't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1725. Woensdag 28 Augustus 1889. Zeventiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. i^-toonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afgonderlgke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën Yan 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 27 Aug. 1889. Niet altijd is het spelen, wanneer kinderen in 't bezit zijn van zoogenaamde pistooltje?, waarmede ze kleine voorwer pen wegschieten dit bleek in de vorige week bij een drietal jongens, waarvan één het speeltuig hanteerde, geladen met een spijkertje, in de richting van zijn kameraadje, maar mis schoot. De tweede knaap, welke haast 16 jaren telde, en de taak op zich nam om beter op datzelfde doel te mikken, trof helaas in het oog van den 10-jarigen knaap, die daardoor voor altijd wellicht dat lid zal moeten missen. Een treurige les voorzeker voor alle jongens en vooral voor ouders, om toe te zien waarmede hun kroost zich bezig houdt. Aan de bemanning der reddingsboot alhier is door het bestuur der Noord en Zuidhollandsche reddingsmaatschappij een bedrag van f 115 toegekend, als be wijs van hulde voor den aan den dag ge legden moed bij de redding der schip breukelingen van de op 4 dezer in de Noordergronden gestrande Engelsche bark «Scottish Fairy". In den loop der vorige week mocht het den heer A. Dros Alb.zn. te De Cocksdorp, op Texel, als jachtliefhebber gelukken een Ciconia nigra of zwarte ooievaar te schieten een der zeldzaam ste verschijningen in onze Nederlandsche vogelenwereld. Deze fraaie vogel, waar van de Amst. diergaarde er twee levend bezit, welke geplaatst zgn naast hare aanverwanten in de steltvogelperken, is iets kleiner dan onze gewone ooievaar, op de bovendeelen prachtig metaalglan- zend zwart metpaarschen en bronzen weer schijn, terwijl de onderdeelen wit en bek en pooten fraai rood gekleurd zijn. Hij wordt in Oostelijk Europa en Siberië aangetroffen, verdwaalt zeer zelden op den trek naar ons land, komt dan ech ter meer algemeen in Zuid-Westelijk Europa en verhuist in den winter steeds zuidelijker, soms zelfs tot Zuid-Afrika. Hg houdt zich 't liefst op in met bosch bedekte moerassige oorden. De heer Dros heeft dus alle aanspraak op erkentelijk heid, niet alleen voor zijn gelukkig schot, maar bovenal voor zjjne prijzenswaardige zorg een dergelijk hoogst belangwekkend dier voor de beoefenaars der Nederland sche dierenwereld in een inrichting daar voor zoo bij uitstek de juiste, een blij vende plaats te verzekeren. Uit Texel wordt aan de N. R. Ct. geschreven Vele jaren zijn voorbijgegaan sedert door nu wijlen den heer J. L. Kikkert alhier, daartoe door de regeering aange zocht, het eerste licht werd ontstoken op den vuurtoren van Eierland: een draai- licht. Die opdracht werd hem verleend uit erkentelijkheid voor zijne vele bemoei ingen, die tot de oprichting van dien toren hebben aanleiding gegeven. Een steen is in dien toren geplaatst en vermeldt aan de nakomelingschap: >Het eerste licht ontstoken door J. L. Kikkert." Hg stichtte daardoor iets goede: niet alleen voor koophandel en zeevaart, maar bovenal voor de mensehheid. Grooten dienst echter bewees ook de heer P. Ko ning Cz. alhier, toen deze de regeering er opmerkzaam op maakte, dat de toen bestaande voorschriften, aan het personeel gegeven, bij onvermijdelijke stranding van schepen namelijk een blauwe vlag van dei) toren te doen waaien, onvoldoende waren. De heer Koning j verzocht te- lephonische verbinding en versterkten uitkijk, zoodat ingeval van ongeval op zee en vóór de stranding onmiddellijk aan redding- en sleepdienst kon worden gerapporteerd, en daardoor strandingen konden worden voorkomen, of wel spoe diger redding kon worden aangebracht. Bij missive van den Minister van wa terstaat enz. dd. 7 September 1883 werd aan adressant gemeld: »Z. Excell. heeft, na raadpleging met zgnen ambtgenoot van marine, besloten aan het verzoek te voldoen, zoodat die verbinding zal worden tot stand gebracht en gebezigd voor het overbrengen van jnededeelingen betreffende waarnemingen, die op den vuurtoren Eierland worden gedaan." Die verbeterde uitkijk en die versnelde verbinding zijn daarna niet alleen op den Eierlandschen toren toegepast, maar ook op andere vuurtorens en reddingstations. En welk groot nut heeft dat alles al niet veroorzaaktMen denke slechts aan de twee jongste strandingen van de Scot- tish Fairy en de Johannes op den Ra- zenden Bol. Door genoemde verbetering werd het ongeval in diepe duisternis terstond op gemerkt, gerapporteerd en onmiddellijk werd er geholpen en gered. Yóór het bestaan van dat alles ging er menige zeeman verloren. Yan Urk schrijft men: Met zekerheid kan worden gemeld, dat in den jongsten storm van onze visschers- vloot twee schuiten zgn vergaan zeven personen zgn daarbij verdronken, waar van twee gehuwd waren. Een dier schui ten werd bevaren door drie broeders. Van de 10 gestrande vaartuigen zgn er twee afgebracht, de overige zgn waar schijnlijk verloren. De opvarenden zgn echter allen gered. Een groot deel der visschersvloot is binnengekomen met groote schade, gebroken zwaarden en sommigen zonder roer. Van één schuit is nog niets bekend. Naar men verneemt, is aan de Noorsche regeering door middel van den Nederlandschen consul medegedeeld, dat onze Regeering met ingenomenheid heeft kennis genomen van de hulde, welke de commandant en officieren van het Noorsche oorlogschip «Nornen" onlangs bij het graf van onzen admiraal De Rugter in de Nieuwe Kerk te Amsterdam hebben be wezen. De vacantie-kamer der Amsterdam- sche Rechtbank deed Vrijdag uitspraak in de zaak contra den Schotschen kapi tein David Black, die terecht stond ter zake vau poging tot doodslag, gepleegd op den matroos Hendrik Pool. Zij ver klaarde het aan den beklaagde ten laste gelegde niet wettig en overtuigend be wezen, sprak hem vrij en gelastte zgn onmiddellijke invrgheidsstelling. In de Rembrandtstraat te Rotter dam is de bliksem geslagen in een in aanbouw zijnd pand, waardoor het geheel is ingestort. De werklieden hadden het juist verlaten, zoodat geen menschen ge troffen werden. Men meldt uit Amsterdam: Aan het stoffelijk overschot van wijlen jhr. Renselaar Bowier, gepensionneerd vice- admiraal en directeur der marine alhier, dat Zaterdag te Utrecht ter aarde wordt besteld, is door vele hoofd- en verdere officieren van marine en landmacht, alhier in garnizoen, plechtig aan het station van den Oosterspoorweg uitgeleide gedaan. Zoodra de lijkstoet aan den ingang was aangekomen, schaarden vele familieleden en vrienden zich achter de lijkbaar, die met bloemen en kransen was bedekt. Nadat de kist in den trein was geplaatst, sprak de schout-bij-nacht en directeur en commandant der marine, W. F. H. Cramer, een kort woord tot afscheid van zgn wapenbroeder, dien hij huldigde als een stipt militair, een goed vriend en minzaam mensch, die zich de achting en liefde van allen, die met hem in aanraking kwamen, wist te verwerven. Namens de marine legde hij een krans op de lijkkist, en voegde hij daaraan nog een van hem per soonlijk toe, als hulde aan den krijgsmak ker, waartoe een eenvoudige bootsman zich mede geroepen gevoelde. De oudste zoon van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. In het familiegraf op de Utrechtsche begraafplaats werd het stoffelijk overschot van vice-admiraal Renselaar Bowier ter aarde besteld. De fraaie bruinhouten lijk kist met plaat, waarop naam en datums, was onder kransen, kruisen en ankers be dolven. Vele belangstellenden, waaronder marine- en militaire autoriteitenwaren aan wezig. De kapt. t/z. v. Heeckeren v. Waliën sprak onder een stortbui een krachtig zeemanswoord om hulde te brengen aan de nagedachtenis van den overledene, om te wijzen op zijne grooten verdiensten jegens het vaderland en jegens de marine, waarvan hg een sieraad uitmaakte door zgn kunde, vooral op het gebied der practijk en die hij steeds een goed hart toedroeg. Het verlies voor de weduwe en drie kinderen noemde hij onherstelbaar. Een zoon bedankte diep getroffen voor de betoonde belangstelling. Het indrukwekkende der plechtigheid leed zeer onder het slechte weer. De Amsterdamsche politie had ver moeden, dat Hon Hon, die een crediet- instelling aldaar voor f 25,000 oplichtte, zich te Parijs bevond en verzocht de po litie aldaar een onderzoek in te stellen. Men vond zgn spoor en in een hotel een valies met linnen en kleederen, waaron der een werkmanspak en een doos met verschillende zaken, bg vermommingen te gebruiken. Hon Hon had echter twee da gen van te voren dat logement verlaten, maar is zeer waarschijnlijk nog te Parijs. Donderdagavond omstreeks half acht, was een gedetineerde, in de cellulaire ge vangenis aan de Weteringschans te Am sterdam, bezig het gzeren traliewerk zij ner cel, aan den kant van de Stadhou derskade, te verbreken. Het werd door een aldaar woonachtig heer opgemerkt, die er onmiddellijk den Directeur der ge vangenis kennis van gaf, zoodat de poging tot ontvluchting verijdeld werd. Evenals vorige jaren heeft de eer ste haringreis, thans door bijna de geheele Scheveningsche vloot volbracht, ook dit jaar geen groote voordeelen opgeleverd. Wel waren de vangsten bijna zonder uit zondering zeer bevredigend, maar de prij- zen zoowel voor pekel- als steurharing waren dooreen genomen zeer laag; op enkele tijdstippen waren die prijzen zelfs zoo gedrukt, dat met de nettoj besomming, die tusschen f1100 en f1900 variëerde, de belangrijke uitgaven, die aan de eer ste reis verbonden zgn, moeielijk waren te dekken. Maar ook als vorige jaren kunnen de volgende reizen veel goedma ken, daar voor de najaarsharing gewoon lijk betere prijzen bedongen worden. De heer Henry Tindal heeft zich gewend tot de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, met het eerbiedig verzoek, dat zij bij den Minister van Oorlog aan- dringe, dat hij onmiddellijk overga tot het nemen van maatregelen, om Neder land tegen verrassende aanvallen te vrij waren. Mocht de Minister van Oorlog om de een of andere reden niet genegen bevon den worden onmiddellijk over te gaan om de noodige maatregelen hiertoe te nemen, dan verzoekt adressant eerbiedig, maar zeer dringend, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal duidelijk te kennen geve, dat zij in dit geval geen vertrouwen heeft in het beleid van dien Minister, wiens aanblijven aan het hoofd van het depar tement van oorlog alsdan een gevaar is voor Nederland. Te Ulrum heeft Donderdag een droevig ongeluk plaats gehad in de vlas fabriek. De jongeling W. Wichers, die met anderen aan 't stoeien was, werd door een rad gegrepen en eenige malen mee rondgesleurd. In deerniswaardigen toestand werd hg bij zgn moeder, een arme weduwe, thuis gebracht en ofschoon dadelgk heelkundige hulp werd ingeroe pen, mocht niets meer baten reeds den zelfden avond overleed hij. De stad Sachsenberg in het vorsten dom Waldeck werd eenige dagen geleden door een ontzettenden brand geteisterd. De helft der stad, waaronder het raad huis, werd een prooi der vlammen. Hon derd gezinnen zgn zonder dak en verkeeren in den ellendigsten toestand. Er heeft zich te Sachsenberg een com missie gevormd, welke een beroep doet op de liefdadigheid, ook van onze land- genooten. H. M. de Koningin heeft een aanzien lijke gift aan de commissie doen toekomen. Een marinier te Londen heeft een klap, aan een zijner officieren gegeven, duur moeten betalen. De krijgsraad leg de hem daarvoor 5 jaar dwangarbeid op. Het aantal werkstakers te Londen is met 6000 vermeerderd, niet alleen ar beiders uit de dokken, maar ook tal van werklieden uit een beschuitfabriek, de fa briek van geleiën van Pinks, karrevoer- ders, koetsiers van de vrachtwagens der spoorwegmaatschappijen, enz. De laatsten trachten een algemeene werkstaking te veroorzaken. De toestand in de dokken verergert met den dag. De meeste schepen liggen stil, doch sommige stoombooten varen onge laden uit en het heet dat enkele stoom vaartmaatschappijen reeds de mogelijkheid overwegen, het laden en lossen voorloo- pig te Southampton te doen plaats heb ben. De werklieden van het platteland, die in plaats der werkstakers werden aan genomen, worden door de politie be schermd. De rekening wegens inkomsten en uit gaven van de gemeente Helder, over het dienst jaar 1888, zooals die, ingevolge art. 218 en 219 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85), in de zitting van den Raad dier ge meente van Dinsdag 13 Aug. 11. door B. en W. is ter tafel gebracht, heeft in de verschil lende hoofdstukken de navolgende eindcijfers: Hoofdst. Inkomsten. Bedrag. I. Ontvangsten wegen vroegère diensten1,1719,10 H. Inkomsten van gemeente eigendommen en bezit tingen - 901,66 in. Opbrengst van belastin gen en heffingen - 151,479,09 IV. Ontvangsten van verschil lenden aard en toeval lige baten- 24,523,29 V. Buitengewone ontvang sten - 834,50 I. II. Hl. IV. V. VI. vn. vni. IX. XI. XII. Totaal ƒ189,457,64 - 14,005,39 Uitgaven. Kosten van huishoudelijk bestuur Kosten van invordering van de plaatselijke be lasting en teruggave des wegens Kosten van onderhoud aan gemeente - eigen dommen en de deswege verschuldigde lasten Kosten der openbare vei ligheid en brandweer Kosten der plaatselijke gezondheids-politie Kosten voor het onder wijs Kosten voor het armwe zen, mitsgaders subsi- diën en bijdragen aan onderscheidene daar mede in verband staan de instellingen Rente en aflossingen Pensioenen en wacht gelden Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofd stukken behoorende Buitengewone uitgaven van allerlei aard Onvoorziene uitgaven. - 8,890,92 - 19,864,88 - 25,818,45 - 11,521,76| - 57,916,92| - 28,291,11| - 5,080,— - 1,150,— 606,46! - 12,148,60 405,38 Totaal Balans ƒ185,699,89 Ontvangsten189,457,64 Uitgaven- 185,699,89 Batig saldo. 3,757,75 De gecombineerde oefeningen, door de Zee- en Landmacht, in de Stel ling van den Helder, rd^ $8* Keizer Napoleon moet zich jl. Vrijdag in zijn graf hebben omgewend, als de treurmare althans tot hem is doorgedrongen, dat het door hem gebouwde, bomvrije fort «Morland", thans „Kijkduin" genaamd, door een aanvallenden vijand is overmeesterd. Bedoeld fort werd, tijdens de Fransche overheersching, van 1811 tot 1813, op last van genoemden Keizer gesticht, 't Groote gewicht van dat fort op die plek werd door den beroemden veldheer hel der ingezien. Deze eigenaardige sterkte, in 't duin gebouwd, werd bestemd om bij een mogclijken aanval de stelling van den Helder te beveiligen, door zoowel aan de zee- als aan de landzijde het indringen van den vijand te beletten. Tot den toenmaals moeielijken arbeid van den opbouw bezigde men behalve de ge wonewerklieden, een aan tal gevangen genomen Spanjaarden. In den loop der volgende jaren is het fort, 't welk eene in 8 ruime lokalen verdeelde kazerne bevat, herhaaldelijk hersteld en volgens de nieuwste vindingen op krijgs kundig gebied uitgebreid en versterkt. Dit bolwerk voor onze stelling is jl. Vrjjdag in den voormiddag door den aanvallenden vijand overmeesterd. De bezetting heeft moeten ka- pituleeren! In de nabyheid van het dorp Callantsoog was de vijand aan land gekomen en het veld leger was teruggedrongen, in de richting van Alkmaar. Een deel der gelande troepen rukte naar de stelling van den Helder op, ten einde aldaar vasten voet te verkrijgen. Gedurende den nacht van Donderdag op Vrijdag hadden kleine afdeelingen beproefd, om bij verrassing binnen 't fort „Kijkduin"te komen en de machine kamer aldaar te bereiken, teneinde 't ontsteken der torpedo's onmogelijk te maken. De vijan den konden tot op 't glacis van 'tfort komen, doch, de yzerdraad- en andere versperringen beletten hen verder te gaan. Sloepen van de vijandelijke vloot trachtten de kabels van de torpedo-versperring te dreggen. Electrisch licht belette hen echter daarmede voort te gaan. Vuur uit de kanon-kazemat noodzaakte den vijand, zich te verwijderen. Tot half 4 in den morgen hield deze schermutseling aan. Vrijdagmorgen had een open aanval van den vijand op 't fort „Kijkduin" plaats. De aanval geschiedde door 3 bataillons infanterie met 1 batterij veld-artillerie, ondersteund door de vijandelijke vloot, die door het Schulpengat naderde. Deze gezamenlijke macht opende haar vuur op het bedreigde fort. Het vuur van de vloot ontredderde het eene kanon op «Kijkduin" na het andere, en naarmate het kanonvuur zweeg, kon de aanvallende land macht gemakkelijker naderen. Door de strand duinen en de grafelijkheidsduinen rukten de aanvallers in dichte tirailleur-liniën, gesteund door de reserves, voorwaarts. „Dirks-Admi- raal" en de batterijen I en II van de Linie ondersteunden «Kijkduin" in de flank, doch door de hooge duinenrij waren de aanvallers spoedig aan dat vuur onttrokken. De ver dedigende infanterie had eene positie inge nomen tusschen de Tuintjes en «Kijkduin*, doch.ook deze troepen moesten voor de over macht terugtrekken. Door den vooruitdrin genden aanvaller omsingeld, 't fort platge schoten door het zware geschut der Marine, was een langer verblijf voor onze troepen op „Kijkduin" onmogelijk. De Nederlandsche driekleur, die tot nog toe boven de hoofden onzer dappere strijders had gewapperd, werd gestreken, 't Vuren hield nu onmiddellyk op en na eenige onderhandeling verliet het over geblevene gedeelte der bezetting de zoo dap per verdedigde sterkte met slaande trom en vliegende vaandels, om zich binnen de Linie terug te trekken. De vervolging van de in middels teruggetrokken verdedigende infanterie moest door den vijand worden opgegeven, ten gevolge van het kanonvuur van het fort «Erf- prins«. „Kijkduin" was dus gevallen, doch de hel denschaar, die dit fort tegen den machtigen indringer verdedigde, heeft zich met veel be leid en grooten moed van hare gewichtige en gevaarlijke taak gekweten! Eere aan die dap peren De nederlaag, in 't Zuidwesten van onze Stelling geleden, vervult ons met groote be zorgdheid. 't Is te vreezen, dat de vermetele vijand nu weldra de verdere forten en batte rijen aan onze kust bestoken zal. Wellicht komt het nu nog tot eene mobilisatie der schutterij 1 Eerste gewestelijke uitvoering van het gewest N -Holland, van de Ned. Gyrnua.- Yereenlging te Schagen, op Zaterdag 24 en Zondag 25 Augustus 1889. Zaterdagmorgen begon Schagen zich in feest dos te tooien, doch met bezorgdheid, tosscben hoop en vrees, of de wind zon keeren en ons de zoo gewenschte droogte zou schenken. Het scheen echter, dat de natuur zich niet ontfermde, want regen en wind wisselden zich gedurig af, wnar- door eenige aangebrachte decoratiën en versie ringen voor een groot deel mislukten. Onder een ferme stormbui toog de feestcom missie, voorafgegaan door Sehagen's Harmonie kapel zich ten 3 nre naar het stations gebouw, teneinde de turners, welke nog moesten aankomen, te verwelkomenin aanmerking genomen het slechte weder, waB er een menigte volks bij tegen woordig. Van daar trok de stoet naar hetturn- lokaal, waar de turners werden verwelkomd door den voorzitter der feest commissie. Hij bracht een woord van dank aan de aanwezige gymnas ten, die, trots het slechte weder, gehoor hadden gegeven aan de nitnoodiging van den Bond, om in Schagen de eerste gewestelijke uitvoering te houden. Hij betoogde, dat zij niet naar Schagen waren gekomen om lauweren voor zich zelf te garen, maar om sympbatie op te wekken voor een zaak, waaraan velen van hen reeds in hun jeugd hunne beste krachten hadden gewijd. Hij hoopte, dat hun voorbeeld weerklank zon vinden bij anderen, om lust op te wekken ook de gym nastiek te beoefenen en dat deze eerste geweste lijke uitvoering naar wensch mocht slagen. Scha gen kon niet doen wat andere plaatsen van groo teren omvang konden, doch hij vertrouwde dat bet aan hartelijken eu vriendschappelijken toou niet zou ontbreken en eindigde met een„Leve 't gewest N.-Holland van het het Ned. Gymn.- Verbond!" waarin allen meestemden. De voorzitter van de Gymn.-\ereeniging „Ly- curgus" te Schagen, de heer Roggeveen Lt., kreeg nu het woord. Hij rekende het zich een eer, zoovele kunstbroeders in de zaal tegenwoor dig te zien en hen te mogen toespreken. Hg

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1