't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT YOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1687. Woensdag 17 April 1889. Zeventiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. üLl3onnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlgke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BESEHOUT Co., te Helder. Buraaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortentlön Tan 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDEK, 16 April 1889. Met ingang van 1 Mei a. s. is be noemd tot sluismeester aan de koopraar- dgsschutsluis alhier, J. N. Liphuyzen, thans hulpsluismeester alhier. De heer H. Schol, leerling aan de zeevaartschool van den heer A. J. Leger alhier, heeft, na een voor de rijkscom missie tot 't examineeren van stuurlieden afgelegd examen, het diploma als derde stuurman voor de groote zeilvaart A. ver kregen. Op zgn daartoe gedaan verzoek is, met ingang van 15 dezer, aan M. P. Polak eervol ontslag verleend als sergeant hoornblazer der dd. schutterij alhier, en tevens bevorderd tot korporaal-hoornbla zer de hoornblazer J. C. C. Böhlen. Johannes Koning, te Texel, heeft op 9 en 10 dezer voor de Staatscommissie te Amsterdam met gunstigen uitslag examen afgelegd als stuurman voor de groote vaart, en voorts in de kennis der Fransche en Engelsche talen. Terschelling, 12 April. Dezen och tend kwam hier het bericht, dat een groote Eng. kotter op Bon Rif is gestrand, tus- schen dit eiland en Ameland. Bijzonder- heden ontbreken. Naar de >Amst. Cour." meldt, mag de afschaffing der kanaalgelden op 't Noordzee-kanaal, als zeker beschouwd worden. Yanwege de Mg. »Tot nut van 't Algemeen,* is door den boekhandelaar M. E. de Grauw, te Ouderkerk a.-d. Amstel, een werkje uitgegeten onder den titel»Een en ander over voedingsmid delen en hanne vervalschingen," door dr. P. F. van Hamel Roos. Met genoegen hebben we dat boekske doorlezen, zoo wel om de populaire en bevattelijke wijze, waarin 't geschreven is, als om de nuttige en wetenswaardige opmerkin gen, die 't bevat. We wenschen 't in ieders handen, waarbg de geringe prgs 5 cents wel geen bezwaar zal opleveren. Daar ons bestaan in 't nauwste verband staat met 't voedsel, dat door ons wordt ge bruikt, is 't zeker niet ondienstig, te weten, hoe vervalsching onze gezondheid kan benadeelen, ja zelfs ons lichaam kan vergiftigen. Bij de te Alkmaar gehouden Paasch- vee-tentoonstelling zijn de navolgende le prijzen toegekend. 4-jarige vette ossen, D. Schenk, te Bar- singerhorn 3-jarige idem, Jacob Kooy, te Wieringerwaard vette koeien, af gewisseld, K. Blom, te Sint Maarten; idem, niet afgewisseld, R. Kaan, te Wie ringerwaard vette kalveren J. C. Peeck, te Schoorl3-jarige rgstieren, J. Smit Cz., te Heer Hugowaard2-jarige id., J. Biakker, te Wieringerwaard; pink- stieren, dezelfde melkkoeien, H. Kra mer Sz., te Koedijk; id., twinters, P. Cz. Boekei, te Schagen melkvaarzen, G, Groot, te Zuid-Schermerkuispinken, F. Slot, te Twisk. Een 16-jarig meisje is te Amsterdam in de Planciusstraat opgepakt wegens kennelgken staat van dronkenschap. In de laatste dagen van Maart had aan 's Rgks Munt een muntslag plaats van ruim f 500,000 aan gonden 10-gul- denstukken, die, te beginnen met Maan dag 15 April, is gevolgd door de aan- muntiug van f 50,000 aau 25-centstukken en f 280,000 aan 10-centstukken, ter ver vanging van gesleten zilveren pasmunt, die uit den omloop is genomen. -Ter elfder ure komen nog vele aan vragen uit Nederland bg de commissie voor de Wereldtentoonstelling te Parijs in, die, met 't oog op de beschikbare plaatsruimte, moeten afgewezen worden. 't Nationaal Congres tegen dè pros titutie zal te Amsterdam in het lokaal »Frascatie" gehouden worden van 30 April tot en met 3 Mei en zoo noodig, ook op 4 Mei. De bijeenkomsten zijn op de volgende wgze verdeeld Op Dinsdag 30 April en Donderdag 2 Mei voor mannen en vrouwen op Woensdag 1 Mei alleen voor vrouwen en op Yrgdag 3 Mei alleen voor mannen. Bg aanschrijving van het departe ment van Oorlog is bepaald dat het blij vend gedeelte van de miliciens der lichting van 1888 van de regimenten infanterie den 14n September e. k. in het genot van onbepaald verlof zal worden gesteld. Twee onderofficieren van het le reg. vesting-artillerie te Zwolle, de sergeants A. v. d. M. en F. W. K., staan voor den krijgsraad te Leeuwarden terecht, beschul digd van het plegen van ongeoorloofde handelingen in de administratie ten op zichte van de menage der manschappen. Bg een broodbakker op de Laurier gracht te Amsterdam hebben onbekende daders een doode kat geworpen in het in de bakkerg liggende deeg, waardoor hg dit deeg onbruikbaar heeft moeten verklaren. Die brave bakker! Zaterdag verscheen voor 't eerst te Stadsmusselkanaal een nieuw weekblad, dat is getiteld: »De Veenbode", en tot motto heeft: Gelukkig is het land, waar 't kind zijn moer verbrandt." Het woord »moer" beteekent zooveel als veen, dat bg het verbranden in Mei vooral ons zooveel onaangename dagen bezorgt. De gewoonte om ranw ooft bg het dessert te gebruiken, is geenszins een in het belang der gezondheid te prgzen gewoonte. Ooft is geen middel om de maagzenuwen tot grootere werkzaamheid te prikkelen, wat dan toch het eigenlijke verstandige doel van het dessert zou moeten zgn. Een stukje scherpe, niet vettige kaas, zooals in Eogeland veelal na het eten gebruikt wordt, heeft dit vermogen maar het gebruik van rauw ooft, dat zuur- vorming en oprispingen veroorzaakt, is aan het dessert even ondoelmatig als het gebruik van noten, amandelen of vet gebak. De tweede zoogenaamde «millioe- uen-juffrouw", Trijntje de Jong, die te Groningen gearresteerd werd, is weder op vrije voeten gesteld. Aan den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Sliedrecht is door eenige manslidmaten een akte van beschuldiging ingediend tegen den onlangs beroepen predikant Dr. J. W. Lieftinck, uit Rau- werd, met verzoek deze akte, met de daarbij overgelegde stukkeu, onverwijld op te zenden aan het classikaal bestuur van het ressort dier gemeeDte. De akte betoogt, dat Dr. Lieftinck behoort en zelfs erkent te behooren tot de moderne richting. De adressanten vinden hierin aanleiding om schorsing van dit beroep te verzoeken. Op de Eindhovensche lucifersfabriek is Vrijdagmiddag wederom het werk ge- gestaakt. Nu heeft de werkstaking ech ter een ernstiger karakter dan de vorige keer, daar deze bijna algemeen is en ook het vrouwelijk personeel meedoet. Toen de arbeiders op de fabriek kwamen, von den zij loonsverlaging aangeplakt. Oogen- blikkelijk toonden zg hunne ontevreden heid door niet aan het werk te gaan. Einde lijk, te ongeveer half drie, sloeg hunne ontevredenheid tot baldadigheid over, door alles wat onder hun bereik kwam te ver nielen of te beschadigen, en ten slotte wierpen ze bijna al de ruiten der fabriek in, zoodat door de patroons de hnlp der politie moest worden ingeroepen om hen van de fabriek te verwijderen. In het eerst trokken ze zingende in groepjes door de straten, doch op 't oogenblik is alles rustig. Sedert Zaterdagmorgen zijn de meisjes weder aan het werk gegaan. Ongeveer 150 maken strike wegens loonsverminde ring. Alles is echter rustig. De ballon-parachute. Men schrijft uit Amsterdam van Zaterdag Het was kwart over vieren. Hoog zwol de schommelende balon boven alle menschenhoofden nit. De zakken zand, die het gevaarte aan de aarde bonden, werden afgehaakt. Een tiental mannen in witte kielen hielden den ballon met moeite in toom. Evsn te voren was de para chute vastgebonden, zóó dat dén enkele rnk haar van den ballon zon knnnen scheiden. De lucht reiziger nam afscheid van zijn vrienden. Ieder die hem nabij stond, vreemd en eigen, drukte hem de hand. Ging hij niet een tooht aanvaar den, die hem het leven kosten kon P En allen eischten dat hij de reis zou ondernemen, op ge vaar af van straks vermorseld terug gedragen te worden. Parbleu, men had niet voor niemendal twee kwartjes betaald De reiziger zelf was kalm* Veerkrachtig wipte hij schrijlings in den hoepel, die onder aan den ballon bevestigd was, hield zich aan de touwen vast en liet zijn beenen slingeren in de ruimte. Los, klonk het bevel en in snelle vaart steeg de ballon naar boven. In een oogwenk rees hij 6700 meter. Een frissche bries dreef hem naar het Oosten, over de Sport- tribnne heen, in de richting van den Amstel. Met ingehouden adem oogde ieder den overmoe- digen aëronaut na. Plotseling voer een rilling door de menigte. Een wriemelende gedaante rukte de parachute los en scheidde zich af van den ballon, die van zijn last bevrijd, zijn tocht door de wolken met tienmaal versnelde vaart voortzette. Intnsschen daalde de gedaante, han gende aan de parachute, pijlsnel naar omlaag. Nog weinige oogenblikken en zij zon te pletter vallen. Een kreet van ontzetting steeg omhoog nit duizend kelen. Goddank, toen kreeg de wind vat op het scherm, en ontplooiden zich de banen. De snelheid van den val werd nu vertraagd, en zeer geleidelijk daalde de man van luchtlaag tot luchtlaag en bereikte eindelijk heelhuids de aarde. De opstijging en neerdaling had nauwelijks 4 minnten geduurd. Maar in de angstige spanning, die zij verwekte, scheen het een half uur te zijn. De ballon vervolgde zijn weg en na bijna uit het gezicht geraakt te zijn, zag men ook hem dwarrelend dalen. Eenige oogenblikken na den man met de parachute, is hij neergekomen ook in gaven toestand. Toen Grais zoo heet de luchtreiziger op het terrein terug verscheen, klonken luide boera's. Men nam hem op de schonders en droeg hem in triomf naar de tri bune. Daar vertoonde hij zich aan de menigte, en er steeg te zijner eer geestdriftig gejuich op. De man verdiende deze hulde. Had bij niet zijn leven gewaagd om al deze menschen een oogen blik van emotie te verschaffen P Als het ver keerd afgeloopen was, als de parachute zich niet op tijd ontplooid, als er wie weet welk een klei nigheid gehaperd had, zon hij in zijn val ver morseld zijn geworden. Maar op deze mogelijk heid was ieder voorbereid, ja, zij verwekte eigen lijk de emotie. Ware aan een opstijging en ne- derdaling geen levensgevaar verbonden, er zou geen mensch naar komen kijken, laat staan er entree voor betalen. Het moet das wel erkend worden de Amerikaansche luchtreiziger Grais geeft de menschen waar voor hun geld. Die man daar in de hoogte, bijna op goed geluk zioh naar beneden stortendehet is iets om nooit te vergeten. Bg een wapenoefening, gehouden door het bat. no. 73 uit Argau en het Appenzeller bat. no. 74 is, naar uit Bern gemeld wordt, een treurig ongeluk voor gekomen. Een wachtmeester uit Steck- born werd n.1. gedood en een soldaat ge wond. Bg onderzoek bleek dat met scherpe patronen geschoten was. De Eiffeltoren levert dagelijks nieuwe stof tot bespreking. Het laatste nieuwtje is de opstelling van twee kleine kanonnen op de 2e verdieping van den modernen toren van Babel. Zg zullen eiken mor gen en eiken avond worden afgevaurd om de opening en sluiting der tentoon stelling te verkondigen. Te Hamburg zijn dezer dagen twee opzienbarende moorden gepleegd; de een op een 8-jarig meisje, de ander op een Tot dusverre zocht men te vergeefs naar de schuldigen. Maar thans is te Lubeck een koffiehuisbediende, Sibritzki genaamd, gevat, die verdacht wordt de dader van den knapenmoord te zgn. AAN DE „GOLD8BRO". Dat gij door 't woeden van d' orkaan, Die zooveel heeft verwoest, Nabij de veil'ge havenplaats Eens machtloos stranden moest, Dat was geen schande, Goldsbro, neenl Gij waart de eerste niet En zult de laatste ook wel niet zijn, Met wie zoo iets geschiedt. Dat men met spade, schop en klauw Uw bodem ondermijnt, Is ook al geen vernedering, Hoe wonderbaar 't ons schijnt. Maar dat gij als reclamebon, Met letters van een el Ons de eeuwige cacao vermeldt, Zie, dat verlaagt je wel. De Goldsbro als reclamebon! Dat noem ik een fraai ding. De zee brult lnideschaam je wat Voor zoo'n vernedering! Verzink van schaamt vrij in je dok, Of pak je weg in zee En neem de humbug uit ons land, Naar 't land der Britten mee. Marine en Leger. De kapitein van den generalen staf J. de Waal, thans werkzaam bij de topographische in richting te 'a-Hage, is benoemd tot ohef van den staf van den commandant der stelling aan den Helder. Behalve de reeds genoemde officieren van het korps mariniers, zullen op den Sisten April a.s. inschepen aan boord van Zr. Ms. fregat „Evert- sen", dat dien datum wordt in dienst gesteld, 6 sergeanten, 10 korporaals, 6 tamboerr, 9 pij pers en 75 mariniers. Bij kon. besluit van 16 dezer is de kap. luit. t. z. C. J. de Jongh Hzn., met 1. Mei a. s., eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetslnis, en dat bevel met dien datnm opgedragen aan den kap. lnit- t. s. L. Backer Overbeek. De offioier van gezondheid der 1ste klasse bij de zeemacht C. J. P. Verhoeff en de officier van administratie der 9de klasse M. C. de Jong, worden met den 7den Mei a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord Zr. Ms. instructiekorvet „Urania". Bij kon. besl. zijn benoemd: tot adspirant-in- genienr der marine L. J. L. van Waveren, scheepsbouwkundig en werktuigkundig ingenieur tot leeraar aan de inrichting tot opleiding van machinist-leerlingen de hoofdonderwijzer W. Valk- hoff, thans tijdelijk in die betrekking werkzaam, en tot bewaarder bij 's rijks werf te Amsterdam T. Schnurmans. Bij kon. besl. is de lnit. kol. van het korps ^mariniers P. Spanjaard, op verzoek, ter zake van langdnrigen dienst, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van (l 1800) en eene verhooging van dat pensioen met (f 450j 'sjaars, voor werkelijk verblijf in mil. dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. De uitslag van het eindexamen voor den the- oretischen cursus der machinist-leerlingen van de marine aan de opleiding te Hellevoetslnis, is in volgorde der behaalde pacten als volgt: A. 8ten- ger, W. H. Mans, J. J. van Male, T. Koolhaas, B. B. Lugten, J. J. Bootszegel, C. A. Walter, H. W. Bakker, P. W. Gritters, J. H. Windemül- S^Xj-V^to:R:E door 13.) E. ECKSTËIN. «Ja, zeker," antwoordde de vrouw met een hatelgken lach, »dat zou ik ook, als ik even onnoozel was als gij zijt. Heilige moeder Gods, wat zijt gij, mannen, toch beklagens waardige, laffe wezens 1 Hoe kortzichtig Hoe kunt ge nog twijfelen aan de beteekenis van dien brief? Had hij lont geroken, dan zou hg immers nog niet geschreven hebben. Neen, hij geeft de zaak volstrekt niet op, en alleen om zich te verzekeren van de beloo ning en overtuigd te zijn, dat men hem later niet zal vergeten, wil hg zich onmiddellgk aan het rechte kantoor vervoegen. Gij weet immers wat gij van dien verwenschten Mar- succi te lijden hebt. Wellicht vermoedt de Apuliër van u hetzelfde, want hoe dom die menschen ook in groote, ernstige zaken zijn, zg zijn geslepen genoeg, zoodra het om hun eigen voordeel te doen is. Ga dus maar kalm naar hem toe en zeg hem, dat hetgeen hg eischt, geen bezwaar is. Hij is juist de man, dien gij hebben moethij zal de zaak ten uitvoer brengen, evenals een stier, die rechts nog links kijkt." «Maar gij begrijpt niet wat hij wil 1" zuchtte Emmanuele. «Hij eischt immers «Jawel, hij eischt een ontmoeting met qionsignore de Fabris. Gg moet aan zgn verlangen voldoen. Zooals de zaken thans staan, blijft ons geen andere keuze over. De tijd is te kort, om nieuwe plannen te ver zinnen. Het zal bovendien niet moeilijk zijn iemand op te sporen, die voor geld en goede woorden, gedurende eenige minuten de rol van kardinaal wil spelen «Wat Gij wilt z/Ja, Emmanuele. Ik zie thans tegen niets meer op, ook niet tegen medeweten van een derde. Bovendien wat zou het? Het schgnt mij volstrekt niet gewaagd toe, want dat de derde den mond zal honden, is even goed in zijn eigen belang als in het onze". //Inderdaad maar het geld Wie zal ons de middelen verschaffen iemand om te koopen »Dat is het minst van alles. Gij kunt u niet voorstellen voor welke kleinigheid dat Napolitaansche lompenpak het hoofd in de waagschaal stelt. Voer een handvol zilver geld werft gij een dozijn bandieten aan, die weken lang op hun slachtoffer loeren, totdat zich een goede gelegenheid voor een doode- lijken stoot aanbiedt. Kies uit dat geboefte den een of ander, die de gestalte heeft van Monsignore, en geef hem wat gij bezit. Het zal wel genoeg zijn. Het zal moeielgker we zen iemand te vinden die de comedie kan, dan iemand, die haar wil spelen en het cos- tuum zal zeker meer kosten dan de comediant eischt voor zijn spel. Tob daarover echter niet. Ditmaal moet ons plan gelukken, eq al zou ik ook langs de huizen moeten bede len, ik zal u het geld verschaffen." Emmanuele had met groote verbazing naar haar geluisterd. Nogmaals zocht hij naar uit vluchten. Hij achtte de zaak onuitvoerbaar, wijl de levensgrootc afbeelding van den Kar dinaal nog onlangs voor de ramen van een der grootste schilderghandelaars in de via Toledo was te zien geweest en de Apuliër zich dat zonder twgfel zou herinneren. Cris- pina was terstond met haar wederlegging ge reed. Twee dagen slechts was de afbeelding van den Kardinaal tentoongesteld geweest en het was zeer de vraag, of Salvatore zelfs wel in de via Toledo geweest was. Bovendien had zijne Eminentie volstrekt geen in het oog vallend gelaathij geleek eerder op een dood gewonen, welgedanen priester, zooals men ze in Rome en Napels in elke straat tegenkomt. Aangezien nu monsignore de Fabris bovendien de gewoonte had, steeds in een gesloten rg- tnig en omringd door een escorte dragonders uit te rijden, was het zelfs hoogstwaarschijnlijk, dat de Apuliër hem nog nooit gezien had. //Geloof mij", eindigde zij, »hg loopt regel recht in de val. Als gij maar verstandig en doortastend zijt de rest vindt zich van zelf. Houdt hem intusschen aan het lijntje en doe alsof ge zijn eisch zeer billijk vindt Emmanuele stond op, stak een kaars aan en verbrandde den brief, na hem nogmaals woord voor woord te hebben gelezen. Daarna wierp hg zich, zoo lang als hg was, op het armoedige rustbed, sloot de oogen en liet aan zgn gedachten den vrijen loop. HOOFDSTUK IY. Te balf negen des avonds verliet Emma nuele zijn woning, sloeg de richting in naar de via Toledo en wendde zich, toen hij dezen slagader van het verkeer in de groote stad bereikt had, zuidwaarts, naar het palazzo Reale. Hot was een heldere, zwoele nachtde sterren flikkerden in haar heerlijken glans aan den donkerblauwen hemel. Voor alle koffie huizen tot ver op de straat, zaten de bezoe kers met hnnne schoteltjes ijsuit alle vens ters klonk den wandelaars muziek in de ooren zelfs de rijweg was gevuld met naar lucht snakkende, pratende menschen, zoodat de enkele voertuigen moeite hadden zich door de menigte een weg te banen. Toen Emmanuele de strada del Gigante insloeg, ontwaarde hij een gestalte van mid delbare grootte, die uit een der wgnhuizen kwam, en evenals hij den weg naar Santa Lucia volgde. Het was Marsucci. Emmanuele wilde hem laten vooruitgaan, want hij had op dat oogenblik niet den min sten lust, om op nieuw aan al de gdeledroo- men van de laatste maanden te worden her innerd. Marsucci had hem echter reeds op gemerkt en bleef met een eigenaardig lachje om de lippen staan, totdat Emmanuele hem had ingehaald. Reeds van verre riep hg hem een vriende lijk «Felice seratoe, waarvan de toon Emmanuele geheel anders in de ooren klonk, dan hij van dien man gewoon was. «Waar gaat de wandeling heen?" vroeg hij. //Nog aan het werk op den laten avond Is er iets bijzonders?" //Voor zoover ik weet, niet," antwoordde Racosta, half binnensmonds. «En al zou ik eens een slag kunnen slaan" voegde hg er na een kleine pauze bg «zou het zeker niemand minder verheugen dan u". «Zoudt gij dat denken lachte Marsucci, terwijl hij het rechteroog dichtkneep. «Nu, ik kan wel merken, dat gij begint te besef fen, hoe weinig er te behalen is voor ons en ons gelgken Gij deedt eigenlijk maar het best de betrekking op te geven. Nu, wat beteekent dat Gaat gij niet naar Santa Lucia Emmanuele was, toen Marsucci hem bleef vergezellen, instinctmatig van den rechten weg afgeweken en wilde nu, een weinig aarzeleud, een donker, eenzaam zijstraatje inslaan. z/Gij hebt toch iets op het oog! zei Mar succi. z/Gij kunt u van het tegendeel overtuigen", antwoordde Emmanuele. »Ik ontvlucht slechts de woelige straten «Zoo Sedert wanneer zijn menschen van ons slag zoo zenuwachtig? Nu, ga uw gang, Racosta. Jammer, dat wij in de laatste we ken een weinig op een gespannen voet zijn geweest. Ik zon u anders hebben aanbevolen voor mijn betrekking". «Voor welke betrekking?" «Voor de mgne". (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1