niet verhoên, Want ze is ter badplaats slechts gegaan Om zaken er te doen. Hoe menigeen trekt door het land, En gunt zich nauw den tijd Tot eten, slapen en zoo meer, Bij den verkiezingsstrijd. Die zendelingen doen alom Den hartstocht hevig woên, Maar daaraan storen zij zich niet, Als zjj maar zaken doen. Saar is ter markt geweest en kocht Voor achttien stuivers daar, 't Welk voor een gulden wordt geboekt Op 't weekbriefje van Saar. Zij meent dat dit geen diefstal is, Vertelt het zélfs aan Koen, Haar minnaar, en beschouwt het feit Alleen alszaken doen. Een groote keizer reisde rond, Naar vele buren heen Nu was hij hier, dan was hij daar; Niet voor pleizier, o neen Al werd hij ook alom begroet Door 't schett'ren der klaroen, Zijn tocht geschiedde niet voor pret; De vorst ging zaken doen. Mooi linnen biedt een koopman aan, Terwijl hjj hier en daar Zjjn klanten zoekt't is half te geef En daarbij puike waar. Zijn monster is heel fraai, maar hjj Geeft aan wie koopt, katoen Voor linnen, en de vagebond Noemt dat eerstzaken doen Een jonker, die niets meer bezit Dan d' adellijken naam, Is tot geen enkel werk geschikt, Voor alles onbekwaam. Hij zocht en vindt een rijke bruid En trouwt een half millioen. Het bruidje neemt hij op den koop. Dat heet ook zaken doen 't Is niet alleen de handelaar Die zaken pleegt te doen Men ziet dit schier van iedereen, Zoowel van rijp als groen. Wel hem, die altijd eerlijk blijft, Wanneer hij zaken doet Al geeft dat niet steeds rijke winst, 't Schenkt toch een kalm gemoed. Marine en Leger. Bij Zijner Majesteits besluit van 11 dezer zijn met ingang van den 2len daaraanvolgende be noemd tot luitenant ter zee der 2de klasse, de adelborsten der 1ste klasse jhr. C. Roëll, C. M. van Rijn, jhr. H. L. Qaarles van Ufford, jhr. F. M. L. van Geen, W. Gaade, P. te Veltrup, S,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1