't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1600. Zaterdag 27 April 1889. Zeventiende Jaargang. A-toonnemerit KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. I per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aövertontlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. APRIL, Grasmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 33 m. Onderg. 7 u. 23 m. Zondag 28 Maandag 29 Dinsdag 30 Nieuwe Maan. MEI, Bloeimaand, 31 dagen. Woensdag 1 Donderdag 2 Vrijdag 3 Zaterdag 4 HELDER, 26 April 1889. Tengevolge van het zachte weder en de weinige sneeuw van den afgeloopen winter, hebben de Texelsche veehouders, naar matige berekening, ongeveer een f 100,000 minder aan veevoeder behoeven te koopen dan het vorige jaar. Het bezoek van vreemdelingen aan de omstreken van Haarlem was beide Paaschdagen zeer groot. Alleen te Am sterdam werden ruim 6000 spoorweg kaartjes naar Haarlem afgegeven. De Haarlemsche Tramway-Maatschappg vervoerde 4646. Door den heer P. J. F. Du Bois, hoofdcommies ter directie van de Rijks postspaarbank, is een zeer nuttig boekje geschreven tot voorlichting van hen, die reeds inleggers zijn bjj de genoemde in stelling, of dit wenschen te worden. De prjjs van dezen Gids dien men overal, ook aan de post- en hulpkantoren, zal kunnen bekomen, is zéér laag gesteld, nl op slechts 10 cents. Zondagavond kregen te Leiden vader en zoon met elkander oneenigheid over het eten van paardejworst. De twist liep zóó hoog, dat de vader zgn schoen makersmes van de tafel nam en daar mede zjjnen zoon op drie plaatsen ver wondde, gelukkig niet doodelgk. De dader werd onmiddellijk door de politie in arrest genomen. De getrouwde hoofdconducteur der Hollandsche Spoor te Resteren, die «in een oogenblik van onbedachtzaamheid" zich met een tweede vrouw in ondertrouw had verbonden, is berouwvol naar zjjn wettige vrouw en zijn kind teruggekeerd. Hg is thans op vrije voeten gesteld. Teunis Oskam, laatst wonende te Tuil en 't Waal, die den 6en April jl. door de rechtbank te Utrecht tot acht jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens zware mishandeling den dood tengevolge gehad hebbende, op zijn echt- genoote Geertje de Ruiter gepleegd, heeft in dat vonnis berust, en daartegen geen appèl aangeteekend. Een huzaar, passagier aan boord van de spoorboot Holland, Zaterdagmiddag om 4 uur van Stavoren vertrokken, is in volle zee overboord gesprongen. Ofschoon de kapitein oogenblikkelijk liet stoppen en achteruit stoomen, mocht men er niet in slagen den ongelukkige te reddenhij was terstond in de diepte verdwenen. Begrafenis op Zee Hartroerend was dezer dagen op de Schiedam", van Amsterdam naar de Ar- gentijnsche republiek, de begrafenis van de twee kinderen van Bloemsma, een knap pen flinken boer uit Kollum, menschen die blijkbaar zielsveel van die twee klei nen een van zeven maanden en een van twee jaar hielden. Toen het eerste kindje stierf, moest de moeder be wusteloos worden weggedragen de vader woonde de begrafenis bij, gebroken van smart. Nadat het lijkje in een kistje was gelegd, werd het door twee matrozen op getild en op de verschansing gezet; hier werd een strop om het kistje geslagen en nu ontblootten alle aanwezigen dat waren de bemanning van het schip, de eerste-klasse passagiers en eenige tus- schendekspassagiers het hoofd. De kapitein was zichtbaar geroerd. God heeft dit kind op den Oceaan tot zich geroe pen aldus sprak hij wij vertrouwen het lijkje daarom ook aan den Oceaan toe". En op een wenk vierden de ma trozen het touw en nauwelijks had het kistje de golven geraakt, of het schoot uit den strop en zonk in de diepte. Met een doffen slag viel de vader op het dek neerhg moest naar zgn kooi gedragen worden. Jnist op dat oogenblik stierf zgn tweede kind. Op 20 Sept. a. s. zal het 50 jaren geleden zgn, dat de eerste spoorweg in Nederland van Amsterdam tot Haarlem (later tot Veenenburg, Leiden, 's Hage, Delft, Schiedam en Rotterdam^ werd ge opend. Bij de directie der HolL Spoorw.- Mg. bestaat het plan, dat feit feestelgk te herdenken. Uit Venloo wordt gemeld: Nadat de Pruisische regeering veroor loofde om een hoeveelheid van 3 kilo meel onbelast de grenzen over te brengen, zag men alhier dagelijks honderden kin deren de stad inkomen, om met meel beladen terug te keeren. Thans zgn nabij de grens aan den weg 8 groote winkels geplaatst in den vorm van houten tenten, en daardoor wordt aan de Pruisische naburen een weg van 2 a 3 KM. naar de stad uitgespaard. De omzet in die win kels is groot. De Hooge Raad deed Dinsdag uit spraak in de vroeger vermelde zaak van den Groninger fabrikant, die Wieringer grond per ton in een advertentie te koop aanbood. Hij werd door den Groninger kantonrechter veroordeeld wegens over treding der wet op de maten en gewich ten, door het woord ton te gebruiken voor den verkoop van roerend goed, als hoedanig de kantonrechter Wieringer grond beschouwde. De Hooge Raad heeft nu overwogen, dat met Wieringer grond bedoeld wordt afgescheiden grond, waar van het vervoer per schip plaats heeft en dat derhalve alsdan is roerend goed. Voorts besliste de Raad, dat het gebruik van ton voor scheepston bij genoemde wet uitdrukkelijk is veroorloofd verklaard voor binnenvaartuigen en zeeschepen, ter wijl voor binnenvaartuigen de tonnen maat den inhoud van de lading aangeeft, zoodat het woord ton in de advertentie te recht is gebezigd. De H. Raad heeft het vonnis van het kantongerecht vernietigd en den requirant van alle rechtsvervolging ont- Den 26en Februari is het huwelijk van den 18-jarigen keizer van China voltrokken. De trouwdag en al de in acht te nemen for maliteiten zijn door den Raad der hofgebrui ken, na zorgvuldige raadpleging van alle voor teekenen en overleveringen, vastgesteld en aan de goedkeuring der keizerin-regentes on derworpen. De keizerlijke bruid is, naar men zegt, 24 jaren oud eu een dochter van Kwei- hsiang, die bij deze gelegenheid den titel van hertog en den rang van Tartaarsch generaal verkregen heeft, in afwachting van de andere onderscheidingen op welke hij nog aanspraak heeft. Tegelijk met de bruid, zijn door de keizerin-regentes twee jonkvrouwen van hooge geboorte, zusters en respectievelijk 13 en 15 jaar oud, aangewezen om als tweede en derde gemalin den keizer toegevoegd te worden. Deze twee dames bevonden zich in denzelf den stoet, waarmede de jonge keizerin naar haren gemaal geleid werd. Voor deze gelegenheid was de weg, langs welken de stoet zich naar het paleis begeven zou op alle plaatsen waar hij door andere straten gekruist werd, met fijne matten af gesloten. De weg zelf was met eene dikke laag goudgeel zand de keizerlijke kleur bestrooid. Vooraf gingen vier herauten te paard; vervolgens kwam cene talrijke eere- wacht te paard, begeleidende twee keizerlijke commissarissen. Daarna volgdenachttien witte paardjes, twee aan twee, met gele tui gen, door palfreniers geleid; twee gele stan daards; twee wagens van geel satijn, elk door een witte poney getrokken; twee groote geel satijnen draagstoelen, elk met acht dragers; eene onafzienbare menigte banierdragers in roode, met bloemen bestikte gewaden, dra gende hoornen lantarens op welke het zinne beeld van het //geluk" geschilderd was; een troep hellebaardiers, dragende groote gele zij den waaiers en schermen; twee toegevouwen zijden zonneschermen van vijfvoudige kleur. Nu verscheen de draagstoel der keizerlijke bruid, van geel satijn, met den keizerlijken vogel (phenix) op de paneelen geborduurd en gekroond door bollen van geel kristal. Zes tien dragers torsten den stoel en een geleide van ruiters sloot den optocht. Des avonds, toen de stoet terugkeerde, was hij vermeer derd met een aantal lantarendragers en wa ren de straten prachtig verlicht. Eenige dagen vóór de voltrekking van het huwelijk was he- uitzet der bruid, bestaande zoowel uit hare eigen goederen als uit de geschenken van haren gemaal, naar het paleis overgebracht. Dit geschiedde in een niet min der luisterrijken optocht van minstens vijf duizend dragers, die de ruim zeshonderd voor werpen droegen of den stoet met brandende lantaarns begeleidden. Er waren prachtige zaken onder, gouden doozen met juweelen van onschatbare waarde, kasten met kleederen voor alle jaargetijden en gelegenheden, meubelen, bedden en sieraden. Te New-York is men ongerust over het oorlogsschip «Monongahela", dat 2 maanden geleden naar Samoa vertrok en waarvan sedert niets vernomen is. Men meldt uit Noord-Amerika van Maandag, dat de opening van het Oklahama- gebied dien dag te 12 ure heeft plaatsgehad. Omstreeks 50,000 menschen wachtten reeds maanden lang op de grens van 't beloofde land en toen het uur der opening geslagen was, stortte een zondvloed van emigranten zich in het oude jachtgebied der Indianen. Het was een wild tooneel. Troepen mannen te paard renden schreeuwend en hunne pistolen afschie tend naar de pachthoeven, die beschikbaar waren en die dan ook denzelfden avond reeds alle bezet waren. Vele gevechten vielen daarbij voor en een menigte dieven maakten van de algemeene verwarring gebruik om hun slag te slaan. Er waren vijf maal meer mensehen dan waarvoor geschikt land was en hoewel dus bij het vallen van den nacht 10,000 plaats gevonden hadden, moesten zij hun nieuwe woonplaats tegen viermaal zooveel anderen verdedigen. Weldra waren reeds geheele dor pen verrezen op de plek, waar weinige uren geleden het prairiegras ongehinderd groeide. De regeering heeft soldaten gezonden om den landverhuizers, die geen plaats konden vinden, te beletten, het nog niet opengestelde, aangrenzende Indianengebied te bezetten. Men vreest, dat er in den eersten tyd veel ellende zal hcersehen en wellicht ook bloedige ge vechten plaats zulen hebben. Nadere dépêches gewagen van steeds toe nemende opgewondenheid. Mannen op snel voetige prairie-paarden zullen zoo hard mo gelijk vooruit rijden, tot het in het bezit nemen van de beste landerijen. De opgestelde grens troepen kunnen de massa avonturiers nauwe lijks bedwingen. Een groote partij der laatst genoemden slaagde er in, het verboden gebied heimelijk binnen te dringen maar de krijgs- overheid ontdekte en attaqueerde hun kampe ment, waar deze landverhuizers zich eenigen tijd achter aardwerken verdedigden. De over heid dwong hen eindelijk te capituleeren. Het gebied Oklahama omvat 11,140 inge deelde pachthoeven, op welke zestig duizend lieden aanspraak maken. Een der merkwaardigheden van de Parijsche tentoonstelling zal zgn een handvol schelpen met natuurlijke paarlen, ter waarde van 3 millioen francs. Die schat is in een glazen kastje geborgen en wordt voortdurend door 2 oppassers bewaakt. Op den tweeden Paaschdag werd de werkstaking der trambeambten te Weenen algemeen. In plaats van 400 wagens kon de directie slechts 80 wagens laten loopen en deze waren met staljongens of gewezen koetsiers bemand. In de beide voorsteden Favoriten en Harnals bleven de wanor delijkheden voortduren. Herhaaldelijk hadden tussehen de politie en de onrust stokers gevechten plaats, waarbij de laat- sten met stokken en steenen sloegen en wierpen en de politie zich met de blanke sabel moest verdedigen. Een politiecom missaris, die in een rijtuig zat, kreeg een slag op het hoofd, en uit kroegen en an dere huizen werd de politie met allerlei voorwerpen geworpen. Het Favoriten- kwartier is thans vol soldatende werk staking houdt aan, daar de tramwegmaat- schappg weigert den eisch der beambten in te willigen. Ook de wijken Oftakrin en Dornbacg zgn door cavalerie bezet. In 't geheel zgn omstreeks 20,000 per sonen bij het oproer betrokken. 8 poli tieagenten werden gewond en een der ge wonde soldaten stierf in het gasthuis. Op een plaats in de straten was een barricade opgeworpen, waarachter een troep volk zich verschanste. Tot nog toe zgn omstreeks een honderdtal oproerma kers gevangen genomen. Het aantal gewonden is zeer groot. Te Sofia is een verschrikkelijke misdaad gepleegd. Drie mannen wisten de woning van een bekend geneesheer, dr. Shishmanoff, binnen te dringen en vermoordden zijne moeder en zijne nicht op gruwzame wijze, enkel met het doel haar te berooven. Drie verdachte personen, twee Serviërs en een Oostenrijker, zgn in verband hiermede gevangen genomen. De tentoonstelling van juweelen en kostbare kleinnoodiën te Weenen, waar voor al de aanzienlijke geslachten van Oostenrijk voorwerpen inzonden, is op den tweeden Paaschdag geopend. Zij zal tot 15 Juni duren. Er zgn buitengewoon fraaie juweelen en historische merkwaardige voorwerpen, l. de gouden reis-necessaire van Napo leon I, welke door Marie Louise in het bezit van Gravin Bombellis kwam, tan denstokers en een ring van Keizerin Josephine, de ring met de camee van Sulla, welken steen Napoleon bjj de bouw vallen van Felusium, in Egypte, vond, enz Een logementhouder te Lübeck heeft onlangs het zeldzame voorrecht genoten, zes aanstaande schoonkinderen tegelijk te krijgen. Zgn vier zoons en zijn twee dochters werden namelijk allen op den zelfden dag verloofd. Zij zullen ook op denzelfden dag trouwen. Marine en Leger. Bij kon. besluit is met 1 Juni a. s. de kapt.- luit. t. z. M. F. Reeringh eervol ontheven van het door hem gevoerde bevel over Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam, en dat bevel opgedragen aan den kapt.-luit. t. z. J. A. Yening. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. s s. Atjeh, onder bevel van den kapitein t. z. J. P. Mercier, den 22 dezer te 8pezia aangekomen. Aan boord was alles wel. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt tijdelijk be last met het bevel over het 2e bataljon mariniers, de kapt. J. L. Cadet en 16 daarnavolgende tal geplaatst worden aan boord van Zr. Ms. „Tromp", de le luit. van gemeld corps Copins Peereboom, terwijl de le luit. van Borselen van het lenaar het 2e bataljon zal worden overgeplaatat. De te verwachten promotie wordt eerdaags tegemoet gezien. DOOR 16.) E. E C K S T EI N. //Signore," sprak de jonge man, «zoodra ik de onwrikbare overtuiging bezit, dat de Kar dinaal onze plannen goedkeurt, ben ik tot het uiterste bereid daarvan kunt gij verzekerd zgn. Evenwel, dat wegleiden naar het scha vot zou ik, hoezeer ik ook tot elk offer bereid ben, gaarne achterwege zien blijven. Zoo iets laat zich moeielijk weder uitwiaschen, zelfs niet door de begenadiging en de latere onthulling." «Nu, daarover kunnen wij later nog spre ken vergis ik mij niet, dan was zijne Emi nentie juist van oordeel, dat de schavotscène den grootsten indruk op het volk zou maken. Bedenk toch eens, signore de begenadiging op het laatste oogenblikMen zal zeggen de Koning heeft geweigerd, maar de Kardinaal heeft niet opgehouden vergiffenis te smeeken vergiffenis voor zijn doodsvijand; de Koning scheen onverbiddellijk, maar de Kar dinaal heeft door zijne vaderlijke goedhartig heid over de strengheid van den vorst ge zegevierd, toen reeds de godin der gerechtig heid haar vlammend zwaard dreigend had op geheven In waarheid echter had monsig- nore de Fabris het besluit, waarbij den mis dadiger genade geschonken wordt, al in den *ak, lang voor dat de dag der terechtzitting bepaald was." Salvatore Bcheen in tweestrijd. Eindelijk zei hij met een diepen zucht: «Ik zal den Kardinaal verzoeken, mij dien gang te besparen. Acht monsignore de Fabris hem echter onvermijdelijk welaan. «Bravoviel RacoBta hem met vuur in de rede. «Ik wist wel, dat gij een held zyt." Een duivelsche zelfvoldoening schitterde in de oogen van den verrader en toch, toen het bleeke licht der opkomende maan op zijn gelaat viel, had het eene uitdrukking van spookachtige strakheid, van ontzetting voor zich zeiven en voor de afschuwelijke gevolgen van zijn eigen misdadig streven. Ware Sal vatore niet geheel vervuld geweest met zijne eigene gedachten, zonder twijfel zou hg dien verwrongen, bloedloozen mond,dat zenuwachtig trekken der wenkbrauwen, dat trillen van de lippen hebben opgemerkt. Hg was echter ge heel verdiept in de toekomstde rammelende sleutels van den gevangenbewaarder van Pizzo Falkone, de flikkerende bajonetten van de schildwachten, de in scharlaken gekleede beuls knechten, trokken als een leger van spoken aan zijn geestesoog voorbij, knikten hem toe en walsten in het rond. Daarop volgde de machtige Kardinaal, gekleed als een koning uit een sprookje, omringd door herauten, schit terend van goud en purper en onmetelijke schatten en lauwerkransen dragend voor Sal vatore Padovanino, den redder des Vader lands. Eindelijk zweefde in een wolk van engelen het schoone meisje van Capri, de verilkkelijke Maria, hem voorbij, omstraald met herael- schen glans, daalde op de aarde neder, sloeg de ronde armen om zijn hals, ku3te hem en fluisterde, van zaligheid vervuld„U dank ik, dat de engelen Gods zich aan mijne voeten nederzetten om mg te bedienen." Salvatore wandelde droomend voort. De ontembare kracht der verbeelding, die zijn geest meesleurde in haar ruisenden wiekslag, had hem geheel buiten zich zeiven gebracht. Zijne oogen baadden zich in een zee van licht en glans, in zijne ooren klonken wilde, ver warde melodiën, zijne ademhaling werd hoe langer hoe sneller en zwaarder. Had Em- manuele hem niet bij den schouder gegrepen, dan zou hij wellicht voorover in de branding zijn gestort. z/Bij den heiligen Onofrio, signore Padova nino, wat scheelt u fluisterde Racosta ont steld. «Hebt gij te veel gedronken of bekruipt u de angst?" wGeen van beide," antwoordde Salvatore. z/Een duizelinganders nietGy ziet het, het is al voorbij 1" «Ik hoop," hernam Emmanuele, ,/dat gij uwe zelfbeheersching beter bewaren zult wan neer de zaak ernst wordt." Heb daarvoor geen vreesAls ik eenmaal aan het werk ben, kan ik mijne koelbloedig heid zoo goed bewaren als iemand." «Dat is ook zeer noodig. "Wij zouden an ders beiden in het verderf loopen. Daar slaat het reeds kwartier voor tienen. Ik moet nu heengaan, kameraad. Luister nu naar het geen ik u voorstel! Ik acht het gewaagd u in uwe woning op te zoeken, maar brieven, die meer bevatten dan een enkel woord, zijn in zulke gevallen veel te gevaarlijk. Ik schrijf u dus slechts een paar woorden en ondertee kend Giovanna of Margherita laat ons afspreken Margherita dan weet gg, dat ik u in den avond van den dag, waarop gij den brief ontvangt, aan gene zijde van den grooten tunnel, by de eerste huizen van Fuori- grotta wacht, evenals heden, precies om negen uur. Ik schrijf natuurlijk niet vóór ik zeker heid heb omtrent den kardinaal. Schrik niet, wanneer gij dan te lezen krijgtDuizend groeten en kussen, Margherita" of een der gelijke dwaasheid. Ik moet uiterst voorzich tig zijn men mag in het briefje, als het soms in verkeerde handen komt, niet kunnen lezen, dat gij besteld zijt. En zoo gij mij iets te melden hebt, doe het dan op dezelfde wijze. Mijn adres kent gij Vico Baldi, No. 17, zevende verdieping. Slechts twee woorden Ik kom dan nog dienzelfden avond op de afgesproken plaats. De herberg, waar wij elkander voor de eerste maal hebben ont moet, dient gg echter te vermijden. De waard, die ons te zamen heeft 'gezien, al was het ook maar in het schemerachtig licht van zijn drankhol, mag u niet herkennen. Men kan niet weten, hoe en wanneer de satan ons zulk een lastige getuige nog eens op den hals zou schuiven. Ziezoo, de zaak blijft dus af gesproken tot weerziens Met gekunstelde oprechtheid schudde hij den Apuliër de hand en verdween toen in de richting van den oever van Chiatamone, ter wijl Salvatore nog wel een uur onder de steeneiken van de villa Reale, in gepeins ver zonken, bleef ronddwalen. Emmanuele vond bij zijne terugkomst in het koffiehuis den voormaligen beambte verdiept in het lezen van het politieblad. Behalve andere merkwaardigheden, bevatte het blad een vrij uitgebreid stuk over de //vrienden der vrijheid" geheel in den geest van het artikel in de //Giornale d'Emilia," waardoor Racosta zich had laten overhalen naar Napels te verhuizen. z/Wel?" vroeg Racosta, terwijl hij naast den «tweeden helper van den lofwaardigen scherprechter" plaats nam. ffIs er iets bijzon ders? Gij trekt zulk een spotachtig ge zicht «Een litanie over de grootsche daden van het hoofd der politic. Men moet het publiek van tijd tot tijd zulke brokjes te slikken ge ven, anders wordt het ongeduldig en verliest het zijn vertrouwen in de behendigheid der politie vooral in die van de geheime af- deeling. Men weet overal, dat de geheime politie niettegenstaande de slechte betaling van de lagere beambten ongehoorde som men verslindt en voor al die weggeworpen milioenen wil het volk toch ook wel eens daden zien. Hetgeen die courantenschrijvers, als het noodig is, uit hunne pen laten vloeien, is echter bewonderenswaardig. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1