't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1675. Woensdag 6 Maart 1889. Zeventiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. iJnivortentleri van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer 5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 5 Maart 1889. Hedenavond vergadert de Raad dezer gemeente, tot het behandelen der volgende onderwerpen 1. Herstemmiug over art. 3, letter b., verordening pensioen. 2. Verordening gemeente-reiniging. 3. Sappletoire begrooting 1888. 4. Benoeming van leden Commissie van Toezicht op het middelbaar onderwijs. 5. Voorstel van den heer H. Janzen Ez. betreffende onderwijs. 6. Aangelegenbeden betreffende over neming van straten in de Nieuwstad. 7. Besluit heffing van rechten voor gebruik van gronden. 8. Mededeeling ingekomen stokken. Vrijdag- en Zaterdagavond vierde de Werklieden-Vereeniging „Door Orde en Spaar zaamheid tot Welvaart" haar jaarfeest in het lokaal „Tivoli". De uitgebreidheid der Ver- eeniging maakt 't tegenwoordig noodig daartoe twee avonden te bestemmen. De nieuwbe noemde eereleden, de hh. C. A. Beukenkamp, C. Boon, W. F. R. P. de Salengre en T. Mooy, waren Vrijdagavond tegenwoordig. De heer P. H. Bos, als president, opende de ver gadering met een gepast woord en schetste daarbij vluchtig de geschiedenis der Vereeni- ging gedurende een tijdperk van zeventien jaren. Vervolgens werden de verslagen van den Becretaris, den heer J. Groeneveld, en van den penningmeester, den heer C. Won- dergem, voorgelezen. Namens de commissie van toezicht werd medegedeeld, dat de admi nistratie was nagezien, waarbij boeken en be scheiden in behoorlijke orde waren bevonden. Als bestuursleden werden herkozen de hh. P. H. Bos, J. Roukens en H. Vonk, en ge kozen de heer P. J. Berkhout. Als leden van de commissie van toezicht werden herkozen de hh. J. Lumkeman en K. Middelkamp. 't Woord werd verder gevoerd door den hr. C. A. Beukenkamp, nieuwbenoemd eerelid, en den hr. J. G. R. Vos, die met den heer A. J. de Jongh, 't departement van de Maat schappij »Tot Nut van 't Algemeen" vertegen woordigde. Aan 't verslag van den secretaris ontleenen we het volgende Het ledental bedroeg op 1 Jan. 1889 538. Het aantal deelnemers in de Spaar- en Voorschotkas, gedurende 't 14e boekjaar, be droeg 130 benevens 13 kinderen. Door de leden was ingebracht f2007,42 en teruggehaald f 356,87 door de kinderen was ingebracht f 55,25 en teruggehaald f 12.90. Aan 79 leden werd voorgeschoten f 1959,00 en door hen terugbetaald f 1929,10, zoodat er nog te vorderen viel f29,90. Aan rente, boete, en vroegere schuldposten werd ontvangen f 115,12; hiervan moet afgere kend worden f65,38, zoodat 't batig saldo was f49,76, of 2Vs De afdeeling begrafenisfonds bestaat thans 12 jaar. Daar de reservekas thans f 6000 bevat, kan de som van f 2300 percentsgewijs aan de deelhebbers worden gerestitueerd, zijnde 47% der gestorte contributie. Gestorven zijn 't afgeloopen jaar 16 leden boven en 28 beneden de 15 jaar. 't Getal contribuanten bedroeg thans 2194. De ontvangst steeg tot f 74 1 3,645 en de uit gaaf bedroeg f5095,75. 't Dragersfonds telt thans, na 5-jarig be staan, 163 leden. De ontvangst bedroeg f 101. en de uitgaaf f39,51, zoodat ieder lid, dat een vol jaar heeft gecontribueerd, 38 cent terug ontving. De reservekas bedroeg op 31 Dec. 1888 f27,60. 't Kraamvrouwen fonds bedraagt op 26 Sept. 1888 57 leden en 19 donateurs. De ontvangst was f362,675, de uitgaaf f211,235, zoodat 't batig slot bedroeg f 151,44. In de laatstgehouden vergadering werd in de plaats van mej. Gerrits, als bestuurderes gekozen mej. Bos. De bibliotheek der vereeniging telt thans 283 boekdeelen en werd ter uitbreiding aan bevolen. 't Zangkoor «Oefening baart Vooruitgang", onder leiding van den hr. P. H. Kamp, bracht ook deze beide avonden, door 't uitvoeren van eenige muzieknommers, veel by tot verhooging van 't genoegen. De komische voordrachten van den hr. P. D. hadden een welverdiend succes en werden zeer gewaardeerd. Ernst en luim wisselden elkander af en ten slotte werd opgevoerd 't tooneelspel »De ge stoorde feestvreugde". Evenals vroeger zal 't jaarfeest, der Werk lieden-Vereeniging by de leden een aangename herinnering achterlaten. STAAT van ontvangst en uitgaaf der Ned. Nat. Werklieden-Vereeniging, »door Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart,* over het jaar 1888. KAS DER VEREENIGING. Ontvangst: Batig slotf 4291.74 Van Contribntiën der leden 2738.65 rente Ned. Nat. Werkel. Schuld. 72.08 bnnr der gebouwen 1047.00 Te zamen. f 8144 47 U i t g a a f. Aan gebonwen en inventaris 1843.49 belasting en assurantie „123.30 nitkeering bij ziekten en over lijden 832.15 aflossing en rente van geleend kapitaal1890.75 kosten van vergadering 184.23 administratie, drukwerk en porto's 269.47 contributie Zondagsrust 2.50 Te zamen. Batig slot. WINKEL. Ontvangst. Van verkochte winkelwaren f 5145.90 2998.57 Uitgaaf. Aan inkoop van Winkelwaren 't personeel „gas assurantie en patent huur van den winkel administratie en beheer Te zamen. Batig slot. Aanwezige voorraad. Te zamen Af loopende schuld f 23558.03} f 21282.97} 915.05 132.50 75.50 273.00 199.37 f 22878.39} 679.64 4900.01 f 5579.65 4320.83 Winst. f 1268.82 BAKKERIJ. Ontvangst. Van verkocht brood Uitgaaf. Aan meel, melk, gist, brandstof enz. 't personeel „gas onderhoud bakkerij assurantie en patent administratie, porto's enz. huur der bakkerij f 29994.76} f 21496.63 2566.56} 109.68 50.02 42.00 242.65 500 00 Te zamen Batig slot Aanwezige voorraad. Te zamen Af loopende Bchuld Winst. STEENKOLEN. Ontvangst. Van verkochte Steenkolen. Uitgaaf. Aan inkoop van steenkolen vracht, losloon enz. patentrecht hnnr van 't pakhnis kosten van verkoop administratie f 25007.44} 4987.32 1386.92 f 6373.24 3270.30 f 3102.94 f 6127.99} f 3672.03 1124.13 16.00 150.00 281.22 38.34 Te zamen. 5281.72 Winst 846.274 SCHOENMAKERS- Door den heer A. Visser werd ge leverd voorf 2057.40 tegen 6 pCt. 6 Winst. f 123,44 Door den beer A. Adriaanse werd geleverd voorf2670.00 tegen 6 pCt. 6 Winst 160.20 De geheele omzet heeft bedragen f64408.19}. De totale winst bedraagt 5491.67}. Een 50tal der laatst te werk ge stelde tijdelijke werklieden van 's Rijks werf te Amsterdam is met 1 dezer ont slagen. Men verneemt, dat aldaar bin nenkort nog meer tijdelijk personeel zal worden afgedankt. Bij '8 Rjjks werf te Amsterdam zyn uitgereiktde gouden medaille met daar aan verbonden gratificatie van f 100 aan den hoogbootsman S. Slavekoorde en den bureeloppasser J. Laffree, wegens 36-ja- rigen en de zilveren medaille met gra tificatie van f 50 aan den eersten bewaar der L. C. Dorenbos, scheepstimmerman F. Zeegers, scheepmaker ijzeren bouw J. Doornhouwer en den magazjjnswerkman H. A. Koedjjk, wegens 24-jarigen trou wen en eerlyken dienst. Een bijdehandje Een Amsterdammertje van nauweljjks 13 jaar, die gedagvaard is om zich voor den rechter wegens diefstal van een flescb cognac te verantwoorden, is, naar men vermoedt, naar Parijs vertrokken. Een jaar geleden, dus op 12-jarigen leeftijd, had het veel belovend kereltje de wijk naar Londen genomen Door zekeren zich noemenden W. F. B., reiziger van beroep, woonachtig te Utrecht, werd Dinsdagnacht jl. bij de po litie te Amsterdam aangifte gedaan, als zou hem door 3 «juffertjes" in het Von delpark f 125 aan bankpapier zijn ont nomen. Vermits ons reizigertje dekroe gen ook wat te veel bereisd scheen te hebben, werd hij tegelijkertijd in bewaring gehouden. Blijkens te Scheveningen ontvangen bericht is het vrij zeker, dat de sedert den jongsten storm vermiste schuit van den reeder M. de Niet overzeild is geworden. Een schuit van den reeder R. de Niet bracht gedeelten van die schuit aan. o a. boegstukken, waaruit de overzeiling wordt opgemaakt. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Mei a s. bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling der 2e klasse wen- schen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot 15 bepalen. Aanmelding vóór 15 April a.s. bij een op zegel geschreven verzoekschriit aan het departement van marine. Voor ver dere bijzonderheden zie men de Staats courant van 2 Maart. Geen soldaatje meer gespeeld! De heer Werker deelt in De Tijd me de, dat zich reeds 300 leden hebben aan gemeld voor een «Bond tot afschaffing van de conscriptie", waaaronder burge meesters, kassiers, professoren, gemeente ontvangers, notarissen, dagbladschrijvers, enz. In de volgende week wordt de eerste algemeene vergadering gehouden. «Zy, die met ons willen meewerken, hetzij Protestant, Katholiek of Israëliet, kunnen zich nog aanmelden. Er wordt slechts één voorwaarde gesteldMen moet trouw beloven aan het Huis van Oranje. We zijn geen revolutionairen, maar ver langen de vryheid, die Koning Willen I ons heeft beloofd," zegt de heer Werker. Aan den loodsschipper le kl. J. Niehoff, voerende den loodskotter «Eems no. 2", is van rijkswege een gratificatie van f 200 toegekend, wegens het met le vensgevaar redden van de opvarenden van het Nederlandsch brikschip «Ellida", op 4 Febr. jl. Zaterdagnacht is te Grave bij den kapitein W. van het 5e regiment infan terie ingebroken. Uit een lessenaar zijn gestolen een gouden ankerhorloge met gouden ketting, en een zilveren cylmder- horloge, alsmede een som van f 185 aan bankpapier, De dader is nog onbekend. Een treurig ongeval had Zaterdag plaats bij de Velserbrug. De vletter man, aan boord van het Ned. stoomschip Pollux, dat van hier naar Triest vertrokken is, achtte, toen het schip die brng doorvoer, wellicht zijn vlet in gevaar. Hij stapte daarom er in zonder dat iemand dit zag, met het ongelukkig gevolg, dat hij bij het achteruitstoomen van het stoomschip tus- schen de remmingwerken en de stoomboot raakte en werd verpletterd. Men rond althans later, toen men hem miste en naar hem zocht, zijn verminkt lijk weder. Men bericht als een opmerkelijk verschijnsel, dat het zuidelijk gedeelte van ons land in de laatste jaren steeds uit België door pokken wordt besmet. Zoo werd onlangs deze ziekte aange bracht te Vlissingen, door een huisgezin, komende van Ostende. waar de pokken heerschen en vele slachtoffers eisehen. Sedert het begin van het jaar zijn daar reeds meer dan 100 personen aan die ziekte gestorren. Te Amsterdam zyn voor een waarde van circa f 6000 aan effecten gestolen. De vermoedelijke dief, zeker Frits Strube, is voortvluchtig. Wat iemand er toe leiden kan om effec ten te stelen is ons een raadsel, daar hij zelf er in den regel toch niet het geringste voordeel door behaalt, eenvoudig omdat de nummers altjjd bekend zijn. Vooreerst worden deze, terstond na het misdrijf, in eenige dagbladen gepubliceerd, de ver schillende politiehoofden ontvangen een opgave der nummers, benevens alle ban kiers en effectenhandelaars. De wachtmeester V., van het 3e reg. veld-artillerie, te Breda in garnizoen, is Woensdag onder militair geleide naar Den Bosch overgebracht, ten einde voor den krijgsraad terecht te staan als be schuldigd van het frauduleus voeren der administratie in zijn hoedanigheid van detachements-commandant te Heusden. Als een staaltje van hetgeen op het gebied van reclame gedaan wordt, kan dienen, dat de importeur van de «Thom- son's Puddingpoeder", en «Thomson's Vanillesuiker" een zeer populairen marsch heeft laten componeeren, waarbij zeer geestige coupletten, getiteld «Thomson's Puddingmarsch", die in den muziekhan del reeds verkrijgbaar is gesteld. Uit Knype schrijft men: Een beroemd man is uit ons midden weggenomen. Want beroemd was hij, onze duivelbanner en wonderdokter"; uren ver in den omtrek was hij bekend, en legio is het aantal kinderen dat hij door zijn spreuken en het toedienen van een aftreksel van zekere kruiden van «het zuur en de spruw" genas. Ook als de kleinen laboreerden aan de lastige lief hebberij van tandenkrijgen, dan was hij de toevlucht van meer dan één bezorgde moeder. Dan rustte zijn oog met een uitdrukking van de diepste meewarigheid op het schreeuwende kind, en terwijl hij den grijzen kop bedenkelijk schudde, klonk het geheimzinnig van zijn lippen:» hij is er weer! hij houdt het weer tegen!" Wie die «hij" was, ja, wie zal dat zeg genMaar zooveel is zeker, dat «hij" voor zijn macht moest bukken. Eenige bezweringsformulieren werden uitgespro ken, en binnen enkele dagen vertoonde zich het welkome witte stipje, dat aan het lijden der kleine een einde maakte. Dan, ook andere, veel sterkere stukken worden van hem verhaald. Een rijk Rot- terdamsch koopman (sommigen maken er een professor van), door zijn roem aan getrokken, kwam tot hem. Zijn jeugdige echtgenoote was lijdende aan een verlam ming, die haar reeds sedert jaren had verstoken van het gebruik harer beenen. Te vergeefs had de kranke heil gezocht bij geleerde doctoren en beroemde hoog leeraren. Doch wat deze niet konden, dat volbracht de Knijpster duivelbanner. Een enkel bezoek was voldoende, om haar het gebruik harer uiterste ledematen te rug te geven. Is het wonder, dat de rijke Rotterdammer een fabelachtige som bood om den wonderdokter zijn geheim te ontlokken? «Het zou u niet baten, het is u niet gegeven", luidde het in duistere orakeltaal gegeven antwoord, en het geheim, waaraan zoovelen hunne won derbare genezing dankten, is met den wonderdokter ten grave gedaald. De Engelsche Admiraliteit doet be langrijke proefnemingen met een com- positieverf tegen aaugroeiiug van schepen op het troepenschip „Crocodile". Het schip heeft nu reeds twee reizen heen en weer naar Indië gemaakt zonder schoon maken of overschilderen van de huid. Daar nu door duikers de staat van zaken onder water is onderzocht en bevonden werd, dat de huid nog volkomen schoon was, is de derde reis onmiddellijk aanvaard. De uitvinding van de compositie is van kolonel Crease. Yan een vreemde ziekte wordt be richt uit Ujhely, in Hongarije. Daar lijdt een meisje aan voortdurend niezen. Na gedurende 24 uren bijua zonder ophouden geniesd te hebben, was het arme meisje zoo uitgeput, dat men besloot haar naar Bndapest te vervoeren, daar de doctoren der plaats niet in staat waren iets tot hare genezing te doen. In het kanaal had Woensdag we derom een aanvaring plaats tusschen het stoomschip Pascal, van Liverpool, bestemd van Londen naar de Rio Plata, en de bark Carlo, van Christiansnnd, bestemd naar Londen. Beide schepen leden groote schade. De aanvaring had plaats nabij Folkestone. De kapitein en 10 mannen van de bark werden door een reddingsboot van Deal gered en te Dover geland. Men dacht, dat de bark gezonken was, doch de lading (hout), hield haar drijvende, en zij werd den volgenden dag te Dover binnengesleept. De Pascal is naar Lon den teruggekeerd. De Carlo is een wrak geworden. Dit is reeds de 5e aanvaring in het Kanaal in één week. Bij de schouwing van het eenige lijk, dat gevonden werd na de aanvaring van het stoomschip Nereid met het schip Kil- lochan op den 3en Februari (bij welke gelegenheid 23 menschenlevens verloren gingen), bleek, dat er schromelijke na latigheid aan boord van de Nereid (uit Newcastle), had plaats gehad. Diensvol gens heeft de jury van de lijkschouwing kapitein Bell van de Nereid schuldig be vonden aan moedwilligen manslag. Op de Mersey is de schooner «Pollie Williams" gezonken, na een aanvaring met de stoomboot «Telephone". De kapitein verdronk. Het Noorsche schip Birma heeft nabij Singapore een zonderlinge ontmoe ting gehad met een python. Het beest, dat 20 voet en 4 Eng. duim lang was, met een dikte van ruim 15 duim, kwam onverwachts over het dek kronkelen. De timmerman ging er, gewapend met een ijzeren pen, op af, doch werd weggedrongen door het dier, dat verbazende sprongen maakte van 8 tot 12 voet hoogte. Toen kreeg hij hulp. De kapitein en de rest der bemanning vielen met handspaken en bylen het dier aan, en na een hevige worsteling wist een der mannen de slang met zijn harpoen aan het dek vast te prikken, waarna de anderen ze afmaakten. De kapitein heeft het geraamte aange boden aan het raffles Museum te Singa pore en zal de huid aan het museum te Stavanger ten geschenke geyen. De slang was een soort van python reticulatus, woog ruim 80 pond. Omtrent het spoorwegongeluk by St. George in den Uniestaat Ontario worden de volgende bijzonderheden gemeld: De brug, waarop het ongeluk plaats had, is 60 voet hoog zij heeft drie bogen en is van ijzer, rustende op massief metselwerk. Even vóór de trein aan de brug kwam, brak een wiel (niet, zooals eerst gemeld werd, een der drijfstangen) van de loco motief en trok de rails uit den grond. De locomotief en de eerste wagen kwaruen er veilig over heen, doch vernielden den weg zoozeer, dat de zware Pullmancar, die volgde, ontspoorde, de zijde van den brugboog vernielde en in den afgrond stortte. De eetsalonwagen en het gewone personenrijtuig daarvoor werden meege sleept, terwijl het achtereinde van den trein staan bleef. Zoo groot was de snelheid van den trein, dat de Pullman car, die het grootste aantal reizigers be vatte, tegen de pier slaande, terugsprong, een eind werd opgeheven en vervolgens met een zyde tegen den grond terecht kwam. De eetsalonwagen, die op de voor zijde werd geworpen, bevatte omstreeks zeven reizigers en eenige knechts. Juist zou de maaltyd beginneneenige oogen- blikken later zou het rytuig vol reizi gers zijn geweest, die ongetwijfeld allen waren omgekomen. Een begin van brand, door het omvallen van het keukenfornuis veroorzaakt, werd gelukkig spoedig gebluscht door de red ders, die onmidddellyk aan-het werk togen. Met bylen en zagen gewapend, kwam men den ongelukkigen, die onder ijzer en hout bedolven wareu, te hulp en bracht dooden en gewonden naar het dichtstbijzijnd sta tion, waar een aantal hulpvaardige vrou wen het verplegingswerk op zich namen. De machinist was op zijn post gebleven en kwam zonder eenig letsel vrij. De stoker echter sprong, toen hij het ongeluk zag aankomen, van de locomotief en stierf aan de bekomen wonden. In Siberië is opnieuw goud gevonden. Onlangs werd door een boer die in de nabyheid van Irkoetsk een kuil groef, goud ontdekt. De aarde die uit den Lodem van den put werd opgegraven, goud bevatte van omstreeks 1% ounces cwt. gehalte. ^eze ontdekking heeft groote opgewon denheid veroorzaakt. In menigte zyn de boeren aan het graven getogen en de

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1