't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1728. Zaterdag 7 September 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Heldersche Moppen. -a.lDonn©m©nt per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Buraaux: SPOORSTRAAT an ZUIDSTRAAT. Advertentlijn van 1 tot 5 regels 25 Cent Elke regel meer 5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten' uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 28 m. Onderg. 6 u. 25 m. Zondag 8 Maria Geboorte. Maandag 9 Volle Maan. Dinsdag 10 Woensdag 11 Donderdag 12 Vrijdag 13 Zaterdag 14 HELDER, 6 Sept. 1889. In de zitting van den Raad der gemeente Helder, jl. Dinsdagavond ge- kouden, heeft de beëediging der herkozen en gekozen Raadsleden plaats gehad, is de heer Maalsteed herbenoemd tot Wet houder en Ambtenaar van den Burger lijken Stand en zgn benoemd tot leden der Commissie van bgstand in zake de gemeente-reiniging de heeren Hoogen- bosch, Van Wijngaarden en Klik. On der de ingekomen stukken bevond zich een missive van het Burgerlijk Armbe stuur, inhoudende het voorstel om over te gaan tot stichting van een bestede lingen-huis. Dit voorstel is om bericht en raad in handen van B. en W. ge steld. De beslissing omtrent het voor stel van B. en W. betreffende de Bank van Leeniug is verdaagd tot de eerstdaags te houden zitting. (Het uitvoerig verslag dezer Raadszit ting hebben we jl. Woensdag voormiddag reeds aan onze geabonneerden binnen de gemeente doen bezorgen.) In de gewone vergadering der So- citeit »Mars", jl. Dinsdagavond in het lokaal >Musis Saerum" alhier gehouden, is besloten om de reeks der winter-bij- eenkomsten te openen met een feestelijke bgeenkomst, welke zal plaats hebben op Zaterdag 14 dezer. Als spreker zal dien avond optreden de heer A. A. Beekman, van Zutphen. Tot bjjwoning dezer fees telijke vergadering zullen worden uitge- noodigd de leden der Commissie voor het organiseeren van Volksbijeenkomsten al hier. Deze invitatie zal geschieden, als blgk van hulde aan die Commissie, voor haar werkzaamheid in 't belang van het Kinderfeest alhier, op den jl. Zaterdag gevierden Prinsessedag. Men schrijft ons van Westerland op Wieringen Heeft men op den Prinsessedag allerwegen feest gevierd, wij hier in 't westelijk deel van 't eiland Wieringen woonden dien dag een kinderfeest bij, dat, door prachtig weer be gunstigd, uitmuntend geslaagd mag heeten. Gesteund door de milde bydragen van de be woners van Westerland, werd het hoofd der school, de heer Muys, in staat gesteld het den kinderen dien dag zoo aangenaam mogelijk te maken. Niet minder lof aan de onderwijzeres Mej. Schadee, die alles heeft gedaan om den heer Muijs in het organiseeren van het feest be hulpzaam te zijn. Ten half tien ure 's morgens waren de kin deren, ongeveer 80 in getal, in de school, waar een flink onthaal hun wachtte. Na een paar malen te hebben gezongen, ging het in optocht naar het nieuwbenoemde raadslid, den heer Tijsen, in de Kerkebuurt, wien dooreen paar liederen de noodige eer werd bewezen. Vandaar werd de optocht voortgezet naar de Houkes, waar de kinderen, allen van vlaggen voorzien, eerst bij den heer De Vries uit een ruime beurs werden onthaald, en waar hun tevens een verfrissching werd aangeboden. Na ook den heer De Vries door een Ued hun nen dank te hebben betuigd, ging men de noodige eer brengen aan het evenzoo nieuw benoemde raadslid aan de Haukes, den heer Baijs, waar ze nogmaals roiaal werden ge- tracteerd. Ook de heeren Heymans en Ëlaan- boer toonden iets met het kinderfeest op te hebben, daar ook die een kleine versnapering lieten aanrukken. Na ook voor het huis van den heer Baijs eens te hebben gezongen, werd besloten den terugtocht naar de school te aan vaarden. Dat dit zeer vroolyk en vergenoegd geschiedde, behoeft geen betoog. Na eerst nog iets in de school te hebben genoten, werd den kinderen verlof gegeven naar huis te gaan eten, om tegen half drie 's middags weer ter plaatse aanwezig te zijn. Allen waren dan ook tegen dien tyd weer present. Eerst onder allerlei vermaken een half uurtje in de school vertoefd hebbende, ging men naar bui ten. Daar werd het feest afgewisseld door tonnetjes kraien, aardappelen rapen, hinken, geblinddoekt prijsjes grijpen, enz. De kinde ren waren in vier partijtjes verdeeld, nl. twee onder het beheer van den heer Muys, en twee ondei het beheer van Mej. Schadee. Hij of zij die won, mocht het eerst een prijsje uit zoeken. Toch is niemand der kinderen zon der een kleine surprise naar huis gegaanelk had wat. Toen ten ruim vijf ure deze festi viteiten waren afgeloopen, ging men nog eens in de school om iets te genieten, terwijl door een paar liederen het feest werd geëindigd en de kinderen al juichende en ju belende de ouderlijke woningen opzochten om te vertellen, welk een prettigen dag ze had den gehad en de prijsjes te laten zien, welke hun ten deel waren gevallen. Alle lof en een woord van dank aan het hoofd der school, alsmede aan de Onderwy zeres, die niets onbeproefd hebben gelaten om het den kinderen tot een onvergetelyken dag te maken, en die het feest met hun beiden zoo netjes hebben georganiseerd. Lang zal daarom 31 Augustus 1889 door de school jeugd van Westerland in het geheugen wor den gehouden. Na een langdurig lgden is Dinsdag 3 Sept. te Haarlem overleden de kapitein ter zee W. J. H. de Kanter, op negen-en- veertig-jarigen leeftijd. Wegens zgn dege lijk en humaan karakter, als flink en bekwaam officier, is zijn heengaan voor de marine een groot verlies, evenals dit een onherstelbare slag is voor zijne echtgenoote en kinderen. De aanvoeren van haring waren te Vlaardingen de afgeloopen week vrjj wat minder dan de voorafgaande, hoewel de 20 loggers en 9 bommen, die sedert aankwamen, toch nog 8070 ton ha ring aanbrachten. In het geheel zjjn daar thans aangebracht 106,436 ton, en be draagt de vangst nu 163,338 ton tegen 61,447 ton in 1888. De omzet in haring is zeer voldoende en de Duitsche koop lieden betrekken geregeld flinke partgen, zoodat de vaste stemming van de markt zich ook thans kon handhaven. Volle ha ring vond regelmatig koopers voor fll terwjjl voor maatjes- en gle haring f 8,25 besteed werd. Aan het bureau der genie te Am sterdam is Dinsdag aanbesteed: het ma ken van een fort in de Zuiderzee aan het Pampus 2de gedeelte. Ingekomen 9 bil jetten. Laagste G. A. van Spanje, voor f579,800. Een driejarig meisje werd Zondag uit de Groene Wetering te Kralingen ge red door de een-en-tachtigjarige vrouw Roeien, die zich te water begaf en aan wie het met veel moeite gelukken mocht het reeds gezonken en bewustelooze kind ij de kleederen te grgpen. Zonder hare hnlp zou de kleine drenkeling ongetwij feld het leven er niet afgebracht hebben. Aan de „Kasvereeniging" te Am sterdam werd Maandagmorgen een kas siersknecht f200 ontrold. Direct werd het kantoor gesloten en de aanwezigen ge fouilleerd, doch de vogel was gevlogen. Londen 2 Sept. Bij het onderzoek naar de omstandigheden waarbij het Eng* schip >Scottish Fairy", 4 Aug. op de Ra zende Bol strandde, bevond het hof dat die waren veroorzaakt door onbedacht in den wal te sturen, terwjjl men anderhalf uur te voren het vuur van Kijkduin zag, en de kapitein, hoewel het schip dicht was, het op voorstel van de bemanning van de reddingsboot had verlaten, zonder ge tracht te hebben, iets, tot behoud van schip en lading, in het werk te stellen, waar om het Hof, het certificaat van den kapi tein voor zes maanden introk. Omtrent het ongeluk dat Zondag avond te Linne voorviel, meldt men: Tegen halftwaalf kwamen de gebroeders H. en P. Bijlmakers, F. de Keizer, H. Broune en het 4-jarig zoontje van laatst genoemde terug van de kermis te Heel. Ter hoogte van het landgoed Oosden staken zij met een roeiboot van wal. In het vaartuig bevond zich water; nauwelijks van wal zijnde, zonk de boot en geraakten allen in de Maas. H. Bijlmakers zwom naar den oever. Op het hulpgeschreeuw schoten de kom mies J. Stams en de landbouwer D. Schou ten toe. Zg redden het kind met behulp van nog eenige personen. De drie anderen kwamen om het leven; hnnne lgken zgn nog niet gevonden. De heer D., lid van den gemeente raad te Sittard en lid der Prov. Staten, tegen wien een instructie is geopend als zijnde hg verdacht eenen valschen eed te hebben afgelegd in zake successierech ten, schgDt den uitslag niet te hebben willen afwachten. Hij is althans met de noorderzon verdwenen. Op de fabriek de Schelde" te Vlis- singen is in het in aanbouw zgnde stoomschip »Merapi« een scheepmaker in het ruim gevallen. Hg was onmiddellijk dood. Te Strijp, bg Eindhoven, ging dezer dagen een klompenmaker met een vracht hout naar huis. Hij had op zgn kar ook een geladen geweer geplaatst. Door een noodlottig toeval ging dit af en trof het volle schot hem door den pols in den arm. In weinig ty'ds was de oppassende man aan de gevolgen bezwekenhij laat een weduwe met twee kinderen na. Aan den Blaakschen dijk onder Heinenoord is de arbeider Kruithof, ter- wjjl hg aan het werk was, Dinsdagoch tend door den bliksem getroffen. Hg was onmiddellgk dood. Te Spaarnwoude is Dinsdagochtend de bliksem geslagen in de openbare school, zonder brand te veroorzaken. De schoor steen en een paar rijen pannen werden omlaag geworpen. »Of er wel eens vreemdelingen in Zwitserland komen behoeft men niet te vragen, wanneer men het hotel-staatje inziet, dat een Fransch blad dezer dagen opstelde. Blgkens dit staatje zgn in Zwit serland 1000 hotels met 58000 bedden en 16000 bedienden. De jaarlgksche ontvang sten bedragen omstreeks f 20,160,000, of ongeveer evenveel als de geheele Zwitser- sche begrooting, en geven omstreeks 32 pOt. winst. Verleden jaar werd voorniet minder dan 8,640,000 gld. aan levensmid delen door vreemdelingen verslorberd. Het ver big f van den Shah van Perzië gedurende een week te Weenen en Pest heeft aan de keizerlijke schatkist zoowat 100,000 fl. gekort. Onder het gevolg van Nasr-Edin bevindt zich een Perzisch ge neraal, die overtuigd is geworden van een valsche rekening voor geleverde kanonnen te hebben ingediend. De Shah is over dit bedrog zóó vertoornd geworden, dat den ontrouwen dienaar ter dood ver oordeelde, welk vonnis in Teheran zal worden voltrokken. Van den ongeluk kigen Perziaan kan men met juistheid zeggen, dat het zwaard van Damocles boven zgn hoofd hangt. Aan fooien heeft de Shah te Weenen 6000 fl. en te Pest 4000 fl. uitgegeven. Een rijke dame te Neuilly, die on langs een groot aantal kunstvoorwerpen geërfd had, wilde twee der kostbaarste daarvan: een beeld van Puget, »de wel lust", en een schilderg van David, van de hand doen. Er was geen gebrek aan lief hebbers voor die kunstwerken. Een bood aan, ze over een maand te koopen, het beeld voor 100,000 fr. en de schilderg voor 20,000., en in hare blijdschap over dat mooie bod beloofde de dame aan ha ren huisknecht, een Italiaan, dat zg hem 10,000 francs zou geven, zoodra zg het geld voor de twee kunstwerken zou heb ben ontvangen. Er kwam intusschen een kooper, die contant 70,000 francs wilde geven; maar de dame, die liever wilde wachten, wei gerde. De knecht, die nog al vrg scheen, dreigde, als zg dat bod niet aannam, de beide kunstwerken te zullen vernielen, maar zg stoorde zich niet aan die bedrei- Dezer dagen echter, toen zij, na eenige uren te zgn uitgeweest, weer thuis kwam bevond zg, dat de Italiaan woord had ge houden. Het beeld lag verbrijzeld op den grond en de schilderg was aan stukken gesneden. De knecht was gevlucht. De politie tracht hem op te sporen, maar al wordt hg gevat, de dame is haar 120,000 francs kwijt. De schepen met ladingen graan of meel knnnen niet lossen. De toestand wordt ernstig. Eene bende van 300 werkstakers heeft heden morgen met ge weld het lossen van twee schepen verhinderd. Behalve de werklieden aan de dokken striken zooals n bekend is, ook de kleermakers in het East-End. Het contract tusschen de 2 klassen is in alle opzichten groot, doch daarom znllen de tengere kleermakers niet minder sympathie vinden dan hnnne breedgeschonderde lotgenooten in Shad- well en Poplar. Gisteren zag ik in Leadenhall- street den eersten kleêrmakersoptoeht want de percentage van kleêrmakers is zoo groot, dat de timmerlieden bijna niet in aanmerking komen. De meesten waren vreemdelingenmen zag dit niet alleen aan de „german jaw" maar ook aan de opschriften in slecht Engekch, Dnitsch, Hebreewsch Russisch en Poolscb, die met onvaste hand en slechte inkt in allerijl op veelkleurig en oud pa pier waren geschreven en zoo banieren vormden. Het eigenlijke vaandel, of beter de standaard want, evenals het Eransche leger schijnen de snij ders uit het East-End slechts zeer weinig vaan dels, doch meer standaarden te hebben bestond uit een jasje met uitgespreide armen op een stok; aan den eenen arm hing een vlaggetje met „the East-End tailors on strike" en aan den an deren arm een vlaggetje met„The poor sweated on strike." Dan kwam muziek Duitsche straat muzikanten en voorts drie a vierduizend rid ders der naald. Deze werkstaking werd door de binnenlandsehe werklieden op touw gezet. Men vreesde aanvankelijk dat de buitenlanders niet zonden durven mededoen en dat er zoodoende bij den bestaanden rassenhaat ernstige onlusten zonden komen, doch de vreemdelingen sloten zich bereid willig bij de Britten aan en zoodoende ontwikkel den zich tussehen de kleermakers eene vroeger ongekende eendracht en aaneensluiting. In het West-End begint thans ook eene werk staking, die misschien een even grooten omvang zal aannemen als die in het East-End. Zij be paalt zich voorloopig alleen tot de bouwvakken, doch men vreeBt dat zij zioh over vele andere bedrijven zal uitstrekken. Niettegenstaande alles wat de werkstakers kun nen doen, gaan er aanhoudend meer mannen aan het werk. De werkstakers hebben echter een nieuw plan gevormd. Zoodra er een man door de poor ten der dokken naar binnen gaat om te werken gaan er 10 werkstakers mede, onder het voor wendsel dat zij hetzelfde willen doen. Binnen zijn de, beginnen zy al werkende de anderen te drei gen, met het gevolg, dat er telkens weder men- schen, met den besten wil om te werken, naar buiten komen omdat zij bevreesd zijn. Maar de honger is een scherp zwaard en drijft een groot aantal toch weder naar de dokken. Vrij algemeen is men van gevoelen dat de werk staking, wanneer grootere ongeregeldheden uitblij ven, op deze wijze langzamerhand zal uitsterven. Liverpool, 4 Sept. De werklieden in de dokken hebben het werk hervat, doordien de eigenaren aan hunne eiachen hebben toegegeven. De werkstaking te Londen. London, 3 Sept. De directeuren der dokken hebben heden geweigerd den gisteren door de ree- ders gestelden eisch in te willigen. Zij hebben even wel beloofd onmiddellijk te zullen nagaan welke schikking er getroffen zou kunnen worden. In eene rede heeft Bnrns gezegd, dat als de ree- ders hnnne schepen naar Southampton zonden om daar te laden of te lossen, hij zelf naar Sout hampton zou gaan om er eene werkstaking te doen afkondigen. Liverpool, 3 Sept. Onder de werklieden bij het laden der schepen is eene werkstaking uitgebroken. te zien hoe de kinderen er onthaald werden. Ik kan dus niet verzekeren, dat ze zich daar al of niet geamuseerd hebben. En daarmee waren de feestelijkheden afge loopen. Van gemeentewege werd, zoover mij bekend is, niets gedaan, 't Houden van een vliegerwedstrijd, waarvan men sprak, zal stel lig ook wel niet doorgaan. 't Is te begrijpen, dat ik mij teleurgesteld gevoelde, toen ik een zóó weinig indrukwek kende feestviering by woonde. Naar huis kee- rende, dacht ik nog eens terug aan den ouden Helder, waar men er anders slag van heeft de nationale feesten meê te vieren. Die ge zindheid van Helders burgerij, om hare belang stelling te openbaren in algeraeene feestdagen, inzonderheid in die, waarin de jeugd een werk zaam aandeel heeft, moge steeds blijve bestaan die gezindheid doet my, hoe ver ook van mijn vrienden en kennissen verwijderd, uit roepen „Leve de Helder Ingezonden. Een afscheidswoord. Van een onzer vroegere plaatsge- nooten ontvingen wg in den loop dezer week het navolgende schrgven Ik woon, zooals ge weet, mynheer de Re dacteur, in een rijke provincie-stad van ons lieve vaderland, met fraaie wandelwegen, keurige magazijnen en winkels, veel banket bakkers en leveranciers van commestibles. De vreemdeling krijgt onwillekeurig den indruk, dat deze stad zeer welvarend is. Nu had ik in een der plaatselijke couran ten gezien, dat er hier, behalve de parade van 't garnizoen en een uitvoering van de schutterij-mnziek gedurende één uur in 't Plantsoen, ter gelegenheid van den veijaardag van Prinses Wilhelmina, een kinderoptocht zou plaats hebben, 't Weer was verrukkelijk, wel wat heel warm, tengevolge waarvan enkele militairen het te kwaad kregen en verlof bekwamen om de gelederen te verlaten. Ten 2 ure 's namiddags zouden de kinderen, die aan den optocht zouden deelnemen, zich in een daarvoor aangewezen lokaal vereeni gen. Er waren er schrik niet! 250, volgens de courant voorafgegaan door een mu ziekkorps en een feestwagen. 'k Had mij op gesteld op een open plein, waar ik in de ge legenheid was, alles behoorlijk te kannen gadeslaan. Na eenig wachten, hoor ik den uitroep „Daar komen ze Eerst een troep schree»wende (zingende menschen uit het volkdaarop volgden eenige politie-agenten, en daarna een banierdrager met twee adsis- tenten. Een soort muziekkorps (burgers, de een met een pet, een ander met een fantasie- hoed op 't hoofd), daarna eenige heeren met cilinders gedekt, eindelijk de pièce de milien: de versierde wagen. Denk u een wagen, met 4 gewone karpaarden bespannen, begeleid door 2 mannen in boezeroen. De feestwagen zelve was overladen met sparregroen, zoodat men van de kinderen, die er op zaten, nagenoeg niets kon zien. Achter op den wagen bevon den zich eenige vlaggen, die bestemd waren een trophée te helpen vormen't kind, dat vóór die trophée stond belette te zien, welke persoon door de aanwezige buste werd voor gesteld. Ruim een 200-tal kinderen volden nu met hunne geleiders den fraaien feest wagen. De door den optocht te volgen weg was ruim 3/4 uur lang. Ik had den moed niet, naar het feestterrein heen te trekken om 't Was jl. Zondag voor de Hersteld Evange lisch Lutersche gemeente alhier een treffend oogen - blik, toen de heer J. C. Geelhnijsen tot haar zijn afscheidswoord riohtte. Hij deed dit naar aan leiding van den tekst, Handel. XIV vs. 22 „Versterkende de zielen der jongeren, en ben vermanende, dat zij in het geloof zonden blijven, en dat wij door vele droefenissen in het Rijk Gods moeten ingaan". De leerrede, met betoog op dit Bijbelwoord door den weldra vertrekkenden leeraar uitgesproken, werd door de gemeente met blijkbaar groote aandacht gevolgd. Aan het slot zijner rede nam de heer Geelhnijsen een harte lijk afscheid van allen, inzonderheid van den kerkeraad en beval hij de gemeente en hare op zieners aan in de goedertierenheid Gods. Bij 't eindigen der godsdienstoefening zong de gemeente haar vertrekkenden leeraar de bede toe, vervat in Gezang CCCLVIII vs. 7. Toen de heer Geel hnijsen jl. Maandagmorgen de gemeente verliet, om voortaan te Gouda werkzaam te zijn, werd hem door een aantal belangstellenden aan het spoorweg station uitgeleide gedaan. 't Is ons bij de vermelding van het boven staande een behoefte een woord van hulde te wijden aan den vertrokken leeraar, die, sedert hij den 11 Mei 1885 zijn leeraarsambt alhier aanvaardde, met grooten ijver, met zeer veel toe wijding werkzaam was, ter bevordering van den hem toevertrouwde gemeente. Het verdient ver melding, dat de heer Geelhnijsen, daarin door zijn echtgenoote op krachtdadige wijze bijgestaan, veel, zeer veel goeds heeft gedaan in 't belang der Zondagsschool en van de Meisjes-Vereeniging, die in deze gemeente bestaan en die aan beide vertrokken personen zooveel te danken hebben. Het goede, door beiden hier gesticht, zal onge twijfeld in herinnering blijven bij allen, die den geachten leeraar en zijn gade leerden kennen en in groote mate waardeeren. Helder, 3 Sept. 1889. B. (Eet bovenstaande stukje kwam tot ons leed wezen te laat im onze handen, om het nog in iet vorig nommer op te nemen. Wij gelooeen echter den geachten inzender genoegen te doen, door dit woord van kulde nog in dit nummer te plaatsen.) RED. Op de Parijsche tentoonstelling. Een Hollandsch echtpaar wandelt op de tentoonstelling. Vrouwlief, koopziek als alle vrouwen, krijgt in een winkel odeur in 't oog. „Och, manlief, ik zou zoo gaarne een fleschje ean-de-cologne hebben; ik heb wat hoofdpijn. Toe lieve, koop even een fleschje voor me." »Met plezier kind, ja, dat is een geval, nu weet ik waarlijk niet hoe eau-de-cologne in 't Fransch heet!" BESCHEIDEN. Een arm oud vrouwtje vraagt haren dokter om de rekening. nLaat dat maar blijven, moedertjezegt de.goedhartige medicus «ik weet wel, dat het je óok niet op den rug groeit, en die kleine moeite heb ik graag voor je overgehad „Dat is heel mooi en wel, dokterklinkt het dankbaar bescheid «maar wie betaalt nu den apotheker?" o KEUKENPRINSES-MANIEREN. „Neem dien bouillon maar weer mee, Betje, hij is koud." „Koud? Hoe kan meneer dat zeggen! Hij is nog heelemaal warmik heb hem geproefd." „Wat? Proefje van mijn bouillon i" „Och, neen, eigenlijk niet zoozeer geproefd: ik heb er alleen maar even mijn vinger in gestoken." o BIJ STUDENTEN TE GAST. Student: „En na het concert is de beroemde bariton meê naar de kroeg gegaan, en toen zou hij ons een solo voorzingen, maar, vreemd niet? hij kon het maar niet klaar brengen Concert-bezoeker: „Ja, wel vreemd! Hij

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1