't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1703. Woensdag 12 Juni 1889. Zeventiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. SALVATOBB Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlgke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 11 Juni 1889. Op Zondag 26 Mei j.1. is ten post kantore te Amsterdam vermist een aan- geteekend pakket, verzegeld en met een kruistouw omwonden, bestemd voor Hel der, volgens ingewonnen informatiën be vattende 13 aangeteekende brieven, waar ven 5 met aangegeven geldswaarde, tot een bedrag van ongeveer 1687 mark. De Minister van Oorlog beeft per telegraaf aan de commandanten van bet le en het 8e reg. inf. bevel gegeven om de miliciens van de lichting van 1888 (in garnizoen te Leeuwarden, Groningen, Helder, Assen, Arnhem, Deventer en Does burg) op Zaterdag a. s. in het genot van bepaald verlof te stellen. Zij die behooren tot het 3e bat. le reg. inf. te Groningen welk bataljon thans bij Zeist kampeert, zullen eerst Dinsdag a. s. vertrekken. Zooals men weet, zouden de bedoelde miliciens reeds den 3n April met groot verlof zijn vertrokken, doch werden zij, wegens vrees voor ongeregeldheden in de venen, tijdelijk onder de wapenen gehouden. Donderdag zijn de torpedobooten I en VII, van Hellevoetsluis uitgaande om een oefeningstocht te houden over zee naar Maassluis, toen zij even buiten waren, tegen elkander geloopen, met dit gevolg, dat boot VII een lek bekwam boven de waterlijn en boot I averij op liep aan den steven. Beide vaartuigen zijn naar Hellevoetsluis teruggekeerd en naar bet marine-etablissement gestoomd, om aldaar zoo spoedig mogelijk de schade te herstellen. Het dividend der Nederlandscbe Handel-Maatschappij over 1888 is bepaald op 7 pet. of f70 per aandeel van f 1000. Men schrijft uit Monnikendam Zoolang de oudste visscbers zich kunnen berinneren, is er geen zoo slecht ansjo visjaar geweest als bet tegenwoordige. Niettegenstaande de duizenden netjes, die uitgezet zijn en de massa botters, die bij gunstigen wind op ansjovis visschen, zul len er dit jaar vermoedelijk geen 500 ankers boven water gebaald worden. Voor één vischje wordt nu reeds 21/i cent betaald. Te Scbeveningen is Donderdag het eerste bericht ontvangen omtrent de ha- ringvisscherij van den stuurman W Vro lijk, varende de bomschuit >Minerva" van den reeder N. de Niet. Uit dat bericht blijkt, dat de baring op de Schotscbe kust zich nog niet in groote massa's vertoont. In één nacht was met de gebeele vleet een ton baring gevangen. Tegen den beer J. Van Ek, gewe zen algemeen ontvanger van 's lands kas te Tandjong Pandan (Billiton), is door den Raad van Justitie te Batavia rechts ingang met bevel van dagvaarding ver leend. Genoemde persoon wordt beschuldigd dat hij, terwijl hij algemeen ontvanger was te Tandjong Pandan en als zoodanig bet beheer bad van 's lands kas aldaar, nl. van 15 Juli 1885 tot 15 November 1888, uit de kas een som van f 10,384,64, welke gelden zich uit hoofde van zgn voornoemde betrekking in zijn banden bevonden, opzettelijk aan baar bestem ming onttrokken en verduisterd heeft. De vrouw van den man, die te Stompwijk bij den twist met de Haagscbe visscbers gedood werd, moet ontijdig be vallen en aan de gevolgen overleden zijn. Ook bet kindje is gestorven. Donderdagavond is door de politie te Haarlem aangehouden een 17-jarige dienstbode, die 11. Zondag was bevallen, en bet kind, dat volgens hare bewering dood geboren is, op den zolder bad ver borgen. Het lijkje is in beslag genomen ten dienste der justitie. Naar HetVad." verneemt, zou het voornemen bestaan den shab van Perzië bij zijn verblijf bier te lande, het gebruik van het paleis op den Dam te Amsterdam aan te bieden. Vanwege Z. M. den Ko ning zou de vorst bij zijn komst worden ontvangen door den adjudant-generaal jhr. Verspijck, die hem gedurende zijn verblijf ook zou worden toegevoegd. De trein die Vrijdagmiddag om 3 uur 5 min. uit Leeuwarden naar Heeren veen vertrok, is nabij Stobbegat, even voor| Heerenveen, ontspoord. De beide locomotieven, die den trein trokken, een bagagewagen en vijf personenwagens zijn ontspoord. Van de passagiers zijn er vier ernstig gekwetst, doch dooden zijn er ge lukkig niet te betreuren. Geneeskundigen uit Heerenveen hebben de gewonden ver zorgd. De weg is natuurlijk versperd. Voor zoover men nu reeds kan na gaan, is de opbrengst van bet binnenbooi, dat van bemeste landerijen reeds druk wordt ingezameld, in de Langstraat" twee maal zoo groot als verleden jaar. Er zijn landerijen, welke per H. A. meer dan 6000 Kg. opleveren. Te Groningen is in de Poststraat een dame tengevolge van de warmte in eengezakt en overleden. Naar uit een advertentie in Recht voor Allen blijkt, beeft de definitieve aankoop van een perceel op de Rozen gracht, voor de Amsterdamsche Arbei ders-Maatschappij plaats gebad, en zal eerstdaags de aanbesteding van bet voor gebouw plaats hebben. In verband met de ontruiming van bet Volkspark is spoe dige voltooiing noodig. Een hypothecaire leening van f 50,000, rentende 3 p.Ct., wordt voor dezen bouw uitgeschreven. Omtrent den een paar dagen gele den overleden wonderdokter te Nieuw Buinen, meldt de Asser Ct.": Voor ruim 30 jaar was Nijmeijer bak ker van beroep, en te Drouwen, gemeente Borger, woonachtig. Zijn beroep gaf hem daar geen bestaan, en hij poogde toen reeds met »hand opleggen", bezetten" en andere kwakzalvers-metboden iets te winnen. Bij de opkomst der venen ver trok hij van daar naar deze streken, waar bij zoowel door bet bakkersberoep als door zijn wonderdaden bjj het niet ontwikkelde volk spoedig in ruimer kring bekend werd. Zijn eigenlijke roem ver breidde zich eerst nadat hij bet bakkers- beroep vaarwel zeide en elke week naar Groningen reisde, om daar zijn genees wijze toe te passen. Nu werd bij spoedig, zoowel daar als thuis, door verafwonenden bezocht, en het bedrijf...dat hij niet altijd rustig mocht voortzetten, leverde spoedig vrij wat meer op dan de vroegere bakkerij. Sinds zijn veroordeeling tot f 100 boete, die vóór ongeveer 3 jaar plaats had, reisde hij niet meer naar Groningen, maar werd nog gedurig thuis bezocht, ook al getuigden de dagbladen dat hij de prak tijk bad laten varen. Nabij het tentoonstelHngsterrein te Parijs, op de plaats waar men bezig is bet gebouw voor de stieren-gevechten op te richten, is door den storm van Zondag avond een gzeren stelling, waarop zich tien werklieden bevonden, ingestort. Een der arbeiders was dadelijk dood, 3 werden in stervenden toestand opgenomen en de anderen waren ernstig gekwetst. Een groot aantal zakkenrollers is te Parijs aangekomen. Men heeft er al van allerlei natiën ingerukt, o. a. eene heele familie uit Venezuela, Peruanen, enz. enz. Zij opereeren vooral in de wacht huizen der omnibusmaatschappij en aan de stations. Natuurlijk is bet aantal der zakkenrollers-habitués der groote magazij- nen met eenige tientallen vreemden ver sterkt. Te Sassenscbeidt bij Altena (West- falen) zijn gedurende een hevig onweder 113 schapen van een kudde door den bliksem gedood. Het lenigen van den nood, door de overstroomingen teweeggebracht, is thans eene nationale zaak geworden. In iedere stad is een ondersteuningsfonds bijeen gebracht en overal worden groote hoe veelheden voedsel en kleederen verzonden. Te Johnstown zijn duizenden arbeiders aan het werk om de verwoesting te her stellen. De boven de brug opgestapelde afbraak van allerlei aard wordt met dy namiet opgeruimd. Meer dan drie duizend lijken zijn reeds begraven, en te Niniveh, een eind rivier-afwaarts, ruim acht hon derd. Zooveel mogelijk worden maatregelen genomen om ziekten ten gevolge der in ontbinding verkeerende organische stoffen te voorkomen. Er heersebt epidemische longontsteking. Generaal Hastings bericht dat bet geheele reddingswerk ordelijk ge. schiedt, maar dat er eenige weken mede gemoeid zullen gaan. De metselaarswerkstaking heeft de bevolking van Berlijn aanzienlijk vermin derd. Ongeveer 12000 metselaars hebben de stad verlaten terwijl pl. m. 9000 nog gebleven zijn. Woensdagavond tusscben 11 en li1/» is er t0 Moulbaix bij Atb in België een moord gepleegd op de markiezin-we duwe du Cbasteleer, een adellijke dame van ruim 50 jaren. Het kasteel, door baar bewoond, is den 23en Juni van het vorige jaar door den bliksem vernield, en sedert bad zij met haren 24-jarigen zoon haren intrek genomen in de pastorie, terwijl bet kasteel herbouwd werd en in den loop van dezen zomer wederom door baar be trokken zou worden. Woensdagavond zat de markiezin met baren zoon en de huishoudster in de be nedenkamer, met de geopende vensters 3 a 4 voet boven den beganen grond. Te 11 uur begaf zich de buishoudster naar bed, terwijl de markiezin, aan de tafel zittende met de linkerzijde naar de vensters gekeerd, een brief ging schrijven, en haar zoon tegenover haar zat en de courant las. Plotseling viel er buiten een schot, de markiezin sprong met een gil op, viel op den grond en gaf na weinige minuten in de armen van baren zoon den geest. Een volle lading grove hagel was in de linkerzgde binnengedrongen en bad het hart getroffen. Het schot is van buiten gelost uit een oud jachtgeweer, dat op eenigen afstand in het gras is gevonden en waarvan slechts de linkerloop geladen is geweest; bet geweer beeft den jongen markies toebehoord, die het onlangs aan een zijner parkwachters gegeven beeft. Deze is in vei hoor genomen, maar schgnt zijn alibi te hebben bewezen: bovendien zou voor hem de misdaad moeielgk te verklaren zijn, wat in bet algemeen niet bet geval is, daar de markiezin, hoewel zeer weldadig voor de armen, uiterst hardvochtig voor bare pachters geweest moet zgn, zoodat zelfs voor een deel barer landergen geen pachter te vinden is ge weest en zij die in eigen beheer beeft moeten nemen. Onlangs beeft zij onvoor waardelijk het verzoek barer pachters geweigerd, 10 pet. vermindering van de paebtpenningen toe te staan bij hernieu wing van het pachtcontract. Men twijfelt dan ook niet of bier is een agrarische moord gepleegd door eon pachter, die zich beeft willen wreken. De verslagene was een geboren gravin van Marnix, en weduwe van Marnix Oswald dn Cbasteleer, den zoon van den commandant der vrijwillige jagers van Brussel in 1830/31. Grimsby, 5 Juni. Sedert 3 Juni hebben de zeelieden en stokers hier bet werk gestaakt en vorde ren verhooging van loon tot 30 schelling 4 pence per week. Deze werd toegestaan voor schepen di6 in de dokken lagen, waardoor de booten op Hamburg, Ant werpen en Rotterdam op tijd kunnen vertrekken. De scheepsbouw in Engeland ver heugt zich in een lang niet gekenden bloei. Niet minder dan 150 schepen worden aan de Clyde gebouwd, ongeveer evenveel aan de Mersey. Aan de Tyne zgn 80, in Sunderland 60 a 70 schepen in aanbouw. In het geheel znllen deze schepen te zamen 300,000 ton meten, waarvan 80,000 ton op bestellingen uit Duitschland komt. Uit Wiesbaden schrijft men De strgd tusscben de Maatschappij Wiesbadener Bade-Etablissement en dr. Mezger beeft een scherp karakter aange nomen, want de directie beeft beslag ge legd op de villa van den arts en een proces geopend tot verkrijging van een en een half millioen Mark of negen ton, bet bedrag der schade, welke zij beweert door de verbreking van bet contract te lijden. Men is op den Afloop van bet proces zeer gespannen. Intussciiwi vs het geenszins zeker, dat hij lang bier big ven zal. Uit zeer vertrouwbare bron vernam ik zelfs, dat de beroemde esculaap zich over een mogelijken terugkeer naar het vaderland uitgelaten heeft. In Noord-Duitschland is het Zondag nog warmer geweest dan hier te lande. Te Berljjn steeg de thermometer tot 33.2 graden Celsius, gelijkstaande met bjjna 92 graden Fahrenheit. Van de lading der Deenscbe boot Esberesnare" zgn Woensdag te New- castle 270 stuks hoornvee in beslag ge nomen, alslgdendeaanlongziekte^^ Heldersche Moppen. In de nieuwe Statenvergadering: Eerste lid„Wat is de accoustiek in deze zaal slecht! Tweede lid, eenige malen den neus opha lend »Ik ruik er niets van". COMPAGNONS. Een dief klimt 's nachts in de kamer van een student, schudt den slapenden bewoner wakker, terwijl hij hem zijn mes onder den neus duwt en zegt Als ge u verroert, zijt ge een kind des doods. Ik zoek geld. Wacht eventjes, antwoordt de student, ik zal opstaan en licht aansteken. Als je geld zoekt, doe ik mee. EERSTE° VRAAG. DochterMama, ik moet u een geheim toevertrouwen. MoederMijn hemelwat doet hij voor den kost Marine en Leger. De le-luitenant der mariniers J. M. Ente van Gils en de officier van gezondheid le kl. bij dc zeemacht M. M. Jnng, nit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, zijn onderscheidenlijk gesteld ter beschikking van den commandant van het korps mariniers en op nonaotiviteit. DOOR 29.) E. ECKSTiE IN. Do tooneelspeler, die den stervenden strijder nabootst, moet zich in acht nemen de waarheid niet zóó nabij te komen, dat hij zich zeiven bet zwaard in de borst stoot. Onmiddellijk daarop maakte zich echter eene nieuwe be zorgdheid van hem meester. Hij had eene kinderlijk-naïeve achting voor de welsprekend heid van den advocaat. De overdreven voor stellingen, die onder het volk in omloop zijn, dat een rechtsgeleerde van zwart wit kan maken, dat hij met zijne radde tong den grootsten misdadiger als een vlekkeloos lam kan laten vrijspreken, spookten ook door het brein van den Apuliër. Eenige verkeerd be grepen gevallen in de praktijk van den rechts geleerde, bij wien hij klerk was, stijfden hem in dit vooroordeel. Nu had Antonio Cesari de gunstige mee ning, die bij omtrent Salvatore koesterde, zóó duidelijk te kennen gegeven en zóó gedrukt op de misleiding en verblinding in tegenover stelling van eene werkelgke misdaad, dat de Apuliër de mogelijkheid begon in te zien van een uitslag, die lijnrecht in strijd was met het einddoel van het geheele plan. Indien Cesari er in slaagde den beschuldigde ontoe rekenbaar te doen verklaren, indien men hem vrysprak dan was de indruk, dien de moordaanslag op de natie moest maken, ge heel weggenomen, en niets van hetgeen Sal vatore tot heil der regeering, ten koste van zulke groote offers gezaaid had, zou vruchten dragen. Wie zou zeggen of dan ook niet mon- signore de Fabris de overeenkomst als ver broken beschouwen en weigeren zou de mis lukte poging zoodanig te beloonen als hij had toe gezegd? Zoo verviel Salvatore Padovanino, speelbal van zijne rustelooze verbeelding, van het eene uiterste in het andere, nu eens hopend dan weder vreezend, als een mensch, die nauwe lijks zelf meer weet hoe het met hem gesteld is. Al deze overwegingen verzonken echter in het niet bij de vrees, die hem thans plotse ling bekroop, die hem als met gierenklauwen aangreep. Antonio Cesari had zich een wei nig ter zijde gewend, zoodat het licht, dat door de getraliede opening viel, zijn gelaat en zijne peinzende oogen helder bestraalde. Die oogopslag scheen bij al zijne kalmte zóó door dringend en het verlangen om de waarheid te doorgronden, teekende zich zóó onmisken baar om den energiek gevormden mond af, dat Salvatore door de gedachte werd getrof fen: „Hoe? Indien deze Cesari alles eens doorzag? Indien hij eens ontdekte, dat alles slechts comedie was geweest?" De rechter van instructie was gelukkig mis leid geworden; de rechtbank zou de zaak on der den invloed van eene eenmaal opgevatte meening in handen nemen en zonder twijfel geheel afgaan op het proces-verbaal, dat de rechter van instructie had opgemaakt. Antonio Cesari daarentegen maakte den indruk van volkomen zelfstandigheid en als hij nu het weefsel draad voor draad ontwarde, als hij zijn cliënt door strikvragen in de engte dreef en zoo den geheelen samenhang ontsluierde, was het dan wel te voorzien, dat hij zwijgen zon? Moeilijk Vooreerst dwong zijn plicht als verdediger hem reeds tot onthulling, want tegenover de rechtbank stelde hij daardoor den beschuldigde in een gunstiger licht. Al vond men den schijnaanslag nog zoo bedenkelijk, hij was toch niet op ééne lijn te stellen met eene poging tot moord! Dan echter was het in het belang van An tonio Cesari, den gloeienden aanhanger van zijne partij, dat de heillooze misdaad, die men thans ten laste legde aan de liberalen, in het niet zonk tegenover de sluwe berekening, waarmede de Koninklijke regeering het plan op touw had gezet. Hoe gemakkelijk Salvatore zich ook had laten misleiden door de schaamtelooze bedrie gerij van Marsucci, hij had toch gezond ver stand genoeg om te begrijpen, dat zulk een ontmaskering die naar zijne meening im mers den werkelijken Kardinaal in eon hoogst ongunstig daglicht moest plaatsen een ware triomf zou zijn voor allen, die tot de partij der oppositie behoorden. Het scheen hem daarom zoo goed als zeker toe, dat Cesari, zoo lig ook maar de minste verdenking koester de, alles in het werk zou stellen, om de ware toedracht op het spoor te komen. In dit ge val was echter de uitslag van het met zorg opgezette plan niet alleen zeer twijfelachtig, maar Salvatore zou, naar zijne meening, aan een nog ernstiger gevaar zijn blootgesteld: de ongenade van monsignore de Fabris. En wat deze tengevolge zou hebben daarvan maakte de Apuliër zich de ongehoordste voor stellingen Hij besloot daarom ieder woord, dat over zijne lippen kwam, met zorg te overwegen en zoo hem niets anders overbleef, liever het krankzinnigste fanatisme te huichelen, dan de gelegenheid aan te bieden tot ontdekking van het listig overleg. In het geheim noemde hij zich een lafaard, wijl hij zich bij het zien van die ernstige, mannelijke gelaatstrekken, zoo had laten overbluffen, en met opzet bleef hij langer het stilzwijgen bewaren, dat het ge volg was geweest van zijne onzekerheid en zenuwachtigheid. Hij hoopte op die wijze bij Cesari den indruk op te wekken van som berheid, onverschilligheid en verbittering. „Salvatore Padovanino", zoo begon de ad vocaat na eenigen tijd te hebben nagedacht, „uwe daad heeft mij verrast." Bjj deze woorden rees de Apuliër onwille keurig uit zijne voorgewende ongevoeligheid op. „Wat?" vroeg hij verbaasd. „Gij kent mij dus?" „Ik zag u op Capri, waar ik de vacantie heb doorgebracht; gij kwaarat met hetzelfde marktschip aan, dat mij naar het eiland over zette. Gedurende den overtocht had ik geen acht op u geslagen, maar toen ik in de rich ting van het stadje voortwandelde, maakte eon vriend mij op u opmerkzaam, want gg weet dat zelf ook wel gij hebt iets bij zonders over u." „En daar ontdektet gij....?" stamelde Salva tore, ontsteld over den beslisten toon waarop Cesari sprak. „Daar ontdekte ik, dat gij een mensch zgt, die tot buitengewone dingen in staat is, een mensch, die verteerd wordt door rusteloosheid, die zonder eenig plan nu eens het eene dan weder het andere doel najaagt, en uwe dwaaste droomen. tracht te verwezenlijken, zoodra het toeval u de gelegenheid daartoe aanbiedt. Ik las op uw voorhoofd, dat gij de kiem in u draagt van groote, roemrijke daden, zoo goed als van afkeurenswaardige cn ik was bang voor u, want het hartstochtelijke in uw blik deed mij vreezen, dat gij niet gemakkelijk van een eenmaal opgevat besluit zijt af te bron- gon. Later zag ik u nog eenmaal aan de zijde van uwe verloofde en toen kwam ik tot de overtuiging, dat ik mij niet bedrogen had. Gij bezit zulke demonische eigenschap pen, dat gij met uwe fantasiën zelfs dat sterke, verstandige meisje tot uwe slavin hebt ge maakt." Salvatore zocht met de hand steun tegen den muur. Hij voelde zijne knieën knikken. Was deze advocaat dan alwetend? Rg San Genaro, het scheen wel zoo! Spjak hij niet thans reeds, terwijl Salvatore nog geen woord over de lippen had gebracht, bijna onbewim- (Zie het vervolg van het Feuilleton op de Ae pug.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1