't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT YOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1714. Zaterdag 20 Juli 1889. Zeventiende Jaargang. „Na zwarn strijd"; KALENDERDER WEEK. NIEUWSIJDINOEN. Abonnement per 8 maanden banen de gemeente50 Cent. >3 fr.nco per post75 Afzonderlijke nunners2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Buraaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. A<yertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Berlott We zijn dor aankoop in liet bezit ekomen van een boetenden roman voor ons feuilleton getiteld: waarmede inliet volgende nommer eenaanvany zal warden gemakt. DE UITGEVERS. JULI, Hooiond, 31 dagen. Opkomst deZon 4 u. 8 m. Onderg. n 8 u. 4 m. Zondag 21 Maandag 22 Dinsdag 23 Woensdag 24 Donderdag 25 Vrydag 26 Zaterdag 27 HELDEH9 Juli 1889. De uitslag v verkiezing voor zes leden van den geenteraad op 11. Dins dag gehoudeu, is i volgt Uitgebrachte simeu 739, als op de Heeren E. Franl 617, P. S. Hordijk 610, L. F. Oven Linden 402, W. J. van Neck 396, ^J. Maalsteed 317 en H. Janzen Ez.^ i stemmen allen af tredende leden. Herkozen werd de heeren E. Franken, P. S. Hordlfk, f. Over de Linden en W. J. van ïeck Herstemning oet plaats hebben tus- schen de herent Bakker Hz., W. J. Maalsteed, I Jzen Ez, en D. H. Dietz Voorts v<kr,'en de heeren T. Mooy 169, P. F. anelstein 163, C. E. Plugge 146, S. W. fcoker 136, G. Moorman 74, J. DunselmJ.1, F. Franken 9, D. van Amesfoort o. Stammes 6, L. F. Schil ling 6„ P. uit 5, H. J. Nas, A. G. J. de Vries, Enel, G. de Barbanson, F. Th. de Haaeder 4 stemmen, F. Ries- selman, P. ;elinans, D. Hoogenbosch, J. W. Hatti Raven, J. J. Smit, A. J. de Bunje, (laters, ieder 3 stemmen. Op een grcxantal heeren werden 2 en 1 stemmen jebracht. Toont decomst vau het kiezerskorps in vergelij"' van vroeger merkbare verbeteringph is het nog niet zooals het zijn mo Volgens officiëele telling in Maart 11 het getal kiezers voor den gemeenterai549 dus ruim 800 heb ben het nnoodig geacht van hun recht gebroe maken. Hoe is zulks mogelijk Men ijft ons van Texel Voor deciezing van vier leden voor den gemeeiad, Dinsdag jl. gehouden, ter voorzie in de periodieke aftrediug, waren ingffd 372 stembriefjes. Vol strekte merheid 187 stemmen. Jb. Roe 223, S. Pz. Koning 191, W. KI. B.' 178, T. M. Zijm 177, W. Brans 172;Zijui Tz 146, H. Bruin Jz. 76, J. P. n 54, C. W. Bakker Jr. 53, W. A. Ee 52, M. Stam 16, J. P. Smit 12. O. D. Dikkers, 10, P. N. Bremer 9JL Bremer 8, Kors List 8, G. Geus R. Mentz en S. A. Lap ieder 4, erschillende andere personen 3, 2 en In men. Alzoo sen de heeren Jb. Roeper en S. Pzping, en een herstemming moet plaiebben tussehen de heeren W. Kz. Ir, T. Zijm Mz., W. Brans en C. Zg;. Ter vming in de vacature door het bedaivan den heer Loman, waren ingeleverc stembriefjes, waarvan van onwaardeden verklaard 46 briefjes, alzoo geüitgebrachte stemmen 327. Volstrektirderheid 164 stemmen. Uitgeb: als volgtG. Geus Hz. 135, C. %ker Junior 88, Kors List G. J. O. ikkers 30, S. P. Koning 7. C. M. Kc Slijboom ieder 5 en ver- schillendere personen 3, 2 en 1 stem. Alzoo mming tussehen de heeren G. Geus n C. W. Bakker Jr. Op ringen was de uitslag der gehoudereenteraadsverkiezing op 16 juli 11. agt; Van de 312 kiezers kwamen ter stem bus op 99 kiezers. Op 47 personen wer den stemmen uitgebracht. Herstemming moet plaats hebben tussehen de Heeren J. Jb. Tijsen met 28, J. Ez. Bais met 25, A. Hegblok met 20 en P. Pz. Tijsen met 18 stemmen. Uit deze stemming blgktdat ook daar de eendracht nog lang niet bereikt is. Ongeacht de thuisblijvers, bepaalden de 99 kiezers, die hun recht begrepen, op niet minder dan 47 personen hunne keuze Tegen den ontslagen commies der posterijen alhier V D., die voor de Recht bank te Alkmaar terechtstaat is door het Openb. Min. een gevangenisstraf van 18 maanden geëischt. Uitspraak 23 Juli a. s. Benoorden Texel werden twee schel penschuiten, van Makkum, die nabij de Cocksdorp de vangst uitoefende, door den bliksem getroffen. Van de eene schuit werd de top van den mast afgeslagen, de voorsteven vernield en andere schade aan gericht. Van de tweede schuit werd de mast gesplinterd en de boeg grootendeels vernield. De opvarende hadden gelukkig geen letsel gekregen. Te Callantsoog is bij strandpaal 6 aangespoeld het lijk van een man, in vergevorderden staat van ontbinding ver- keerende, gekleed met flanellen hemd, blauw gestreept overhemd, blauwen borst rok, roode onderbroek en een riem om 't ljjf. Door het zware onweder, dat zich Woensdagmiddag boven de gemeente Scha- gen ontlastte, zijn van den bakker Hos 2 koeien in de weide doodgeslagen. Ook woedde een felle brand in de ge meente Zijpe, nabij de Burgerbrug. Daar werd de groote boerderij van Filmer door brand geheel vernield. Door een onbekende oorzaak brak Dinsdagavond, omstreeks 6 uur, een felle brand uit te Anna-Paulownapolder, in de boerenhofstede »Ngverveld", bewoond door K. Buik, welke geheel door de vlam men werd vernield. Alles was tegen brandschade verzekerd. Ze hebben 'm niet I Het Nieuws spreekt het bericht tegen, dat de vrouwenbedwelmer zou zijn ge vonden. Het laatst daarover verspreide gerucht werpt geen licht op de geheim zinnige voorvallen van vroeger. Maandag werd op den vischafslag te IJmuiden voor 't eerst weder een groo te partij schelvisch Aangevoerd; de visch had reeds eenige dagen in 't jjs gelegen en zag er onoogelijk uit; de prijzen waren bijzonder laag. In dezen tijd wordt ge noemde visch gedroogd en dan veel naar Duitschland verzonden. Smakelijk eten! Dikwijls is er reeds tegen gewaar schuwd om gedurende een onweder onder hooge boomen te gaan staan, doch hoe goed die raadgeving ook moge wezen, enkelen willen er niet naar luisteren. Gedurende een vrg hevig onweder gingen een paar vrouwen te Luxwolde onder een boom staan. Een felle blik- semschlicht doorkliefde het zwerk, onmid dellijk gevolgd door den ratelenden don der, en de beide vrouwen wisten niet wat er gebeurde op dat oogenblik. Na een korte poos bleek het dat de boom stam geheel gespleten was en van een nabijstaand huis de vensterruiten verbrij zeld waren. De vrouwen waren er in zoo ver gelukkig afgekomen, dat de een een langdurige drukking op het hoofd behield en de andere een branderig gevoel in den bovenarm. Men had te Amsterdam op vele bo venhuizen, eer de laatste regens weder een weinig watertoevoer hebben gebracht, in zoo langen tijd geen duinwater gezien, dat men niet meer wist of de kranen open of toe waren. Dit had voor een paar be woners van een huis aan een der zij straten aan Weesperzgde Zondag zeer on aangename gevolgen. De bewoner van het benedenhuis is uit de stad, en die van het bovenhuis was Zondagochtend voor een dag uitgegaan. Het gansche perceel was dus onbewaakt. Nu stond in het bovenhuis de dninwaterkraan in de keuken open, wat niet bespeurd was, om dat er geen water was. In den loop van den Zondag steeg echter de drukking het watér stroomde allengs rijkeljjk uit de kraan de gootsteen was verstopt of kon de rijkelijke gaven der Duinwater maatschappij niet verwerken, *en het wa ter zocht zijnen weg, eerst door het bo venhuis, waar het door de plafonds en langs de behangsels liep, alsof er boven een brand werd gebluscht. Terwijl van het benedenhuis de sleutel aan een der buren in bewaring was gegeven, bleef het bovenhuis gesloten, en kon men de onheilbrengende kraan niet sluiten, eer een wakker man zich door een dakven sters den toegang had verschaft. De wa terschade in het benedenhuis is aanzienlijk. De kosten der doleerendon te Maas sluis over den geheelen loop van hun proces tegen de hervormden, worden be groot op f26 000. In het geheel hebben thans 17 le den der Vereeniging voor Lijkverbran ding de vereischte som gestort om hun stoffelgk overschot door het vuur tot asch te doen wederkeeren. Van een te Tilbnrg geboren kind zijn, zooals men van daar als een zeld zaamheid meldt, de vader, grootvader, overgrootvader en betovergrootvader allen nog in leven. De betovergrootvader is 93 jaar en gaat nog eiken dag ter kerke. De hannekemaaier Y. heeft tegen de Staatsspoorwegmaatschappij te Utrecht een vervolging ingesteld, omdat hij in het begin dezes jaars op het station Gro ningen zijnde, om zich op reis te bege ven, niet tijdig is gewaarschuwd gewor den, dat de trein vertrekken zou, waar door hij op den reeds iii beweging zijn- den trein springen moest en tengevolge daarvan verminkt werd. De rechtbank in de zaak uitspraak doende, heeft genoemde Maatschappij ver oordeeld, om aan V. levenslang f5 per week schadevergoeding te betalen, alsme de een zeker bedrag voor den tijd, dat hij werkeloos in het ziekenhuis heeft moe ten liggen. De kosten van het proces moeten eveneens door haar worden ge dragen. Bg het ouweder van Zondagmorgen is te ongeveer half zeven te Amsterdam de bliksem geslagen in den molen D'Otter, van den Heer G. v. d. Bijl, op den Ach terweg, een pad buiten de Raampoort. Het hemelvuur werd aangetrokken door de opstaande roe, door niet-vakmenschen wiek gendëmd, verbrijzelde daarvan het middengedeelte, sloeg een gat in de as en liep op zeer bijzondere wijze het ge- heele inwendige van den molen rond, hier op ruwe wijze een gat schavende in een dikken eikenbouten balk, daar eenvoudig een mooi rond gaatje borend, en overal stukken en splinters afslaande. Het merk waardigste was, dat niet het geringste spoor van brand of zelfs brand-moeten werd waargenomen. Alleen was de mo len vervuld van een sterke phosphorlucht. Tijdeus het inslaan stond het geheele gevaarte en de werf, waarop de molen staat, zoo te schudden en te trillen, dat uit een openstaande regenton, op eenige meters afstand, het water hoog opgolfde en overvloedig over de randen heenklotste. .Toen men, nadat het booze weer eenigs- zins bedaard was, een onderzoek instelde, lag het 'binnen in den molen en daarom heen bezaaid met houtsplinters van de grootte van een lucifer. Des avonds te voren was aan de op ongeveer honderd meter afstand gelegen molen »de Bijl", van den heer H. Pou- wels, een zelfde lot weervaren. Hier hield de bliksem op dezelfde wijze huis en berokkende, naar 't schijnt, nog een weinigje meer schade. Ook in den schoorsteeu van het circus- Carré is de bliksem ingeslagen. Een paar steenen werden van den schoorsteen af gerukt, welke terecht kwamen op den helm van een agent van politie, zonder dezen evenwel letsel te veroorzaken. In de kamer van den kastelein, waarin de schoorsteen uitkomt, werd de schoorsteen- stop uit den muur gedrukt en het ver trek ingeslingerd. Ook hier werd geen brand, doch alleen een sterke roetlncht waargenomen. Uit Tilburg schrijft men De overdreven berichten omtrent het heerschen van de aardappelziekte in deze zandstreken kunnen wij gelukkig tegen spreken. Door de felle hitte in de maand Juni en den daarop gevallen regen is 't loof der vroege soorten wel verdord en verspreidt daardoor op de akkers een on- aangenamen geur, doch de knol is nog gezond en onaangetast, terwijl zoowel het beschot als de qualiteit van den aardap pel niets te wenschen overlaat. Bij een landbouwer alhier is als een merkwaar digheid tentoongesteld een aardappelstruik, geteeld op nieuwen, met kunstmeststof bewerkten grond, waaraan 96 volledige aardappelen prijken. Vanwege de maatschappij tot Nut van 't Algemeen is weder een geschriftje voor het volk bij den uitgever De Grauw, te Ouderkerk, verschenen. De titel er van luidt: Handenarbeid als opvoedingsmid del" door J. Franzen, leeraar in het handwerksonderwijs aan het seminarium van volksschoolleeraren te Lund. Het is uit het Zweedsch vertaald door C. J. Prins, terwijl de heer F. W. van Eeden, er een woordje ter inleiding heeft bijgevoegd. Men schrijft uit Apeldoorn aan het »U. D.", dat de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning bij voortduring gunstig is en in geen opzicht te wenschen over laat. Wel geniet Z. M. hoogst zelden van de buitenlucht, doch is dit eenerzijds daaraan toe te schrijven, dat Z. M. het loopen wat moeilijk valt, anderzijds, en niet het minst, is het meer ongunstige weder hiervan de oorzaak. Om toch zon der hinder van de lucht te genieten, wordt thans een draagstoel vervaardigd, waarin Z. M. bij gunstig weder in de buitenlucht door twee kamerdienaars ge dragen zal kannen worden. Uit West-Graftdijk wordt gemeld Eene zonderlinge vangst deed de heer W. te Assendelft, die in de weide een schildpad ving, welke zijn paard aan den neus hing. De eigenaar verloste zjjn paard en bracht de schildpad, die een ongeveer 6 vierkante decimeter groot schild had, naar zijne woning. Reeds heeft hg het beest voor 10 gulden verkocht. Door den heer Hirts (Amerikaan), gelogeerd in het Bijbelhotel" te Amster dam, is bij de politie aangifte gedaan vau diefstal te zijnen nadeele van een taschje, waarin twee kredietbrieven, tot een bedrag van £1000 (f12,000), een gouden dameshorloge, quitantiën en ee- nig Amerikaansch geld. Daar van een en ander bijtijds werd kennis gegeven aan de bankiers waar de kredietbrieven betaalbaar zgn, zal de dief g zijne daad niet veel garen spinnen. Reeds dagen te voren was te Utrecht aangekondigd dat de kermis zou worden bezocht door den »schoonen Zuidafrikaan- schen jongeling". Nauwelijks had deze zich daar voor het geëerde publiek ter bezichtiging gesteld, of een concurreeren- de buurman lichtte de geboorteakte van den Afrikaan, waaruit bleek dat hg ge boren en nog woonachtig is te Amster dam in de Goudsbloemdwarsstraat. Tot de betreurenswaardigevoor vallen, die de feestviering op 14 Juli te Parijs kenmerkten, behoort ook de ver- oesting van een koffiehais in de RueRoyale. Omstreeks 9 uur in den avond zaten eenige gasten op het trottoir. Een troep feestgangers ging voorbij en stiet een tafeltje om. Er onstond een woorden wisseling en spoedig riep een uit het volk: »Er hangt geen vlag uit." Dit was ook inderdaad het geval, omdat er geen gelegenheid was een vlag uit te steken, maar daarentegen had de heer Imoda, de eigenaar van het koffiehuis, zgn wouing met gaspitjes verlicht. Ten einde echter de menigte tevreden te stel len, werd in een der naburige huizen een vlag geleend en ontplooid, maar o wee het toeval wilde, dat het een Italiaansche vlag was. Nu was er geen houden meer aan. Weg met Crispi! weg met Bismarck! riep het volk, stormde op het terras en sloeg de tafeltjes en de ruiten stuk. Twee kellners, die het eigendom van hun patroon trachtten te verdedigen, werden gewond. Weldra kwam een afdeeling politie-ageuten die het volk uiteendreef en erger schanda len belette. De eigenaar van het koffiehuis is geen Italiaan, noch een Pruis, maar een Luxem burger, die reeds jaren te Parijs woont, genaturaliseerd is en met een Fransche vrouw is gehuwd. Den volgenden ochtend opende hij het koffiehuis weer, maar moest dit spoedig weer sluiten, wegens de drei gende houding, welke het volk tegen hem aannam. Te Jacksonville, in Oregon, is de gevangenis afgebrand. Drie der gevange nen kwamen daarbij jammerlgk om het leven, opgesloten in hunne cellen, waar de wachters hen in de verwarring vergeten hadden. Al de overigen en het gevange nispersoneel werden gered. Volgens de laatste berichten, is de Engelsche romanschrijver Wilkie Collins iets beter. Er bestaat hoop op zgn herstel. In verscheidene streken van Australië is het gebrek aan dienstmeisjes zoo groot, dat een vrouw in een West-Australisch blad het ernstig gemeende voorstel doet: dat 't den mannen bg de wet veroorloofd moge worden, twee vrouwen te trouwen, opdat die beiden, zonder hulp, het huis houden kunnen waarnemen. Of dat goed zou gaan? Gruwelgke daad. Maandag ont stond in het dorp Calvisson ongenoegen tussehen een gendarme, die reeds gerui- men tijd in zeer overspannen toestand had verkeerd, en het hoofd der politie dier plaats. Eensklaps haalde de gen darme een revolver te voorschgn en gaf driemaal op zgn meerdere vuur. De ko gels gingen den ongelukkige door borat, schouder en linkerarm, zoodat de genees heer zgn toestand hopeloos verklaarde. Toen na het plegen van het misdrgf het volk te hoop liep, barricadeerde de moordenaar zich op zgn kamer en vuurde tweemaal uit het openstaande venster op de menigte. Ongelukkig trof een der kogels den logementhouder S., die dade lijk dood nedervielde tweede kogel verwondde een vrouw aan het gelaat. Daarop richtte de moordenaar het wapen op zgn eigen borst en schoot met zoo vaste hand, dat de dood dadelgk volgde. De verwoesting in Oostelijk-, Mid den- en Zuid-Duitschland, aangericht door het hevig onweder van 12 Juli, is zeer grootvan alle kanten komen berichten van schade door storm en hagelslag. Te Crimmitschau, Saksen, zgn bgna alle ven sterruiten verbrijzeld door de hagelstee- nen, waaronder vele waren ter grootte van een ei. - Te Essen is den 14en dezer een standbeeld voor Alfred Krupp onthuld, dat door het gemeentebestuur ter eer van den beroemden kanonnengieter en pant- serplatenmaker is opgericht. Dat hem in derdaad in die hoedanigheid deze hulde wordt gebracht, deed de burgemeester in zijne feestrede uitkomen, toen hg zeide »*dat de donder van Krupp's kanonnen diens roem verkondigd heeft aan tijdge noot en nakomelingschap." Maar het was om hem te eeren als een goed burger en een trouw vriend zijner werklieden, dat in de plaats zgn er geboorte, tegenover het stadhuis, zijne gestalte voortaan in brons zal prijken. Het beeld is door prof. Schapper ontworpen en stelt Krupp voor in staande houding het hoofd omhoog, de rechterhand steunende op een aanbeeld hooge laarzen aan de voeten en een jagersinuts in de linkerhand. Marine en Leger. De luit t. z. Ie kl. W. J. de Bruyne wordt met 1 8ept. a.a. eervol ontheven van de waarneming der betrekking van officier-instructeur bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willems oord en op non activiteit gesteld en op dien datum vervangen door den luit. t. z. Ie kl, W. J. Cohcn Stuart. De offic. van gez. Ie kl. bij de zeemacht C. J. P. Verhoeff en de offic. van adm. 2e kl. M. C. de Jong, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. instmetievaartnig Urania, worden met den 30sten dezer op non-activiteit gesteld. Zr. Ms. schroefstoomsohip Sommelsdijk, hetwelk te Amsterdam belangrijke voorzieningen aan de stoomwerktuigen heeft ondergaan, werd Dinsdag ter reede van Tessel op de gemeten mijl onder stoom beproefd. Het schip voldeed in alle op zichten goed en liep een vaart ven 10.77 KM. per uur. Zr. Ms. ramschepen Buffel en Stier, monitors Matador en Cerberus eu stoomkanonneerbooten Hefring, Geep, Vali eu Bulgia zijn Dinsdag alhier vereenigd tot eene divisie voor binnenlandsohen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1