't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1704. Zaterdag 15 Juni 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Niet uitvlakken. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JUNI, Zomermaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 38 m. Onderg. 8 u. 23 m. Zondag 16 H. Drievuldigheid. Maandag 17 Dinsdag 18 Woensdag 19 Donderdag 20 Sacramentsdag. Laatste kwartier. Vrijdag 21 Langste dag. Begin var den Zomer. Zaterdag 22 HELDER, 14 Juni 1889. Op a.s. Maandagavond zal door de Nationale Kiesvereeniging «Burgerplicht" alhier een vergadering worden gehouden tot het stellen van Candidaten voor de op Dinsdag 16 Juli a.s. te houden verkie zing van zes leden voor den Gemeente raad. Aan de beurt van aftreding zijn de heerenE. Franken, P. S. Hordijk, H. Janzen Ez., L. F. over de Linden, W. J. Maalsteed en W. J. van Neck. Volgens de bepalingen der kieswet, zijn de aftredenden herkiesbaar. Door den eerstaanwezenden inge nieur der Genie alhier werden jl. Woens dag de navolgende werken aanbesteed 1. Het verbeteren van gemeenschaps wegen in de stelling van den Helder (ra ming f 8000). Ingekomen van dit werk 10 biljetten, als van de heeren A. Bosad. f 8790,J. Duinker, f8700; G. D. v. Doorn, te Amsterdam, f8550; Gebrs. Klein, f8500; A. Graaff, f8000; P. Spruit, f7960; G. Moorman, f7950; H. Wijker, f 7899D. de Vries, t 7380 en Gebrs. Janzen f 7218. 2. Het doen van verbeteringen van ondergeschikt belang aan het fort op de Harssens" (raming f 5500). Ingekomen 7 biljetten, als van de heeren J. Duinker, ad. f6300 G. D. v. Doorn, van Amsterdam, f 6025Gebrs. Klein, f6000; P. Spruit, f5580; H. Wijker, f 5560 G. Moorman, f 5510 en D. de Vries, f5200. Z. M. heeft bij de d.d. artillerie- schutter jj benoemd tot kapitein a la suite G. T. von Oterendorp, thans lste luite nant tot lste luit. J. E. de Jongh, thans 2de luit.tot lste luit. a la suite C. Stammes, thans 2de luit.tot 2de luit. A. van Dissel, J. C. Slis, D. A. G. Yas- tenou, allen thans 2de luit. a la suite, en J. H. van Dale. Benoemd tot heemraad van den pol der Eierland op Texel, de heer A. Ko ning Jz. Meermalen is opgemerkt, dat de plantengroei in zee gelijken tred houdt met den groei op het land. Dit blijkt ook nu weer in de wierwaarden van de Zuiderzee, welke over het geheel met breed, welig zeegras rijkelijk zjjn begroeid. Naar men verneemt, heeft de minis ter van oorlog het rapport der staats commissie voor de regeling van den mi litairen dienstplicht in handen gesteld van de inspecteurs der verschillende wa penen, ten einde hierover advies uit te brengen. Dinsdag werd te IJmuiden het Nederlandsche stoomschip Amsterdam van de Ned.-Amerikaansche Stoomvaartmaat schappij geschut, onder toezicht van den ingenieur bjj den waterstaat de Bruijn. De Amsterdam is 127 meter lang; de lengte van de groote sluis is 120 meter. Het schip werd in de sluis gelegd vóór de binnenvloeddeur. Toen het water binnen en buiten gelijk was, werden de binnenvloed- en ebdeuren geopend en een sleepboot trok het schip uit de sluis, waar na terstond de buiten-ebdeuren gesloten werden. Hiermede is het bewijs geleverd, dat bij goed weder schepen, langer dan de groote sluis, met succes kunnen worden binnengelaten. Het fraaie viermast stoomschip zal zeker aller aandacht trekken. Het deed in 12 dagen de reis van New-York naar Amster dam. De haringvangers zijn dezer dagen van Maassluis naar de Shetlandsche ei landen vertrokken om met de visscherij een aanvang te maken. Binnen korten tijd kunnen wij dus de nieuwe Hollandsche haring verwachten. De heer P, J. Bakker heeft met gunstigen uitslag het aanvullings-examen afgelegd als stuurman voor de groote stoomvaart. Te Kaldenkirchen zijn dezer dagen twee dames uit Yenloo gevangen geno men, die sinds geruimen tijd eiken dag in hare tournures 200 sigaren binnensmok kelden. Yoor het Ambtsgericht te Lobberich zullen zij zich te verantwoorden hebben. Dinsdagavond is te Harderwijk aan gebracht het lijk van een tot na toe nog onbekend manspersoon, dat drijvende in de Zuiderzee is gevonden. Daar het lgk in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde, is het overge bracht naar de gemeentelgke begraafplaats. Het vermoeden bestaat, dat de onge lukkige een schippersgezel was. Op het Nicolaaskerkhof te Utrecht heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Een detachement werkers van de ves ting-artillerie aldaar, onder toezicht van een sergeant en een korporaal, kwam van de Nicolaasstraat met een munitiewagen, en draaide met snelle vaart den hoek van het Nicolaaskerkhof op. Yermoedelgk doordien de draai te kort genomen werd, ging de wagen de stoep op van het hoekhuis en overreed daar drie kinderen van 12, 2 en 1 jaarvan het oudste werd een der armen verbrijzeld, terwijl van het tweede een arm gebroken werd en de schouder* gekneusdhet jongste werd slechts weinig bezeerd. Een geneesheer verklaarde, dat het oudste kind den arm zal moeten missen. Een werkstaking in het klein is dezer dagen beproefd op de steenfabriek van den Heer Janssen, te Ooi bij Nijme gen. Negen arbeiders wenschten betaling per dag in plaats van per week. Boven dien voegden zij bij het uiten van dezen wensch eenige bedreigingen aan het adres van den baas der fabriek. Deze gaf daar van kennis aan zgn patroon, die te Nij megen woonachtig is, waarna uit Nijme gen een politiemacht, bestaande uit 2 ijks- en 2 Gemeenteveldwachters, ter bewaking naar de fabriek werd afgezon den. De onwillige arbeiders werden nu verwijderd en de overigen, ruim tachtig in getal, arbeidden rustig voort. Terwijl den eersten Pinksterdag eenige jongens te Deuteren bezig waren met schommelen, gevoelde zich een hun ner onwel worden en zeide dit zijn ka meraden. Onmogelijk was 't echter om den schommel eensklaps stil te houden en be doelde jongen viel er uit op den grond willende opstaan, kreeg hij de plank van den schommel tegen zijn hoofd, waardoor een ernstige schedelbreuk ontstond, waar aan de ongelukkige Maandagochtend over leed. Yolgens rapport van den gezag voerder van het s.s. Amsterdam", van New-York te Amsterdam gearriveerd, passeerde men Vrjjdag 7 Juni, op 49° 16' NB. en 22° 52' WL., een in volle vlam staand zeilschip, genaamd «Patriot Queen", alleen de fokkemast stond nog waaraan een vlag geheschen was, half blauw en half rood, met de letter S in het midden. We stoomden er dicht langs, doch bespeurden niemand aan boord. De 21-jarige Fransche wees met een klein gebrek doch een vermogen van 420000 francs schijnt nog geen passende Partij gevonden te hebben. Althans dezer dagen werd zjj bij advertentie in de N. R. Ct. wederom ten huwelijk aangebo den. Achter zulk een annoncé schuilt na tuurlijk een bedrog en daarom zij trouw lustigen aanbevolen te informeeren, al vorens geld aan de huwelijksmakelaars te zenden. Ten bewgze welk een omvang de vischhandel te Rotterdam in de laatste jaren heeft verkregen, kan dienen, dat gedurende 1888 alleen per Staatsspoor van Rotterdam naar plaatsen in het bin nenland werden vervoerd 586,200 KG. visch en naar het buitenland 6,891,458 KG. De uitvoer van haring naar Duitschland verminderde belangrijk, tengevolge van den lagen prijs, welke aldaar voor dat artikel betaald wordt. Was de groote aanvoer hierop van invloed, voor een deel ook is die lage prijs" te wijten aan de bescherming, welke de Duitsche Re geering aan de Duitsche visschers verleent door de bepaling, dat de visch met Duitsche visschersschepen vrij magworden ingevoerd. De opbrengst van de visch bij den af slag op de visehmarkt te Rotterdam be droeg totaal f 222,939. Door de een of andere oorzaak heeft Maandagavond het licht van den vuurtoren te Scheveningen ongeveer een half uur stilgestaan. Een onderzoek wordt inge steld, daar een herhaling hiervan zeer noodlottig voor zeevarenden zou kunnen zgn. Tweeden Pinksterdag, 's avonds om streeks half tien, is een man die op het perron te Haarlem stond te wachten op den trein naar Amsterdam, door het vreeselgk gedrang van het perron ge raakt en onder den binnenkomenden trein gevallen. Hg was onmiddellijk een lgk. Vijandelijkheden te Edi. Aan een schrijven uit Atjeh aan het Han delsblad over het gebeurde te Edi ontleenen wij het volgende: In 't eind van April werden patrouilles van de benting te Edi (Oostkust van Atjeh), be schoten, evenzoo de van het schijfschieten te- rugkeerende troep. 't Bleek dat talrijke benden gewapenden in den omtrek zwierven, meest lieden, afkomstig van Perlak, misnoegd over een kruistocht, die eenigen tijd geleden plaats gehad heeft dooi de Macasser en Samarang en waarbij kruit werd buitgemaakt. Op 10 Mei werd de officier van piket van de Macasser, luitenant jhr. Wichers, op weg van het zeestrand naar de benting beschoten. Hij was vergezeld van een geleide, 20 man, en leed geen verliezen, maar schoot terug. Zijn terugtocht langs de landzijde was afgesneden, zooals bemerkt werd op een verkenning, die de kapitein van de benting deed instellen. Die verkenning had een klewangaanval te door staan en kreeg 5 gewonden. Zij velde 20 vij anden en retireerde met looppas. Luitenant Cornelius onderscheidde zich bij dio gelegen heid. De Macasser bracht de tijding naar Oleh-leh. Op 4 Mei embarkeerden 2 compagniën in fanterie, een sectie artillerie, met de noodige genie en ambulance. De overtocht had plaats met de Gouverneur-Generaal Landsberge van de N.-I. S.M., de Condor en Albatros van de Gouvernements-Marine en de Macasser. Yan de Bromo gingen mede 20 man, onder luite nant jhr. Roëll, ter versterking der landings divisie van de Pontianak en Macasser; luite nant-kolonel De Bank Lanliorst commandeerde den troep. Den volgenden dag vertrokken per Zeemeeuw nog 75 man infanterie. Den 5 Mei te Edi aangekomen, gingen de troepen van de Lansberge en Condor aan land en namen stelling aan de monding der rivier. Den volgenden dag debarkeerde de overige landmacht. Kaptein Hanse maakte een om trekkende beweging, waarbij de vijand 60 e\ 70 dooden dooden kreegwij hadden 6 licht gewonden. Den 7 Mei werd rust gehouden, maar den 8 begon de generale opmarsch reeds 's mor gens vroegde marine ingedeeld in compag niën onder commando van kaptein In 't Veld officieren waren luitenants ter zee Hoven, jhr. Wichers en jhr. Roëll. Een compagnie Europeesche militairen werd chargeerende plotseling overvallen door uit kuilen oprijzende Atjehers, ongeveer 200 in getal. Er ontstond een wijfeling, men schrok, retireerde. Kaptein Moellenger en luitenant Gaade bleven met een twintigtal manschappen staan. De eerste werd lichtelijk verwond met een patjol, de tweede helaas gedood doorkle- wanghouwen,terwijl hg juist een slag voor den kapitein pareerde en, na verscheidene vijanden te hebben neer gelegd, een radja bij den kraag had. Spoedig herstelde de com pagnie zich van den schrik en viel den vijand aan. De Amboineezen snelden ter hulp. Meer dan 100 vganden werden op de plaats gedood. Hij trok af en werd tot in den boschrand na gezet. Behalve luitenant Gaade hadden wij 8 dooden en 17 gewonden aan onze zijde. Onder de vijandelijke dooden vond men o.a. ook twee vrouwen. De vgand was slechts gewapend met don derbussen, klewangs, patjols en ander tuig, maar zeer fanatiek, dapper, vol doods-ver- achting. Den volgenden dag had weder een aanval plaats, waarvan nog geen bijzonderheden be kend zijn. Den lOden Mei werd van Kotta Radja per Albatros nog een compagnie versterking gezonden en 40 cavaleristen per stoomboot Kongsee. Bij het uitbaggeren van de Medway zgn eenige belangwekkende relieken voor den dag gekomen, herinnerende aan het onaangename bezoek, dat de Hollandsche vloot onder de Ruyter aan Engeland bracht. Onder andere zgn de kiel van een Hollandsch schip en een gedeelte van een luik naar boven gebracht. In het geheel heeft men reeds genoeg gevonden om 2 lichters te vullen. Daaronder is ook een ronde kogel, 7 Engelsche ponden wegende. Als oorzaak van het spoorweg-on geluk bij Stobbegat wordt nu opgegeven, dat de rails door de hitte uit- en opgezet waren en die aan de oostzgde van de lijn geheel krom zgn geloopen. De justitie onderzoekt de zaak nauwkeurig. Tegen zwarte rouwsluiers van Duitsch fabrikaat wordt door een medewerker van het Hbl. van Antw. gewaarschuwd. Ver scheidene dames te Berlijn kregen, vol gens hem, oogziekten door het dragen van zulke sluiers, welke met een schade lijke stof zwart geverfd moeten zgn. Dezer dagen is te Constantine een troep van 1500 burgers met tasschen, zakken, flessehen en den noodigen mond voorraad uitgetrokken om de sprinkhanen, die daar groote schade aanrichten, uit te roeien. Zij werden met tromgeroffel bijeenge roepen op de Place de la Bréche en door de politie gerangschikt. Daarna vertrok ken zij in drie af deelingen op de jacht, die bij de groote hitte en den warmen wind, waardoor het heete zand in wolken w ordt opgejaagd, alles behalve aangenaam is. Natuurlijk big ven dit jaar, na het juichen over de heerlijkheden van den vroegen zomer, de klachten over de bui tengewone warmte niet uit. Yooral te Berlijn moet men het hard te verantwoorden hebben. De hitte is er zoo groot als nooit te voren om dezen tijd van het jaar. Er kwamen reeds een aantal gevallen van zonnesteek voor. Donderdag jl. alleen reeds 6, en ook ver scheidene gevallen van hondsdolheid, door zonnesteek veroorzaakt. Yoorts waren Woensdag de rails van de tramwegen te Berlgn op sommige plaatsen zoo uitge zet, dat het verkeer gestaakt moest worden. Yolgens de Truth heeft koningin Victoria zich in den laatsten tijd veel vuldig bezig gehouden met het regelen der formaliteiten van de koninklijke begrafe nissen en in het bestaande formulier een groot aantal veranderingen gemaakt. Zeis de soort van doodkisten, die gebe zigd moet worden, is in alle bijzonderheden voorgeschreven. Het balsemen is voortaan verboden. Ingezonden. De a. s. Verkiezing voor den Gemeenteraad begint de noodige be langstelling te wekken. In verschillende ge meenten heeft men zich reeds aan 't werk gezet om Candidaten aan tc wgzen, door de aftredende leden opnieuw aan te bevelen, of naar andere Candidaten om te zien. In de dezer dagen gehouden vergadering der Liberale kiesvereeniging te Schagerbrug, heeft zich het feit voorgedaan, dat de heer Burgemeester zich ongezind verklaarde, om zich eene candidatuur voor 't lidmaatschap van den Raad te laten welgevallen. ZEd. Achtb. gaf als reden op, dat de Burgemeester boven de partijen behoort te staan en dat hij het daarom niet wenschelijk acht, dat hij door de eene of andere staatkundige partij als Raads lid wordt aanbevolen. Steller dezer acht dit zeer goed ingezien van den Burgemeester en gelooft, dat het voorbeeld, door den heer Hulst gegeven, alleszins aanbeveling verdient, ook bg andere titularissen. Een ander punt, waarover men in bedoelde vergadering gesproken heeft, isde vermeer dering van de stembureaus, 't Gaat niet aan te willen, dat een kiezer uren afstand zal af leggen om zijne stem uit te brengen. En ook in de gemeente Helder is vermeerdering met nog éen bureau zeer wenschelijk. Deze ge meente is tamelijk uitgestrekt. Een aantal werklieden, die nu ook kiezers zijn, kunnen zoo moeielijk een deel van hun kostelijken vrgen tijd tot een wandeling naar een afge legen lokaal afleggen, 't Is dan ook te hopen, dat de Raad besluite, gehoor te verleenen aan 't verzoek, bij hem ingekomen, om niet minder dan twee bureaux te hebben, éen bv. aan of nabij de Weststraat en éen in de Bouwzaak De deelneming aan de stemming zal door zoo danige bepaling zeer zeker toenemen. Helder, 12 Juni '89. P. Toen 'k tot de schooljeugd nog behoorde, En op de lei geschreven had, Was 'k vaak bevreesd, dat door een ander, Die al te kort soms bij mij zat, Het schoolwerk uitgewischt zou worden. 'k Zei daarom somtijds tot zoo'n guit: «Wees toch voorzichtig, blgf maar zitten, En vlak het asjeblieft niet uit". o Dat woord der school is in deez' dagen Bij 't volk een stopwoord, hier en daar; Zelfs Kees gebruikt het. Gistren roemde Hij al de deugden van zijn Saar: »Ze is lief en schoon, en op de spaarbank", Zei hij, «heeft zij 'n mooien duit, En ook een erfenis te wachten Ja, vlak die asjeblieft niet uit!" o Een man, die nimmer drank gebruikte, Nam telkens veel camillen mee Uit de apotheek, en in den trekpot Bereidde hij daarna dan thee. Laatst zou 'k van die camillen proeven, En deed een teugje aan de tuit, Het bleek jenever-grog te wezen Nou, vlak dat asjeblieft niet uit! o Jan zag een aardig weduwvrouwtje, En voelde zich tot min ontgloeid. Hij kon haar nietmaar 't knappe wijfje Hield hem met alle macht geboeid. Jan vroeg„Juffrouw, hebt gij ook kleintjes?" Zij sprak»'k Heb al mijn tiende spruit". Jan dacht: „Bah, tien!" en was genezen; Maar vlak zoo'n tiental ook eens uit! o 't Is werkelgk een mooie vrede Waarin Europa zich verblijdt, Nu elke natie zich zoo schgnbaar Alleenlijk aan den oorlog wijdt. Zoo eischt elk jaar nog grooter sommen, Yoor wapens, forten, pantsers, kruit. Zoo'n vrede is wel wat al te kostbaar Vlak hem dan maar veel liever uit. o Piet dronk nog al een stevig spaantje, En was kgflustig dan van aard; Laatst greep hij, met een flinke roes in, Een forschen diender bij den baard. Proces-verbaal was het gevolg toen. Piet zei„'k Sloeg jou wel op je snuit, Mijnheer de diendermaar ik bid je, Vlak dat proces-verbaal toch uit". o Voor de eerste twist in 't echt'lijk leven, Moet men zich wachten wat men kan Want wordt aan 't kijven toegegeven, Dan is dra de echt voor vrouw en man Een hel op aard. Het samenleven, 't Welk men als bruidegom en bruid Begint, is van te hooge waarde Dat vlakke men maar zoo niet uit! Marine en Leger. De luitenant ter zee lste klasse A. A. van der Mooien en de officier machinist 2de klasse C. F. Brast, sedert eenige maanden gedetacheerd ge weest te Kiel, om tegenwoordig te zijn bij den aanmaak en de beproeving van torpedo's, zijn van hunne commissie teruggekeerd en geplaatstde eerstgenoemde bij de inschietplaats in zijkanaal F. van het Noordzeekanaal, en laatstgenoemde bij het centraal-vischtorpedomagazijn op 's rijkswerf te Amsterdam. Z. M. heeft den heer W. H. C. G. Keijzer, arts, met ingang van den 16n Juni a. a., benoemd tot off. van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht. De luit. t. z. Ie kl. B. J. G. Volck, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-ac tiviteit gesteld. De adelborsten van het oudste studiejaar zijn Dinsdag op Zr. Ms. stoomkanonneerbooten Ever en Gier overgegaan, ten einde een practisohen stoomoefeningstocht op de Zuiderzee te doen, tot ongeveer 20 Juli, waarna den 24en d. a. v. het practisch eindexamen voor de commissie tot het examineeren van zeeofficieren, onder presidium van den gepens. vice admiraal F. A. A. Gregory, door hen zal worden afgelegd. De adelborsten der 2e afdeeling van het Kon. Inst., die geen overgangs-examen behoeven af te leggen, zijn Dinsdag op Zr. Ms. instructie vaar tuig XJrania geëmbarkeerd, voor een oefenings tocht op de Zuiderzee tot 22 Juli a.s. De Urania, Ever en Gier hebben gezamelijk de haven van Nieuwediep verlaten, teneinde de instrnotiereis te vervolgen. Met 1 Juli a. s.a. den officier van adm. lste kl. J. C. Kluit, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f1093 's jaars, en voor werkelijk verblijf in mi litairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, eene verhooging van pensioen van f 675 's jaars en b. bevorderd tot officier van adm* 2e kl. P, A« Molenaar,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1