't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1700. Zaterdag 1 Juni 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. OPROEPING! NationaleMilitie. Inspectie voor ie Verlofgangers. NIEUWSTIJDINGEN. .A.TDonn©m©nt per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >8 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JUNI, Zomermaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 43 m. Onderg. n 8 u. 11 m. Zondag 2 Maandag 3 Dinsdag 4 Woensdag 5 Isr. Pinksteren. Donderdag 6 1 ste kwartier. Vrijdag 7 Zaterdag 8 JACOB PRONK, milicien-verlofganger van het lste regiment veld-artillerie van de lichting 1887, en PIETER BUIS, milieien-verlofganger van het 4de regiment vesting-artillerie van de lichting 1886, worden opgeroepen, zich zoo spoedig mogelijk per soonlek of schriftelijk aan te melden ter Se cretarie der gemeente Helder. Helder, 29 Mei 1889. De Burgemeester der gemeente Helder, C. A. BEUKENKAMP. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Helder, brengen ter openbare kennis Dat het onderzoek over de verlofgangers van de Milttie te land, bedoeld bij art. 138 der wet op de Nationale Militie, voor deze gemeente is bepaald op Vrijdag den 7n Juni 1889, des voormiddags ten 10 ure, in de Bouwzaal, achter het Bureau voor Gemeen tewerken, naast het Weesbuis alhier. Aan dat onderzoek moeten deelnemen alle verlofgangers der Militie te land, die vóór den eersten April 1889 in het genot van on bepaald verlof zijn gesteld, onverschillig tot welke lichting zij behooren. De belanghebbenden worden herinnerd aan de volgende wetsbepalingen: Artikel 140. De verlofganger verschynt by het onderzoek in uniform gekleed, en vooraien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem by zijn vertrek met verlof medegegeven, van zyn zakboekje en van zyn verlofpas. Artikel 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbynzijde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger: 1°. die zonder geldige redenen niet by het onderzoek verschijnt 2°. die, daarby verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de in het voorgaand artikel vermelde voor werpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. Artikel 142. Is de verlofganger, wien krach tens het voorgaand art. arrest is opgelegd, by het onderzoek tegenwoordig, dan kan hy dadelijk onder verzekerd geleide in arrest wor den gebracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij op schriftelijke aanvrage van den militie commissaris, te richten aan den Burgemeester der woonplaats van dien verlofganger, aange houden en onder verzekerd geleide naar de naastbijgelegen provoost of het naastbijzijnde huis van bewaring of arrest overgebracht. Artikel 143. Onverminderd de straf, in art. 141 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 140 voorgeschrevene wijze, voor hem te verschij nen om te worden onderzocht. Artikel 144. De verlofganger, die zich by herhaling schuldig maakt aan het feit sub 4°. van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zynde, in het geval ver keert, sub 2°. en 3°. van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. Artikel 145. De verlofganger der militie, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur be handeld. Artikel 130. Het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op de manschappen der Militie te land, die zich onder de wapenen bevinden, van toepassing en met opzicht tot de verschil lende gevallen van desertie op al de bij de Militie te land ingelyfden. Die manschappen worden geacht onder de wapenen te zijn 1°. zoolang zij zich bij hun corps bevinden 2°. gedurende den tijd, dien het in art. 143 bedoeld onderzoek duurt; 3°. in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed. HELDER, den 18 Mei 1889. Burgemeester en Wethouders, voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. HELDER, 31 Mei 1889. Door den eerstaanwezend ingenieur der Genie alhier zal op Dinsdag 11 Juni a.s. worden aanbesteed: 1. Het verbeteren van gemeenschaps wegen in de stelling van den Helder (raming f 8000), en 2. Het doen van verbeteringen van ondergeschikt belang aan bet fort op de Harssens (raming f 5500). Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter kennis, dat, indien buitengewone omstandigheden zulks niet verhinderen, de kermis of jaarmarkt in deze gemeente dit jaar aanvangt den 1 Juli a.s., en eindigt op Maandag den 8n Juli. De aanwijzing der plaatsen voor tenten van groote afmetingen geschiedt op Maan den 17 Juni a.s., des namiddags ten drie ure. De loting voor de kramen, stalletjes, enz. beeft plaats op Donderdag den 27 Juni a.s., des voorm. 10 ure Berenleiders, doedelzakspelers, kreupele of verminkte liedjeszaugers en bedelaars worden niet toegelaten. Het oorlogsstoomschip le kl. Atjeb beeft, volgens particulier bericht, een ge brek aan bet stuurtoestel gekregen en is bezig dit te Gibraltar te herstellen, De aankomst in het vaderland zal hierdoor vermoedelijk ongeveer veertien dagen wor den vertraagd, zoodat het schip in dat geval eerst tegen half Juni kan worden binnen verwacht. Door bet Bestuur der Domeinen werd j.1. Woensdag in „Tivoli" openbaar verpacht, eenige wierwaarden, in de Zui derzee gelegen, verdeeld in zestien per- ceelen, voor den tyd van 3 jaren. Pacb- de beer ter van: perc 1 •4 O O N f 15. 2 - 15. 7 2 6. 10 2 210. 14 70. 2 5. 3 2 200. 5 2 116. 6 75. 8 2 700. 11 2 57. 12 800. 15 29. 16 - 15. 9 520. 13 - 54. de beer D. Asjes. de beer C. Kaan. Totaal der pachtsom f2887. In 1884 was het totaal der opbrengst over bet zelfde aantal perceelen f 5289. Het beruchte buurtje van Amster dam, bet zoogenaamde Kolkje, aan het einde van den Zeedyk, waarop reeds zoo menige verdenking van misdaad rust, is Za terdagnacht weer bet tooneel geweest van een daad van geweld, die de vraag doet rij zen, of voor die buurten, welke in een kwaden reuk staan, het politietoezicht wel voldoende is. In een vechtpartij, die baar oorsprong vond in een der daar aanwezige verdachte huizen, grepen 3 kerels Zaterdag-nacht een jongen man aan en slingerden hem over de leuning in bet water, waarna zij bet hazenpad kozen. Na geruimen tijd met gewone dreggen gevischt te hebben, haalde de politie den drenkeling eindelyk met een sleepdreg op. De levensgeesten waren toen echter reeds uitgebluscht. Het slachtoffer is een p. m. 27-jarige manzyn lyk werd naar bet politiebu reau aan de Oudebrug gebracht en daar gekist, waarna het Zondagavond onder politietoezicht naar bet Gasthuis werd vervoerd. Verscheidene personen zyn reeds in verhoor geweest. De daders zyn echter nog niet gevat. Naar aanleiding van dit ongelukkige geval verzoekt de politie aan de Onde- brugsteeg inlichtingen omtrent de her komst van den drenkeling. Als kentee- kenen geeft zy oplengte 1,7 meter, donkerblond haar, blauwe oogen, gekleed met donkerkleurige kamgaren jas, gryze gestreepte bukskin pantalon, gestreepte boezeroen, wit linnen hemd, witte borst rok, blauwe keperen onderbroek, paarsche kousen en molière schoenen. Toen Donderdag de sneltrein van Vlissingen naar Breda by een tusschen- station in aantocht was, bevond zich een op post staande wachteres in hevige on gerustheid, daar zij meende haar kind, eenige meters van haar af, spelende te zien tusschen de rails, waarover die trein moest voorbyryden. Wat te doen Nog enkele oogen blikken en het was te laat. Met de seinvlag in de hand nam zij ijlings een sprong over de rails, struikelde enslechts haar seinvlag werd midden doorgereden, terwijl haar kind veilig zat te spelen op eenige schreden buiten het spoor. De sneltrein snorde voorbij, moeder en kind waren ongedeerd, maar de vrouw was zoo ontsteld, dat zy in de eerste oogenblikken sprakeloos was. De landbouwers hebben er eindelijk iets op uitgedacht, om tocb over 't weer te kunnen klagendoor de hooge tem peratuur vallen de jonge kersen af en ontwikkelen de rupsen zich in buitenge woon grooten getale zeggen zy. Voorloopig dient dit misschien om den prijs der aanstaande kersen en aardappe len zoo mogelyk wat op te houden De publieke hooilandverhuringen in Friesland brengen dit jaar wel 50 tot 60 percent minder op dan 't vorige jaar. De eigenaars houden vele landen in, wyl er niet hoog genoeg voor geboden wordt, Maar of zy hooger zullen worden is niet te verwachten, daar menige boer het dit jaar redden kan met hooi van zyn eigen landerijen en dus niet van anderen noo- dig heeft. Uit Friesland deelt men als een bijzonderheid mede, dat op 27 Mei, door onderscheidene veehouders hooi werd ge oogst. Men schrijft aan de N. Rott. Ct. van het eiland Tolen: Hier is een effectenkantoor gesprongen, dat by voorkeur bezocht werd door kleine kapitalisten. Neringdoenden, landbouwers en renteniertjes brachten er hun zuur ver diende penningen, aangelokt door een hooge rente en door de joviale behandeling van den chef der firma. Het kantoor bestaat nog slechts enkele jaren. Er wordt geraamd, dat er voor een waarde van 2 a 3 ton onder beheerd werd. Yoor een effectenhandelaar op ons eiland, en in verband met den aard der cliëntelle, beteekent dit nogal iets. Er zyn men- schen, die van welgestelde thans behoef tige lieden zyn geworden. Hun geheele kapitaaltje is in den gefailleerden boedel. Hoe ongelooflijk het klinke, die menschen brachten er hun geld zonder waarborg, zelfs zyn er zonder eenig bewys. De teleurstelling en verbittering zyn groot op het geheele eiland. Het juiste cyfer van het passief is nog niet bekend en zal vooreerst nog niet bekend worden, daar er een schromelyke slordigheid in het beheer moet gevonden zyn. Op den Amstel had Zaterdag-ochtend een jammerlijk voorval plaats. Drie knapen in een roeibootje kregen twist en begonnen te worstelen, met het gevolg, dat de jong ste, de eenige zoon van een weduwe, overboord sloeg en verdronk. De oudste knaap is in hechtenis genomendie welke zijn makker den noodlottigen stoot gaf, heeft zich uit de voeten gemaakt en houdt zich schuil. Te Wageningen schijnen valsche munters te zijn. Er moeten looden of tinnen kwartjes en guldens uitgegeven zijn. Een der drie verdachten is Maan dag gevangen genomen en werd Dinsdag naar Arnhem overgebracht. De Rechtbank te Arnhem heeft N. Versteeg, te Renswoude, wegens het dooi hare schuld veroorzaken van den dood van haar kind, veroordeeld tot zes maan den celstraf. Door een kleinen jongen werd onder den grond van een der onlangs afgebrande perceelen te Giesen-Oudekerk een pot ge vonden, gevuld met zilveren muntstukken uit de 17e en 18e eeuw. Ze vertegen woordigen een waarde naar schatting van f 300 en werden aan den eigenaar van den grond, den Heer H. Rietveld aldaar, ter hand gesteld. De gemeentelijke gasfabriek te De venter behaalde in 1888 een zuivere winst van f 17,384,75. In vele streken van Indië is het een zeer gewoon gebruik iemand, die van misdaad verdacht wordt, in tegenwoordigheid van ge rechtsbeambten droge rijst te laten kauwen. Hoe zonderling het ook moge schijnen, is de invloed van vrees op de speekselklieren zoo sterk, dat, als hy werkelijk schuldig is, er geen afscheiding van speeksel in den mond is, zoodat het kauwen onmogelijk wordt. Zulke beschuldigden bekennen meestal zonder eenige verdere poging. Daarentegen laat het bewust zijn van onschuld een genoegzame vloeiing van vocht toe om de rijst week te maken. Vrij bekend is het verhaal van den dief, wien met eenige andere personen een stok van eene zekere lengte werd gegeven, met de verzekering, dat de stok van den dief door eene bovennatuurlijke macht zou groeien. De schuldige, die zich verbeeldde, dat zijn stok werkelijk langer gewonden was, brak er een stuk af, en zoo werd hij ontdekt. Een dergelijke anecdote wordt verteld van een boer, die ontdekte, dat er graan uit zijne schuur gestolen was, door al zijne knechts bij elkaar te roepen en hen eene hoeveelheid veeren in een mand te laten doen, hun ver zekerende, dat de veeren zeker aan het haar van den dief zouden blijven kleven. Na een korte poos bracht een van de knechts zijne hand telkens aan zijn hoofd, en zoo verried hij zich. Een Parysche dokter, die in een huurvi- gilante zijne patiënten bezocht, had een fleseh echte Jamaïca-rum als monster ontvangenmaar toen hij thuis kwam,bemerkto hij, dat hy vergeten had die uit het rijtuig te nemen. Hij ging naar den stalhouder, zeide dat hij een flesch met sterk vergift in een van de rijtuigen had laten liggen, en verzocht hem te zorgen, dat geen der koetsiers er van dronk. Nauwe lijks was hij weer thuis, of hij werd met groote haast bij twee of drie van de koetsiers geroepen, die aan een verschrikkelijke buik pijn leden, en hij had niet weinig moeite, om hen te overtuigen, dat zij alleen maar gestolen rum gedronken hadden. Het Eng. barkschip Gettysburg ver trok 6 Febr. van Montevideo naar Pen- sacola in ballast, bemand met 16 koppen. Den le April, des nachts te half een, stoote met liet stormweder op een koraalrif, buiten Morant Cayes, en viel onmiddellijk plat op zijde, terwijl het achterschip in het water zonk. Twee jongens, die in de kajuit waren, verdronken onmiddelijk en drie man die zich op het achterschip bevonden werden overboord geslagen en verdronken. De overigen klemden zich aan het op zijde liggende wrak, en in die positie kwam een der scheepsbooten die los geslagen was, binnen hun bereik, doch toen deze weder weggeslagen werd door de zee, slaagden zeven man, waar onder de gezagvoerder, om er in te klim men. Zy vonden er echter geen baat bij, dewijl de boot spoedig vol water sloeg, waardoor 2 der equipage verdronken, ter wijl 4 man er in slaagden het wrak weder te bereiken. De gezagvoerder hield zich dryvende met behulp van een roeiriem en werd door de zee weder op het rif geslingerd. Bij het aanbreken van den dag verkende men de Cayes en slaagde men er in een vlot samen te stellen en gedeeltelijk zwemmende om het vlot te sturen, een klein eilandje te bereiken, waar zij drie kokosnoten vonden, doch geen water. Zij waren allen geheel naakt, bleven daar twee dagen en vonden eenig brakwater. Den derden dag zwom men drie matrozen naar een grooter eiland en bleven daar den ganschen nacht. Des anderen daags keerden zy terug en meld den dat zy daar meer water en kokos noten hadden gevonden en toen vertrok de geheele bemanning al zwemmende, de gezagvoerder en een matroos die zwaar gewond was, door de anderen geassisteerd, derwaarts, waar zy drie weken bleven, het leven rekkende door mosselen, krabben en kokosnoten. Ook werden eenige sla pende boobies (zeevogels) door hen ver rast, welke zij rauw opaten, de wyl zij geen vuur konden maken. Een groote haai loerde voortdurend op de schipbreuke lingen en deze trachtten vruchteloos het zeemonster te vangen. Ten laatste slaag den zij er in om een vlotje samen te stellen van hout, dat zy op een naburig eilandje vonden. Er werd van eenige zakken en een beddelaken, dat aan land gedreven was, een zeil te samen gesteld en den 22sten April vertrokken 2 man naar Jamaica om assistentie te halen. Hunne proviand bestond uit een stuk spek en negen flesschen, gevuld met water, welke flesschen door hen op het eiland waren gevonden en al de kokosnoten die er aanwezig waren. In het midden zonk het vlot 18 duim onderwater, doch voor en achter bleef het boven. Acht-en-veer- tig uren bleven zij op het vlot tot aan de heupen in het water en landden toen te Beaconpoint zeven mijlen van Morants Bay. Zij haalden het vlot op strand, sliepen den geheelen nacht tot des och tends en vertrokken toen naar Whiteliorses. Hier vonden zij een zwarten politieagent die hen eenig voedsel gaf en hen naar Morant Bay bracht, waar zij meer voed sel kregen en voor hen naar Kingston werd getelegrafeerd. Zy waren voortdu rend geheel naakt, doch door tusschenkomst van twee Engelsche heeren werden zy van kleederen en een goed middagmaal voor zien, en werden hun de middelen ver schaft om hunne gezwollen en styve ledematen eenigszins te verplegen. Van Morants Bay werden de twee schipbreu kelingen naar Jamaica vervoerd en aldaar in het Sailors Home opgenomen. De kanonneerboot Forward werd naar de strandingsplaats gezonden, haalde den 26sten de schipbreukelingen van het ei landje af en bracht hen naar Port Royal. Per stoomschip Para werden de negen overlevenden heden te Plymout aange bracht. De schade, door den brand te Lubeck aangericht, bedraagt, volgens de Koln. Zeitung, een millioen Mark. Er verbrand den o. a. 2500 balen katoen, die, van Amerika naar Rusland bestemd, te Lubeck opgeslagen en verzekerd waren. De huizen, die de grootste schade lijden, zyn de expe- ditiefirmaas Minlos en Bertling, te Lubeck. Een deserteur, die onder toezicht van een korporaal en een soldaat ver voerd werd, is nabij Eastwood op den Lancashire en Vorkshire spoorweg in En geland uit den sneltrein gesprongen. Hoe wel juist op betzelfde oogenblik een an dere exprestreiu voorbij kwam, is de man ongedeerd gebleven en ontsnapt. Te Winchester, in Kentucky, raakte een jong meisje uit een om haar gods vrucht algemeen geachte familie, Lydia Strong, 16 jaar oud, verliefd op een neger, Milton Richmond, en liet zich door hem schaken. Haar grootvader, de rechter Strong, zette het paar met eenige buren na en haalde hen in. Gesommeerd om zich over te geven, antwoordde Richmond met een revolverschot, waardoor de oude heer aan de hand gekwetst werd. Zijne medgezellen vuurden terug en de neger viel met, veertien kogels doorboord, dood ter aarde. Als door een toeval ougedeerd ge bleven, werd de schoone Lydia vervolgens teruggebracht. Haar vader echter, in middels thuis gekomen en het gebeurde vernemende, ontstak in zulk een toorn, dat hij zyn revolver uithaalde en op zyn dochter schoot. Een vriend stiet hem op hetzelfde oogenblik aan den elleboog, zoo dat hij miste. Toen trachtte hy zichzelf voor het hoofd te schieten, kwetste zich deerlijk, maar niet doodelyk en werd ontwapend. Pastré Beaussier, de apothekersbe diende uit Havre, die beschuldigd werd van dertien vergiftigingen, waarvan drie met doodelyken afloop, is door het Hof van Rouaan vrijgesproken, wegens gebrek aan bewijzen van zijn schuld. Marine en Leger. Met ingang van 1 Jnni a.s. is de machinist der 2e kl. bij de Kon. Ned. Marine, M. Zwart, tot de le kl. bevorderd,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1