't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1693. Woensdag 8 Mei 1889. Zeventiende Jaargang. Nogmaals NIEUWSTIJDINGEN. Feestvieren. FEUILLETON. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afaonderlyke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT an ZUIDSTRAAT. Ad.vertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. worden H.H. adverteerders gewezen op de noodzakelijkheidhunne advertentiën vóór IO uur s morgens te bezorgenaangezien wij gewoonlijk na dien tijd niet meer voor de plaatsing kunnen instaan. Onze groote oplaag noodzaakt onsvroegtijdig met af drukken te beginnen. HELDER, 7 Mei 1889. Zaterdagavond werd in 't lokaal «Musis Sacrum" een bijeenkomst gehouden van bur gers, ten doel hebbende van gedachten te wis selen over een plaatselijke feestviering ter ge legenheid van 's Konings veertigjarige regee ring. De heer T. Mooy leidde de bijeenkomst," wees op de gelukkige verbetering van Z. M. gezondheidstoestand, herdacht met een enkel woord Helders bevrijding van 't juk der Fran-1 schen en stelde ten slotte de vraag»Moet hier feest gevierd worden Alle aanwezigen gaven op deze vraag bij acclamatie een toe stemmend antwoord. Er werd nu bepaald dat 't feest-comité uit 12 leden zou bestaan, bij stemming der vergadering aan te duiden, en men drie eere-voorzitters zou benoemen den heer Burgemeester dezer gemeente, de heer H. W. van Marle, stelling-commandant alhier, en de heer P. Le Comte, commandant van Zr. Ms. wachtschip. Aan 't uitvoerend comité werd overgelaten, nadat daaromtrent door eenige sprekers 't woord was gevoerd, den dag der feestviering nader te bepalen. By stemming bleek, dat de volgende heeren de meerderheid hadden verkregen: T. Mooy 60, J. E. Sickens 41, B. F. v. Eek 35, L. E. Hinrichs 34, P. Polvliet 47, W. F. R. P. de Salengre 34, A. G. J. de Vries 25, L. W. F. Oudenhoven 33, A. B. Weber 52, D. J. van Wijngaarden 18, S. Jaring Sr. 16 en H. Roukens 23. De h.h. Sickens, v. Eek, Hinrichs, en Ja- ring namen met de keuze genoegen de heer Polvliet had de vergadering verlaten, en de overigen bedankten. Bij vernienwde stemming om 't ontbrekende aantal leden voltallig te maken, bedankte 't meerendeel der gekozenen eveneens en werd besloten den h.h. D. A. G. Vastenou en L. Vermeulen, die op 't oogen- blik niet aanwezig waren, kennis te geven van de op hen uitgebrachte keuze. Daar zelfs een derde stemming 't twaalftal niet kon volmaken, werd er besloten 't comité te machtigen zelf geschikte personen uit te noodigen. Na een woord van dank aan de h.h. Po lak, die hunne net gedecoreerde zaal gratis hadden afgestaan tot het houden der bijeen komst, werd de vergadering gesloten. Van de medewerking de burgerij zal 't dus afhangen of 't comité voor de feestviering, dat een gansch niet lichte taak op zijne schou ders heeft genomen, een behoorlijk programma zal kunnen samenstellen en ten uitvoer brengen. Naar men verneemt, bestaat by den Minister van Marine het plan, om na den len Mei van het volgend jaar geen pa tenten meer te doen uitreiken aan amb tenaren en geëmploieerden van 's-Ryks werven, aan schepelingen der Marine, noch ook nan hun huisgenooten. Een en ander zou in verband staan met een dusdanigen maatregel, genomen door den Minister van Waterstaat. De tijdelijke werklieden der lands- werven hadden den Minister van Marine verzocht hun, evenals den vasten werk lieden, aanspraak op pensioen te geven. De Minister heeft geantwoord, dat bij de samenstelling van een wetsontwerp tot regeling der pensioenen op dit verzoek zal worden gelet. De instructie-korvet Nautilus, lig gende op de reede van Hellevoetsluis, werd Dinsdag geïnspecteerd door den schout-bij- nacht J. P. van Rossum en heeft den volgenden dag het Haringvliet verlaten tot het doen van een buitenlandsche reis. Tegen den 24sten dezer moet het vaartuig de haven alhier aandoen. Aan boord van dezen bodem heeft men thans een eigen muziekkorps, hetwelk hoofdzakelijk door toedoen van den tegen- woordigen commandant werd opgericht. Niettegenstaande dat bedoeld korps eerst voor ongeveer tien weken tot stand kwam, is het, onder leiding van den kapelmees ter Grafenheyn, van hier, nu reeds zoover gevorderd, dat het verleden Zondagmorgen bij de vlaggeparade het volkslied: «Wien Neerlandsch bloed" met succes kon laten hooren. De algemeene synodale commissie der Nederl. hervormde kerk acht het gepast en gewenscht, dat de hervormde gemeenten in een harer godsdienstoefe ningen dank uitspreken voor het herstel des Konings, met de bede dat God de levensdagen van onzen geëerbiedigden Koning nog eenigen tyd verlenge, der natie tot heil. Mitsdien noodigt zij de kerkeraden uit, hiervoor Zondag den 12en Mei e. k. vast te stellen en daarvan op den voorafgaanden Zondag aan de ge meente kennis te geven. De Koninkljjke Paketvaart Maat schappij heeft den bouw van twee stalen stoomschepen opgedragen aan de scheeps bouw- en werktuigenfabriek »De Maas" te Rotterdam, en van één dergelijk stoom schip aan de firma J. en K. Smit te Ean- derdyk, zoodat thans de dertien stoom schepen der genoemde Maatsehappy alle in Nederland worden gebouwd. Door Zr. Ms. «Castor", thans lig gende te Hoorn, is op haren jongsten kruistocht in de Zuiderzee het lijk opge haald van een visscherman, die bij on derzoek bleek afkomstig te zijn van het eiland Marken en aldaar reeds sedert November 1888 werd vermist. Het lijk is overgegeven aan de politie op Marken. Bij den heer A. J. Maas, boekhan delaar alhier, zag heden het licht een keurig uitgevoerde lithographie, waarvan de titel lnidt »Zr. Ms. schroefstoomschip le klasse Koningin Emma der Nederlanden," bjj het binnenkomen te IJmuiden, 21 No vember 1888." De op dien datum heerschende storm ligt velen nog versch in het geheugen en de daarmee gepaard gaande moeielyk- heden, om met een bodera als genoemd oorlogsschip de haven van IJmuiden bin nen te loopeD, zijn, zelfs voor een leek op het gebied van zeemansschap, begrij pelijk. Bovengenoemde plaat geeft een juist denkbeeld van den woesten storm en tevens een duidelijke voorstelling van Zr. Ms. schroefstoomschip Koningin Em ma der Nederlanden" terwjjl het de pieren van IJmuiden binnenstormt. De litbographische uitvoering, waaraan de bekende firma Arraand te Amsterdam hare beste krachten wjjdde, laat niets te wenschen over, en wanneer men daarby den lagen prijs in aanmerking neemt, dan is elke verdere aanbeveling van onzen kant geheel overbodig. De arbeidswet is door de Eerste Kamer met algemeene stemmen aange nomen. Luxenburg, 3 Mei. De Kamer beeft heden met algemeene stemmen het voor stel aangenomen, waarin wordt verklaard, dat het regentschap is geëindigd en de Koning-Groothertog zyn gezag in het groothertogdom herneemt. Voorts werd, evenzeer met algemeene stemmen, een adres aan den Koning- Groothertog vastgesteld, naar aanleiding van zyn herstel. Daarin wordt verklaard, dat de ernstige ziekte van den Koning- Groothertog een pjjnljjken indruk in het geheele land heeft veroorzaakteen indruk welke door de Kamer werd gedeeld. De Kamer vernam met vreugde Zr. Ms. her stel en biedt daarvoor thans hare op rechte gelukwenschen aan, met de bede, dat Zr. Ms. veertigjarige regeering nog geruimen tjjd moge verlengd worden. Dit adres zal den Koning-Groothertog door het burean worden overhandigd. Luxemburg, 4 Mei. De hertog van Nassau vertrok te één uur met den erfprins en gevolg. De geheele stad was op de been. Aan het station was het gedrang groot. De leden van de Kamer, van den Raad van State en andere hooge ambtenaren deden den hertog uitgeleide. Het rijtuig van den hertog lag vol ruikers. Toen de hertog in den wagen was ge stapt, wendde hij zich om en riep «Leve de Koningdat door de menigte met daverende toejuichingen beantwoord werd. In het adresboek van de Zaanstreek komt de volgende curieuse advertentie voor van een ingezetene van Wormerveer «De ondergeteekende, wagenmaker en verbuurder van bandwagens, sub.-agent der algemeene verzekerings-raaatschappjj bjj besmettelijke ziekte De Philantroop", gevestigd te Bolsward, beveelt zich beleefd aan tot ^het geven van dansles en het leveren van alle muziek voor alle aan- «Je bent nog slechter beest dan vrouw Van der Linden" (de beruchte Leidsche giftmengster), voegde Zaterdag op do Gelderschekade te Amsterdam een in twist geraakte vrouw baar tegenpartij toe. Deze werd hierover zoo woedend, dat zy de ander met een haarnaald een oog uitkrabde. In bet Westland is men buitenge woon tevreden over den s tand der ge wassen. Alles staat voordeelig, prach tig en is vooruit bij andere jaren en 1889 begint met uitstekende vooruitzichten, schryft men. Donderdagmorgen vroeg heeft zich de vleeschhouwer S., te Amsterdam, in zyn winkel door ophanging van het leven beroofd. Zyn zoon Mozes vond hem in dien toestand te rnim 6 uur, en sneed hem af. Wat den man tot deze daad aanlei ding gaf, ligt in het duister. De hoogleeraar dr. Max Webcr, die zich een jaar geleden naar Oost-Indië had begeven tot het doen van weten schappelijke onderzoekingen, is te Amster dam teruggekeerd. Naar de N. R. Ct. verneemt, rijn door de heeren Goeman Borgesius, Hartogh, Kerdijk, Schepel en Zaaijer bij de Tweede Kamer voor stellen tot belastinghervorming ingezonden, waar van de strekking is, de mingegoeden te ontlasten, financieele belemmeringen voor handel, landbouw en nijverheid weg te nemen, en de meergegoeden, in verhonding tot hunne draagkracht, een grooter deel der rijkslasten te doen dragen. De ingediende voorstellen bestaan in lo. Afschaffing van den zoutaccijns en ver laging van het invoerrecht op geraffineerd zont tot f 1 per 100 kilogram. 2o. Afschaffing van de belasting op het pa tent, behalve dat der aaamlooze vennootschappen. 3o. Afschaffing van de opcenten op de muta tie rechten, van onroerende zaken geheven. Het bedrag der af te schaffen belastingen is 9 millioen galden. Daartegenover wordt voorgesteld 4o. De invoering van een progressieve in komstenbelasting, die ongeveer evenveel zon op brengen. Inkomens beneden f 600 worden van deze be lasting vrijgesteld. Zy, die grooter inkomen bezitten, worden door zetters in verschillende klassen gerangschikt, waarvan het minimum tot grondslag strekt voor de berekening van het door de inkomstenbelasting te treffen inkomen. Van dit minimum wordt voor verschillende klassen een verschillende aftrek toegestaan, die voor de laagste klasse 90 percent bedraagt en voor hoogere klassen gaandeweg minder wordt, zoodat voor inkomens boven f 290,000 in bet geheel geen aftrek is toegelaten. Van hetgeen na dezen aftrek overblijft, wordt voor alle klassen hetzelfde percent aan belasting geheven. Voor 1890 wordt voorgesteld 6 per cent. Volgens het voorstel zal in de allerhoogste klasse, voor inkomens boven f 290,000, het volle bedrag aan deze 6 percent van het zuiver inko men moeten worden betaald, terwijl in de aller laagste klasse slechts 0,6 percent van het zuiver inkomen wordt geheven. Intusschen geldt wat hierboven van den aftrek werd vermeldt slechts, indien onder het inkomen geen inkomsteu uit gebouwde of ongebouwde eigendommen zijn begrepen. Bestaat het inko men geheel of gedeeltelijk nit inkomsten nit bezit van onroerende goederen, dan wordt voor de be lastbare opbrengst daarvan, die tot grondslag strekt voor de grondbelasting, 20 percent meer aftrek toegestaan dan voor andere inkomsten. Zelfs in de hoogste klassen mag toch nog altijd 20 percent van deze belastbare opbrengst worden afgetrokken, terwijl in de eerste 5 klassen, dus voor inkomens beneden f1200, van deze op brengst in het geheel geen inkomstenbelasting wordt betaald. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Heeft onze gemeente het vieren van natio nale feesten verleerd? Deze vraag deed ik mijzelven j.1. Zaterdag, toen ik op mijne wan deling door deze gemeente opmerkte, dat, ter gelegenheid van den 75" veijaardag der be vrijding dezer gemeente uit de macht der Franschen, hier slechts drie vlaggen wa ren uitgestoken, n. 1. door de heerenMaal- steed en Berkhout en door 't Bestuur der Werklieden-Vereeniging. Zooveel koelheid op den verjaardag van 't feit, dat hier voor drie kwart-eeuw 't eerst «Oranje boven weer klonk, is niet te begrijpen! Aan den avond van dien dag trad ik de zaal van «Musis Sacrum" binnen. Daar zou in eene volksvergadering de viering van het 40-jarig kroningsfeest van Z. M. den Koning worden voorbereid. 'k Meende daar te zullen aantreffen tal van invloedrijke personen in deze gemeente. Te leurstelling was echter mijn deel. Ik zocht er de leden van den Raad dezer gemeente zy was er niet. Alleen de heer Oudenhoven, lid van 't voorloopig Comité, die zyne medeleden daar tevergeefs wachtte. Ik zocht er de hoofd- en verdere officieren van land- en zeemacht, er waren er 5, waarvan 2 leden van 't voorloo pig Comité. Ik zocht er de hoofd- en verdere ambtenaren van Ryk en gemeente, en nota bele ingezetenen. Niemand van allen bemoeide zich met deze voorbereiding tot het feest des konings. Met 60 van de 63 stemmen be noemden wij den waarn. "Voorzitter tot lid der definitieve Feestcommissie, doch hy vond reden om voor deze eervolle benoeming te bedanken, opgevende, dat zijne bezigheden in de volg. week hem beletten, zich aan de zaak der feest viering te wijden. Om verschillende redenen bedankten ook tal van andere personen, met meer of minder stemmen tot leden der Feest commissie gekozen. Zou de afwezigheid van notabele ingezete nen dezer gemeente ook invloed hebbon uit geoefend op het besluit, dat door de heeren gekozenen bijna eenparig werd volgehouden? Wij gelooven het, en we geven uiting aan ons gevoelen, dat het treurig was te zien, dat zoovelen absent bleven, die toch bij voorko mende gelegenheid willen toonen, dat zij liefde koesteren voor Vorst en Vaderland. Wellicht meenen sommigen, dat zy voor het organiseeren van feestelijkheden hunne menschen hebben. Uit het verslag der ge houden Volksvergadering znllen ze thans kannen zien, dat ook het grootste geduld zyne grenzen heeft, en dat zy, die zich in den regel er vóórspannen, eindelijk tot het betlnit komen, zich te onttrekken aan een werkzaam heid in 't algemeen belang, die helaasal te weinig, of in 't geheel niet wordt erkend en gewaardeerd. Helder, 6 Mei 1889. Z. S-A-I/V-A-TOIBIE] DOOR 19.) E. E C K S T EIN. »In het logement «Het gouden Kruis, strada del Molo," antwoordde Giulietta. Als kamermeisje verdien ik zooveel als ik voor my zelve noodig hebdan nog de fooien Ja, Zingarella, voor mijn genoegen doe ik het niet, want ik houd van de vryheid evenals gijmaar de jongen gaat voor, dat is nu eenmaal niet anders, en als eene zuster dat nog niet voor een broeder over had, dan zag het er slecht uit in de wereld «Trouwe zielsprak Maria aangedaan. «Ja als de jongen zijn arm ook niet gebruiken kan, is het wel uw plicht te zorgen, dat hy op een andere wyze verder komt." //Natuurlijk. Wij behoeven er niet eens over te praten. Bovendien, gy kunt niet begrijpen met hoeveel vreugde men zich in het schijn baar ondragelyke schikt, wanneer men zeggen kanhet is voor het geluk van iemand die men liefheeft. Zie, in den aanvang, als ik my zoo voorstelde: in zoo'n logementiede- ren grappenmaker te woord te moeten staan, die aan de bel trekt, en dan voor een fooitje, dat er overschiet, telkens «dank u" te moeten zeggen, evenals de bedelaars aan de haven, ja, toen leek het mij verschrikkelijk toeThans ben ik er echter reeds mee verzoend, nog vóór ik mijn nieuwe woning gezien heb en ik zeg maar tot mij zelvegy verdient uw brood op een eerlijke wyze, zoo goed als tehuis. «Vertel mij echter nn eens, wat hebt gij in Napels te doen Gij ziet er uit alsof gij groote plannen hebt zoo ernstig en telkens zoo in gedachten verdiept. Nu, gij zult den Apuliër zeker ontmoeten en dat is al voldoende om u den adem te benemen." De plooi tusschen Maria's wenkbrauwen werd hoe langer hoe dieper. Aarzelend gaf zij hare vroegere speelmakker antwoord op hare vraag. «Mijn verloofde," vertelde zy, heeft mij laatst geschreven, dat hij tegen het einde der maand waarschijnlijk een betrekking zou krij gen in Frosinone. Vóór wij trouwen, zal het echter wel April worden en daarom wenschte hij mij vóór zijn vertrek nog eens te zien." «Waarom komt hy dan niet naar Capri?" «Hij is er nog niet lang geleden geweest en thans heeft hij allerlei bezigheden Overigens, of dat in Frosinone zal gelnkken, is nog lang niet zeker. Gij behoeft het niet aan iedereen te vertellen, verstaat gij, Giu lietta «Hoe zou ik dat kunnen! In «Het gouden Kruis" zal ik natuurlijk niets dan vreemde lingen te zien krijgen. Waar neemt gy nw intrek «In de «Leon Blanco," aan de viva de Petri." «Waar is dat «Aan de oostelyke grens van fie stad. Een eenvoudige herberg. «Het gouden Kruis" is te voornaam voor ons." De koninklyke stad met hare vyf kaateelea kwam nader en nader. Ischia en Procida verdwenen achter de Posilippo. Nog tien mi nuten en de ankers werden uitgeworpen. Zingarella had voor Giulietta nog maar een vluchtigen groet over, want zij ontwaarde aan den oever de schoone, gebiedende gestalte van den Apuliër bleek, maar daarom niet minder interessant. Hy wenkte haar toe en besteeg vol onge duld een bark, die juist van wal stiet zich volstrekt niet bekommerend om het verzet van de beide sehippers, die zich op het haven- reglement beriepen. Bij het instijgen hielp hij zijne verloofde roet de galanterie van een volmaakt cavalier, kuste haar zwijgend de hand en geleidde haar, toen zij geland waren, naar een rijtuig, dat hy gehuurd had. Geen van beiden bekommerde zich een oogen- blik om Goilietta een van de laatsten, die in de volgepropte roeiboot sprong, licht en vlug als eene gazelle, en aan den oever tien minu ten onderhandelde met den «facchino", die haar koffer naar «Het gouden kruis" zou bren- sen- Het rijtuig zette zich in beweging. Maria, die sedert vele jaren het eiland, waar zij ge boren was, niet verlaten had, staarde sprake loos op het gewemel aan de prachtige kade, op dien chao3 van af en aanrijdende voertui gen en van menschen, die allen haast schenen te hebben. Dankbaar drukte zij Salvatore's handzy had een gevoel, alsof zij reeds in de zegekar was gezeten, die den geliefde zou terugbrengen na de volvoering van zijne roem rijke plannen. Voor zichzelve begeerde zij niets dan te leven met hem; maar zóó groot was de macht die Salratore op haar geheele wezen uitoefende, dat zij langzamerhand met zijne oogen het leven begon te bekijken en met geestdrift vervuld was voor zyn rusteloos streven, waarvan zij de aanleiding onverstan dig en vreemd vond. Na eenige oogenblikken te hebben doorge reden, sloeg de koetsier eene zijstraat in en kwam men door eenige kleinere straten en stegen op het plein van een eeuwenoud paleis, bij welks Gothische poort eene schitterende equipage stond te wachten. «Het paleis van zyne Eminentie," flnister- Salvatore. De kussens van dat rytuig zijn nog een weinig zachter dan de harde banken van onzen corricole. Voor ons zal die tijd ook wel eens aanbreken! Vóór dat oogenblik wilde ik mijn allerliefste vrouwtje toch eens een voorproefje geven van de genietin gen der groote wereld. Het is al treurig genoeg, dat de bruid van Salvatore Pado- vanino haar intrek moet nemen in de armoe dige «Leon Blanco", in plaats van in een der groote logementen van Santa Lucia. Nu ik heb het ten minste zóó aangelegd, dat de bekoorlijke Zingarella niet te voet behoefde te gaan. Zoo behagelijk mogelijk leunde bij achtero ver in het rijtuig. Evenals voor alle bewo ners van het Zuiden was ryden voor hem het zinnebeeld van eene luculische wijze. In de «Witte Leeuw" vond Maria een be ter onderkomen dan zij gedacht had. Natuur lijk was de in het oog vallende schoonheid van het jonge paar niet zonder uitwerking op de padrona. Het kleine kamertje was wel is waar sober gemeubeld, de gebroken plavui zen op den vloer lieten wel een doffe kel derlucht door, de kalk was hier en daar wel van de muren gevallen, maar het geheel was voor Napolitaanscho toestanden toch zindelijk en netjes, en het maal, dat hnn in de gelag kamer werd voorgedlend, was veel beter dan hetgeen Maria thuis gewoon was. Gedurende het eten spraken zij slechts over onverschillige onderwerpen. Salvatore, wien de verraderlijke Racosta nogmaals de uiterste voorzichtigheid had aanbevolen, had by zich zeiven de gelofte afgelegd, over hetgeen hij met Maria bespreken wilde, niet te beginnen dan wanneer zy te zamen den eenzamen straat weg tusschen Fuorigrotta en Bauli bereikt hadden. Hier, in Napels, waar de muren ooren hadden, voelde hij zich angstig en be klemd. De villa's van Posiliippo schitterden in de avondzon, toen de beide gelieven de Chiaja bereikten. Arm in arm gingen zij den donke ren tannel in, waar de kilheid Maria eene huivering door de leden joeg. Het oorverdoo- vende gedruisch van wagens en voetgangers, dat door de rotsgewelven weerklonk, maakte haar angstig; zij klemde zich aan Salvatore vast, die eveneens ten prooi was aan de zon derlingste gewaarwordingen. De duistere om geving begon hoe langer hoe meer op een grafkelder te gelyken; de weinige olielampen verblindden, maar gaven geen liehtde voor bijgangers maakten den indruk van geesten van afgestorvenen. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1