't Vliegend Blaadje. VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1744. Zaterdag 2 November 1889. Zeventiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. KALENDER DEB WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. KLEINE COURANT Atoonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlgke nummers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn NOVEMBER, Slachtmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 6 m. Onderg. Zondag Maandag Dinsdag Donderdag Vrjjdag Zaterdag 4 u. 21 m. Volle Maan. H. Willebrordus. HELDEK, 1 Nov. 1889. Het personeel op 's rjjks werf te Hellevoetsluis zal tijdelijk worden uitge breid met 60 werklieden voor het goeden staat van conservatie brengen der reserve-schepen le kl. Woensdag 6 Oct., des avonds ten 71/i uur, zal te Hypolitushoef op Wierin- geu in de H. V. Kerk een Orgel-concert plaats vinden, onder welwillende mede werking van den heer van Oog, uit Haar lem. De zuivere opbrengst zal ten voordeele van genoemd kerkgebouw komen. Van die uitvoering koestert men goede verwachtingen het is aldaar iets nieuws en de leiding is aan goede handen toe vertrouwd. Bjj een matig gestelden entree prijs eD het doel dat er mede beoogd wordt, mag aan een goede opkomst niet getwjjfeld worden. Mej. B. Roeper, van Texel, heeft te Amsterdam acte voor lager onderwjjs be komen. Ingevolge machtiging des Konings is de heer C. M. Kooi erkend en toege laten als vice-consul van Rusland voor Texel en Vlieland. Te Midsland op Terschelling werd Dinsdag door een hevigen brand de woning van den landman A. Bloem vernield. Niets kon worden gered. Er bevonden zich slechts twee kleine kinderen in de ouderljjke woning, die met veel moeite door den landman Lieuwen werden gered De vader werkte in de duinen en de moe der was een boodschap gaan doen. Ge lukkig was alles verzekerd. Het voornemen bestaat om de trac- tementen van de commiezen der posterg en met f 100, f 150, f 200 en f 300 te ver meerderen en dus te brengen op f1000 voor de 4e klasse, f1250 voor de 3e klas se, f1600 voor de 2e kl., en f2100 voor de le kl. Deze tractementsverhoogingen zijn echter schijnbaar, daar zg in de plaats treden van de genoten emolumen ten, welke geheel in 's Rjjks schatkist zullen terngvloeien. De directeuren zouden geen tracte- mentsverhooging ontvangendoch een jaarlgkscke toelage, berekend naar het geen zg nu jaarlgks aan emolumenten genieten. Dit staat zeker in verband met het ophouden der levering van binnenlandsche couranten door de postkantoren. (Utr. Dagbl.). Rotterdam, 30 Oct. Volgens opgave van het Bureau Veritas, zijn in de maand Sept. 1889 verongelnkt 111 zeilschepen, waaronder 1 vermist: Van Duitschland 8, Amerika 35, Engeland 24, Oostenrijk 1, Denemarken 2, Frankrjjk 5, Haiti 1, Ha- wai 1, Nederland 3, Italië 4, Noorwegen 20, Portugal 2, Rusland 3, Zweden 2. In dezelfde maand verongelukten 26 stoomschepen, als vanDuitschland 2, Amerika 1, Engeland 17, Oostenrijk 1 Denemarken 1, Spanje 1, Frankrgk 1 Nederland 1, Rusland 1. Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur toen als gewoonljjk op de Rozengracht te Amsterdam bjj het uitgaan van de scholen aldaar, eenige leerlingen van de Da Co9taschool op die gracht aan het spelen waren, viel een hunner, een 13-ja rig knaapje, in het water. Zjjn iets jon gere makker, de flinke J. F. Klerck, sprong den drenkeling onmiddelljjk na en smaakte, na ia den inktplas tweemaal naar hem gedoken te hebben, het geluk zijn vriendje behouden aan den wal en met behulp van eenige voorbijgangers aldaar op het droge te brengen. De kloeke redder is bezitter van het diploma van eeD der openbare zwem-in' richtingen aldaar, hetgeen hem nu belet jn aanmerking te ko men voor eenige on derscheiding van de Maatschappij tot red ding van drenkelingen toch heeft hij zich onderscheiden, de ferme knaap 1 Uit Scheveningen wordt gemeld Schipper Gt. Jol, voerende de haring schuit Wilhelmina, alhier thuis behooren- de, heeft verloren 20 nettenhij lag aan de vleet en een 6-tal Engelsche visschers bij hein in de buurt, toen eensklaps de Yarmouth 1007 ziju vleet onnoodig, zon der dat hg noch het weder daartoe aan leiding gaf, doorhakte. Hij haalde daarop de andere netten in, zette mast en zei len op en kreeg den Engelschman, bij wien hg zich aan boord begaf, en die zich door flink optreden van Jol liet be wegen, naar de netten te zoeken. Hetger lukte hun toen 40 van 60 stuks terug te bekomen, waardoor hg gedeeltelgk de visscherg kou blijven uitoefenen, maar toch genoodzaakt was, vroeger dan wen- schelijk was huiswaarts te keeren. Nog altijd zegt de »Java-bode« verkeert men hier in het onzekere omtrent de plannen, die de Regeering ten opzichte van Atjeh koestert, en waarschijnljjk is het, dat de Regeering-zelvc die onzekerheid deelt. Het gemakkelijkst is het natuurlijk, het bjj Kota Pohama gebeurde eenvoudig te beschouwen als een ongelukkige episode, die wel aan velen het leven heeft gekost, maar volstrekt geene wijziging heeft gebracht in de onder handelingen over pacificatiedoch een der gelijke voorstelling moge in de troonrede op geld hebben gedaan, hier moet zij wijken voor betere kennis der feiten. Algemeen is men van meening, dat onze tegenwoordige toestand te Atjeh onhoudbaar is en dat de onderhan delingen met de hoofden, die nu reeds schat ten verslinden, weinig kunnen baten, waar het telkens blijkt, dat het volk-zelf tegenover ons staat. Dat de Minister van Koloniën, ook na Kota Pohama, tegenover de volksverte genwoordiging de hoop niet opgaf langs dien weg het gewenschte doel te zullen bereiken, kan hem niet euvel worden geduid, waar hem van hier werd getelegrapheerd, dat het ge beurde vooral zoo te bejammeren was, omdat de onderhandelingen zoo goed vorderden en niet dat het gebeurde zoo luide sprak tegen het doeltreffende van die onderhandelingen. Naar de »Haarl. Ct." verneemt, is echtsingang verleend ter zake van meineed tegen den tapper Kleinhout te Haarlem, wiens inhechtenisneming in verband met de zaak van Verwaaien de vorige week is medegedeeld. De rechtbank gelastte tevens zijne gevangenhouding. De uitslag van de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district 's-Gravenhage, ter vervulling van de plaats, opengevallen door het overig den van mr. L. Greeve is als volgt Aantal kiezers: 7591, aantal ingelever de briefjes 5439, aantal geldige stemmen 5393. Gekozen de heer H. D. Guyot (lib.) met 2886 st. Baron Du Tour van Bel- linchave (cler.) had 2493 st. Omtrent de schade, door overstroo ming veroorzaakt in den polder Mijzen (Noord-Holland), wordt gemeld, dat zij reeds met milde hand is of nog zal wor den vergoed. De voorzitter van het per manent fonds der watersnoodcommissie heeft reeds in de eerste dagen na de door braak ter beschikking van de burgemees ters der betrokken gemeenten de gelden gesteld, welke die heeren noodig achtten om in den eersten nood te voorzien. Bo vendien zal de voorzitter (mr. G. van Tienhoven) nog verdere opgaaf ontvangen omtrent de schade, door meer of min be- hoeitigen geleden, om ook die ait het fonds te vergoeden. Men ziet uit dit bericht, dat voor de noodlijdenden reeds naar behooren wordt gezorgd. Wegens een tekort van naar men zegt 5000 KG. meel in de militaire bak te Leeuwarden, staan de administra teur, de opzichter en de meesterknecht van die inrichting voor den krggsraad te recht. Men schrijft aan het Haagsche Dag blad: Er zjjn personen, die zich op- zettelgk laten veroordeelen om in een Rijksinrichting geplaatst te worden niet zonder reden, zooals uit het volgende bijjkt: Zekere A. S., te Tilburg, werd wegens herhaalde dronkenschap tot maanden plaatsing in een Rgkswerkin richting veroordeeld. Toen hg dezer dage; te Tilburg terugkwam, ontving hg als nitgangskas nog de som van f 58.267» nadat al zijne aldaar gemaakte verteringen waren betaald. Zoo'n straf kan niet °af- schrikkend werken. ij arrest van het gerechtshof te Arasterdam is Woensdag het vonnis der rechtbank, waarbjj de heer Willink Ketjen tot f100 boete werd veroordeeld, beves- tigd. In het dorpje M., in de gemeente Oost-Dongeradeel is, naar men ver neemt, de lynchwet toegepast. Dezer dagen was uit dat dorp een jong niet onbemiddeld gehuwd landbouwer, die zich veelal in de herberg van de wed. G. ophield, en naar men vermoedde tot een der dochters in ongeoorloofde betrekking stond, met deze in stilte naar Amerika vertrokken. De veronderstelling dat de moeder dit verkeer zeer beguustigde, scheeu niet ongegrond, en nu heeft het veront waardigd publiek in den nacht van Zon dag op Maandag al de glazen der herberg stuk geslagen enz. enz. De kasteleines heeft den volgenden morgen, onder toe zicht der politie, hare meubelen gepakt en is naar elders verhuisd. Door eenige Rotterdammers was het plan opgevat naar Zuid-Amerika te emigreeren. len einde op de hoogte te zijn, hoe de toe stand voor den werkman aldaar over 't alge meen is, werd een van hen op verkenning vooruit gezonden, en deze heelt thans onder dagteekening van 26 September uit Canada een brief geschreven, waarin lip zich zeer on gunstig over zijn bevindingen uitlaat en zijn vrienden krachtig aanraadt niet aan emigratie naar Zuid-Amerika te denken. Hij schrijft o. a. Een ieder, die in Holland nog droog brood heeft te eten, raad ik sterk aan niet naar Zuid-Amerika te komen, en nog minder iemand die reeds op jaren ie. Ik wenschte maar weer spoedig te kunnen vertrekken en honderden met mij, en na zit ik nog niet onder de macht der Maatschappij. Zoo spoedig ik 100 gulden bijeen heb, trek ik weer naar Nederland tem» of ga naar Noord-Amerika, daar is het leven geheel anders. Denk er toch niet meer aan, vrienden, om naar hier te komen; wat ik schrijf is waar. Ik heb lang gewacht met schrijven, maar wilde eerst goed op de hoogte zijn. De levensmiddelen zijn verschrikkelijk duur, be halve het vleeseh. De aardappelen kosten 20 cents het kilo en dan zjjn ze nog slecht. Die in Holland een gulden heeft, is beter af dan hier met een rijksdaalder. Niemand is hier op zyn gemak, ook de vrouwen zijn dit niet, want de huizen zijn maar schuren. Van Zondag weet men hier niets af, er wordt steeds doorge werkt en s avonds drinkt men zich een roes, zsowel de vrouwen als de mannen. Omtrent de inbraak in het wissel kantoor van de heeren Berger te Venloo meldt men dat de dieven over den muur den voormaligen vestinggrond, bij het klooster der Franciscanen op het erf 0 en zijn, en toen de deuren door middel van loopers moeten geopend heb ben, daar van bnitenbraak hoegenaamd geen spoor te vinden is. In het kantoor zelf was de brandkast, welke aanzienlijke waarde inhoudt, half opengebroken. De eerste zeer dikke wand was reeds met boren en vglen geopend, terwjjl men aan den tweede reeds begonnen was, doch bg dit werken schijnen de dieven gestoord zijn. De ijzeren geldkist heeft geen weerstand aan hunne werktuigen kunnen bieden, Deze bezweek en de dieven na men ongeveer f5000 zilvergeld er uit. De dieven schgnen op het hooren van gerucht gevlucht te zjjn, want ze hebben een spoorwegboekje laten liggen. Verder een potje bevattende smeer voor machi nale boren, een stalen vijl en een ge stempelde citroen. Daar deze laatste nergens anders dan iu Engeland gestem peld worden, vermoedt men dat de die ven Engelschen zjjn. Bovendien was het spoorwegboekje opengeslagen bg de dienst regeling van de richting Londen. Het gerechtelgk onderzoek in zake den melkslgter J. Smit, wonende le Goudsbloemdwarsstraat No. 10, beschul digd van doodslag op zijne vrouw, in den nacht van 16 op 17 dezer, is afgeloopen. Gebleken is dat de vrouw aan een hart kwaal is overleden. Teekenen van geweld pleging zgn niet op het lgk bevonden en Smit is Vrgdag weder ontslagen. Toen dit bekend werd, hadden zich veel nieuws gierigen in de straat verzameld, zoodat de passage geheel gestremd was, en d« politie genoodzaakt was, om wanordelgk. heden te voorkomen, daar nu en dan dreigende uitdrukkingen tegen Smit wer den geuit, de straat te ontruimen en een paar agenten achter te laten, om op diens woning te letten. De gasprijs, waarvoor de gemeente gasfabriek te Middelburg het gas aan par ticulieren zal leveren, blijft voor het vol gend jaar bepaald op 87» cent per M8. Een voorstel om dien prijs te brengen op 7 cent werd met bjjna algemeene stem men verworpen. Dinsdagavond poogden eenige col porteurs van Recht voor allen" dit blad in de Raamstraat te Rotterdam to venten. Het volk maakte het den colporteurs las tig. De socialisten sloegen om mishande lingen te ontkomen, op de vlucht en zoch ten een schuilplaats in het Volkskoffiehuis. Het volk verzamelde zich daarvoor en be gon baldadigheden te plegen, waarbij het met steenen en slijk naar het gebouw wierp, waardoor e6n spiegelruit werd in geworpen. De politie heeft met den sabel het volk moeten uiteendrijven. De uitgevers-maatschappij Elsevier" heeft wederom een vertaling van Jules Verne bezorgd. Ditmaal is het >De fa milie zonder naam," een verhaal uit den strijd tusschen de Fransche hoeren inboorlingen tegen de Engelschen Canada. Een aantal platen versiert en verdui delijkt den tekst. Zondag, op één na den laatsten Zon dag, werd het terrein der Parijsche ten toonstelling letterlgk bestormd. Tot laat in den avond was de doorgang op de es planade, de quai d'Orsay en het Champ de Mars gestremd. Omstreeks 350,000 personen werden dien dag toegelaten. Het hof te Parijs heeft dezer dagen uitspraak gedaau in zake het proces tus schen den ook hier te lande welbekenden zanger Lhéry en zijn tweede vrouw. Lhéry huwde namelijk in 1866 met een bekende pianiste, mej. Clémence Abazaer, die hem twee kinderen schonk. Later vau deze vrouw gescheiden, trouwde Lhéry in Zevenbergen met een Amerikaausche ac trice, mej. Dumsday, maar ook dit huwelijk eindigde weldra met een scheiding. De tweede vrouw stelde nu een eisch om onderstand, doch de eerste protesteer de, daar haar inziens het eerste huwelijk niet wettig ontbonden eo het tweede dus niet geldig was. Niettemin stond de rechtbank in 1885 aan mevrouw Duns- dayLhéry een toelage van 250 francs per maand toe. De heer Lhèry kwam in beroep, maar dit baatte niets. Het hof verhoogde zelfs de toelage van 250 tot 500 francs, in aan merking nemende, dat de zanger eige naar is van huizen te Parjjs en zelfs zoo vermogend is, dat hg op grooten voet kan leven. De eisch, welke de geschei den vrouw had ingesteld, was 750 francs per maand. Bier voor zwaarlijvigen'. De gewezen koningin Isabella van Spanje, had bg' hare herhaalde bezoeken aan hare dochter te München, prinses Ferdinand, dikwgls Beiersch bier gedronken en was daarvan een groote liefhebster geworden. Daar ech ter de koningin eene buitengewone nei ging tot zwaarlijvigheid bezit, moesten de geneesheeren haar het gebruik van bier verbieden. De koningin gaf hierover hare ontevredenheid te kennen en hare klach ten spoorden een jong Fransch chemicus aan om eene biersoort voor zwaarlgvigen samen te stellen. De man heeft zjjn uit vinding verkocht aan een brouwer te Pa rgs; het nieuwe bier zal Isabella-bier heeten. De ex-koningin heelt den chemicus uit dankbaarheid een kostbare doekspeld ge schonken, waarvan de met brillanten ver sierde knop den vorm van 'n biervaatje heeft. Noord-Queensland, 30 October. Hier is bericht ontvangen, dat de An- glicaansche geestelgke Savagne met de inlandsche onderwijzers, die hem onder geschikt waren, en de equipage van het schip Mary, allen behooreude tot het zen deling-genootschap te Londen, door de inboorlingen uit het zuiden van Nieuw- Guinea zgn vermoord. De stoomboot Al batros, van de regeering van Queensland. is naar Thursday-Island gezonden Brussel, 30 Oct. De werkstaking neemt in de Borinage van dag tot dag toe; 8000 werklieden hebben WoeDsdag bg de plaatseljjke overheid een poging aangewend om de instelling te verkrijgen van een raad tot beslechting der geschillen bij wijze van arbitrage. De werkstaking is ook begonnen in het bekken van Charleroi. Op verschillende punten heeft men dy- namietaanslagen geconstateerd. (Dantzig, 25 Oct.) Door het See- amt alhier is een onderzoek ingesteld omtrent de stranding op de Razende Bol op 21 Augustus 11., van het Dnitsche stoomschip Johannes, van Dantzig naar Duinkerken bestemd, en is gebleken dat de kapitein, wegens gebrek aan kolen te IJmuiden willende binnenloopen, het vuur van Kijkduin voor een licht van een visschersvaartuig heeft aangezien en het schip buitendien door stroom buiten koers geraakt was. Daar het vuur van Kijkduin reeds meer malen voor lichten van visschers of loods- vaartuigen werd aangezien, achtte men het wenschelijk het vuur te veranderen. Ingezonden. Helder, 5 Cheswan, 5650. Beste Meneer de Redacteur! Ze willen me, zoo waar, de kermisvreugde op Zondag, op den Sabbath der Christen- menschen afschaffen! Och, meneertje, dat mot ten ze niet doen. En ze kennen het ook niet doen, men beste meneerWie kan een mensch verbieden om vroolijk te wezen? Al waren op kermis-Zondag alle tenten en kramen ge sloten, och, lieve meneertje, de menschen zou den toch pret maken en de avondpreek zou er, denk ik, zoo waar, geen zieltje door win nen. Er is maar één middeltje op, net maar één, om den heelen boel anders te krijgen en dat is? de menschen tot onze eigene mee ning over te halen. Maar och, meneertje, dat is zóó'n lastig en moeielijk baantje, dat wjj, Israëlieten, daar nooit wat aan doen. Mijn grootvader zaliger zei in zoo'n geval»men kan net zoo goed het vierkant van een cir keltje berekenen". Dit schynt ook niet zoo heel gemakkelijk te wezen! Waar ik nou op komen wou, meneer! Wij en onze R. K. medeburgers hebben zoo mid den in de week nog al eens kerkelijke feest dagen. Wij 't meest, alle weken zelfs, om dat de Sabbath van ons met den Uwen krek 24 uren verschilt. Wat hebben de R. K. en wjj, nu gedurig een last van het gewone da- |elijksche bedrijf op onze kerkelijke feesten t Helderscho draaiorgel dreunt je, God betert 't! met een vrooljjk deuntje in 't oor, als je bent midden in 't gebed. Dat verdragen wij alles, men goede meneer, ter wille van den lieven vrede met de Christenmenschen. Maar och, laten dan de lui, die de vreugde op ker mis-Zondag willen verbieden, ook een beeljo inschikken't Is om den lieven vrede en de adressanten, die een half dozijn briefjes met klachten hebben ingediend, verlangen toch, net als de andere lui, naar vrede op aarde Je kent me, meneertje; ik ben Je dienaar, Sam. Kermisviering op Zondag. Veel wordt er over bovenstaande in deze laatste dagen gesproken, er zijn veel vóór- maar ook zeer veel tegenstanders om het ver der houden der kermis op Zondag te besten digen. Ook ik ben tegenstander van op Zon dag kermis te houden, ten eerste als groot voorstander van Zondagsrust. Nu vraag ik waarom kan de gemeenteraad nog niet be sluiten om aan het verzoek te voldoen, daar er tegenwoordig in veel moeieljjker en inge wikkelder zaken besloten wordt den Zondag als rustdag te beschouwen, en waarom moeten nu onnoodig en na een zeer moeielijke week, die de kermisweek oplevert, nog zooveel be ambten, politiemannen en militairen hunnen Zondag daar ook aan opofferen? 1 Neen, ik hoop dat onze gemeenteraadsleden deze schoone gelegenheid niet ongebruikt voorbij zullen la ten gaan, om het streven van Zondagsrust te helpen bevorderen, ten tweede deel ik niet het gevoelen van hen, die durven beweren, dat het vreemdelingcnbezoek dien dag zoo groot en de voordeelen daarvan voor de ingezetenen zoo belangrijk zijn. En waarom niet? Omdat de meeste winkeliers Zondags gesloten zjjn, het vreemdelingenbezoek niet meer zoo groot is als vroeger en nog jaarlijks vermindert, en de voordeelen die dat bezoek dan nog op levert, uitsluitend den herberghouders en enkele sigarenwinkels ten goede komt, dus sobere argumenten om deze verzoeken van de hand te wijzen. Daarom heeren raadsledentoont nu ook weder dat u het algemeen belang ter harte gaat en schenkt het volk dien daganders in dienst der gemeentehun vrijheidwant Zondags rust strekt tot algemeen belang en welzijn. Met dankzegging voor de opname, UEd. Dw. Dienaar, G. B.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1