't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1739. Woensdag 16 Oktober 1889. Zeventiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: REUKHOUT Ce., te Helder. Biiraux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cen Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ D AGiSMOftGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. HELDER, 15 Oct. 1889. Een onhoudbare toestand. Sedert lang, zegt de Haagsche Ct., wordt op betere wettelijke bepalingen op de faillissementen aangedrongen. Niet zonder reden. Er was een tijd, nog niet zoo heel lang geleden, toen 't voor schande gold, ge failleerd te zijn. En te recht. Want hg, die failliet gaat, laat de menschen, die op zjjne eerlijkheid vertrouwden, opdraaien voor zjjne te groote verteringen, gedaan zonder dat hij er het geld voor bezat. Maar van lieverlede wordt het failleeren zoo alledaagsch, dat het thans voor velen een gemakkelijk middeltje is om weer eens schoon schip te maken en, van zorgen ontheven, opnieuw te beginnen. In hooge mate wordt dit in de hand gewerkt door de bereidvaardigheid der crediteuren om een accoordje aan te ne men. Maar ook de wet is te slap voor die methode van geoorloofde oplichterij. Dit dachten wij nog dezer dagen, toen werd medegedeeld dat uit een faillissement l1/* percent (anderhalve cent van den guldenterechtkwam. De failliet, wiens geheele actief f 230 bedroeg, had, alvorens op de flesch te gaan, voor te zamen f 15,234,181/* schuld weten te maken. Moet zoo iets niet door de wet worden behandeld en gestraft als oplichterjj? Het bestuur der vereeniging »Am- stels werkman" te Amsterdam heeft de hulp van alle maatschappijen, werkgevers en patroons ingeroepen om het zoogenaamde afkroegen (uitbetaling in herbergen door ondergeschikten) niet langer te doen plaats hebben. Daardoor zal, meent het be stuur een groote grief weggeruimd en veel kwaads voorkomen worden. Bij de gerechtelijke schouwing van het lijkje van het zes-jarig dochtertje van den arbeider Sparrel, te Wijngaarden (Fr.) is den geneesheeren gebleken, dat het kind zwaar mishandeld moet zijn. De vader en stiefmoeder ontkennen beiden dat het kind mishandeld is geworden, doch dat het kind, hetwelk sukkelde, Donderdag 3 dezer uit den kinderstoel is gevallen, ter wijl het Vrijdag daaropvolgende opgsstaan was met een dikken rechterarm. Drie getuigen hebben verklaard gezien te heb ben, dat de stiefmoeder het sukkelend kind zender de minste aanleiding licha melijk kastijdde. De stiefmoeder staat in het dorp harer inwoning zeer ongunstig bekend. De vader had het kind voor 8 weken laten inschrjjven in een begrafenisfonds voor een nitkeering bjj overlijden van f30. Donderdagavond begonnen te Rot terdam eenige bootwerkers de boot op Middlesbro van de firma Ruys Co., die met ijzer (niet met ijzererts) geladen was en in de Vluchthaven lag, te lossen. Zjj werkten door, tot het zoogenaamde nacht werk zou beginnen. Nu verschenen een 60 man, volgens De Maasb. leden van de Trade Union, met het bevel den ar beid te staken. Men zond om politie, doch die kon natuurlijk niet spoedig ge noeg ter plaatse zijn, en de bootwerkers werden genoodzaakt den arbeid op te ge ven. Luide werd door de mannen van de Trade Union geroepenStaken! Sta ken! Londen wil het niet hebben". Vrij dagavond, toen het nachtwerk zon be ginnen, werd een cordon politieagenten om de bootwerkers gevormd; de mannen van de Trade Union kwamen terug, maar vermochten niets en gingen weg. Nadat de bootwerkers echter des nachts waren gaan schaften, bleek het, dat de intimi datie toch weer gewerkt had, want van de twee of drie ploegen kwam er maar één terug. Zaterdagochtend 61/,, nar is te De venter de jjzeren kap voor de in aanbouw zjjnde rijksrijbaan aldaar, die opgesteld was met een ballast van jjzeren spoor staven, ter zwaarte van 2700 Kg., terwijl de werklieden bezig waren den ballast tot 40,000 Kg. aan te vullen, ineengezakt. Drie metselaars, die op den ballast ston den, stortten mede ter hoogte van 3 me ter naar beneden. Zjj werden aan armen en beenen gekneusd. Twee hunner wer den met een vigelant naar hunne woning gebracht, terwijl een per raderbaar naar het ziekenhuis werd getransporteerd. In de vorige week te Rotterdam ge houden zitting van de rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een di ploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen is het diploma voor den rang van eersten stuurman voor de groote stoomvaart volgens programma A uitge reikt aan E. C. Jongman en J. P. L. Schmitz; het diploma voor den rang van eersten stuurman voor de groote zeilvaart volgens programma A, aan W. N. van der Stad het diploma voor den rang van tweeden stuurman voor de groote stoom vaart volgens programma A, aan P. Zwart; het diplome, voor den rang van tweeden stuurman voor de groote zeilvaart vol gens programma A, aan S. Visser, A. H. van der Steur en H. M. L. Oudendijk en het diploma voor den rang van der den stuurman van de groote zeilvaart volgens programma A, aan C. Kruiten en S. de Beurs, terwjjl door C. Kruiten nog met gunstig gevolg een aanvullingsexa men is afgelegd als derde stuurman voor de groote stoomvaart, volgens program ma A. Uit Leiden wordt gemeld: Een van elders komende ongehuwde vrouw werd vóór eenige dagen in het academisch ziekenhuis opgenomen om daar hare bevalling at te wachten. Een lOtal dagen na hare bevalling nam zij op eenen avond, in strjjd met de bepa lingen van het gesticht, haar kind uit de wieg, om het volgens haar zeggen de borst te geven, waarna zij het weder in de wieg legde. Toen een half uur later de oppas seres de verschillende wiegjes nazag, ont dekte zij dat het kind van bedoelde vronw er vreemd uitzag, waarom zij het aan den geneesheer vertoonde, die den dood consta teerde, bljjkende het bjj de gehouden sec tie, dat het kind aan verstikking was overleden. De moeder, ter beschikking der politie gesteld, ontkende haar kind te heb ben willen dooden, en verklaarde dat zij het neusje van het kind een paar minu ten had dichtgeknepen, om het op die wjjze te noodzaken de borst los te laten. Zij was reeds driemalen bevallen, zjjn de slechte één kind in leven. Op haar 14e jaar onderging zjj reeds een vonnis van 2 maanden, wegens diefstal in dienst baarheid. Na opgemaakt proces-verbaal is zg ter beschikking der Haagsche justi tie gesteld. Volgens de Soerabaja-Conrant zou de plotselinge terugkeer van den schout bij-nacht naar Batavia te wgten zgn aan een van Batavia ontvangen telegram, om dat zijn tegenwoordigheid urgent is in verband met het zenden van oorlogssche pen naar Atjeh of Lombok. Het Leger des Heils" te Amster dam, heeft een nieuw reclama-middel uit gedacht. Donderdag zag men, tussehen twee heilsoldaten in, een inboorling van Ceylon, in nationaal costuum, met een rood toppi op en prachtig, lang, loshan gend haar, het blad De Heilssoldaat venten. Een Atjehnees, die beproefde van Penang uit 1000 pond buskruit en 4000 doozen slaghoedjes per stoomschip Rajah naar Atjeh te vervoeren, onder den naam van ledige groentezakken, werd te Penang tot zes maanden zware gevangenisstraf veroordeeld. De Deli Ct. bevat het volgend be richt uit Atjeh: De vier vermiste militairen zijn niet levend in handen van den vijand geval len, doch, volgens te Kota Radja inge komen berichten, gesneuveld. In de eerste sectie is men druk bezig met boschkappen, hetwelk door militai ren geschiedt, daar slechts weinig dwang arbeiders aanwezig zgn. De beri-beri heerscht vrij erg, doch niet in die mate als verleden jaar; ook komen gevallen van cholera voor. Per laatste Westboot werden 200 zie ken en gewonden geëvacueerd, waaron der de luit. PieraVon Schmidt ging reeds vroeger. Door een en ander is een groot incompleet aan officieren ontstaan. Uit Zwolle wordt gemeld Terwijl men Vrijdagavond omstreeks 6 uur nog bezig was op een nieuw gebouw der broodfabriek op gebruikelijke wjjze de pannen naar boven te brengen, waarvoor personen zich op een ladder van ruim 8 meter hoogte bevonden, brak eensklaps eene der twee aan elkander gebonden lad ders, en vielen allen naar beneden. De persoon die bovenaan stond, werd als door een wonder niet verwond, terwjjl van de 3 anderen één zgn rechterbeen brak, een ander inwendige kneuzingen of ribben- breuk bekwam en de derde een niet be- langrgke verwonding aan 't been kreeg. De drie verwonden werden per rgtuig en per brancard huiswaarts gebracht. De gebro ken ladders werden door de politie in be- slag genomen. Omtrent den Vrijdagavond te 's-Gra- venhage op vrouw d. H. gepleegden aanslag zijn nog de volgende bijzonderheden bekend geworden. Anna de H. had reeds eenigen tijd alle be trekkingen met den man, die haar thans naar het leven stond, afgebroken. In gezelschap van een andere vrouw Vrij dagavond tegen 12 uur op weg zijnde naar hare woning, kwam Bootsma haar op het Spui, dichtbij het Zieken, tegemoet. Na een korte woordenwisseling met haar, die hem verlaten had, haalde hij een revolver te voorschijn en loste a bout portant" achter elkaar 5 schoten op zijne vroegere beminde. De bewoners, die op het hooren van de schoten naar buiten kwa men snellen, zagen een manspersoon ijlings in het Approchestraatje, een zijsteegje dicht bjj de plaats van het voorgevallene, verdwijnen. De gewonde bleef nog geruimen tijd wee- nende op straat in de armen van hare vriendin, totdat zij in een der logementen aan het ein de van het Spui werd binnengedragen. Het bloed vloeide uit neus en linkerwang. De vrouw verloor haar bewustzijn niet, hetwelk zij ook behield toen zij per brancard naar het Zieken huis werd gedragen. Daar ontdekte men dat de kogels, waarme de de revolver geladen was, gedrongen waren één in het been, een tweede in den rag, een andere in den schouder en de overige in neus en wang. Zoowel de verwonde als de vrouw, die met haar huiswaarts wandelde, verklaren dat nie mand anders dan Bootsma het pistool tegen haar gericht heeft. De revolver is niet in het bezit van den gearresteerde bevonden. Men vermoedt dat hij, vluchtende, het wapen in het water heeft ge worpen. Zaterdag was het bloedverlies by de ver wonde aanzienlijk. Luidens bericht uit New-York had dezer dagen eene proefneming plaats met de nieuwe torpedoboot Vesuvius, welke voortreffelijk slaagde. De boot schoot door luchtdruk al haar 30 dynamietbommen met een snelheid, die de bij contract be paalde nog ver overtrof. De voorwaarde was, dat in elke 30 minuten 15 schoten moesten worden worden gelóst, maar in derdaad werden 15 bommen, elk 8 voet lang en 15 Eng. duim dik, met een ont- ploffiDgsstof van 200 pd. een Engelsche mijl ver in 16 minuten en 11 seconden uitgeworpen. WerkstaklHgeo. Opnieuw is in het groote steenkolendistrict in België een werkstaking uitgebroken. De mijnwerkers van Houssu richtten dezer dagen tot de mjjnbesturen een aanvraag om 10 pCt. loonsverhooging, maar kregen ten antwoord, dat men eerst wilde afwachten tot in de na burige mijnen deze eisch was toegestaan. De werklieden hebhen toen allen het werk gestaakt. Te Snrs-Longchamps zijn 700 mynwerkers met den arbeid opgehouden en te Bayemont 50. In 't geheel loopen in het centrum thans omstreeks 2500 man leeg. Ook in Engeland dnurt de werkstaking voort. Te Bristol moesten 140 man, die men had doen komen om de werkstakende arbeiders aan de gasfabriek te vervangen, ten gevolge van de dreigende houding der werkstakers, onverrich- terzake terugkeeren. Toen de trein met de nieuwe werklieden aankwam, had zich een groote menigte voor het station verzameld, die hen uitjouwde en achtervolgde. Bij een brug was een aantal wa gens dwars in den weg geplaatst, en toen de ry tuigen, waarin de vreemdelingen zich bevon den, dientengevolge moesten stilhouden, wer den zij door de menigte omringd. Er werd met steenen geworpen en de nieuwaangekomenen, die blijkbaar op zulk een ruwe verwelkoming niet gesteld waren, vluchtten in alle richtingen of verborgen zich in het station om met den eersten trein den besten te vertrekken. De leiders der werkstaking hebben al het mogelijke gedaan om ongeregeldheden te ver hinderen niettemin werden twee der nieuw aangekomenen gewond. Twee personen zijn gevangen genomen. De City of Londen, of beter gezegd het eigenlgke Londen, is de eigenaardig* ste plaats ter wereld. Degrootte is slechts een vierkante mijl, doch de hnur van de hnizen op die vierkante mijl bedraagt 48 millioen gulden. De prijs van grond op het platte land bedraagt omstreeks 10 pd. st. per are. In de City wordt de grond verkocht voor 640 pd. st. per el, dat is 3.000.000 pd. st. per acre. Meer dan 40,000 Israëlieten zgn in de laatste 18 maanden uit Rusland ver dreven. Zij kregen gewoonlijk order om binnen een bepaalden tijd Rusland te verlaten meestal een maand en als die tijd om was, moesten zjj elders maar een goed heenkomen zoeken. Uit Pernis schrijft men: De zomervisscherij is thans afgeloopen en men is druk in de weer met de sloe pen voor de winterteelt uit te rusten. De uitkomsten waren dezen zomer nog al verschillend. De bemanning der sloep „Luctor et Emergo" verdiende f 90 in twee reizen (duur 20 weken),die der sloep „Lekkerkerk" f225. Te Bordeaux is brand uitgebroken in de stallen der tramwegmaatschappij. 35 paarden verbrandden en er werd voor 300,000 frs. schade aangericht. Dezer dagen is weder een dame het slachtoffer geworden van een verdoo- ving8middel. Lady Milne, echtgenoote van den admiraal sir Alexander Milne, is te Edinburg gedurende een tandheel kundige operatie door lachgas-vergifti ging overleden. PosterU ©xx. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 2e helft der maand Sept. 1889: Wed. J. C. Kuh, J. M. C. Hosman, Mej. R. Heeren, Mej. M. Huijbens te Amsterdam T. van Bommel te 's Gravenhage; Sophie Clau sen te HarderwijkJ. Ootjens te Noord-Scbar- woude; K. Tolma te Rijperkerk; J. de Jong te Rotterdam; Mej. Turk te Utrecht; A. S, J. A. Rocour te Willemsoord. BriefkaartenD. Bakker, J. Seevern te Am sterdam. Brieven verzonden geweest naar Duitsch- land, Ph. Muno te Lorch. Indië: N. Dost te Soerabaja. Zwitserland: E. Amoudruz te Zurich. De Directeur van het Postkantoor, POLVLIET. Gemeenteraad van Texel gehouden op Vrijdag 11 Oct. 1889, 'morg. lOYa u- Voorzitter de heer C. M. Kooij, burgemeester. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de heeren Coninok Westenberg en W. Mets, eerstgenoemde met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en na eenige wijziging goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat men op|21 Sept. jl. bij den gemeente-ontvanger Rab kas-»erificatie heeft gedaan en na onderzoek is gebleken, dat de boeken in orde waren, sluitende met een saldo van f 6954.51, welke gelden aanwezig waren. De Voorzitter deelt verder mede, dat op de gedane oproeping van sollicitanten voor de be trekking van onderwijzer voor de school van U. L. O., zich 9 sollicitanten hebben aangemeld, waarvan de namen werden medegedeeld; de heer District-Schoolopziener zonde daarvan toezending geschieden. Door den Voorzitter wordt aan de orde gesteld de behandeling der Qemeentebegrooting en van Algemeen Armbestuur 1890. De heer Cornelis Pieterszoon Keijser rapporteert, namens de Com missie, daaromtrent het onderzoek, en adviseert tot goedkeuring en vaststelling. De heer Voorzitter ligt eenige verhoogingen toe, als dat bij hem ingekomen is een adres van den heer Arnond Langeveld, klerk bij desecretarie, om verhooging van traotement, en wel van f 150 tot f 200.en alsdan da post jaarwedden met f 50.te verhoogen, waartoe is besloten. Dat bij de begrooting f 50.is gevoegd, tot bestrij ding van assnrantiepremiën, daar het hem bij onderzoek gebleken was, dat eenige gemeente torens en schoolameublementen niet tegen brand schade verzekerd waren. De Voorzitter vraagt aan den Raad goedkeu ring, om voor den post als gemeente-veldwachter aan de Waal, f 100.toe te staan; hij is dan voornemens, den tegenwoordigen beambte, Frans Koorn, eervol ontslag te verleenen, die wegens hoogen ouderdom, onmogelijk die betrekking naar eisoh vervullen kanvooral de ongeregeldheden in bet dorp de Waal, onlangs plaats gevonden, hebben daartoe meer en meer aanleiding gegeven; het is dns dringend noodzakelijk, een meer jeugdig en geschikt persoon daarvoor te benoemen. De heer Keijzer steunt dat voorstel eu meent van zulk persoon goeden dienst te zullen onder vinden, vooral ook om het willekeurig eieren rapen tegen te gaan. De heer Koorn is mede daarvoor, toch vindt hijjhet tractement van f 100.voor goeden dienst, te gering. Ook de heer Fokke Keijzer wenscht die ver andering; hij noemt het dorp de Waal op heden een vrijhaven om zich te bedrinken; een meer geschikter, jeugdiger persoon als gemeente-veld wachter, acht hij zeer goed. Wordt besloten den post voor gemeente-veldwachter aan de Waal, te brengen op f 100. De Voorzitter deelt mede, dat de subsidie aan het Algemeen Armbestuur bedraagt f3200 dat hare rekening sloot met een nadeelig saldo van f577dat het Armbestuur verhooging der subsidie heeft aangevraagd en wel met f 300, dat door B. en W. daarover is gedelibereerd en besloten, die verhooging alsnog niet te zullen verleenen, doch het Armbestuur den raad aan de hand gaf, om zijH fondsen effecten te gelde te maken, om daaruit hun te kort te dekken. De heer Keizer, tevens president van het Arm bestuur, vindt dat voorstel aannemelijk en ver zoekt tot verkoop autorisatie van den Raad. De heer Voorzitter informeert, dat de Raad bnn die machtiging niet kan verleenen, doch het Armbestuur zich te wenden heeft aan H.H. Ge deputeerde Staten, als de daartoe, volgens de Wet, eenig bevoegde. Voorts werd door den Voorzitter geïnformeerd, dat de schuld der gemeente bedraagt: f 3500.— a 4 pCt. - 15000.— k 41/* en - 500.— k 5 f 19000.te zamen; dat het ge raamde bedrag hoofdei, omsl. bedroeg f15000. waarna de begrooting met algemeene stemmen werd goedgekeurd. De Voorzitter brengt ter tafel een besluit om te beschikken over f9489.zijnde het 4/5 aan deel in de personeele bel. Waartoe wordt besloten. Voorts een concept-adres aan de Hooge Re geering om voor het onderwijs een buitengewone subsidie even als vorige jaren te mogen ontvan gen van f4300,In dat adres kwam onder meerdere voor dat het onderwijs te Texel jaar lijks f15000,— kost. Voorts werd bij monde van den heer Keijser (commissie) gerapporteerd dat zij de rekening en verantw. 1889 van het Algemeen Weeshuis heb ben nagezien en tot goedkeuring adviseeren, welke rekening was sluitende met een voordeelig saldo van f2700,doch geen begrooting 1890 bad gevonden. De heer Koorn gaf te kennen dat regenten Weeshuis t hans gehandeld hadden als a 11 ij d gebruikelijk, doch hij zonde zorg dragen dat zulks voortaan werd gerestitueerd. Voorts stelt de Voorzitter aan de orde rapport B. en W. onderzoek vordering van W. Hillenius, Ondeschild. De conclusie van dat onderzoek is het verzoek van W. Hillenius niet toe te staan. Na eenige besprekingen werd door den raad be sloten alvorens af te wijzen, de reclame-Hillenin» te Btellen in handen van een commissie, waartoe werden aangewezen de heeren Tijs Zijm, A. P. Koorn, C. P. Keijser en Koning. De Voorzitter doet voorlezing besluit naar aanleiding adres landbouw, om op de 2e Maan dag in de maanden December, Januari en Febru ari marktdag te houden, hetwelk wordt goedge keurd. Ingekomen een adres van Jacob Eelman, win kelier, Burg, inhoudende verzoek om zijn verbou wing aan het winkalhuis 8teenen Plaats toe te staan, wordt toegestemd. Tot behandeling van eenige reclames hoofdelijken omslag, gaat men over in besloten vergadering. Daarna heropend zijndevermeldt de heer C. P. Keijser, dat het pad van af de Waal naar de haven Ondeschild door het wegruimen van bruggetjes niet meer bestaat, hetgeen een groote moeielijkheid geeft, te meer omdat de nieuw gemaakte weg we gens zachte klei onbegaanbaar is. Hij verzoekt hierin herstelling. Ook de heer Fokke Keijser verlangt dat het landpad behouden blijve. De heer Voorzitter belooft daarin te zullen voorzien. De heer C. P. Keijser klaagt zeer over de slechte kwaliteit stroatsteenen, die onlangs gebe zigd zijn tot het maken van een straatje in de Waalderstraat. De heer Voorzitter belooft onderzoek. De heer Dros herinnert den gevaarvollen toe stand waaraan ons dorp telxens bij brand bloot staat en wel door gebrek aan water. Hij noemt dien toestand ernstig en onverantwoordelijk- Hij geeft in overweging om daarin verbetering te brengen. Ook de heer Koorn gaat met den hr. Dros mede en verlangt daarin spoedige voorziening. De heer Voorzittter antwoordt, dat in dien toe stand verbetering moet worden gebrachtdat hij zich onledig houdt, na gehoord te hebben brandmeesters en andere deskundigen, een voor stel te ontwerpen, welk voorstel hij dan aan den raad tot goedkeuring zal voorleggen. Doch aan gezien het hier een zaak is van geld, dat geld goed te besteden en vooral een grondig onderzoek te doen, véér men besliste. Doorstroo- mend water achtte hij mede in 't belang der gezondheid zeer noodig. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering gesloten. Marine en Leger. De lnit. t. z. der le kl. W. E. Hazenberg, de lnit. t. z. der 2e kl. A. J. Gooszen en de ollio. van gezondheid der 2e kl. bij de zeemacht D. de Bois Jr., behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1