't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1717. Woensdag 31 Juli 1889. Zeventiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Zittinir van den Raai der aemeente Texel, AiDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afaonderlgke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. HELDER, 30 Juli 1889. Den 1 Aug. hoopt de br. G. Lurks, kapitein bij den schroefstoombootdienst AmsterdamNieuwediep, onder directie van Gebrs. Zur Mühlen te Amsterdam, dsn dag te herdenken, waarop hg 36 ja ren onafgebroken in dienst is bij genoemde firma, waarvan 25 jaren als kapitein. Men verneemt, dat aan de departe menten van Marine en Oorlog een wets ontwerp in gereedheid is gebracht voor de toekenning van pensioen aan mindere geëmploieerden, werklieden en bedienden op daggeld, werkzaam op 's rijks werk inrichtingen van leger en vloot. Vrijdag zijn twee timmerlieden, die te Texel eenig herstellingswerk uitvoer den aan den kerktoren te den Hoorn, naar omlaag gevallen en werden zwaar verwond. Het onheil moet veroorzaakt zgn door bet omkantelen van den bak. IJ muiden 26 Juli. Het stoomschip »Clieveden" beeft hjj het vertrek naar Cardifl, door bet onklaar geraken van den stuurketting, den Ned. vischkotter Sch. 28 (Reobou) aangevaren, die ten gevolge daarvan buiten het vaarwater is gezonken. De miliciens der licht,ng van 1887 van het 4e Reg. Vesting-Artillerie van de 2e en 9e comp., zullen van 19 Augus tus tot 21 September a.s., die van de 6e en 7e comp. van 23 September tot 25 October onder de wapenen komen. De miliciens van de lichtingen van 1885, 1886, 1887 en 1888 van het le Reg. Infanterie zullen worden opgeroepen ge durende 13 dagen, in de maanden Octo ber, November of December a. s. De vlekziekte onder de varkens breidt zich in Noord-Holland meer en meer uit. In verscheidene gemeenten is zjj beerschende, o. a. te Hoogwoud, te Heer Hugowaard, te Nieuwe Niedorp, te Moerbeek, te Opmeer, te Wognum, te Wadwaai, te Midwoud, enz; enkele dor pen worden zeer zwaar door de ziekte geteisterd. Het bestuur der »Vereeniging tot ontwikkeling van deu landbouw in Hol lands Noorderkwartier" beeft uitvoering gegeven aan de opdracht der algemeene vergadering, op 13 November van bet vorige jaar te Zaandam gehouden, en zich tot den minister van financiën gewend met een adres, waarin op de afschaffing der zoutbelasting wordt aangedrongen. Het bestuur betoogt, dat ook voor den landbouwenden en veehoudenden stand deze belasting zeer drukkend is, omdat bij een oordeelkundige voedering van het vee het zout evenmin kan worden gemist als voor den mensch zeiven, en het voedsel door het vee, als het met andere stoften wordt vermengd, niet altoos zoo gaarne wordt gebruikt als met zout; maar vooral ook om de groote hoeveelheid, die de kaas- en boterbereiders voor bet maken van hunne producten moeten gebruiken en waarvan de productiekosten door deze belasting niet weinig worden verzwaard; een omstandigheid, die vooral hierom zoo schadeljjk is, omdat de Nederlandsche zuivelproducten hoofdzakelijk naar het buitenland gaan en daar de concurrentie met uitheemsche artikelen hebben door te staan. Naar »de Scheepvaart" verneemt, zal de Stoomvaart-maatschappij Holland" eerlang ophouden te bestaan. Het geheele materieel benevens dat der Ned. Ind: Stoombootmaatschappij, in het geheel 20 stoombooten, is, volgens het blad, door verkoop in andere handen overgegaan en zal zeer waarschijnlijk bij reeds bestaande maatschappijen op Indië worden ingesmolten. Eerstdaags zal een pleiziertocht met een der stoomschepen van de stoomvaart maatschappij Zeeland naar Spithead ge daan worden. Ruim 50 deelnemers hebben zich aangemeld. Het plan is Dinsdag 30 Juli, omstreeks 3 uur nam,, van Vlissin- gen te vertrekken naar Havre, van daar uit Trouville te bezoeken, langs de Nor- mandische kust naar Jersey, Guernsey en Alderney te stevenen en vervolgens bet Kanaal dwars door te steken naar de reede van Spithead, ter bjjwoning van de groote revue op Zaterdag 3 Augustus. Zondag keert men in den loop van den dag te Vlissingen terug. Voor den tocht is aangewezen het stoom schip Willem Prins van Oranje." Een meisje uit de Leerstraat te Utrecht, die door haar vrjjer bedankt werd, omdat hij zich in de kermisweek van een andere vrijster had voorzien, sprong bij het vernemen dezer tijding uit wanhoop in de Wetering nabjj den Vleu- tenschenweg en wilde zoodoende den dood zoeken. Door de hulp van een paar in de buurt zijnde werklieden werd zij nog juist bij tijds van een wissen dood gered en naar haar ontstelde ouders teruggebracht. Het eerste nommer is verschenen van »Het vliegend Blad," gewijd aan de belangen van den Nederlandschen bond Maatschappelijke belang. In een inleidend artikel wordt een schets gegeven van het ontstaan van den bond, die opgericht is tot bestrijding van verkeerde toepassing Aan het coöperatie- beginsel", welk doel de bond o. a. door bet uitgeven van geschriften hoopt te bereiken. De bond wordt verklaard vreemd aan politieke doeleinden te zijn en in ieders ondersteuning aanbevolen. Onder de officieele mededeelingen komt a. voor de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van den Bond, den 29aten dezer te Arnhem te houden. Daarop komen twee punten voor: lo. Hoe moet onze houding zijn ten opziehte der verkiezingen In te leiden door den voorzitter, den heer J. Nienhuis. 2o. Hoe moet onze houding zijn ten opzichte van leveranciers aan Eigen Hulp?" In te leiden door den heer P. van der Vaart. De ex-Koningin Isabella van Spanje heeft te 's-Gravenhage met haar gevolg en personeel bjjna het geheele nieuwe huis naast het hotel Den Ouden Doelen" betrokken. Gistermiddag heeft de Koningin een rijtoer gemaakt naar Scheveningen. Zij is ook voornemens een bezoek te brengen aan Amsterdam. Te Deventer is Donderdagmorgen, in de woning van zekeren Tempelman, achter de Broederen, een oogenblik nadat hg en zgn vronw waren opgestaan, bet geheele bed met stroozak, enz., in den grond verdwenen Natuurlijk werd spoedig een onderzoek ingesteld, en nu bleek, dat onder de bedstede een beerput is, welke ingestort was en bet onderste gedeelte van de bed stede had meegesleept. Indien de menschen éen oogenblik lan ger waren blgven liggen, zonden zij meer dan waarschijnlijk in dezen put den dood hebben gevonden en hunne vijf jonge kinderen weezen geworden zgn. Utrecht, 25 Juli. Op den Daalschen Dijk alhier werd Woensdagmiddag een huisgezin met twee kinderen, waarvan de man, een bloemist, vroeger een flink be staan bad, wegens niet betaling van de huurpenningen op straat gezet. Daar zaten zg nu, vóór bet buis, met een paar stoelen, eenige stroozakken en wat rom melig meubilair. Den afgeloopen nacht hebben zjj doorgebracht onder den blooten hemel, en 't liet zich niet aanzien, dat zg in den nacht van Donderdag op Vrijdag beter zouden logeeren, daar de man weinig of geen werk er van maakte om een andere woning te vinden, en we gens achteruitgang van zaken bijna geheel zonder verdiensten is. Al ware hier eigen schuld in het spel, toch zou men, zg het slechts om den wilde der kinderen, medelgden moeten gevoelen met een dergelijk gezinhoeveel te meer hier, nu het ongelukkige echtpaar bekend staat als oppassend en buiten schuld in zulk een treurigen toestand geraakt is. 't Is dan ook te verwachten, dat de liefdadigheid onzer ingezetenen zich ook thans niet verloochenen zal, en veel handen bereid zullen worden gevon den om het beklagenswaardige gezin te helpen. Het aantal weerzinwekkende ver leidingen tot overtreding van de drank wet Bchgnt toe te nemen. In de »Haag- sche Courant" leest men het volgende Toe, meisje, geef me eventjes gauw een glaasje cognac Neen, mgnheer, hier is geen ver gunning. Och kom, doe het maarik ben zoo koud. Neen, mgnheer, ik mag hier geen cognac schenken. Geef me dan maar een beetje ach ter de kiosk; dan beeft niemand het in de gaten. Het medelijdende meisje liet zich bepraten en van een beetje cognac, dat haar ter bewaring was gegeven, schonk zij een weinig in. De beer dronk er de helft van uit en zeide-toen: Ziezoo, dank je wel, meisje! Maar nu bekeur ik je voor sterken drank in 't klein schenken zonder vergunning. En er werd een agent gehaald en pro- ces-verbaal opgemaakt. Zoo beeft dezer dagen aan een kiosk te Scheveningen de bekeuring plaats ge had, waarvan melding is gemaakt. Maandagnacht jl; heeft bet in de pro vincie Groningen reeds knapjes gevroren. De bladeren der planten waren wit. Een practische reddingsboot. In het Magazijn van den heer F. A. L. de Gruyter, Leidsohestraat te Amsterdam, wordt het model, op één vijfde van de ware grootte, van een reddingsboot, zooals die is uitgevonden door den heer D. Duinker, commandant van het stoom schip „Gonrad", van de Maatschappij „Neder land", ten toon gesteld. Zij munt uit door eeu- voud en doelmatigheid van inrichting. Zooals men weet liggen de reddingsbooten op een bedding en hangen door middel van gewone tukels aan de davids. Met handenkraoht moet nu de boot uit de bedding worden gelicht en over boord gezet, aleer men haar langs de takels kan aflaten. JÜen zwaar geladen boot vordert 25 a 30 man. Bij den toestel van den heer Duinker zijn deze geheel overbodigbij wordt bediend door twee mannen, die in de boot plaats nemen en zoo noo- dig door de passagiers zelf. De heer Duinker heeft twee stelsels bedacht. Eet eerste wordt aangebracht aan de bestaande davids van de Maatschappij „Nederland". Aan het onderste blok van den takel zit, verbonden met den ketting, die de boot draagt, een dubbel werkende spanschroef, die door één man in be weging kan gebracht worden. Alle passagiers nemen nu in de boot plaats, benevens een man aan den voorsteven en een aau de achterplecht van de boot. De schroeven worden in beweging gebracht, in een minunt tijd» is de boot uit de bedding gelicht, de davids draaien naar buiten en door middel van de takels aan boeg en plechti daalt de boot laugzaam neer op de golvenéén beweging met een kruk, de beide kettingen, aan de spunschroeven bevestigd, laten los, en de boot drijft vrij op de oppervlakte der baren. Ook zijn in de boot twee katrollen aangebracht, waar door verhinderd wordt, dat de loopers onklaar worden. Opmerking verdient ook, dat de man, die de boot laat gieren, in bet vaartuig zelf zit, wat zeer de veiligheid der schipbreukelingen bevor dert. Bij het tweede stelsel is de spanschroef bevestigd aan bet bovenste blok van den takel en aan den arm van den david. De beer Duinker heeft met zijn vinding een proef genomen in de Middellandscbe Zee. Een boot werd geladen met 40 manschappen, water vaten, provisie, enz., zoodat zij ongeveer 4000 KG. gewicht in bad; voor de bediening waren in de boot 4 man noodig, twee voor de schroe ven en takels en twee om de boot op do davids naar buiten te doen draaien. In één minuat en vijf-en-veertig seconden lag de boot vrij op de golven. Om de boot volgens de oude thans nog overal gebruikelijke manier in zee te brengen, had men 85 man noodig en duurde het te water brengen twintig minuten. Aan het stelsel van den beer Duinker is nog een groot voordeel verbondenboe kalm zeelie den ook mogen zijn, de 25 man, die de boot met passagiers beladen nit dc bedding moet lichten en langs de takels doen afdalen, blijven aan boord achter en moeten zich maar weten te redden. In bet ergste geval zijn voor iedere boot twee man genoeg, zoodat het scheepsvolk tegelijkertijd over alle reddingsbooten kan worden verdeeld. Bemanning en passagiers kunnen te gelijk bet schip verlaten. Van deze belangrijke uitvinding is octrooi ge nomen in alle landen van Europa en Amerika. De heer F. A. L. de Gruyter is de eeuige agent. Het fraaie modelbootje is gemaakt op de werf der beeren Huygens en Van Gelder te Amster dam, en ia bestemd voor de Parijsobe tentoon stelling. (Hbl.). Het nieuwe monster-schip. De ree- ders der >Great Easteru," het bekende reuzenschip, hebben 350 arbeiders aange nomen, om een aanvang te maken met het sloopen van dit schip. De »Great Eastern" zal een waardige opvolgster vinden in het Fransche vgf- mastschip »France", dat eveneens op een Engelsche werf wordt vervaardigd. De sFrance" zal het grootste zeilschip ter wereld zgn. De lengte zal ruim 155 Mr. bedragen, de breedte bijna 15. De familie Haal, van Oberstegen (Laxemburg), bad dezer dagen bij bet avondmaal paddestoelen gegeten, die één der zonen in den namiddag in betboscb geplukt bad. Gedurende den nacht werd het geheele gezin ongesteld, en daar nu bun toestand 's morgens niet verbeterd was, liet men den geneesheer balen. Deze verklaarde terstond, dat zij ver giftigd waren, en niettegenstaande bet krachtige tegengift, dat hij hun toediende, stierf de jongste zoon nog in den mor gen. De oudste stierf 's avonds en de moeder verkeert nog in zorg wekken den toestand. De Cbiueescbe stad Lutcbeon moet door een ontzettende ramp getroffen zjju. Een brand beeft daar 87,000 huizen ver nield. Niet minder dan 1200 menschen zgn er levend verbraud en 400 anderen stierven aan de gevolgen van bekomen brandwonden. Honderd zeventigduizend menschen, van alles beroofd, kampeeren in bet open veld. Onder hen beersebt een hongersnood, welke dagelgks ongeveer 100 slachtoffers maakt. In verbaud met den loterij-diefstal van Farkas te Temesvar, zijn nu ook de weduwe Telkesy en baar 13-jarig doch tertje in hechtenis genomen. Het meisje bekende, dat zg door baar moeder in jougenskleederen gestoken, de nummers getrokken heeft, waarop Farkas zgn prij zen won. Farkas beeft sedert 3 Maart 11. niet minder dan vier hooge prgzen van f 14,000, f18000, f36,000 en nu eindelijk van f 480,000 gewonnen. Farkas betoogt, dat hij dit alleen aan bet geluk en een door hem uitgedachte combinatie-methode dankt. De beer Schleijer, de constructeur van wereldtaal, beeft nu een door hem vervaardigd gebedenboek in Volapük uit gegeven. Het is getiteld »Plekabuk vo- lapükkik." Nadat in de vorige week een inge nieur voor scheepsbouw te Kiel in hech tenis was genomen, onder verdenking van knoeierg in dienstzaken met een le verancier, is ook een rgke groothandelaar te Minden, wien sinds jaren aanzienlijke leverantiën voor de maritieme stations Kiel en Wilhelmsbaven waren opgedragen, in hechtenis genomen en gevankelijk naar Berlijn overgebracht. Overweldigend is de indruk, die een wereldstad als Londen op den vreem deling maakt. Verbeeld u slechtsLonden heeft 4 millioen inwoners, 650,000 buizen (zoodat 6 personen gemiddeld één buis bewonen) 10,000 straten, 1000 kerken, 1200 voorname uitspanningen, waarbij 500 met gelegenheid tot muziekuitvoering, 200 stations, terwijl dagelgks 6000 trei nen aankomen en vertrekken naar alle oorden van Engelandstoombooten be vorderen bet verkeer met alle deelen der aarde. En eindelgk duizenden dieven doorkruisen nacht en dag de straten bet aantal arrestatiën bedraagt jaarlijks ver over de honderdduizend. De veilig heid in sommige deelen der stad laat zeer veel te wenscben overvandaar dat menige Hollandsche loods er nimmer voet aan wal zet. Er is een geval van een Hollandschen groenteboer bekend, die met een lading kooien naar Engeland voer. Daar aangekomen, loste hg zgn kooien op den wal, zooals hij te Amsterdam ge woon was. Dit bekwam tbem echter slecht. Even vlug als de Hollander zgn manden aan wal zette, even behendig wisten de Londensche straatdieven hem zgn waar te ontfustelen. Vóór hij vol doende hulp van eeuige politieagenten had verkregen, was de helft der kooien gevlogen. Hg ging nooit meer naar de Londensche markt. In 1870 waren er in België 100,763 drankslgterjjen. Dit getal was in 1877 tot 128,807 geklommen en bedraagt nu omtrent 150,000. Ondanks dé aanzien lijke verhooging der alcohol-rechten, klom het verbruik, dat in het driejarig tgdperk 186769, veertig millioen 8 honderd dui zend liters bedroeg in 1885—87 tot drie en-veertig en een half millioen, wat de evenredige vermeerdering der bevolking in aanmerking genomen een jaarlgksch verbruik aanwijst van 30 liters per man lijken inwoner. op Vrijdag 26 Juli 1889. Voorzitte - de heer C. M. Kooij, burge meester. Tegenwoordig elf leden. Afwezig de heer C. Zijm. Na opening der vergadering worden door den secretaris de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van inge komen Prov. bladen, betreffende opening der jacht, onderzoek ziek vee, volkstelling en ande ren, welke voor kennisgeving worden aange nomen. Daarna doet de voorzitter mededeeling van een missieve van Ged. Staten, dat volgens Kon. Besluit, voor de gemeente Texel ten be hoeve van het onderwijs wordt toegestaan een bijdrage van f 4000, boven de bijdrage van 30 Mede van een miasieve van Prov. Staten dat tot vergrooting en verbetering der haven te Oude Schild uit Provinciale fondsen zal worden bijgedragen 5/i2 der onkosten, mits niet meer bedragende dan f17000. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Nog ingekomen brieven van de beeren Jb. Roeper en S. P. Koning, meldende de aan neming hunner benoeming tot raadsleden. De voorzitter zegt, deze stukken te zullen aanhouden, tot na de herstemming. Daarna wordt den Raad de rekening der gemeente over 1888 aangeboden. De uitgaven bedroegen f64,747,38 De ontvangsten n - 63,631,63l/2 Alzoo een batig saldo van f l,115,741/s Hierna doet de voorzitter voorlezing van een concept-raadsbesluit tot goedkeuring dezer rekening. Nog worden aangeboden rekeningen Burgerl. Armbestuur, Alg. Weeshuis en Bank van Leening over 1888, en stelt de voorzitter voor, een commissie van drie leden uit den Raad te benoemen, tot onderzoek dezer rekeningen, en daartoe worden door den Voorz. uitgenoodigd de heeren A. P. Koorn, Jb. Roeper en C. Keyser Pz., welke zich daartoe bereid ver klaren. Daarna gaat de raad over in een geheime zitting, ter behandeling van reclames tegen den Hoofdelijken Omslag. Na heropening der vergadering vraagt de heer Dros eenige inlichtingen omtrent de School voor M. U. L. O., wegens het vertrek van den heer Kleinbenting, hoofd dier school. De voorzitter antwoordt, dat daarover cor respondentie wordt gevoerd met den districts schoolopziener, dooh dat die correspondentie nog niet kan worden bekend gemaakt. De heer Mets herinnert aan een drie maan den geleden, door den heer C. Zijm gedane opmerking, betreffende den slechten toestand van het pad van Brakestein naar Oude Schild, hetwelk alsnog niet is verbeterd. De heer C. P. Keijser meent, dat de toe stand van bovengemeld pad niet zoo slecht is, hetwelk door do heeren Mets en Brouwer wordt weerlegd. De Voorzitter zegt daarna onderzoek te zullen doen en daarin te zullen voorzien. Niets meer ter behandeling zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. PosterlJ ©xx. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de le helft der maand Juli 1889: M. C. de Koning, Amsterdam Mej. A. van Olm, id.idem id.S. A. Preller, id.M. Yelderman, id.K. Appel, Groot Schermer Mevr. Argedius Hanssen, Rotterdam Mej. A. van Zoelen, Vrees wyk Gerritje Paap Van Hypolitushoef. O. Lok, Maastricht. Briefkaarten. N. de Wijn, Amsterdam; J. H. Balke, id.; Mej. M. Matthys, id. Brieven, verzonden geweest naar Amerika. J. Otto, Boston. Duitschland. H. Strümpf Günther, Magdeburg. De Directeur van het Postkantoor, POLV LIET. Heldersche Moppen. Uit den kindermond w't Is wonderlykelk jaar krijgen we thuis een zusje er bij de ooievaar heeft zeker geen jongentjes meer in voorraad." 0 MAAR VOOR ÉEN PERSOON. Waar lach je om, lieve?" vroeg iemand zijn vrouw, die eene krant in de hand had*

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1