't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. GaJanteriëii, Byonteriën, AMSTERDAM NIEUWEDIEP GEBRS. BONNIER, Eerste Blad. P. DE GEUS, No. 1709. Woensdag 3 Juli 1889. Zeventiende Jaargang. DE KEBMIS. NIEUWSTIJDINGEN. Advertentiën. Effecten. A. KOOMEN Jzn-, Me versche lMen Meisreezel a 33 Ct. per pond. Poiie Worst a 35 Ct. per pond, bij 10 pond fraaco Ié. 1BRUINEMAN, Anna Panlowna. Best VOEBMEEL, BÜ L. BUTEB, Vijzelstraat. d m A. BEBGEB, Mr. Timmerman. Geachte Plaatsgenooten Jp. DB. IDE BEEB. zijn dit jaar weder op de Heldersche Kermis met hunne fraaie collectie StandplaatsKanaalwei, teieniver den Heer BUIS, (Sociëteit Eendracht). KermisJe^Helder» Hg Milffl Bessenwiln. P. OETELMS, Binnenhaven. Schroefstoombootdienst Van af heden tot einde September dage- lijksche afgifte vanGOEDKOOPE RET0UR- BILJETTEN, 7 dagen geldig. Ie Kajuit f 1.50, 2e Kajuit f 1. C. SCHAGEN, K E R M 1 S. Hoofdgracht K 85. Aan onze geabonneerden wordt beleefdelijk verzocht, 't abonnementsgeld Vlie gend Blaadje«, (tweede kwartaal 1889), te willen overmaken in postzegels of per postwissel, vóór 5 Joli. DE UITGEVERS. Wanneer de maand Juli nadert, wordt 't bij- ■onder levendig in onze goede veste. Een schaar vreemde trekvogels strijkt hier neder, waardoor de opgewektheid der jeugd zichtbaar stijgt. De vreemdelingen komen in wagens en schuiten van allerlei soort en kiezen zich een plaats, waar ze hunne tenten voor eenige dagen opslaan. Hoe wel ze allen hier met hetzelfde doel komen, na melijk de ingezetenen te verheugen, kan men ze toch niet over een kam 'scheren; er is hier ook al aristocratie, burgerstand en plebs. Elk dier vreemdelingen komt in de hoop hier goede zaken te maken en met een welgevulde beurs te ver trekken. Of die verwachting zal bevredigd wor den? Hierop willen we liefst nog geen antwoord geven. Intussehen hebben we respect voor 't goedgeloovig vertrouwen, dat die menschen in de wichtigheid onzer beurzen stellen. Dat vertrou wen mag inderdaad groot genoemd worden, want om te beginnen hebben we hier ditmaal een opera en drie schouwburgtenten. Volgt ons ook nu eens met welwillendheid, ge achte lezers en lezeressen, zooals we van u ge woon zijn, en plaats u met ons voor Tivoli. Wat een heerlijk plekje, nietwaar P Prachtig geboomte en een sierlijke tuin geven u de overtuiging, dat hier ook wel wat groeien wil. En te midden van dat groen, door lommerrijke boomen beschaduwd, verrijst daar voor uw oog een tempel der kunst, onder den titel van flollandsche Opera uit den Parksohouwburg van Amsterdam, directeur en stichter J. C. de Groot. Men heeft de campagne geopend met Faust, dat altijd puik blijvende meesterstuk van Gou- nod, en zal hedenavond opvoeren Hamlet, van Ambroise Thomas. Van 't repertoire hebben we n in een vorig nummer reeds melding gemaakt. Reeds ten vorige jare mocht de directie er varen, dat goede wijn geen krans behoeft. 't Hollandsch Tooneelgezelschap onder directie van den heer A. van Lier geeft zijne voorstel lingen in een sierlijke schouwburgloge op 't Nieuwekerk-plein en opent de reeks hedenavond met „Het geheim van een huurrijtuig." Dit aan grijpend drama, dat zooveel achtereenvolgende malen te Londen en te Amsterdam is opgevoerd, zal ook hier ongetwijfeld bezoekers lokken, te meer, daar 't nog voor de meeste onzer nieuw is. De ridders van den Nevel, dat Woensdag op *t programma voorkomt, we herrinneren ons nog de eerste opvoering in de dagen oneer jeugd, had destijds een uitbundig succes. Als iets nieuws zal dit gezelschap woensdag en donderdag kindervoorstellingen geven, die, afgaande op 't programma, wel naar den smaak van 't jeugdig publiek zullen zijn. Voor 't eerst treden hier als directeuren van den Nederlandschen Schouwburg op de hoeren Henri van Kuijk en Willem Potharst, die beiden als acteurs reeds jaren geleden hunne sporen verdiend hebben en bij ons publiek goed aange schreven staan. Heden- en morgenavond geeft men daar Barnes van New-York, een boeiend melodrama. Gaarne wenschen we den nieuwen on dernemers toe, dat hunne sierlijke en ruime schouwburgtent in de Spoorstraat iederen avond moge gevuld zijn en durven een bezoek geruste- lijk aanbevelen. Een vierde kunsttempel is verrezen tegenover 't Centrum en wel onder directie van den heer W. Hart. 8teeds wist die directeur boeiende stukken te kiezen en mocht bij vroegere gele genheden den bijval van Helders tooneelminnend publiek verwerven. Als de avond is gedaald en de gloeiende zon neschijf in 't koele zeenat is verzonken, wan delt dan eens met ons naar Tivoli en treedt de ruime zaal binnen. Daar verwacht ons de heer 8troober, sinds jaren een oude bekende, met een gezelschap célébriteiten, dat u aangename uren weet te doen doorbrengen. 't Is eiken avond druk bezet, 't Aantrekke lijkste nummer van 't programma is ongetwijfeld „Een muzikaal waschhuis", een allerkluchtigste pantomime, waarbij muziek wordt gemaakt op allerlei onmogelijke voorwerpen. Bijzondere in genomenheid werd door 't publiek betoond bij de werkzaamheden van Eraulein Ernist, die met de grootste bevalligheid hare toeren als equilibriste en jongleuse verricht't panopticum van de be- roemste mannen van den tegenwoordigen tijd, door Henry de Vrij en miss Wanda; de buiten gewone kunstverrichtingen met gedresseerde duiven, door miss Mariette; Ipigenia, plastische standen monsieur Ricardo met zijn gedresseerden hond ene. De heer Stroober kan met zijn gezelschap uitstekend voor den dag komen. In 't logement De 8ter treedt iederen avond 't café-concert-gezelschap op van den heer D. Fierlier, van Rotterdam, 't Druk bezoek aldaar is wel een bewijs dat men er den tijd aange naam doorbrengt. Op 't Westplein treffen we 't Théatre Cham- bly aan. Die kermis wil houden mag niet ver zuimen daar een voorstelling bij te wonen. De werkzaamheden van den heer Chambly zijn van dien aard en zijne kunstvaardigheid heeft zulk een hoogte bereikt, dat hij zich met recht den titel mag geven van „Emperor af all prestidigi- tateurs." Dat de kunstverrichtingen van The Harrison troup zulk een daverend applaus ver wierven, verwondert ons niet, want in hun genre zullen ze moeielijk overtroffen worden. Een aar dig ballet wordt steeds aan 't slot van iedere voorstelling geven. Wie kent Whery's Honden- en Apenthéatre niet? Reeds meermalen bezocht dat gezelschap viervoetige en vierhandige kunstenaars onze ker mis en had altijd veel aantrekkelijkheid, voor namelijk onder de jeugd. De dresseur der dieren is dan ook werkelijk bewonderenswaardig en al is men genoodzaakt een kleinen omweg te maken, ten einde op de stand plaats, de gedempte Oostsloot te komen, men zal zich de moeite niet beklagen. Voor de eerste maal zien we alhier op 't Mo lenplein de tentoonstelling van de meesterstukken van Couprant, waar ons de wonderen der voor uitgang worden getoond. De meesterstukken van dien directeur, op mechanisch gebied, electrisch verlicht, zijn 't beschouwen wel waardig. Insgelijks iets nieuws is Bssch's origineel Mag- neta. Zoowel ouden als jongen kunnen hier iets merkwaardigs zien en zich aangenaam bezighouden. Ook Frohn's wereldberoemd Nederlandsch Co- losseum, op 't Westplein, biedt iets fraais aan. Galerijen van beroemde en beruchte personen, historische groepen enz., worden ons daar voor gesteld en ten slotte bewonderen we den spreken den auton^at of 't hoofd van Cagliostro. In de rij der kramen vinden we weer een aantal oude bekenden, die ons maar niet kunnen vergeten. Zie eerstens de sierlijk geëtaleerde uitstalling der Gebroeders Bonnier. Daar staat weer de oude Dirk Visser, met zijn lekkere worst, paling en zalm, alsmede onze plaatsgenoot Sel derbeek, die ook in dergelijke artikelen handelt. Beide laatste ondernemers hebben ook welin gerichte koek- en suikerwerkkramen. In de laatstgenoemde artiken kan ook de wed. Haak meedoen, die zelfs haar waar in een dich terlijke ontboezeming annonceert. Onder die oude bekenden rekenen we ook den uitmuntenden wafelbakker P. Bonkamp, alsmede de wed. H. van Rijken en H. v. d. Kam met hunne welsmakende poffertjes. Haast zouden we vergeten melding te maken van de Wed. P. Koppen, en toch kan hare waar de concurrentie gerust volhouden. Wat een sierlijke uitstalling van nuttige en fraaie dingen treft ons oog, wanneer we de rijen der kramen langs wandelen. Maar men behoeft niet juist bij vreemden te koopen, Onze plaats- genooten zijn ook in deze dagen gesorteerd en kunnen de concurrentie volhouden. Leest maar eens met aandacht de advertentiën, die gedurig bij ons voorkomen, dan zullen u de namen „De Roode Kous," van Jacques van Róosendael, „Koppen's Verkoophuis," „De Concurrent"en an deren, overtuigen, dat we niet teveelgezegd hebben. Zijt ge door al dat heen en weer drentelen wat vermoeid geworden, en hebt ge trek gekregen iets te gebruiken, loopt dan maar binnen in de bekende kraam van Lemeur Consael de Paris, waar ge u aan allerlei wafelen vergasten kunt, of wilt ge iets dat beter in de maag staat, ga dan bij Reis oploopen, die is vau 't noodige goed voorzien. Maar rijt ge nog onvermoeid en een liefhebber van dansen, wandelt dan naar Musis Sacrum daar is goede muziek, of is u dat te ver, bij den heer M. P. Polak, over de Mosterdbrug, is ook goede gelegenheid. Wat verder iedere kermis medebrengt, vindt ge ook hier, als draaimolens, schommelschuitjes, een electriceermachine, krachtmeters, teveel om te noemen. De duizend-bloemengeur, die u hier en daar in den neus komt, geeft te kennen, dat ge een kraampje passeert, waar gebak in olie wordt geprepareerd. Onder 't wandelen wordt uw oor somtijds ge streeld of verscheurd dat is een kwestie van smaak of van fijngevoeligheid, door de mu ziek, die u van alle kanten tegenklinkt. Maar dat behoort nu eenmaal bij een kermis en dus zijt ge verplicht er u in te schikken. Misschien hebben we hier en daar iets over 't hoofd gezien, maar dat zullen onze lezers en lezeressen wel beleefd willen verschoonen, in aanmerking ge nomen de drukte, waarvan we met kermis ook ruimsohoots ons deel hebben. Bij voorbaat dank gezegd voor 't geduld, wanneer ge ons uitgebreid verslag ten einde toe hebt doorlezen, en tot klinkend bewijs van onzen dank wenschen wij u Pleizierige Kermis. Zitting van den Raad der gem. Texel, op Zaterdag 29 Jool 1889. De voorzitter opent de vergadering. Afwezig de heeren Coninck Westenberg, P. Boon en T. M. Zijm. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de Kas van den gemeenteontvanger is, nagezien en in orde bevonden. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt gelezen een missive der 30 gemeen schappelijke polders, behelzende het bericht dat de Lange weg van af de Waal tot het Oude- Schild gereed is, en verzoekende om de toe gezegde bijdrage van f 500,00 aan den pen ningmeester uit te betalen. Wordt goedgekeurd. Een ingekomen rekwest van eenige Kiezers van Oude-Schild, Oosterend en de Cocksdorp, verzoekende om voor de a.s. verkiezingen al daar stembureaux te plaatsen. Het rekwest van de Cocksdorp wordt ter zijde gelegd omdat het niet op zegel was. Omtrent Oude-Schild en Oosterend wenscht de voorzitter, vooral met het oog op den kor ten tijd, dit over te laten aan B. en W. ten einde te onderzoeken hoe dit het geschiktste kan geschieden, waarop later door hen rap port zal worden uitgebracht. Aangenomen. Verder een rekwest van Melle Zegel, te Oude-Schild, verzoekende om een garnalen- kokerij te mogen oprichten. Van eenige in woners van Oude-Schild was ook een rekwest ingekomen, waarin deze verzoeken het niet toe te staan. De voorzitter verzoekt dit te stellen in han den van het dagelijksch bestnur, teneinde de zaak te behandelen als zaken of inrichtingen waartegen bezwaren kunnen worden inge bracht, zooals smederijen, bakkerijen, enz. Wordt goedgekeurd. Wordt gelezen een verzoek van G. Geus, te de Waal, om den grond achter zijn huis aan den Burg, toebehoorende aan de gemeente, in eigendom te bekomen. Aangezien het den voorzitter gebleken is, dat meer personen grond der gemeente in gebruik hebben, wenscht hij een nauwkeurig onderzoek in te stellen, ten einde later te bepalen op welke voor waarden die grond in eigendom kan worden verkregen. Wordt goedgekeurd. Een verzoek van C. A. Eelman, om vrij te zijn van hondenbelasting, daar zijn hond al leen gebruikt wordt als als karnhond. Wordt geweigerd. De voorzitter doet mededeeling van een concept raadsbesluit, opgemaakt door B. en W. behelzende verplaatsing der School van Midden Eijerland naar het terrein gelegen be westen de hoeve /Ruimzicht". De voorwaar den waarop de grond voor de nieuwe school verkrijgbaar is, gaf aanleiding tot eenige dis- cussiën. De heer C. P. Keijser meent dat de prijs van f25,00 'sjaars te hoog is en zegt dat er op billijker voorwaarden grond is te bekomen. De heer D. C. Loman zegt dat dit geen reden is om het te nemen besluit niet goed te keuren, daar in het besluit toch de juiste plaats niet wordt aangewezen. Hier na wordt met algemeene stemmen het con cept besluit goedgekeurd. Daarna wordt de vergadering eenigen tijd gesloten ter bespreking reclames hoofdelyken omslag. Na heropening niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. HELDER, 2 Juli 1889. Bij de jongste begrooting van Ma rine van het loopende jaar werd een som van f 700,000 toegestaan als eerste ter mijn voor den bouw van een pantserdek- schip, dat, zonder artillerie, in zijn geheel f 2,100,000 zou moeten kosten. Het is thans gebleken dat bedoeld schip niet voor laatstgenoemde som geleverd kan worden. De onderhandelingen toch, dienaan gaande met een der groote fabrieken ge voerd, leidden tot het besluit om aan de drie groote binnenlandsche fabrieken prgs te vragen, en de minste aanbieding bleek een som van f2,557,000 te bedragen. Het verschil tusschen de benoodigde som en de raming laat zich onder meer voor een deel verklaren door een sedert de behandeling der begrooting in bet oorspronkelijke plan aangebrachte wjjzi- ging, ter verkrjjging van een vergrooting van het volkslogies, verbetering der berg plaatsen en vermeerdering der reserve water verplaatsing, tot waarborg om den diepgang niet de 60 dM. te doen over schrijden, ten gevolge waarvan het schip 0,3 M. wgder en de waterverplaatsing 100 ton vergroot moest worden. Yoor een ander en wel een zeer voor naam deel, moet echter het verschil worden geweten aan de veranderde tijdsomstan digheden, de stjjging van arbeidsloonen, de prgzen van materialen en van de markt voor aanbouw van schepen. De Minister van Marine, ofschoon over tuigd, dat het geprojecteerd schip ook in het buitenland voor geen minderen prga te verkrijgen is, meende toch geen con tract te mogen aangaan zonder de Wet gevende Macht met de onvoldoendheid den eersten raming in kennis te stellen cn haar de gelegenheid te geven de over schrijding daarvan goed te keuren, zjj het ook dat hieruit noodwendig moet voortvloeien een ongewenschte vertraging van de sluiting van het contract. Hoe eerder hiertoe kan worden over gegaan, des te meer waarborg zal er be staan, dat het schip medio 1892 voor den dienst beschikbaar kome. Aangezien uit de begrooting van het loopende jaar niet meer zal kunnen wor den betaald dan nu reeds was toegestaan, wordt bg suppletoire begrooting slechts een verhooging van f 10,000 aangevraagd. In- en verkoop van effecten en loten. Inwisseling van coupons. Nazien van loten. Prolongatiön en beleeningen. Lichtingen van couponbladen, enz. enz. Kanaalweg 169, ten kantore van den Makelaar L. W. P. OUDENHOVEN. In de Melk-lnrich- *tlng van JbGOl7- WENBERGAchter- Binnenhavenblijven de prijzen voortdurend als volgtZOETE MELK 7 Ct. per literGEROOMDE MELK 4 Ct.KARNEMELK 3 liter voor 10 Ct. Versche ROOMBOTER 65 Ct. Melk van eigen Koeien voor Kin deren die aan de flesch zijn en zwakke menschenten hoogste aan te bevelen. f 3,00 en fS,50 per 100 pond, met inbe grip Tan Zak. Kleine MAïS. f 5,00 per mud. Wit en zwart KANARIEZAAD f 18 per mud. HENNEPZAAD, f6,50 per rand. PADDY, per 100 Kilo f9. Weststraat. 33. Weststraat. Van af heden en gedurende de a. s. Kermis. OPRUIMING VAN KINDER-SPEELGOEDEREN, enz. enz. beneden elke concurrentie- Goederen van 30 Ct. voor 26 Ct. 25 29 Hoogere prijzen naar evenredig heid veel verminderd. Weststraat. 33. Weststraat. lO C 0 HFI8EU R. ALLERHANDE 35 Ct. BOTERJANHAGEL 35 PITMOPPEN 40 WEESPERMOPPEN 50 BITTERKOEKJES 50 WELLINGTONS 50 PALEISBANKET 50 HEERENBANKET 50 THEEBANKET 50 N.B, Voor Winkeliers zijn de prpzen bij 5 of 10 pond belangrijk lager. Bestellingen worden spoedig uitgeroerd'." Dagelijks versch bereid. JP. DE3 GEUS, Spoorstraat 396. Helder. De ondergeteekende wenscht zijne geachte cliëntèle in kennis te stellendat hij zijn werkplaats geplaatst heeft naar de SC HA G ERSTRA A T P 379a. hopende door solied werk gepaard met billijke prijzen zich een ieders gunst waardig te maken. ADRES: LangesteegKanaalweg. Daar ik van dit jaar weder voorzien ben van overheerlijke ECHTE JODENKOEK en BOLUSSEN, en alle soorten van Gebak (alle dagen versch), zoo hoop ik door mijn plaatsgenooten met een druk bezoek vereerd te worden, in het Beerenlirnampi o, over den Heer A. Korft, Kanaalweg. Bestellingen worden spoedig bezorgd. Uw Dw. Dienaar, Alle» van ECHTE NATUURBOTER en Kermiskoek. enz. Gedurende de Kermis bestaat er als van ouds in de „NIEUWE OESTER PUT" van JAC. REIS, aan het Molen plein, gelegenheid tot het houden van Diners en het gebruiken van ver schillende ververschingen, tegen zeer billijke prijzen. Roode Bessenwijn 30 Ct. de flesch. Witte 35 Slijters rabat. Tusschenstations naar evenredigheid. Die veel geld voor zijn goed jpi^Wwil hebben, ga naar M. DE *^LEEUW, Oostslootstraatdie koopt met het recht van wederinkoop en geeft de hoogste waarde. PAARDENSTRAAT E 384, AFSLAGER, AANPLAKKER enz., waarvoor hij zich voortdurend blijft aanbevelen. Zeedonzen Bed, Peluw en 2 Kussens 5.50. HOLSMULLER Co.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1