't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1871. Woensdag 20 Februari 1889, Zeventiende Jaargang. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en YRIJDAGSMOBGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 19 Febr. 1889. De jongeling L. J. v. Emmerik, leerling van den heer W. Bakker, heeft te Amsterdam met goed gevolg examen afgelegd voor surnumerair bij de H. IJ. Spoorweg-Maatschappij. Bij de marine kunnen, tengevolge eener nieuwe bepaling, ook onbevaren jongelieden, tusschen 17 en 24 jaar oud, als lichtmatroos in dienst treden. De visschersvloot te Katwijk is in haar geheel behouden aangekomende schade bestaat alleen in verlies van in ventaris. De 7 Katwijksche schuiten van de firma Snaakenbroek Co. zijn verkocht aan den heer J. Varkevisser, secretaris der beide Katwijken. Men meldt uit Scheveningen van 15 Feb. Bij het opsteken hedenochtend van een feilen Westenwind, gepaard met hooge zeeën, sneeuw en hagelbuien, achtten de bergers van de goederen van de Benavon zich, ook met 't oog op opkomend laag- water, niet verantwoord met hun perso neel van werklieden en Engelsche zee lieden aan boord te blijven, te meer daar de tros, waaraan het schip ten anker lag, was gebroken en het zich vrij sterk be gon te bewegen. Met de booten, die in de laatste dagen op en af naar het schip voeren, was dit evenwel niet mogelijk, daar de branding te sterk was. Vandaar dat naar 't dorp werd gezonden, toen het uitsteken van de Engelschejvlag niet werd opgemerkt, om de reddingsboot met aan bod van betaling der kosten. Aan het verzoek werd voldaan en tegen 11 uur reed de reddingsboot met haar bemanning er heen spoedig was zij in zee en zeer geregeld werden de lieden van het schip gehaald, waarbij de boot echter menig maal met stortzeeën te kampen had. 2 personeu weigerden van het schip af te komen en zijn er op gebleven. De bemanning van de reddingsboot ont ving Zondag 11., wegens haar moedig ge drag bij het afhalen van de bemanning van de Benavon, van twee geachte inge zetenen der residentie onderscheiden lij k f40 en f25. Hoewel, gelijk gemeld is, reeds eenige dagen een vrij sterk vermoeden bestond dat een schuit van den reeder M. de Niet, te Scheveningen, bij den jongsten storm zou zjjn vergaan, kon men niet weten welke, wijl er van dien reeder twee schui ten nog op zee waren. Heden werd die onzekerheid opgeheven door de aankomst van een der schuiten met schipper Pronk, zoodat de schuit, welke vermoedelijk het ongelukkig lot heeft getroffen, die is van schipper Keus, een uitmuntend en braaf schipper. Vrijdag had ten raadhuize te Am sterdam de gewone jaarlijksche vergadering plaats van de Vereeniging totr oprichting en instandhouding van het „Adderfonds," onder voorzitterschap van den gepens. vice-admiraal jhr. M. W. van Rensselaar Bowier, adjudant des Konings in buiten gewonen dienst. De rekening over het afgeloopen jaar werd nagezien en goedgekeurd. In de plaats van den heer jhr. C. Hartsen, tegen woordig minister van buitenl. zaken, die als lid en penningmeester is afgetreden, werd benoemd de heer P. E. Tegelberg, oud-zeeofficier en directeur der stoomvaart maatschappij Nederland. Bij de verdere gedachtenwisselingen, werd door de ver gadering met leedwezen geconstateerd,Jdat het fonds niet over die middelen kan beschikken, welke het zou behoeven om in alle voorkomende gevallen te beantwoor den aan het doel waarmede het is gesticht, t. w. het verleen en van onderstand aan de betrekkingen van verongelukte schepe lingen der marine. Voorzeker zou het wenscheljjk zijn dat de inkomsten van het fonds vermeerderden, opdat het bestuur, in stede van genoodzaakt te zijn zich in zijne uitgaven te beperken, integendeel steeds met milde hand kunne helpen daar waar de oorsprong en de aard van het Fonds zulks medebrengen. Op een vastenavondpartijtje nabij Hoofddorp ontstond woordenwisseling, waardoor een der gasten zóó driftig werd, dat hij den gastheer, diens vrouw en een anderen gast een pak slaag toediende en 14 glasruiten stuk sloeg. Zijn meisje was inmiddels gevlucht naar een der buren. Haar willende gaan halen, werd den woesteling daar echter de toegang gewei gerd, ten gevolge waarvan hij ook daar eenige glasruiten verbrijzelde, waarop hij door de politie in verzekerde bewaring werd gebracht. Dat iemand zijn eigen doodbericht in de courant leest, is zeker een zeld zaam geval. Toch overkwam dit den heer J. A. Kayser, te St. Anna, (bij Nemegen) die Donderdagmorgen in het Vaderland las: »De heer J. A. Kayser, te St. Anna, concessionaris voor het aanleggen en ex- ploiteeren van het algemeen telephoonnet in de gemeente Nijmegen, is overleden. De Gemeenteraad heeft goedgevonden, dat de concessie overgaat op diens echt- genoote of kinderen." De heer Kayser is zoo gezond als een visch en heeft, naar men denken kan, hartelijk gelachen om het bericht in het Vaderland. Men schrijft uit Kloetinge (Zeeland) Jl. Zaterdag heeft zijn woonplaats verlaten en is sedert niet teruggekeerd de secretaris en ontvanger dezer gemeente, tevens ontvanger-griffier van het algemeen armbestuur. De waarnemende burgemees ter (de betrekking van burgemeester is vacant) heeft daarvan Donderdagmorgen kennis gegeven aan den offic. van justitie bij de rechtbank te Middelburg, en deze is des middags met den rechter-commis- 8aris en een beëedigd klerk hier gekomen, en heeft de boeken van het comptabel beheer in beslag genomen, terwjjl de voor handen gelden onder bewaring van den waarnemenden burgemeester zijn gesteld. Men vermoedt, dat den afwezigen ambte- tenaar een ongeluk is overkomen. Zijne vrouw en vijf jeugdige kinderen verkeeren in den grootsten angst. Men meldt aan het U. D. uit Wilnis Donderdag 7 dezer was ons dorp in rep en roer. In het huisgezin van S., slijter en win kelier in de kom van het dorp, bestaande uit den vader oud 80, de moeder oud 68, één zoon van 36 en twee dochters van 28 en 23 jaren, waren de moeder, de zoon en de dochters eensklaps in hevigen graad krankzinnig geworden, zonder dat er een bepaalde oorzaak voor is op te sporen. - Men hoopte eerst, dat het van voorbij gaan den aard mocht wezen, doch dit is niet het geval, waarom gisteren de moeder en de oudste dochter, en Vrijdag de zoon zijn overgebracht naar het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Utrecht. De jongste dochter was reeds bij fami lie opgenomen. Een slachtoffer der mode Wegens het al te sterk vastsnoeren van 't corset, overleed te Winschoten de zer dagen subiet een 23-jarige jongedoch- ter. De ijlings ontboden geneesheer-con stateerde vol verontwaardiging, dat de anders zoo blozende maagd door het cor set een zelfmoord begaan had. Och, dat dit tragisch geval anderen da mes tot waarschuwing moge strekken! Hoe gevaarlijk het is om met scher pe voorwerpen achteloos om te gaan in de nabijheid van vee, bleek dezer dagen te Randwijk (gemeente Heteren) bij den tabaksplanter S. Een groote stopnaald, welke gebruikt was iu het achterhuis, waar de veestal is, geraakte in den loop van den dag in den voederbak. Een der koeien kreeg deze naald met het hooi in den bek. Gelukkig weid het nog bij tijds onteekt, doordat de koe op eens luid be gon te bulken en uit den bek bloedde. Bij onderzoek bleek, dat de stopnaald het dier achter in den bek, dwars door de tong, stak. Met veel moeite werd het voorwerp toen nog daaruit verwijderd. Een jongmensch te Vechel, dat zich om de noodige huwelijkspapieren naar 's Hertogenbosch begaf, en hiertoe van de tram gebruik maakte, stapte te Dinther even af om een hartsterking te nemen. Bij zijn terugkomst trachtte hij op de reeds in beweging zjjnde tram te springen, met het ongelukkig gevolg, dat hem eerst een been werd afgereden, waarna hem de wielen dwars over het lichaam gingen. Eenige uren later had hij opge houden te leven. Iemand, die van zijn vrouw sedert een jaar wettig gescheiden leefde, van welke scheiding verzuimd was aangifte te doen aan het bureau van den Burger lijken Stand, werd dezer dagen verrast met de mededeeling, dat zijn gewezen echtgeuoote een nieuwen wereldburger op zijn naam had doen inschrijven. Naar aanleiding vau het bericht omtrent het uitzenden van drie ingenieurs naar China, deelt men aan de N. R. C. mede Er zijn geen drie inginieurs uitgezonden, maar alléén de heeren Van Schermbeek, kapitein van de genie, die vroeger eenige jaren in Japanschen dienst was, en de heer Visser, aannemer te Sliedrecht. Deze heeren zijn uitgezonden door een Nederlandsch syndicaat, gevormd door eenige van onze groote handelsmannen, financiers en aannemers, waarbij zich een paar hooge ambtenaren hebben aangeslo ten. Het doel van de reeds in het vorige jaar vertrokken expeditie is, van de Chi- neesche regeering de opdracht te verkrij gen tot beteugeling van de telkens voor komende overstroomingen van de Hoang- ho of Gele rivier, die, zooals men weet, reeds aan honderdduizenden het leven heeft gekost. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat de jol van den Belgischen loodskotter VH, na een loods op een inkomend schip gezet te hebben, wordt vermist. De jol is ver moedelijk omgeslagen en drie matrozen zouden dan daarbij zijn omgekomen. In de, in Brazilië verschijnende I- taliaansche bladen komt een telegram voor, aan den Koning van Italië gericht en door 500 hoofden van gezinnen, alle geëmigreerde Italianen, onderteekend, waarin zij de dringende hulp van hun Koning inroepen om hen in staat te stel len naar hun land terug te keeren en hunne vrouwen en kinderen van een wissen dood te redden, daar zij ten prooi zijn aan de grootste ellende en door geweten- looze agenten aan ondernemers zijn afge staan, welke niet alleen de aangegane overeenkomst niet nakomen, doch hen bo vendien bepaaldelijk honger laten lijden. Een vertrouwd vriend van de familie der jonge barones Yetsera deelt in het Parjjsche blad »Le Matin" een aantal bij zonderheden mede omtrent het ongeluk kige meisje, dat door haar dood met kroonprins Rudolf van Oostenrijk een zoo treurige vermaardheid verkreeg. Misschien kunnen zij strekken om in deze iets te verklaren. Zij was, volgens de mede- deelingen, een lief, gevoelig meisje, wat de menschen noemen; „overdreven" in vele dingen, ook in haar liefde voor een man, wiens naam zelfs haar vertrouwdste vrienden niet te weten kwamen, nu eens uitgelaten vroolijk, dan weder diep neer slachtig. Zij was vaak vervuld van gedach ten aan den dood, en de uitspraak der ouden; „wie jong sterft, dien hebben de Goden lief" beviel haar zeer. Het hart ging haar boven alles, en men kan verzekerd zijn, dat geen eerzucht in het spel is geweest bij hare liefde voor den Oostenrijksehen Kroonprins, waarbij haar vurig karakter de grenzen der maat schappelijke wetten vergat. „Met een gloeiend hart, een heet hoofd, onrustig, ziekelijk, zenuwachtig opgewon den," zoo zegt haar vriend, „kwam zij in aanraking met een ander, ook ziekelijk karakter, een man, die uit oververzadigd heid een afkeer had van het leven, terwijl zij, de onervarene 18-jarige, slechts levens moede was uit vrees voor het onbekende. Die gemeenschappelijke liefde tot den dood heeft een vreeselijken, waanzinnigen harts tocht doen ontstaan, welke slechts in een woeste uitbarsting kon eindigen." Broederlijk gedeeld Twee broeders, beiden oude jongeheeren uit het Zevengebergte, hadden een knappe huishoudster. Op zekeren dag sprak de oudste broeder tot den jongste: „Word verliefd op onze Doortje, Dirk en trouw haarDirk spartelde nog altegen, maakte allerlei uitvluchten en wilde 't postje overlaten aan zijn broeder, doch eindelijk gaf hij toe. Toen nu op zekeren morgen de oudste van zijn werk terugkeerde, hoor de hij dat zijn broeder zoo juist met Doortje naar den ambtenaar van den Burgerlijken Stand was gegaan. Een kort besluit: Hjj schoot zich in zijn Zondag- sche plunje, volgde het paartje en toen hij 't gelukkig nog had ingehaald, ver klaarde hij, dat hij toch maar met Doortje zou trouwen. Daar Doortje hierop niets tegen had, trok de oudste broeder met de huishoudster naar den ambtenaar en hij trouwde haar. Weinig vloeistoffen hebben in korten tijd meer naam gemaakt en dien goeden naam beter verdiend dan de in 1779 bij de vervaardiging van lood water toevallig ontdekte glycerine. De verdiensten van dit heldere, zoete vocht zijn vele. Brandt gij u, hebt ge springende handen, is de huid scrophuleus, is uw keel droog of stroef, wanneer gij sprekeu moet, dreigt de gasmeter te bevriezen, wilt gij het schoensmeer een nieuwe voortreffelijkheid geven, waardoor het leder zacht en duur zaam blijft, zoo zal het u goede diensten bewijzen. Het laat zich vermengen met myrrhe en dan is het probaat voor het tandvleesch; het laat zich gebruiken bij bet inmaken van vruchten en „vleeseh en dan bewaart het tegen bederf; eindelijk, het laat zich vermengen met zwavel- en salpeterzuur, maar dan is het geduld van het zoete goed ten einde, dan wordt dit bewaard en als nitroglycerine jaagt het u en uw huis in de lucht. Met zoete dingen moet men soms voor zichtig zijn Een oude vrijster van zestig zomers, die jaren lang te Parijs in dienst van een kruidenier in Halles was geweest, stierf eenige dagen geleden, en daar zij, naar het gerucht liep, een aardig spaarduitje bijeen had gegaard, zocht hare nicht, een 18-jarig vrouwtje, die met een po litieagent gehuwd was, langen tjjd jjverig in kasten en laden naar den schat. Er was echter niets te vinden, ofschoon zelfs de matras, die bij menige oude bes uit dien stand de rol van een spaarbank vervult, opengesneden en nauwkeurig doorzocht was. Eindelijk werd een groote kaas ontdekt in een doos onder het bed. Daar de kaas te groot was voor het klein gezin, werd zij voor 10 francs aan een kruide nier verkocht. Toen de man den volgen den dag de kaas wilde opensnijden, stiet zijn mes op een hard voorwerp, en op hetzelfde oogenblik rolden de goudstuk ken naar alle kanten. Bij nader onder zoek bleek, dat de kaas 2000 fr. bevatte in goud en banknoten, waarbij een briefje was gevoegd. De erflaatster vermaakte daarin al het geld aan haren zoon, die soldaat was te Lyon. Het arme agenten vrouwtje zag deze schoone kans dus haar neus voorbij gaan. Te Bubenheim bij Koblentz zat de zer dagen de landbouwer F. in een her berg rustig te kaarten, toen de gemeente veldwachter binnentrad. F. vroeg dezen of hij ook een wapen bij zich droeg, en toen daarop de veldwachter zjjn revolver voor den dag haalde, ging dit wapen on verwachts af en stortte F., door een ko gel getroffen, dood neder. De gemeen teveldwachter stelde zich ter beschikking der Justitie, die hem terstond weder vrij liet, daar het overtuigend bleek dat de veldwachter niet met opzet gehandeld had. In het Jodrel-theater te Londen is dezer dagen een watergordijn" ingevoerd ongeveer 500 stralen, welke te zamen een waterval vormen, waardoor, bij het ontstaan van brand op het tooneel, de toeschouwers in de zaal volkomen veilig zjjn voor de vlammen. Tot geruststelling van het publiek wordt dit watergordijn er eiken avond een oogenblik vertoond. Te veel genomen. In een der hos pitalen te Berlijn, werd Woensdag een negentienjarig dienstmeisje aangebracht, dat een poging tot zelfmoord had gepleegd. Des morgens had zij met hare meesteres onaangenaamheden gehad en besloten een einde aan haar leven te maken: zij wist aan rattenkruid te komen, waarvan zij vijftig wichtjes, in water opgelost, innam. Voor grooter zekerheid nam zij daarop nog een theelepel vol van het vreeseljjk vergift, in drogen vorm. Door een onderzoek bleek, dat de on gelukkige zoo veel vergif had ingenomen, dat een geheele compagnie soldaten er door naar de andere wereld kon worden geholpen. Later stuurde haar meesteres haar uit om boodschappen te doen. Reeds na een uur werd het meisje ongesteld; zij ging naar huis en begon op geweldige wjjze te braken. Thans bekende zjj wat zij gedaan had en werd naar het hospitaal overgebrachtmen spoelde haar maag uit en diende haar sterk tegengift toe. Thans is het meisje redelijk wel en men heeft hoop haar in het leven te behouden, juist de omstandigheid dat zij veel te veel rattenkruid innam, redde haar. In een spiritistengezelschap te Parjjs, had zich onlangs een Engelsch medium geïntroduceerd, een jonkman, die in zjjn wonderbaren slaap de tolk der geesten van allerlei wijsgeeren was. Hjj kwam drie avonden in het gezelschap en nam daarna afscheid, met twee door hem mee gebrachte vrienden. Den dag daarna werden uit. de kamer van den gastheer een aantal kunstvoorwerpen vermist en zijn vrienden kwamen zich beklagen, dat zij beroofd waren van hunne geldtasch- jes, zakuurwerken, enz. Het bleek toen ten klaarste, dat het medium en zijn twee vrienden niets anders geweest waren dan zakkenrollers, die alleen voor spiritisten hadden gespeeld, om hunne geestver wanten" te kunnen plunderen. Vertrouwbare Trouwstatistiek. De Statistiek is zeker waard Om alles, wat ze ons openbaart, Geëerd te worden en geacht Veel wordt door haar aan 't licht gebracht. Dies zinge men, al klinkt 't komiek, Een lied ter eere van de Statistiek. De Statistiek heeft ons ontvouwd, Hoe nuttig 't is, dat iemand trouwt, Wijl dat een langer leven geeft, Dan als men ongehuwd liefst leeft En 't trouwen schuwt; wel klinkt 't komiek, Maar nogthans leert 't ons de Statistiek. Getrouwde mannen, door elkaar, Die worden doorgaans zestig jaar Doch oude vrijers, 't is heusch waar, Gemiddeld vijf-en-veertig jaar. Men maak' de ontdekking vrij publiek, Want 't is verkondigd door de Statistiek. Terwijl van 't manvolk, dat er trouwt, Een vierde 't zeventigste aanschouwt; Doet dit van 't ongehuwde deel, Een twintigste, dat is niet veel. De laatsten zijn daarbij vaak ziek, Zoo openbaart 't ons de Statistiek. Dus mannen, die voor 't huwelijk schroomt, Die dwaaslijk van uw vrijheid droomt, Begeeft u in den buwelijksstaat, Als gij geen Statistiek versmaadt; Zij maakt ons 't huwelijksheil publiek, Trouwt dus ter eere van de Statistiek. Jan Conrftge. Marine en Leger. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar vier jongelieden kunnen geplaatst worden als adspirant-adminia- trateur bij de Kon. Nederl. Zeemacht. Het pantserfort te Hoek van Holland is onder toezicht gesteld van den commandant der genie te Amsterdam. De drie pantserforten die in ons land bestaan, zijn door dien maatregel onder één ge nie-commandant gekomen. Naar men verneemt, zullen 1 September slechts 20 adelborsten voor den zeedienst kannen wor den toegelaten. De kapt. t. z. W. A. Arriëns, thans non-ac tief, is aangewezen om nog deze maand naar Oost Indië te vertrekken en zich ter beschikking te stellen van den schout-bij-nacht commandant der zeemacht te Batavia. De luit. t. z. Ie kl. W. B. Hazenberg, die der 2e kl. R. Posthumus Meyjes en A. J. Goos- zen worden met den 16en Maart a.s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. waebtschip alhier, om, evenals de off. van gez. 2e kl. bij de zeem. P* R. Bentz van den Berg, reeds dienende aan boord van genoemd wachtschip, gedetacheerd te worden aan boord van Zr. Ms. gaffelschoener „Argus", eerstgenoemde als commandant. De luit. t. z. 2e kl. F. B. baron Mulert wordt met genoemden datum geplaatst aae boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1