KLEINE COURANT voor B Helder, Nieuwediep en Texel. Gemeenteraad van Helder. 'T VLIEGEND BLAADJE. Dit Bijvoegsel behoort bij het nommer van Zaterdag 17 Augustus 1889. Uitgevers: BERKHOUT Co. De versluiten der zittingen van den Raad der gemeente HEI,DER, zullen door ons in 't vervolg den dag, op de zitting volgende, aan onze akonné's i n de gemeente worden verstrekt. Aan nbouné's buiten de gemeente zullen die verslagen op daartoe door hun uitgedrukt verlangen wor den toegezonden. Aan onze bureaus Spoorstraat en Zuidstraat zijn die verslagen, tegen den prijs van één cent per exemplaar, op den dag' der uitgifte verkrijgbaar. DE UITGEVERS. Zitting van Dinsdag 13 Augustus 1889. Voorzitter de heer C. A. BEUKENKAMP. Tegenwoordig zijn 13 leden. Afwezig de heeren over de Linden, Hordyk, Franken en Janzen. Van den heer Franken is kennisgeving ingeko men, dat hij door afwezigheid buiten de gemeente, een gevolg van ambtsbezigheden, verhinderd is deze vergadering by te wonen. Van den heer Janzen was een brief ingekomen, waarin hij, weldra aftre dende als lid van den Raad, als zoodanig afscheid neemt van zijne medeleden, onder dankbetuiging voor de van hen ondervonden welwillendheid en de beste wenschen uit, voor den bloei dezer gemeente. De tribune is tamelijk bezet. De notulen der vorige zitting worden na de ope ning der vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Daarn wordt aan de orde gesteld het onderzoek der geloofsbrieven van de op 16 en 30 Juli 1.1. ge kozen Raadsleden. Tot onderzoek dier stukken wordt eene Commissie benoemd, bestaande uit do heeren Vos, Klik en Oudehoven. De Commissie begeeft zich naar een ander lokaal om zich van hare taak te kwyten. Gedarende dien tijd is de zitting geschorst. Na de heropening der zitting brengt de Commissie, bij monde van den heer Oudenhoven, rapport uit. Zij verklaart, dat zij de geloofsbrieven van de heeren E. Franken, P. S. Hordijk, W. J. Van Neck, L. F. over de Linden, W. J. Maalsteed en W. Bakker Hz., in orde heeft bevonden en voorstelt genoemde heeren als leden van den Raad toe te laten. Dienovereenkomstig wordt besloten, en aan de leden der Commissie wordt, bij monde van den Voorzitter, dank be tuigd. Door den Voorzitter wordt, namens het Dag. Best., ter tafel gebracht de rekening en verant woording der gemeente over het dienstjaar 1888. Tot onderzoek daarvan splist zich dè Raad bij loting in drie afd., Ie afd.Voorzitter de heer Beu kenkamp, liden, de hh. Van Twisk, Klik, Hoogen- bosch, Franken en over de Linden; 2e afdee- ling: Voorzitter de heer Maalsteed, leden de heeren Korver, Vos, Verfaille, Govers en Jan zen 3e af- deeling: Voorzitter de heer Groen, leden de heeren Oudenhoven, van Neck, van Wijngaarden en Hor dijk. De vergaderingen dezer afdeelingen zullen plaats hebben den 26, 28 en 30 dezer. Voorlezing geschiedt van een rapport der Com missie voor de Gemeentewerken, naar aanleiding van het plan tot herstel der onderwyzers-woning in de Schoolstraat. In dit rapport wordt opgemerkt, dat de kosten van verbouwing en herstelling p. m. f 1400 zullen bedragen, doch, dat het licht kan gebeuren, dat nog meerdere kosten zullen noodig zijn, daar het gebouw oud en bouwvallig is, en zich onder het herstellen nog nieuwe behoeften kunnen voor doen. Bovendien is het te vreczen, dat het huis, dat indertijd door den Inspecteur van het Genees kundig Staatstoezicht, als voor de gezondheid na- deelig, is afgekeurd, ondanks de verbouwing de ver- eischte goedkeuring niet kan verwerven. De Com missie stelt daarom voor, het gebouw voor afbraak te verkoopen en den grond met een schutting van den openbaren weg te scheiden. Een vrij lang durige discussie ontspint zich na de lezing van dit rapport. De heer Van Wijngaarden, die inder tijd had voorgesteld tot herstel van het bedoelde huis te besluiten, kan zich met de conclusie van 't rapport niet vereenigen. De heer Klik vraagt of de gemeente op de bedoelde plek terrein noodig heeft. Hij gelooft dit niet en geeft daarom in over weging om niet slechts het huis, maar ook den grond in openbare veiling te brengen. De Voor zitter zegt, het terrein aldaar te willen behouden; later mocht het eens noodig zyo. Ook kan men het terrein aldaar altyd nog verkoopen. Hij doet uitkomen, dat het onderzoek omtrent de geschikt heid van het huis tot verbouwing en herstelling zeer nauwgezet heeft plaats gehad en dat het door de Commissie niet wenschelijk is geacht, het ge bouw te behouden. De heer Van Wijngaarden handhaaft zijne meening, dat het gebouw voor her stel niet ongeschikt is en doet uitkomen, dat, nu het lang heeft ledig gestaan, het gebouw er niet op is verbeterd. Ook de heer Oudenhoven bestrijdt conclusie van het rapport en wijst er op, dat het zeer wenschelijk is, dat het Hoofd der school naast de school woont om op dat gebouw toezicht te houden. Door den Voorzitter wordt hiertegen opgemerkt, dat de hoofden der scholen in de Oostslootstraat ook niet nabij het gebouw wonen. Verder herinnert preker er aan, dat de goedkeuring van den In specteur een bepaald vereischte is. De heer Oudenhoven repliceert en acht eene restauratie van 't gebouw niet onmogelijk. Al zijn de kosten f 100 of f150 liooger dan de raming, dit kan z. i. wel geen bezwaar opleveren. De heer V03 verzet zich tegen de amotie van het gebouw, met het oog op het ontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs van den Minister Mackay. In dit ont werp wordt voorgesteld het onderwys in de gym nastiek verplichtend te maken voor de leerlingen der openbare scholen, 't Bewuste gebouw ware voor 't onderwijs in de gymnastiek in te richten of op die plek kon een lokaal voor dat onderwys worden gesticht. De heer Verfaille deelt mede, dat bij de Commissie voor de Gemeentewerken de overtui ging bestond, dat men bij de restauratie van het gebouw evenveel geld zou besteden als een [nieuw kost, terwyl men na het herstel zou bemerken toch slechts een oud huis te hebben verkregen. De heer Van Wijngaarden handhaaft nog nader zijn gevoelen, waarna de heer Korver verklaart, dat hij met den heer Klik van gevoelen is, dat men het best doet zoowel het huis als den grond te ver koopen, daar de bevolking zich meer en meer naar andere wijken der gemeente verplaatst en ook om dat de kosten voor een behoorlyke afschutting niet uit den verkoop voor amotie kunnen gevonden wor den. De Voorzitter merkt hiertegen aan, dat als dit het geval is, de opbrengst van den grond bij ver koop ook wel heel gering zal zijn. Spreker wijst op de wenschelykheid, het bedoelde terrein te be houden. Als eens de financiën der gemeente het toelaten, zou dat wellicht een plek zijn, geschikt om er een gebouw te plaatsen tot huisvesting van be hoeftige oude personen, die nu vanwege de gem. bij particulieren moeten worden gehuisvest. Het voorstel om het huis voor afbraak te verkoopen en den grond met eene schutting te omgeven wordt daarop in stemming gebracht en met 7 tegen 6 stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren Van Neck, Van Wijngaarden, Klik, Van Twisk, Oudenhoven en Korver. Mede van de Commissie voor de Gemeentewer ken, wordt voorgelezen een rapport ter zake van het door bewoners der Vischstraat ingezonden adres tot verbetering van den openbaren weg en tot ver lichting bij avond in genoemde straat. De conclusie van het rapport strekt, om adressanten te antwoor den, dat de weg zich in behoorlijken toestand be vindt, terwijl het bruggetje, waarover geklaagd wordt, geen eigendom der gemeente is, maar aan den heer Vrieslander toebehoort. De heer Kor ver kan haast niet gelooven, dat het der Commissie ernst is met haar rapport. Z. i. is de toestand in de Vischstraat door adressanten niet overdreven voorgesteld. Naar sprekers meeniog, is dat deel der gemeente slecht bedeeld door de zorgen van het Gemeentebestuur. De naburige sloot moest, volgens spreker, opgeruimd worden. De Voor zitter handhaaft de conclusie van het rapport. Over het geheel is de Vischstraat in goeden toestand. Een gedeelte, waar slechts één rij huizen is, heeft nog een behoorlijke voetstraat. De Molenstraat, in 't midden der gemeente gelegen, is heel wat slech ter bedeeld. En wat betreft de sloot, deze is eigen dom van den heer Klein. Als de gemeente zich met particuliere gronden en slooten gaat bemoeien, dan zullen de lasten voor de ingezetenen nóg druk kender moeten worden. De heer Korver voert daartegen aan, dat het Gemeentebestuur, met het oog op de volksgezondheid, wol recht heeft om in zulke omstandigheden handelend op te treden. De heer Van Twisk geeft toe, dat de straat niet zoo slecht is, doch dringt met ernst er op aan, dat de verlichting bij avond verbeterd en b.v, door de plaatsing van nog een lantaarn uitgebreid worde. De heer Van Wijngaarden dringt daar mede op aan en ofschoon de Voorzitter aanvankelijk opziet tegen de kosten en zelfs wijst op de huizen, hier en daar in den Helderschen polder gebouwd, die ook van straatverlichting zijn verstoken, gaat hy ten slotte in zooverre met de heeren Van Twisk en Van Wijngaarden mede, dat hij voorstelt, deze zaak nog eens te renvoyeeren naar de Commissie voor de Gemeentewerken, met verzoek tot nadere overwe ging. Met eenparige stemmen wordt dienovereen komstig besloten. Eindelijk wordt nog voorgelezen een rapport van de Commissie voor de Gemeentewerken, naar aan leiding van het adres van C. Van Vliet c. s. over den onzindelijken toestand van het terrein tusschen de Vijzol- en Brouwerstraten. In 't rapport wordt er op gewezen, dat de door adressanten aangeduide plek niet is gemeentegrond en dat, als de bewoners het vuil, dat thans in een greppel, die geen uitwa tering heeft, nedergeworpen wordt, aan de beamb ten van den reinigingsdienst afgeven, het bezwaar waarover geklaagd is, voorkomen wordt. De Voorzitter licht den inhoud van dit rapport toe en wijst er op, dat, wanneer de bewoners dier plek willen medewerken om den slechten toestand te doen ophouden, er niet langer zou zijn te klagen. De heer Oudenhoven spreekt in gelijken geest en gelooft niet dat er anders aan valt te doen, dan dat de politie proces-verbaal opmaakt van zulke overtredingen der bestaande verordeningen. Met eenparige stemmen wordt daarop overeenkomstig de conclusie van het rapport besloten. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat by hem 't verzoek is ingekomen van een ingezetene dezer gemeente, genaamd W. Nannings, om van ge meentewege te voorzien in de opleiding van zyn dochtertje, 10 jaar oud, die doofstom is. Er bestaat op het oogenblik gelegenheid het kind geplaatst te krijgen op het Doofstommen-Instituut te Groningen. De kosten daarvan zijn f 90 in ééns en f 35 's jaar lijks. Do man kan zulks echter niet betalen en vraagt de hulp van den Raad. De overweging, dat dit kind, wordt er geen hulp verleend, later door de gemeente zal moeten worden onderhouden, en nu wellicht kan worden voorbereid om in eigene behoeften te voorzien, geeft den Voorzitter aanlei ding om op dit verzoek gunstig te adviseeren, met aanduiding, dat het bedrag kan gevonden worden uit den post voor verpleging in godshuizen hier en elders. De heeren Korver en Klik, die over dit onderwerp het woord voeren, uiten de vrees, dat bij het toestaan van dit verzoek onderscheidene dergelijke verzoeken zullen volgen. De Voor zitter en de heer Maalsteed lichten deze zaak ach tereenvolgens toe en doen uitkomen, dat het bij een volgend geval opnieuw aan het oordeel van den Raad zou worden onderworpen of aan zulk een verzoek zou worden gevolg gegeven. Ten slotte wordt, met algemeene stemmen, op het verzoek gun stig beschikt. De Voorzitter stelt vervolgens aan de orde de beantwoording der vraag of, volgens art. 82 der

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 5