KLEINE COURANT voor Helder, Nieuwediep en Texel. 'T VLIEGEND BLAADJE. Gemeenteraad m Melder. Dit bijvoegsel behoort bij het nommer van Woensdag 20 November 1889. Uitgevers BERKHOUT Co. Zitting van Vrijdag 15 November 1889. Voorzitter de heer C. A. BEUKENKAMP. Tegenwoordig aanvankelijk 15, later 1G leden. Afwezig de heer van Twisk, met kennisgeving van verhindering. De tribune kan de toegestroomde menigte be langstellenden niet bevatten. Na de opening der zitting, worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld de behandeling van de begrooting der inkomsten en uitgaven, voor den dienst van 1890. Namens de Commissie van rap porteurs, bestaande uit de lieeren Vos, Oudenho ven en Korver, wordt, bij monde van laatstge noemde, verslag uitgebracht van het onderzoek 't welk in de afdeelingcn heeft plaats gehad en van de bespreking, daarna over de gemaakte aan- en opmerkingen met B. en W. gehouden. Na de voor lezing van dit rapport, brengt de Voorzitter, na mens de vergadering, dank aan de Commissie, in zonderheid aan den algemeenen rapporteur. De be- behandeling der verschillende posten van de be grooting volgt. Bij de Inkomsten wordt door den heer Van Neck de wenschelijkheid bepleit, dat de Verordening tot heffing van rechten op het voltrekken van huwelijken, door het afgeven van de nöodige afdrukken dier Verordening, meer dan tot nog toe ter kennisse van belanghebbenden worde gebracht. Nadat de Voorzitter verzekerd had, dat aan de bepalingen dier Verordening, zij 't ook op andere wijze, de noodige bekendheid wordt gegeven, had de opmerking van den heer Van Neck geen ver der gevolg. Door den heer Vos werd opge merkt, dat de post voor subsidiën (lager onderwijs) bij het tot stand en in werking komen der wet Mackay in 't volgende jaar met f 1100,zal wor den verhoogd. Bij den post //inkomsten van het pontveer over het Heldersche kanaal nabij de Keizerstraat," wordt ofschoon het Dag. Best. de bestendiging van den tegenwoordigen toestand met het oog op de finan ciën der gemeente noodig acht, door den heer Van Wijngaarden voorgesteld, het vervoer per pont kos teloos te doen geschieden. Door den heer Van Wijngaarden wordt gewezen op den grooten afstand van de brug bij de Nieuwe Kerk tot de Botbrug, een afstand, onevenredig met dien van de overige bruggen onderling. Door den Voorzitter wordt zulks wel erkend, doch met het oog op den toe stand der geldmiddelen tot behoud van den post geadviseerd. Die post bleef dan ook behouden, 't VoorstelVan Wijngaarden werd met 9 tegen 6 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Go- vers, Van Wijngaarden, Korver, Franken, Bakker en Oudenhoven. Nadat de raming der Inkom sten was goedgekeurd, werd overgegaan tot die der Uitgaven. Door den heer Van Wijngaarden wordt voorgesteld tot verlaging van het cijfer, uitgetrok ken voor kosten van vergaderingen, waaronder ook gerekend wordt het rijden van veraf wonende leden naar de vergaderzaal. De heer Van Wijngaarden stelde voor, het cijfer van f600 met f200 te ver minderen. Bij de discussie over dit onderwerp, geeft de heer Franken in overweging om den leden presentie-geld toe te staan en de Voorzitter, die het minder streelend vindt, dat telkens op dit on derwerp wordt teruggekomen, geeft in overweging om den geheelen post te schrappen. De heer Vos verklaart zich ten sterkste tegen presentie-gelden en de heer Van Neck geeft in overweging om de zittingen van den Raad op den dag te houden, waardoor het rijden naar en van het Raadhuis minder noodig kan worden geacht. Na nog eenige discussie, wordt het voorstel tot het schrappen van den post voor vergadering-kosten in stemming ge bracht. De stemmen staken. 7 leden, de hëeren Maalsteed, IToogenbosch, Groen, Bakker, Korver, Vos en de Voorzitter, stemmen vóór, de heeren Govers, Klik, Verfaille, van Wijngaarden, Franken, over de Linden en Ouden hoven, mede 7 in getal, stemmen tegen, terwijl de heer van Neck zich buiten stemming houdt. In de volgende zitting moet alzoo eene nieuwe stemming plaats hebben. Bij de raming der kosten van het openbaar lager onderwijs, stelt de heer Vos voor, om, ter voorziening in eene bestaande en gevoelde behoefte, het aantal onderwijzers aan de School no. 4 (aan de Hoofdgracht) met één te vermeerde ren, wegens toeneming der schoolbevolking. Na eene discussie daarover, waaruit blijkt, dat de vo lontair, in bedoelde school werkzaam, werkelijk dienst bewijst, daar het eigenlijk personeel onvoldoende is, wordt door 't Dag. Best., bij monde van den heer Maal steed, onderzoek toegezegd. De heer Vos neemt met deze toezegging genoegen. Over den post Schoolprijzen" ontstaat eene discnssie tusschen den heer Vos en den algemeene rapporteur, den heer Korver. 't Gevolg van deze discussie is, dat de som van f25, tot nog toe uitgetrokken voor eere blijken ten dienste van de Plaatselijke Teekenschool, niet meer wordt opgenomen onder de som voor de prijzen voor de openbare lagere scholen bestemd, terwijl, althans voor de openbare scholen, gehand haafd blijft de bepaling, dat de eereblijken aan de leerlingen worden geschonken, niet slechts voor getrouw schoolbezoek, doch ook wegens vlijt en goed gedrag. Aan de Plaatselijke Teekenschool wordt toegekend voor eereblijken aan de leerlingen de som van f 25. 't Besluit hiertoe wordt genomen met 8 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Hoogenbosch, Klik, Van Neck, Verfaille, Korver, Over de Linden en Oudenhoven. Over de bestendiging van het subsidie ad f 400 voor de School voor de Zeevaartkunde, wordt, vooral met het oog op het overlijden van den heer A. J. Leijer, van gedachten gewisseld. De heer V09 beveelt aan, een oproeping van sollicitanten naar de aanvaarding van het subsidie te plaatsen en verzekert dat, ingeval hiertoe niet wordt over gegaan, onderscheidene families het onderwijs hun ner zonen elders zullen gaan zoeken. Ook met het oog op de te wachten toelage van de Regee ring, acht spreker bestendiging dier school zeer gewenscht. De heer Bakker spreekt in gelijken zin als de heer Vos. De heer over de Linden daarentegen betwist het nut van de school en wil het subsidie schrappen. Met 14 stemmen wordt tot behoud van den post besloten. Alleen de heer over de Linden stemde tegen. Aan het Burger lijk Armbestuur en aan 't Algemeen Weeshuis wor den over 1890 subsidiën verleend, respectivelijk ad f11030 en f 10200. Bij den post voor 't Arm bestuur wordt door den heer Franken gewezen op de stijging der uitgaven voor bedeeling bij het Armbestuur en de vraag gedaan, of zulks ook ver oorzaakt wordt door mindere zorg van de kerkge nootschappen voor de verzorging der armen. Spre ker zou dit betreuren, omdat hij de armenzorg der diaconiën een taak noemt, die een uitvloeisel be hoort te zijn van den godsdienstigen zin. De heer Klik (lid van 't Armbestuur) licht den heer Franken in omtrent al de moeite, die het kost om met de niet ruime middelen toe te komen en de armen, die ten laste van 't Burgerlijk Armbestuur komen, te bedeelen. Do heer Bakker wijst op de velen, die zich, al behooren ze tot een kerkgenootschap, aan de zor gen voor de instandhouding der diaconiën onttrek ken. De heer Franken verzekert, dat hij niets onaangenaams omtrent de armenzorg, zooals die door 't Burgerl. Armbestuur wordt uitgeoefend, heeft willen zeggen, terwijl de Voorzitter als zijne raeening te kennen geeft, dat in den regel de kerk genootschappen de zorg hunner behoeftigen behoor den op zich te nemen. Door den heer Hoogen bosch wordt medegedeeld op welke wijze de zaak door het R.-C. Parochiaal Armbestuur wordt ge regeld De heer Korver doet uitkomen, dat ook de algemeene wet de liefdadigheid wil uitgeoefend hebben door de diaconiën in de eerste plaats. Hij juicht dit toe. Spreker dringt echter aan op schrif telijke vex*klaringen, dat eene diaconie onvermo gend is om de behoeftigen, die zich aanmelden, de noodige bedeeling te verschaffen. Voor een deel schrijft spreker den bestaanden toestand toe aan den staat, waarin de Nederd. Hervormde kerk verkeert. Een aantal personen kan zich niet met de heer- schende richting vereenigen en de diaconie bemoeit zich nu met de andersdenkenden niet. Spreker be treurt het, dat het noodig is geweest, de begroo ting van het Armbestuur te verhoogen. De Voorzitter komt op tegen het gezegde van den vo- rigen spreker,, dat de Ned. Herv. kerk gedemora liseerd is. 't Schriftelijk bewijs door den heer Korver bedoeld, is, volgens den Voorzitter, niet noodig. De behoeftigen hebben slechts te vragen. De Voorzitter merkt op, dat men zich toch vruch teloos zou wenden tot secten, die geen kerkgenoot schappen zyn en soms niet eens als rechtspersoon erkend zijn. De heer Korver merkt op, dat ze in den regel toch rechtspersoonlijkheid bezitten. 't Concept-besluit tot het verleenen van 't sub sidie aan 't Armbestuur, wordt met eenparige stemmen goedgekeurd. De heer Klik (lid van dat Be stuur) hield zich buiten stemming. Niet voor de eerste maal kwam in behandeling de vraag: zal de post behouden worden tot het bekostigen van vrije zitplaatsen in de kerken voor officieren van zee- en landmacht?De heeren Van Wijngaarden en Korver verklaarden zich achtereenvolgens tegen het behoud van dien post, als dwaas en doelloos. De heer Vos verdedigde het behoud, met het oog op al de voordeelen, die de gemeente geniet van de aanwezigheid van Marine en Garnizoen. Bij stemming bleef de post behouden. Er waren 10 leden voor en 5 tegen. Tegen stemden de heeren Klik, Govers, v. Wijngaarden, Franken en Korver. 't Eerst werd daarna de raming der uitgaven en vervolgens de begrooting in haar geheel tot een bedrag van f 179,513.77, met eenparige stemmen aangenomen. Aan de orde werden daarna gesteld de begroo tingen voor 't Burgerlijk Armbestuur, 't Algemeen Weeshuis en de dd. Artillerie-Schutterij. De eindcij fers dezer begrootingen zijn respectivelijk11125. ƒ13045,925, ƒ1720.Bij de behandeling der be grooting voor 't Armbestuur werd, op voorstel van den heer v. Neck, met 11 tegen 4 stemmen be sloten, dat door 't Bestuur der Nutsspaarbank in 't vervolg 1 per week zal moeten worden betaald als huur voor het lokaal, waarin gewoonlijk de vergaderingen van 't Armbestuur plaats hebben. Tegen stemden de heeren Bakker, Vos, Verfaille en Groen. De begrooting der Schutterij lokte een discussie uit over het verleenen van kostelooze nniformen aan schutters, die het wel kunnen betalen. Door den heer Van Neck werd deze zaak ter sprake ge bracht en de wensch geuit, dat de namen van hen, die gratis de uniform verkregen, mochten worden pu bliek gemaakt, althans bekend konden gemaakt worden aan de leden van den Raad. Door den Voorzitter en door den Wethouder, den heer Maalsteed, werd verzekerd, dat de noodige maatregelen wor den genomen, opdat niet zij, die de kosten kunnen betalen, in 't bezit van een gratis-uniform geraken, 't Publiek maken der namen werd bedenkelijk ge acht. Achtereenvolgens worden de begrootingen voor het Armbestuur, het Weeshuis en de Schutterij goedgekeurd en vastgesteld. Mede wordt goedge keurd en vastgesteld het concept-besluit tot ver-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 5