't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1778. Zaterdag 1 Maart 1890. Achttiende Jaargang. Advortentiön KALENDEB DEB WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Ingezonaen. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRI.I DAGSMQRGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, Lentemaand, 81 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 40 m. Onderg. 5 u. 44 m. Zondag 2 Maandag 8 Dinsdag 4 Woensdag 5 Donderdag 6 Volle Maan. Purimfeest. Vrydag 7 Zaterdag 8 HELDER, 28 Febr. 1890. 't Oude spreekwoord >Het plantje wordt met den tijd een boom", kwam ons te binnen, toen we dezer dagen als bij toeval in handen kregen een teeke- ning van het kerkgebouw, dat den 20 Maart 1843 door den kerkeraad der Christelijke Gereformeerde (toenmaals Oud- of Dordsch- Gereformeerde) gemeente alhier in huur werd aanvaard, 't Gebouw, van buiten gezien, toont een vroegere timmerloods, die, tot bet houden van godsdienstige samenkomsten ingericht, van lieverlede verbeterd en later vervangen werd door bet thans bestaande ruime en nette bede huis. De verklaring, dat dit perceel tot gemeld doel in huur wordt genomen, ne vens de teekening, ter nedergesteld, luidt als volgt: »Wij ondergeteekenden, Leeraar en Ouderlingen der Oud- of Dordsch Gere formeerde gemeente, erkennen, dit ge bouw voor kerkgebouw gehuurd te hebben van Heintje Kroon, weduwe Lobé, staande aan den Zeedijk, wijk I no. 81, en ver klaren aan bovengenoemde of bare erf genamen, het zoodanig weer terug te leveren, als de gemeente het niet meer in huur zal houden, waartoe onze opvol gers zich verplichten moeten". Geteekend, onder getuigen van Heintje Kroon, weduwe Lobé, door W. C. Wust, leeraar, eu Jb. Bruijn, An. Jongkees en J. C. Scheller, ouderlingen. De bepaling, in deze overeenkomst voorkomende, dat de kerkeraad, ingeval 't gebouw niet meer voor den eeredienst gebezigd zou worden, dat perceel weder in denzelfden staat zou moeten opleveren, behoefde in den loop der jaren niet te worden uitgevoerd. De gemeente nam sedert in ledental en in bloei toe, en op dezelfde plek waar in den aanvang in een vroegere timmerloods de godsdienst oefeningen werden gehouden, bleef men tot heden onafgebroken voortgaan met het houden der godsdienstige samenkom sten. Ouden van dagen onder ons zullen zich ongetwijfeld nog het ontstaan dezer kerkelijke gemeente, nu nagenoeg 50 jaren geleden, herinneren, en aan de vóór ons liggende teekening zouden ze zeer zeker nog het zeer eenvoudige kerkgebouw uit den eersten tjjd van het bestaan der Oud- Dordsche Gereformeerde gemeente alhier herkennen. In een artikel over de influenza geeft Dr. Coronel in De Huisvrouw" den volgenden behartigenswaardigen raad Het is bij deze ziekte gebleken, dat door het dragen van een geheel stel tri cot wollen ondergoed vele personen, die anders gedurig aan catarrhale en rheu- matische aandoeningen leden, daarvan thans niet alleen geheel bevrijd zjjn ge bleven, maar ook niet door de influenza werden aangetast, ofschoon andere leden van het gezin daaraan leden. Ik heb tij dens het heerschen der ziekte mij daar van meermalen overtuigd, en daarom geef ik in overweging aan personen, die door de ziekte waron aangetast, zich nog vóór de gure maanden, die nu volgen, geheel in de wol te stekenzij zullen zich daarbij wèl" bevinden. Yoor het wol regime is het thans de beste tijd om er mede aan te vangen. Ik spreek uit eigen ervaring van etteljjke jaren. Is men daar aan eenmaal gewoon, dan behoeft men niet zoo zorgvuldig te wezen met het wisselen van bovenkieederen bij elke tem peratuurswisseling. Laat de influenza óns dit ten minste geleerd hebben- In het Doopsgezinde Weeshuis te Koog a/d Zaan, waarvan de sluiting, we gens gemis aan weeskinderen, in het be gin van dit jaar bepaald was, zijn thans, ten gevolge van de influenza", reeds acht weezen ter verpleging. De barbier J. W. W., te Hulst, die in November jl. in een twist een grena dier doodelijke wonden toebracht en te gen wien wegens zware mishandeling, welke den dood tengevolge heeft gehad, een gevangenisstraf van 3 jaren werd ge- eischt, is Woensdag door de Rechtbank te Middelburg veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Te Tiel is een jonge dame onder hevige pijnen bezweken aan de gevolgen van een jammerlijke vergissing. Zij nam namelijk een hoeveelheid poetspoeder in, van meening zjjnde dat het bruispoeder was. Een echtpaar te Noordwijk heeft in 't vorige jaar en ook nu weder 's Ko- nings verjaardag op een bjjzondere wijze gevierd. Beide keeren nl. werd het ver blijd met de geboorte van een zoon. „Een vonk kan verdwalen zegt wijlen de dichter Binger in zjjn Liedeken van den brand." Maar dat ook sommige papieren ver kunnen afdwalen, is bjj den brand van den Amsterdamschen stadsschouwburg gebleken. Zelfs in de ge meente Sloten zjjn hier en daar op de weilanden bladen muziekpapier gevonden, gedeeltelijk gehavend en verkoold, maar ten deele ook geheel gaaf, die kennelijk van dien schouwburg afkomstig zijn. Wat eertijds gediend heeft om de harten van velen boven het aardsche te verheffen, wordt nu door schapenneuzen besnuffeld en door klompen vertreden Het is zeer waarschjjnljjk, dat de Amsterdamsche Stadsschouwburg op het Leidscheplein niet weder zal worden op gebouwd. Het plein zou daardoor niet onbelangrijk worden vergroot en de ste delijke kas een dure post minder te bestrijden hebben. Men vernam althans reeds iets van een zeer levensvatbaar plan, waardoor het rno- geljjk wordt, dat Amsterdam een fraaien, nieuw ingerichten schouwburg verkrjjgt, welke aan de gemeente geen opofferingen kosten zal. Op de groote sport-terreinen achter het Rijksmuseum zon die schouwburg worden gebouwd op een groot plein, ge heel vrijstaande. Dit gebouw zou gesticht worden door een vennootschap, dat zich voorstelt dat geheele terrein van de ge meente over te nemen en nadat daarop in het midden een grootsch komedie- gebouw is gesticht, de omliggende terreinen als bouwgrond voor een luxe-kwartier van de hand te zetten. Die schouwburg zou bespeeld worden door het Nederl. Tooneel en een nieaw Opera-gezelschap. VI. BI. v. Amst. Dankbare heeren Door de heeren Spakler en Tetterode te Amsterdam is aan den burgemeester dier gemeente gegeven f 1000 voor het brandweer- en f 1000 voor het politiefonds, als dank voor huu optreden, waardoor bjj den brand van den Stadsschouwburg de suikerfabriek op de Ljjnbaansgracht ge spaard bleef. Naar men ons meedeelt, bestaat bjj de Hollandache Spoorweg- maatschappij het voornemen, in verband met de te genwoordige aanzienlijke stijging der steen- kolenprjjzen, hare retourbilletten, te be ginnen met 1 April e. k., te berekenen naar den meest algemeen hier te lande geldenden maatstaf van ongeveer 1 l/a maal de vrachten voor enkele reis. De Rhjjnspoorweg-maatschappij, bij welke bedoelde maatstaf regel is, zal met de door de Holl, Spoorweg-maatschappij beoogde prijsverhooging medegaan, voor zooveel er op dien regel bjj haar, ter- wille van de concurrentie met die maat schappij, thans nog uitzonderingen be staan, bijv. in het verkeer van Amster dam met den Haag. Uit Vlaardingen De aanvankelijk gunstige uitkomsten van de beugvisscherjj zjjn thans geheel veranderd. Behoudens enkele gunstige uit zonderingen zijn de vangsten van de laatst aangekomen schepen beneden bet middelmatige, terwjjl bovendien ten ge volge van de tjjdeljjke opheffing der vasten, de prijzen een zeer aanzienlijke verlaging hebben ondergaan. De gefopte commiezen! Een heereboer in Gelderland vond op een morgen een zjjner koeien dood in den stal. Daar het dier niet ziek was geweest, maar door een toeval gestikt was, werd het naar den slager gebracht en aan den balk gehangen. Daar wachtte het nog slechts op de keuring van den veearts en het door de kommiezen aan te brengen loodje aan zijn staart, om verkocht te worden. De kommiezen, een paar zeer slimme heertjes, kwamen, de koe werd voor f 40 aangegeven en dat was den heeren, zooals ze zeiden, volmaakt goed. 's Middags zouden zij terugkeeren, om het goedkeu- ringsmerk aan te brengen. Doch daar kwamen zjj 's middags aan, die slimmers, met een grooten wagen en een koopman het beest was te laag aangegeven naar hun zin, daarom hadden ze maar vast 't proces-verbaal, een kwitantie en de noo- dige duiten meegebracht, en de eigenaar had slechts te teekenen, om zjjn koe te zien wegvoeren. De eigenaar gaf toe, nam de 40 gulden in ontvangst, maar gaf tegelijkertijd het bewijs over van den veearts, die het beest voor gebruik ongeschikt verklaarde. Nu moesten de heeren commiezen de zoo vurig verlangde, tamelijk goed betaal de koe in den grond stoppen en moesten den slager de huid afstaan, om diens ter rein daarvoor te mogen gebruiken. Iu Plancius te Amsterdam werd Dinsdagmiddag de jaarljjksche algemee- ne vergaderinggebondeuvan de Vereeni- ging van onderofficieren en minderen der zeemacht, genaamd het „Marinefonds". Van verschillende zjjden, aldus werd door het bestuur medegedeeld waren blijken van belangstelling ontvangen: zoo ontving het bestuur van mevrouw Leh- mans herhaaldelijk giften van f 500. De toestand van bet fonds is over het alge meen gunstig te noemen. Het aantal ge wone leden bedraagt 1466, terwjjl er dit jaar alsnog 386 als lid toetraden. De inkomsten bedroegen f4316 de uitgaven f 1700 zoodat er een batig saldo is van f2610. De reservekas bedraagt f3000. Er zjjn 45 begunstigers, 5 begunstig- sters, 205 donateurs, 4 donatrices, 39 be schermers en 9 beschermsters. Een voorstel van de officieren te Hel- levoetsluis tot verhoogiug der contribu tie van de leden tot f7,50 voor onge- huwden en tot f3,50 voor gehuwde lie den werd, nadat kapitein Verhey er op gewezen had, dat bjj aanneming de ver- eeniging meer het karakter eener levens verzekering zou krjjgen en bet aantal le den zou verminderen, met algemeene stem men verworpen. Verder kwamen nog eenige voorstellen van huishoudeljjken aard in behandeling. De vergadering werd geleid door den beer P. B. Rosch. De politie te Tiel heeft op de markt van twee personen boter in beslag geno men, op vermoeden dat het geen natuur boter was omdat op de verpakking of de waar niet voorkwamen de woorden mar garine" of ^surrogaat". De in beslag ge nomen boter wordt voor een scheikundig onderzoek opgezonden naar het proef station. Op allerdroevigste wjjze is te Far- ciennes, bjj Charleroi, een meisje van 7 jaar, Urbina Martougin, aan haar einde gekomen. Een half jaar geleden ging zjj naar school, toen plotseling een groo te hond luid blaffend op baar toeschoot. Het kind schrikte zoo, dat zjj bewuste loos op den grond viel. Eenige voorbij gangers namen haar op en brachten haar bij en zjj ging naar school. Eenige da gen later zat het kind rustig in den hui- seljjken kring, toen zjj plotseling opsprong en doodsbleek met uitpuilende oogen voor zich uitriarende, met uitgestrekte hand riep „o Moeder, moeder, de hond Moe der, help Deze crisis duurde bijda een uur lang en keerde van tijd tot tjjd terug, steeds menigvuldiger en heftiger, ondanks alle te baat genomen middelen, totdat verleden Donderdag, in den laatsten en verschrikkeljjksten aanval, steeds roepen de „Moeder, help, de bond, de hond den geest gaf. De »New-York Herald" verneemt, dat de gewezen keizer van Brazilië heeft aangeboden, afstand van de Regeering te doen, mits hem worde toegestaan, als particulier in Brazilië terug te komen, om er zijn overige levensdagen door te brengen. Een verplaatsbaar restaurant va papier is dezer dagen in elkaar gezet te Hamburg aan de haven. De muren van het gebouw, dat volgens bet systeem-Döc- ker gemaakt is, bestaan uit een dubbele, op houten ramen gespannen laag papier, welke van binnen onbrandbaar en van buiten bestand tegen vocht is gemaakt daarenboven beschermt een dun laagje bout de muren tegen den invloed van weer en wind. Muren en dak zjjn met haken en scharnieren verbonden, zoodat het geheele gebouw spoedig afgebroken en weer in elkaar gezet kan worden. De eetzaal, 30 meter lang en 6 meter breed, kan 150 menschen bevatten. Zjj heeft 22 vensters en vier dakramen, en er staan twee kachels ter verwarming. Een bjjbehoorend gebouwtje bevat keuken, bergplaatsen en woonvertrekken. Alles en alles moet ongeveer 15,000 Mark (f 9000) gekost hebben. Pokken bedreigen ons! Zoowel van uit België als van Pruisen wordt ons land met pokken bedreigd. Te Gladbach, even over onze grenzen, zjjn op dit oogenblik ongeveer 60 pokkenlijders onder geneeskundige behandeling, terwijl ook in de nabijheid van Erkelenz reeds pokken voorkomen. Daarenboven heer schen de pokken epidemisch in verschillen de Belgische gemeenten, gelegen op korten afstand van Nederland, o. a. te Verviers, Lambermont, Welkenraedt, Ensival, Wess- nez, Sart enz. Ook te Luik komen van tjjd tot tjjd sporadische gevallen van pok ken voor. Op den weg tusschen Rieupeyroux en Villefranche (Fransch dep. Aveyron) is een moordaanslag gepleegd op den post- conducteur Bayol. Men vond den 58-jari- gen man, die zich bljjkbaar heftig ver weerd had, met wonden overdekt liggen, beroofd van een aanzienlijke som gelds, welke hjj bjj zich had. Er is kans op het behoud van het leven des gewonden, die ruim 39 jaren trouwen dienst achter zich beeft. Den moordenaar is men op het spoor. Daniël Cronen, een der bestuurders der »Nebalem Valley Cooperative Colony'' in West Oregon, kwam onlangs te Chi- cago, waar hjj een prachtige beschrijving gaf van deze nieuwe kolonie, die beheerd wordt volgens de leerstelling, in Bellamy's Looking Backward" ontwikkeld. De kolonie telt 25 mannen, 6 vrouwen en 33 kinderen, allen socialisten. Zjj bezit 1600 hectaren land, waarvan nog slechts 40 hectaren zijn geëxploiteerd. Het werk bestaat uit veeteelt en landbouw. Het wordt verdeeld in vier departementenpro ductie, verspreiding, vervoer en onderwijs. Routine-werk geschiedt door de directie. Alle kolonisten krijgen gelijke betaling en er zijn geen armen of rijken. Zij brengen alles voort wat zij noodig hebbeB, behalve kleederen en sommige specerijen en andere kruidenierswaren, die in een store" te krjjgen zjjn tegen »checks,'' die het geld der kolonie vormen en elk een hoeveelheid arbeid vertegenwoordi gen. Er zjjn geen drankhuizen en geen dronkaards. Er is geen predikantieder bidt naar zjjn eigen denkbeelden en er zjjn 5 godsdiensten vertegenwoordigd Ieder lid der kolonie draagt 500 dollars bjj, waarvan de helft in arbeid mag be taald worden. Z. die onlangs de reis maakte van af de haven van Vlieland naar de Vliereede, langs de Sloot, beklaagt zich, dat bedoelde haven zonder licht is. Het zoude vooral een kern merk zijn voor de scheepvaart in de Sloot, een zeer gevaarlijk vaarwater bij duisternis en wegens harden stroom en loopzand. De scheepvaart is wel niet veel, doch de post- schipper passeert die dagelijks en staat dan ook aan groot gevaar bloot. Een spoedige verlichting is dus wenschelijk. Heldersche Moppen. WIJZE VADERLIJKE RAAD. „Als gij de ladder des roems opklimt, mijn zoon, moet gij geen onvermengd genoegen verwachten de man boven u zal u gestadig op de vingers trappen. Maar dan hebt gij de voldoening, dat gij den man, die vlak onder u staat ook weder op de vingers kunt treden. Alleen wie aan den voet van de ladder blijft staan, is totaal ongelukkig." Drie reizigers stapten aan een hotel te Rot terdam af en vroegen nachtverblijf, terwjjl nog maar één kamer met één bed beschikbaar was. 't Was een lastig geval. „Wie en wat is u?" vroeg de hotelhouder een der heeren. ;,Ik ben kapitein van de infanterie en lig reeds acht jaar in garnizoen te Nijmegen," was het antwoord. „En u?" werd den tweede gevraagd. „Ik heb sedert vijftien jaren als rechter zitting in de rechtbank te Arnhem." »Zoo, zoo, en mijnheer?" „Ik ben dominé N., uit Dordrecht, waar ik reeds twintig jaar gestaan heb," zeide de derde reiziger. „Dan is 't geval gemakkeljjk op te lossen, sprak de hotelhouder. De kapitein heeft steeds gelegen en de rechter gezeten, 't is dus niet meer dan billijk, dat dominé, die altijd heeft moeten staan, thans ook eens uitrust en de kamer krijgt." En zoo gebeurde ook. In de zitting van den Raad der ge meente Helder, jl. Dinsdagavond gehou den, is benoemd tot onderwijzeres aan de Herhalingsschool mejuffr. Vis Dieperink onderwijzeres aau...de gemeenteschool no. 3. 't Besluit is genomen om het per soneel aan school no. 4 met een onder- wjjzer te vermeerderen. Na breedvoe rige discussie, is besloten een geldleening aantegaan van f 85000 rentende 3X/S en de bestaande schuld groot 74000 ad. 4%, aftelossen. Verder werd besloten om, met ingang van 1891, het aantal opcenten op 's Rijks per9oneele belasting met 10 te verboogen en das te brengen op 70, en eindelijk om bet totaal-cijfer van den hoofdelijken omslag, mede met ingang van 't volgende jaar, van f 30.000 op 33000 te brengen, 't Voornemen bestaat om uit het hooger bedrag der nieuwe leening te bekostigen den bouw van een afslaglokaal en van een politie-bureau op het Molenplein, 't Voorstel van Burge meester en Wethouders om bet bedrag der leening te stellen op f 100.000 en onder de uittevoeren nieuwe werken ook optenemen een brug over het Heldersche kanaal nabij de Windsteeg, mocht de goedkeuring der meerderheid niet weg dragen. Aan mejuffr. W. Damave werd een gratificatie verleend, groot f 30, voor de tjjdelijke waarneming eener vacante betrekking als onderwijzeres Voor de berekening der pensioen-bjjdragen werd de huurprijs voorgesteld van de huizen, door eenige gemeente-beambten bewoond. Op het verzoek der plaatselijke afdee- ling van de Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, om de brugwachters, in dienst der gemeente, van Zondags arbeid te ontheffen, werd afwjjzend be schikt. Een supp. kohier der belasting op de bonden werd, tot een bedrag van f 96.25 vastgesteld. De vergadering ver nam, dat de Minister van Waterstaat, enz. den benoodigden grond heeft afge staan voor 't bouwen van een afslaglokaal en dat Z. M. de Koning de concessie voor 't houden eener Bank van Leening voor den tijd van 3 jaren beeft verlangd. De zitting eindigde met een persoonlijke quaestie. De heeren over de Linden en v. Neck kwamen op tegen de gewoonte van den beer Korver om zich ook in Raadszittingen op godsdienstig en kerkelijk terrein te bewegen, terwijl de heer Korver zich op dat punt meende te kunnen ver dedigen. De Voorzittpr liet, om de zaak te beëindigen, den hamer vallen. (Aan onze geabonneerden binnen de gemeente hebben wij 't uitvoerig verslag dezer zitting reeds jl. Woensdag mede- Red. Marine en Leger. Volgens hier te lande ontvangen bericht, is de le luit. G. A. Ferguson, van het Oostind. leger, bij het oprichten van een palissadeering, te Atjeh, doodelijk gewond en kort daarna overleden. (Vad.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1