*'t Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1676. Zaterdag 9 Maart 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. VERGADERING Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, Lentemaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 23 m. Onderg. u 5 u. 57 m. Zondag 10 Quadragesima. Maandag 11 Dinsdag 12 Woensdag 13 Donderdag 14 Vrijdag 15 Zaterdag 16 Quatertemper. Quatertemper. Quatertemper. HELDER, 8 Maart 1889. Volgens bet Nieuws van den Dag zijn hier plannen aanhangig gemaakt om het naburige dorp Huisduinen tot badplaats te verheffen. Gehoudens de daartoe ver- eischte nadere goedkeuring van regee- ringswege, zou men voornemens zijn in de nabijheid van het fort Kijkduin aan het strand een badhuis op te richten. Men schrijft ons van Wieringen De toestand op dit eiland is over 't algemeen niet ongunstig. De kwjjnende toestand van den laatsten tgd wordt ken nelijk beter, daar de landbouwproducten in waarde beginnen te rjjzen. De schul denlast is in verhouding van andere ge meenten gering, dank zij de zuinigheid en spaarzaamheid der Wieringer vrouwen en de werkzaamheid der geheele bevolking. Voor nuttelooze uitgaven wordt geen geld besteed. Er zijn in 50 jaar op Wieringen slechts drie personen bankroet gegaan. Men ziet er nu en dan wel eens een deurwaarder, doch dat komt, wjjl de noodzakelijkheid om er een te stationneeren nog niet gebleken is. De samenleving is dan ook thans, ondanks de langdurige vorst, op Wieringen zeer gezellig elk gevoelt zich prettig en drinkt voor tijdverdrijf genoegeljjk zijn glas madera of bier. Den kleinen visscher liep het door 't lange aanhouden van den winter minder mee, evenals den arbeider, die daardoor zjjn gewone werkzaamheden niet kan voortzetten. Te wenschen is het, dat de toegenomen welvaart in de laatste jaren zich verder bestendige en dat voor den kleinen man wat verbetering kome, dan gaat Wieringen met gerustheid de toe komst tegemoet. De bomschuit S. C. H. 169, »De vier Gebroeders," welke alhierreddeloos was binnengesleept, bracht in den ver koop te Scheveningen f 3000 op. Kooper was de reeder en eigenaar M. J. Tujt. 't Onderling verzekeringsfonds had hem f 4300 uitgekeerd. Door de commissie voor de stede lijke gasfabriek te Alkmaar is aan den Gemeenteraad voorgesteld den gasprijs met 1 Juli a. s. te brengen van 9 op 8 cents per M3, en te bepalen, dat die prijs voor houders van industrieele onderne mingen, naar gelang van het gebruik, kan dalen tot 6 cents bij een verbruik van 10,000 M3 en daarboven. De marinier D. H. P., die onlangs een kleine erfenis ontving en die opmaak te, waarna hg door valscheljjk voor te geven nog meer geld te moeten ontvan gen, van een ingezetene alhier geld wist te verkrijgen, is wegens oplichting door den krijgsraad tot een gevangenisstraf van vier maanden veroordeeld. Naar men verneemt is de ernstige ongesteldheid van den oud-hoogleeraar Donders dermate toegenomen, dat ze tot groote ongerustheid stemt. De Leidsche Ct. meldt, d$t haar meetersknecht,Theodoru8 Copier, Maandag overleed na een langdnrig, doch geduldig lijden, in den ouderdom van bjjna 80 jaren. Gedurende 70 van die jaren was Copier bij het vak en leefde hjj voor het vak. Als jongen van 9 jaar reeds zette hij de eerste stappen op de typografenloopbaan, en met lust schreed hjj er gedurende al dien tjjd op voort. Sedert 1830 was hjj werkzaam op de drukkerjj van genoemd blad. Een militair, die om gevangenisstraf te ondergaan moest worden vervoerd, is aan het station Breda aan zjjn geleiders ontsnapt, doch terstond onder een reeds in beweging zjjnden trein terecht gekomen, zoodat de rechtervoet is afgesneden. Na door dr. Rontmeester te zijn verbonden, is hjj naar het militair hospitaal overge bracht. Uit Overveen wordt gemeld Dinsdagmiddag had de IJsclub Haar lem en Omstreken de hekken, die toegang geven tot haar baan, geopend, zoodat door tal van menschen van deze gelegen heid gebruik werd gemaakt om nog eens schaatsen te rijden. Men had echter ver zuimd iemand te plaatsen bjj den ingang, om bjj het passeeren van den Zandvoort- schen trein toezicht te houden. Een meisje met twee kinderen speelde bjj den ingang, en toen de trein aankwam, be gaf zich plotseling een der kleinen op de spoorbaan. Den trein te doen stoppen, was onmogelijk. De machinist Reijbroek remde onmiddelljjk, sprong van den trein en had het geluk het kind van de haan weg te rakken. Één seconde later en 't kind ware overreden geworden. Den 23n dezer hoopt de hr. Hielke Brugts, te Haarlem, zjjn lOOen verjaardag te gedenken. Tot op vrij hoogen leeftjjd was hij in betrekking als koopvaardjjka pitein. Zijn lichaamstoestand is, evenals zjjn geestvermogens, nog vrij wel. In 1813 heeft hjj den tocht naar Rus land medegemaakt. Men zal zich herinneren, dat voor eenige maanden de bekende millioenen- juffrouw, Jannetje Struik, Njjmegen be zocht en toen bij eenige handelaren in goud- en zilverwerken kostbaarheden trachtte te verkoopen. De politie werd gewaarschuwd en nam onmiddelljjk een en ander in beslag. Krachtens vonnis van de arr.-rechtbank te Dordrecht zullen bedoelde voorwerpen deze week bjj executie te Nijmegen worden verkocht. Yoor korten tjjd vertrok metterwoon van Apeldoorn naar Deventer een zen deling der Mormonen, die te Apeldoorn getracht had proselieten te maken. Slechts bjj drie gezinnen was hem dit gelukt. De vader van een dezer was voor eenigen tijd gedoopt, en gevoelde zich na dien tjjd verruimd en als van een drukken- den last ontheven. Zeker een reden te meer voor zjjn gezin, vrouw en 3 kinderen, om j zjju voorbeeld te volgen. Vrjjdagavond te 9 uur zou de plech tigheid plaats hebben op een afgelegen plaats werd in het Dierensche kanaal een bijt gehakt, en een voor een werden de bekeerden in het in waarheid ijskoude water gedompeld. Of deze niet opwek kende handeling reeds nadeelige gevolgen voor het gezin' heeft opgeleverd, weet uw verslaggever niet; wel vernam hij, dat eenige personen, die deze plechtigheid zeer afkeurden, den Mormonen-zendeling, toen hij huiswaarts toog, met kracht van stokken nitnoodigden, zich opnieuw te bekeeren. De arme man, die toch al weinig suc ces had, zal door deze belooning zeker niet aangespoord zijn, Apeldoorn nog maals met een bezoek te vereeren. Ter algemeene waarschuwing moge dienen, dat zekere C., woonachtig te Slo ten (Noord-Holland) er zjju werk van maakt om bjj flinke partgen hooi, stroo, granen enz. op te koopen en die aan bepaalde adressen te Amsterdam of Nieu wer- Amstel te doen afleveren. Op het tydstip der aflevering moet C. echter plotseling op reis, een tweede persoon neemt de waar in ontvangst, terwijl de betaling spoedig zal volgen. De betaling geschiedt echter nooit, zooals reeds door eenige landbouwers uit IJpolder en Haar lemmermeer is ondervonden. Uit Amsterdam wordt gemeld Bjj de openbare veiling van vaste goe deren, in het verkooplokaal aan de Nes gehouden, deed zich Maandagavoud een zonderling geval voor. Een groot per ceel in de Torensteeg, dat voor ongeveer 6 weken geveild, doch voor f 40,000 werd opgehouden, kon niet meer dan f28,000 opbrengen, niettegenstaande er bjjdeeerste veiling f 40,000 voor was geboden en dat bod gedurende vier dagen werd gestand Dezelfde makelaar, die er voor 6 weken f 40,000 voor bood, is gisterenavond van het dubbele perceel eigenaar geworden voor f 28,100. De verkoopers beliepen alzoo in 6 weken een schade van f 12,000. Men meldt thaus nader, dat de com missie, aan welke het ontwerpen van een nieuw reglement op de krijgstucht is op gedragen, zich voorloopig in twee sectiën heeft gesplitsteen voor de zeemacht en een voor de landmacht. De sub-commissie voor de zeemacht bestaat uit den kapt. t. z. C. H. Bogaert, den kapt.-luit. t. z. H. A. Schippers, en den officier v. adm. Ie kl. T. F. van Wage, en hield reeds verscheidene zittingen te Amsterdam op 's rjjkswerf aldaar. Aan een schrijven van iemand, die nu drie jaren geleden uit het Noorden van ons land met vrouw en drie kinderen naar Kan sas vertrok, na hier te lande aan lager wal te zijn geraakt, is 't volgende ontleend »Het is hier als in uw land", schrijft de man, „de luiaard moet bedelen". wToen wij hier vóór drie jaar aanlandden, hadden we nog 15 dollars. Toen wij thuis meenden te zijD, moesten we nog 200 mijlen westwaarts naar onze prairie. Mijn zoon en ik bouwden een huis, half onder de opper vlakte, daarna hielpen wij een buurman een onder-dak bezorgen, waarvoor hij mij 5 acres ombrak. Wij hadden drie kleine varkens en 12 kippen, en geen duiten meer. Mijn zoon en ik gingen werk zoeken en vonden dat aan een spoorweg, 200 uur van onze nederzetting. Daar werkte ik 21/s maand en mijn zoon 2 maanden langer, daar ik ongesteld werd. Op onze nederzetting teruggekomen, vonden we werk bij een boer. Van dezen kocht ik twee jonge ossen om mijn land te breken zij kost ten mij 55 dollars. In 1887 brak mijn zoon er 20 acres mee en ploegde de vjjf acres. Het geld was weer op. Alweêr op een spoor weg losmijn zoon en ikde vrouw en de meisjes beredderden bet land en verzorgden de beesten. Met 21/2 maand gingen we weer naar huis, werkten nog een maand bij een boer en daarna kocht ik een koe. Wij had den nu 1 koe, 2 ossen, 7 varkens en 30 kip pen. Hierna ging mijn zoon nog 3 maanden den boer op, waardoor ik in staat was ge steld om een span muilezels te koopen, die mij bijna f 1000 kosten. De varkens waren vet geworden, drie hield ik voor eigen provisie en vier werden te gelde gemaakt. Mijn zoon werkte vervolgeus met de muilezels en ik met de ossen, zoodat wij nu 86 pondemaat land om hebben. Prairie breken is ontzaggeljk zwaar werk. De oogst in '87 was beter dan die in '88. In '87 maakte ik uit 2 acres zoo veel als in '88 uit 6, terwijl ik in '87 per bushel aardappels een dollar en een jaar daarna geen halven dollar maakte. Een bus hel is 37 liter. Toen ik in het voorjaar van '88 alles beplant had, was het geld weer op, 't geen ik in Friesland in de laatste tijden wel gewoon was. Wij gingen weer aan het spoor werken, doch toen maakten wij het niet zoo goed, daar mijn zoon ziek werd. Thans hebben wij 3 koeien, een os hebben we ge mest en voor eigen gebruik geslacht, terwijl twee koeien een kalt ter wereld hebben ge bracht. Ook heb ik mij gereedschappen aan- :ocht, waaronder 3 ploegen, 2 eggen, plan ters, enz. Eten hebben wij in overvloed, spek, vleesch zooveel wij lusten, krentebrood, wittebrood, suikerbroodkoek, koekjes en taartjes bakken de vrouwelijke huisgenooten, die af en toe mede werkzaam zijn op de prairie. nOnze brandstof bestaat uit steenkool, hout en drogen bnffelmest, dien wij uit de prairie voor het zoeken hebben en die veel beter is dan de lange turf in Friesland. //Of wij weer naar 't vaderland terug wil len? Niet gaarne. Maar niet alle menschen zijn hier thuis, veel moet men, wat gemak ken, geriefelijkheden en gezellig verkeer aan belangt, hier ontberen enwerken als muilezels. Menschen boven de 50 jaar passen hier niet. Heeft men wat duiten over, dan is men hier spoedig klaar en voor de toekomst bezorgd. //In Fi'iesland zouden wij 't met den besten wil niet gehaald hebben daar zitten je twee dingen in den weg en dwars in den weg ook, nl. //kleine verdiensten en groote parade". Als je het nu maar begrepen hebt. Wij gaan hier aan den arbeid, dat de rug je 's avonds piept en leggen alle weelde af, zoo komen wij vooruit. Onze tafel ziet er goed uit, ja, de disch is zelfs overvloedig geladen. Naar de weekmarkt gaan we nietaan biljarten en sociëteiten doen wij ook nietkermissen en pretjes wonen we niet bij, eenvoudig omdat ge dit alles hier tevergeefs zoektvan ver lakte schoentjes, polonaises, costuums en queue's weten we hier niet af, zonder nu juist in Adam's costuum te loopen. Geen van ons wenscht weder te keeren, zoo staat het nu in elk geval, Een aoode, die honger heeft. Een oude vrijgezel uit 't dorpje Collias was reeds geruimen tijd ziek en de neefjes en nichtjes wanhoopten, dat oompje ooit weer zou beteren. Vrijdag lag de oude vrjjer roerloos op zgn bed uitgestrekt en had, volgens verklaring van den genees heer, het tijdelijke met het eeuwige ver wisseld. De erfgenamen stonden de tranen in de oogen, dat hun oom zoo plotseling was opgestapt, staken kaarsen aan en lieten den doode een passend kleed aantrekken. Drie personen bleven 's nachts bij den overledene waken, doch wie beschrijft hun schrik, toen ze zagen, dat de doode zich uit zijne kist ophief en hun toeriepGeef mg gauw wat soep. Ik heb 'n honger als een paard!" Oom is thans weer beterende, tot groote vreugde van neefjes en Dichtjes. van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag 5 Maart 1889. Voorzitter de heer C. A. Beukenkamp. Tegenwoordig alle leden, behalve den hr. Maalsteed, die kennisgeving van verhindering heeft ingezonden. De notulen der vorige vergadering worden na de opening der zitting voorgelezen en goedgekeurd. Vervolgens wordt overgegaan tot de her stemming van art. 3b van de in de zitting van 15 Jan. 1.1. behandelde ontwerp-verorde ning op het verleenen van pensioenen, wacht gelden en onderstanden aan gemeente-ambte naren en hunne weduwen. Over de bewuste bepaling en het daarop door den hr. Vos in gediende amendement, hadden in bedoelde zit ting de stemmen gestaakt. Thans wordt met 9 tegen 7 stemmen het amendement van den heer Vos, strekkende om te bepalen, dat het weduwen-pensioen minstens het 1/4 van het door haar echtgenoot genoten traktement zal bedragen, aangenomen. In het oorspronkelijk ontwerp was 1/8 als minimum voorgesteld. Tegen het amendement-Vos stemden de h.h. Hoogenbo9ch, v. Twisk, Oudenhoven, Hordijk, v. Neck, Over de Linden en de Voorzitter. Aan de orde zou nu komen het door B. en W. den Raad aangeboden ontwerp tot rege ling vau het beheer van den gemeente-reini gingsdienst. Door den hr. v. Neck wordt in overweging gegeven, deze belangrijke zaak niet zoo voetstoots af te deen, doch haar vooraf, hetzij in de sectiën, hetzij in comité-generaal, te bespreken. Dit gevoelen wordt door andere leden gedeeld en 't gevolg is, dat met bijna algemeene stemmen besloten wordt, dit ont werp, vóór dat het in een openbare zitting aan de orde komt, in Comité-generaal te be handelen. De hr. Hordijk verklaart zich vóór behandeling in de sectiën en de hr. Verfaille houdt zich buiten stemming. Goedgekeurd en vastgesteld wordt daarop eene suppletoire begrooting voor den dienst van 1888, waarin de ontvangsten in zake de gemeente-reiniging, zoowel als de uitgaven met f 3000 worden verhoogd, terwijl de som van f 735,00 ontvangst wegens verkoop van grond achter perceelen aan de Loodsgracht, wordt aangewend tot verbetering van den openbaren weg aldaar bij den toegang naar de Verlengde Vroonstraat. De h.h. A. v. Voorn veld en J. G. R. Vos, volgens den bestaanden rooster aan de beurt om af te treden als leden van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs alhier, worden, respectievelijk met 13 en 11 stemmen als zoodanig herkozen. De h.h. dr. Z. T. Diehl en E. Franken, die met de ge noemde heeren op de aangeboden dubbeltallen voorkwamen, verkregen respectievelijk 4 en 3 stemmen. Het voorstel, door den heer Janzen in de vorige zitting langs schriftelijken weg aange kondigd, en betrekking hebbende op eene or ganisatie van bet Lager Onderwjjs in deze ge meente, was nu ingekomen. Op voorstel van den heer Vos, wordt, na eene korte gedach- tenwisseling, met 11 tegen 5 stemmen be sloten, het voorstel-Janzen alsnog niet te behandelen, en vooraf dat voorstel te doen druk ken en aan de leden te doen toekomen. Te gen het voorstel-Vos stemden de h.h. Janzen, Kor ver, van Wijngaarden, Govers en Hoo- genbosch. De uitvoering van het in eene vorige zit ting genomen besluit tot het overnemen van straten, stegen en brandstegen in de Nieuwstad alhier, geeft volgens verzekering des Voor zitters, aanleiding tot moeilijkheden. Er zijn brandstegen, die primitief een breedte hadden van 3 M. en die door eigendunkelijke bijbou wing van verschillende eigenaren hier en daar tot op eene breedte van 1 of */sj M. zijn in gekrompen. Na discussie wordt bepaald, dat de uitvoe ring van het genomen besluit tot overneming van bedoelde straten, steegen enz., zal zijn overgelaten aan B. en W., die daarbij zullen letten op den toestand der stegen enz., zoo als ze op de kaart zjjn aangeduid. Mochten er bezwaren ontstaan, dan kunnen die bezwa ren later door belanghebbenden bij den Raad worden ingebracht. De bestaande verordening op het gebruik van gemeente-gronden en van de kraan op het Molenplein wordt vervolgens, met een geringe wijziging, opnieuw vastgesteld. De navolgende mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen I. dat de eigenaars van perceelen in de Breewaterstraat gezind zijn om de voetstraat aldaar aan de gemeente in eigendom af te staan en f240 in de gemeente-kas te storten, bijaldien de straat geheel door de gemeente zal worden bestraat, omtrent welke zaak de officiëele kennisgeving wordt ingewacht II. dat de som van f 499,95, door het rjjk over 1887 te veel aan de gemeente betaald als subsidie in zake het lager onderwijs, be hoort te worden gerestitueerd III. dat over 1889 door het Rijk de som van f 12930 in de gemeentekas zal worden gestort, als bijdrage in de kosten van het lager onderwijsen IV. dat bestuurders der vereeniging »Ver- gunning" zich onder opgave van redenen ge wend hebben tot den Raad, met verzoek, dat het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank van f25 tot f20 worde terug gebracht. Aan den politie-agent le klasse W. G. F. Roeffel, die onlangs zijn 25-jarigen diensttijd vierde, wordt een gratificatie ad f 25, en aan den 2en gemeente-bode W. Corell een ver hooging zijner jaarwedde ad f 100 verleend. Bij de gewone rondvraag wordt door den heer v. Wijngaarden het Dag. Best. opmerk zaam gemaakt op het te vroeg blusschen der waaklantaarns 's morgens vroeg in den winter wordt door den heer V09 herinnerd aan 't geen door hem is gezegd betreffende een Rijks subsidie aan de Zeevaartkundige school alhier en wordt door den heer Hordijk een vraag gedaan omdat den gemeente-reinigingsdienst, welke vraag door den heer Janzen wordt be antwoord. De zitting wordt hierop FostorU en. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 2e helft der maand Februari 1889 A. van den Berg, AmsterdamD. David, id.L. Klijen, id. N. Pullen, id.Mej. A. de Waard, Rotterdam. (Amerika.) W. Bode, Grand RapidsA. Zwaan, Pa- tersonJ. Smidt, (Indië.) H. Hoogakker, Batavia. (Rutnenië, enz.) J. Stroobach, GalatzW. Tesell, Petersburg. De Directeur van het Postkantoor, POLVLIET. Marine en Leger. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. scbroefstoomBchip le klasse Atjeh, onder bevel van den kapitein ter zee J. P. Mercier, den 4de dezer te Tereniffe aangekomen. Aan boord was alles wel. Het theoretisch eindexamen der adelborsten van het oudste studiejaar aan het kon. Instituut voor de marine alhier, zal 29 April a.a. een aanvang nemen voor de commissie, onder voorzitterschap van den gepensionneerden vice-admiraal F. A.A. Gregory, president der commissie tot het exami- neeren van zeeofficieren en adelborsten. Dit examen zal tot den lOden Mei a. s., des avonds worden voortgezet. Een toevouwbare reddingsboot wordt door het Departement van marine ter beproeving aange schaft bij de „Fairfield Shipbuilding and Engi neering Company" te Go van, bij Glasgow. De 2e luit. F. Aronstein, van het 4e regiment vest.-art. alhier, is overgeplaatst bij het korps torpedisten te Brielle. Met 1 April a. s. wordt de luitenant ter zee 2e kl. J. W. van Aalst, dienende aan boord van het opleidingsschip „Admiraal van Wasse naar," op nonactiviteit gesteld en. ver vangen door den luitenant ter zee 2e kl. G. R. van Nauta Leinke. Met dienzelfden datum worden nog: lo. toe gevoegd aan het hoofd van het vak van uitrusting bij 's Rijkswerf te Amsterdam, de luit. ter zee le kl. J. B, Snetkage; 2o. belast met het toezicht op de vervaardiging en keuring van artillerie-materieel, de reeds bij gemelde werf ge detacheerde luit. ter zee le kl. H. Velthuyzen; 3o. geplaatst in de rol van het opleidingsschip „Admiraal vau Wassenaar," de luit. ter zee le kl. P. H. Prager, die der 2e kl. W. Houwing en de offic. van gez. 2e kl. bij de zeemacht H- J. Groot, om gedetacheerd te worden aan boord van de instructiebrik „Castor"; eerstgemelde als commandant; 4o. mede geplaatst in de rol van genoemd opleidingsschip, de luit. t. z- le kl. C. J. de Vriese eu de offic. van gez. 2e kl. tij de zeemacht D. P. van Nouhuys, om gedetacheerd te worden aan boord van de instructiebrik „Pol lux," eerstgemelde als commandant. De luit. t. z. 2e kl. J. C. van Drulen wordt den 16 dezer geplaatst aan boord van het wacht schip te Willemsoord.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1