't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1780. Zaterdag 8 Maart 1890. Achttiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Burtiux: SPOORSTRAAT ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn MAART, Lentemaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 24 m. Onderg. 5 a. 57 m. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Laatste Kwartier. HELDER, 7 Maart 1890. Woensdagavond gaf de Muziek-Ver- eeniging Crescendo'' in Tivoli een con cert, onder leiding van den directeur J. P. J. Brachthuizer en met medewerking van den beer H. A. Egbers. 't Programma bestond uit een tiental nummers. Met genoegen boorden de aan wezigen dat Crescendo" sedert de laatste uitvoering onder leiding van zijn ijverigen directeur is vooruit gegaan. Hoewel ieder der nummers door een applaus werd ge volgd, kunnen we tocb niet nalaten bij voorkeur melding te maken van de voor dracht. van Fantasie Faust", van Gounod Vieuxtemps. De heer Egbers bracht dit werkelijk moeielijk toonstuk tot zgn regt en de toehoorders door zgn edel en weg slepend spel in verrukking. Ook de In troductie en romance", door den heer J. C. Reijers gecomponeerd en gedirigeerd, verwierf grooten bgval. In »Tolle Strei- che", van Waldteufel, bleek bet dat 't ge zelschap mag roemen op een uitstekend pistonnist. Met genoegen zien we de vorderingen van Crescendo" en koesteren de ver wachting dat, zoo voortgaande, de Ver- eeniging eenmaal een sieraad van de plaats onzer inwoning zal worden. //Het gouden Kalf", het tooneelspel, op 11. Woensdag door de Artisten van het //Grand Thé&tre" van v. Lier, in den Stadsschouwburg, in de Koningstraat alhier, opgevoerd, is een stuk, dat in hooge mate boeitvooral omdat het een beeld geeft van hen, die met de for tuin begunstigd zijn en zij, die door arbeid te vergeefs tevredenheid zoeken. Het is een actueel vertoon der uitersten van hen, die alleen het geld tot richtsnoer hunner daden stellen, en zich niet ontzien daarvoor hun eer op 't spel te zetten, en van den arbeider, die door ver keerde beginselen geleid, als zijn levensdoel koos, den man van 't kapitaal met haat te ver volgen. Aan beide zijden werd door treffende passages duidelijk gemaakt, dat het niet op volgen van de natuurlijke plichten van den mensch oorzaak kan zijn van treurige hui selijke en maatschappelijke toestanden. Om hier den geheelen loop van het stuk te ver melden, achten wij minder noodigwel moe ten we lof brengen aan het streven der hee- ren v. Lier, die door het geven van stukken van dergelijke, zedelijke strekking, het publiek aan zich verbindt. Het spel der artisten was uitstekend. Mevr. Albrecht is altijd de ge vierde actrice, wier optreden hier met ge noegen gezien wordt. Ze vervulde een der hoofdrollen, waarin ze, naar men mocht ver wachten, op gelukkige wijze werd bijgestaan. Als nieuws vermelden wij in 't kort, dat Woensdag a. s. door de leden van hetNeder- landsch Tooneel, hetwelk in de Amsterdam- sche Schouwburg vóór den brand werkzaam was, óen voorstelling zal gegeven worden van z/de Fabrieksbaas", waarin de heer Louis Bouwmeester de hoofdrol vervult. Rijks-postspaarbank. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter algemeene ken nis, dat gedurende de maand December 1889 zgn ingelegd en ^terugbetaald de volgende bedragen, als Bedrag der inlf 906,182.48V2 terugbet. 678,098.297a Alzoo meer ing. dan terugb. f 228,084.14 Aan bet einde der maand Nov. 1889 was ter name der verschillende inleggers ingeschrevenf 16,912,600.24 aan rente is over 1889, aan het einde van dat jaar op de boekjes der verschil lende inleggers bijgeschre venf 382,227.20 zoodat het gezamenlijk tegoed op uit. December 1889 bedroegf 17,522,911,56. Naar aanleiding van het feit dat reeders, wier schepen ankers of netten hebben opgeofferd om een onderzeescben telegraafkabel niet te beschadigen, meer malen de tusschenkomst van zgn depar tement inroepen, teneinde van den eige naar van den kabel schadevergoeding we gens bet geleden verlies te verkrijgen, brengt de minister van bnitenlandsche zaken onder de aandacht van belangheb benden dat, volgens bet bij de internatio nale overeenkomst betreffende de bescher ming van onderzeesche telegraafkabels bepaalde, elk verlies van dien aard zoo veel mogelijk onmiddellijk na bet voorval geconstateerd moet worden door een pro ces-verbaal, bevestigd door getuigenis der bemanning van het schip, terwgl boven dien binnen 24 uren na aankomst in de eerste haven van terugkomst of verblgf, door den schipper een verklaring om trent bet gebeurde ten overstaan der be voegde overheid moet worden afgelegd. Die overheid hier te lande de water schout, of bg ontstentenis van dezen, de commissaris van politie of de burgemees ter, geeft dan op zijne beurt kennis van bet voorgevallene aan den consulairen ambtenaar van den staat, waartoe de ei genaar van den kabel behoort. Het onderzoek, door de politie te Leeuwarden ingesteld naar den rechtheb bende op de portemonnaie met f 147, die daar de vorige week onder de dakpannen van een der luifels van den Prinsentuin werd gevonden, beeft aan bet licht ge bracht, dat een ingezeten van het dorp Dronrijp die rechthebbende is. In den zomer des vorigen jaars werd hij op een avond door een man overvallen en van genoemde portemonnaie beroofd. De aanrander, waarschijnlijk bevreesd voor ontdekking, moest toen bet geroofde ter genoemde plaats verborgen of wel glings op den luifel geworpen hebben, zonder echter later de juiste plaats te hebben kunnen terugvinden. Naar bet Haagsche „Dagbl." ver neemt, wordt Zr. Ms. stoomschip „Atjeh" naar Bassorah (Aziatisch-Turkije) gezon den, waar ongeregeldheden plaats had den aan bet Nederlandscbe vice-consu- laatscbap. Yice-consul te Bassorah is sinds 1888 de beer Joban F. B. Rolufs. Strgd tusschen gas- en electriscb licht Ik voorzie (zegt de schrijver der Haag sche Sprokkeliugen in het U. D.) dat de tijd van het gaslicht, vooral onder den druk van zulke prijzen, teneinde spoedt. Want reeds heeft, naar ik vernam, de Electriciteits-Maatschappij een tariefsver laging ontworpen, waardoor groote licht- verbruikers het electriscbe tegen denzelf den of zelfs lageren prijs zullen beko men dan het gaslicht, en het oogenblik schijnt dus nabij, waarop het gas den weg zal gaan, dien het een halve eeuw gele den aan de patentolie en vóór 25 jaren aan de petroleum wees. Naar men nader verneemt omtrent de gevangenneming van den ontvanger van registratie C. B., te Hardegarijp, is die geschied op verzoek van den officier van justitie te Alkmaar. Men brengt die in verband met het onder verdachte omstandigheden afbran den in 1888 van het registratiekantoor te Medemblik, toen C. B, daar ontvan ger was. Thans schijnt gebleken te zgn, dat hg zich in zgn vroegere betrekking te Me demblik heeft schuldig gemaakt aan ver duistering van gelden, en dat hg op grond daarvan is gearresteerd. Hij is reeds gevankelgk naar Alkmaar overgebracht. De soldaat H., van het 4e bat. 4e compagnie infanterie, te Amsterdam, bracht eergisteren een der chambrees van de kazerne „Oranje Nassau" in rep en roer. H. had geteekend voor koloniaal en dientengevolge een goed gevulde beurs en eenigen tijd verlof bekomen. Een groot gedeelte der penningen werd in den ver loftijd op kwistige wijze aan Bacchns op geofferd. Eergisteren in de kazerne geko men, werd H. door een aanval van delirium getroffen en stelde zich volkomen waan zinnig aan. Hij verschool zich juist als een kat on der de kribben, schreeuwde als een beest sprong toen onverwachts te voorschijn en wilde daarna, onder het uitroepen van „Weg met de blauwe jongens," de zich op de chambrees bevindende miliciens t Igf. e De woesteling werd bijtijds gegrepen, en onmiddellijk werd mededeeling van het voorgevallene aan den dokter gedaan. Toen deze kwam, gelastte hij, den pa tiënt te binden en naar het hospitaal te brengen. Te Utrecht is de gasprgs met een halven cent verhoogd en daardoor ge bracht op 5 cent den Ms. Het lijk, hetwelk in een coupé 1ste klasse in den sneltrein van Parijs te Ro- zendaal is gevonden, is dat van den heer F. H. Y. te Amsterdam, O.-I. ambtenaar met verlof. De heer V. was bg aankomst te Marseille reeds ongesteld en is op reis naar Amsterdam tusschen Antwerpen en Rozendaal overleden. Het lijk is dadelijk gekist en naar Amsterdam verzonden. Maandagochtend is aan de Bloem- markt te Amsterdam zekere C. H., wo nende te Lisse, dood in zijne schuit ge vonden, waarin bij des nachts verblgf had gehouden. Zondagavond moet hg vuur gehaald en daarop doove kolen aangelegd hebbenhoogstwaarschijnlijk is hij door kolendamp gestikt. De man laat een we duwe met vijf jonge kinderen achter. De firma Terkuile Morsman, te Enschedé, heeft Dinsdagochtend de vol gende proclamatie aangeplakt „Daar onze wevers aan de weverij aan den Parkweg zonder voorafgaand opzeg gen of waarschuwing en zonder vooraf op grieven gewezen te hebben, hun werk hebben neergelegd en het tot heden niet willen hervatten, hebben zij opgehouden tot onze werklieden te behooren." De ratten plaag aan boord van bet aan de Rotterdamsche Lloyd toebehoorend stoomschip» Noord-Holland was zoo groot dat het de directie deed besluiten, een beroemden Engelschen rattenvanger her waarts te doen komen, en dit had het succes, dat 201 ratten door hem gevan gen werden. De manier waarop dit ge schiedt, is geheim, terwgl de uitoefening van dat bedrijf alléén bg nacht te ver richten is. Een leeraar te Pargs had voor eeni gen tgd te Lyon examen afgelegd voor een vriend, een minder begaafd student in de medicijnen, en hg was onder den naam van dien vriend schitterend geslaagd. De beide jongelieden stonden nu voor het gerechtshof van de Rhöne terecht wegens valschheid in geschrifte en mede plichtigheid daaraan. Het bleek dat de leeraar niet voor geld, maar alleen uit vriendschap het bedrog had gepleegd, en de gezworenen, door zgn belanglooze daad getroffen, verklaarden beide niet schuldig Een verslaggever van den »New- York-Herald" heeft zich onlangs, onder verdenking van oplichterg, laten oppakken, om het publiek te kunnen berichten hoe het toegaat in de »Ludlow-street" gevan genis, te New-York, waaromtrent zonder linge praatjes liepen. De uitkomst van zgn onderzoek is, dat het in de bedoelde gevangenis heel ge zellig kan zgn en dat iemand daar een zeer pleizierig leven kan hebben, als hij maar betalen wil en de manier weet. De reporter,'* dien men voor een ge vaarlijken oplichter hield, kreeg een avond- je vrg, waarop hij met een der gevange nisbeambten naar een schouwburg en in verscheidene koffiehuizen ging. Hg mocht zelfs op een Zondagavond alleen uitgaan tegen betaling van 40 dollars. Er wordt hier gedronken in de gevangenis, gespeeld, enz. Er zal nu, na deze »onthulligen," wel een bevorming komen in het »fideles Ge- Nadere bijzonderheden zgn thans ontvangen nopens den storm, die den 24n Januari op de Bashu-kust in Japan zoo veel schade aanrichtte. Ongeveer 1000 visschersvaartuigen met 3000 visschers dreven naar zee; 900 dezer vaartuigen, met alle manschappen aan boord, zijn verloren gegaan. De meeste lijken dre ven naar de kust. Denzelfden dag ver gingen 11 booten in zee nabg Tobishina en verdronken 50 visschers. Den 25en Januari verdronken 23 visschers op de kust nabg Maschana. 300 visschersvaar tuigen uit Tonkomna en Kadsusa, die den 26n Januari uit waren, keerden niet terug. Geheele dorpen zgn in rouw. Toen een sneltrein van Londen naar Schotland het station te Charliste bin nenreed, gleed hij, tengevolge van de sneeuw op de spoorstaven, met onvermin derde snelheid op de geremde wielen voort en stiet tegen een locomotief. De botsing was buitengewoon hevig. De sneltrein bestond uit 8 of 9 wagens, waarvan er 2 geheel in elkaar geschoven werden. De atdeelingen werden verbrg- zeld, vloer en zitbanken splinterden uit een. De eerste twee afdeejingen van den eersten wagen waren ledig, maar in de derde afdeeling zaten 3 reizigers, die al len gedood werden, een vierde reiziger, die in een der afdeelingen daarachter ge zeten was, werd levenloos uit het rijtuig gehaald. Voorts werden nog 13 andere passagiers min of meer ernstig gekwetst. Uit een particulieren brief, den 4den Febr. te Medan geschreven, vernemen wij hoe daar den 28sten Jannari het Chineesche schip de „Chow Choo Foo" uit Hongkong aankwam, begeleid door Zr. Ms. „Prins Hendrik der Nederlanden", onder commandement van den kapitein ter zee Buyskes. Wat was geschied? De „Chow Choo Foo" had 248 emigran ten aan boord, bestemd voor Deli. Eenige belhamels, waarschijnlijk in dienst van con- curreerende agenten, hadden oproer gestookt onder de koelies, die zich van het schip mees ter maakten, dreigende het in brand te ste ken en de bemanning te lijf gaande. Evenals geschiedde door de muiters op de „Kiel" wilden zij het sehip te Singapore bin nenbrengen, doch ze verstonden geen naviga tie Zy waren het oproer begonnen op de hoogte van Kaap Paradan (Chochin China) en de kapitein, gebruik makende van regen achtig weder, wist Singapore ongemerkt te passeeren en hield recht op Riouw aan. Daar lag Zr. Ms. „Prins Hendrik der Nederlanden" op de reede, op weg naar Atjeh. De uitkijk was goed. Aan boord werd bespeurd dat er op de „Chow Choo Foo" met vlaggen geseind werd en dat er waarschijnlijk onraad was op het Chineesche sehip. In een oogenblik wer den een paar sloepen gestreken, die, op be vel van Kolonel Buyskes, een officier met 20 mariniers aan boord van de „Chow Choo Foo" brachten. Het oproer werd gedempt en de belhamels ten getale van 27 gearresteerd. De commandant van het Nederlandscbe oorlogsschip bood toen zijn geleide aan en ge ëscorteerd door Zr. Ms. „Prins Hendrik der Nederlanden" kwam het schip veilig met koe lies te Medan aan. De muiters werden aan de overheid te Me dan overgeleverd, die hen waarschijnlijk naar Hongkong terug zal zenden, opdat ze aldaar mogen terechtstaan. Een geneeskundig raadsman eener groote Engelsche levensverzekeringmaat schappij berekent de schade, door de griep epidemie in Engeland aangericht, op 24 millioen gulden. Omstreeks de belft dier som werd door verzekeringmaatschappij- en en begrafenisfondsen uitbetaald en het overige vertegenwoordigt het verlies aan loon, verstoring van den gang van zaken, Posterlj en. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de le helft der maand Feb. 1890: Mej. R. de Vries, AmsterdamG. Schuur man, id.H. de Keizer, id.Hartendorff, Rotterdam. Van Anna Paulowna-Polder. Roman Weissmann, Amsterdam. Briefkaart. B. W. G. Bakker, Amsterdam. Amerika (Brieven). E. J. F. Champsury, Detroit. De Directeur van het Postkantoor, P O LV LI E T. Burgerlijke Stand Wieringen, Maand Februari 1890. GEBORENJannetje, d. v. Jan de Wit, en Geertruida Beukema. Cornelis z. v. Cornelis de Wit en Dieuwertje Hageman. Cornelis, z. v. Jan Bakker en Antje Koorn. Gerritje d. v. Pie- ter Lont en Maartje Kuit. GEHUWD: Aldert Dekker en Grietje Tijsen. OVERLEDEN: Elisabeth de jong, lj. Jan Klein, 73 j„ echtgenoot van Tryntje Wagema- ker. Trijntje Wagemaker, 68 j„ weduwe van Jan Klein. Burgerlijke stand gemeente Texel. van 26 Febr. tot 4 Maart. ONDERTROUWD: Pieter de Waard Pz. en Tetje Ellen. GETROUWD: Cornelis Vlas Mz. en Aafje Brouwer. GEBOREN: Melle, zoon van Pieter Ham- mer en Aaltje Huis. OVERLEDEN: Abraham Dirk Kooiman, 26 jaren, zoon van Dirk Kooiman en Cor- nelisje Vlaming. HERSTELLENDE GRIEPLIJDERS. Zij turen door de ïuiteu, Met vaalbleek aangezicht, En hunkeren naar buiten, Naar 't koestreud zonnelicht. Zij waggelen bg 't loopen, En ramm'len waar zg gaan De maag is immer open En neemt van alles aan. Zijn zij nog jong van dagen, Dan lachen ze om geboón, En blijven moeder plagen, Haar trouwe zorg tot loon. Zyn 't ouderen van dagen, Dan weten zij den last Met meer verstand te dragen, En denken opgepast Ja, opgepast, patiënten Dit geldt voor jong en oud; Wilt 't in uw hoofden prenten, Want het geldt uw behoud, 'k Hoop voor u, lieve vrinden, Dat gy bij zachter weer Uw krachten moogt hervinden, Engriepkeer nimmer weer Ingezonden. Helder, 5 Maart 1890. Geachte Redactie Met belangstelling heb ik kennis genomen van het verslag der op jl. Maandag gehouden Ge meenteraad-zitting. Ofschoon een groot voor stander van het bonwen eener brug, ben ik het volkomen eens met den heer over de Linden, dat het niet wenschelijk is, binnen den tijd van ééne week terug te komen op een na rijp be raad genomen Raadsbesluit. Mij dankt, het pres tige van onze Vroedschap zal door zulk een han delwijze er niet op vooruit gaan. 't Is te vree zee, dat het voorbeeld, nu gegeven, in voorko mende gevallen navolging zal vinden. Dat zon jammer zijn en aanleiding geven, dat men bij besluiten en benoemingen, tegen den zin van den een of ander genomen, terstond er aan zon den ken om eenige leden te bewegen tot het onder teekenen van een brief aan den Burgemeester, teneinde in eene nieuwe Raadszitting het pas ge nomen besluit omver te werpen. Wat het tot stand komen van de bru» be treft, zal het zeker zeer velen genoegen dom te vernemen, dat, moge al de bestemming der gelden niet zijn aangewezen, de noodige fondsen voor handen zijn om tot de stichting eener brug te kannen besluiten, 't Is vreemd, dat men dit niet onmiddellijk deed. Want zeer spoedig zal het wel blijken, dat zonder aanwijzing van be stemming der gelden, die men wil leenen, de noodige goedkeuring van H.H. Ged. Staten niet is te verkrijgen, 't Besluit tot verhooging der leening met f15000 beteekent óf niemendal, óf het beteekent hetzelfde wat op het bulletin van de uitgevers dezer Courant stond afgedrukt: dat in beginsel tot stichting eener brug is besloten, 'k Herhaalzonder deze laatste beteekenis zou het genomen besluit hoegenaamd geen beteekenis hebben, want B. en W. moeten opgeven, waarvoor, voor welke buitengewone werken, geleend zal worden. Nn zal er nog wel een nieuwe zitting noodig zijn om over het lot van de brug te beschikken, doch 't is bijna ondenk baar dat de thans gewonen beslissing iets anders beduidt dan het in beginsel aannemen van 't bouwen van een brug over het Heldersche Ka naal. Voor het vervolg wordt aan onze Vroed schap wat meer wijsheid en wat meer overleg toegewenscht door uwen bestendigen lezer, W. Marine en Leger. Zr. Ms. schroefstoomschip „Koningin Emma der Nederlanden" wordt aan 's Rijks werf te Wil lemsoord in gereedheid gebracht voor een toobt naar Petersburg en Croonstad. Naar men verneemt zal het bevel over dezen bodem worden opgedragen aan den kapitein ter zee W. J. A. Nolthenius. Namens de bier verblijf houdende machinisten der Kon. Marine is dezer dagen door het hoofd bestuur der Marine-Machinisten Club eeu adres van dankbetniging gezonden aan den minister van marine, voor de op zijne voordracht uitge vaardigde kon. besluiten, waarbij aan de machi nisten lste kl. v. k. de rang wordt toegekend van hoofdopzichter van fortificatiën bij de land macht, en waarbij toelagen worden toegestaan aan de machinisten 3de kl., een jaar nadat zij examen voor hoogeren rang hebben afgelegd,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1