't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1776. Zaterdag 22 Februari 1890. Achttiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlek» nummers2 Buraaux: SPOORSTRAAT *n ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootore letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. FEBRUARI, Sprokkelmaand, 28 dagen. Opkomst der Zon 6 11. 56 m. Onderg. 5 u. 31 m. Zondag 23 Quadragesima. Maandag 24 Dinsdag 25 Woensdag 26 Eerste Kwartier. Donderdag 27 Vrijdag 28 MAART, Lentemaand, 81 dagen. Zaterdag 1 HELDER, 21 Febr. 1890. Het heeft den Koning behaagd, bij Hd. besluit van 17 Febr. 1890 No. 28, met ingang van 24 daaraanvolgende, aan den beer mr. L. W. C. Keucbeniut, op bet daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag te verleenen als minis ter van koloniën, onder dankbetuiging voorde vele en gewiehtige diensten, door hem als zoodanig aan den Koning en aan den lande bewezenalsmede bij Hd. be sluit van 17 Febr. 1890 No. 29, met in gang van 24n daaraanvolgende: lo. een eervol ontslag te verleenen aan den heer mr. M. baron Mackay als Hd. minister van binnenlandscbe zaken, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem als zoodanig aan den Koning en aan den lande bewezen. 2o. te benoemen tot Hd. minister van koloniën den beer mr. M. baron Mackay, b. tot Hd. minister van binnenlandsche zaken den heer jbr. A. F. de Savornin Lohman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Genéraal. In de »N. Rott. Ct." komt van den gepens. kapt. ter zee baron Van Heerdt de volgende mededeeling voor betreffende een oud-strijder, natuurlek met bet doel te bewerken dat de liefdadigheid dien be- klagenswaardigen man ter hulpe kome: De man nam in 1831 vrgwillig dienst als infanterist, trok mede uit naar de grenzen en ging na den veldtocht over bjj het korps mariniers. Na expiratie van dienst in 1837 werd hij om zjjn geschikt heid geplaatst als oppasser der adelbor sten aan bet Kon. Instituut voor de Marine te Medemblik. Toen in 1850 de adelbor sten naar Breda overgingen, werd hij eer vol ontslagen, met belofte zoo spoedig mogelijk weer geplaatst te worden. Eerst zes jaren later, 1856, werd bjj geplaatst bij de politie aan 's Rijks werf te Wil lemsoord, in welke betrekking hij tot 1882 werkzaam bleef. Die zes jaren tusschen- ruimte geheel buiten zijn schuld waren oorzaak, dat toen bij wegens 70- jarigen leeftgd eervol werd ontslagen, men hem tevens te kennen gaf dat er geen termen bestonden om hem een pensioen toe te kennen. Een jaar later werd hem een jaarljjksche gratificatie toegelegd van f 50. Na zes jaren is de man ten einde raad en lijdt gebrek, daar zjjn eergevoel als oud-militair hem weerhoudt om bij diaconie of armbestuur een aalmoes te vragen. Arasterdam, 18 Febr. Volgens bij de reederij ontvangen telegram is bet Ned. schip Vriendschap", kapitein Rab, dat 28 November van Suriname naar Amster dam is vertrokken, met zware schade te St. Michaels binnengeloopen. Het schip beeft aanhoudend met stormen te kampen gehad en men heeft tot behoud van schip en lading een gedeelte van de laatste over boord moeten werpen. De kapitein beeft zijn been gebroken en wacht thans op instructien. Uit Harlingen meldt men van 17 FebruariIn den eersten trein, die he denochtend bier aankwam, is in een coupé 2e klasse brand ontstaan, die door de passagiers nog gelukkig werd gebluscbt, maar die erg genoeg bad kunnen wor den, daar de vlam reeds lustig speelde. Door een weggeworpen brandende lucifer of wel door een eindje sigaar was de mat ongemerkt aan het smeulen gegaan en onverwacht vertoonde zich vuur. De stof, waaruit die vloermatten in de waggons van bet staatsspoor zijn gemaakt, is zeer licht brandbaar, en bet nu gebeurde moge de directie overtuigen van de noodzake lijkheid om voor deze matten andere te kiezen, van minder brandbare stof maakt. Benoemingen in de orde van den Nederl. Leeuw. De //Staatscourant" van 19 dezer bevat de volgende benoemingen in bovengenoemde orde Tot ridder-grootkruis: Z. K. H. prins Hen drik van Pruisen; Z. Exc. de beer S. J. P. Krijger, president der Zuidafrikaansche Re publiek. Tot commandeur: mr. iE. baron Mackay, minister van binnenlandsche zakenjhr. mr. F. P. van der Hoeven, Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Berlijn; de gepensionneerde vice-admiraal F. A. A. Gregory; de heer jhr. J. W. M. Schorer, commissaris der Konings in Noord-Holland, voorzitter der hoofdcommissie voor de herzie ning der belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. Tot ridders: de kapitein ter zee J. Loots, de kapitein-luitenant ter z«e H. A. de Smit van den Broecke en de luitenant ter zee der le klasse A. G. Ellis; de heeren jhr. mr. J. H. Hora Siccama, referendaris, chef der lste afdeeling, en mr. S. Hannema, referendaris, chef der 2e afd., aan het departement van buitenlandsche zaken; jhr. mr. B. C. de Jonge, raadsheer in den Hoogen Raad der Neder landen mr. R. Th. Bijleveld, procureur-gene raal bij het gerechtshof te 's Gravenhagemr. Th. A. van Bommel, officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te 's Hertogen bosch; jhr. mr. L. B. C. L. van Sasse van Ysselt, audit.-milit. in het tweede milit. arron dissement te 'b HertogenboschC. W. graaf Van Limburg Stirum, president van het college van regenten over de gevangenissen te Arnhem mr. A. Teixeira de Mattos, referendaris bij het departement van justitiemr. J. Leuringh, lid van de Ged. Staten van Groningendr. J. G. De Hoop Scheffer, hoogleeraar aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, mr. H. J. Dijckmeester, referendaris aan het de partement van binnenlandsehe zaken; G. W. Van Kempen, referendaris aan het departement van binnenlandsche zakenM. J. Soutendam, majoor-commandant van de dienstdoende schut terij te Goes; I. W. Guerin, chef eener afdee ling van de provinciale griffie in Gelderland; mr. G. N. De Stoppelaar, te Middelburgmr. F. Hooft Graafland, secretaris-peaningmeester van het college van gecommitteerden tot de directie der wegen en vaarten tusschen de zes Noordhollandsche steden; C. A. Steger directeur van de stenographische inrichting van de beide Kamers der Staten-GeneraalH. J. Moll, referendaris bij het departement van financiënJ. F. van Dunné. directeur der registratie en domeinen te Middelburg; jhr. P. J. Vegelin van Claerbergen, referendaris bij het kabinet des Konings; de luit. kol. G. J. Hofstede Crull, commandant van het ko loniaal-werfdepot; de kapitein W. Badon Ghijben, van den staf der genie, secretaris van het permanent technisch comité voor artillerie- en geniezaken; J. Breebaart Kz., voorzitter van de vereeniging „Het Neöer- landsch Paardenstamboek;" W. van Hasselt, directeur der filiaalinrichting te Amsterdam van het Koninklijk Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut; J. A. Laan, lid der fir ma Bloemendaal en Laan, rijstpellersW. F. Leemans, hoofdingenieur van 's Rjjks wa terstaat mr. J. C. de Marez Oyens, adminis trateur bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid; mr. W. C. baron v. Pal- landt v. Waardenburg en Neerjjeu, dijkgraaf van de Tielerwaard; W. Ruys Wzn., direc teur der stoomvaartmaatschappij „de Rotter- damsche Lloyd; A. Volker Lz. aannemer; W. P. Groeneveldt, lid in den Raad van N.-In- dië; M. J. van Bosse, directeur der burgerlij ke openbare werken in N.-Indië; O. M. J. Munnick, gouverneur van Sumatra's Westkust; J. Mullemeister, resident van Djokdjokarta J. A. Velders, resident van Bantam; G. W. ten Brummeler, hoofdinspecteur, chef van den post- en tegraafdienst in N.-Indië; F. J. Cor- nelissen, inspecteur van den burgerlijken ge neeskundigen dienst in N.-Indië; mr. A. E. Elias en jhr. J. D. Six, referendarissen bij het departement van koloniën. Tot broedersW. Klyn, gezagvoerder op de stoomboot tusschen Harlingen en Terschel ling de adj. onderofficier J. Dekkers, van het instr.-bat. De Rechtbank te Arnhem veroor deelde in zake den bekenden brandkast- diefstal: Schunck, wegens diefstal, tot vier jaren, en Roemer, wegens heling, tot drie jaren gevangenisstraf. Slijfer en Freytag zijn veroordeeld we gens bedriegelijke bankbreuk de eerste tot negen maanden, de tweede tot een jaar gevangenisstraf. Terwijl allerlei middelen besproken worden om een in nood verkeerend schip met den wal in verbinding te brengen, wordt in een bericht uit Harlingen aan de Zw. Crt. er op gewezen dat verscheidene schepen, voor Harlinger reederijen varen de, vliegers, voor zulk een doel vervaar digd, aan boord hebben en dat proeven, met deze vliegers genomen, volkomen zijn geslaagd. Iemand te Almeloo verzond jl. Don derdag per trein van 3.30 namiddag van daar een kat naar Rheine, een afstand van 13 uur. Het nieuwe logies scheen de kat niet te bevallen althans dienzelfden avond te ruim twaalf uur meldde zij zich aan de deur des afzenders te Almelo we der aan. Van Atjeh is het bericht ontvan gen, dat de versterkingen, gelegen voor Kota Pohama, waar wij den 26sten Juli jl. échec leden, den 6 dezer zonder slag of stoot genomen zijn door twee bataljons, gesteund door ongeveer 156 man van de naastbij gelegen posten. Een Europeesche en een inlandsche compagnie van het 14de bataljon bleven als voorloopige be zetting der genomen bentings achter, tot dat het terreiu in den omtrek schoon ge kapt zal zijn en de bentings geraseerd. Toekoe Hakam, de zoon van Tengkoe di Tiroe, vierde met zijne van Poeloe Way teruggekeerde volgelingen feest toen de versterkingen genomen werden. Door het van de begrooting afne men van den torpedojager is f90000 aan arbeidsloon minder beschikbaar voor het vak van scheepsbouw aan 's Rijkswerf te Amsterdam. Om niet te moeten over gaan tot het bedanken van werklieden, is bepaald dat voor Amsterdam beschik baar zullen worden gesteld, de arbeids- loonen, door andere Rijkswerven aange wend voor loodswezen, betonning, ver lichting, en hospitalen enz., die niet uit artikel 20 der begrooting worden gekwe ten. Verhooging van het daggeld der werklieden mag slechts plaats hebben in onvermgdeljjke gevallen de verhooging der bezoldiging van minder geëmplooieer- den, in April '89 daartoe voorgedragen, om in Januari of Februari '90 in te gaan wordt dit jaar niet toegekend. Moord. Den 29stsn November jl. werd de Sin gel bjj de Doornboomstraat te Utrecht in opschudding gebracht, doordien een gehuwd man zjjae vrouw aldaar door messteken had gedood, en hij daarop in 't Singelwater sprong. Hij werd bewus teloos opgehaald en daarna naar het po litiebureau gebracht. Deze zaak werd Maandagmorgen te Utrecht behandeld. De beklaagde was H. Michielsen, dagschrjjver bij de Ex- ploitatie-Mjj., oud 53 jaar, gewezen mi litair in Nederl.-Ind. dienst, waaruit hjj eervol als adjudant-onderofficier was ont slagen, terwjjl de beschuldiging luidde, dat hij in den morgen van 29 Nov. '89 moedwillig mat voorbedachten rade zijn echtgenoote van het leven zou hebben beroofd. In deze zaak werden als deskundigen gehoord de hoogleeraren in de genees kunde dr. G. van Overbeek de Meijer en dr. C. H. H. Spronck, die de lijkschou wing hadden verricht, terwjjl bovendien een 10-tal getuigen werden gehoord. Uit het rapport alsmede uit de ver klaringen der deskundigen bleek in hoofd zaak, dat de wonde met een seherp pun tig voorwerp met groote kracht was toe gebracht dat de dood een gevolg was geweest van bloeduitstorting in de borst holte, en dat uit het toebrengen der won de niet aan zelfmoord kon worden ge dacht. De deskundigen waren eveneens eenstemmig in hunne verklaringen, dat onmiddellijke hulp den dood niet had kun nen voorkomen. Op den Heerenweg waar de verslage- ne woonde, alsmede in de Doornboom straat, daaraan onmiddellijk grenzende en waar de moord gepleegd werd, had beklaagde in den morgen van 29 Nov. gedurende geruimen tijd op en neer ge wandeld, zooals uit verklaringen van en kele getuigen bleek. Ook had hij met een werkman afspraak gemaakt, en de ze daarvoor een belooning van een daal der toegezegd, wanneer hjj bekt. door een te voren overeengekomen teeken wil de waarschuwen, wanneer en uit welke richting zjjn vrouw zou aankomen. Toen daarop dit teeken werd gegeven, ging bekl. naar zijn vrouw, sprak eenige oo- genblikken, staande onder een parapluie met haar, waarop hij haar met een mes een steek in de linkerborst toebracht, wegliep en in de SiBgelgracht spong. Ook bleek nog, dat bekl. een paar dagen voor den moord, bjj den winkelier Huinck in de Bakkerstraat een mes had gekocht, hetgeen hij herkende. Zijn voor nemen om zijn vrouw te vermoorden, was eehter pas voor den moord, dien hij bekende, bij hem opgekomen. Mr. N. de Ridder, subst-ofïïcier van justitie, die het O. M. waarnam, toonde aan, dat het bjj dagvaarding aan bekl. ten laste gelegde, zoowel uit zijne beken tenis als uit het verhoor der getuigen wettig en overtuigend was bewezen en vroeg veroordeeling tot 15 jaren gevan genisstraf. De verdediger van bekl. mr. B. J. H. van Blaricum, ambtshalve toegevoegd, meende, dat niet voldoende was aange toond, dat bekl. het mes zou hebben ge kocht, om daarmede zijue vrouw te ver moorden. De meening, dat zijne vrouw een on zedelijk leven leidde, had hem tot het plegen van de daad geleid. Pleiter ver zocht deswege een zachte straf voor hem. Maandag 3 Maart uitspraak. Naar men nit Yerseke aan hot Vad. bericht, is jhr. J. L. C. Pompe van Meer- dervoort, te Bergen op Zoom, bezig om een zeer groote maatschappij op te richten voor de kunstmatige oesterteelt, een inaat- schappjj van zulk een omvang, dat een geheele ommekeer in de oesterindustrie daarvan te verwachten is. Zjjn de mede- deelingen, welke het blad ontving, juist, dan zou deze grootsche onderneming om vatten een half dozijn zeer goed werkende kleinere ondernemingen, waaronder er zijn, welke thans reeds zeer belangrijke zaken doen, en zou men op deze wijze in één hand krijgen ruim een derde deel van de geheele oesterproductie op de Schelde en de Zeeuwsehe stroomen. Men verzekert, dat het benoodige kapitaal ge vonden is. Het geheele opperbeheer en de leiding dezer kolossale zaak zou toe vertrouwd zijn aan jhr. Pompe van Meer- dervoort. Men zegt, dat het hier gaat om een productie van twaalf millioen oesters 's jaars. Niet alleen de Schelde, maar ook de Zuiderzee zou in deze exploitatie be trokken zijn, zoodat het voor velen een bron van welvaart kon worden. Een nieuwe klacht over de slechte vooruitzichten voor onderwijs wordt aan geheven in een correspondentie uit Zuid- Beveland aan de Midd. Ct. »In uw vorig nommer zoo wordt schreven wordt als teeken des tjjds gemeld, dat te Sloten een jongraensch, in het bezit der hulpakte, na 2 jaren vergeefs gesolliciteerd te hebben, zich heeft verhuurd als boerenknecht; dat is slechts éen voorbeeld uit vele. Te Kapelle be vindt zich een jonkman, die reeds 4 a 5 jaren geleden de akte als onderwjjzer heeft verworven en thans, na tallooze malen gesolliciteerd te hebben, bjj zijne ouders het landbouwbedrijf nitoefent. Een onderwjjzer uit Ierseke is, na juist 70 maal gesolliciteerd te hebben, naar Trans vaal vertrokken, tegeljjk met een onder wijzer uit Kloetinge, die in 't zelfde geval verkeerde. Een onderwijzer uit Hoede- kenskerke ging om dezelfde reden zijn geluk in Noord-Amerika zoeken. En zoo zijn er legio. Alleen in Zuid-Beveland zijn er ettelijke onderwijzers, die tevergeefs naar plaatsing uitzien. En overal in ons lieve vaderland is het zoo gesteld. Toch gaat men maar voort met de opleiding van onderwijzers. Geen wonder, dat onder de ruim 300 sollicitanten naar de betrek king van commies 4e kl. zich een groot getal onderwjjzers bevindt. Zonder kruiwa gen toch is de kans op plaatsing bijua gelijk nul. Ouders en voogden zijn hier mede gewaarschuwd. In de gegeven omstandigheden is het een groot waagstuk hunne kinderen of pupillen tot onderwjjzer op te leiden." Zaterdagmorgen ontdekte een vrouw te Deventer, dat het bed, waarop haar jongste kind, oud tien maanden, lag, ge deeltelik in brand stond. Met behulp van de buren werd het kind, dat reeds eenige brandwonden aan de beentjes had bekomen, gered en de brand met eenige emmers water gebluscht. Het knaapje werd ter verpleging in het Ziekenhuis opgenomen. De braud is veroorzaakt door haar 3-jarig zoontje, dat. met zjjn jongste broertje alleen was gelaten en een stuk papier aan de kachel in brand stak en in het bed van zijn broertje wierp. Van den internationalen schaatsen- wedstrjjd te Berlijn bericht het »Berliner Tageblatt" dat spreekt van den Heer Jurrjens als vertegenwoordiger der be roemde Amsterdamsche school" nog het volgende >Aan het internationale snelrijden op een baan van 4000 M. namen 7 heeren deel, in twee groepen. De eerste wedloop was zeer belangwekkend: de Noorsche rjjder Olsen, van de vereeniging »Berlin," die indertijd het meesterschap won, mat zich daarin met den NederlandscheD rjj der Jurrjens, in sportkringen welbekend door de wedstrijden om het wereldmees terschap, en den Heer Riecken, van de vereeniging Hamburg-Borgfelde. »Na een zeer spannenden strijd was de Nederlander Jurrjens overwinnaar, met 8 minuten 34 seconden. Hjj had tot het laatst een korten, krachtigen slag volge houden.. Slechts 8/e seconde meer had Ol sen noodig voor het afleggen van de baan. Deze reed met lange, kalme slagen; maar hij was op het laatst eenigszins vermoeid. Riecken was nummer drie met 8 minuten 40 seconden. De overigen, van de tweede groep, hadden meer dan 9 minuten noo- Bij de algemeene snelrijder ij, twee aan twee op een baan van 2000 M., waren Jurrjens en Olsen door het lot aangewe zen om samen te rijden. Natuurlijk wekte die wedloop de meeste belangstelling. Eerst was Jurrjens vooraan, maar daarna kwam Olsen opzetten, en hij had misschien kans op de overwinning, toen hij op 20 M. afstands van het eind der baan, viel, zoodat Jurrjens overwon met 4 minuten 5 seconden. Den tweeden prjjs won de Deen Schou, met 4 minuten 168/4 secon den." Onlangs hebben de sociaal-demo craten te Berljjn de kellners in café's en restauraties met intrekking van alle fooien hunnerzijds gedreigd, indien hun vereeniging zich niet bjj den Socialisten- bond aansloot. Thans hebben de kellners besloten aan dien dwang niet toe te ge ven, als in strjjd met het beginsel der vrjjheid, dat de socialisten beweren te die nen. Een Belgisch plantkundige heeft een plant ontdekt, die voortreffeljjk ge schikt is om duinverstuivingen te belet ten. Hjj vond dit gewas bij de baai At- wacha ten noorden van de rivier de Amur in Azië. Het is een soort van wilde tar we, die over den grond kruipt en die zan dige heuvelen met een vrjj rijken plan tengroei bedekt. Wellicht zou ze ook op de Hollandsche duinen belangrijke dien sten kunnen bewijzen. Het Hof van Appèl te Brussel deed in hooger beroep uitspraak in zake de ontploffing der patronenfabriek te Antwer pen. Het heeft de straf, den voornaarasten beschuldigde den eigenaar Corvilain, bjj eerste vonnis opgelegd, van 2 tot hl/2 jaar verhoogd en eveneens verhoogd het bedrag der door hem uit te betalen scha deloosstellingen, zoodat de Heer Corvilain mocht wenschen niet in appèl gekomen te zijn. De Belgische bladen maken melding van een buitengewoon dikken Engelsch- man, Thomas Lumley genaamd, die on langs te Brussel is gekomen om de eerste voorstelling van de opera Salambbo bij te wonen. Die heer weegt 200 kilogramzijn middel heeft een omtrek van 2.7 meter en zijn dijen van 1.20 M. Hjj kan de spoorwegcoupé's niet inkomen en reist, op een leuningstoel gezeten, in een goe derenwagen. Volgens de „Times" is het aantal gevallen van terugkeerende koortsen te Petersburg in den laatsten tjjd, nadat de griep was uitgewerkt, sterk toegenomen en nu zouden zich eenige gevallen van cholera hebben voorgedaan. Er wordt

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1