't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1756. Zaterdag 14 December 1889. Zeventiende Jaargang. AUvertentlën KALENDEB DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderigke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Ce., te Helder. Buruux: SPOORSTRAAT «n ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zjjp- DECEMBER, Wintermaand, 81 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 9 m. Onderg. H 3 n. 44 m. Zondag Laatste 15 3e Advent. Kwartier. Maandag 16 Dinsdag 17 Woensdag 18 Quatertemper. Donderdag 19 Vrydag 20 idem Zaterdag 21 idem HELDER, 13 Dsc. 1889 Wegens een defect aan de machine van trein 119 naar den Helder, op Dins dagavond jl. was men te Alkmaar genood* zaakt om naar Uitgeest te seinen om een andere machine, hetwelk ruim een uur oponthoud veroorzaakte; in plaats van t« 7.17 aan den Helder te komen, kwam genoemde trein eerst om 8.30 aan. Uit de Noordzee is te Texel een oud anker aangebracht, dat door een vis- scher, die er met het net aan vast was geloopen, werd opgevischt. Het anker was voorzien van een buitengewoon groo- ten ring, doch de stok ontbrak er aan. Ameland, 9 Dec. Door de sleepboot- reederij te Amsterdam is een accoord ge maakt om het alhier gestrande stoomschip Tiger af- en naar Bremerhaven te sleepen. Hoe noodig het is, dat het politie toezicht op de Noordzee nog versterkt wordt, kan blijken uit hetgeen dezer dagen voorgevallen is met de bomschuit »Petro- nella en Johanna" van de reeders G. en M. v. d. Toorn Jz. te Scheveningen. Terwgl de schipper van genoemd vaar tuig, A. v. d. Harst, visscheude was, kwam een Engelschman met zgu trawlnet en visehte dwars door de vleet, waardoor ongeveer 40 netten van de schuit ver loren gingen. De Engelschman vervolgde zgn weg, maar werd door de bemanning van de schuit in het oog gehouden, met het doel zich over het gebeurde te wreken, daar toch de vervolgingen, wegens dergelg- ken zeeroof tegen Engelsche visschers ingesteld, in het nadeel der Hollandsche visschers uitloopen.De bemanning vande schuit wist eindelgk de lijn van 't trawl net machtig te worden en hakte die af. Men vreest, als het toezicht niet ver scherpt wordt, zullen een volgend jaar nog erger tooneelen aan de orde van den dag zgn; de animositeit tusschen dé vis schers neemt steeds toe. (Vad.) Na het herstellen van het verkeer in de Kalverstraat te Amsterdam, bleek eerst recht welke verwoesting is aange richt, ook aan de tegenoverliggende per- ceelen, waar geen ruit heel is gebleven en de gevels van boven tot beneden ge blakerd zgn. Juffr. Kattenburg, het moedige meis je te Amsterdam, dat bg pogingen om haar broertje te redden zware brandwon den bekwam, ligt met het gelaat nage noeg geheel in verband; armen en bee- nen eveneens in zwachtels. Zjj mag niet spreken en moet voedsel door een zuig- flesch nemen, daar de toestand van den mond het gebruiken van vast voedsel niet toelaat. Zij is buiten gevaar. Gevreesd wordt echter voor blijvende misvorming. De brand te Amsterdam.. Groote verontwaardiging heerscht te Amster dam, over de bejegening, welke de moedige juffrouw Kattenburg, na hare vergeefsche po ging tot redding van haar broertje, in het Binnen-Gasthuis, waar zy ter voorloopige be handeling gebracgt ii, heeft ondervonden. Uit de verhalen van ooggetuigen, die het meisje vervoerd hebben, blijkt, dat zy in een rader- baar in de wachtkamer van het Binnen-Gast huis werd gebracht. Zij kon spreken en de brandwonden toonden nog niet de zwelling, die bij dergelijke kwetsuren later intreedt. De dokter A. Ham kwam na een groot kwartier, sprak weinig, roeide den pols en achtte een voorloopig verband niet dadelijk noodig. Hij was spoedig weer weg en liet op aandringen van den heer Gompertz, een neef der gekwet ste, door den oppasser wat zalf op de wonden smeren; de dokter was daarbij niet tegenwoor dig. Toen een der personen, Allers genaamd, die het meisje vergezelde, geen rytuig in de buurt kon krijgen, vroeg hij een paar dekens om de ongelukkige, die in nachtgewaad was, wat beter te kunnen dekken dan dit met de politiejas, in allerijl over haar heen geworpen kon geschieden. Dit nu weigerde de oppasser, niettegenstaande herhaalden aandrang. De man mocht niet buiten zijn boekje gaan en goede ren afgeven. Allers spoedde zich daarop naar huis, haalde een paar dekens van «ijn bed en daarmee gedekt werd de lyderes in de raderbaar die zij niet had rerlacen, naar de Warmoes- straat gebracht bij een familielid. Burgemeester en Wethouders hebben zich deze zaak aangetrokken en een streng onder zoek aanbevolen. Aan het Centraal-station te Amster dam had Dinsdag een treurig ongeval plaats. Bg het opgaan der lift van het derde perron had een werkman, die daar op stond, het ongeluk met het hoofd tegen het perron vast te loopen. Daardoor viel hg van de lift en werd met gespletem schedel opgenomen; in hopeloozen toe stand werd de ongelukkige naar het gasthuis vervoerd. Het gerechtshof te Amsterdam be vestigde het vonnis der rechtbank, waarbij Louis Conseuheim, wegens opkoop der medailles, bg den heer Krelage gestolen, tot 2 jaren gevangenisstraf werd veroor deeld. Aan de molens en fabrieken van de Zaanstreek zgn in den laatsten tijd herhaaldelijk diefstallen gepleegd, zonder dat men de daders kon ontdekken, of, vermoeden, overtuigende bewijzen bij brengen. Eenige dagen geleden heeft de politie evenwel zekeren S. B., te Zaandam woonachtig, op het stelen van hout aan de fabriek „De Zwarte Bruinvisch" al daar betrapt en hem tot de mededeeling gebracht, dat hg wel 40 dergelijke dief stallen voor zijne rekening heeft. Op zjj- ne aanwijzing werd tevens de hand ge legd op een inwoner van Koog aan dê Zaan, die de gestolen waar opkoeht en bg wien een hoeveelheid hout, ter waar de van omstreeks f115, werd in genomen. Uit Sneek wordt van 9 December ge meld De Rotterdammer goederenboot van de hee- ren Martin Co. is Zondagnacht deerlijk ge havend te Sneek binnengekomen. Alarmfluit, kompas, glazen en tal van andere zaken wa ren verbrijzeld. Toen de boot Zondagmiddag 2 uur door de brug bij Uitwellingerga stoomde, toonde de brugwachter zijne groote ontevredenheid over het breken van de echoone ijsbaan. Tot een paar jongens, die bij hem stonden, moet de man toen hebben gezegd»Allo, donder er maar stien op in", waarop in hetzelfde oogen- blik het vaartuig tot mikpunt diende. De be manning trachtte zich te dekken in de kajuit, maar toen een dikke kei de alarmfluit weg sloeg, gevoelde de machinist zich verplicht op het dek te komen om de gemaakte opening direct met een houten pen te sluiten. Een hahelbui van steenen van het inmiddels saam- gestroomde grauw begroette den man, die, zijn leven niet langer in de waagschaal wil lende stellen, met een half verbrande hand weer heil beneden ging zoeken. Het bombardeeren duurde voort tot bij Op penhuizen, waar vrouwen met gouden kappen op den mannen in hare boezels steenen aan droegen. Intusschen wist de kapitein aan land te ko men en koert naar Sneek te zetten, waar de hulp der politie werd ingeroepen. Ongelukkig verwees men aldaar den kapitein naar den officier van justitie te Leeuwarden, bij wiea hij eerst den volgenden dag zijn beklag kon indienen. De boot zette Zondagnacht onder geleide van iemand, die met een geladen gan zenroer op het dek stond, haren tocht naar Sneek voort, Uit Amsterdam wordt gemeld: Omtrent den toestand van Geertruida Blommert, het onverschrokken dienstmeis je, dat onder zulke moeilijke omstandig heden het kind van den heer Doornbos redde, kunnen wij tot ons groot genoe» gen mededeelen, dat zg aan de beterhand is, en dat gisteren de geneesheeren ver klaarden, dat de amputatie niet noodig zal zgn. Ook het kindje van den heer Doornbos, dat door Geertruida Blommert gered is, zal weldra geheel hersteld zgn. Door het O. M. bij de rechtbank te Assen is Dinsdag 2y8 jaar gevangenis straf geeischt tegen de jeugdige dienst bode te Hoogeveen, die bekend heelt brand gesticht te hebben in de boerderij van haren meester, waardoor dit huis met eeu aantal stuks vee verloren zgn gegaan Te Deventer viel een der meest ge achte ingezetenen, de heer W. S. Sandt van Nooten, kassier, terwgl hij wat ver gif voor de ratten strooide, door een val luik. Hg kwam met het hoofd terecht op de plaats van zgn buurman en was on middellijk dood. Maandagavond omstreeks 6 ure is door een voorbijganger aan den Gasthuis singel te Haarlem gevonden een pasge boren levend kind van het mannelijk ge slacht, een flinke gezonde jongen, behoor lijk verzorgd en van de noodige kleeding voorzien. Het kindis door de politie over genomen en daarna ter opvoeding naar 't Buiten-Armhuis overgebracht. Een doek gevonden op het kind, was voorzien van de letters A. O. Dinsdagmorgen is de nachtwaker H. v. d. T. te Yechel dood op den weg gevonden. Door een toeval getroffen, schgnt hem de scherpe koude bevangen te heb ben en is hij doodgevroren. Vrouw Sporrel komt in hooger be roep van het vonnis der Heerenveensche rechtbank, waarbjj zij veroordeeld werd tot vgf jaar gevangenisstraf wegens mis handeling met doodelijken afloop, gepleegd op haar stiefkind. Een geneesheer van den ouden stem pel schrijft aan het »Utr. Dagblad:" Vele menschen lijden in dit jaargetijde aan koude voeten. Dat is zeer nadeelig j en kan tot allerlei ongesteldheden aan leiding geven, terwgl het gebruik van stoven, Vooral van stoven, die met bran dende doofkolen zgn verwarmd, mede verre van onschadelijk is, vooral in zalen of vertrekken, waar veel menschen bijeen zgn. Het meest afdoend middel tegen koude voeten is het gebruik van vilten schoenen en ik begrijp niet dat onze vaderlandsche ngverheid deze niet lang in de mode heeft gebracht; zg zou daarmede zich zelf be- voordeelen en aan de menschheid een niet oubelangrijken dienst bewijzen. Inmiddels beveel ik die allen personen aan, die last hebben van koude voeten. Een kloeke daad van een weesjon gen uit het gereformeerd burgerweeshuis te Utrecht, C. N. J. Lettinck, oud 18 jaar, stuurmansleerling aan boord van het stoomschip „Veendam", op de reede van New-York, wordt in de Duitsche en En gelsche bladen in N.-Amerïka vermeld. Bg aankomst van genoemd schip te New-York, viel een knaapje van 5 jaar over boord, genaamd P. Raeuf, met het hoofd tegen het schip. Zonder zich te bedenken, sprong C. N. J. L. geheel ge kleed in zeeeen dreg werd hem toe geworpen, en hg had het geluk, den be- wusteloozen knaap van een anders ge- wissen dood te redden. Na eenige oogenblikken had men het genoegen, het knaapje weder tot bewust zijn te brengen, en C. N. J. L. had met een nat pak en gescheurde kleederen de zelfvoldoening, door zgn flink gedrag het weder aan zijne beangstigde ouders te rug te geven. De justitie te Maastricht, vergezeld van deskundigen, heeft zich gisteren naar Oud-Vroenhoven begeven, waar de op graving en schouwing plaats vond van het lgk van den daglooner Nijsteu aldaar, die onder de navolgende omstandigheden te Heer is overleden. De man, die in geen al te goede verstandhouding met zijne vrouw en kinderen leefde, was 's mor gens, ua thuis een boterham te hebben ge geten, naar zgn werk te Bemmelen gegaan. Onderweg te Heer gekomen, gevoelde hij zich niet wel, klaagde over buikpijn, be gon te braken en overleed kort daarna. Een en ander gaf aanleiding tot vermoe dens en lokte een gerechtelijke lijkschou- wing uit, waarvan de uitslag nog niet bekend is. Uit Atjeh wordt onder dagteekening van 26 October geschreven: Toekoe Mansoer, de eigenlijke rechthebben de op het radjaschap van Melaboeh, die zich echter nimmer aan ons heeft willen onderwer pen en ter Atjeh's Westkust immer rondzwierf, heeft zich thans bereid verklaard, zich onder onze souvereiniteit te stellen en als radja van dat landschap op te treden. De adsistent-re- sident voor de Westkust zal zich eerstdaags naar Rigas, alwaar hij zich bevindt, begeven om hem af te halen en herwaarts te verge zellen. Alhier zal hy als radja van Meieboe bevestigd, beëedigd en geïnstalleerd worden, Te Rigas bevond hij zich immer bij het ben- dehooftl Toekoe üemar, denzelfden man, die in 1884, na zich te Kota-Radja vrijwillig aan ons onderworpen te hebben, kort daarop de geheele bemanning van een marinesloep, wel ke hem ter westkust aan wal bracht, door zijn onderhoorigen deed over de kling jagen. Hij zegt thans berouw over die verrader lijke daad te gevoelen, en zou zich nu gaarne met ons verzoenen, waarom hij ons thans ver giffenis vraagt voor de gepleegde misdaad. Onzerzijds is dat verzoek tot dusver steeds van de hand gewezen, en zeer te recht. Immers heeft Toekoe Oemar zich immer een sluw en ondernemend bendehoofd getoond, die ons in vroegere jaren aanzienlijke verlie zen heeft veroorzaakt. Zijn vrouw, een doch ter van T. Nanta, tijdens het sultanaat hoe- loebalang der IV en VI Moekims, is een Ke nau, T. Oemar waardig en die dikwijls mede in 't vuur ging om haar onderhoorigen moed in te spreken. T. Oemar is bovendien van een zeer wispelturig karakter en de Atjeher zelf noemt hem een kepala angin. Men kan dus met dien man nooit te voor zichtig zijn. Wel is waar heeft hy in de laat ste jaren niet tegen ons de wapenen gevoerd, maar dit is uitsluitend daaraan toe te schrij ven, dat hij het veel voordeeliger vond, de westkust, waar hij thuis behoort, te exploi- teeren en aldaar de heerschappij te voeren over de Radja's, die hij geregeld op brandschatting stelde. De sluiting der Westkust voor den in- en uitvoer heeft hem reeds veel schade berok kend, wijl hij door dien maatregel zijn peper niet heeft kunnen uitroeren. Het bestuur blij- ve mitsdien de westkust gesloten houden. De Oelebes Crt. van 29 October schrijftZ. M. ss. Java, commandant de kapt.-luit. ter zee A. P. Tadema, arriveer de Zaterdagvoormiddag hier ter reede. Op voorstel van den resident van Ternate is genoemde oorlogsstoomer door de re geering ter beschikking van ZHEdG. ge steld, ten einde de oproerige bevolking van Haudamme in de Geelvinksbaai te tuchtigen. Overmorgenmiddag zal de Ja va de reis naar Ternate aanvaarden. Aan eeu Atjeh-correspondentie van de „Sumatra Ct. dd. 29 Oct. is het volgen de ontleend: Thans is door het bestuur besloten de bestaande ceintuurspoorbaan, die de grens onzer Linie uitmaakt, te verlaten, na haar vooraf vernield te hebben, en een nieu we ceintuurspoorbaan binnen de Linie aan te leggen, omdat de tegenwoordige baan te veel aan vijandelijk vuur en ver nieling van Atjehsche zijde bloot staat. Het nieuwe werk zal een begin nemen ij de brug te Tandjong in de richting van Kota-Radja naar Lambaroe en zich verder ombuigen naar Lamreng. Het is uitbesteed voor de aannemingssom van f29,000. Rekent men hierbg de waarde van de noodige materialen uit 's lahds voorraad, dan kan men zeggen dat de Atjeher ons nu reeds weder een halve ton gouds in het water heeft doen wer pen. - In een gedeelte van België duurt de werkstaking onder de mijnwerkers nog altijd voort. Troepen werklieden trokken in de laatste dagen met vaandels en onder gezang en geschreeuw door de straten van Luik. De burgemeester heeft, om dergelijke betoogingen voortaan te voor komen, bepaald, dat vergaderingen op den openbaren weg en optochten voorloopig alleen kunnen plaats hebben nadat de burgemeester daartoe vergunning heeft verleend. De werkstaking der gasstokers in het zuiden van Londen zal waarschijnlijk spoedig uitbreken. De schikking tusschen de directie en de werklieden is niet tot •tand gekomen en de kolendragers hebben besloten gemeene zaak te maken met de stokers. Vrydag verstrijkt de gestelde ter mijn, maar toch hebben nu reeds eenige stokers het werk gestaakt. De directie verving dezen terstond door nieuwe werk lieden. De anderen wilden deze nieuwelin gen terstond buiten de deur zetten, maar de directie handhaafde hen. In het geheel hebben reeds 250 stokers en kolendra gers den arbeid gestaakt. Men heeft te Melville, in den A- merikaauschen staat New-Yersey, een vrouw, een kleurling, vermoord gevonden, die op dezelfde wijs verminkt was als de slachtoffers van „Jack the Ripper*den Loudeuschen vrouwenmoordenaar. De ver moedelijke moordenaar is gevat. De griep in Europa. De correspondent der Daily News" te Helsingfors seint, dat de griepbesmetting zich in West-Rusland blijft uitbreiden. Bijna iedereen, dien men tegenkomt, heeft de ziekte gehad, of verwacht ze te krijgen. Brieven big ven on besteld door ziekte der postbeambten, kantoren zgn gesloten, enz. Aan de ziekte gaan 2 of 3 dagen van loomheid vooraf. Dan breekt de koorts uit, die 6 of 8 uren snel toeneemt en van glen, hoofdpijn, gewrichtspgu, keel aandoening en een hinderlijken kuch ver gezeld gaat. Na herstel stort de zieke licht weer in. Ofschoon de ziekte, die in Rusland onder den naam »Dengh", of Chineesche verkoudheid bekend staat, over het alge meen niet kwaadaardig is, zijn toch eenige gevallen met doodelijken afloop voorge komen, doordat de ziekte longontsteking tengevolge had. Te Odessa zijn 250 soldaten, 30 mili taire studenten en de halve bemanning der Russische booten in de haven aan getast. De geneesheeren voorspellen, dat de epidemie zich naar Duitschland en West- Europa zal uitbreiden. Inderdaad is nu te Berlijn een ongesteldheid opgetreden, die met de griep zeer veel overeenkomt. De griep van 1847 te Londen was van bedenkelijken aard en had in 1749 ge vallen een doodelijken afloop, terwgl nit de groote sterftevermeerdering schgnt te blgken, dat de griep ook bg andere ziekten een ongunstigen invloed oefende. Het schgnt, dat de ongesteldheid niet onmiddellijk van persoon op persoon over ging, maar zich langs een omweg ver breidde. In het geschil tusschen de gassto kers en de directie der Zuid-Londensche gasfabriek is weinig nieuws. De politie macht bg de fabrieken is versterkt, maar ook de mannen versterkten hunne wacht posten om zoo mogelgk de aankomst van nieuwe werklieden te beletten. In een vergadering van gasstokers en steenkool dragers werd gezegd, dat de kolendragers- vereeniging, behalve tegen de gas-raaat- schappij in Zuid-Londen, ook tegen an dere fabrieken grieven had. Een spre ker drong aan op een werkstaking van alle steenkooldragers te Londen, wat een volkomen stilstand van den steenkool- aanvoer te water en te land zou veroor zaken. De vergadering kwam te dezen aanzien tot geen besluit. Zeventigjarige bruiloft. Een zeld zaamheid mag het genoemd worden zeven tig jaar te zgn getrouwd. Te Mechenheim, Duitschland, viert thans een paar oudjes hnn zeventigjarige bruiloft. De jubilaris, de smid Prion, is 93 jaar, zijne vrouw 97. In leven zgn nog 7 dochters, 5 schoon zoons, 19 kleinkinderen en 22 achterklein kinderen. De oudste dochter is 70 jaar. Niet minder dan 10 Berlijnsche hoogleeraren zgn door griep verhinderd college te houden. Het gevaarlgkst trad de ziekte op bij den beroemden heelkun dige prof. Von Bergmann, die, nadat hg de begrafenis van prof. Volkmann had bijgewoond, door een longontsteking werd aangetast. De zieke heeft nu echter de crisis gelukkig doorstaan, zoodat het gevaar geweken is. In de vuurwerkfabriek te Spandau zgn ruim 100 arbeiders door de griep aangetast. Marine en Leger. Blijkens een bij het dep&rtemeat von marine ontvangen telegram, is de divisie onder bevel van den kapitein ter zee, divisie-eommandant K. A. Btakman Bosse, bestaande nit Zr. M>. sohroef- stoomschepen lste klasse Tromp, Atjeh en Van Galen, den Oden dezer van ltio de Janeiro ver trokken, ter opvolging der nadere bestemming, te weten Zr. Ms. schroefstoomscbip Tromp, onder bevel van genoemden hoofdofficier, naar de Platarivier (Montevideo en Bnenos-Ayres), en Zr. Ms. scbroef- stoomschepen Atjeh en Van Galen respectievelijk onder bevel van de kapiteins ter zee J. P. Mer- cier en J. C. Commijs, naar Batavia. Aan boord van genoemde bodems vras alles wel. Op 's rijks werf te Amsterdam is thans een begin gemaakt met den bouw van twee groot model torpedobooten, die de namen van Laraongan en Makjan ontvangen. Behalve deze, zijn aan gemelde werf ook in aanbouw twee torpedobooten van klein model (XXI en XPII), terwijl verschil lende andere te water liggende torpedobooten aldaar verder worden afgemaakt,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1