Advertentie n. j Den 11 en Augustus a. s. ho pen onze geliefde Broeder en Zuster WIERINGEN. He» m©s©s« De sergeant M. J. Mol, te Hellevoetsluis in garnizoen bij de vest.-art., is thans bevorderd tot conducteur der art. 2e kl. met bepaling, dat hij als zoodanig dienst zal doen op 't fort Spaarndam. Door den minister van marine is de benoeming van den jongeling H. G. llambonnet tot adelborst 3e kl. voor den zeedienst, op daartoe gedaan verzoek ingetrokken, en is als zoodanig aangesteld de adsp. G. L. Heeris. Stoomvaartberichten. Het stoomschip «Koningin Emma" van Am sterdam, vertrok 1 Aug. van Genua. Het stoomschip «Conrad", van Amsterdam, arriveerde 5 Aug. des ochtends te Southampton. Het stoomschip «Prinses Amalia" is 3 Aug. van Batavia vertrokken. Het stoomschip «Prinses Wilhelmina", van Batavia, is 5 Aug. te Genua aangekomen. Het stoomschip «Prins van Oranje" is 2 Aug. van Amsterdam te Batavia aangekomen. Marktberichten. Hoorn, 3 Aug. Tarwe f 6 a 8, Gerst f 5 a 5,25, Haver f3,50 a 4, Erwten: Wittef7,50 a 9, Groene f 10,50 a 12, Grauwe f 16 a 18, Vale f 7 a 13, Bruine boooen f 10 a 12, Karwei f 10,50 a 11, Mosterdzaad f 17 a 19,jl5 Paarden f50 a 260, 110 Schapen f 20 a 30, 40 Lammeren f 12 a 18, 50 Varkens f10 a 20, 91 Biggen f 5 a 9, 25 Kippen f 0,60 a 1,40, 3000 Kip eieren f 3 a 3,50 per 100, 1900 koppen Boter f0,50 a 0,55 per kop. Alkmaar, 3 Aug. Aangevoerd 6 Koeien en Ossen f150 a 225, 23 nucht. Kalvorenfl2a 24, 109 Schapen f 16 a 24, 105 Lammeren f12 a 18, 101 magere Varkens f 16 a 18, 79 Biggen f 6 a 10, 6 Kleine Bokjes f 0,60 1,25, Boter per kop f 0,70 a 0,75, Kipeieren f3 a 3,75 per 100. Petroleum-Noteering van A. KLIK. Amerik. Petroleum f 9.75 per 100 KG. zonder verbinding. Visscherijberichten. Nieuwediep, 5 Aug. v.m. Aangebracht door 1 bom 62 groote tong per stuk 45 cent, 74 kleine tong per stuk 25 centschar en schol voor f 15 1 blazer met 30 rog per stuk 67 cent. N.m. 1 kotter, schipper Smit met 90 groote tong, 25 kleine tong, schol, schar en rog, besom ming f 80. Geen schuiten naar zee. 6 Aug. v.m. door te veel wind nog geen schui ten naar zee. 331ste Staats-Loterij. 2e klassele lijst. No. 4282 f5000. No. 8251 f 1500. No. 4414 f1000. No. 7357 f400. No. 5826 5980 12014 13335 16238 18574 19211 f100. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 2 tot 6 Aug. ONDERTROUWD: n GETROUWD: ^eene* BEVALLEN: I. J. T. Luik, geb. Zegers, z, A. v. d. Putte, geb. Hendriks, z. J. de Haan, geb. Bels, d. C. F. Neijts, geb. Duinker, z. H. Wagner, geb. Zwart, d. E. A. M. Bakker, geb. Dekker, d. V. J. C. S. Cohen Stuart, geb. Noor duin, z. C. W. Nieuwen hof, geb. Liebregs, z, P. Revier, geb. Thomasse, d. OVERLEDEN: L. E. Wurtz, 2 w. T.J.v. d. Klaauw, 8 m. C. S. Spigt, 69 j. C. Buisman, 6 j. N. C. Ran, 1 m. J. Bood, 79 j. EEN SCHIPBREUK. Het barkschip ,/Scottisch Fairy", kapitein Ellis, thuis behoorende te Liverpool, met sal peter komende van Pisaqua, had voorspoedig gekoersd tot Falmoutb, alwaar de kapitein zijn vrouw en dochter aan boord nam om de zeereis naar Hamburg, de plaats van bestemming, mede te maken. De schoone zomerdagen die vooraf waren gegaan en het vertrouwen op het constant blijven van het weer, was voor de dames een prikkel om over de Noordzee een bezoek te brengen aan Duitschlands groote koopstad Hamburg. Zoo werd de reis vervolgd en met'volle zeilen koerste men naar het Noorden, tot den nacht van Zaterdag 1.1. De wind, die hevig uit het NNW. blies en bijna tot een storm was aan gewakkerd, had met medehulp van den mislei denden stroom hef schip naar de kust gebracht tot het oogenblik, waarop het in de Noorder- gronden vast raakte. Door de kustwacht op Kijkduin werden de noodseinen der equipage gezien, welke dadelijk telephonisch naar het havenkantoor alhier overgebracht werden. Even spoedig was men aldaar gereed met midde len ter redding. Omstreeks vier uur in den morgen van Zondag vertrok de sleepboot „Stad Amsterdam" jmet de bemande reddingsboot, schipper T. Rijkers, naar het in nood verkee- rend schip. Hoog sloegen de golven over het ijzeren vaartuig en met blijdschap zagen ze van daar de komst der wakkere mannen, die door de sterke branding op die gevaarlijke plaats hun hulp brachten. Gelukkig de boot nadert het schip, waarin zij de geheele bemanning, bestaande uit 14 man, den kapi tein, dezelfs echtgenoote en dochter opnamen. Nog eenmaal de tocht met de zwaar beladen boot terug, en men bereikte 't stoomschip «Stad Amsterdam", waar zy aan boord kwamen en waar aan de beangstigde vrouwen in 't bijzonder, de meest goede hulp verleend werd. Die redding werd alzoo met succes be kroond, en daarom mogen wij op nieuw hulde brengen aan de mannendie zich elk oogenblik bereid toonden natuurgenooten uit het woedend element te helpenwelk gevaar voor hen daaraan verbonden is weten allen, die eenigermate met de strandingsplaats be kend zijn. De jongste herinnering is daarom trent nog aan ieder bekend als de „Renown" genoemd wordt. Met genoegen laten wij hier de namen der instappers volgen: Theod. Rijkers, schipper, J. Bijl, H. Kuiper, S. Kuiper, C. Prins, R. Spits, F. van Dok, S. '|}iedehoven, C. Bot, F. Bre- derode en J. van Dok. Omtrent het schip is de mogelijkheid tot afbrengen afhankelijk van wind en weer. Met lossen is men inmiddels begonnen; +16 schuiten brachten reeds den inventaris en lading mede naar het Nieuwediep. Als met lossen voortgegaan kan worden, zal men beproeven het schip, dat midden op „de razende bol" zit, op diep water te brengen. Vervolg der Berichten. Niet vreemd is het bij schipbreuken, dat wanneer het gestrande vaartuig een oogenblik onbeheerd is, er lieden zijn, die toonen voor het eigendom van anderen niet het minst respect te hebben. Ook nu is zulks op nieuw gebleken aan boord van de «Scottish Fairy", en maken wij van het feit, daar gebeurd, mel ding, dan is het meer om de wijze waarop die lieden in die fraaie kajuit hebben huis gehouden. Wat niet te openen was bezweek voor hun ruw geweld. De inhoud uit doozen en flesschen van door hen niet te gebruiken stoffen lag met de verbroken omhulsels op den grond verspreid. De indruk die dergelijk tooneel van verwoesting aanbiedt, was het meest zichtbaar bij den kapitein, die pas enkele uren zijn fraai schip verlaten had en thans zijn huis op nieuw binnen trad. 't Is voor onze eer en als flinke Hollanders, maar ook voor den naam van hen, die hun beroep vol gens plicht uitoefenen, wenschelijk, dat op het gebeurde hier de aandacht gevestigd wordt. Onder begunstiging van heerlijk zomerweder, dat den bezoekers toeliet zonder gevaar voor verkoudheid in de open lucht te zitten, had 't feest ter ge dachtenis van den verjaardag van H. M. de koningin Zondagavond in Tivoli plaats. De muziek der kleine kapel, onder directie van den heer A. L. Schouten, liet hare opwekkende tonen hooren in den a giorno verlichten tuin. Een schitterend vuurwerk, door den heer Horsten, uit Amsterdam, geleverd, werd ten slotte ont stoken. Vooral viel 't laatste stuk, de naam der koningin, in den smaak der bezoekers. We Vannen 't feest goedgeslaagd noe men en vinden 't alleen jammer dat niet meer personen er van profiteerden. Bij den uitgever J. H. van Balen, te Helder, is een werkje in 't licht ge geven, getiteld »De voeding in het eerste levensjaar", door dr. M. Rutgers van der Loef. In bevattelijken stijl deelt de schrij ver hier mede hoe men de voeding van 't jonge kind moet regelen en wat daarbij 't geschiktste voedsel mag gerekend wor den, ongetwijfeld een nuttige wenk voor moeders, 't Hooge belang der voeding in 't eerste levensjaar maakt 't wensche lijk, dat het boekje in veler handen kome. Is de prjjs ook wat hoog, de uit gave heeft tevens een philantropisehe strekking, nl. het lot te verzachten der hongerigdende kinderen op het eiland Cura9ao. Wie dus zijn gulden besteedt, verricht tevens een werk van liefdadig heid. Yan Zr. Ms. stoomschip Tromp" is op de reis naar Christiania een ma troos uit den grooten mast gevallen. De ongelukkige was onmiddellijk dood en werd den volgenden dag met de gewone zeemansplechtigheid over boord gezet. Op de hoogte van Doggersbank verloor de Tromp" een anker en kreeg eenige schade aan het dek. Heden den 6en Aug. vertrekken de «Tromp" en «Atjeh" weder van Chris tiania, om 20 dezer alhier binnen te komen. Jl. Vrijdag is uit hef kanaal nabij de Binnenhaven alhier opgehaald 't lijk van het knaapje van de echtelieden Buisman, dat sedert eenige dagen vermist was. Verleden jaar werd opgericht de Yereeniging Marinefonds, strekkende tot ondersteuning van onderofficieren en min deren, die met een gering pensioen uit 's-rijks dienst zgn ontslagen of van nage laten betrekkingen der leden. Uit 't ons toegezonden jaarverslag blijkt, dat 't Ma rinefonds de koninklijke goedkeuring heeft verkregen, en in korten tijd tot vrij grooten bloei is gekomendank zij de bescherming van den Minister van Marine en den steun, door hoofd- en lagere offi cieren verleend. En naamlijst van begunstigers, donateurs en leden, doet ons zien welk een uitbrei ding deze Yereenigingin een betrekkelijk kort tijdsverloop heeft verkregen. Op verzoek van den provincialen Hoofd-Ingenienr van den Waterstaat in Noord-Holland werd Zaterdag 3 Aug. j.1. op het raadhuis te Wieringen, een ver gadering gehouden van het gemeente bestuur en het Heemraadschap Wieringen. Het doel van deze vergadering was met elkander in overleg te treden over de beraamde plannen tot het aanleggen van een haven op het eiland Wieringen. Na eenige besprekingen werd op voorstel van den Burgemeester besloten, aan de Regeering en Heeren Ingenieurs over te laten, waar de haven zou komen en hoe groot die zou zjjn. Algemeen was men echter van gevoelen, dat de beste plaats voor een haven buiten den zeedjjk zou zijn. Benoemd tot onderwijzeres te Hip- polytushoef op Wieringen Mej. Westra te Haarlem en tot Gemeente-Ontvanger de Heer S. SchimmelpenningRijks-Ontvan ger te Wieringen. Naar men verneemt, hebben de ver kiezingen te Nieuwe Niedorp (Noord-Hol land) nog een staartje. Vele personen zijn gedagvaard door een candidaat, die zich door een verkiezings biljet zwaar be- leedigd acht. Amst. Ct. Ds. F. Haverschmidt te Schiedam herdacht Zondag, in een leerrede over Rom. I vs. 15, 16a, zijn 25-jarigen dienst als predikant bij de Ned. gemeente aldaar. Door de talrijke schare werd hem aan het einde der godsdienstoefening gez. 213 vs. 3 toegezongen. Ds. Haverschmidt werd van den Helder naar Schiedam beroepen. H. M. de Koningin heeft van haren Gemaal op haar verjaarfeest een met twee prachtige Hongaarsche goudvossen bespan nen rijtuig ten geschenke gekregen. Inslaan van den bliksem A. Yan Hennek, te Nieuwenhoorn, ver haalt omtrent het inslaan van den bliksem in zijn woning het volgende 't Was zwaar weer, een hevige hagel bui ontlastte zich, doch hield eindelijk op. Mijn vrouw stond met mijn dochtertje Teuntje bij den bakoven, terwijl een jon getje van 12 jaar van den zolder kwam, daar hij uit angst opgestaan was. Teuntje zette de trap nog goed en keek vervolgens met haar moeder over de onder deur naar de gevallen hagelsteenen. Toen liep zij in huis en zeide «kijk wat een hageldaarna keek ze door de ruiten naar buiten; en de nooit door ons te ver geten bliksemstraal vloog op dat oogen blik in door het raam, dat verbrijzeld werd en trof ons 14-jarig dochtertje doodelijkvan den schrik springt ons jongste kind van 10 j. uit haar bedje, naast het lijk van haar zusje, dat in mijn ar men nog een klein poosje lag te snikken zonder echter een lichaamsdeel te bewe gen, en zonder een teeken van leven meer te geven. Op hetzelfde oogenblik riep mgn vrouw haar oudsten zoon te hulp, omdat zij drie schreden was weggewor pen hij hoorde haar echter niet, want ook hij was bedwelmd. Het eerste wat hij later zeide was, «wat is er gebeurd?" en toen: «Ochl was ik ook maar dood." Hij meende nl. dat „hij lam was, kon zijn armen niet bewegen, zijn voet deed pijn, en zijn hoofd was als gebarsten, maar dat is God zij dank beter geworden. Het jongetje van 12 jaar kan niet loopen, en zakt in elkaar; zijn beeneu hebben geen kracht, en op zijn buik had hij een rooden streep, die later bruin is geworden, net of het vel geschroeid is. Men schrijft uit Vlaardingen van 3 Aug. De aanvoeren van haring waren deze week weder zeer belangrijk; er kwamen hier binnen 29 loggers en 9 bomschuiten met een gezamenlijke aanbrengst van 7262 tonnen, zoodat iu het geheel hier thans 42767 tonnen zijn aangevoerd. Hoewel de vraag naar haring tamelgk goed is, was zij toch nog te gering om geljjken tred te houden, met de aanvoeren, zoodat een verdere verlaging niet kon uitblijven. Volle haring bracht ten slotte f 10.50 en maatjesharing slechts f8.50 per ton op. De Stadsgehoorzaal te Leiden is Zon dagavond geheel afgebrand. Des avonds om zeven uur sloegen plotseling de vlam men uit het dak van het gebouw, dat in een oogwenk in lichte laaie stond. Achter het gebouw ligt de woning van den pachter. Daar is de brand ontstaan. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de drie brandkranen, die in het gebouw zijn, niet bereikt konden worden. Aan blusschen was niet te denken. Het 7-jarige zoontje van den pachter is in de vlammen omgekomende pogingen om bet kind te redden waren vergeefsch. Het was niet mogelijk het brandende gebouw binnen te treden. Een der brandweerman nen viel van het dak en moest naar het gasthuis gebracht worden. Het geheele gebouw is uitgebrand, al leen de muren zijn blijven staan. De be lendende huizen en ook het achter de gehoorzaal gelegen telegraafkantoor heeft men kunnen behouden. Gedurende het 2e kwartaal van dit jaar werden bij het Koloniaal Werfdepot aangenomen 109 Nederlanders en 86 vreemdelingen, terwijl van de verschillen de korpsen van het leger hier te lande 102 onderofficieren en minderen werden overgenomen. In dat kwartaal vertrokken naar Oost-Indië, in 6 detachementen met 14 officieren, 20 onderofficieren en 316 korporaals en manschappenbovendien vertrokken 3 officieren 1 opzichter 2e kl. 1 serg. majoor schrijver en 1 serg. majoor vuurwerker afzonderlijk. Naar West-Indië werden 1 officier en 6 soldaten uitgezonden. Uit Oost-Indië keerden te Harderwgk terug: 25 militairen n. 1. 2 onderofficie ren, 5 soldaten en 17 miliciens, en uit West-Indië 19 soldaten. Aan handgelden werd f 76,346 uitbetaald. Te Beaumont, in Normandië, was dezer dagen een bruidsstoet op het punt naar Stadhuis en kerk te vertrekkenalles was gereed, alleen een getuige ontbrak nog. Men bracht een mandje met versch geplukte perziken in de kamerde bruide gom biedt er een van aan zyne bruid, zg bijt in de sappige vrucht en slaakt een hevi- gen schreeuw. Een kleine wesp had haar in het gehemelte gestoken, Geheel de mond zwol op schrikkelijke wijze op en een uur later stierf de bruid onder de pijnen. Londen, 3 Augustus. (Part.) De toestand in de buitenhaven van Ports- mouth was Zaterdag niet alleen onprettig, maar werd ook een poos gevaarlijk. De hemelhooge golfslag belette zelfs sommige officieren der Engelsche vloot hunne sche pen van den wal te bereiken. Onder deze omstandigheden, die zeer velen weer hield om van de uitnoodigings- of andere biljetten gebruik te maken, gaf de Duitsche Keizer den wensch te kennen, dat de maritieme wapenschouwing tot Maandag mocht worden uitgesteld, waartoe slechts noode werd besloten. Des namiddags ver beterde het weder. Spithead, 5 Aug. Bij fraai weder en een fikschen bries, bood de heden ge houden revue over de Engelsche vloot een schitterend schouwspel aan. Keizer Wilhelm, vergezeld van Prins Hendrik van Pruisen, den prins en de prinses van Wales en den hertog van Cambridge, begaf zich te Sl/2 uur des namiddags aan boord van het koninklijk jacht Yictoria Albert. Het jacht Ga- latea ging toen voorop door de jachten Yictoria Albert, Hohenzollern, Osborne, Enchantress en Magdalena. Aan boord van dit laatste vaartuig bevonden zich de lord-mayor en de corporatie van Londen. Toen deze jachten voorbij de Engelsche oorlogsschepen stoomden, die in linie waren geschaard, hief het scheepsvolk, dat in het wand paradeerde, luide hoera's A. C. BLINKHOFF I en A. DEKKER, hunne 25-jarige Echtvereeniging i te herdenken, j IJmuiden, 6 Aug. 1889. j Hun Broeder en Zuster, j J. BLINKHOFF. G. BLINKHOFF- j van 't Hert. i Zondag 11 Augustus %g\ hopen mgne Zwager en Zuster A. C. BLINKHOF en A. DEKKER, j hunne 25-jarlge Echtvereeniging te herdenken. Helder, 6 Augustus 1889. Namens hunne Zuster, Wed. C. MULDER- 3sf Dbkker. m Den 12en dezer maand hopen mgne geliefde Ouders D. MOSK en T. BORST, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Callantsoog, 6 Aug. 1889. Hun dankbare Zoon, G. MOSK. Op Zondag 11 Augustus jgjr! a. s. hopen onze geliefde Ouders I COENRAAD MAHIEU I en i THEODORA ELISABETH HARBERS, hunne 25-jarige Echtvereeniging I Ml te herdenken, ml Helder, 6 Aug. 1889. sa Hunne dankbare Kinderen. Eenige en algemeene kennisgeving. Op den II Augustus hopen onze geliefde ouders: I W. DARPHORN 8Ü en g| F. MANGEL, hunne 25-Jarige Echtvereeniging §19 te herdenken. Namens hunne dankbare kinderen, j behuwd- en kleinkinderen en j Qgg verdere familie. j Helder, 6 Augustus 1889. j tm Ondertrouwd A. DUINKER Gz. en D. BURGERS. Helder, 3 Augustus '89. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Zoon C. W. v. d. NIEUWENHOFF. geb. CHIEBREGS. Helder, 3 Augustus, 1889. Heden werd ons een Zoon geboren. J. DALME1JER. G. DALMEIJER- Vroon. Uitgeest, 5 Aug. 1889. GeborenMARGARETHA. Dochter van A. GRENTZIUS en A. GRENTZIUS—Kraak. Helder, 6 Augustus 1889. Heden overleed onze jongste lie veling NICOLAAS CORNELIS. Helder, 4 Augustus 1889. R. RAN. H. RAN geb. Molenaar. Algemeene kennisgeving. Op den len Augustus ontvingen wij het treurige bericht uit Amster dam, dat onze geliefde Zoon JACOB op een noodlottige wijze van onze zijdewerd weggenomen, in den ouder dom van circa 18 jaar Helder, 5 Augustus 1889. Namens zijn bedroefde Ouders, KL. SCHOL en Echtgenoote, en verdere Familie. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig en geduldig lijden, mijn geliefde Echtgenoot en der kinderen zorg volle Vader, de Heer J. BOOD, in den ouderdom van ruim 79 jaren. Helder, 5 Angustus 1889. Namens zijn diepbedroefde Echtgenoote, J. BOOD—v. d. Schoot. Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Heden overleed na een smartelgk lijden van 16 dagen onze eenigste lieveling LEENDERT EDUARD, in den jeugdigen leeftijd van 18 Zijn diepbedroefde ouders, F. A. WURTZ, A. WURTZ, geb. BOLK. Helder, 15 Aug. 1889. Heden ontving ik het treurig be richt, dat door een ongelukkig toe val mijn geliefde Echtgenoot W. BEENEKER, aan boord van het Nederlandsche schip «Maria" is overleden mg nala tende vier kinderen, die met mg hun dierbaren verzorger missen en hun smartelgk verlies niet kunnen beseffen. Helder, 6 Augustus 1889. Wed. W. BEENEKER, geb. Bijl. Mede uit naam van ouders en verdere familie. Algemeene kennisgeving. Voor de vele en hartelg ke bewgzen van deelneming, zoo van binnen als bui ten de gemeente ontvangen, gedurende de ziekte en het overigden van mgn ge liefde Echtgenoot NICOLAAS JO HANNES YAN HEUSDEN, betuig ik mgn op rechten dank, inzonderheid aan HH. Oud- Collega's van den overledene, voor de laatste eer aan zjjn stoffelijk overschot bewezen. Helder, 5 Augustus 1889. Wed. N. J. VAN HEUSDEN, oosterbaan. Hartelijke dankbetuiging voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij ons 25-jarig jubilé. Helder, 6 Aug. 1889. G. N. JILLEBA en Echtgenoote. Die te vorderen heeft van-, verschuldigd is aan- of borg tochten onder zich heeft ten laste van den Heer ARIE CORNELIS- ZOON KLOK, in leven gepensionneerd loods, gewoond hebbende te Helder, en aldaar 18 Juli jl. overleden, worden ver zocht daarvan vóór 15 Augustus a.s op gave of betaling te doen, ten kantore van den Notaris HORDIJK. voor den GEMEENTERAAD worden uitgenoodigd tot een Bijeenkomst in het Logement van den Heer D. LONT, op Hypolitüshoef, op ZONDAG 11 AUGUS TUS a.S,, des middags omstreeks 12 uur. H. A. J. v. d. SPECK OBREEN,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 2