't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT No. 1702. Zaterdag 8 Juni 1889. Zeventiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. 4e Zomer-Concertop Maand.10 Jnni 1889. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.vert©ntlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JUNI, Zomermaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 39 m. Onderg. 8 u. 20 m. Zondag 9 Pinksteren. Maandag 10 2de Pinksterdag. Dinsdag 11 Woensdag 12 Quatertemper. Donderdag 13 Volle Maan. Vrijdag 14 Zaterdag 15 HELDER, 7 Juni 1889. Tot heden verkeerden vele militairen in de meening, dat zij zonder verlof het korps in garnizoen mochten verlaten, indien zg daardoor maar niet mankeerden op de gewone appels d. w. z. morgen-, middag-, of avond-appelde minister van oorlog heeft nu kenbaar gemaakt, dat niemand zonder verlof zich verder dan een uur afstands van het garnizoen mag verwijderen ook niet voor enkele uren. Van de hoeveelheid rog, gedurende de maand Mei door Tesselsche visschers binnen de zeegaten gevangen, werden 551 manden, gemiddeld inhoudende 10 roggen, naar Brussel en Antwerpen ter markt gezonden. De visschers besomden voor deze hoeveelheid ongeveer f1700. De openstelling van het Centraal station te Amsterdam is nu weer uitge steld tot den 15en September e.k. In het fort bg IJmuiden zal bin nenkort een militair duivenstation wor den opgericht, evenals onlangs te Pan- nerden geschiedde. Door den Minister van Marine is bepaald, dat het dragen van tenue (cos- tuum) voor de ingenieurs alleen ver plichtend is gedurende bijzondere offici- eele gelegenheden, plichtplegingen, ont vangst van hooggeplaatste personen en audiëntiën. Aan den minister van binnenland- sche zaken is door het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescher ming van dieren het verzoek gericht, dat zoodanige maatregelen mogen worden genomen, die kunnen verzekeren dat lo. de krachtens de wet in beslag ge nomen honden, waarvan de eigenaar be kend is, niet worden afgemaakt, alvorens het vonnis door den rechter is uitge sproken 2o. bedoelde wet zoodanig gewijzigd worde, dat bg een veroordeelend vonnis de hond niet behoeft verbeurd verklaard te worden, wanneer de rechter niet oor deelt dat daartoe, uit een sanitair oog punt, termen aanwezig zijn 3o. dat voor het geval de minister geen aanleiding mocht vinden om in den aangegeven zin de wet te wijzigen, hg het alsdan moge goedvinden, het maxi mum der boete, door de betaling waar van de hond terug kau worden verkre gen, te verlagen tot f 1, opdat ook de minvermogende in staat worde gesteld, van dit voorrecht gebruik te maken. Uit het jaarverslag der Maatschap pg van Weldadigheid in de jaarvergade ring van afgevaardigden Dinsdag te Am sterdam gehouden bleek o. a. dat de land- bouw-exploitatie in 1888 een winst op leverde van f5318, tegen f11403 verlies in 1887, dank zij de gunstige weersge steldheid in de zomermaanden, wat ech ter weder minder gunstig was voor som mige takken van industrie, als mande- makerij, cocos- en russchenmatterij, jute- weverg, die te zamen een verlies leden f1996 tegen f973 winst in 1887. Aan boter en kaas werd voor f 12491 verkocht en f 9303 met de varken shoederij besomd. De veestapel bestond ultimo December uit 235 stuks rundvee, 17 paarden en 148 varkens. In 1888 werden weder 11 hektaren met bosch beplant, welker op pervlakte thans 400 hektaren bedraagt, waarvan 208 met denne-boomen. Aan contributie werd f 14.787 of f 458 minder ontvangen dan in 1887, terwgl het bedrag van legaten f4349 beliep. Yan de commissie in Nederlandsch In- dië werd in 1888 een som van f 300 en in Januari 11. van f 400 ontvangen. Het verslag eindigt met de vermelding dat de Maatschappg tegenwoordig hooge belangstelling trekt, wat blijkt uit de sympathie, die zij hier en in het buiten land in haar streven ondervindt. Voor twee onderwijzersbetrekkingen aan de openbare scholen te Hof van Delft salaris f500, hebben zich 67 sollicitanten gemeld. Uit het Westland wordt geschreven De landman is niet spoedig tevreden. Toen ik een paar jaar geleden in een onzer oostelijke provinciën voorbij een prachtig korenveld kwam, en van mijn bewondering aan den eigenaar-maaier blijk gaf, antwoordde deze: »Ja meneer, maar drie jaar geleden was't nog tbeter!" De man zou altijd het onderste uit de kan willen hebben. Ook nu is er reden tot ontevredenheid: het weer is te mooi. Regen moet er komen. En dan de aardappelen staan prachtig, zij dragen reeds bloemknoppen, en het zal weinig schelen of met Pinksteren wroet" men de nieuwe, maar: er zijn nogal struiken", die klein big ven en dus ongeveer geen vrachten zullen geven. Maandagmiddag sloeg de bliksem in den toren der herv. kerk te Rekken bij Eibergeu. De kerk is geheel uitge brand, doch de toren werd door de brand weer van Eibergen grootendeels behou den. De landbouwer B., wonende op de Kij- enborg, is Maandag, tgdens een hevig on weder, onder Steenderen door den blik sem getroffen en onmiddellijk gedood. Ook zijn paard werd gedood. Maandag namiddag sloeg te Bocholt de bliksem door den schoorsteen in een woonvertrek, waarin twee meisjes, een van 14 en een van 12 jaar, aanwezig waren. Beiden werden doodelgk getroffen. Weder is een groot aantal Duitschers voornemens zich te Ylaardingen en te Maassluis voor de haringvisscherg te la ten aanmonsteren. Uit Oosterbeek wordt van 3 Juni gemeld Heden ontlastte zich een hevig onwe- der over deze plaats, gepaard gaande met een geduchten regen. Een man, die op het land werkte, werd getroffen en bleef op de plaats dood, een talrjjk huisgezin nalatende. Omtrent den te Stompwijk gepleeg- den moord is nog het volgende te mel den In de instructie heeft de beklaagde Ta- selaar ten eenen male ontkend met een nies gestoken te hebben. Wèl erkent hij de wond te hebben toegebracht, naar hij beweert echter met den gaffel, waarmede de verslagene hem zou hebben gedreigd. De vader vau den vermoorde houdt daarentegen vol, beklaagde met een mes met zwart heft te hebben zien steken en bokl.'s metgezel verklaart eveneens, dat zoodanig mes in Taselaars bezit was. Het bedoelde mes is echter niet te ruggevonden. Maandagavond is de beschuldigde te Leiden met het lijk vau zgn slachtoffer geconfronteerd. Hg bleef toen bg de door hem in de instructie afgelegde be kentenis volharden. Door de politie te Gorinchem is in beslag genomen een bon voor 40 sigaren in den vorm van een bankbiljet van f 40, dat door een kanonnier deze week in een koffiehuis wegens gemaakte vertering is in betaling gegeven. Een meisje, waarmede genoemde kanonnier verkeerde, heeft dit waardeloos papier ontvreemd bg haar mees ter te Dordrecht, alwaar zg in dienst was en heeft dit toen haar vrger ter hand gesteld. Ongeveer f 30 van de som was nog over en werd in beslag genomen, zoodat de persoon, bg wien 't bewuste bil jet is gewisseld, een schade lijdt van f 10. Dezer dagen deelde de Staatscou rant de benoeming mede van Willem Roodenburg tot Broeder van den Neder- landschen Leeuw. Omtrent de aanlei ding tot deze onderscheiding meldt de Haarl. Ct. Willem Roodenbnrg, te Maassluis, geb. 5 Augustus 1820, volbracht meer dan 50 stoutmoedige reddingen van menschen- levens, o. a. In 1846 werden door hem en zijn broeder 16 man gered van de Ameri- kaansche brik Athene, kapitein Olivier O'Jonas in 1857 acht man van de Meck- lenburgscbe galjoot Helena, kapitein Nu- man in 1858 zeven man van den koop- vaardijhoeker Schiedamsche Visser, kapt. Muntendam in 1858 dertig man vau 't Nederlandsche schip Rochussen, kapitein Culeus van de reederij Overzee Co. te Rotterdam in 1869 twaalf man van het hoekerschip Volharding, schipper P. van den Berg, toebehoorende aan den heer Kikkert te Vlaardingen. In 1856 redde hij Willem Droppert, thans nog levende en wonende te Vlaar dingen, uit de schutkolk van het kanaal te Hellevoetsluis. Deze redding is daarom zoo eenig, omdat de man hem omklemde en hg mede zonkhg wist zich los te werken onder water, niet om den dren keling aan zijn lot over te laten, neen, om hem op den rug te werpen en hem zoo te redden. Wegens dit feit werd hem door de Maat schappg tot Nut van 't Algemeen den 21 Juli 1856 de zilveren medaille uitgereikt. In 1880 werd door hem een vrouw uit het water gehaald en in datzelfde jaar nog drie kinderen. Zijne zonen zijn wegens hun uitste kend gedrag, onder anderen bij de red ding van de equipage van het stoomschip Forth den 8 Nov. 1875, door Hare Ma jesteit de Koningin van Engeland begif tigd Frans Cornelis Roodenburg met de zilveren medaille en Frans Roodenburg, evenals Jacob, met de gouden medaille wegens de redding van 22 man van de Luna, kapitein Philip. Ongelooflijk groot ia het aantal klei nere reddingen en, helaaszonder gevolg gebleven pogingen om menschen te red den, door deze eenvoudige lieden verricht. Werklieden naar de Parijsclie ten toonstelling In een uitvoerig opstel betoogt het Kamerlid, de heer B. H. Heldt, het wen- schelijke van een bezoek aan de wereld tentoonstelling te Parijs door Nederland sche werklieden. Meer nog dan van ge meentebesturen meent hg dat het initia tief daartoe dient genomen te worden door particulieren, hetzij bepaalde firma's, het zij zekere maatschappijen. Zoo vestigt de beer Heldt de aandacht op een drietal vereenigingen, van wie zulk een initiatief in de eerste plaats verwacht mag worden, de Maatschappg tot Nut vau 't Al gemeen", de Vereeniging tot bevorde ring van Fabriek- en Handwerksnijver- heid" en de Nederlandsche Maatschappg tot bevordering van Nijverheid". Verder meent de heer Heldt, dat men rekening moet houden met vroegere erva ringen. Een daarvan is, dat men zorge voor goed geleide der groepen, die ach- eenvolgens zullen wordon gezonden. Goed geleide, niet om op de werklieden te passsea, niet om ze van den morgen tot den avond in Parijs in 't gelid te laten loopen en ze precies te leiden waar men ze hebben wil, zulk geleide is gebleken volstrekt overbodig te zijn; maar min of meer technisch geleide, b. v. van ingeni eurs, architecten, industrieelen enz., die de tentoonstelling reeds eenigszin9 kennen, daar den weg weten en dien kunnen wijzen aan de beoefenaars van verschil lende vakken, opdat zij kunnen vinden, hetgeen waarop zg in bet bijzonder hebben te letten, alsook om hen van raad en voorlichting te dienen, die in veel geval len gewenscht kunnen zgn, teneinde het doel, waarvoor de uitzending strekt, zoo na mogelgk worde bereikt. De overstroomingen in Amerik». Geen der berichten, die uit de geteisterde streek komen, neemt iets terug van het ver schrikkelijke verhaal, dat omtrent den toestand gegeven is. Volgens de laatste schatting zijn 1500 huizen vernield en 12 tot 15000 men schen om het leven gekomen. Ooggetuigen, die den dam van het waterreservoir zagen bezwijken en als door een wonder aan den stortvloed ontkwamen, verzekeren, dat bet geheele meer in een uur was leeggeloopen. Te Johnstown woedt de brand nog steeds voort en een vreeselijke lucht van verbrande lijken stijgt op. De gevonden doode lichamen worden zoo spoedig mogelijk begraven. Tot nog toe zijn alleen te Johnstown 1800 lijken gevonden. Een der bladen berekent de scha de op 40,000,000 dollar en vele spoorwegen zijn gevoelig getroffen, wat op de beurs te New-York zichtbaar was. In de steden, aan den benedenloop der Al- legbany, heerscht groote ongerustheid, daar het water vol lijken en vuil en dus zeer scha delijk voor de gezondheid is. In de over stroomde streken van Pennsylvanië zijn com- missiën van burgers gevormd, om de dieven en lijkpluuderaars te straffen, welke geïm proviseerde politie met onverbiddelijke gestreng heid optreedt. Een troep van 7 dieven sloot zij in en dreef hen voor de revolvers uit naar de rivier, waar men ze zoolang onder be dwang der vuurmonden hield, tot allen wa ren verdronken. In 't geheel zijn 16 per sonen ter dood gelyncht en verscheidene an dere misdadigers gewond. De voornaamste aanleiding tot de ramp is thans vrij duidelijk. De geheele streek is ge teisterd door stormen en stortvloeden, die de rivieren deden overstroomen maar deze overstroomingen zijn van betrekkelijk geringe beteekenis bij het onheil, door het bezwijken van den dam van liet kunstmeer aangericht, dat omstreeks 18 Eng. mylen van en 100 voet hooger dan Johnstown lag. Dit reser voir was het grootste van dien aard in de Vereen. Staten en hoewel oorspronkelijk be stemd om een kanaal te voeden, werd het nu door een vereeniging uit Pittsburg enkel voor visschery, pleiziervaren, schaatsenrijden, enz, gebruikt. De menschen, die in het dal on middellijk beneden deze groote watermassa woonden, konden zich aan die nabijheid nooit goed gewennen, maar de ingenieur, die den dam maandelijks onderzocht, zag geen gevaar. Vrijdagavond begon de dijk teekenen van slapheid te geven en reeds vóór vijf uur, toen het onheil losbarstte, begonnen velen Johnstown te verlaten. Nadat de dam een maal bezweken was, viel aan geen redden meer te denken. Booten waren van geen nut, want het water, dat van een hoogte van bijna 300 voet viel, sleepte alles mede. Thans begint het water in de overstroomde streek van Pennsylvanië langzaam te vallen, en waar het wegtrok, kwamen overal doode lichamen te voorschijn. Men heeft den bran denden puinhoop bij de Johnstown-brug ijverig met water bespoten. De geneeskundigen ver zetten zich eenstemmig daartegen in het be lang der openbare gezondheid, omdat het ver branden van de dooden het zekerst middel was ter voorkoming van epidemiën, maar hunne waarschuwing wekte verontwaardiging en zij werd niet in acht genomen. Men moet in liet geheel ongeveer 20 doo- denberoovers betrapt en ter dood gebracht hebben. Sommige hadden afgesneden vingers met ringen in de zakken. De snelle en strenge straf van die ellendelingen heeft afschrikkend gewerkt. Het is onmogelijk het juiste aantal slacht offers te bepalen volgens de jongste berichten werd het nu weder op 12,000 geschat. Men is nu druk bezig met het wegruimen van de doodenmoeders die men vond met haar kind in de armen, echtgenooten, die elkaar omvat hielden, enz. Op de plaats van het schoolge bouw te Johnstown vond men 124 jonge doo den. Er komen van alle kanten groote be- zendingen doodkisten. Ze staan er in hooge pyramiden opgestapeld. En overal hoort men het kloppen der hamers, die kisten in elkaar spijkeren. Het is volstrekt geen ongewoon schouwspel, dat men vaders dit droevig werk ziet verrichten voor het stoffelijk overschot van hunne kinderen. Mannen en vrouwen, die alles wat hun lief was verloren, ziet men doelloos ronddolen, als wezenloos. De groote vrees is nu voor besmettelijke ziekten, als gevolg van de ramp. De steden Pittsburgh en Alleghany, met circa 350,000 inwoners, krijgen haar drinkwater uit de Al- leghany-rivier, waarop men nu lijken en allerlei onrein uit Johnstown ziet drijven. Tot op een paar honderd mijlen afstands van de verwoeste stad is het water vuil en modderig, en werd er van gedronken, dan zou er zeker een epidemie van typhus uitbreken. Als een bewijs van de kracht, waarmee het water Johnstown binnenstroomde, wordt ver meld, dat een locomotief en een kolenwagen, 12,000 kilogram zwaar, 14 mijlen ver door den stroom werden meegesleept. In den Theems werden Woensdag op twee verschillende plaatsen deelen van een vrouwenlichaam gevonden, in klee- dingsstukken gehuld. Volgens het oordeel van deskundigen bevonden zg zich onge veer gedurende twee weken in het water. Men zegt dat de fragmenten dezelfde verminking toonen als de slachtoffers van Jack the Ripper", en hoewel dit laatste nog niet officiéél isbevestigd, is de op schudding voornamelijk in het East-End zeer groot. Een correspondent van de Central-News meldt, dat de lichaamsdeelen zich eerst 24 uren in het water bevonden; dat de schoot, waarin het benedenlichaam was gehuld, den naam A L. Fisher droeg. De vermoorde moet 20 a 25 jaren oud zgn geweest. De politie heeft een on derzoek ingesteld, maar het ontbreekt tot dusverre aan elk spoor der misdadigers. Laatstleden Zondag zgn verscheidene streken in Duitschland geteisterd door wolkbreuken. In de omstreken van Wil- dungen zgn daardoor groote verwoestin gen op de velden aangericht. De spoor weg van daar op Wabern is eenige uren totaal onbruikbaar geweest. De steden Reichenbach, Mylau en Greiz hebben veel geleden, vooral Reichenbach, alwaar twee groote fabrieken (van Sehneider en van Sckaarschmidt) geheel, en twee andere gedeeltelijk vernield zgn, terwgl uit da groote brouwerij de stoomketel werd weg geslagen en van een ander terrein een menigte trottoirplaten door het water een groot eind zgn medegesleept. Tusschen Bonn en Meckenheim heeft de spoorweg zooveel geleden, dat de dienst nog gedu rende eenige dagen gestaakt moet blgven. In het Turksche dorp Haddatha is dezer dagen zekere Hadsji Soliman Saba overleden, die den leeftijd van 132 jaren had bereikt. Deze patriarch had zeven vrouwen en 69 kinderen gehad (60 zoons en 9 dochters), die allen vóór hem over leden. Zijne zevende vrouw trouwde hij toen hg 98 jaren oud was en zg schonk hem nog 3 zonen. Saba moet zelfs in zgn laatste levensjaar nog geneigd zgn geweest om te trouwenmaar het noodige geld ontbrak hem. Een Deensch koopman, de Heer Nielsen, te Hjörring, heeft een venster- net uitgevonden ter voorkoming van on gelukken. Het net is zoo ingericht, dat het met solide ijzeren stangen buiten onder 't venster kan worden aangebracht, en is zoo sterk, dat het verscheidene honderden ponden kan dragen. Men kan de stangen inschroeven en het net oprol len, als men het niet noodig heeft. De kosten van deze inrichting zgn 9 a 11 kronen. De heer Nielsen heeft patent op zgn uitvinding genomen. In de Engelsche hoofdstad zgn in 1888 29 personen overleden, waarvan de lijkschouwer's-jury verklaarde dat hun dood het gevolg was van honger en ontbering. Tweede Pinksterdag Aanvang 21/* uur. 1. „Kamerun-Marsch". C. a. Raïda. 2. Ou verture „Czaar und Zimmermann". Albbrt Lort- zing. 3. a. Toréador et Andalouse aus „Bal Cos- tumé". b. „Trot de Cavallerie. Anton Rubinstkin. 4. Ballettmusik aus der cper: „Auf hohen Be- fehl". Carl Reüecke. o. Einzungsmarsch. b. Ménnetto. c. Pastorale und Gavotte. Paus* 5. Ouverture: „Péché Mignon". Otto Lang ui j. 6. La Serenata, „Valse Espagnole". Olivier Me tra. t7. „Grands Bonquets des Mélodies". Th. Trenkler. No. 1, 3 en 4 eerste uitvoering. Heldersche Moppen. Om van te schrikken I 't Is de twaalfde, niet waar?" vroeg een baker, die haar hulp zou verleencn. „Gunst, neen, juffrouwsprak de vader, i,'t is pas onze tweede." »Ja, maar ik bedoelde den datum, mijnheer, lachte de baker. »Kom, JanWil je nu al weg Drink nog een potje bier! Het is pas één uur!" De aangesprokene„Watal éen uur Nou, dan blijf ik maar. Want woedender dan myn vrouw vrouw nu al zal zijn, kan zij toch niet worden." Ra, ra, wat is dat In het Nieuws leest men onder de adverten tiën •Mejuffrouw Blad is dagelijks te spreken, van 12 tot 11 uur, en werkt ook met een ei." Marine en Leger. De ingenieur der 2e kl. J. S. van Veen, ge plaatst bij 's rijks werf te Amsterdam, wordt, naar men verneemt, gedetecheerd aan boord van Zr. Ms. achroefstoomschip le kl. Tromp, dat gisteren van hier is vertrokken. Zr. Ms. stoomkannoneerbooten Ever en Gier werden Woensdag in de directe der marine ta

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1