't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT YOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1698. Zaterdag 25 Mei 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDEB DEB WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. VERGADERING ütoonn©m©nt per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MEI, Bloeimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 49 m. Onderg. H 8 u. 6 m. 26 Vastendag. 27 Zondag Maandag Dinsdag 28 Woensdag 29 Donderdag 30 Vrijdag 31 JUNI, Zomermaand, 30 dagen. Zaterdag 1 u Nieuwe Maan. Hemelvaartsdag. gevangenis met ontzegging van het recht om het rijk als militair geëmploieerde te dienen gedurende vijf jaren. Tegen dit vonnis is door den advocaat-fiscaal appèl HELDER, 24 Mei 1889. Bg de directie der Marine alhier heeft Woensdag j.1. de aanbesteding plaats gehad van: Het bouwen van een Projectielen-Ma- gazjjn en het uitvoeren van daarmede in verband staande werken, op het terrein gelegen tusschen den Koegras-Zeedjjk en het fort Oostoever alhier. Ingekomen 30 biljetten, als van de heeren: A. J. v. Lumt, Amsterdam, f 108,480, W. G. v. Berkum, Amsterdam, f 108,000, Gebroeders Janzen, Helder, f 106,850, B. van Buren, Amsterdam, f 106,840, J. J. Boekholt, Amsterdam, f 105,900, J. v. Houwelingen, Amsterdam, f 104,200, A. van der Mijden, Hurteveld, f 103,640, Gebroeders Klein, Helder, f102,000, J. Duinker, Helder, f 101,000, R. KroonBuik sloot, f 101,000, C. J. Maks, Amsterdam, f 99,680, H. J. Meekers, Amsterdam, f 99,576, P. Duinker, Amsterdam, f 99,000, J. Schuitemaker, f 98,000, W. de Jong, Helder, f 97,000, P. Spruit, Helder, f 96,300, A. Bos, Helder f 96,000, G. Moorman, Helder, f95,900, P. Ver- bruggen, Waddingsveen, f 94,890, S. Krijneu, Helder, f 94,000, H. Wij- ker, Helder, f 93,300, A. Graaff, Helder, f93,100, M. L.Veenenbos, Brielle, f92,500, J. Oldenburg, f 92,300, G. D. v. Doorn, Amsterdam, f 92,200, T. Liethout, Nieu- wenhorn, f 92,000, L. de Neef Sr., Brielle, f91,869, B. Boon, Helder, f 89,996, P. de Waard, Helder, f 89,995, J. F. Phi lips, onwaarde. Van de steppenhoenders, welke in de vorige lente bij geheele troepen in de Texelsche duinen werden aangetroffen, is nu geen spoor meer te ontdekken. Blijk baar hebben de vreemde vogels voorgoed het eiland verlaten. Volgens rapport van zeeloodsen, Maandag uit het Engelsche kanaal ge komen, waren zg duizenden sina's-appelen voorbijgevaren, die in zee ronddreven. Waarschijnlijk is een schip, hetwelk met die vrucht beladen was, verongelukt nabg de Engelsche kust. De wet van den 5 Mei 1889, houdende bepalingen tot het tegengaan van over- matigen en gevaarlijken arbeid van jeug dige personen en van vrouwen, is opge nomen in de St.-Ct. van Woensdag. De ansjovis-vangst op de Zuiderzee langs dé Friesche kust is tot heden van weinig beteekenis, ofschoon duizenden netten in zee staan en de vangst ten vorigen jare overvloedig was. De vis- schers wenschen meer buiig weder en een flinke bries uit 't N. W. De prijs der ansjovis is f 16 per 1000. Het stoomschip Stoomvaart," van Hamburg herwaarts, is Maandagnacht op de hoogte van Terschelling, bjj mistig weder, in aanvaring geweest met het Engelsche stoomschip »Pallion", van de Zwarte Zee naar Homburg, dat belangrijke schade leed aan het achterschip en ge noodzaakt was eenige lading over boord te werpen om het achterschip te lichten, De Stoomvaart" leed belangrijke schade aan de boeg, doch maakt geen water. Naar aan de Amst. Ct. wordt me degedeeld, zjjn er ernstige plannen aan bangig om te Amsterdam aan den IJkant, nabij het Westerhoofd, een nieuwe visch- markt te bouwen, ingericht overeenkom stig de eischen, die men van zulk een inrichting mag verwachten. Door den krijgsraad te Leeuwarden zijn 2 onderofficieren van het le reg. vesting-artillerie te Zwolle, wegens onge oorloofde handelingen in de administratie ten opzichte van de menage der man schappen, ieder veroordeeld tot 1 jaar Een reiziger in wijnen, uit Zuid- Holland, zonder van patent voorzien te zijn, presenteerde dezer dagen zijn arti kelen bijden controleur der directe belastingen te Tilburg. Welke bestel ling de man ontving, laat zich denken Een vriend van Bacchus verdwaald en teruggevonden Donderdagavond ging in een der nieuwe wijken der stad Utrecht, waar de huizen op elkaar gelijken als druppels water, een beschonken^ werkman een openstaand benedenhuis binnen, niet beter wetende of hij hoorde daar thuis. Deze woning werd bewoond door een bejaarde juffrouw met een meid. Suf en droomerig slenterde onze maat stil de achterkamer in, waar de ledikanten van genoemde vrouwsper sonen stonden en maakte dadelijk gebruik van dat der meid, waarop hij zich aange kleed neerwierp, terwgl hij in een diepen slaap viel, gepaard met geweldig snorken. De meid, deze vreemde, ongewone muziek, vernemende en tevens in de gang een paar witkwasten vindende, kreeg achter docht, sloop op haar kousen de open staande kamer binnen en zag tot haar verbazing een bekende, getrouwde man uit de buurt op haar bed liggen Spoedig liep zij de deur uit, een paar huizen verder, om zgn vrouw te waar schuwen haar presentje mede te nemen. De vrouw kwam, schudde haar Kobus flink wakker en deze ging dood leuk mee, terwijl hij aan de hem .onbekende gast vrouw eeöge minder aangename verras singen in het ledikant achterliet. Indertijd is medegedeeld hoa twee arbeiders te Joure, die dezen winter on derstand van het burgerlijk armbestuur ontvingen, den 5den Febr. 11. tegen den armvoogd S. Taconis hadden huisgehou den om meer bedeeling te krijgen. Zoo wel tegen den armvoogd als tegen de politie pleegden zij allerlei gewelddadig heden, waarbij o. a. een der agenten in den vinger werd gebeten. De Rechtbank te Heerenveen veroor deelde den een tot 6 maanden, den an der tot 8 maanden gevangenisstraf. De twee mannen kwamen in hooger beroep en deden bjj ingezetenen te Joure een inzameling, welke f13 a f 14 op bracht, tot het bekostigen van een ver- liger. Toen zij echter voor het Ge rechtshof te Leeuwarden verschenen, bleek dat zij het geld aan drank hadden opge maakt. Het Hof bevestigde het vonnis der Heeren veen sche Rechtbank. Te 's-Heer-Arendskerke, waar de burgemeester geen verlof gaf om het Koningsfeest te vieren, omdat naar zijn overtuiging het daarvoor uit te geven geld beter kon besteed worden, werd volgens de Midd. Ct. door hen, die over 's burgemeesters houding ontevreden waren, in de herberg gratis gelag gege ven. Dit had natuurljjk tengevolge, dat er vrjj wat straatrumoer ontstond, hetwelk zich in joelen, schreeuwen en rjjden op driewielskarren uitte. De politie kon moeilijk handelend optreden, doch aan eenige invloedrjjke boeren, die hun ar beiders dreigden met ontzegging van werk, gelukte het de menigte tot bedaren te brengen. Uit Arnhem wordt ons gemeld: Aan het station alhier had Dinsdaga vond een ongeluk plaats. De treir/ die te 10,11 uit Nijmegen aankomt, si/Bd stil voor de controle der kaartjes^/ Terwijl de hoofdconducteur Korenblik/^ Zutfen, daarmede bezig was, viel pA0011 kaartje tusschen den trein en perron. K. wilde het oprapen, m'fl juist werd de trein eenigszins achteruitgezet. K. raakte zoo ernstig beklem^/ dat h\jt uanr het diaconessenhuis gébracht, kort daarna overleed. y De p0i/3rgasten, die Maandag ten getale van Xuiui 40 te Diepenveen het werk ger*^akk hebben voor den bouw van een k)7*®^er voor de paters van de orde (ler rrappisten, hebben den aannemer en (jp opzichter geslagen, de keet ver- prjjzeld, en aan dat gebouw nog grootere schade toegebracht. Toen Dinsdagmorgen de rijkspolitie uit Deventer en omstreken op het terrein aanwezig was, liet de aan nemer de poldergasten ophouden met werken. Zij werden toen door de rijks politie van het terrein verwijderd. Bij een veiling van bouw- en wei land, gelegen in de Hoeksche waard, bleek het ten duidelijkste, dat de waarde van het land weder stijgende is. De meeste perceelen brachten van f1000 tot f1800 per bunder op, terwjjl voor één perceel zelfs f 2200 geboden werd. Betreffende den commissaris P. S., van Leenwarden, die ten nadeele der stroocartonfabriek aldaar bedrog gepleegd heeft en met een vrij aanzienlijk bedrag aan geld is verdwenen kan thans wor den medegedeeld, dat het den commissa ris van politie te Leeuwarden is mogen gelukken, den voortvluchtige niet alleen op te sporen, maar de justitie volledige inlichtingen te verschaffen, zoowel omtrent den naam der stoomboot, waarmede hij van Antwerpen naar New-York is ver trokken, als onder welken valschen naam hij reisde. Een en ander heeft dan ook het resul taat gehad, dat P. S. op verzoek onzer regeering bij aankomst te New-York is gevat en in verzekerde bewaring genomen, zoodat zijne uitlevering weldra mag wor den tegemoet gezien. In de Korte Wijngaardstraat te Haarlem heeft Dinsdagnacht een bloedig tooneel plaats gehad tusschen een niet samenwonend echtpaar. De 43-jarige vrouw lag te bed toen haar man om streeks één uur in de woning waarin verschillende gezinnen zijn gehuisvest verscheen, haar woedend aanviel en ver schillende wonden met een mes toebracht aan haar hoofd, hals en handen. Hierop nam de snoodaard de vlucht. Ofschoon het donker was, kon de verwonde ver zekeren, dat haar man de dader Door bloedige sporen heeft men zijn gang nog een paar straten kunnen volgen. Gelukkig zijn na ingesteld heelkundig ouderzoek de verwondingen gebleken niet levensgevaarlijk te zijn. De man sehgnt nogal eens aan sociaal-democratische woe lingen te hebben deelgenomen en men vindt zijn naam ook in het Algemeen Politieblad gesignaleerd als Hendrik Vis ser, oud 45 jaar, zaakwaarnemer, geboren te Makkum, laatst woonachtig te Amster dam, lang 1,68 M., gezet van postuur, vol aangezicht, gezonde gelaatskleur, blond haar, enz. en zulks ter zake van een ver bracht en in voorarrest gesteld, tot zijn zaak in onderzoek komt. Een Amerikaansch dagbladschrijver, James Smith, redacteur van de te Spring- field verschijnende »Republican", is het slachtoffer geworden van een noodlottige vergissing. Hij kwam, laat in den nacht, van zijn werk terugkeerend, met den sleutel in huis en ging naar zijn kamer, toen zijn broeder, meenende dat er een dief in huis was, uit zijn slaapvertrek snelde en den gewaanden inbreker dood schoot. In een school te Washington was dezer dagen een onderwijzeres bezig met les geven, toen opeens haar man met een revolver in de hand het lokaal bin nenstormde, haar doodschoot en daarna haar het hoofd verbrijzelde. De leerlingen, allen kleine meisjes, die getuigen waren van dit ontzettend too neel, namen doodelijk verschrikt de vlucht. In het gedrang werden verscheidenen ge kwetst en van een paar der kinderen vreest men, dat zij zullen sterven aan de ge volgen van den doorgestanen angst. De Rechtbank van Marlboroughstreet, te Londen, heeft nu uitspraak gedaan in de zaak der wegens het spelen van bac carat in hechtenis genomen leden der Field-Club. De Heer Sexton werd ver oordeeld tot een geldboete van 300, twee der bedienden werden tot 10 en en een derde werd tot 20 boete ver oordeeld. De borgstelling van den croupier, die naar Parijs gevlucht is, werd verbeurd verklaard. Lord Dudley, Lord Lurgan, Lord Paulet en de overigen werden vrijgesproken, om dat de rechter de eenige straf, waartoe hij hen kon veroordeeleneen boete va?/ 6 sh. 8 p, belachelijk vond, met het c- jg op hunne maatschappelijke positie. »Als het der Regeering," zei;' j hij, »ernst is met haar streven om,"iet ver derfelijke spel tegen te gaan dan moet zij een wet indienen, waarbj' de betrapte spelers voldoende gestraft. r orden. In den nacht n Maandag op Dinsdag heeft bij dikK n mist in het Ka naal een aanvaring -"plaats gehadjtusschen de uit Spanje kom~$ide »German Emperor" en een andere-^ Engelsche stoomboot de Beresford", J/iv op weg naar Bombay was. De j-jf-erman Emperor" zonk in 3 minuten rf-et de verbrijzelde boeg loodrecht omlaag- 'én 20 personen verdronken. De overopvarenden zijn te Dover aange- kcui®n met een schip uit Plymouth, dat redde uit de booten, die door den van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag 21 Mei 1889. Voorzitter de heer C. A. Beukenkamp. Tegenwoordig 16 ledenafwezig de heer Hoo- genboscb, met kennisgeving van verhindering.^ Na de opening der zitting geschiedt voorlezing van de notulen der laatstgehouden gewone en buitengewone vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd, Bij de vaststelling der no tulen van de gewone zitting wordt door den heer Korver gewezen op de wenschelijkhoid, dat de Commissie, die het -Dag. Bestuur ter zijde staat, bij het opmaken van het voljaarskohier voor den hoofdelijken omslag, in plaats van door B. en W. daartoe uitgenoodigd, worde benoemd door den Raad. Met algemeene stemmen, op 1 na, wordt be noemd tot onderwijzeres aan de school No. 2 (te Huisduinen) mej. D. Hoogendijk. Met de benoemde stonden op de voordracht de dames C. H. Eikema en F. Felkers. Op mej. Eikema werd 1 stem uitgebracht. Op haar daartoe gedaan verzoek wordt, wt- £ns vertrek naar elders, aan mevrouw de wed-^Stak- man BosseMetzger een eervol ontslag verleend regentes van het Algemeen Weegluis, onder ïAJolg diensten, Koo aan de ge- oordeeling wegens beleediging van derj- Beresford" waren uitgezet doch die dit - - *r schip in de duisternis uit het oog hadden verloren. De Beresford" is een schroefstoomboot van 1415 ton en behoort aan den beer G. Horsley van West-Hartlepool. De Koning tot 1 jaar gevangemsswai. Onder de eerste personen, die in rer- hoor werden genomen, bevond zi-^« ook de bekende socialistische wooyf-^oerder Pieter van der Stadt, oud 39 j^ren, bier- bottelaar, woonachtig te Kr-rg a/d Zaan, die juist in gemeld huis nacht door bracht. A Ongeveer één uur don namiddag is Visser in de MrAen-Spiesstraat ten huize van zijn Wiuwdbroeder door de politie gevangen /genomen. Bij de eerste ondervraging A® hij blijven ontkennen niet alleen. 5&aar liet hij zich in de bru taalste be woordingen uit. Naar men ver neemt de verwonde vrouw tot hare herst!^lng Oasthuis worden opge- nor "Volgens het Haarl. Dagblad bevond j/ran der Stadt zich in de woning der ■'vrouw, toen de moordaanslag plaats had. Men herinnert zich de onlangs ver melde mishandeling van Jannetje Struik en de bij haar wonende vrouw Jut, te zamen verblijf houdende bij den herber gier v. d. W. te Apeldoorn. De officier van justitie vond toen geen termen hem in hechtenis te nemen, doch de vorige week vaardigde hij het bevel schrift daartoe uit, ook voor de vrouw van v. d. W. Laatstgenoemde werd gevankelijk naar Zutfen vervoerd, doch dienzelfden dag weder op vrije voeten gesteld. V. d. W. zelf had toen juist een bloed vergiftiging gekregen en kon dus niet vervoerd worden. Thans heeft de ge neesheer verklaard, dat zijn vervoer zon der gevaar kon plaats hebben, en hg is dan ook Maandagmiddag naar Zutfen ge Gerraan Emperor", een schroefboot van 587 ton, behoorde aan de heeren J. S. Barwick Co. te Londen. Volgens een later bericht zijn 19 van de 22 opvaren den der »German Emperor" verdronken, terwijl van de bemanning der Beresford" sedert niets is vernomen, zoodat men vreest dat dit vaartuig, dat eveneens zeer beschadigd is, met 16 man vergaan is. Intusschen hebben de eigenaars van de »German Emperor" een telegram ont vangen, volgens hetwelk de bemanning van dat schip voor het meerendeel gered zoude zgn. De langste rechte spoorweg der we reld is voorzeker die tusschen Buenos- Ayres en den voet van de Andes, welke over een lengte van 340 KM. (Rotter- dam-Emmerik is ongeveer 140 KM.) in het geheel geen kromming maakt. Deze lijn is ook hierom nog merkwaardig, dat zij over deze geheele lengte geene enkele brug telt. dankbetuiging voor de vele en sinds jaren aan 't weeshuis en mcentc bewezen. y Aan de orde komt nu de jehandeling van eeu ontwerp-verordening tot b 'f/T heffen van leges ter secretarie en tot bèta?'.ug van kosten voor het voltrekken van huwelijken op andere dagen en uren dan op de daardoor bepaalde uren des Woens dags en Donderdags. Deze verordening wordt goedgekeurd eq 'Vastgesteld. De rechten, gevor derd van een huwelijks voltrekking op een bui ten gewonenJdjd, worden daarin bepaald op f10, f 15 en v f25. De leges ter secretarie worden als vobepaaldvoor certificaten van goed gedr wordt de betaling geëischt van 25 cents; ev'aals voor legalisatie, terwijl voor afschriften j in patentblad 15 cents zal zijn verschuldigd. Tegelijk wordt vastgesteld eene verordening tot invordering dier rechten, waarbij echter eenige uitzonderingen, b.v. wegens onvermogen, zijn toe gestaan. In handen van de commissie van bijstand voor de Gemeentewerken worden, om bericht en raad, gesteld1. een adres van be woners der Vijzelstraat, houdende verzoek tot opruiming vun voor de gezondheid der omwo nenden schadelijke stoffen tusschen die straat en de Brouwerstraaten 2. een adres van bewoners der Vischstraat, inhoudende den wensch naar ver betering van den openbaren weg aldaar. Er wordt voorgelezen een brief van de plaat selijke Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs, wier advies door B. en W. is gevraagd omtrent de uitreiking van eereblijken zoowel aan de leerlingen der bijzondere als aan die der open bare scholen. De Commissie erkent, dat de leerlingen der bijzondere scholen daarin behooren te deelengeeft als hare meening te kennen, dat de uitreiking van schoolprijzen voor de leerlingen der school van mej. v. Deventer en voor die van den heer Vastenou niet noodig is, omdat aan die inrichtingen geen schoolverzuim bestaatdat de leerlingen der St. Dominicus school eu der school met den Bijbel wel in het voorrecht der overige scholieren moeten deelen, doch dat het noodig zal zijn het bedrag, voor den aankoop van eere blijken uitgetrokken, in evenredigheid tot het meerdere aantal kinderen te verhoogen. Na de lezing van deze missive geeft de heer Korver zijne bevreemding te kennen, dat eerst nu het advies der Schoolcommissie bij den Raad inkomt, daar de zaak reeds aan de orde kwam bij de discussie over de gemeente-begrooting over 1889 in December des vorigen jaars. Spreker houdt als zijne meening vol, dat, vdór de gehouden prijsuitdeeling aan de leerlingen der openbare scholen, reeds hooger bedrag voor aan koop van schoolprijzen had behooren te worden aangevraagd, 't Bevreemd spreker eveneens, dat de schoolcommissie eerst nu tot het besef komt, dat, volgens art. 82 der gemeentewet, ook de leerlingen der bijzondere scholen recht hebben op het bekomen van eereblijken. Ten slotte herinnert spreker aan de verzekering, door den Voorzitter in de vorige bijeenkomst gegeven, dat ook hij dc onlangs gehouden prijsuitdeeling niet Heldersche Moppen. Betsy spreekt, de kamer binnenkomende „O, Emmy, wat verheugt het me je te zien (zij kussen elkander). En je bent zoo geën gageerd Emmy: /,Hoe weet je dat, Betsy?" »Dat merk ik aan je manier van kussen?" o «Als ik geld kon maken, zat ik hier niet," zei iemand in een gezelschap. »Neen," sprak een ander, »dan zou je hoogstwaarschijnlijk in Leeuwarden zitten." goedkeurt. De heer Vos doet eene poging, om den heer Korver tot andere inzichten te brengen, doch vreest, dat het hem toch niet zal gelukken. Hij verdedigt de Plaatselijke Schoolcommissie, die zeer spaarzaam met de toegestane f 350 moet handelen om voor de leerlingen der openbare scholen te zorgen, en dus bij uitbreiding van het aantal kinderen over meer geld moet hebben te beschikken. Ten slotte wijst deze spreker er op, dat vóór deelneming aan de prijsuitdeeling eenige tijd voorbij moet gaan, ten einde te beoordeelen, of de leerlingen aanspraak hebben op bekro- ning. De beer Korver laat niet na het gesprokene door den heer Vos te beantwoorden. Hij begint met de betuiging, dat hij niet persoonlijk wenscht te zijn in zijn bestrijden. Spreker herhaalt, dat, vol gens de duidelijk sprekende bepaling der onder- wijs-wet, de leerlingen der bijzondere scholen wel degelijk in het genot, sehoolprijzen^te ontvangen, moeten deelen, ingeval ten minste, zooals hier, het gemeentebestuur getrouw schoolbezoek door openbare belooningen en eereblijken tracht aan- te moedigen. Spreker houdt vol, dat véor de

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1