't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Verplaatsing Socië teit De Eendracht Alle Tuinzaden J. REIS, in de Oesterpat, Vascn de Gama Groote Onta Mm No. 1787. Woensdag 2 April 1890. Achttiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Advertentiën. Te Zaandam, ION- «1WIIELHMS li IK een SCHEEPSPOMPMOLEN met POMP, Dito POMP zonder f50. wegens liquidatie. TapSjt|@®i@r@i9 M ARIN E. Openbare Aanbesteding verschillende WOON- en WINKELHUIZEN. Weder een partij Mi lettere OUDE KAAS JOH. F. MORRA, ie Sclanerliroe. NIET lili? M. J. WALLAST, J. LAK, ScIMer, GlazenMer ei KamertieliaDier, Dagelijks verschl A. BREET Czn., Zuidstraat 71. iïLtoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlpke nummers 2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortentlön van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 1 April 1890. Zaterdagavond had in „Tivoli" de uit reiking van prijzen en getuigschriften plaats aan leerlingen van de Industrieschool alhier. Aan de wanden waren proeven van lijn- en handteekenen tentoongesteld, die getuigenis aflegden, zoowel van de bekwaamheid des on derwijzers als van den ijver der leerlingen. De heer B. L. Vries nam, bij ontstentenis van den heer A. van Voornveld, voorzitter der Commissie, 't woord. Spreker wees de leerlingen op 't snel verloop van den tijd, dat meer en meer in 't oog valt naarmate men ouder wordt, en spoorde hen aan van dien tijd een nuttig gebruik te maken. Ook wees hij op de moeielijkheden in den strijd om 't bestaan en tevens hoe noodzakelijk 't is voor den werkman om een flink ontwik keld verstand te hebben. Na in 't algemeen zijn tevredenheid betuigd te hebben over de werkzaamheden in dit winterseizoen, werden onder gepaste toespraken de belooningeu uit gereikt: Prijzen en Getuigschriften werden uitge reikt aan de leerlingen van 't vierde jaar. J. D. Stelleman le prijs en getuigschrift. A. J. Klein 2e prijs en id. IJ. Klaassen 3e prijs en id. J. A. Feij 4e prijs en id. G. Sariemijn 5e prijs en id. V. Visser 6e prijs en id. Getuigschriften aan C. J. B. Abrahams, Th. Schaafsma en A. J. Leijer. Loffelijke vermeldingen derde jaar. Natuur- en Scheikunde. J. A. Dee, J. Trap, A. Ham, P. Tillema, G. H. Harms, M. de Wit, J. Smit, M. Julianus en G. Kra mer. Algebra en Werktuigkunde. J. A. Dee, J. Trap, H. D. v. d. Laag, G. Kramer, A. de Vrij, P. Tillema en C. Valkenburg. Lijnteekenen. J. A. Dee, J. Trap, A. Ham, PI. D. v. d. Laag, G. Kramer, M. de Wit, J. C. Egers en M. J. Julianus. Handteekenen. G. H. Harms, L. A. v. d. Kraan, A. G. B. Bisehoff en J. C. Egers. Letterkunde. J. A. Dee, J. Trap, G. Kramer, H. D. v. d. Laag, P. Tillema en L. A. v. d. Kraan. Tweede jaar. Algebra en rekenen. N. Hanekroot, H. J. Morssink, N. Dijker, J. A. Schapers, F. W. Langhorst, A. Boon, F. Teensma, W. J. Schapers en C. Spigt. Lijnteekenen. N. Hanekroot, H. Lange, A. Boou, F. W. Langhorst, A. Anderson, F. Teensma en N. Dijker. Handteekenen. N. Hanekroot, C. Spigt, A. Boon, K. Boon, G. Smit, N. Dijker, PI. Lange en F. W. Langhorst. Letterkunde. N. Hanekroot, H. J. Morssing, N. Dijker, A. Boon, G. Smit. ,A. Anderson, F. W. Langhorst, H. LaDge en C. Spigt. Eerste jaar. Rekenen. N. Keuzekamp, A. Janzen, L. Klein, W. Rijkers, K. Koppenol, H. Last drager, H. Verheij, W. Heijraan, L. H. Bruijn- zeel en J. F. F. Philips. Lijnteekenen. H. Buhse, L. Klein, W. Rykers, N. Keuzekamp, A. Bosch, J. F. F. Philips, P. Klercq JAz., A. Tegel, W. G. Dilg, J. Jonker, P. Samwel, A. Bakker en L. H. Bruijnzeel. Handteekenen. D. Kraak, L. Klein, N. Keuzekamp, J. Jonker, L. IJ. Bruijnzeel, A. Bakker en A. Tegel. Letterkunde. N. Keuzekamp, P. Klercq JAz., H. Lastdrager, W. Rijkers, L. Klein, H. de Wit, W. de Graaflf, W. G. Dilg, C. Koppenol, A. Janzen, C. Heijman, C. v. Riel, W. Heijman en J. Hoenson. Loffelijke vermelding van de leerlingen van het v ij f d e j a a r. J. Heijman, IJ. Freeke en S. Schellinger. Na afloop daarvan richtte spreker een woord van waardeering aan de leeraren der school en herdacht den heer A. J. Leijer, oen man die een reeks van jaren zijn talenten aan de Industrieschool had gewijd en door een hevige ziekte in November van 't vorige jaar aan zijn werkzaamheden werd ontrukt. Met een woord van opwekking werd de bij eenkomst gestoten. Jl. Zaterdagavond gaf de Marine Machinisten-Societeit een Soiree in haar lokaal aan de Hoofdgracht. Leden en geinviteerden vonden blijkbaar veel genoe gen in de opvoering van een drietal too- neelstukjesEen Amsterdamsck huisheer, Papa gaf permissie, en Een kop thee. Al deze stukjes werden op zeer verdienstelijke wijze ten tooneele gebracht, en aan 't einde levendig toegejuicht. De opvoering getuigde zoowel van flinke opvatting der verschillende rollen als van ijverige studie. bevatte nog een muziek- en een zangnummer, alsmede een letterkun dige y^ordraclit, de laatste van een der geïnvitel^611» die daarmede opnieuw zijne belangstelling in deze Vereeniging be toonde. Met een zeer geanimeerd feesthal werd deze buitengewone vergadering naar wij ineenen de laatste in dit seizoen besloten. Het aantal arrestatiën, die in 1889 in de gemeente Helder hebben plaats ge had, wegens het verkeeren op den open baren weg in kennelijken staat van dron kenschap, is geweest 504. Het aandeel der provincie Noord- Holland in de lichting-miliciens van de lichting van dit jaar bedraagt 1860 man. Hiervan ziju bestemd: 30 voor bet reg. gren. en jagers, 50 voor heb le reg. inf., 200 voor bet 4e en 900 voor het 7e reg. inf., 25 voor het 3e reg. huzaren, 100 voor het le en 50 voor het 2e reg. veld-art., 224 voor het 2e en 210 voor het 4e reg. vest.-art., 12 voor het korps pontonniers, 14 voor het korps torpedisten en 45 voor het korps genietroepen. Zaterdagnamiddag omstreeks half twee ontstond er brand in het kerkge bouw der Nederduitsch Hervormde ge meente te Apeldoorn, en bij het afzen den van dit bericht is het schoone ge bouw geheel en al een prooi der vlam men geworden. Op het dak waren loodgieters aan het werk, en men vermoedt dat het ontstaan van het vuur hierin zijne oorzaak heeft. De kerk, in den vorm van een Griekscb kruis gebouwd, was met zijn massief op getrokken muren, tusschen het hooge ge boomte, een sieraad der gemeente. Zij was voor rekening van koning Willem I gebouwd, door deze aan de hervormde gemeente aldaar ten geschenke gegeven eu den 5den Juni 1842 als zoodanig in- gewjjd. Ingezonden. DE BRUG over het Heldersche Kanaal nabij de Wind- steeg is in de laatstverloopene dagen het on derwerp geweest van veler gesprekken. Men heeft niet nagelaten, om het tot stand bomen van die brug als ongewenscht, onnoodig en onraadzaam te doen voorkomen. Op de plek, waar jaarlijks ongeveer 150.000 mensehen met een pont overvaren en telkens 1 cent betalen moeten, zou een brug niet wenschelijk, niet noodig zyn Er zijn menschen, die zelden of nooit in die richting komen, maar ieder, die, door zaken of omstandigheden, dagelijks of althans herhaaldelijk den weg tusschen Zuidstraat en Spoorweg-station moet afleg gen, moet erkennen, dat door de drukke passage in dat deel der gemeente een brug daar ter plaatse in groote mate gewenscht, ja, een behoefte is. Een heer, die in de on middellijke nabijheid van 't pontveer zijne apar- tementen heeft, verzekerde onlangs, dat, van 's morgens vroeg tot 's avonds, van die gebrek kige gelegenheid om van den eenen naar den anderen oever te komen, een zeer druk gebruik wordt gemaakt. En hoe zou ook de pachter anders een zoo belangrijke pachtsom aan de gemeente kunnen betalen 't Praatje, vroeger verspreid, dat die pachter het alleen deed om den ouden man, die het pontveer bediende, aan een baantje te helpen een zeer flauw praatje op zichzelf reeds is nu heel en al van de baan, daar de oude bevelhebber van het veerschip, door een nieuwen, jongeren ti tularis is vervangen. De verzekering, dezer dagen nog in eene samenkomst van kiezers gedaan, dat de aanslag in de plaatselijke be lasting, tengevolge van den bouw der brug aanmerkelijk zou worden verhoogd, behoeft nauwelijks als een bezwaar tegen de stichting er van te worden vermeld, 't Is immers her- haardelijk door onzen geachten Burgemeester verzekerd, dat de verhooging van opcenten op de persoueele belasting en van het cijfer voor den koof dely ken omslag een gevolg is, niet van het voorgenomen bouwen van een brug, doch van de behoefte aan middelen voor den gewonen dienst. Men heeft uitgestrooid, dat onderscheidene ingezetenen, waaronder men schen, die by de stichting der brug hoegenaamd geen belang hebben, daardoor eene verhooging van lasten van minstens f 15 per jaar zouden hebben. Dit is ten eenenmale onjuist, want de gevreesde verhooging betreft slechts voor een klein gedeelte de schade, die de gemeente door de opheffing van 't pontveer en door de bekostiging en de bediening der brug zou lij den. Waarlijk, de bezwaren, door eenigen geopperd tegen de vervanging van het pont veer, blyken als men ze goed beschouwt, wei nig te beteekenen te hebben, en veelal door onbekendheid met den toestand en met de gevol gen der voorgestelde verandering veroorzaakt te zijn. Het schijnt echter voor de hoeveelste maal noodig te wezen, de argumenten vóór het tot stand komen van eene brug nog eens te herhalen. Als de Raad, in zijne zit ting van morgenavond, over den bouw der brug zal beslissen, moet het, dunkt mij, zeer wegen, dat sedert de laatstverloo pen jaren ach ter de Westgracht, in en ter zijde van de Keizerstraat een geheel nieuwe wijk is ver rezen, waardoor de bouw eener brug, die de bewoners dier wijk in rechtstreeksche Com municatie brengt met de Weststraat, de Zuid- straat, de Binnenhaven en het Ankerpark, ten volle gerechtvaardigd wordt. Ware de toe stand zooals eenige jaren geleden, niemand zou zeker de dringende noodzakelijkheid van den bouw eener brug aldaar volhouden.De omstandigheid, dat de energie onzer plaatsge- nooten blijkens de verkaveling van het terrein der voormalige mestbelt aan de West gracht niet ophoudt in dit gedeelte der ge meente nieuwe woningen te stichten, maakt den bouw der brug tot een der meest nood zakelijke werken in deze gemeente. Sedert eenigen tijd zijn, om de schoolgaande kinderen voor de gevaren, die voor hen het vervoer per pont opleveren te behoeden, de schoolwij zen zóó verdeeld, dat geene leerlingen zich, om de school te bereiken, naar de overzijde van het kanaal behoeven te begeven. Dit kan echter onmogelijk langer zoo blijven, daar de verdeeling over de verschillende scholen, ten gevolge van toeneming der schoolbevolking, dringend eene wijziging behoeft. Moeten de kinderen dan weêr met de pont vervoerd wor den 't Is niet te hopenLaten we dan toch niet langer den bouw van een brug uitstellen We moeten dat te meer doen, omdat de brug eene behoefte is ter spoedige bereiking, van af de Zuidstraat, enz. van het Spoorweg station. Nu het gegronde uitzicht bestaat, dat eerlang een lokaal voor den afslag van zee- visch aan de Buitenhaven nabij de werf »De Hoop" zal worden tot stand gebracht, is het voor het vervoer van zeevisch naar 't spoor zeer noodig, dat de brug nabij de Windsteeg eene verkorte gemeenschap doe ontstaan. Daar bij komt nog, dat de beladen vi3chwagens, bij het bestaan van een brug, zouden rijden over den grooten Rijksweg langs de Zuidstraat, waardoor natuurlijk het onderhoud van den rijweg aan de Spoorgracht der gemeente min der zou kosten. Een aantal neringdoenden zal door het tot stand komen der brug voor deel hebben. Menschen, die aan de eene zijde van 't kanaal wonen, kunnen thans moeielijk hunne waren aan de andere zijde van dat water betrekken. Als des avonds het pontje gemeerd ligt, dan kan men niet dan door een grooten omweg den winkel van den gewensch- ten bakker, slachter, of winkelier bereiken. Voor neringdoenden, wonende aan de West en Zuidstraat ecnerzijds, en voor die aan de Westgracht, in de Keizerstraat, enz. ander zijds, zal dus de bouw der brug wel een zeer wenschelijke zaak zijn. Zie slechts den grooten afstand tusschen de brug bij de Nieuwe kerk en de Botbrug Hoeveel grooter is die, dan de afstand der overige bruggen, die over 't kanaal zijn gelegd. Op gelijke gronden als nu de stichting der brug bij de Windsteeg bestreden wordt, zou men kunnen aantoonen, dat de overbrugging bij genoemde kerk geheel overbodig is. 't Is zeker dat, ligt eenmaal op de aangeduide plaats een brug over 't kanaal, ieder zal moeten ^erkennenreeds lang had hier zulk een verbeterd communicatie-middel moeten gesticht zijnEn als men nu nog let op de onbillijkheid, hierin gelegen, dat een aantal ingezetenen gedwongen worden tot het betalen der som, die nu door het pontveer in 't bij zonder van hen wordt gevorderd, die door de ligging hunner woning en door zaken en om standigheden genoodzaakt zijn^szich onder de vaste passagiers van het pontveer te scharen. Door die menschen wordt in hoofdzaak de som van f 1500 's jaars bijeengebracht, die de pachter moet ontvangen, om pacht en salaris te kunnen voldoen. Men spreekt van onrecht vaardigheid, als men aanvoert dat de ingeze tenen, die nimmer den weg Keizerstraat Zuidstraat passeeren, bij het tot standkomen der brug hoogere lasten zullen moeten betalen men bedenke liever, dat er nu van ongeveer 1/10 der bevolking een belasting gevorderd wordt, in den vorm van 1 cent per tocht met de pont. Ik durf, Mijnheer de Redacteur, geene meerdere plaatsruimte van U vergen, en 'k besluit daarom mijn schrijven met de uitdruk king van den wensch, dat de leden van den Raad dezer gemeente in hunne zitting van morgenavond het besluit mogen nemen om, onder de werken, aan te wijzen bij 't besluit lot het aangaan eener leening van f 100,000, te noemenhet bouwen van een brug over 't kauaal bij de Windsteeg. De overweging van hetgeen wordt aangevoerd door hen, die evenals ik, overbrugging wenschen, zal er, naar 'k mij durf vleien, toe leiden, dat de meerderheid der leden zich vóór den bouw der brug verklaren. Tegen eiken maatregel zijn wel bezwaren te vinden en te opperen, doch in dit geval wegen die bezwaren niet op tegen het nut eu het voordeel, dat zal worden teweeg gebracht door het tot stand komen van een nieuwe brug over het Helder sche kanaal. Helder, 31 Maart 1890. Y. Gegadigden, die tegen 1 April 1891 een daartoe geschikt lokaal beschikbaar hebben, worden verzocht zich vóór 1 Mei 1890, onder nader overeen te komen voorwaarden te vervoegen KANAALWEG I 88 boven. in de onmiddellijke nabijheid der Zeeha ven, geschikt voor alle affaires. Te bevragen te Zaandam, E 109 b. T© Koop voor f60. Aan den Oesterput AMSTELDIEP." Deurwaarder H. KWANT, te Helder, zal aldaar, op Woensdag 2 April en zoo noodig, volgende dagen, des namiddags 2 uur, in het Winkelhuis aan de Spoor gracht, hoek Nieuwstraat, vroeger bewoond door den heer J. W. KAMPER, verkoo- ping houden van een belangrijke partij waaronderTapestry/Brusselsch en haren TapijtgoederenTrap- en Gangloopers, Karpetten en Vloerzeilen in alle afme tingen, Medaillon-Tapijten, Gang-, Vloer en Deurmatten, Bedkleedjes in verschil lende soorten, Jutte- en andere Gordijn- Goederen, Tafelkleeden en hetgeen meer ten verkoop zal worden aangeboden. Te bezichtigen daags vóór- en op de verkoopdagen, van af 's morgens 10 uur. NB. Er zal voor behoorlijke zitplaatsen gezorgd worden. bij de Directie der Marine te Willemsoord, op ZATERDAG 12 APRIL 1890, des voormiddags ten 11 ure, van: Het bouwen van eene keuken en het verrichten van daarmede in ver band staande werkzaamheden voor het Marine-Hospitaal. De bestekken liggen ter lezing bij het Departement van Marine te 's Gravenhage en bij de Directiën der Marine te Wil lemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis, alsmede bjj de Provinciale Besturen en ter Secretariën van de gemeenten Rot terdam en Dordrecht. Voor zoover de voorraad strekt zjjn de bsetekken a f 1 per exemplaar te verkrij gen ter Griffie der Marine te Wilemsoord. De noodige aanwijzing in loco zal ge schieden op 8 en 9 APRIL 1890 's mor gens ten 10 ure. Verdere inlichtingen kunnen verkregen worden ten Bureele van den Hoofd-Inge- nieur der Marine te Willemsoord. De inschrijvingen op gezegelde biljetten, ingericht volgens art. 5 der Algemeene Voorwaarden, moeten vóór het uur der aanbesteding franco bezorgd zijn in de bus, geplaatst in het Directiegebouw. Willemsoord, den 26 Maart 1890. De Vice Admiraal, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSELIN DE JONG. T© Koop een HUIS in de Keizerstraat no. 65, bevat tende VOOR en ACHTERKAMER, GANG, KEUKEN eu vrij ERF. Adres: Hoogstraat 4S. Uit de hand te koop: Te bevragen bij S. BETHLEHEM, Kanaalw. ontvangen, 20 Ct. het pond, bij de 5 pond minder. B0ELSUMS, Breewaterstraat. lage prijzen verkrijgbaar bjj Prijscourant gratis te bekomen. Prjjs voor H.H. Teelders per correspondentie. Extra fijne gewone Boerekool, f0 30 per ons. Bestellingen worden kosteloos aan genomen door Schipper BRUIN, op Schagerbrug. heeft ontvangen: versche gerookte ZALM. PALING in gelei, en versche Texelsche OESTERS. om te koopen, doch begunstig als eeht Heldersche, die hart heeft voor het wel zijn van zijn plaatsgenooten, eigen in dustrie U zult hierdoor de werkeloosheid tegengaan en U zelf minstens 20 be- voordeelen. Lees slechts de onderstaande prijsnoteering Kamgaren, ot van alle andere stoffen gekleed costuum, f ij n e kwaliteitf25. Idem idem Jacquet -23. Idem idem Colbert -22. Demi-Saisons in alle kleuren (echt)-20.— Pantalons, van af- 2.50 Kleedermaker en Leverancier, SPOORSTRAAT 36. beveelt zich beleefd aan voor alle in zijn vak voorkomende werkzaamheden. SPOORGRACHT. In VERFWAREN. KANTK0EK 10 Ct. per 5 ons. J0DENK0EKEN 5 a 10 Ct. BISCUITJES, zeer voordeelig per gewicht, a 25 Ct. per 5 ons. KANTK0EK met krenten 12 Ct. Minzaam aanbevelend, BREEWATERSTRAAT. Slijters rabat. is heee„mfeJneTa" 3-Cent Sigaar. LA PERLA, 4 Cent. Verkrijgbaar in het Sigaren-Magazijn G. J. FEIJEN.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1