't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1721. Woensdag 14 Augustus 1889. Zeventiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. ü.Donnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Gent. >3 franco per post75 Afsonderlgke nummers 2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBHHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT «n ZUIDSTRAAT. Advertentlön Tan 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letten) worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 13 Aug. 1889. Door de Commissie, die zich ten doel stelt een feestviering te organiseeren voor de leerlingen der openbare en bijzondere scholen in deze gemeente ter gelegenheid der ver jaring van H. K. H. Prinses Wilhelmina, is dezer dagen het navolgende adres bij den Gemeenteraad ingediend «Aan den Raad der gemeente Helder. Geeft met verschuldigde achting te kennen de Commissie, die zicli hier ter plaatse ge vormd heeft om te trachten een feest te orga niseeren voor de leerlingen der openbare en bijzondere scholen in deze gemeente, ter gele genheid der verjaring van H. K. H. Prinses Wilhelmina, op 31 dezer dat de Commissie een beroep zal doen op de welwillendheid der ingezetenen tot het ver- leenen van geldelijke bijdragen tot dit doel dat de kosten voor zulk een feest, hoe be scheiden het programma ook luidt, nogal aan zienlijk zijn, tengevolge van het groot aantal leerlingen redenen, waarom de Commissie zich bij deze wendt tot UEd. Achtb. met het verzoek, dat het U moge behagen tot dit doel een bij drage uit de gemeentekas te willen verleenen. 't Welk doende, enz." De opzichter vau 's Rijks water staat J. Harinx wordt met 1 September a. s. van Nieuwediep naar Limburg ver plaatst en, naar men verneemt, vervangen door den opzichter 3de kl. J. Kooremrn, thans te Hellevoetsluis. Tessel 9 Aug. De pogingen om het gestrande stoomschip >Benbrack" af te brengen worden voor dit jaar gestaakt. Evenwel zal men het schip van alle zwaarte ontlasten. Ook de ballast, ongeveer 300 ton steen, wordt er uitgewerkt. Het ver voer der gesloopte machine, van de stran dingsplaats naar de haven, is voor fll per ton aangenomen. Naar berekening der eigenaars zal de boot 5 voet minder diepgang hebben, wanneer zjj van alles ontlast is. Het Fransche oorlogsstoomschip >1' Allier," aan boord hebbende de adelbor sten van het Fransche marine-instituut, is Zaterdagochtend te IJmuiden binnenge- loopen en des middags te Amsterdam aangekomen. Bij het verhalen naar zijne ligplaats in het Oosterdok, werd die stoo- mer door Zr. Ms. wachtschip gesalueerd, onder het spelen der staf muziek onzer marine. Vrijdag is uit de De Ruyterkade te Amsterdam opgehaald het lijk van een 84-jarig man, die aldaar op den Haarlem merdijk bjj zijne dochter inwoonde en het beroep van melksljjter uitoefende. Toen de tjjding van het overlijden van haren vader aan de dochter werd gebracht, lag deze ziek te bed en schrikte zóózeer, dat zjj kort daarna overleed. Moord in Den Haag. Donderdagavond is in een boter- en kaas winkeltje op het Zieken in Den Haag een laaghartige moord gepleegd. Een Schoen maker, F. Van Brielen genaamd, die vrouw en kinderen te Rotterdam had achtergela ten, was bjj den eigenaar van bedoeld winkeltje, een man van 60 jaren, in den kost, doch achterljjk gebleven in het be talen van zijn kostgeld en daarom den toegang tot de woning ontzegd. Donderdag avond kwam hij den ondenman, die in de deur van zgn huisje stond, verzoeken weer binnengelaten te worden en toen hem dit geweigerd werd, stak hjj zjjn vroegeren kostbaas een schoenmakersmes in den buik. De dood volgde bjjna onmiddellijk. De dader werd door eenige ooggetuigen gevat en aan de politie overgeleverd. Op het oogenblik, dat de snoodaard het mes op het lichaam van den ouden man richtte, voegde hg hem toe: »nu daar dan", waaruit men het gevolg trekt, dat bjj deze treurige geschiedenis de dader niet zonder voorbedachten rade heeft gehandeld. Binnen 24 uren ontrukte de dood Donderdag aan S. Mejjering te Smilde zijn drietal kinderen, knaapjes van 6, 5 en 3 jaar oud. Terwjjl men bezig was het ljjkje van den oudsten overledene te kisten, stierven de twee laatsten als het ware te geljjk. Naar men zegt, zjjn allen Aan de croup gestorven. Hst Radicaal Weekblad" deelt mede dat de heer F. Domela Nieuwen- huis, die sinds lang lijdende was aan keel aandoening, thans in Frankrjjk vertoeft en daar onder behandeling is van een ïeesheer. De kwaal toch is naar het blad meldt, in den laatsten tjjd zoo zeer toegenomen, dat de heer Domela Nieuwen- huis bijna niet meer praten kan, en op het congres te Parijs moeite had een paar keer behoorljjk verstaanbaar te spreken. Uit Houtrijk en Polanen schrijft men aan de Amst. Crt. Vrjjdag is alhier op last van den offi cier van justitie gearresteerd en gevan kelijk naar Haarlem overgebracht de voor malige armmeeBter van het burgerljjk be stuur H. Hij wordt beschuldigd van het zieh toeëigenen van liem in zjjn betrek king toevertrouwde gelden, die alsdan op de driemaandeljjksche in te dienen staten als uitgekeerd aan verschillende personen werden verantwoord. Een alhier door den officier van justitie voorloopig ge houden getuigenverhoor leidde tot de onmiddellijke gevangenneming. Bjjna 40 jaar is deze betrekking door H. waarge nomen het verduisterde bedrag is zeer aanzienljjk. De hooge nitkeeringssommen deden achterdocht wekken, waarom hg in Mei jl. werd ontslagen. Vóór de in omloop zjjnde geruchten genoot H. aller achting en vertrouwen. DE SCHOOLWET. Het rapport over ie schoolwet, met het verslag der afdeelingen en het antwoord der regeering, een resumé van het mondelinge over leg tusschen de commissie en den minister, is in het licht verschenen. De wijzigingen, die naar aanleiding van de ge voerde onderhandelingen in het ontwerp zijn aan gebracht, zijn de volgende Onder de verplichte vakken (art. 2) zjjn opge nomen de vrije- en orde-oefeningen van de gym nastiek. Alle subsidiën uit gemeentekassen ten behoeve van het bijzonder onderwijs zijn uitdrukkelijk ver boden. Ten opzichte van de kweekelingen is bepaald, dat zij alleen mogen werkzaam zijn onder bet toezicht en de leiding van een in hetzelfde school- vertrek aanwezigen onderwijzer. In art. 23 is de voorwaarde van een vijfjarige werkzaamheid als hoofd van een school vervallen, zoodat het artikel onveranderd blijft. Tot maatstaf van berekening van het aantal schoolgaande kinderen zal genomen worden het gemiddelde van de getallen, die een telling op 1 Februari, 1 April, 1 October en 1 December zal aanwijzen. De vergelijkende examens worden behouden, behalve wanneer omtrent de voordracht overeen stemming verkregen wordt tnssehen den school opziener en Burg. en Wethouders. Waar die overeenstemming niet verkregen wordt, moet er een vergelijkend examen worden gehouden, met dien verstande, dat de oproeping beperkt kan blijven tot die personen, waaromtrent tnssehen schoolopziener en B. en W. overeenstemming bestaat. De voordracht wordt opgemaakt door den schoolopziener. Aan (hnlp)onderwijzers, die als overcompleet ontslagen worden, wordt een wachtgeld verzekerd gedurende twee jaren. De rijksbijdrage zal toegekend worden aan scholen, waar het schoolgeld niet meer dan 80 gulden bedraagt, en zal ook uitgekeerd worden voor eeu a twee onderwijzers boven het vereischte getal, ten bedrage vau 150 a 200 elk, naar ge lang van de bevolking der school. Bij meer uitgebreid lager onderwijs wordt die vergoeding gegeven over drie onderwijzers boven het wet telijk minimum, ten bedrage vau f 200 a f 250 elk. Waar evenredig schoolgeld wordt geheven, moet de heffing geschieden bij wege van aanslag op kohieren, met recht van reclame. Op de gemeentelijke verordeningen ter vaat- stelling van schoolgelden, mag de koninklijke goedkeuring niet anders worden geweigerd, dan bij een met redenen omkleed beslnit, den Raad van State gehoord. Art. 73 is aangevuld met eene bepaling, dat op de bijzondere scholen het schooltoezicht op aanvraag onverwijld moet worden toege laten. De termijn van 9 jaar in de overgangsbepa lingen art. 4, al. 4, wordt behoudenmaar bij koninklijk besluit zullen termijnen gesteld worden voor de geleidelijke aanstelling der onderwijzers tot het vereischte getal. In art. 54 bis is de term leert ij den ver vangen door het voorschrift, dat er 18 uur 'a weeks onderwijs moet worden gegeven in de vakken ak, en dat van die 18 uren hoogstens twee uren mogen worden benut voor k (de vrouwelijke handwerken). Op de gesubsidieerde scholen moet het onder- wijs gegeven worden volgens eon rooster, die aan het schooltoezicht medegedeeld en in de school lokalen opgehangen moet worden. Die rooster moet tevens vermelden de feestdagen en de va- cantie-tijden. Tnssehen het ontstaan van een vacatnre en het in dienst treden van den nieuwen titularis zal voor het hoofd der Bchool niet meer dan 6, en voor de onderwijzers niet meer dan 4 maanden mogen verloopen. Soholen, van welke blijkt dat zij als winstge vend bedrijf worden gehouden, zijn van de rijks bijdrage uitgesloten. De besturen der vereenigingen zijn verplicht aan den Minister alle inlichtingen te geven, die hij verlangt, om te kunnen beoordeelen of de scholen voor subsidie in aanmerking komen. Over het jaar 1890 blijft het bestaande artikel 45 gelden, behalve dat voor den bouw van scho len in dat jaar de rijksbijdrage van 30 op 25 pCt. wordt gebracht- Over 1891 wordt door het rijk als extra-vergoeding aan de gemeenten uit gekeerd het nadeelige verschil tusschen de oude en de nieuwe regeling- Over 1892 2/3, en over 1893 1/3 van dat verschil. Volgens het gewijzigde ontwerp, zal het verlieB voor de volgende gemeenten ten slotte bedragen (behoudens de bepalingen op de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs/ Voor Amsterdam f 109,000 in plaats van f 146,000 M Rotterdam - 76,000 103,000 Den Haag 35,000 - 45,000 Groningen 14,000 20,000 Utrecht - 11,000 - 19,000 Arnhem 8,000 - 13,000 Leeuwarden- 5,300 - 8,500 M Middelburg - 5.100 - 8,400 Haurlem - 4,700 - 10,000 Van Alkmaar zijn vervoerd 18 per sonen, die allen werden opgezonden naar de rijkswerkinrichting te Veenhuizen. On der hen bevond zich een persoon, die een kapitaal van f 100.000 heeft doorgebracht en thans wegens bedelerg was opgepakt. Een 22-jarig arbeider te Emmen, H. N. genaamd, die in den avond van 18 Mei jl. het meisje, met wie hg uit was, met een mes op het hoofd geslagen en bloedend verwond heeft, toen zg Yan een vroegeren vrijer een borrel aannam, is door het Gerechtshof te Leeuwarden we gens mishandeling, in hooger beroep, ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De Nederlandsche brood-, koek- en banketbakkersbond heeft op zjjne te Bols- ward gehouden algemeene vergadering besloten zoo spoedig mogelijk aan de Tweede Kamer een adres te richten, waar in verzocht wordt het wetsontwerp van den heer Bahlman, tot heffing van een recht op buitenlandsche tarwe en tarwe meel, niet aan te nemen. Daarin zal de Kamer op de volgende overwegingen opmerkzaam worden ge maakt lo, Een belasting op den invoer van tarwe en tarwemeel zal een belangrijke verhooging van broodprijzen ten gevolge hebben, wat zeker ten nadeele van het algemeen belang gerekend moet worden. 2o. Door het heffen van invoerrechten op meel zal de mededinging aan onze meelfabrikanten met buitenlandsche fa brieken worden ontnomen, wat niet wen- schelgk is, en omdat de beste meelsoor ten uit het buitenland betrokken, en om dat de bakkerg daardoor geheel afhan kelijk wordt van inlandsche fabrikanten, die in sommige gevallen, zooals thans, de bakkerg niet op tgd van meel kunnen voorzien. 3o. Het heffen van invoerrechten op meel die in zoo gnnstige conditiën staan «jegenover de in voorrechten op tarwe, brengt aan de meel- en broodfabrieken een be scherming aan, die op geheele vernietiging van de particuliere bakkerg uitloopt. Het Bataviaasch Nieuwsblad meldt In de dessa Mlatjé Koedoes, bracht een oelerwelang, een der vergiftigste slang soorten, een bezoek bij een inlandsch ge zin. Niemand thuis vindende dan een klein kind, dat op de balé-balé speelde, kroop ze daarheen en beet het. Juist kwam de moeder thuis en, ziende wat er gebeurd was, wilde ze haar kleine te hulp komen, doch voordat ze dit kon doen, was de slang haar genaderd en had in den voet gebeten. Nog niet bekomen van den schrik, kon ze haar man niet waarschuwen, die haar ter zjjde duwde en op de slang trapte, waarop deze ook hem in het been beet. Nog op dienzelfden dag overleden man, vrouw en kind aan de slangenbeet. De slang werd door een paar huurlie den gedood en in een stopflesch bij het dorpshoofd gebracht. Arme kleine. De eerste dezer maand had in de diergaarde van Bidel, te Parijs, een allerdroevigst voorval plaats. De Russische dierentemmer Barkow leidde een reusachtigen, gemuilkorfden beer tus schen het publiek rond. Eensklaps richtte het beest zich op de achterpooten, sloeg zgne klauwen in het hoofd van een 9-jarig meisje, dat met haar ouders tegenwoor dig was en reet, alvorens iemand hulp kon verleenen, de geheele huid van den schedel der arme kleine vaneen, zoodat de hersenpan en de beenderen van het gelaat geheel bloot lagen. Het betreurenswaardig kind stierf tjjdens het naar het hospitaal werd overgebracht, Nieuwe manier om aan den kost te komen. In Brussel loopt tegenwoordig een heer rond, die er zijn werk van maakt te weten te komen welke woningen zich in 't akelig voorrecht mogen verheu gen van wandgedierte te herbergen. Als de man omtrent eenig perceel zeker is van zgn zaak, schelt hg doodbedaard aan. Mijnheer," zegt hg tot den heer des huizes, »Ik heb gehoord dat u in uw huis last heeft van wandgedierte. Dat is, vooral met het oog op de tegenwoordige hitte, verschrikkelijk lastig. Wil ik er u van afhelpen 't Kost u maar een klei nigheid, want voor één gulden knap ik het zaakje op". Als 't aanbod wordt aangenomen, laat de sinjeur een geschilderd houten kistje zien en zegt: Daar zit mgn geheim in. U begrijpt wel dat ik het u niet kan ver raden wees dus zoo vriendelijk mg alleen in het vertrek te laten dat u wenscht dat ik zuiver." De kamerjager blgft daarop een kwar tiertje in de aangewezen kamer, komt met zgn kistje terug, neemt zgn loon in ont vangst en voegt den heer des huizes toe »A1 de beesten zgn zoo dood als eeu pier, maar u moet, om zeker te zgn, de kamer twee uur gesloten houden". Natuurlijk is de bewoner van een per ceel waarin zich de vieze en lastige diertjes bevinden, gaarne bereid, den ge geven raad te volgen. Komt hg echter twee uur later de kamer binnen, dan ontwaart hg tot zgn groote ontsteltenis dat de ongewenschte mede-bewoners nog springlevend, maar een of meer voorwer pen van waarde spoorloos verdwenen zijn. De jongste Australische berichten maken naar de N. R. Ct. meldt gewag van een nieuwe uitvinding, die menigen oud-Hollandschen boer, toch misschien al van streek door de vele werktuigen, welke tegenwoordig in de zuivelbereiding te pas komen, de rechter hand achter het oor zal doen brengen. Het geldt niets meer of minder dan het maken van zuivelboter, zonder een vin ger er voor te behoeven te verroeren en enkel met het turen op een vat room De uitvinder beweert, dat het karnen ge heel overbodig is, en dat men boter ma ken kan met bewerkte lucht. Deze laat hij geleidelgk stroomen door een zekere hoeveelheid room, die zich in een toeBtel bevindt, zóódanig, dat de lucht onderaan invloeit en langzaam opstijgt door de room, om in bellen aan de oppervlakte te verdwijnen. De uitvinder, die zgn toestellen thans te Melboarne en elders laat zien, maakt zich sterk om, met deze methode, binnen twintig tot zestig minuten, naar gelang van omstandigheden, een afscheiding der roomdeelen evengoed te bewerken als met karnen, hoe dan ook bewerkstelligd. Zaterdagavond is te Brussel op een stille plek een man door een paar kerels met behulp van een koord, op de wjjze der Indiaansche lasso's, omvergetrokken en, terwjjl hg door den één half geworgd werd, door den ander geplunderd. Hg had echter nog kracht genoeg om zoo hard te schreeuwen, dat er hulp kwam opda- dagen, waarvoor de aanranders de vlucht namen. Te Toulouse is een bende vervaar digers van valsche bankbiljetten van 1000 francs ontdekt. De fabriek moet zes maan den bestaan hebben en vele biljetten moe ten in omloop zgn gebracht in den omtrek van Toulouse, alsook aan de speelbank te Monte Carlo. Twee der schuldigen zgn in hechtenis genomen; de ander is de politie op het spoor. Liverpool was Donderdag in rep en roer ter wille van de gifmengster Maybrick. Nauwelijks was de uitspraak der jury vernomen, of in de gerechtszaal zelve ontstond gesis; en later, toen het dood vonnis geveld en de veroordeelde verwij derd geworden was, ontstond er te haren gunste een openlijk oproer. Eerst had de dicht opeengedrongen menigte, samenge- gesteld uit mannen en vrouwen van ver schillenden stand, de uit het gerechtshof te voorschijn komende getuigen (inzon derheid een paar waaksters) met hand tastelijkheden bedreigd, zoodat de politie in grooten getale tusschenbeide moest ko men, om de benarde vrouwen in veilig heid te brengen. Dit gelukte, maar met groote inspanning. Teleurgesteld en verwoed, luchtte thans het volk zgne ver bolgenheid tegen den rechter Stephen, die, toen hij in zgn rijtuig stapte, begroet werd met een storm van gesis en ge- jouw. De paarden, door het misbaar schich tig geworden, sloegen bjjna op hol. Tot aan zgne woning toe, werd de hr. Stephen vervolgd door een gillend gespuis, dat „shame shame riep en hem gaarne te lgf had gewild. Daarentegen was mevrouw Maybrick zelve het mikpunt van allerlei huldebe toon. In het gerechtshof reeds hadden een aantal dames, in afwachting van hare met-schuldig-verklaring, een prachtigen bloemruiker voor haar gereed gehouden en zelfs toen het schuldig" uitgesproken was, bleek er een beslist verbod noodig, om deze bewonderaarsters er van te weer houden, haar geschenk der veroordeelde nog ter hand te stellen. Daarna volgde hetzelfde gepeupel, dat de getuigen en den rechter had uitgejouwd, hals over kop den snel wegdravenden gevangen wagen, om de veroordeelde toe te juichen. Mevr. Maybrick is blijkbaar in de oogen van hare stadgenooten een onschuldig veroordeelde. Om verdere wanordelijkheden te voor komen, is de politie te Liverpool versterkt geworden. Zóó brandend was de belangstel ling in dit rechtsgeding, dat er van de Liverpool Echo, bevattende het verslag omtrent het laatste verhoor, Woensdag bij de 250,000 nummers werden verkocht. Ingezonden. Pontveer—Brug. Sedert geruimen tijd is er rust, ja rustige rust, omtrent de vraag, of het geen zaak is om het pontveer nabij de Keizerstraat alhier te vervangen door een brug over het Hel- dersche kanaal. Door een groot aantal per sonen wordt dagelijks van het pontveer ge bruik gemaakt, en het wenschelijke om daar ter plaatse een brug voor voetgangers en rij tuigen te hebben, wordt door niemand ont kend. Indertijd is de wensch daarnaar luide uitgesproken, zoowel in een verzoekschrift aan den Raad als in eene Raadszitting zelve. De toezegging, dat bij een volgende begrooting een post, zij 't ook een memoriepost, voor de stichting eener brug zou worden uitgetrokken, is onvervuld gebleven. Blijkbaar is 't alleen een gevolg van gebrek aan de noodige fond sen. Was er geld voor in kas, voorzeker zou niemand er iets tegen hebben, dat, hoe eer hoe liever, op dat punt van druk verkeer een brug gebouwd werd. 't Is echter te hopen, dat het onderwerp niet geheel en al wordt afgevoerd van de agenda der Raads-bemoei- ingen. Sedert deze zaak 't eerst aan de orde werd gesteld, is de behoefte aan een brug op de aangeduide plaats nog vermeerderd. Aan de zijde van het spoorweg-station breidt de gemeente zich meer en meer uit, getuigen daarvan zijn de nieuwe wijken, die bij het Plantsoen en in de nabijheid van den Para- lelweg zjjn verrezen. Die bewoners bewegen zich herhaaldeljjk in de richting naar de Bin nen- en Buitenhaven en naar de Zuidstraat, waardoor het verkeer, op de plek waar een brug gewenscht wordt, steeds toeneemt. Zou het nu zoo vreemd zijn, als het voorstel werd gedaan om, ten einde te voorzien in een er kende behoefte voor het verkeer in deze ge meente, een leening te sluiten, met het be drag waarvan een brug kan worden gesticht Dit is wel voor zeker aan te nemen, dat, als de brug eenmaal bestaat en voor het verkeer gebezigd wordt, men algemeen zal moeten er kennen al sinds lang had op dit punt der gemeente een brug moeten zijn l Helder, 10 Aug. 1889,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1