't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1779. Woensdag 5 Maart 1890. Achttiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. A.i3onnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer- 5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 4 Maart 1890. We vestigen de aandacht onzer lezers op de tooneelvoorstelling, morgen (Woensdagavond), door 't gezelschap onder directie van A. van Lier, in den Stads schouwburg, Koningstraat, te geven. (Zie verder annonce.) Zaterdag jl. werd alhier bij de Genie aan besteed het vernieuwen van de duinwaterlei ding van af den Huisduiner straatweg tot de bestaande duinwaterleiding in het fort Erf prins. (Raming f1880.) Ingekomen 9 inschrij vingsbiljetten, als van de heerenGebr. Janzen, ad f'1864; J. de Boer, 'sBosch, f1796; J. Duinker f1781; W. de Jong f1780; J. F. Philips f1750; H. Koning, Haarlem, f1743; G. Moorman f 17 1; P. de Waard f1675 en H. Wijker f1660. De Minister van oorlog heeft het volgende schrijven gericht aan de autori teiten der landmacht: »Het is mij gebleken, dat in onderschei den garnizoensplaatsen actief dienende officieren en onderofficieren werkzaam zijn als bestuurders of medebestuurders van coöperatieve winkelneringen. Uit den aard der zaak zijn aan het naar behooren waarnemen dier betrek kingen werkzaamheden verbonden, die ook afgescheiden van haar karakter niet wel gelijktijdig met de militaire plichten zijn te vervullen. Bovendien acht ik het niet wenschelijk, dat actief dienende officieren en onder officieren mede het beheer voeren over winkelvereenigingen, waar niet alleen de leden, maar ook personen buiten die ver eenigingen staande, hunne winkelwaren kunnen koopen. Het laatste noopt mij, zeer bepaald als mijn verlangen te doen kennen, dat voort aan geen actief dienende officieren of on derofficieren eenigerlei betrekking zullen bekleeden in besturen van of bij coöpe ratieve winkelneringen, wanneer 'deze niet uitsluitend den verkoop van artikelen aan leden der betrokken vereeniging ten doel hebben. Ik heb de eer, u te verzoeken, de aan dacht der officieren en onderofficieren on der uwe bevelen op het vorenstaande te vestigen." De wrakken van het in dezen win ter in de Zuider Haaks verongelukte En- gelsche bark „Rohilla" liggen zeer ge vaarlijk voor visschersvaartuigen, die 's nachts de zeegaten in of uitvaren. Men heeft een request aan den Minister van Marine gericht, om te vragen de wrak ken te doen opruimen of van boeien te voorzien. Te Scheveningen zgn Zondag aan gekomen 8 schuiten met verlies van an kers, touwen of zwaarden. Schipper A. Pronk van den reeder M. de Niet, heeft drie ribben gebroken, alles bij stormwe der van Donderdagavond. De timmerlieden te Amsterdam heb ben hun wenschen inzake werkuren en loon, kenbaar gemaakt aan de patroons en werkgevers. Van de meening uitgaan de, dat de te lange arbeid van den een hoofdoorzaak was van de werkeloosheid van den ander, hebben zij gemeend, dat een dag van tien werkuren een groote schrede zou zijn tot verbetering. Wat het loon aangaat, stellen zg voor dit te brengen op 25 cents per uur, en voor nachtwerk een verhooging van 50 pet., terwijl voor de uren tusschen dag en nacht-ardeid 25 pet. verhooging moest toegestaan worden, de nacht ingaande, van tien uur 's avonds tot zes uur des morgens. Verder beschouwen zij het uitbesteden van werk door patroons aan hun gezel len als een groot bederf voor het vak, waarom zij voorstellen dit geheel te doen ophouden. Als een bewijs, dat 't herhaaldelijk aanbevolen haverstroo-water als middel tegen hoest veel aftrek heeft, kan die nen, dat Maandag 400 bossen van dat stroo aan het Werkhuis te Amsterdam zijn gebracht, welke aldaar gesneden, ge- zp'.erd en vervolgens verpakt worden, om later als haverstroo-thee in den han del te worden gebracht. Fijn gesneden haverstroo trekt men e- venals thee en gebruikt er dagelgks 3 a 4 topjes van met suiker en melk. 't Is treurig Een candidaat-onderwijzer, sedert drie jaar in het bezit der acte van bekwaam heid, ziet men in Schoterland dagelgks met den kruiwagen langs de huizen ven ten garen, band, zeep, zout, enz. Wat een melkkoe al opbrengt! In April 1889 wierp de koe van den heer E. B. te Stroobos een kalf. Dit werd 8 weken gemest met de moedermelk en toen verkocht voor f 65. Een tweede kalf werd gekocht voor f 11 en na 10 weken verkocht voor f 68. Een derde kalf werd gekocht voor f 10.50 en verkocht na 11 weken voor f56. Een vierde kalf werd gekocht voor f 11 en na 10 weken verkocht voor f71. De verschillende kalveren werden ge voederd met de melk van diezelfde koe en bovendien werd voor huiselijk gebruik van de melk genomen. Men heeft hier alzoo verkregen een opbrengst van f 260 een uitgaaf van f 32.50, derhalve een zuivere som van f227,50 plus de melk voor eigen gebruik. Door den heer A. C. Wertheim zouden krachtige pogingen aangewend worden tot vorming van het noodige kapitaal tot herbouw van den Stadsschouw burg te Amsterdam, op dezelfde plaats. Wegens dierenmishandeling stond voor de Haarlemsche Rechtbank S B. Nanninga terecht. Den 17n Jan. jl. had hij op de publieke straat een kat, die hij in een zak had, zoolang op de steenen geslagen, dat het dier bewusteloos was, en toen het weder was bijgekomen, was hij in een herberg gegaan en had daar hetzelfde herhaald. Dit wekte de ver ontwaardiging der andere gasten zóo op, dat zij de politie lieten halen. De officier van juistitie eischte, wegens openbare mishandeling van een dier, acht dagen gevangenisstraf. In den Franschen Bazar te Am sterdam werd eergisteren middag, bij het ontvreemden van twee parapluies en een stuk zeep, op heeterdaad betrapt een oude bekende bg politie en justitie, Chris- tina Goedvolk, voormalige echtgenoote van den bekenden Jut. Bij hare gevangenneming was zij in ge zelschap van eene oude vrouw. Te Vlodrop (Limburg) passeerde de ze week een familie van acht personen, die twee jaar geleden naar Brazilië ver trok, met een kapitaal van f 30,000, ten einde volgens het gezegde van het hoofd des gezins, in dat beloofde land eenige millioentjes bijeen te zamelen en dan schatrijk naar het vaderland terug te kee- ren. Doch de goede man had zich deer lijk misrekend de f 30,000 waren in Bra zilië gaan fluiten en eenige milddadige menschen hebben hun zooveel geld gege ven, dat zg de terugreis konden aanvaar den. Dat zulk een terugreis naar die »geliebte Heimath" minder aanlokkelijk is, laat zich beprgpen. Waarom de menschen drinken. W. V. R. zond aan den »N. Koerier" volgend stukje: A drinkt, omdat het zoo voedzaam moet wezen. B drinkt, omdat het zoo versterkt. C doet hetzelfde, opdat hg de influ enza" niet zou krijgen. D zoekt troost in den drank, omdat hij zoo ongelukkig is. E drinkt, omdat hg de tering heeft. F omdat hij vreest, de tering te krggen G neemt er een koppel, omdat hg pijn in den rug heeft. H wijl hg pijn in de maag heeft. I omdat hg ziek is in 't geheele lijf. J beeft van koudeeen borrel zal hem verwarmen. K drinkt, omdat hij doornat is geworden. L heeft een kou opgedaan en neemt 2 of 3 »hapjes," om aan het zweeten te komen. M is zoo bezweet en moet wat hebben, om op te drogen. N neemt een bittertje vóór het mid dageten, omdat hem dit door den genees heer geraden is, naar hij zegt. O doet hetzelfde, omdat hg gehoord heeft dat de geneesheer het N heeft aangeraden. P werkt zoo hard, dat hg wat hebben moet, om het vol te houden. Q drinkt, omdat hij anders niets te doen heeft. R drinkt, omdat hg zoo gelukkig ge weest is, werk te krggen. S omdat hg gelukkig geweest is met zijn zaken. T omdat hg ongelukkig geweest is met zgn zaken. U ontkurkt een flesch cognac, omdat hij eenige goede vrienden bg zich heeft gekregen. V omdat zgn vader ook dronk. W omdat zgn rijke oom hem het derde gedeelte van zgn vermogen heeft gemaakt. X omdat zgn tante hem met niets heeft Y doet het omdat de wereld een he mel iszgn broeder drinkt omdat de we reld een hel is. Z drinkt omdat anderen drinken. In de aandacht van het pnbliek aanbevolen Over het algemeen zijn zulke onduidelijke voorstellingen over de werking en behandeling van uurwerken verspreid, dat het in het be lang van het publiek zoowel, als om aan den horlogemaker onrechtvaardige verwijten te be sparen, nuttig schijnt, daarover eenige inlich tingen te geven. Opdat een horloge de verwachtingen, die men recht heeft er van te koesteren, kunne vervullen, moet het in de eerste plaats een goede behandeling ten deel vallen. Als men zich voorstelt, welk eene zorgvuldige onafge broken verzorging elke groote stoommachine noodig heeft, hoe deze bij dag en bij nacht in haren gang wordt gadeges'agen en hoe daarop wordt toegezien, dan moest men van zelf op de gedachte komen, dat een horloge, dat toch ook een machine is, en wel een zoo danige, die het kleinst denkbare en ingewik keldste mechanisme in zich houdt besloten, bijzondere bescherming en de zorgzaamste be handeling vereischt. Daarom zal ook een hor loge, als het overigens'^tonder gebreken is, slechts dan aan zijn eigenaar bevrediging kun nen geven, als het met het oog op zijn ge voelig mechanisme wordt behandeld, als het en stooten en vallen, over het algemeen tegen alle schokken wordt beveiligd en steeds schoongehouden. In de zakken verzamelt zich steeds vuil en vezels van voering, die zelfs het best sluitende horloge binnendringenvaak omkeeren en reinigen der horlogezakken is daarom zeer aan te raden. Om den gang van een horloge zooveel mo gelijk regelmatig te houden, moet het ook steeds regelmatig behandeld, d.w.z. op een en hetzelfde tijdstip opgewonden en gedurende den tijd, dat het niet wordt gedragen, al naar ie mands gewoonte, öf altoos gelegd öf altoos gehangen worden. Dameshorloges loopen niet alleen wegens hunne kleinheid, maar ook om reden dat zij niet zoo geregeld worden gedragen, als zulks in den regel met heerenhorloges het geval is, niet zoo juist. Elk horloge loopt onder het hangen anders dan bij het liggen of dragen en alleen bij zeer dure en fijne horloges is dit verschil zoo on beduidend, dat het slechts in seconden merk baar is. Yan horloges met een dubbel deksel late men nimmer het zich boven het glas bevindend deksel open staan. Een opmerkzaam beschou wer zal bevinden, dat, als zulk een horloge ook slechts een nacht heeft open gelegen, het glas met een fijne stoflaag is bedekt, die al lengs door de openingen der kast in het werk binnendringt en storingen daarin veroorzaakt. Men moet zich gewennen, zijn horloge des morgens op te winden, niet alleen omdat het opstaan en aankleeden in den regel op een vaster tijdstip geschiedt dan het uitkleedenen naar bed gaan, maar ook omdat de geheel op gewonden veer gemakkelijker de storingen overwint, die invloed uitoefenen op den nauw- keurigen gang van het horloge onder de be weging van bet dragen. Het stukspringen der veer zal niet zoo vaak voorkomen, als bet horloge behoedzaam opge wonden en niet dadelijk uit den warmen zak tegen een kouden wand wordt opgehangen of op een koude marmeren plaat gelegd; een be veiligende onderlaag is zeer aan te raden. Ove rigens is de beste veer niet tegen springen te beveiligen en vroeger of later is dit het lot van elke. De goede werking van een horloge, of lie ver de nauwkeurige gang daarvan, hangt veel van de samenstelling af en van de meer of minder goede afwerking daarvan. Van het beste cylinderhorloge kan men niet verlangen dat bet altoos een gelijken gang behoudt, en nog minder van de geringe soorten, zooals helaas tegenwoordig zooveel in den handel voorkomen en die aan geene eischen der re geling kunnen voldoen. De verandering der olie, de wisselingen der temperatuur, de dichtheid of vochtigheid der lucht, oefent invloed op den gang van elk hor loge in zeer merkbare mate en alleen het fijnst afgewerkte ankerhorloge is in staat deze invloeden tot eene geringe mate te beperken. Bepaaldelijk juist loopt geen horloge en van den gang der beste tijdmeters ten gebruike op de sterrenwachten en voor de zeevaart dienen de, worden tafels gehouden, om de afwijkin gen te kunnen bepalen, waaraan ook deze uurwerken zijn onderworpen. Elke bekwame en bedachtzame horlogema ker zal een horloge tot zulk eene regeling kunnen brengen, waartoe het over het alge meen in staat is, maar niemand zal het mo gelijk zijn, een horloge volkomen geregeld aan zijn klant af te leveren want het dragen van een horloge veroorzaakt wederom wijziging van den gang, die bij eJk horloge verschillend is en vooraf niet kan worden bepaald. Men beschuldige dus een horlogemaker niet van onachtzaamheid, als een horloge na de leve ring nog niet juist loopt; maar late het zich evenmin verdrieten, zoo vaak bij zijn horloge maker aan te komen, als noodig is om het horloge in den zak van den eigenaar goed te regelen. Een horloge late men om de twee of hoog stens drie jaar schoonmaken, als men zelf niet de schuld van het bederven daarvan wil dra gen. Mettertijd wordt de olie ontleed, vermengt zich met het stof, dat zelfs het best gesloten horloge binnendringt, werkt dus verslijtend en beschadigt de werkzame deelen. Het beste horloge wordt op deze wijze be dorven en zal nimmer weer zoo goed kunnen loopen, als vroeger het geval was. Onder bij zonder gunstige omstandigheden kan een hor loge wel langer dan 2 3 jaar goed loopen, maar dit is eene uitzonderingaan den ande ren kant komt het ook vaak voor, dat een horloge nog veel eerder dan om de 2 jaar reiniging noodig heeft, al naarmate de kast slechte sluiting heeft of het horloge zeer aan stof en vuil is blootgesteld. Wie het ongeluk mocht hebben, zijn horlo ge in het water of eenige andere vloeistof te laten vallen, brenge het dadelijk naar den horlogemaker, opdat het uit elkander worde genomen en schoongemaakt, want elk uur uit stel kan het horloge voor goed bederven. Wien iets aan zijn horloge is gelegen, geve het niet aan den eersten den besten horloge maker ter herstelling, maar ga met bedacht zaamheid te werkmen late zich evenmin verlokken door hen, die door goedkoope prij zen anderen de loef trachten af te steken, want bij den horlogemaker geldt evenals in elk ander beroep het gezegde „Elk arbeider is zijn loon waard." Eenige Hollandsche kolonialen, aan boord van de „Urania" uit Indië terug gekeerd, hebben onlangs te Genua eens duchtig den beest gespeeld zoo leest men in een brief uit Rome aan de N. R. Ct. Zg waren aan wal gekomen om zich wat te vermaken doch daar dit ver maak hoofdzakelijk in drinken had be staan, verkeerden vier hunner weldra in eeuen toestand van niet alleen luidruch tige, maar tevens kwaadaardige razernij. Zij begonnen ruiten stuk te slaan en de voorbijgangers aan te randen. Eerst na een woeste vechtpartij gelukte 't der poli tie, hen op te pakken, te knevelen on in verzekerde bewaring te brengen. Door bemiddeling van den Hollandschen con sul werden zg kort daarna aan boord van de „Urania" teruggebracht. Door een pad gedood. Een acht tienjarig meisje te Villebochon, Frankrijk, ontmoette Donderdagavond eenige jonge lieden, die eens een kostelijke grap zouden uithalenzij zouden het meisje verschrikt maken met een groote pad, die zg ge vonden hadden. Lachend hielden zij het dier voor het gelaat van het meisje en hoe meer deze gilde van angst, hoe meer pret de jongelui hadden. Plotseling wrong het dier zich los en bleef aan de onderlip van het meisje hangen. Het kind viel roerloos op den grond. Zoover had men de grap niet willen drijven; men nam het bewustelooze meisje op, droeg het naar huis en trachtte het daar weer tot bewust zijn te brengen, doch te vergeefs. Twee uur later was zg dood. Te Napels is men den laatsten tgd bezig nieuwe wijken te bouwen, daar de bewoners der oude wgken in grooten getale stierven. Het eenig succes, dat men met dezen maatregel heeft,is, dat de Napolitanen thans op een andere wijze sterven, daar de huizen der nieuwe wgken, met geheele rgen te gelgk, instorten, waarbij dikwijls velen het leven verliezen. Het heeft den directeur van gemeentewerken dan ook reeds zgn betrekking gekost. In de Torresstraat verongelukte den 28$te Febr. het Eng. stoomschip „Quetta" dat volgens onze scheepstijding den 18de Febr. van Brisbane via Batavia naar Lon den is vertrokken. Meer dan tweehonderd der opvarenden zgn door bet bijna on middellijk zinken van het stoomschip, dat op klippen gestooten had, verdronken. Gemeenteraad van Texel. 28 Februari 1890, 's morgens 11 uur. Voorzitter de Heer C. M. Koor, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De vergadering geopend zijnde, worden de no tulen gelezen en na een kleine wijziging goedge keurd. De Voorzitter doet o. a. mededeeling van een besluit van Gep. Staten, behelzende goedkeuring van 't raadsbesluit, betreffende de school in Zuid Eijerland voorts van een missive van Z. Ex. den Min. van W., H. en N., waarin mededeeling wordt gedaan, dat de ontvangsten van het rijks telegraafkantoor alhier, over 1889 bedragen £617.40, (zoodat de gemeente Texel, die tot een cijfer van f600.garandeerde, alsnu niet heeft bij te betalen). Een verzoek van Jaeob Kooiman Dz. alhier, om een schuur op zijn erf te bouwen, wordt door den Voorzitter geadviseerd toetestaan. De heer Boon maakte zich ongerust dat de nederlaag van mest de welputten der belenders zoude bederven. De heer Cornelis Keijser Pz. was die meening niet toegedaaner bleef een flinke afstand tusschen schuur en belenders, terwijl bovendien de politieverordening hierin voorzag. De toestemming werd verleend. Een verzoek van J. J. Daalder alhier, om 2 woningen te mogen bouwen op zijn grond aan het Oosterend, wordt toegestaan- Het verzoek van Arie de Waard, om zijn pak huis op gronden, reeds in bezit, uit te bouwen, tot berging van zeetonnen, wordt voorgesteld toe testaan de heer Mets is daarvoor, wanneer die uitbouwing geen bezwaar geeft voor het plan der havenvergrooting. De heer Fokke Keijser is tegen dat verzoek, op grond dat bij een vroeger besluit der raad was bepaald, nimmer meer gronden aan de haven tot bebouwing af te staan hij wenschte handhaving van dat besluit. De heer Brouwer is voor het verzoekimmers het bedoelde plekje grond is eeu verloren hoekje, dat niet het minste bezwaar oplevert. De Voorzitter beantwoordt de vorige sprekers en zegt dat bedoelde nitbouwing niet in strijd is met het havenplan dat een vorig r aadsbesluit wel beeft bepaald geen gronden aldaar meer tot bebouwing af te staan, doch dat de aanvrager reeds de vereischte grond bezit. Hij wenschte alleen daarop te bouwen. Besloten werd dat verzoek toe te staan. Ingekomen een adres van vele bewoners van Eijerland, die hun dank betuigden voor het ge nomen besluit tot handhaving der school, tevens daarbij verzoekende den daar tbans aanwezigen onderwijzer Frederiks te mogen blijven behouden, en wel omdat zij hoogst tevreden waren over diens degelijk onderricht en de vorderingen hunner kinderenzij meenden dat de wet toeliet, dat de school onder één hoofd konde worden veree- nigd, dus als hulpschool. De Voorzitter geeft te kennen, dat de wet op het lager onderwijs niet toelaat, dat verzoek toe te staan, terwijl ook het ingewonnen gevoelen van den heer District schoolopziener daartegen iswaarna afwijzend wordt beschikt. Nog is ingekomen een missive van den inge nieur van waterstaat te Alkmaar, met bestek, begrooting en teekening plan der vergrooting van de haven van Texel, met voorstel tot mon delinge bespreking dezer zaak. De begrooting bedraagt f41000,waarvan f34000,door 't Rijk en provincie en f7000,door de gemeente wordt betaald. De Voorzitter stelt voor een commissie uit den raad te benoemen, die met B. en W. zul len vergaderen om een en ander na te zien, waartoe besloten werd. Tot die commissie wer den benoemd de heeren Mets, Brouwer en Dros. Aan de orde werd gesteld de behandeling ko hier hoofd, omslag en dito hondenbelasting 1890. Besloten werd deze met gesloten denren te be handelen. Na heropening doet de Voorzitter mededeeling, dat op 24 Feb. jl. de onderwijzer D. J. van Oijen deze gemeente zonder permissie heeft ver laten, dat feiten aanleiding hebben gegeven tot het voorstellen van een niet eervol ontslag te geven. Op voorstel van B. en W. wordt daar toe besloten, ingaande 25 Febr. jl. De heer Bakker komt terug op zijn gedaan verzoek om een verbinding te hebben tusschen het telepboonkantoor en de woning der bestel- ster, met behulp van een draad en schelhij wenschte dat zulks alsnog voor rekening der ge meente geschiedde, daar pogingen daartoe bij het rijk mislukt waren. De kosten zouden beloopen pra. f 15. De Voorzitter meende dat die ver binding niet zoo zeer noodzakelijk was, immers de drukte op dat kantoor was niet van dien aard, dat de beambte hare bestelster konden roe pen, zoodat die kosten wel konden worden be spaard. De heer Bakker blijft bij zijn verzoek per- sis teerenna discussiën, waaraan de heeren Mets, Dros, Keijser en Koning deelnemen, werd besloten om die verbinding te maken, en wel voor rekening der gemeente, zoo dat de beambte, Antje Koppen, daardoor een schelletje bekomt. De heer Cornelis Keijser informeert dat de gemeente behoort een onde zandweg bij Ooste-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1