't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Na zwaren strijd. No. 1749. Woensdag 20 November 1889. Zeventiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. NIEUWSTIJDINGEN. ADonnement per S maanden binnen de gemeente50 Cent. >8 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Buraavx: SPOORSTRAAT «n ZUIDSTRAAT. Aavertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk dc« DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 19 Nor. 1889. In de zitting van den Raad der gemeente Helder, op Vrijdag 15 dezer gehonden, is de be grooting van Inkomsten en Uitgaven, voor den dienst van 1890, goedgekeurd en vastgesteld, tot een bedrag van f179,513,77. Aan het Bnrger- lijk Armbestuur en aan 't Algemeen Weeshuis zijn, voor genoemd dienstjaar, subsidiën verleend, respectievelijk ad f11030 en f10200. De begrootingen voor het Armbestuur, het Weeshuis en de dd. Artillerie Schutterij zijn vastgesteld, respectievelijk ten bedrage van f11125, f13045,92* en f1720. 't Maximum van den hoofd, om slag voor 1889 werd verhoogd tot f31500 en een suppl. kohier voor dien omslag over gemeld jaar werd, tot een bedrag van f997,36, vastge steld. Aan den brugwachter D. van Otteren werd, op zijn verzoek, een verhooging van f75 verleend van bet bedrag voor huishuur, hem in dertijd toegekend. Tot leden der Commissie van bijstand, ia zake de gemeentewerken werden herbenoemd de heeren Hoogenbosoh, Govers en Verfaille, en benoemd de heer Yan Wijngaarden. Herkozen werden als leden der Commissie van bijstand in zake de gemeente reiniging de heeren Hoogenbosch, Klik en Yan Wijngaarden. Toen laatstgenoemde bedankte, werd in zijn plaats gekozen de heer Van Neck. Na breedvoerige discussie werd, met 12 tegen 4 stemmen, be sloten, afwijzend te beschikken op de adressen tot afschaffing der kermisviering op Zondag. Aan de dames J. M. C. Waleson en J. Groot, onderwijzeressen aan school no. 7a, werd, op haar daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Jan. a.s. eervol ontslag verleend. Tot op- ping van gegadigden voor 't aanvaarden der subsidie ad f 400 voor de zeevaartkundige school alhier, werd besloten, evenals tot verhuring, voor den tijd van 1 jaar, van het terrein aan 't einde der Oostslootstraat, aan den aannemer de Waard, voor de som van f 40. De behandeling van 't voorstel tot beplanting van den Pnralelweg en van een adres van „Zondagsrust", ter zake van den Zondagsdienst der brugwachters, werd ver daagd tot de volgende zitting. In hefc lokaal Tivoll alhier zal op a. s. Vrjjdag avond de tweede Volksbij- eenkomst in dit seizoen plaats hebben. Als sprekers zullen dien avond optreden de heeren dr. Z. T. Diehl en P. Munnik. Door 't gezelschap Ernst en Scherts" zal een tooneelstuk opgeroerd worden. Het drietal voor predikanten bij de Herat. Evang. Luth. gemeente alhier, is aangevuld met Ds. D. Pont, predikant fe Leeuwarden, wegens het bedanken van Ds. De Megere, predikant te Bodegraven. Door de Vereeniging Kruis voor Krijgsverrichtingen" werd Zondagavond in >Tiroli" een tooneelvoorstelling gege- aen, die vrij goed was bezocht. Opge voerd werden 't drama >Fernand de spe ler" en 't blijspel »'t Bedrogen drietal". De herhaalde applaus bewezen dat de toe schouwers met 't spel zeer ingenomen waren. Zaterdagavond voerde de Onderoffi ciers-Vereeniging >0 en V", op haar ge zellige bijeenkomst in >Tivoli" op «De wraak eens vaders". De rollen ble ken uitmuntend ingestudeerd en werden goed weergegeven. Met de meeste be langstelling volgden de aanwezigen den gang van 't stuk, dat tot 't eind bleef boeien. Een prettig bal besloot den avond. Vrijdagavond trad de N. Rotter- damsche Schouwburgmij. in »T:voli" op met »Een Zeepbel", door Vittorio Ber- zezio, voorafgegaan door »Men sterft niet van bljjdschap", door Mevr. de Gi- rardin. De zaal was flink bezet. »Een Zeepbel" heeft de lachlust gaande gemaakt en gaande gehouden, 't geheele stuk door, hoewel de toeschouwers aan 't slot eerst den titel van 't stuk begrepen. Een brief, door eenige jonge pretmakers geschreven en bevattende een uitnoodiging tot een rendez-vous, waarmede ze een hunner makkers een poets wilden spelen, gaf aanleiding tot geweldige tooneelen van jalousie tusschen een echtpaar en een paar verloofden. Ten slotte haalde dit misverstand den onschuldigen dupe zelfs twee duels op den hals. Toevallig ontdekt men gelukkig de oorzaak der verwarring, zoodat alles in 't reine kwam. Al die hevige toestandtn bleken dus ver oorzaakt door een niets een zeepbel, die uit elkaar spat bij de minste aanra king. De heer Nieuwland vervulde de hoofdrol Pasquale en heeft zich loffeljjk van zijn taak gekweten. Van de medewerkende acteurs en actrices kuo- nen we naar waarheid zeggen, dat ieder de persoon, die zij moesten voorstellen, uitmuntend weergaf, zoodat; 't stuk vlug werd afgespeeld en de bezoekers zich uit stekend amuseerden, zooals uit de her haalde applaus bleek. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft bepaald, dat het goedkeuring6merk gedurende 't jaar 1890 te bezigen, zal zijnbij den ijk en her- gk der maten en gewichten de letter a in den gewonen schrijfvormbij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon. Te Hellevoetsluis had Zaterdag een werkstaking op kleine schaal plaats. De kolenwerkers aldaar waren nooit anders gewoon geweest dan een loon van fl,40 per hoed te ontvangen. Een der werk gevers wilde thans slechts f 0,90 per hoed geven. Eene standvastige weigering volg de om de kolen te brengen ter plaatse waar ze behoorden. De werkgevers moes ten slotte toestemmen in een loon van f 1,30. Te Arnhem zijn andermaal ernstige misbruiken bij het ontvangen van mili taire goederen uit het rijkskleedingmaga- zgn ontdekt. Verschillende aansprakelij ke officieren van het 8e regement infan terie hebben schadevergoedingen moeten betalen. Een onderofficier is wegens de ze misbruiken voor den krijgsraad gebracht. Uit Tilburg wordt gemeld: Een der. grootste firma's alhier, fabri kanten van wollen stoffen, heeft een maatregel ingevoerd voor de wekeljjksche betaling der werkloonen, met het doel de vrouw van den werkman ter beschikking te geven over het volle weekgeld, wat niet geschiedt indien de arbeider een ge deelte daarvan voor den Zondag achter houdt. Genoemde firma geeft thans den werkman Zaterdags morgens een bon me de, waarop het bedrag van het verdiende loon vermeld staat. De huisvrouw kan dan de bons van de leden van het huis gezin op de fabriek inwisselen. Het is een feit dat de werklieden in het geheel niet daarmede ingenomen zijn, maar daar de maatregel slechts hun alge meen welzjjn bevorderen kan, verdient hij navolging, en znllen zij er wel in berusten. De vermoedelijke dader van den moord te Steyn (L.), zekere Lamine, kleer maker, is gevankelijk te Maastricht, bin nengebracht. Onder Oostermeer is een 7-jarig meisje overleden, dat voor hare ouders een pot met groene verf had gehaald en van den inhoud hadgeproefd In het Dagblad van Zuid-Holland en '8 Gravenhage vindt men een artikel, omtrent de beëindiging der Atjeh-oorlog, waarvan wij het volgende ontleenen: Langen tijd hebben wij de hoop gekoestert, dat een verzoenende staatkunde heil zou aan brengen. De tegenwoordige Minister van Kolo niën heeft dat denkbeeld gevoed. De feiten ko nen echter langs zoo meer met die optimistische opvatting in strijd. De Atjehers worden verme teler in plaats van deemoediger. Hoewel het antwoord van den Minister van Koloniën op de vragen betrekkelijk Atjeh, bij het afdeelingsoverleg over de Indische Begrooting ge steld, nog niet verschenen is, meenen wij reeds nu wel de stelling te dur.on ter neder schrijven, dat de verzoeningspolitiek fiasco heeft gemaakt. Jaren geleden had zij wellicht weldadig kunnen werken, althans zoo het plan-Yan Bloemen Waan- ders ware uitgevoerd. Over hetgeen had kunnen gebeuren willen wij thans niet meer spreken. Wat zou dat baten P Met hetgeen is hebben wij te doen. En dan vereenigen wij ons met het adviesEr moet een laatste slag worden geslagen. Met een overweldigende macht van wapenen moet men trachten den weerstand der Atjehers te breken. Groote geldelijke offers zullen daarvoor worden gevorderd. Dat beseffen wij ten volle. De nood is ons echter daartoe opgelegdDe zachte middelen zijn uitgeput, terwijl, naar onze innige overtuiging, de duurste weg in dit geval nog de goedkoopste is. Thans lijden wij in Atjeh, ook financiëel beschouwd, aan een langzame verbloe ding. De millioenen voor de „verzoenende verdediging" geëisoht hoopen zich op tot een onrustwekkende hoogte. Een aanval op geduchte schaal zal dus ten slotte nog verkieselijker wezen. Yelen bewerenwij zijn tot zulk een laatste krazhtsinspanning niet in staat. Dat kuunen en willen wij niet gelooven. Is het echter werkelijk zoo, dan dient alles met bekwamen spoed te worden aangewend om ons er wèl de kracht toe te verleenen. De stemmen vermenigvuldigen zich van vader landslievende en deskundige mannen, die tot zulk een optreden dringen. Moet nog langer worden gedraald P Nu eenmaal de oorlog werd verklaard een feit dat niet ongedaan kan worden gemaakt moeten wij met eere het verzet der Atjehers breken Met gevoelspolitiek komt men blijkbaar niet verder. De ontrouw der Atjehers maakt alle onderhandelingen tot een ijdel vertoon. De Atjeh-ellende dreigt een nationale schande te worden. Om dat te voorkomen ontwake de oudvaderlandsche geestkracht en worde het straks opnieuw openbaar, dat de heldengeest der vade ren nog niet is uitgestorven bij hun nakroost De «Berliaer Pres3e" geeft een feuilleton, getiteld Duitsehe vorstinnen op vreemde tro nen." De Duitsehe vorstinnen worden natuur lijk hemelhoog verheven't zijn bijna alle deugdzame, brave schepseltjes geweest, die zooveel van haar vaderland hielden, dat zij zich dikwijls weinig stoorden aan de gewoon ten des lands, dat 't hare was geworden, zoo als onder anderen de schoonzuster van Lode- wijk XIV, Elizabeth Charlotte, die er zoo trotsch op was een Duitsehe te zijn, dat ze in haar spijzen daarvan blijk gaf. »Ik ben zoo op Duitsehe spijzen verlekkerd," schreef zij, »dat ik geen enkel Fransch ragoüt kan uit staan. Ik ontbijt zelden en wanneer ik het doe, neem ik alleen een boterhamal dat vreem de tuig kan ik niet uitstaan ik drink choco lade noch thee." Moet men geen eerbied hebben voor zooveel liefde voor het vaderland, die in chocolade noch thee mag verdrinken? Helaas zijn er ook Duitsehe vorstinnen ge weest, die, o schande, o gruwel, wanneer ze huwden, het Duitsehe vaderland vergaten en trachtten dochter te worden van het land, waar over ze heerschten. Een dier weinig vader landslievende prinsessen is, kleur, lezer, over nw overleden koningin, is geweestkoning in Softe der Nederlanden. Haar ruime ont wikkeling, haar groote schat van geleerdheid wist ze volgens de «Bsrliner Presse" niet beter te gebruiken dan ze ten dienste te stellen van de vijanden haars vaderlands, De Revue des deux Mondes heeft een rij van haar pennevruchten bekend gemaakt, die gloeien van fanatieken haat tegen Pruisen Edele koningin Een werktuigkundige te Liverpool heeft een automatische spaarbank uitge dacht. Als men een stuiver of twee hal ve stuivers in een sleuf werpt, kan een kleine lade uit den toestel worden ge trokken, waarin een kaartje ligt, dat met een dubbel nummer bedrukt is. De geld belegger schrijft op elk der beide helften zijn naam en adres en schuift een er van weder in een nieuwe sleuf der „spaar bank", terwijl hij de andere behoudt. Wanneer het werktuig vol is er kan ongeveer 5 p, st. in aan pennies en half- pennies worden het geld en de genum merde adreskaartjes er uit gehaald en al les op behoorlijke wijze geboekt, zoodat de geldbelegger als hg bg het kantoor de duplicaten aanbiedt van de ontvangst bewijzen, die hij in den toestel wierp, het hem toekomende bedrag kan ontvangen. Geen tweede stuiver kan in den auto maat worden geworpen, voor de ontvangst van den eersten erkend is, d. w. z. vóór het genummerde kaartje is weggenomen, Van valsche geldstukken neemt de slim me automaat geen notitie. Aardiger middel om spaarzaamheid bij oud en jong aan te moedigen zag men zelden. De verkwister zelfs zou er plei- zier in krijgen. In het hart van het Cumberland- gebergte (Ver. Staten) is een dal, Cum- berland-Cap, dat nu nog geheel met dicht geboomte is begroeideen uitgestrekte wildernis, waar slechts nu en dan een jager ronddoolde. Dit woud zal, naar men uit New-York bericht, over een jaar herschapen zijn in een volkrijke stad, die Middlesborough zal heeten. Engelsche kapitalisten verschaffen het noodige geld, 25 millioen dollars, om daar die stad te tooveren; de fabrieken, na men van straten en pleinen, een groot gedeelte der bevolking, alles zal er En- gelsch zgn, zoodat men Middlesborough een uit Engeland ingevoerde stad zou kunnen noemen. Het zal een fabrieks- of mgnenstad zijn. Er moeten daar in den omtrek rijke steenkolen- en metaalmgnen wezen. Men bouwt er tegelijk met de huizen 50 fa brieken, 7 kerken, 8 scholen, 2 gerechts hoven, een raadhuis, verscheidene hotels, een tentoonstellingsgebouw, een centraal station (zes spoorweglgnen worden reeds derwaarts aangelegd), ziekenhuizen, enz. De plaatsen voor de straten, pleinen en gebouwen zgn reeds op het terrein aangegeven en duizenden arbeiders togen reeds aan het omhakken van de boo- In «La Nature" leest men: Alle bladen hebben het feit vermeld, dat de winner van het groote lot'der ex positie een conducteur (in drukkers-ter men hij die de persen leidt) van de druk- kerjj Lahura, Franssens, is. Deze Franssens is de man die alle we ken de oplage van het ook hier te lande zeer bekende journaal «La Natura" be zorgt. Hg had maar één lot, no. 54639 en daarop is het lot van 500 000 francs gevallen. Ditmaal is gelukkig de fortuin eens niet blind geweest, zij heeft hare gunsten ge schonken aan een eerlijk en arbeidzaam man, vader van een talrijk gezin, die zich door zgn arbeid er boven op had gewerkt en zgn werk deed met verstand en plichts- Van den Eiffeltoren gaat een geest van Babel uit over de beschaafde wereld. Men maakt overal toren bouwplannen. Behalve de ontworpen hooge torens te Londen en te New-York, waarvan wij reeds spraken, wil men nu te Marseille, te St. Petersburg en te Minneapolis der gelijke hooge torens bouwen. En te Mon- treal zal bij het gsfeest een Eiffeltoren van ijs gebouwd worden natuurlgk iets minder hoog dan het orgineel. Marine en Leger. De 3e stuurman C. Valkenburg Hz. heeft aan boord van het wachtschip te Tandjong Priok, zeer voldoend examen afgelegd voor 2e stuurman. Eed greep nlt het Engelsche leven. 35). Zijn woorden vonden algemeen initemming en lady Arabella was een der ijverigsten, die moeite deden, om het voorval te doen ver geten. Zoo werd het gesprek spoedig op on derwerpen gebracht, die voor niemand iets onaangenaam» konden ter sprake brengen. Zoodra de heeren koffie gedronken hadden, verdeelde het gezelschap zich in groepjes, om in het park te wandelen. Lord Rumsdalc had natuurlijk den arm van zijn bruid genomen en zieh bij de wandelaars gevoegd. De overige dames waren zoo wijs, zich niet by het verloofde paar aan te sluiten. Zij gunden den jongelieden gaarne hun tête-a-tête, daar zij allen wol wisten, hoeveel twee min nende n elkaar te zeggen hebben, vooral in 't begin van de verloving. »Doe ik verkeerd, lieve, als ik vandaag i reeds over ons huwelijk spreek?" vroeg de lord, zacht den arm van zijn verloofde druk kende. //Ik wil er niet op aandringen, dat je den tyd, die nog vóór ons huwelijk moetver- loopen, zóó kort neemt, als mijn hart vorig wensebt, maar toch zou ik je gaarne willen verzoeken, om ongeveer den dag te bepalen, dat ik je de mijne zal mogen noemen." «Je weet wel, Reginald, dat ik geen enkele van je wenscben onbevredigd wil laten. Maar onze verloving heeft allen reeds zoo verrast, dat wij niet kunnen nalaten, ons huwelijk zoolang uit te stellen, als de gebruiken dat medebrengen." Zou je, om mij genoegen te doen, dien langen tijd niet een beetje kunnen bekorten? Ik verlang hartelijk uit die drukke gezelschap pen vandaan te zijn; het is hier onmogelijk, een stil en ongestoord geluk te genieten. Ik verlang met n alleen te zijn, lieve; laten wij een jaar enkel voor onze liefde leven. Hoe denk je er over, als wij ons eens over een week of vier in alle stilte op het platteland lieten trouwen en dan dadelijk na ons hu- welyk naar Schotland reisden, om daar zonder getuigen op een van myn kasteelen ons geluk te genieten." «Dat plan is zoo prachtig, dat ik er bijna in zou toestemmen. Ik ben nog nooit in Schot land geweest en het vooruitzicht, onze witte broodsweken in dat romantische, schoone land met je door te brengen, is recht aanlokkelijk! Laten wij dat plan aanhouden en ter rechter tijd verder uitwerken. De tyd van uitvoering is nog niet gekomen; de eerstvolgende weken moet je aan mijn zaken besteden." «Dat klinkt waarlijk als had ik niet de bekoorlijkste schoone van geheel Londen aan myn arm, maar een oud koopman uit de City, die zijn zaken aan kant wil doeD. Welke za ken heeft myn verloofde, waarbij haar toe komstige echtgenoot baar moet helpen?" ii Je denkt er niet aan, dat ik weldra mondig word. Myn vermogen bevindt zich in handen van het voogdij-gerecht. Moet ik het geen zaak noemen, dit vermogen uit zijn veilige bewaring in te vorderen?" «Wel zeker, hartje, wij zullen bet den rechter niet laten behouden, om er naar zijn eigen genoegen gebruik van te maken. Maar waarom wil je die kleine formaliteit niet met den advocaat van je oom afdoen?" «Er zijn dingen gebeurd, die dit onmogelijk maken, Reginald. Lord Norman heeft zijn ge machtigde ontslagen, omdat hij hem leerde kennen als een scbaamtelooze, onwaardig om nog langer den drempel van zyn woning te overschrijden. »Op onverklaarbare wyze windt je je zelve op om een zaak, waar je inderdaad niet in betrokken bent. Wat moet ik daarvan denken Dat zal je spoedig genoeg begrijpen, Re ginald. Ik moet je een bekentenis doen. Geef mij de verzekering, dat je mij met vriendelijke goedheid zult aanhooren. Ik ben geheel on schuldig aan dezen ongelukkigen samenloop van omstandigheden. Mijn fierheid laat niet toe, dat ik mij verontschuldig, en inderdaad kan er niet de minste sprake zijn van een veront schuldiging. Reginald! ik..„ raak verward..,, geliefde.... help mij.... dat ik de kracht vind.... om.... je.... die bekentenis te doen." Lord Rumsdale was blijde, dat zij in een dichtbegroeide laan en ver van de overige dames waren, zoodat niemand iets van hun gesprek kon hooren. Wat was er toch gebeurd? Hoe kwam zij zoo ontsteld? Moest zij de gelukkige ver loofde haar minnaar oen bekentenis doen, die baar zoo zwaar viel? Voor welk raadsel stond hij hier wWy zullen elkaar nooit begrijpen, lieve, als je niet je best doet, om tot kalmte te komen, zoodat jij my alles geregeld kunt ver tellen," zeide hij met een kalmte, die lijnrecht indruischte tegen zijn inwendige ontroering. «Luister nu eens goed, AliceIk zal u vragen doen; antwoord me daarop." I,Vraag maar, Reginald!" «Er is iets onaangenaams voorgevallen tus schen uw oom en zijn gemachtigde, een ze keren Carringshlilï, geloof ik. Dat heb ik uit uw woorden begrepen. Maar weet je de oor zaak «Ja, die weet ik." «Zeg ze mij dan. Was het om zaken?" «Neen Reginald, daarom nietl" «Stond de twist in eenig verband met je naam vroeg hij, en zijn stem begon te beven. «Zoo is het Reginald! O God, hoe zal ik je vertellen, wat die ellendeling vroeg,.... by...." .Nu?" //Reginald, ik kan het je niet zeggen. De schurk beleedigde mij.... hij...." .Alice! ik bid je, verzamel al je moed! Ik moet weten, wat er gebeurd isriep de lord met bevende stem, terwijl zijn gelaat rood werd van woede. «Den dag na onze verloving kwam de ad vocaat by ons aan huis en vroeg mijn oom.... myn hand." Lord Rumsd/ e werd zoo bleek alseenlyk. Allee bemerk aan zijn arm, hoe hevig hij beefde. Zijn stem klonk heesch, toen hy vroeg «Wist hij van onze verloving?" «Hij wist er van. Lord Norman had hem eene kennisgeving gezonden." Reginald zweeg eenige oogenblikken, om den storm in zijn binnenste wat tot bedaren te laten komen. «Je ziet deze zaak verkeerd in, lieve Alice 1" zeide hij eindelijk met gedwongen kalmte, terwijl zijn gelaat nog af en toe zenuwachtige trekkingen vertoonde. //Je eer wordt door dit aanzoek niet bezoedeld. Het is een slag in 't aangezicht, maar die slag treft mij. Je behoeft daarom niet bevreesd te zijn. Ik zal deze aangelegenheid zelf ter hand nemen en ten einde brengen. Zeg my nog slechts óén ding weet je ook soms of er tusschen lord Norman en dien advocaat betrekkingen bestaan, waar door deze laatste eenig recht had, om zijn schaamteloos aanzoek te doen?" «Ik kan je hieromtrent volstrekt geen in lichting geven, Reginald!" «Het komt er eigenlijk ook niet veel op aan. Kom, lieve, laten wy nu over iets anders spreken. Die ongelukkige geschiedenis zou bijna onzen feestdag droevig hebben laten eindigen. En laten wij nu naar het gezelschap terugkeeren. Met reden zal men reeds eenige spottende opmerkingen gemaakt hebben over het verliefde paar, dat de eenzaamheid zoekt." Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1