*'t Vliegend Blaadje. |g KLEINE COURANT® VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Eerste Blad. No. 1753. Woensdag 4 December 1889. Zeventiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. SINT NICOLAAS is weêr zijn jaarlijkseh bezoek komen brengen, en voor de goede ontvangst van den heilige is door een aantal personen zorg gedragen. Magazijnen en winkels hebben zich ter zij ner eere in feesttooi gekleed en doen de in gezetenen vaak een wandeling ondernemen om de sierlijke étalages te bezichtigen, ondanks het gure weêr van de laatst verloopen dagen, 't Feest van den goeden Sint nadert, en, aan gespoord door zijn voorbeeld van weldoen, spoedt zich in dezen tijd, trots hagelbui en stormvlaag, menigeen naar man.ufactuur-, ga lanterie-, banket- of boekwinkel, om iets goeds en schoons tot geschenk uit te kiezen, eer de keuze minder groot mocht zijn. De goede Sint, die toch zooveel macht schijnt te bezit ten, bevordere een fraaie weersgesteldheid, stellig in 't belang van een druk bezoek aan de verschillende St. Nicolaas-uitstallingen hij lichte menigeen voor in 't doen eener goede keuze en neige veler hart tot weldadigheid jegens minder bedeelde natuurgenooten. Ook in de woningen der armen moge het op St. Nicolaasavond niet aan feestvreugde ontbre ken en dit zal het niet, als de meergegoeden, op 't voetspoor van den goeden heilige, aan de behoeftigen en vooral aan de arme kin deren denken. De weldadige Sint mocht, naar onze mee ning, wel eens hooren naar de wenschen, voorkomende op de verlanglijst van de inge zetenen dezer gemeente, wenschen, die nu nog steeds op vervulling wachten. De goede bis schop, gezind om de beden van kleine en groote kinderen te verhooren, geve onseen badplaats, opdat Huisduinen tot badplaats ver heven worde; een brug over 't Heldersche Kanaal nabij de Windsteegeen afslaglokaal aan de Buitenhaven, opdat de visschers en vischkoopers niet al hunne verdiensten aan den doctor en apotheker hebben te betalen een behoorlijk politie-bnreau op 't Molenplein een bestrating van de Gravenstraat en van den Stationswegeen draaienden weerhaan op den toren der Westerkerk verlichting vóór het Postkantooreen door 't Rijk gesubs. zeevaartkundige schooleen ambachtsschool een kinderspeeltuin een gymnastieklokaal voor 't Nuteen goede kabeljauw- en schelvisch- vangst voor onze visscherlieden een schip op strand nabij Huisduinen, zonder eenig gevaar voor menschenlevens, in 't belang der bewo ners van dat dorp en van een druk bezoek in «de Witte" verwijdering van 't geen aan leiding geeft tot minder aangename geuren van t Heldersche kanaalen - een wèlge- vulde schatkist der gemeente. Eerlang zal 't weêr blijken, of het den hei ligen man mogelijk is geweest, aller wenschen en verlangen en daaronder ook die van de ingezetenen in 't algemeen te bevre digen. Wellicht is hem die taak te zwaar. Er is in dit geval slechts één troostgrond als we 't beleven, is 't een volgend jaar weêr St. Nicolaas. We kunnen dan weder opnieuw vragen om 't geen we nu nog niet gekregen hebben. Aanhouden doet winnen zegt het spreekwoord. Zooveel mogelijk bereide St. Nicolaas voor u allen, lezeressen en lezers, een prettig feest, vol van aangename verrassing. HELDER, 3 Dec. 1J89. De onlangs opgerichte afdeeling der Ne- derlandsche openbare onderw.- en hoofdonderw.- vereeniging, hield Zaterdagavond een verga dering met dames in Tivoli, waarbij als spreker optrad de heer A. H. Gerhard, van Amsterdam. De heer H. Roukens, president, riep bij 't openen der vergadering den aanwezigen een hartelijk welkom toe, en zette in korte woor den 't doel en streven der vereeniging uiteen. Als onderwerp had de heer G. gekozen /,De opvoeding in 't huisgezin." Na een inleidend woord werd door spreker duidelijk aangetoond in lioevele opzichten de opvoeders te kort komen. Verwarde begrippen ontstaan bg 't jeugdige geslacht, omdat de opvoeders zelf geen duidelijke voorstelling hebben, van hetgeen ze willenomdat ze zelf niet juist hebben leeren zien en opmerken. De waar heidsliefde wordt bij de kinderen uitgedoofd, omdat ze zooveel onwaarheid eiken dag in de samenleving kunnen zien, en de toestand in 't gezin is vaak oorzaak, dat er zooveel enfants terribles gekweekt worden. Ook 't beloven aan kinderen, zonder woord te houden, is een fout, die 't vertrouwen ia den opvoeder verzwakt, somtijds vernietigt. Spreker helderde zijn betoog voortdurend op door voorvallen, uit de school of't familie leven gegrepen en toonde daarbij goede ooren en oogen, benevens een uitmuntende opmer kingsgave te bezitten. Zijn© ironische, somtyds sarcastische inval len, strekten niet alleen om de voordracht te verleveudigen, maar gaven ook aan zijne voor stellingen scherper omtrekken en hoogor relief. Met een aanhaling uit de idééën van Multa- tuli werd de inderdaad boeiende voordracht gesloton. De president sloot de vergadering met een woord van dank aan den spreker te brengen, wien we van harte een »tot Weerziens" toeroepen. Door het provinciaal bestuur van Noordholl. Donderdag jl. bij enkele inschrijving aanbesteed lo. bet planten van stroo en helm, het stellen van rietsohuttingen enz. in de dninen op Texel en aan den vasten wal van Noordholland, gedu rende de jaren 18901898, behoorende tot de Rljkszeewerken in Noordholland, in drieperoeelen. Raming per jaar: le perceel f6000; Se perceel f 10,000 3e perceel f 9000. Minste inschrijver le perceel W. Hillenius te Texel voor f4876; 8e perceel J. Oldenburg te Bergen voor f9850, 3e perceel dito voor f8880. 2o. Het driejarig onderhoud der duinen op het eiland Vlieland, behoorende tot de zee werken in Noordholland. Raming f 3.800 per jaar. Minste inschrijver J. Redeker te Vlieland voor f 8889.91$. Van de oesterbedden bij Oost op Texel zijn de verzendingen begonnen. We kelijks worden eenige duizenden oesters naar elders afgeleverd. Op de bedden is groote voorraad, zoodat de verzending wel den geheelen winter zal duren. Op Texelstroom is een zwartgesehilder- de baken ton opgevischt, waarvan de herkomst onbekend ia. Het stoomschip >Tiger" zit bg Ame land hoog op strand en is dicht. Als het weer gunstig is, zal de lading, waarvan reeds een partg tabak is geborgen, geheel worden gelost. Volgens brief van kapitein J. T. Stsffens, voerende het Ned. sship Bertha, van Sundswall naar Delfsijl, is hij we- gens storm genoodzaakt gewsest te Winga binnen te loopen. Nog sirca 50 andere schepen, waaronder ook de Noord-Hol land, kapt. Bloos, van Hernösand naar Zaandam, waren wegens slecht weer in genoemde plaats binnengeloopen. Vrijdagmiddag heeft een 90-tal werklieden aan de fabriek te Feijenoord die sedert Maandag niet gewerkt hadden, bij de afrekening hun ontslag bekomen. Men schrjjft uit Vlissingen van 30 Nov. Eergisteren is, naar men hier ver neemt, bjj Blankenberg gestrand de Fran- sche brik >Nominoe", geladen met hout. De equipage is door middel van het vuur- pjjltoestel gered, doch 4 man der beman ning van de uitgezonden reddingsboot zgn verdronken. Een woord op z'n pas. In de Amerongsche courant lezen wjj dit rijmpje 't Woord „vader" vroeger zeer in zwang, Schjjnt in den ban reeds sedert lang; Geen mensch zegt thans mgn vader meer, Maar elk zegt nu „mgn oude heer." Het vaderschap dus van voordezen Moet nu het oudeheerschap wezen, En vadervreugd naar allen schijn, Moet „oudenheersvreugd" voortaan zijn. Ook „vaderland" klinkt zeer gemeen. En heimlgk broeit dan ook 't verlangen 't Door „oudenheersland" te vervangen. Ach, lieve taalwaar gaan wg heen K. O. Onzen dank aan den dichter voor dit woord op z'n pas, zegt de N. Sprokkelaar. Steeds heeft het ods gehinderd den dierbaren vader- en moedernaam te hoo ren vervangen voor dat vader- en moe- derbeleedigand „onde heer" en „oude vrouw." Het sehgnt tegenwoordig, alsof men op zekeren leeftgd te voornaam of te geëmancipeerd is om noeh een vader, noeh een moeder te hebben. De rechtbank te Haarlem heeft Vrij- dag H. Holleman, den arinmeester van Houtrijk en Polanen, tegen wien wegens verduistering van gelden een gevange nisstraf van één jaar was geëischt, en ge durende vier jaar ontzetting van rechten, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Eene 105 jarige. De weduwe Snel- liAkkerman, de oudste ingezetene van Rotterdam en Nederland, hoopt den 21 en December dezen hoogen leeftgd te vieren. Te Vlaardingen zal een visscherg- school worden opgericht. De heer Jac. Ver weg, oud-koop vaardgkapitein, wil zich niet de leiding er ran belasten. Hg zal dan, beginnende 2 Dec. e. k. gedurende de wintermaanden, aan het jonge zeevolk les geven in de kennis van het kompas, gebruik van log- en loodtoe- stellen, het nemen van lengte en breedte, splitsen van touwwerk en gzerdraad, enz. Door de drukke straten te Amster dam kan men at en toe een reclameman" zien rondwandelen, op wiens bord aan de eene zijde te lezen staatDe voordeelig- ste werkstaking is het staken van drank misbruik," en aan de andere: »Men be weert, dat de arbeid te weinig geeft. Be ter ware het te zeggen, dat het drank misbruik te veel neemt." De waterschout te Maassluis heeft proces-verbaal opgemaakt van een zelden voorkomenden diefstal op zee. In den nacht van 4 op 5 November werd van de nitstaaode vleet van het visschersvaar- tuig M. A. 55, schipper J. v. Ingen, een reep van 100 M. lengte gestolen, vermoe delijk door de bemanning van een Bel gisch vaartuig, dat dien nacht in de na bijheid ran de vleet vischte. Nabij het station Hoesselt wilde de 20-jarige dochter van een overwegwach- teres Vrijdagochtend den dienst voor hare moeder waarnemen bij aankomst van een trein. Bjj hst overloopen van den weg geraakte xg evenwel onder den trein en werd letterlijk in tweeën gereden. Donderdagmiddag is op een alleen staande hofstede, bewoond deor de gebroeders Van Loon en hunne zuster, aan den straatweg naar Moerstraten, op ongeveer een uur afstand van Bergen-op-Zoom, een poging tot moord gepleegd, vergezeld van diefstal en inbraak. Drie personen kwamen op genoemde hof stede en vonden de zusrer alleen te huis. Met een knuppel brachten zij haar eenige slagen op het hoofd toe, die haar bet bewustzijn de den verliezen, van welke omstandigheid de dieven gebruik maakten de kasten en laden te opeaen en zich 35 cent toe te eigenen, ter wijl een bedrag van eenige honberden guldens aan specie en papier niet door hen werd ge vonden. Terwijl zij nog bezig waren, kwam een der broeders thuis, waarop de dieven door een raam ontvluchtten. Na bekomen aangifte bij de politie mocht deze er in slagen de drie schurken nog des avonds te arresteeren en tot bekentenis te brengen. Het zijn B. J. K., ond 19, J. W. K., oud 17 en B. v. d. B.. oud 18 jaar, allen wonende te Bergen-op-Zoom. Vrij dag zyn ze naar de gevangeuis te Breda ver voerd. De toestand der vrouw is hoogst ernstig. De stadsgeneesheer dr. Verlinden, die de eer ste hulp verleende, constateerde schedelfrac tuur en verscheidene gapende wonden aan het hoofd. Uit Utrecht wordt gemeld Een vreeselijke moord heeft Vrijdag alhier plaats gehad. Een gepensionneerd militair, M. genaamd, schrijver aan de maatschappij tot expl. van staatsspoorwegen, leefde sedert eeni- gen tijd in onmin met zyne vrouw, van wie hy gescheiden leefde. Reeds meermalen waren door hem pogingen in het werk gesteld de vrouw tot samenleven te bewegen, die telkens op hare weigering afstuitten. Vrijdagochtend beproefde M. weder bij zijne vrouw, op den Heerenw©g woonachtig, in huis te komen, wat hem aanvankelijk gelukte. Er schynt echter oneenigheid gerezen t© zijn, want niet lang daarna verliet M. het huis, en be gaf zich door de Doornhoomstraat naar de Sin gelgracht, waar bij zich in het water stortte. B» onderzoek vond men het bloedend lichaam I der vrouw in huis uitgestrekt, in de rechter zijde verwond door een messteek, haar door haren man toegebracht. Dadelijk werden pogingen aangewend om M. te redden, die echter allen op 's mans on wil afstietten, totdat een militair zich te water begaf en den reeds bewusteloozen drenkeling aan wal bracht. Door dr. v. L. werden on middellijk pogingen in het werk gesteld het leven weder op te wekken, waarin hij in zoo verre slaagde, dat M. na eenigen tijd zijn be wustzijn herkreeg. De vrouw, reeds overleden, werd per brancard naar het hoofdbnreau van politie overgebracht, waar men ook spoedig den moordenaar in verzekerde bewaring bracht. Zijn vervoer per vigilante was noodig, ten einde hem aan de woede der verzamelde volks menigte te onttrekken. Naar men aan het Hblad mededeelt, zouden de terreinen van de voormalige gasfabriek te Amsterdam Vrijdag zijn ver kocht voor f 1,100,000. Een drenkeling, uit de Muidervaart gein. Diemen, verleden Donderdag opge vischt, is door de familie herkend als te zgn J. H. W. W., stukadoor te Amster dam, ongeveer 49 jaar oud. Voor vier weken was hg uitgegaan om werk te zoe ken, en is toen niet bg zgne vrouw en zes kinderen teruggekeerd. Hg was goed gekleed en had een zilveren horloge op zak. Toen het ljjk gevonden werd, was het geheel zonder kleeren en miste het de beide beenen en een arm. Hoe de man in zulk een deerniswaardigen toestand ii gekomen, blgft nog een raadsel. Een door den heer A. W. Zanstra te Heerenveen uitgevonden zelfwerkend remtoestel, waardoor het gevaar voor spoorwegongelukken tot een minimam wordt teruggebracht, trekt zeer de aan dacht van deskundigen. In den laatsten tgd ontvangt de uitvinder herhaaldelijk bezoek van ingenieurs en werktuigkundi gen. In de volgende week wordt ook een Eugelsch ingenieur verwacht, die namens een te Huil gevestigde Maatschappij met den heer Z. in overleg zou treden, ten einde zgn systeem op Engelsche lgnen in te voeren. In een buitengewone zitting der Arrondissements-Rechtbank te Heerenveen stond Woensdag terecht de 30-jarige Saapkje Christ, gehuwd met A. Sporrel, te Wgngaarden, beschuldigd haar 5-jarig stiefdochtertje Trijntje zoo mishandeld te hebben, dat de dood daarop volgde. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de stiefmoeder de kinderen uit het eerste huwelijk van haar man slecht behandelde. Vooral Trijntje, lijdende aan scrophuleuse ingewandsaandoening, moest het ontgel den. Als de vader niet thuis was, kreeg het kind soms niets te eten, en at het als vader thuis was natuurlijk veel en schrokkig, dan kreeg zg daarvoor later slaag. De Officier van Justitie, mr. Reitsma, was van oordeeel dat de schuld van deze wreedaardige stiefmoeder voldoende ge bleken was en oordeelde haar schuldig aan twee misdrijven4 lo. mishandeling, die zwaar lichamelgk leed (gebroken arm), en 2o. mishandeling, die den dood ten gevolge gehad heeft. Op grond van art. 300 en 302 van het Wetb. van Strafrecht requireerde het O. M. een gevangenisstraf van 6 jaren, Alleen de moreele schuld van den man in deze zaak deed hem niet het maximum der straf eischen. Na re- en dupliek werd de uitspraak van het vonnis bepaald op 5 Dec. a. s, Volgens de Times dreigt in Enge land een werkstaking in den steenkoolhan- del. Er hebben twee vergaderingen plaats gehad, van werkgevers en van arbeiders. De mijneigenaars besloten op een bgeen- koni8t te Londen eenparig, dat het onmo gelijk was den werktijd te verminderen. De arbeiders daarentegen dringen zoo- als uit een vergadering te Newport (Mon- mouthshire) bleek ernstig hierop aan. Hoewel nog geen besluit genomen werd, was het duideljjk, dat de mgnwerkers in de meeste districten voor een werkstaking gezind zgn. Het huis van Napoleon, te Longwood op St. Helena, was langen tgd een aan- trekkingspunt van tal van reizigers. Het huis heeft nu een nienwe bestemming gekregen; het gedeelte van een hofstede is tot schuur ingericht. De kamer, waar de groote keizer is gestorven, is tot stal ingericht en op de plek, waar zgn para debed gestaan heeft, werkt thans een graanmolen. Voor de oud-strgders, die nog uit de dagen van Wafcerloo over zgn, een weinig opwekkend bericht. De Spanjaard Lorenzo, die op ver denking van medeplichtigheid aan den moord van Prado op Marie Aguétant, te Parijs, gevangen werd genomen, is we der op vrge voeten gesteld, daar geble ken is, dat de juweelen en andere kost baarheden, die in zgn bezit werden ge vonden, op den moord geen betrekking hadden. De braad in Amerika. De berichten omtrent den brand te Lyn in Massaehusets luiden ontzettend. Meer dan 100 schoenfabrieken, alle nieuwsbladkantoren, het centraalstation en de goederenloodsen van den Boston en Maine Spoorweg zyn vernield en een groot aantal personen kwath om het leven. Bijna 8 uren lang woedde het vuur met een hevigheid, die de beruchte branden van Chicago en Boston in herinnering bracht. Er heerschte een onbeschrijfelijke verwarring, die de soldaten tevergeefs poogden te doen beda ren. Een groote menigte menschen, voorname lijk armen, is zonder dak en de burgemees ter heeft een beroep op de liefdadigheid zijner landgenooten gedaan en onmiddellyke toezen ding van kleederen en andere levensbehoeften voor de ongelukkigen, alsmede militaire hulp verzocht. De schade in de kantorenwijk, waar, behal ve 12 blokken van de grootste schoenfabrieken en 4 dagbladkantoren, 4 banken, verscheidene kerken en een aantal club-gebouwen, benevens een groot aantal winkels (alles te zamen een vk. Eng. mijl oppervlakte beslaande) in de asch werden gelegd, wordt op 10,000,000 dol lars geschat. In het geheel werden omstreeks 150 woningen vernield, 160 gezinnen van dak beroofd, terwijl omstreeks 8000 personen door den brand zonder werk zijn, 112 houten blok ken gingen in vlammen op en een aantal an dere gebouwen moesten met dynamiet vernield worden om den voortgang van het vuur te stuiten. Redding: der equipage van het stoomschip „Yoxford." Het Engelsche stoomschip »Yoxford", groot 1209 ton netto, tehuis behoorende te Londen, gevoerddoor kapt. W. A. Thompson, met een lading granen van Reval naar Rotterdam be stemd, had, volgens verklaring van den gezag voerder, na zyn vertrek uit Kopenhagen met slecht weer te kampen, waardoor de lading overging en het schip met zware slagzyde voor den Waterweg kwam, inden ochtend van den 28sten November. Door het stormweder geen loods kunnende bekomen en het schip steeds meer slagzijde krijgende, besloot hij het Nederl. stoomschip //Mascotte," dat juist den Waterweg instoom- de, na te gaan, toen bij door woedende golven als het ware werd overstelpt, waardoor het roer werd afgeslagen en hij hopeloos met den wind naar de Maasvlakte afdreef. Het weder was toen omstreeks 12 unr zóó slecht, dat de sleepboot ffWodan" in den Waterweg geankerd bleef en men ook de reddingsboot van het loodswezen, aan den Hoek van Holland gestationneerd, niet kon uitzenden, mede door gebrek aan manschappen. Te 121/2 uur geraaktede irYoxford" aan den grond, op dezelfde plaats, waar den 26stea October 1884 de ramp der //Littlebeck," waar bij 14 menschenlevens verloren gingen, plaats vond. De reddingsboot van Maassluis, bemand door G. v. d. Belt, schipper, M. Groen, J. Overklift, Hendk. de Bmyn, S. Jol, en J. de Graaf, matrozen, vertrok te 1 uur van daar gesleept door de Zuid-Holland", van den sleepdienst L. Smit Co., onmiddellijk gevolgd door den blazer van schipper L. Nieman, be mand, behalve door hem, met L. Spuy, J. v. Drimmelen en J. Brandenburg, en gesleept door de //Nieuwesluis" Buiten gekomen, gaf deze laatste den blazer over aan de ^Zuid-Holland", welke thans ook met de reddingsboot naar de plaats der stranding stoomde. In de nabijheid gekomen, zagen zy dat het stoomschip, geheel door de branding omringd, zwaar stootte, en uit het hijschen van nood signalen bleek duidelijk, dat de bemanning in levensgevaar verkeerde. Men zal zich herinneren, dat bij de stran ding der Littlebeck" zoovele menschen hot leven verloren, omdat het onmogelijk was, van het wrak den terugtocht te ondernemen, tenzy het oude Maassluische, tevens Brielsch# zeegat kon worden bezeild. Tuians deed zich hetzelfde geval voor. De schipper van de reddingsboot, het altijd veranderende vaarwater over de Maasvlakte niet genoegzaam kennende, aar zelde op het in nood verkeerende stoomschip aan te houden, doch schipper Nieman gooide de tros van de «Zuid-Holland" los en zeilde, dwars door de branding, zoodat hy aan het oog bijna voortdurend onttrokken was, door de huizenhooge zeeën, naar de «Yoxford". Ge durende een uur was men bezig de bemanning te redden, door hen telkens op het «zeetje" te laten springen in den voorbystuivenden blazer, die dan, wendende, opnieuw op dezelfde wijze andere schipbreukelingen overnam, totdat zy ten getale van 23 man zich aan boord bevonden. Nu werd over de gevaarlijke Maasvlakte door de branding heen de terugtocht aanvaard naar het Brielsche vaarwater, welke tocht, dank zy alleen de bekendheid van schipper Nieman en zyne gezellen met dien weg, gelukte. Langs Steenenbaken en door de schutsluis van Rozenburg naar den Nieuwen Waterweg kwamen zij te ongeveer 7 uur met de geredden, doornat en vermoeid, te Maassluis aan. Kapitein en bemanning hadden niets dan dank en lof voor de koelbloedige, kalme wijze, waarop zij door Nieman van een byna zekeren dood waren gered, daar het stoomschip na dien tijd, en ook Vrijdag, in het geheel niet te bereiken was, wegens de woedende «ee. AAN SINT-NICOLAAS. Het grootste feest der feesten Voor onze lieve jeugd, Is dra weer aangebroken En spelt weer heel veel vreugd. Ook aan de groote menschen Denkt Sint-Niclaas gewis, En 't lust mij, hem te vragen Wat zoo al wensch'lyk is. Hij geve ons land een schoolwet, Die iedereen voldoet; En eiken stouten staatsman Maak' Sint-Nicolaas weer zoet. Hij spreek' tot eiken heethoofd Het liefst maar ba noch boe, En wie 't wat al te bar maakt, Kastijd' hy met zyn roe. Hy tuchtige de schimpers, Die vroom althans in schyn Voor hunne medemenscben Slechts parasieten zyn. Hy denk' vooral aan d' armen, En geev' hun ruim hun deel; Maar hen, die andren lastren, Flink, met 'n bezemsteel. Hij geve ons vreê met Atjeb, Een vree, waar elk naar snakt; Schenk' Volendam een kwakkuil, Opdat het prettig kwakt! Geef aan onze arme visschers Flink visscben in hun net, En doe bet nooit ontbreken Aan heerlyk zeebanket. Schenk aan de flinke jonkmans Toch vrysters, goed en zacht, En aan elk meisje een vryer, Wanneer zij er naar smacht. Geef niet slechts aan zoo velen Een hart, dat heerlijk smaakt, Maar bovenal een harte, Dat steeds voor andren blaakt. Geefneente veel reeds vroeg ik, Vergeef 't mij, goede Sint! En maak slechts alle menschen Als gy, zoo welgezind.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1