't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1719. Woensdag 7 Augustus 1889. Zeventiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. A-toonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzon derlgke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIOSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 6 Aug. 1889. De groote boerenplaats van den heer C. Stamnier te Schagen werd Zaterdag nacht een prooi der vlammen. Men schrijft de oorzaak toe aan broeien van het hooi. De vonkenregen stak ook de weinig schreden verder gelegen hofstede van den heer J. Buis aan. Het rieten dak was ook hier de oorzaak, dat de brand zich in ongelooflijk korten tijd van dit gebouw meester maakte, zoodat aan blus- schen niet te denken viel. Uit 's-Hage wordt gemeld: Alhier ontvangen officieele berichten uit Atjeh melden, dat in den nacht van 25 Juli Kotta Pohama (een onzer uiterste forten) ernstig met kanonvuur door Atjeh - ers is beschoten. Onze troepen zijn den 26sten Juli uitgerukt tot vernieling van het vijandelijk geschut. Een kanon werd vernieldde overige vuurmonden zgn door den vijand weggevoerd. De onzen namen de versterking in Tjade Kedioeroean, waar de vijand hardnekkig stand hield, en von den ongeveer 30 lijken. Onzerzijds sneu velden de kapitein van deD generalen staf W* T. N. von Geusau, de ie luitenant der infanterie F. J. T. Veerman, dele luite nant der genie N. Hageman en 18 minde ren, terwijl gewond werden 4 offiicieren en 87 minderen. Het gedrag onzer troepen was schitterend. Een grenadier, die Vrijdagavond in den draaimolen in het Voorhout 's-Gra- venhage was gaan zitten en niet wilde betalen, werd op vrij ruwe wijze door een der Bedienden er uitgegooid. Dit was voor den landsverdediger te kras; hij trok zijn sabel, en geholpen door een tiental zijner makkers, werd de draaimolen bestormd. Schildergen werden stuk geslagen, brandende lampen over den grond geslingerd, zoodat de linnen overdekking reeds begon te branden. Gelukkig kwamen eenige politieagenten toesnellen, die een einde aan het tumult maakten, door een der militairen naar het politiebureau op de Haven over te brengen. De hoofdprijs in de premieleening »Het Witte Kruis," het mooie sommetje van f200.000, moet aan iemand in het buitenland ten deel zijn gevallen. De le prijs der Haarlemsche paar- denverloting, gevallen op No. 13793, is getrokken door den heer Loze, apotheker te Zierikzee. Als het den 7n Aug. e.k. helder weer is, kan men aan den sterrenhemel, een aardige en slechts zelden voorko mende waarneming doen. Dan wordt de planeet Jupiter des avonds tusschen 7 en 81/, uur door de maan bedekt. De maan is dan reeds drie dagen over het eerste kwartierJupiter staat eerst links onder de maan, gaat dan achter den donkeren rand heen en komt aan de rechterzijde, ruim een uur later, weder te voorschijn. In de maaDd Augustus worden ge woonlijk vrij wat vallende sterren waar genomen. Vooral de avond van 10 Au gustus wordt doorgaans gekenmerkt door een ontmoeting met de zoogenaamde »Perseïden", aldus genoemd naar het sterrenbeeld »Perseus", waarin 't radiatie punt dezer meteoren gelegen is. Daar het echter op 11 Augustus volle maan is, zal in dit jaar waarschijnlijk het verschijn sel zich minder duidelijk vertoonen. De Regeering heeft aan Burgemees ter en Wethouders van Amsterdam doen weten, dat van afschaffiing der kanaalgel- den geen sprake kan zijn, wanneer Am sterdam zich daarvoor geen geldelijk offer wil getroosten. Op een stembriefje, te Assen nit de bus gekomen, stond alleen geschreven »ik wasch mijn handen in onschuld!" Die kiezer had zeker geen water en zeep bg de hand! Omstreeks drie weken geleden sloeg op de rivier de Maas bg Slikkerveer een zeilbcWÉje om, waarin gezeten waren de heer Won Lindern, van Alblasserdam, diens zoon en een knecht, die allen ver dronken. Het lijk van den zoon werd spoedig gevonden, doch dat van den va der en den knecht niet. Voor het vinden van het lijk van den heer v. L. werd f 500 belooning uitgeloofd. Eerst Woensdagochtend werd door een op stroom liggenden schipper het lijk van den heer v. L. drijvende gevonden op om streeks 100 meter van de plaats des on- heils. Het getal gevangenen in de bijzon dere gevangenis voor mannen (het tucht huis) te Leeuwarden, dat op 1 Juli 1886 nog 339 bedroeg, is thans gedaald tot 185. Deze gunstige vermindering is echter geen gevolg van het verminderd getal misdrijven, maar een gevolg van de om standigheid, dat na de invoering van het nieuwe strafwetboek den ln Septem ber 1886 alle gevangenisstraffen in de cel-gevangenis werden ondergaan. Eerst na 1 September 1891, wanneer het nieu we strafwetboek 5 jaren zal hebben ge werkt, zal de gevangenis te Leeuwarden weder nieuwe bevolking verkrijgen, doch alleen die gevangenen, die tot langer dan 5 jaren gevangenisstraf zgn veroordeeld en de eerste 5 jaren van die straf in de cel hebben ondergaan. Iets voor huisvrouwen Te Aarlanderveen is een huisgezin in een hoogst gevaarlijken toestand geraakt door het gebruik van vleesch, gebraden in een koperen pan, waarvan het vertinsel was afgesleten en waarin dit vleesch na bekoeling twee dagen bewaard was. Door spoedige geneeskundige hnlp is het gezin van den dood gered. Van een der pati ënten moest de maag uitgepompt en uitgewassehen worden, om het gift te verwgderen, dat daarna in het uitspoelsel nog kon worden aangetoond. Tegen een lid van den Bredaschen gemeenteraad is proces-verbaal opgemaakt, wegens het zich in het openbaar vertoo nen na het gebruik van te veel vergun ning" Br. Ct. Ook aan den »Java-Bode" wordt een geval medegedeeld van hersenvlies ontsteking bij een klein kind, ontstaan door de gewoonte van de min om het over den schedel te wrijven, ten einde het in slaap te krijgen. Het kind is gestorven. Een belangwekkend geding, aldus schrgft de Samarangsche Telefoon, zal eerstdaags bg onzen justitie-raad aanhan gig gemaakt worden't betreft de betwis ting van de 75 mille, welke aan Kau Tiau Sau, als houder van 't lot waarop die prijs gevallen is, uitbetaald zgn. Niet hem toch komt dat lot, dus evenmin de daar op gevallen le prijs toe, maar wel aan zgn bediende, den minderjarigen zoon van een te Koedoes woonachtigen Chineeschen kleinhandelaar. Op den dag der trekking gaf de jongen zgn lot aan K. T. S., met verzoek eens na te zien of daarop ook een prijs gevallen was. Toen dit werke lijk 't geval bleek te zgn, verzweeg K.T.S. dit, doch bracht den jongen den volgen den dag voor den notaris en nam hem aan als pleegkind, terwijl hg tevens hem in zgn gelgktgdig vervaardigd testament benoemde tot zijn universeelen erfgenaam. Nu kwam echter den vader te Koedoes deze gebeurtenis ter oofe, en op de ver klaring van zijn zoon dat deze met zgn eigen geld 't lot had gekocht en dit op de achterzijde met zgn naam in Chin. karakters gemerkt had, eischte hg de 75 m. van K. T. S., die natuurlijk pertinent weigerde, waarop onmiddellijk een klacht en een proces volgden. Volgens een Solo- nees zou reeds beslag zgn gelegd op de bezittingen van K. T. S. en van de f75,000 slechts f57,000 nog aanwezig zgn. Bij een vischhandelaar te Utreccht is tentoongesteld een aquarium, waarin zich bevinden: een slang, een schildpad, een snoek en een muis. Deze kleine viervoeter had zeker nooit knnnen denken, dat hij in een hok zondervoeters terecht zou komen, maar hier in dit geval moest hg dienen tot voedsel voor de slang. Geen wonder dat hij in den beginne als een razende door het aquarium sprong, waarvan de snoek den terugslag scheen te ondervinden. Zeer vermoeid zet hg zich eindelgk op het in het midden aan gebrachte rotsje neder om uit te rusten en droog te worden. De slang ongeveer een el lang, had zeker het spreekwoord wel eens gehoord: »gemeene nood maakt vijanden tot vrienden", want hij liet den knabbelaar rustig zitten. Deze herkreeg door die houding weder moed, begon te herleven en zgn knabbelaarszucht te koe len aan de rots. Eindelgk kwam de honger hem knellen. Wel had men hem een stuk brood gegeven, doch dit dreef tegen het glas, en te water durf4e hij niet. Toen beging hg een waagstuk dat zeker nooit bij zgn voorzaten is opgeko men en dat zeker als het grootste hel denfeit in de muizengeschiedenis zal worden geboekstaafd. Hij wacht tot dat de slang aan de oppervlakte komt, loopt over diens gladde huid, bemachtigt het brood en loopt gezwind terug. Sinds is de vrede volmaakt. Wanneer de slang zich op de rots ter ruste begeeft, dan zit langstaart op zgn gekronkeld lichaam en slaapt dan zoo gerust als in het heerlijkste riool. Centr. 13 in een dozgn De landbouwer H. D. te Zevenbergen heeft uit 12 eieren 13 kuikens gekregen. Portsmouth, 2 Augustus. Het prachtigste weer begunstigde heden de komst des Duitschen keizers, die op het keizerlijke jacht »Hoheiizollern", ge volgd door een Duitsch eskader, 's na middags te ruim half vijf het vuurschip, genaamd »Nab", aan den ingang van de haven van Portsmouth passeerde. Het koninklijk jacht Osborne", met den En- gelschen kroonprins aan boord, was reeds bij het vuurschip aangekomenevenzoo vele pleizierstoombooten en particuliere jachten, die meerendeels met veelkleurige vlaggen prgkten en de Duitsche natio nale liederen lieten weerklinken. Bij de na dering losten de Duitsche oorlogsschepen saluutschoten, die weldra door het drie dubbel voor Portsmouth ten anker lig gend Eugelsch smaldeel beantwoord wer den. Het gebulder dezer honderden vuur monden, waaronder van het zwaarste ka liber, was hoogst indrukwekkend. De Duitsche Keizer, in admiraalsunifortn, met de Kousenbandorde getooid, stond op het dek van de »Hohenzollern", omringd door zijne officieren. Bij het koninklijke stoom jacht Osborne* aangekomen, salueerden de Keizer en de Prins elkander daarna begonnen de twee vorstelijke jachten, ge volgd door tallooze vaartuigen, hunne evenwijdige vaart naar Osborne door rijen geankerde Engelsche schepen. Allen he- schen de Duitsche vlag, terwijl de ma trozen op de raas en de roodgerokte mariniers op het dek in gelederen stonden. Overal weerklonken het »God save the Queen" en de Wacht am Rhein". Voor Osborne herhaalden de Duitsche oorlogsbodems de saluutschoten. Nauwe lijks geankerd, kwam de Engelsche Kroon prins aan boord van de »Hohenzollern" om den Keizer af te halen en met Z. M. naar de gereed staande hofkoetsen te gaan, die de liooge personages langs den met troepen afgezetten straatweg naar Osborne brachten. Hier werd de Keizer door de Koningin en den premier, lord Salisbury, hartelijk verwelkomd. Verleden jaar vond een Spaansch zeeofficier, Peral, eene electrische torpedo boot uit, welke naar hem genoemd werd en zóó grooten opgang maakte, dat Pe ral, nog vóór die boot gereed en een en kele proef genomen was, door de vurige Spanjaarden reeds beschouwd werd als den grootsten man zijner eeuw. De eerste proeven, met de Peralzoo heette de boot al dadelijk—te Cadix ge nomen, mislukten, omdat de electrische machines niet sterk genoeg bleken om de boot met de noodige snelheid voort te be wegen. Maar des ondanks schonk een rijk Spanjaard in Zuid-Amerika, Cassado ge naamd, een som van f 240,000 aan Peral, den grooten uitvinder, ten geschenke. De machines werden nu naar Enge land, van waar zij kwamen, teruggezon den om veranderd te worden, en nu wer den dezer dagen opnieuw proeven genomen met de nieuwe torpedoboot. Deze leverden echter ook zeer onbevredigende uitkomsten op. De pogingen tot duiken mislukten. Er had een ontploffing plaats aan boord van de sigaarvormige boot, de honderden electrische accumulatoren ontlaadden zich, officieren en bemanning vluchtten, uit de luiken stegen rook en vlammen op en in dien rook vervloog al de geestdrift voor de Peral, welke nu wel naar een of an dere rommelkamer verbannen zal worden. Tot overmaat van ramp voor Peral kwam den dag na die mislukte proef zgn milde bewonderaar Casado te Cadix aan. De ontmoeting moet treffend geweest zgn. Volgens het financieele blad »Dia" heeft deze torpedoboot, waarvoor de Ka mer een bedrag van f 100,000 toestond, de Regeering ongeveer f 500,000 gekost. Stuart Cumberland, de bekende ge- dachtenlezer, heeft in een vizioen Jack the Ripper, den moordenaar van White- chapel, gezien. Hg beschrijft inde»Mir- ror" het uiterlijk van den geheimzinnigen misdadiger zeer nauwkeurigsmal voor hoofd, spitse kin, geelachtige gelaatskleur, oogen donker en met een eigenaardigen glans »de oogen van een Mesmerist", sterk gebogen nens, enz. enz. Het kan na die openbaring niet moeie- Igk meer zgn voor de politie om den moordenaar eindelgk te vatten Bij de bom-ontploffing [aan boord van het oorlogsschip »Couronne," in de haven van Toulon, zgu 7 mannen gedood en 12 anderen gewond; drie der laatst genoemden verkeeren in zeer bedenkelg- ken toestand. Gemeenteraad van Wieringen. Vergadering van 1 Augustus 1889. Voorzitter de heer van Kempen, Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Strand. Onderscheidene toehoorders. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der voor gaande vergadering worden voorgelezen en goed gekeurd. De heer Asjes verzoekt het woord en zegt dat hij zijne sollicitatie naar de betrekking van ge meente-ontvanger intrekt. De Voorzitter stelt voor, bij de verbouwing der school op Hypolitushoef, de gung met tegels te bevloeren in plaats van hout, waardoor een meerdere uitgaaf van f120.wordt vereischt. De heer Tijsen zegt, dat het verschil in prijs hem wel wat hoog voorkomtook de andere leden zijn deze meening toegedaan, waarom be sloten wordt het bevloeren met tegels wel goed te kenren, maar het Dagelijksch Bestuur te mach- tigon om met den aannemer over dien prijs te onderhandelen. De Voorzitter deelt mede, dat de benoemde wegwerker Simon Smit bij nadere overweging voor zijne benoeming heeft bedankt en daaren tegen door Cornelis Janszoon de Vries een ver zoek is gedaan om te worden aangesteld, waartoe de Voorzitter hem voordraagt. Dientengevolge wordt C. J. de Vries tot wegwerker benoemd. De Voorzitter leest een schrijven voor van den heer Asjes, waarin deze zijne betrekking als waarnemend ontvanger nederlegt en vraagt den heer Asjes naar de reden, die hem daartoe be wogen heeft. De heer Asjes zegt, dat hij vernomen heeft, dat het Dag. Best. hem niet op de aanbeveling wilde plaatsen voor de betrekking van gemeente ontvanger en wel op eene voor hem minder eer volle wijze en dat hij daarom zich niet langer met de waarneming der betrekking wil be lasten. De Voorzitter merkt den heer Asjes op, dat deze de bovengemelde inlichting alleen van een lid van het Dag: Best. kan ontvangen hebben en dat hieruit blijkt dat er een lid in het Dag. Best. is, dat dergelijke mededeelingen doet; de Voor zitter wijst op dit feit en stelt het vast. Men zou zich mogelijk in strijd met de ziens wijze van den Voorzitter kunnen beroepen op de bepaling van artikel 183, der gemeentewet, vol gens welke Burgemeester en Wethouders wegeni het Dag. Best. aan den Raad verantwoording schuldig zijn en te dien aanzien alle door den Raad verlangde inlichtingen moeten geven, zoodat eene mededeeling aan iemand, die, zooals de heer Asjes, lid van den Raad is, niet geacht kan wor den een ongepaste handeling te zijn. De Voorzitter stelt voor, wegens het schrijven van den heer Asjes, een ander met de tijdelijke waarneming der betrekking te belasten. De heer Obreen vraagt, of er bezwaar bestaat om dadelijk een opvolger van den gemeente ont vanger te benoemen. De heer Tijsen verzet zich daartegen, omdat op het oproepings-briefje daarvan geene melding is gemaakt, waarop de heer Obreen opmerkt dat hierin geen bezwaar gelegen is en de gemeente administratie dringend vordert, dat tot de be noeming van een ontvanger wordt overgaan. Het voorstel van den heer Obreen in stemming ge bracht, wordt aangenomen met 4 tegen 1 stem. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van een ontvanger en worden zoowel op den heer van Walcheren, gemeente ontvanger te Breskens als op den heer Schimmelpenning rijks ontvanger te Wieringen, 2 stemmen uitgebracht, terwijl 1 biljet blanco is ingeleverd. Daar de stemmen staken wordt tot loting over gegaan en is de heer Schimmelpenning, rijksont vanger te Wieringen de gelukkige. Het aanvaarden der betrekking niet kunnende geschieden voordat door den benoemde de ver- eischte zekerheid is gesteld, wordt hij tevens door den Raad aangewezen om de betrekking tijdelijk waar te nemen. De voorzitter doet voorlezing van een ontwerp politieverordening, dat artikel voor artikel wordt behandeld, op enkele punten eenigszins wordt ge wijzigd en daarna met algemeene stemmen wordt goedgekeurd om aan Gedeputeerde Staten ter be krachtiging te worden aangeboden en 14 dagen later in werking te treden. De Voorzitter stelt voor om het brandspuit huisje te verplaatsen naar de Smidssteeg achter het terrein van den heer Kelckhoven, waartoe wordt besloten, terwijl op voorstel van den heer Asjes wordt toegestemd dat er behalve de be staande deuren nog een uitgang aan dat gebouw tje zal worden gemaakt. Daarna doet de Voorzitter mededeeling van het Koninklijk besluit, waarbij de tractementsver- hooging van den Gemeenteontvanger is goedge keurd. De Voorzitter stelt voor aan de politiedienaren, die met de kermis hebben geassisteerd, de ge wone jaarüjksche gratificatie toe te kennen, het geen wordt goedgekeurd. Vervolgens doet de Voorzitter mededeeling van het advies van den heer Arrondissements-school- opziener omtrent de sollicitanten voor de betrek king van onderwijzeres aan de openbare school op Hypolitushoef. De voordracht vermeldt de damesW. Westra te Haarlem, de Kroone te Kampen en A. Kraaijen- hage te IJsbertum. Met algemeene stemmen wordt Mejuffrouw W. Westra tot onderwijzeres benoemd. De Voorzitter leest een sohrijven voor van den heer 8. Straus, dat hij een eervol ontslag wenscht als Lid van den Raad, waartegen niemand be zwaar heeft, behoudens de zienswijze van den heer Obreen dat een Lid van den Raad zijn ont slag behoort te nemen en niet te vragen. Omtrent het inslaan van den bliksem in de torenspits, bericht de Voorzitter dat de assurantie maatschappij een vergoeding van f425 heeft toe gestaan en stelt de Voorzitter voor de herstelling publiek te besteden, waartoe besloten wordt met opdraoht aan het Dagelijksch bestanr om een be stek van dit werk te doen opmaken en daarin te begrijpen het plaatsen van een bliksemafleider op den toren, daar de assurantie-maatschappij anders bezwaar maakt om de verzekering opnieuw te doen ingaan, terwijl tevens wordt besloten de assurantie te verhoogen met f1000 voor het uur werk in den toren. De Voorzitter doet het voorstel om de speel plaats bij de school op Hypolitnshoef beter ge schikt te maken tot afwatering en het hek aan de straatzijde te vervangen door een ijzeren hek, daar de thans bestaande houten afslniting veel onderhond vereischt; tot een ander wordt be sloten. Daar er thans twee plaatsen in den Raad open zijn, stelt de Voorzitter voor op Dinsdag 13 Augustus a.s. de verkiezing van twee nieuwe leden te doen honden, waartoe wordt besloten. Bij rondvraag bespreekt de heer Asjes den toestand der dorpspompen, die telkens in onbruik- baren staat verkeeren. De Voorzitter zegt dat hij herhaaldelijk de pompen in orde heeft laten maken, maar de straatjeugd met dezelfde volharding ze weder on bruikbaar maakt, zoodat eindelijk zal moeten worden besloten om één van die jongens op te pakken en voorbeeldig te bestraffen, waaraan de Raad met algemeene stemmen zijn goedkeuring hecht. De heer Kooij verzoekt het Dagelijksch Be stanr om eens te zien of de sardhoopen langs den Poelweg ook benuttigd kunnen worden tot verbetering aan den anderen Poelwegde Voor zitter zegt dit onderzoek toe. De heer Obreen vraagt of de gemeente-admi nistratie nog niet zon knnnen worden ontzegeld, waarop de Voorzitter ten antwoord geeft, dat eerst de nieuwbenoemde gemeenteontvanger zijn ambt moet hebben aanvaard. De Voorzitter sluit hierop de Vergadering. Marine en Leger. Z. M. heeft den off. van gez. le kl. C. J- Kleyn, op verzoek, eervol nit den zeedienst ont slagen. Blijkens een bij het Dep. van Marine ontvan gen telegram, zijn Zr. Ms. schroefstoomschepen der lè kl. „Tromp" en „Atjeh", respectievelijk onder bevel van de kapts. t. z. K. A. Stakman Bosse en J. P. Mercier, den 31sten Juli jl. te Christiania aangekomen. Aan boord dier bodems was alles wel. Bij beschikking van den Minister van Marine zijn in volgorde naar de ranglijst der kundighe den bij het examen, met 1 September a.s. be noemd tot adspirant-administrateor bij de oplei ding te Willemsoord, de jongelieden W. Obbes, P. Gaade, J. R. J. De Raadt en W. M. E. Bervoets. De off, van adm. der 2e kl. W. G. L. Bru- nings, belast met de waarneming der betrekking van administrateur bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met den 16en dezer eer vol ontheven van die betrekking en op non-act. gesteld en met gelijken datum vervangen door den off. van adm. der ie kl. 8. Hnmmelinck. Ingevolge machtiging des Konings, bij besluit van 1 dezer, wordt de kapt. ter zee C. ten Bosch eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip le klasse Van Galen, en daarin vervangen door den kapt. ter zee J. C. Commijs.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1