't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1783. Woensdag 19 Maart 1890. Achttiende Jaargang. Atoonnement Adverteutlën NIEUWSTIJDINGEN. per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT an ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze abonné's buiten *de gemeente wordt beleefd verzocht het verschuldigde Abannementsgeld, >Vli«»end Blaadji'', le kwartaal, te willen overmaken per post wissel of in postzegels, vóór 5 APRIL 1890. zullende anders daarover met 10 Cent verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. HELDER, 18 Maart 18Ö0. Naar wij vernemen bestaat er groote kans dat het aantal vereenigiogen alhier weder met één vermeerderd zal worden. Verscheidene jongelieden ter dezer plaatse zagen gaarne een Schermvereeniging in 't leven geroepen, waarin uitsluitend schermen op en behandeling van alle wapens zal worden beoefend. Als direc teur zou alsdan optreden de sergeant der artillerie J. H. Boelens, meester op alle wapens en genoegzaam op dat gebied be kend als goed schermmeester en degelijk onderwijzer. Wg hopen dat vele jonge lieden zich voor deze nuttige oefeningen zullen aanmelden. Naar wij vernemen heeft het Be stuur der Protestantsche Zangvereeniging, opgericht in 1862 en gevestigd te Am sterdam, het plan opgevat om in de maand Mei a.s. een uitvoering te geven ten voordeele van het Heldersche Fonds tot het verleenen van ondersteuning ter aanmoediging van redders van schipbreu kelingen. Met ingenomenheid namen we kennis van dit bericht, in de hoop, dat de po ging, door genoemde Zangvereeniging aan te wenden, door de ingezetenen der hoofdstad in ruime mate moge worden gesteund. Het is voorzeker voor HH. leden van het Bestuur van 't Reddings fonds alhier zeer aangenaam op te mer ken, dat hun streven ook buiten de plaats onzer inwoning wordt gewaardeerd en geschraagd. Moge ook de werkzaamheid van het Bestuur, in 't belang van de uitbreiding van 't Fonds tot een alge- meene Nederlandsche instelling, weldra met gunstigen uitslag bekroond worden. 't Voorbeeld, te Amsterdam te geven, zal, naar we ons vleien, hier ter plaatse wel tot navolging wekken bij de bestu ren van een of andere Vereeniging. Door het Kies-College bij de Herv. Gemeente alhier is Vrijdagavond tot pre dikant beroepen, Ds. J. H. Mühring, thans te Sint-Maarten en Valkoog. Door de Coöperatieve Winkelver- eeniging van Eigen Hulp" alhier, wordt over 1889 een dividend uitgekeerd ad 8 pCt. Bjj de politie alhier is dezer dagen aangifte gedaan van een niet onbelang rijke ontvreemding uit het gebouwtje, geplaatst nabij de schietbanen achter het Fort »Dirks Admiraal" alhier, in gebruik bg de plaatselijke Scherpschutters-Veree niging, genaamd Artillerie» Vrijkorps". Sedert de laatstgehouden oefening der Vereeniging aldaar werden achtergelaten p. m. 2000 patroon-hulzen en eenige scherpe patronen voor geweren. Bestuur ders der Vereeniging constateerden dezer dagen, de vermissing dier Rijksgoederen en deden daarvan mededeeling aan den heer commissaris van politie, die daarop een onderzoek instelde. Bg koninklijk besluit is bepaald De lichting der militie van het jaar 1890 bedraagt 11,000 man, waarvan 600 man voor den dienst ter zee bestemd worden. De hoegrootheid van het aandeel, door elke provincie in die lichting te dragen, wordt aangewezen in de 4de kolom van den staat, bij dit besluit behoorende. De lotelingen, voor den dienst ter zee te bestemmen, worden daartoe gekozen uit degenen, die zich, overeenkomstig art. 150 van vorengenoemde wet, aangemeld hebben om bg de zeemilitie te dienen. Het aantal, door elke provincie te le veren, in het voor den dienst ter zee be stemde doel der lichting, wordt bepaald, voor zoover mogeljjk, naar de verhouding, welke bestaat tusschen het getal derge- aen, die zich in de provincie voor den dienst bg de zeemilitie hebben aangemeld en het gezamenlgk getal van hen, die zich in het geheele rijk daarvoor hebben opgegeven. De commissie voor de examens ter verkrijging van een diploma aan boord van koopvaardij schepen, hield vau Dins dag 11 tot en met Zaterdag 15 Maart zitting te Rotterdam. Vijftien candidaten hadden zich aangemeld, en wel voor de groote stoomvaart twee voor het diploma A als eerste stuurman, één voor het di ploma B als eerste stuurman en één voor het diploma als tweede stuurman volgens programma A. Voor de groote zeilvaart volgens programma A, voor het diploma als eerste stuurman één candidaat, als tweede stuurman vijf en als derde stuur man zes candidaten. De volgende candi daten zijn geslaagd: voor de stoomvaart eerste stunrman programma B, G. L. Wijs man, tweede stuurman groote stoomvaart programma A, P. van den Heuvel, die ook met gunstigen uitslag het aanvul lingsexamen zeilvaart aflegde. Voor de groote zeilvaartals eerste stuurman B. Kuiper, als tweede stuurman R. Teensma, H. Hesseling en H. W. A. Post, als derde stuurman J. Leeuw, N. Klaasens en S. Schippers. Goed betaald! Volgens een mededeeling van den voor zitter der laatst gehouden algemeene ver gadering der Vereeniging tot ontwikke ling van den landbouw in Holland's Noorderkwartier, werd de inzending Hol- landsche kaas op de Pargsche tentoon stelling met de z. m. bekroond, 't Was echter een dure medaille geweest, want van de 120 gezonden kazen, waren er maar 15 teruggekomen en 105 zoek ge raakt. In de „Prov. Gron. Crt." leest men: Voor ongeveer 7 a 8 jaren ontdekte de grintschipper H. Bul een steen van eigenaardigen glans en bewaarde dien tot heden als zeldzaamheid. Daar hij den steen aan dezen of genen had laten zien, kwamen er dezer dagen eenige koop lieden op los, die hem voor een prijsje dachten te koopen, vermoedende dat hg een groote waarde zou hebben. Zelfs is iemand uit Amsterdam in hun gezelschap bij bedoelden schipper geweest en is hem ten slotte, na veel loven en bieden, ein- delgk daarvoor de ronde som van f 20,000 geboden, welk bedrag echter nog gewei gerd werd. Wij hebben hedenmorgen be doelde steen, die een ruwe diamant bleek te zijn, gezien. De steen beeft de groot te van een duivenei, is donkergrgs van kleur en weegt 3 dekagram. Voor ieder is hij te zien ten huize van den heer ten Cate aan het Hoendiep. Uit Pernis wordt medegedeeld, dat in de laatste 25 jaar slechts 3 visschers van daar in hun huis gestorven zgn. De overige in dien tgd overledenen vonden hun graf in de golven. N. R. Ct. Men schrgft uit Reenen Den 27sten Februari visehte men uit den Rijn bij deze stad het lgk van een onbekend man op, dat eenige dagen daar na werd ter aarde besteld. Het hoofd der gemeente vroeg om inlichtingen in de bladen en gaf daarbij aan, dat de klee deren waren gemerkt T. J. 't B. 12. Op verzoek werd daarop het lgk opgegraven en bleek het te zgn dat van den heer T. J. 't B., in leven makelaar te Amster dam, die den 5den Januari zgn woning had verlaten en niet terugkeerde. Op het lgk werden vermist een gonden hor loge, twee gouden ringen en twee jassen. Daar hier aan misdaad wordt gedacht, stelt thans de politie, op verzoek der fa milie, op verschillende plaatsen een on derzoek in. Houdt geen spelden in den mond Te Maassluis heeft een meisje een speld ingeslikt. Geneeskundige hulp was tot heden vruchteloos. Valsche bankbiljetten In November 11. werd te Amsterdam zekere Schoelenberg, een Duitscher van Ruhrort, veroordeeld wegens bet uitge ven van valsche Nederlandsche bankbil jetten van f 25. Hij vertelde toen, dat de leverancier dier bankbiljetten te Dus- seldorf woonde en hg ze van dezen voor f4.80 het stuk had gekocht; alleen te Arnhem had hg 52 stuks aan den man weten te brengen. Thans is zgn mede plichtige, Gerhard Peters, die zich uit de voeten had weten te maken, in Duitsch- land gevat en stond Donderdag te Kleef terecht in het oude slot van den Zwanen- ridder. Een groot getal getuigen werd ge hoord, velen uit Amsterdam en Arnhem, o. a. een beambte van de Nederlandsche Bank en de commissaris van politie, de heer Stork. Nog altijd worden hier en daar bank biljetten, door deze twee Duitsche broe ders gemaakt, aangetroffen. Men zij dus op zgn hoede. Vrijdagnacht hoorde een bewoner aan den Schiedamschen Singel te Rotter dam een schot vallen; daarop afgaande, vond hij aan den waterkant tusschen eenige rioolsteenen tegenover de Zwarte Paardenstraat een man liggen, badende in zgn bloed. De politie, die onmiddellijk verscheen, bracht bedoelden man aan het bureau van politie aan de Witte de Witkstraat en vervolgens naar het ziekenhuis, al waar hg nog 2y2 uur leefde. De behandelende geneesheer verklaar de, dat de dood het gevolg was van een wond, hem toegebracht in den slaap van het hoofd, door een revolverkogel. Vermoedelijk heeft hg een zelfmoord begaan, aangezien in zgn nabijheid een revolver is gevonden. Aangezien niets op hem werd bevon den, dat aanleiding gaf den persoon te herkennen, wordt door de politie een ijverig onderzoek ingesteld. Hoe de doodstraf door verschillende ter dood veroordeelden wordt ondergaan, is door dokter Corre bestudeerd, die er een belangrijke statistiek over heeft ver vaardigd, waaruit blijkt, dat den meesten op het laatste oogenblik de moed ont zinkt. Van 64 mannen, schrijft dokter Corre, stierven 25 als lafaards4 waren bij hun terechtstelling zeer opgewonden; hun angst voor den dood was zoo groot, dat zij op allerlei wijzen hun bestaan nog eenige minuten trachtten te rekken; 12 bleven tot op het laatste oogenblik zeer cynisch, terwgl zij zich voor het ondergaan van de doodstraf gereed maakten, alsof het slechts comediespel was, 5 stierven met een onverschilligheid, die aan de onge voeligheid van een redeloos dier deed denken, terwgl slechts 18 werkelijk moe dig en kalm, zonder snoeverij, de dood straf ondergingen. In den avond van den 13 Maart, te omstreeks 8 uren, zgn in de roef van het Rijnschip »Drie Gebroeders," liggende in de Rijnhaven aan de Princessekade (Feyenoord) te Rotterdam, waarin zich alleen bevond de 71jarige schippersvouw, gekomen twee mannen, blootshoofds, met geheel zwartgemaakte gezichten, die, nadat zij tot de vrouw gezegd hadden: »waar is je geld? als je niet stil bent, sngden we je den hals af," en nadat die vrouw hun, door vrees gedreven, een kastje had aangewezen, den geldtrommel van haar zoonWillem daaruit gehaald hebben, en uit dien trommel hebben ontvreemd een bank biljet van honderd gulden, een bankbiljet van zestig gulden en een som van dertig gulden, meerendeela bestaande uit rijks daalders; hebbende die personen de uit drukking gebezigd: »We hebben al lang op Willem geloerd." De politie doet onderzoek, terwgl in lichtingen gaarne zullen worden ontvangen aan het politiebureau aan de Nassaukade (Feyenoord.) De minister van waterstaat heeft het rapport der commissie uit het colta ge voor zeevisscherijen, met betrekking tot het wetsvoorstel Reekers, ook aan den wetenschappelijken adviseur in vis- schergzaken toegezonden, teneinde door hem zou worden overwogen in hoever hg zgn gevolgtrekkingen zou meenen te moeten wijzigen. Teneinde de Tweede Kamer volledig op de hoogte te stellen heeft de Minister ook het daarop van dr. Hook ontvangen nader advies te harer kennis gebracht. Snelle reis van de Kaap. Het stoom schip >Tartar", van de Union Steamschip Company, dat 19 Febr. ten 5 u. 43 n.m. van de Kaapstad vertrok, arriveerde den 9den Maart, des avonds te 8 u. 56 m. te Southampton. De geheele duur der reis was alzoo 18 dagen, 3 u. en 13 m., en de juiste tgd onder stoom 17 dagen, 20 u. en 37 m. De afgelegde afstand bedroeg 2987 mij len, hetgeen een gemiddelde vaart aan geeft van 14 knoopen per uur. Uit Wiesbaden wordt van 15 Maart aan het Handelsblad gemeld »De rechtbank veroordeelde de directie van het Sanatorium tot het betalen van f 50.000 aan dr. Mezger, benevens de rente, voor het huis te Amsterdam, het welk de directie van hem heeft overge nomen. De overige f 45,000 moeten als eerste hypotheek op het huis gevestigd blijven. Het vonnis is terstond uitvoer baar verklaard. De heer Mezger heeft zich bereid ver klaard afstand te doen van zgn aanspra ken op elke geldelijke vergoeding, mits hem zijn huis wordt teruggegeven. De heer Mezger zou door deze schikking een aanmerkelijk verlies lijden, maar daarvoor moet de Maatschappij er dan ook in be rusten, dat alle betrekkingen tusschen hem en de Maatschappg worden afgebroken. Heden moet de directie over dit aan bod een beslissing nemen". De mijnramp in Wales. Alweder heeft in een steenkoolmijn eene ontploffing plaats gehad, waarbij, gelijk ge meld is, omstreeks 150 arbeiders het leven verloren. Het ongelnk gebeurde in de Morfamijn in Glamorganshire, waar ook in 1863 en in 1870 ontploffingen menschenlevens kostte. Als de losbranding van zwaar geschut werd plotseling in verren omtrek een dreunende onderaardsche knal gehoord. Groote wolken stof en rook stegen uit den mijnmond op en de bewoners van naburige plaatsen snelden er heen. Het bericht dat eene ontploffing had plaats gehad, verspreidde zich met snelheid in den omtrek en weldra stroomden duizenden naar de plaats der ramp. Een aantal mannen daalde in de schacht om te pogen de ongelukkige mijnwerkers er bevonden zich omstreeks 300 in de mgn nog te redden. Hunne terugkomst werd door de menigte, waaronder schreiende vrouwen en kinderen, in den grootsten angst afgewacht. Zij berichtten, dat een groote massa ingeval len rots- en houtwerk hun belet had tot in de mijn door te dringen, waar de meeste slacht offers zich bevonden. Twee mannen, die deer lijk gebrand waren, brachten ze boven, maar de anderen, 150 in getal, waren allen in de onderaardsche gewelven ingekerkerd. Indien de uitbarsting zelve hen gespaard heeft, dan is het nog zeer twijfelachtig of zij in de ver ontreinigde atmosfeer in het leven hebben kunnen blijven. Een van de mijnwerkers, die op het oogen blik van de ontploffing in de mijn was, gaf van hetgeen hij ondervond, het volgende ver haal: Met eenige makkers was ik rustig aan het werk, toen ik plotseling een hevigen luchtstroom langs ons heen voelde gaan, die van ons ter aarde wierp. Dikke stofwolken en dampen omringden ons. De zwavel was zoo sterk, dat wij onzen zakdoek voor neus en mond moesten houden. Velen onzer ka meraden lagen op den grond en wij waren zeiven te veel geschrikt en verward om hen te helpen. Omstreeks 40 passen van de op gaande schacht was een groote massa rots ingestort, maar gelukkig ontdekten wij eene smalle opening, waar wg doorkropen en werden zoo gered." Omtrent de oorzaak der ramp is met zeker heid niets bekend. Het luchtververschings- toestel was in goede orde en verwijderde 80,000 kub. voet lucht per minuut. De mijn bestaat omstreeks 40 jaar. Sedert werden veiligheidslampen gebruikt en nog een paar dagen geleden was op verzoek der werklieden een onderzoek ingesteld naar den toestand der gangen en schachten. Deze werden toen ge heel vrij van gas en volkomen veilig verklaard. Betreffende het aantal werklieden, dat zich in de mijn bevond, loopen de berichten uit een. In 't geheel werken er 420 man, maar daarvan waren volgens sommigen niet meer dan 80 tot 100 beneden toen het ongeluk gebeurde. De ffTimes" daarentegen, zegt dat dit aantal veel aanzienlijker was en 250 droeg, waarvan er 100 ontsnapt zijn, terwijl nog 150 arbeiders in de mijn opgesloten en vermoedelijk omgekomen zijn. Volgens officieele opgaven zgn bg de ontploffing in de Morfa-mijn (Zuid Wa les) 87 menschenlevens verloren gegaan. Acht en zestig van de slachtoffers waren gehuwd, en drie waren weduwnaars. Zij laten 178 kinderen na, waarvan 121 onder de 13 jaar. Er zgn inschrg- vmgen geopend ten behoeve van de na gebleven betrekkingen der omgekomenen. Ook deze ontploffing was vermoedelijk te wijten aan een onbedekt licht. Betreffende de oorzaak der ramp geeft een ontdekking eenig licht. Er is nl. bij het lgk van een der verongelukte werk lieden een lamp gevonden, die niet gesloten was, en men veronderstelt dus dat dit de oorzaak der ontploffing geweest is. Steeds werden vóór het afdalen in de mijn alle veiligheidslampen geslotenalleen de op zichters bezaten sleutels, Londen, 15 Maart. Blijkens de heden ontvangen telegraphische berichten, breidt de werkstaking in geheel Engeland zich snel uit. In Yorkshire zal de werkstaking onder de mgn werkers aanstaanden Maan dag een aanvang nemen en 250,000 per sonen omvatten, die gewoonlijk in de mijnen van Midland werkzaam zgn, waar door de ng verheid in Lancashire, Yorkshire enz. bijna geheel tot stilstand zal worden gebracht. De prijzen rijzen snel en orders zgn in het buitenland gedaan. Te Liver- pool houdt de werkstaking aanmen is daar beducht voor ongeregeldheden, en militaire voorzorgsmaatregelen zgn geno men. Uit Wales wordt gemeld, dat de werkstaking in de Llandudnokolenmgnen aanstaanden Maandag zal beginnen. Er worden weder twee gevallen ver meld, waarin olie goede diensten bewees als middel om woeste golven te doen be daren. Het stoomschip „Italia", van de Ham- burgsche Araerikaansche Maatschappij, dat op reis naar New-York zgn schroef ge broken had en door het stoomschip „Gel- lert" van dezelfde maatschappg op sleep touw werd genomen, was in een hevigen storm uit het noordwesten verloren ge weest, wanneer men niet uit een kan, met gaatjes daarin geboord, olie op de golven had verspreid. Daardoor hielden de stortzeeën op en het sehip werd vei lig, 750 zeemglen ver, naar New-York Op het schip „Slivore" brak, op reis van Shields naar Bombay, brand uit aan boord. De bemanning ging in de boo ten en men zou beproeven, de Seychel len te hereiken. Maar den derden dag werden de schipbreukelingen overvallen door een orkaan, waarin zij zeker veron gelukt zouden zijn, als niet de kapitein olie had meegenomen. Men liet nu kou sen, gevuld met van olie doorweekt werk, in liet water hangen en weldra waren de golven niet meer gevaarlijk. Marine en Leger. De fortiffeatie-opzichter 3e kl. A Govers werkzaam ten bureele van den genera.1- majoor inspecteur der genie, te 's Gravenhage, is over geplaatst naar Naarden, ter vervanging van den opzichter 2e kl. C. H. J. Muller, die op pensi oen is gesteld. Bij beschikking van den minister van marine is de gepensioneerde matroos der 1ste kl. P* H. Mooiman, met 1 April a.s. benoemd tot vasten knecht bij het Departement van Marine. De benoemde ads.-ing. der marine J. Van der Struyf, wordt met den lsten April a. s. geplaatst bij de directie der marine te Amsterdam. De officier van gez. le kl. bij de zeemacht dr. A. J. Jelgersma, dienende aan boord Zr. Ms. monitor Cerberes, wordt met 1 April a. s- op non-activiteit gesteld en vervangen door den of ficier van gez. 1ste kl. bij de zeemacht J- J. Sterk. Eerstgenoemde wordt vervolgens 21 April ge plaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord en gedetacheerd aan boord Zr. Ms. in structievaartuig ,,Urania". De minister van oorlog brengt ter kennis van de landmacht het koninklijk besluit van 10 de zer, waarbij van de militie te iand, voor bet tijd vak van 14 April tot en met 25 April 1890, worden opgeroepen om in den wapenhandel te worden geoefend: a. van het regiment grenadiers en jagers, het vierde 7e regiment infanterie, de verlofgangers der lichting van 1885 b. van het lste 5e en het 8ste regiment infanterie, de ver lofgangers der lichting van 1888, die vöbr Sep tember 1889 in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. De luit. ter zee le kl. J. H. Strootman wordt met 1 April a. s. geplaaatst als le officier aan boord van Z. M. wachtschip „Prins van Oranje" te Hellevoetsluis, en zulks ter vervanging van den luit. t. z. le kl. W. A. Cambier, die met dien datum op non-activiteit wordt gesteld. Z. M. instructiesebip „Nautilns," comm. de kapt. luit. ter zee H. G. Hildebrandt, begint in de eerste dagen van April de oefeningstoohten

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1