wet op het Lager Ouderwijs, ook aan de leerlingen der bijzondere scholen in deze gemeente in 't ver volg bekroningen zullen worden uitgereikt. Hij geeft in overweging om in deze zitting in beginsel uit te maken of aan den vroeger uitgedrukten wensch, zal worden gevolg gegeven. De heer Yan Neck voert over dit onderwerp herhaaldelijk het woord en toont aan, met de wet in de hand en lettende op hetgeen daaromtrent voorkomt in de Memorie van Beantwoording bij de behandeling der wet door de Regeering by de Tweede Kamer in gezonden, dat het niet aangaat bekroningen te ver- leenen aan de leerlingen van bijzondere scholen, anders dan op grond van een afzonderlyk Raads besluit tot het bevorderen van getrouw schoolbezoek en tot wering van kinderarbeid. Naar sprekers overtuiging, door hem met warmte verdedigd, heeft, hetgeen in de onderwijswet voor komt betreffende liet uitreiken van schoolprijzen en het toestaan van gelden uit de gemeentekas voor dit doel, eenig en uitsluitend betrekking op de leer lingen der openbare scholen. Hoe welwillend spre ker ook gezind is jegens het bijzonder onderwijs, hij houdt vol, dat de wet verbiedt bij het toeken nen van bedoelde bekroningen de leerlingen der bijzondere school met die der openbare scholen ge lijk te stellen. De Voorzitter en de heerKorver zijn van eene andere meening. Eerstgenoemde toont aan uit den inhoud van art. 8*2 der wet, dat de wetgever de leerlingen van beide soorten van scholen voor het ontvangen van eereblijken op éóne lijn heeft gesteld. De heer ICorver wijst op het streven, dat kennelijk bij den wetgever heeft be staan, om het schoolbezoek zoowel op de bijzondere als op de openbare school te bevorderen. En wat betreft de uitvoering van het te nemen besluit hij meent zulks gerust te kunnen overlaten aan de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, die wel op billijke wijze zal te werk gaan, om toe te passen wat in deze door den Raad wordt besloten. De heer Verfaille acht de zaak nog niet genoeg of in het geheel niet toegelicht. Nadat de heeren Kor ver en Van Neck nogmaals het woord hebben gevoerd, en de heer Vos zich verzet heeft tegen het voornemen des Voorzitters om eene stemming te houden over de vraagzullen in 't vervolg al of niet aan de leerlingen der openbare en bijzondere scholen prijzen worden toe gekend? wordt op voorstel van den heer Maalsteed beslist over de vraagzullen de leerlingen der by- zondere scholen deelen in het voorrecht, dat die der openbare scholen genieten, om bekroningen te ont vangen Deze vraag wordt met 11 tegen 1 stem bevestigend beantwoord. De heer Van Neck stemde tegen en de heer Verfaille hield zich buiten stemming, Na deze beslissing wordt door den heer Van Neck het voorstel gedaan, dat door het Dag. Best., ter uitvoering van het genomen besluit, eene Ver ordening worde samengesteld, waaruit de rechtma tigheid van dat besluit zal kunnen blijken. Door den heer Korver wordt herinnerd, dat, volgens het Reglement van Orde, voorstellen, vreemd aan de onderwerpen van behandeling, minstens drie dagen vóór eene zitting van den Raad moeten wor den ingezonden. Voorlezing geschiedt van een adres der Commis sie, die zich ten doel stelt op 31 dezer een feest te organiseeren voor de leerlingen der openbare en bijzondere scholen in deze gemeente, bij gelegenheid der verjaring van H. K. H. Prinses Wilhelmina. (In het vorig nommer onzer Courant deelden wij den inhoud van dit adres mede). Namens het Dag. Best. geeft de Voorzitter in over weging om, met het oog op eene wenschelijke zui nigheid, de bescheiden som van f 50 tot dit doel af te staan. Door den heer Oudenhoven wordt voorgesteld, dat bedrag tot f75 teverhoogen. Spre ker wijst er op, hoe geschikt zoo'n kinderfeest is om liefde voor Vaderland en Vorstenhuis bij 't opkomend geslacht aan te kweeken. Met 10 tegen 3 stemmen wordt het voorstel van B. en W., om f 50 toe te staan, aangenomen. De heeren Vos, Van Twisk en Oudenhoven ver klaarden zich voor het toestaan van f75. Voor kennisgeving worden aangenomen deze me- dedeelingen a. Dat H.H. Gedep. Staten verklaard hebben geene bedenkingen te koesteren tegen de Ver ordening tot regeling van den werkkring der commissie voor de gemeente-reiniging. b. Dat H.H. Gedep. Staten bezwaar maken te gen de bepaling, in de ontworpen Politie-Ver- ordening opgenomen, dat de leden van het Gemeentebestuur zijn vrijgesteld van het ver richten van verplichte persoonlijke diensten. Naar hun oordeel zouden alleen de leden van het Dag. Best. vrijgesteld moeten zijn. c. Dat H.H. Gedep. Staten een nota hebben ingezonden van alsnog in de Politie-Verorde ning aan te brengen wijzigingen. d. Dat de Verordening tot heffing van leges ter Secretarie door H.H. Gedep. Staten is goedge keurd. en e. Dat de aanslag in den hoofdelijken omslag voor den dienst van 1888 van den heer W. A. Mouton, die zich daartegen in hooger beroep heeft begeven, is teruggebracht op f45. (Omtrent de onder i en c gedane mededee- lingen werd bepaald, dat B. en W. daaromtrent nadere voorstellen bij den Raad zullen indienen). Een verzoek van het Bestuur der Vereeniging «Kerkelijke Kas" alhier, om bestrating van den openbaren weg in de Verlengde Spoorstraat, tot bij het aldaar gebouwde kerkgebouw, in 't belang der bezoekers dier kerk, wordt, om bericht en raad, in handen gesteld van de Commissie voor de Ge meentewerken. Eene beslissing omtrent de verlenging der con cessie van het houden eener Bank van Leening wordt tot de volgende zitting uitgesteld, om den leden als nog gelegenheid te geven met het Reglement voor die instelling kennis te maken. Bij de gewone rondvraag bekomt de heer Kor ver van den Voorzitter een ontkennend antwoord op zijne vraag, of de steegen in de Vijzelstraat reeds in eigendom aan de gemeente zijn overgegaan. Door den heer Van Neck wordt voorgesteld over te gaan tot eene herziening van het Reglement van orde, in dien zin, dat liet niet meer noodig is een voorstel, dat men in behandeling zou wenschen te brengen, drie dagen vóór eene zitting in te die nen. In den regel ontvangen de leden de convoca tie-biljetten Zaterdagnamiddag en missen daardoor den tijd om voorstellen in te zenden. De Voor zitter geeft den heer Van Neck de verzekering, dat zijn voorstel door B. en W. in ernstige overweging zal worden genomen en sluit daarop de vergadering. Boek- en Handelsdrukkerij van C. DE BOER Jb., Helder.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 6