't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Na zwaren strijd. Ho. 1732. Zaterdag 21 September 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 51 m. Onderg. 5 u. 52 m. Zondag 22 Maandag 23 Dinsdag 24 Woensdag 25 Nieuwe Maan'. Donderdag 26 Israël. Nieuwjaar. Vrydag 27 Zaterdag 28 HELDER, 20 Sept. 1889. De nieuwe zitting der Staten-Generaal werd Dinsdag door de gezamenlijke Ministers, namens Z. M. den Koning, in de vereenigde vergadering der beide Kamers geopend. De Minister Mackay. sprak de openingsrede uit De troonrede is rijk aan beloften. Het Ministerie hoopt de grensregeling met Frankrijk in Suriname en die met Engeland op Borneo tot een goed einde te brengen. Voorts waehten ens behalve de aanhangige wetsontwerpen dito's tot herziening der wetten op de Consulaatrechten en tot voorziening tegen besmettelijke ziekten. Wijders ontwerpen betreffende het faillisse ment en de surseance van betaling, het mili taire strafrecht en een reglement op de krijgs tucht; dan een paar financieele wetten. Nog verder zal de verplichte krijgsdienst en de staat van oorlog en beleg aan de orde komen, terwijl ook by de posteryen groote veranderingen aan de orde zijn. En bij dit alles zal de arbeidsquaestie in den vorm van regeling der pensioenen voor werklieden in geval van verminking bij 's lands werken niet vergeten worden. Het spoorwezen zal insgelyks groote ver anderingen ondergaan. Ten slotte doet het feit, dat wy groote verliezen leden in de jongste schermutselingen met Atjehers, de Regeering hier te lande niet wanhopen aan een vreedzame oplossing. Z. M. heeft, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting, tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal benoemd jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts yan Blokland. Men schrijft ons uit Sckagen, dd. 18 dezer: „Toen ik u jl. Maandagavond het verslag toe zond van de alhier gehonden algemeene verga dering van onderwijzers en onderwijzeressen in 't arrondissement Helder, was het mijn plan om n omtrent de belangrijke besprekingen, in die bijeenkomst gehouden, nadere mededeelingen te doen toekomen, ter plaatsing in het eerstvolgend nommer. Aan dit voornemen geef ik bij deze gevolg. Uw plaatsgenoot, de heer W. Westendorp, leidde op heldere wijze de discussie in van het eerste punt ran behandelingHet aanschouwings- onderwijs in de lagere school. 8preker toonde in fliake trekken aan, dat dit onderwijs een be hoefte is voor de kinderen, die aan 't onderwijs op de lagere school zullen deelnemen. Ten aan zien van het vraagstuk of eene afzonderlijke be waarschool, dan wel een voorbereidende klasse, aan de lagere school verbonden, de voorkeur ver dient, schaarde hij zich aan de zijde van hen, die 't aansohonwings onderwijs op een bewaar school gegeven, boven de voorbereidende klasse verkiezen. Spreker zou het zeer wenschelijk ach ten, als ook hier te lande, evenals b.v. in Oos tenrijk, het bewaarschool-onderwijs bij de wet ge regeld werd. Hij erkende het vele goede, door het onderwijs op bewaarscholen gesticht, en he- trenrde het, dat verreweg het grootst aantal kinderen van voorbereidend onderwijs geheel ver stoken is. Dit geeft aanleiding, dat de onder wijzers zich genoodzaakt zien, vóór zij met het eigenlijke lager onderwijs aanvangen, aanschon- winga-onderwijs te geven, d. i. de kinderen leeren zien en opmerken, naar de beschouwing van voorwerpen, modellen en platen. Spreker gaf ook naar aanleiding van de beste schrijvers over dit gewichtig onderwerp, verschillende mededee lingen omtrent den aard en de inrichting van 't aanschouwings ouderwijs en ten aanzien van den tijd, daaraan te wijden. Uit de discussie, over dit onderwerp gevoerd en waaraan verder door de heeren Uurbanus en Stadt werd deel genomen, bleek, dat de heer Westendorp zijn onderwerp met duidelijkheid had behandeld, en nog slechts enkele inlichtingen had te gertn, ten aanzien van de door hem aanbevolen wijze van werken. De heer J. G. van Eden, van Moerbeek (ge meente Nieuwe Niedorp), trad vervolgens op als inleider van het tweede punt van bespreking: Overdrijving op het gebied van het onderwijs. Spreker wees op de bekende en meermalen af gekeurde weelde bij den bouw en inrichting van schoollokalen met overdekte speelplaatsen en on derwijzers-woningen op het te groot aantal nor maalscholen en den daardoor ontstanen overvloed van onderwijzend personeel op. het te groot ge tal lesuren voor vele kinderen, die, behalve het schoolonderwijs, een groot deel van hun vrijen tijd privaat-onderwijs ontvangen in teekenen, gymnastiek en de vakken, waarin zij moeten worden vooruitgebrachtop overdrijving in de uitgave van nieuwe leer- en leesboeken en van nieuwe hulpmiddelen bij het onderwijsop over drijving in 't aanprijzen en opvolgea van nieuwe methoden, enz. Aan de discussie over dit on derwerp werd deelgenomen door de heeren Grei- danus, Bergman, Westendorp en Mooy, die eenige niet onbelangrijke bedenkingen tegen de stellin gen van den inleider onder de aandacht der ver gadering brachten, 't Stichten van overdekte speelplaatsen bij seholen, ten dienste vooral van verafwonende leerlingen die tusscben den voor- en namiddag schooltijd niet naar huis kunnen gaan, werd zeer aanbevolen en niet als een zaak van weelde en overdrijving geacht. Het te groot geacht aantal onderwijzers en onderwijzeressen werd, met het oog op het eigenlijke voorschrift der wet van 1878, als nog te gering geacht voor het benoodigde personeel. En ten slotte werd aangetoond, dat de beweerde overdrijving esn gevolg was van de zeer onvoldoende bepalingen ter zake van verbetering en vernieuwing van schoollokalen in de onderwijswet van 1857. De heer van Eden liet niet na, de verschillende sprekers te beantwoorden en zijn rede, ter in leiding van het debat gehonden, zooveel noodig te verduidelijken. De heer A. Blad, van Haringkarspel, was in leider van het derde pnnt van besprekinglicha melijke straffen. Op humoritische wijze besprak hij dit „gevoelige" onderwerp. Spreker schetste het doel der straffen 1. om orde te handhaven, en 2. om 't kind te verbeteren en op te voeden. Lichamelijke straffen achtte hij daarom ongepast, omdat die straffen volstrekt niet in verband staan met de gepleegde vergrijpen. Hij noemde die straffen dan ook overbodig, geheel verkeerd en gevaarlijk. Spreker beval bij ernstige vergrijpen en bij gebleken onverschilligheid als middel aan verwijdering van de school en bespreking met de onders. Na een kort debat, ontving deze spreker, evenals de beide vorigen, bij monde van den Voorzitter, den dank der vergadering. De zangnummers, die door het koor ter af wisseling der werkzaamheden werden gegeven, waren 1. Naar buiten 2. Hoog op de bergen. 3. Minnegroet en 4. Ons 7aderland, alle 4 stukken voorkomende in den bundel van J. B. Kolkman, uitgave van Thieme, te Nijmegen. Ter voorbereiding dezer zanguitvoeringen hadden zich, nevens den directeur, den heer W. Kuijk, zeer verdienstelijk gemaakt de heeren P. Uurba- nes en G. A. Evenwel, aan wie dan ook door den heer Büchner, stellig uit aller naam, hulde en dank werd gebracht. In de door den Voorzitter gehonden reden ter sluiting van deze vergadering, werd door hem o.a. opgemerkt, dat er op 't gebied van 't lager on derwijs wel is waar gesproken wordt van over drijving, doch dat die overdrijving daar niet in alles bestaat, 't Woord Leerplicht, op een der spiegels in de vergaderzaal aangebracht, herin nerde hem er aan, dat men in bet algemeen ma ken van 't onderwijs voor alle kinderen van Ne derland nog in 't geheel niet overdrijft.'* Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat men eens de proef genomen heeft op zee, kabeljauw met een werpnet te van gen. Eene zekere Jacob Tiel uit Nieuwe- sluis, aan boord van een Vlaardinger log ger, had zulk een net gemaakt en wierp het in zee tot eeu diepte van 45 vaam. Met den eersten worp ving hjj drie kabel jauwen en in weinig tijds lagen een en twintig kabeljauwen en drie koolvisscben in de schnit. Heeft deze manier van kabeljauwvangst navolging, dan wordt aanmerkelijk veel tjjd en geld bespaard. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuur man aan boord van koopvaardijschepen zal, te beginnen met 8 Oct., te 97a uur, zitting houden te Rotterdam, gebouw der Loge, Eendrachtstraat no. 14 aldaar. De aanvoeren van haring waren de vorige week te Vlaardingen weder zeer voldoende. De 82 loggers en 19 bomschui ten, die daar arriveerden, brachten te za- men 14S31 tonnen pekelharing aan. In het geheel zijn thans daar aangebracht 128,507 ton en bedraagt de vangst van de geheele vloot thans 199,057 ton, te gen 118,863 ton in 1888; de vangst o- vertreft tot dusverre de meest gunstig be kende jaren. De prijzen in den afslag wa ren deze week voor volle haring f 11,25 a fll en voer ijle haring f8 per ton. Een echtpaar, de eerste jeugd reeds lang gepasseerd, want de man was 75 en de vrouw 71, kreeg op de Looiersgracht te Amsterdam twist, die zoo hoog liep, dat mijnheer, op de brug gekomen, zeer woedend zyn trouwring stuk brak en de stukken in het water wierp. Toen hij daar na zijn vrouw wilde toetakelen en zelf te water wou springen, werd het paar voor eigen veiligheid zoolang geborgen by een familielid in de Hazenstraat. Te Amsterdam zou Zondag-avond in den Parkschouwburg een liefdadigheids- concert worden gegeveö, ten voordeele van de slachtoffers der Antwerpsche ontplof fing. Er kwam echter niemand. Door de onderwijzers op Terschel ling is in een adres aan de Tweede Ka mer adhaesie betuigd met de adressen, waarin aangedrongen wordt op de invoe ring van leerplicht. Ter laatst gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Yereeniging ter be vordering der Ned. visscherij werd mede gedeeld, dat zich te Enkhuizen een afdeeling had gevestigd met 39 leden. Vervolgens werd het beginsel besproken waarop de te ontwerpen statuten zullen rusten voor een op te richten Nationaal Visschers-fonds ten behoeve van de nage laten betrekkingen der verongelukte vis- schers en ten behoeve van ouden van dagen. Men besloot de fondsen, die op enkele plaatsen reeds bestaan, op de gewone wyze te behouden, en, afgescheiden van deze, het fonds te stichten geheel steu nende op weldadige bijdragen. Ten slotte werden de definitieve grond slagen vastgesteld waarop de haven van Ymuiden meer dienstbaar zal worden gemaakt aan de visschersplaatsen, gelegen langs de Noordzee. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat door een Elburger visseber een vry groot hert, dat al zwemmende in de Zuiderzee werd aangetroffen, gevangen is Het dier is naar Elburg vervoerd en houdt zich zeer kalm. Een heer liet Maandagmorgen in het postkantoor te 's-Gravenhage een por tefeuille met f 400 liggen. Het vermiste is niet terecht gekomen de politie zoekt den vinder. Met achterlating van zijn vrouw heeft zich Vrijdag de klerk F. M., van den Rijksbetaalmeester te Arnhem, ver wijderd". De justitie zoekt naar zyn spoor. Het gerechtshof te Groningen heeft op 12 dezer uitspraak gedaan in de straf zaak tegen den kleedermaker J. S. en de zen W6gens verduistering tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Genoemde had in Juni 1888 een naai machine op afbetaling besteld en ontvan gen, onder conditie, dat deze eerst zyn eigendom zoude worden, nadat ze geheel door hem afbetaald zoude zijn. Desniet tegenstaande heeft hij de machine reeds in December 1888 weder verkocht en of schoon hjj nu aan de gevolgen van zjjne daad trachtte te ontsnappen door zijne afbetalingen niet geheel te staken, maar van tijd tot tyd weder iets af te betalen werd hy, zooals boven vermeld, wegens verduistering veroordeeld. Koopers van naaimachines of andere roerende goederen op afbetaling, zullen goed doen op deze en andere soortgelyke uitspraken te letten, waardoor nu her haaldelijk uitgemaakt is, dat het weder- verkoopen of verpanden van op afbetaling gekochte goederen, thans onder de nieuwe strafwet als verduistering" beschouwd en bestraft wordt. Volgens het officieel verslag zyn by de ramp te Antwerpen 125 personen ge dood. Men meldt uit Antworpen Een klein, doch belangrijk deel van het ver hoor van den heer Corvilain en den ingenieur De Launay is bekend beworden. De rechter van instructie stelde ieder afzonderlijk nog maals uitdrukkelijk de vraag: Gij houdt dus staande, dat de petroleumtank van den heer Rieth het eerst ontploft is Op het bevestigend antwoord van beiden, vervolgde de rechter dan zult gy het met mij eens wezen, dat het stuk van de tank de fabriek vóór de ontplof fing getroffen moet hebben. Wederomstemden beiden dit toe, waarop de rechter de conclusie trokdan kunnen onder het stuk van de tank geene patronen liggen, want de patronen moe ten op de ijzeren plaat zijn gevallen. Weder om werd deze stelling door beiden toegegeven. De rechter gelastte daarop, dat in tegenwoor digheid der beide heeren het deksel van de petroleumtank gelicht zou worden en dat de politie procesverbaal zou opmaken van haar bevinding. De heer Corvilain werd doodsbleek, toen de bodem onder het y'zeren deksel, in zyn tegen woordigheid ontbloot, bezaaid was met patro nen, waaronder velen die afgegaan waren, blijkbaar ontstoken door de hitte, welke was ontstaan door den val van de ontzettende hoog te, tot welke de patronen in de lucht geslin gerd zyn. Do arrestatie volgde nu spoedig, daar uit de boeken der douanen bleek, dat men zich in de fabriek volstrekt niet gehouden heeft aan de bepaling van een maximum van 300 kilo los kruit en vele getuigen staven, dat de veiligheidsvoorschriften, veronachtzaamd zij n De commissie van onderstand is verdeeld in drie afdeelingen. Een zorgt voor de fami- liën, waarin dooden zijn, een ander voor de gezinnen waarvan leden gewond werden, ter wijl de derde sectie uitsluitend materieele schade opneemt. Als begin van uitkeering gaven de eerste afdee- linhen 4 weken loon aan de buiten werk gestelde arbeiders, of aan de nagelaten betrekkingen. De naam Corvilain schijnt in een noodlottig verband met ontploffingen te moeten staan. Verleden week de ont zettende van de patronenfabriek te Ant werpen en Zondag bad te Parijs, »Rue Popincourt," een gelukkig minder nood lottige ontploffing plaats in een metaal- fabriek van een anderen Corvilain, zoon en compagnon van den Antwerpschen fabrikant. Een ketel, waarin lood gesmolten werd, ontplofte daarde fabrieksgebouwen wer den vernield en de aangrenzende huizen zwaar beschadigd. Gelukkig werd niemand gedood of gewond; maar de ontsteltenis in de buurt was groot. Ook hier zal de Heer Corvilain zich voor het gerecht hebben te verantwoorden, en wel omdat hy niet alleen geen ver gunning had voor het smelten van lood, maar hem dit zelfs, in het belang van de omwonenden, van overheidswege uitdruk kelyk verboden was. Honolulu 14 Aug. Het Eng. oorlog schip »Espiégte" nam aan boord 20 man van het Eng. schip >Gareston," van Syd- ney bestemd naar San Francisco, dat 17 Juli by Starbuck eiland verongelukte. Het schip is des nachts gestrand en werd in drie booten door de equipage verlaten. Zy bleven twee dagen in het gezicht van het schip, doch een der booten, waarin de gezagvoerder en 8 man, werd uit het oog verloren en is niet meer gezien. De bemanning der twee booten begaven zich in eene boot en hielden 10 dagen koers in eene zuidelyke richting. Ten laatste bereikte zy Humphreys in zeer afgemat- ten staat. Eene leerryke statistiek. De sta tisticus dr. Engel heeft eenige cyfers verzameld, die laten zien wat de oorlogen der laatste 34 jaren aan geld en menschen hebben gekost. De Krim-oorlog 750,000 menschen en 4776 millioen galden; de Italiaansche oorlog van 1859 eischte 45,000 slacht offers en kostte 720 millioen gulden; de Deensche oorlog van 1864 3000 man en 84 millioen gulden de Noord-Amerikaan- sche burgeroorlog van 1861 tot 1865 kwam de Noordelyke Staten te staan op 280,000 man en 10,800 millioen gulden, de Zuidelyke Staten op 520,000 man en 5520 millioen guldende oorlog der Duitschers in 1866 45,000 man en 792 millioen guldende expeditie naar Mexico, Cochin China 65,000 man en 480 millioen gulden; de Fransch-Duitsche oorlog van 1870/71 kostte Duitschland 60,000 man en Frankrjjk 15,000 man en 7200 millioen gulden; Bulgaarsch-Servische opstand 25,000 man en 420 millioen hulden; de Russisch-Turksche oorlog 250,000 man en 2700 millioen gulden; de Zuid-Afrikaansche oorlog 30.000 man en 21 millioen golden de oorlog in Afghanistan 250,000 man en 31,8 millioen gulden. Te zamen dus 2 millioen 253 duizend menschenlevens en 34248 millioen gulden gingen verloren. Een greep uit het Engelsehe leven. 18). De dames gingen de balzaal in. •Verwenseht, die snaterende gans en haar miniatuurportret!" sprak de lord stampvoe tend, terwijl hy met Carringshliff de nis ver liet. Wat zullen wij met die kwakende eend aanvangen, Carringshliff? Zij is in staat om do aandaoht van het halve gezelschap in de zaal te vestigen op hetgeen zy opgemerkt heeft." »Zij zal de zaak spoedig vergeten zijn. En overigens is er op dit oogenblik niets aan te doenwij moeten ons stilhouden...." De lord scheen de juistheid hiervan in te zien en beiden zwegen een poos. »Ik moet terng naar de zaal," zeide hij daarop; »men mocht naar mij vragen. Zeg mij nog in het kort, hoe het met uw reis is afgeloopen." //Zonder ongevallen onderweg kwam ik te Worcester; het meisje is nu in goede han den." wDat is tenmiaste iets goeds. Kom morgen eens bij mij, en nu naar de zaal!" Toen zy binnenkwamen, was de dans in vollen gang. De arm van lord Rumsdale om ving Alices schoone gestalte. Het was een mooi paar, dat de algemeene aandacht trok. Lord Norman vermeed het, naar zijn pupil te zien, maar des te meer keek de advocaat met doorborende blikken naar de zwevende ge stalte. Om zyn dunne lippen vertoonde zich een afkeerwekkende trek van zinnelijke be geerte, die bleef standhouden tot het einde van den dans. Lord Rumsdale geleidde zijn bekoorlijke dan seres naar hare plaats. Het seheen hem toe. of haar kleine hand zijn arm meer drukte dan jonge dames in den regel plegen te doen. »Voor ik van u scheid, miss Alice, moetik u nogmaals mijn innigen dank betuigen voor de gunst, dat ge mij dezen dans hebt willen toestaan. Hadt ge mij heden niet reeds een maal terechtgewezen wegens mijn overdrij ving, dan zou ik zeggen, |dat ik uw goedheid nooit zal kunnen vergeten." //Ik bewilligde u den dans, mylord, om te voldoen aan den wensch van een gast mijns ooms. Het was voor mij een bijzondere eer en een groot genoegen, om onze kennismaking op zulk een wyze voort te zetten en te verster ken." .Ge zijt een engel van liefde en goedheid, miss Alice!" riep de lord opgewonden uit. f Op gevaar af onbescheiden te schijnen, zou den uw woorden mij bewegen, om u nog een ander verzoek te doen." Ik vrees, mylord, dat ik het zal moeten af wijzen, voor ik het nog gehoord heb. Onze gasten hebben aanspraken op my, die ik niet achteloos mag voorbijzien ter wille van éón enkel persoon." /Ik wil u niet om een tweeden dans vra gen, miss Alice! Vergun mij, bid ik u, naast u te zitten by het souper." »Dit verzoek zy u toegestaan, mylord, om dat ik daardoor niemands rechten krenk. Mijn waarde sir Lionel, wilt ge lord Norman wel verzoeken, dat hij het kaartje van lord Rums dale aan tafel naast mijn plaats laat leggen?" IX. Wij zyn genoodzaakt met ons verhaal vyf dagen terug te gaan, om het op te vatten waar wij gebleven zijn, by de wegvoering van het meisje uit de woning der familie Lund. Met angst zag Edith den avond tegemoet, als wanneer haar broeder zou thuiskomen. Immers, zij was zich bewust, dat zij weinig of niets gedaan had om het meisje in huis te behouden, terwijl zij door haar belofte toch verplicht geweest was, om zich er tegen te verzetten. Waarom zou zij zich verontschul digen? Was haar vrees voor de ontstaande neiging tusscben haar broeder en zijn be schermelinge zoo gegrond, dat zij haar eigen inzichten mocht volgen, zonder op de beschik kingen van haar broeder te letten? Mocht zy medehelpen om het tegendeel te bewerken van hetgeen haar broeder wenschte? Dat was een vraag, waarop zij een ant woord zou moeten geven, en daarby kon zy niemands hulp inroepen. Hoe vroolyk en vol daan mevrouw Lund ook was onmiddellijk na het wegvoeren van het meisje, haar vroolijk- heid verdween meer en meer bij het verloo- pen van den dag. Toen in den laten namid dag het uur van het middagmaal naderde, waarby Walther stellig verwacht werd, zagen de beide vrouwen met angst zyn komst te gemoet. Eindelyk kwam hij; men hoorde de deur knarsen, men luisterde naar zyn bekenden stap op de trap. En nu trad hij de kamer binnen. Het eerst keek hy naar de plaats, waar het meisje gewoonlyk zat. Haar stoel was ledig. »Waar is Alice? vroeg hy, nog niet we tende, dat zij geen recht had op dien naam. Doch toen hij het oog op zyn moeder en zuster sloeg, die beiden stil en stom zaten, begreep hij dadelijk, dat hy geen antwoord zou krijgen en dit ook niet noodig was. Het meisje, dat men hem beloofd had te zullen beschermen, was weg; zij was voor hem voor altijd verloren! Een vreeselijke smart voelde hij in zyn hart grijpen, maar tegelijkertijd kwam toorn bij hem op, toorn tegen degenen, die de schuld droegen, dat zyn beschermelinge hem ontno men was. Om deze tegenstrijdige gevoelens voor het oogenblik tot rust te laten komen, moest hy een poos wachten, vóór by verdere vragen deed. Doch de goedaardigheid, hem van nature eigen, kwam spoediger weer bo ven dan hy zelf verwacht had. Na een korte poos ^gezwegen te hebben, wendde hy zich tot zijne moeder met de vraag: z/Vertel my eens, mama, ging zy vrijwillig of moest men haar met geweld wegvoeren? Ik kan mij levendig voorstellen, dat het hier tot een ontzettend tooneel is gekomen." »Dat is volstrekt niet zoo, Walther!" ant woordde mevrouw Lund. eJe zult in je mama wel zooveel vertrouwen stellen, dat je gelooft, van my niets dan de zuivere waarheid te hooren. Welnu, luister dan. Ik had een heel onschuldig gesprek met den heer, die toen 's morgens bij je geweest is, om je over het meisje te spreken. Hij gaf mij alle gewenschte ophelderingen omtrent haar persoon, haar fa miliebetrekkingen en haar waanzinnigheid, die my in verband met myn eigen ervaring juist schenen te zyn. Daarop verzocht liij myne toestemming, opdat het meisje eindelyk dit huis zou verlaten. Ik kon geen beden kingen aanvoeren om te weigeren en daarop zijn zij samen de trap afgegaan, in hot ry- tuig gestapt en weggereden, alsof zy de beste vrienden waren." »Dus was het de advocaat Carringshliff! die by u kwam, mama? En hij bracht geen bevel van den rechter, noch een schriftelijk v -zoek van het bestuur van Bedlam voor de uitlevering mee?" Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1