KLEINE COURANT voor lil Helder, Nieuwediep en Texel. - Gemeenteraad m Helder. 'T VLIEGEND BLAADJE. Dit Bijvoegsel behoort bij het nommer van Zaterdag 7 September 1889. Uitgevers: BERKHOUT Co. 1PP- Zitting van Dinsdag 3 September 1889. Voorzitter de Heer G. A. BEUKENKAMP Tegenwoordig aanvankelijk 15, later 1G loden. Afwezig, wegens ambtelijke bezigheid, de heer Franken. Behalve de vertegenwoordigers der pers, bevindt zich slechts één persoon op de tribune. De notulen der vorige zitting worden, nadat de vergadering door den Voorzitter is geopend, voor gelezen en goedgekeurd. Op verzoek van den Voorzitter, wordt de lieer W. Bakker Hz., nieuwbenoemd lid van den Raad, door den Secretaris binnengeleid. De Voorzitter stelt nu aan de orde de beëediging der leden, wier geloofsbrieven in de vorige zitting zijn goedgekeurd, en noodigt die leden uit, daartoe optestaan van hunne zetels. De heeren Maalsteed, Hordijk, over de Linden, Van Neck en Bakker leggen nu achtereenvolgens de bij de wet voorge schreven eeden af. (De beëediging van den heer Franken zal later plaats hebben). De Voorzitter wenscht vervolgens de genoemde heeren geluk met hunne benoeming, in 't bijzonder den heer Bakker, die nu voor de eerste maal zitting neemt. Hij wijst er op, dat de herkozen leden steeds hebben ge toond, de belangen der gemeente te willen bevor deren, en uit den wensch, dat zij dat mogen blij ven doen dat zij hem voortdurend mogen ter zijde staan in het bewaren eeuer goede orde bij de zit tingen van den Raad, en hun aandacht mogen blijven schenken aan de gemeente-belangen, inzon derheid aan de voor deze gemeente zoo belangrijke zaak der financiën. De Voorzitter spreekt ten slotte de verwachting uit, dat ook de heer Bakker niet in gebreke zal blijven om, even als de andere leden, die reeds zitting hadden, de belangen en den bloei der gemeente te bevorderen. De leden, die door den Voorzitter zijn geïnstalleerd, nemen daarop weder plaats. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Maalsteed door zijne aftreding als lid van den Raad ook is afgetreden als Wethouder, weshalve eene verkiezing tot benoeming van een Wethouder moet plaats hebben. De stemming, die nu plaats vindt, heeft tot uitslag, dat de heer Maalsteed met 15 van de 16 stemmen tot Wethouder is herkozen. Er was één briefje in blanco. Op de vraag van den Voorzitter, of de benoemde zich die keuze laat welgevallen, antwoordt de heer Maalsteed met de betuiging van zijn dank aan zijne medeleden voor deze eenparige benoeming en voor het vertrouwen, in hem gesteld. Hij verklaart de herbenoeming tot Wethouder te aanvaarden. Vervolgens komt aan de orde de benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Bij acclamatie wordt de heer Maalsteed ook als zoo danig herkozen. Ook deze keuze laat hij zich welgevallen. De Voorzitter herinnert er aan, dat, volgens de onlangs vastgestelde en door HIT. Gedep. Staten goedgekeurde Verordening, regelende het beheer van den Gemeente-reinigingsdienst, eene benoeming moet geschieden van drie leden, die de Commissie van beheer zullen uitmaken. Bij de eerste stem ming wordt gekozen de heer Iloogenbosch met 14 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld over de volgende heeren: Van Wijngaarden 7, Oudenhoven 6, Maalsteed 4, Klik en Korver ieder 3, Van Twisk, Hordijk, Van Neck en Verfaille ieder 2 stemmen en 1 briefje in blanco. De heer Hoogenbosch verklaart zich bereid het lidmaatschap dier Commissie te aan vaarden. Bij de nu volgende tweede vrije stemming wordt gekozen de heer Van Wijngaarden met 9 stem men. De overige stemmen waren verdeeld over de heeren: Klik en Verfaille ieder 5, Oudenhoven 4, Van Neck en Van Twisk ieder 2 stemmen en Maalsteed 1 stem. De heer Van Wijngaarden maakt aanvankelijk bezwaar, de benoeming te aanvaarden, doch laat zich de keuze ten slotte wcl- jevallen, nadat hij van den Voorzitter heeft verno men, dat in November a.s. de periodieke aftreding der leden van de bedoelde Commissie zal plaats hebben. Vóór de stemming had de heer Ouden hoven zijne medeleden uitgenoodigd hunne stem niet op hem uit te brengen, daar hij eene benoe ming tot lid der Commissie niet kon aannemen. Bij de behandeling der Verordering voor 't beheer der gemeente-reiniging, behoorde hij tot do minder heid, die de aanstelling van een bezoldigden Direc teur bepaald noodig achtte. Ook laten zijne bezig heden niet toe, dat hij zich met de taak kan belasten. Er volgt nu een herstemming tusschen de hee ren Klik en Verfaille, die bij de vorige stemming ieder 5 stemmen hadden verkregen. De heer Ver faille uit de wensch, bij een vroegere gelegenheid reeds door hem gedaan, om niet tot deze functie te worden benoemd, daar bijzondere omstandig heden het hem niet mogelijk maken, die betrek king te bekleeden. De uitslag der herstemming is, dat de heer Klik is gekozen met 13 stemmen. Op den heer Verfaille was 1 stem uitgebracht, 1 briefje was van onwaarde (het bevatte den naam van den heer Van Neck) en 1 briefje in blanco. De heer Klik verklaart zich bereid, deel uit te maken van de Commissie van beheer, welke dus nu voltallig is. Er geschiedt voorlezing vau een brief van het Burgerlijk Armbestuur, waarin wordt aangetoond, dat hier ter plaatse behoefte bestaat aan een in richting tot verpleging van behoeftige, bejaarde personen. Een deel dier personen wordt thans verpleegd in gestichten op andere plaatsen, een deel zoo goed mogelijk gehuisvest bij ingezetenen hier. 't Armbestuur wenscht, met het oog op de desbetreffende bepalingen der armenwet, de stich ting van een zoogenaamd bestedelingenhuis, vooral ook in het belang der verpleegden zeiven. De kosten der verpleging, nu in den regel f72 'sjaars be dragende, zullen, zoo vertrouwt het Armbestuur, niet zoo heel veel overschreden worden, bij het tot stand komen van een eigen gesticht, welk tot stand komen ook uit een zedelijk oogpunt aanbe veling verdient. Deze zaak wordt onder de aan dacht van den Raad gebracht, met de opmerking, dat wellicht een deel van 't gebouw, tot zieken huis gebezigd, daartoe geschikt ware in te richten, 't Armbestuur heeft reeds, omtrent deze zaak in lichtingen elders ingewonnen. Na de voorlezing dezer missive wordt besloten, haar in handen te stellen van B. en W., met uitnoodiging ter gele gener tijd daaromtrent de noodige voorstellen te doen. Voor kennisgeving worden aangenomen de vol gende mededeelingen i. Dat, blijkens een schrijven van Z. Exc. den Commissaris des Konings in deze provincie, Z. M. de Koning II. D. goedkeuring heeft gehecht aan het Raadsbesluit tot bestendiging van het heffen van rechten op het gebruik van het Heldersche kanaal. b. Dat de Gemeentebesturen in deze provincie door Z. Exc. den Commissaris des Konings worden herinnerd aan de noodzakelijkheid om in de zit ting op den eersten Dinsdag in September, bij de benoeming van Wethouders niet in gebreke te blij ven, ook de benoeming van Ambtenaren van den Burgorlijken Stand aan de orde te stellen. En c. Dat IIII. Gedep. Staten geen bezwaar heb ben gemaakt tegen het Raadsbesluit tot verkoop voor amotievan het gebouw in de Schoolstraat al hier, gediend hebbende tot onderwijzerswoning. Door den Voorzitter wordt tot de leden de vraag gericht, of zij bereid zijn, in behandeling te nemen het voorstel van het Dag. Best. tot het verkrijgen van verlenging der concessie voor het houden eener Bank van Leeniug. De heer Korver zegt, een bezwaar te hebben tegen de verlenging der con cessie, uithoofde van den rentevoet. Niet minder dan 16 pCt. moet betaald worden voor de belee ning van panden en dit acht hij te veel, vooral als hij let op het doel, 't welk met deze instelling wordt beoogd. Spreker meent, dat de vrij talrijke win kels met recht van wederinkoop bevorderd worden door de hooge rente, die in de Bank van Leening wordt geëischt. Al stemt spreker toe, dat de ten moeten bestreden worden, dan komt hij toch tegen de heffing van zoo hooge rechten op. en geeft hij in overweging om de rente te bepalen op 1 pCt. per maand, of 12 pCt. per jaar, een bepa ling, die zich ook bij de berekening der rente door gemakkelijkheid aanbeveelt. De heer Klik be veelt aan, het houden eener Bank van Leening, in navolging van andere plaatsen (b.v. van Texel, waar, zoo hij meent, de gemeentekas een som van f500 'sjaars van die instelling trekt), publiek aan- tebesteden. De heer over de Linden acht zich niet genoeg voorbereid om nu tot een definitieve beslissing over te gaan. Hij zou wenschen kennis te nemen van de rapporten, die over deze instelling bij liet Dag. Best. moeten zijn ingekomen. Werden die rappor ten bij de stukken ter visie nedergelegd, dan kon de Raad met meerdere kennis van zaken over deze gelegenheid een oordeel uitspreken. De Voor zitter verdaagt daarop de verdere behandeling dezer zaak tot de volgende zitting, en zegt de neêrleg- ging van bedoelde rapporten ter visie toe. De heer Klik dringt daarna nog op den noodigen spoed aan, dewijl het einde des jaars zoo heel ver niet meer af is. De opmerking van den heer Klik wordt door den Voorzitter beantwoord met de ver zekering, dat eerstdaags opnieuw eene zitting van den Raad moet plaats hebben, waarin ook deze zaak bepaald aan de orde zal worden gesteld. Bij de gewone rondvraag vestigt de heer Van Wijngaarden de aandacht des Voorzitters op de wenschelijkheid, dat het onbebouwd liggende ter rein, op den hoek van de Spoor- en Breewaterstra- ten, behoorljk worde afgeschut. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. met den eigenaar, den heer Verfaille, hebben gesproken, en dat dien heer eenig uitstel is verleend, met het oog op de moge lijkheid of waarschijnlijkheid, dat bedoeld terrein zou worden verkocht. Met den heer Van Wijn jaarden is de Voorzitter van gevoelen, dat het aanbrengen eener behoorlijke schutting spoedig moet geschieden. De heer Verfaille verklaart zich bereid zich naar de beslissing van B. en W. te gedragen. De afdoening der zaak wordt, met eenparige stemmen aan B. en W. opgedragen en de vergadering wordt daarop gesloten. Bij de rekening en verantwoording der gemeente over het dienstjaar 1888, door B. en W. den Raad aangeboden, waren nog gevoegd de rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur, van het Algemeen Weeshuis en van de dd. Artillerie-Schutterij, 't Onderzoek in de afdeelingen heeft zich ook over deze rekeningen uitgestrekt. De eindcijfers dier rekeningen laten we hier volgen. Rekening van het Burgerlijk Armbestuur: Ontvangsten Uitgaven f 10219.54 10163.595 Batig saldo f 55.945 - Rekening van het Algemeen Weeshuis. Ontvangsten Uitgaven f 13380.26" 13266.84 Batig saldo f 113.42" Rekening der dd. Artillerie-Schutterij. Ontvangsten Uitgaven f 1874.14 u 1578.— Batig saldo f 296.14 Boek- en Handelsdrukkerij van C. de Boer Jr.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 5