S't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. De familie Nolen. No. 1788. Zaterdag 5 April 1890. Achttiende Jaargang. Ad.vortentlën KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afsonderlpke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd__zijn^ APRIL, Grasmaand. 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 18 m. Onderg. 6 u. 46 m. Zondag 6 Pasehen. Maandag 7 2e Paaschdag. Dinsdag 8 Verjaardag van Wilhelmina Maria Sophia Louisa, zuster des Konings. Woensdag 9- Donderdag 10 Vrijdag 11 Israël. Paschen. Zaterdag 12 r L. K. HELDER, 4 April 1890. In de zitting van den Raad der gemeente Helder, jl. Dinsdagavond gehouden, is benoemd tot onderwijzer aan de gemeenteschool No. 4 de heer P. W. Akkerman, en is, met ingang van po. Mei a. 8., op haar daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend aan mejuffr. A. H. M. Brakke, als onderwijzeres aan de school No. 3. Op verzoek van den heer D. A. G. Vastenou, directeur der gesnbs. school voor Uitgebreid Lager Onderwijs alhier, is zijne instructie derwijze ver anderd, dat de lierstvacantie met vier dagen verlengd en de Paaschvacantie tot dén enkelen dag is ingekort. Goedkeuring is verleend aan het door B. en W. ter tafel gebracht plan tot het aangaan eener geldlesning ad f 100.000, tegen eene rente van 31 ten honderd. 't Besluit is genomen, om het bedrag der nieuwe leening, behalve tot delging der bestaande schuld, aan- tewenden tot het bouwen van een lokaal voor den afslag van zeevisch aan de Buitenhaven, van een brng over het Heldersche kanaal nabij de Wind- steeg en van een politiebureau op het Molenplein, alsmede tot het aanbrengen van een plaveisel in de Gravenstraat. Er is besloten tot het inwinnen van een rechtskundig advies ter zake van het aanleggen van een straatweg door den heer J. Verfaille, in aansluiting met den door de gemeente indertijd aangelegden straatweg naar de algemeen© begraafplaatsDoor den Raad werd kennis genomen van de mededeelingen, dat bij de laatst gehouden verificatie der boeken en van de kas des gemeente ontvangers een en ander in volkomen orde is bevonden; dat over 1888 door het Rijk f 543.48 te veel is betaald, bij wijze van vergoe ding in de kosten van het Lager Onderwijsdat het bedrag dier vergoeding over 1890 is bepaald op f12990; en dat de Gemeenteraad van Roo- zendaal en Nispen den wensch hëeft genit, dat ook de Raad dezer gemeente zijn verlangen naar bestendiging van het remplapanten-stelsel bij de nationale militie zou openbaren. De heer Korver ontving de verzekering, dat het jaarverslag der schoolcommissie bij B. en W. is ingekomen, en omtrent eene vraag van den heer Verfaille of de Vischstraat particulier- of gemeente eigendom is, werd verdaging wenschelijk geacht. ('t Uitvoerig verslag dezer zitting is door ons Woensdagnamiddag aan onze gea bonneerden bin nen deze gemeente verzonden.) Aan het bericht over oproer aan boord van de „Tromp" uit den Hel der hierheen gewaaid gelooft niemand meer, maar volledigheidshalve zij gemeld, dat uit een heden ontvangen particulier schrijven blijkt, dat er zelfs geen sprake van geweest is. (N. v. d. D) De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden lo. dat de be tonning van 't vaarwater beoosten Texel genaamd„Texelstroom," is vermeerderd met één witte ton gemerktNo. 1 A. en geplaatst tusschen de roode ton van de Bollen (No.. 1) en de Boschton ("No. 2) in de navolgende merken Kerk toren Oudeschild (Texel^), N. t. W. Werf- torentje te Willemsoord even benoorden den toren van de Nieuwe Kerk te Nieu- wediep in 65 dM. water. Nabij de Koog op Texel zijn twee z. g. scheepjesschellingen, die blijkbaar tot broeksknoopen gebezigd zijn geweest, daar ze met een zilveren schalm verbon den waren, uit den grond opgedolven. De muntstukjes zjjn bjjzonder goed be waard gebleven en dragen bet jaartal 1678. Door de officieren der dd. schutte rij te Amersfoort is aan de officieren der schutterijen in ons land een uitnoodiging gericht tot bet bijwonen eener algemee- ne bijeenkomst op Maandag 7 April in bet hotel Krasnapolsky te Amsterdam, en zulks naar aanleiding van bet beken de schrijven van den minister van bin- nenlandscbe zaken, hetwelk heeft aan leiding gegeven dat 29 officieren der d.d. schutterij te Rotterdam bun ontslag heb ben genomen. Onder de vele wandelaars op de Bilstraat te Utrecht kon men ook een wandelaar van 103 jaren ontmoeten, n. 1. den beer B. Lorette, die, niettegenstaan de zijn boogen leeftijd, toch nog ander half uur in beweging bleef. Uit Hellevoetsluis meldt men Maandag had op de Noordzee op de hoogte van den Nieuwen Waterweg het volgende plaatsDe loodskotter No. 5 van Hellevoetsluis, schipper W. Meuldijk, pas seerde de stoomboot >Deepdale" met be stemming naar Hamburg en bezig baar anker te katten. Plotseling viel een man over boord en de bootsman sprong hem zonder aarzelen na. Beiden zouden echter in de golven zijn omgekomen, zoo de sloep van den kotter niet ter bulpe was gekomen. Tot aller verwondering bleek bet toen, dat de >man over boord" een oud-Helvoeter was, Hermanus Duinker gebeeten. De Urker postschuiten bebooren tot bet verledene. Dinsdag is door de Gebrs. De Groot de dienst KampenUrk—Enk buizen aangevangen met de stoomboot Minister Havelaar". Dezelfde onderne mers zijn voornemens een Minister Ha- velaar II" in de vaart te brengen tusschen Zwolle en Kampen. Gestorven van schrik. Eenige jongens te Strijp waren een revolver mach tig geworden en kochten voor 8 cent kruitzij begaven zich naar een afgelegen plek om bet pistool daar af te schieten, maar niemand durfde bet aan, toen ein delijk de 14-jarige v. d. L. bet waagde. Hij ontstelde echter zoo hevig door den knal, dat hij met moeite zich naar huis kon sleepen en weldra ten gevolge van den schrik overleed. (Haarl. Ct.) Het stoomschip „City of Paris" is den 25en Maart, op reis van New-York naar Queenstown (Ierland) door een on geluk met de machines buiten staat om verder te varen en in de machinekamers vol water geraakt. De machinist wist bij het springen van de machine, door onverwijld afsluiten van den stoom, met gevaar voor eigen leven grooter ongeluk ken te voorkomen. Het schip werd na vele uren van angstig hulpeloos wachten door de „Aldsrsgate" op sleeptouw ge nomen en later geholpen door de „Ohio" en uog een paar andere booten, Zater dag te Queenstown binnengesleept, waar de 687 passagiers allen veilig aan land kwamen. „Behartigenswaardige wenken". Hebt gij een vlaag van drift, ga naar het vrije veld. Gij kunt tegen den wind uw hart lucht geven, zonder iemand te hinderen of u, waar anderen bij zijn, als gek aan te stellen. Hebt gij een vlaag van luiheid, tel het tikken van een pendule. Doe dit eën uur lang, en gij zult blijde zijn, in bet volgend uur te werken als een paard. Hebt gij een vlaag van eerzucht, ga naar het kerkhof en lees de geschriften. Zjj zullen u het einde van alle eerzucht zeggen. Hebt gij een vlaag van ontevredenheid, zie naar de lammen en de blinden en bezoek de bedlegerigen en bedroefden, dan zult gij u over uw klagen over zoo veel lichter leed schamen. Hebt gij een vlaag van neerslachtig heid, zie naar de goede dingen, die u op de wereld zijn ten deel gevallen. Wie in zijn tuin .gaat, om spinnewebben en spinnen te zoeken, zal ze vindenmaar wie erin gaat, om naar bloemen te zoe ken, zal met een bloem in zijn knoops gat thuis komen. Door de thans vastgestelde vermeerdering der Noord-Araerikaansche oorlogsvloot, zullen de Vereenigde Staten binnen weinige jaren de machtigste en bestgebouwde oorlogsvloot bezitten van de geheele wereld. De vermeer dering bedraagt in bet geheel 287 vaartuigen met een gezamelijke waterverplaatsing van 610,035 tonnen.de kostende prijs 349,515,000 dollars. De 10 oorlogsschepen le kl. met de zware bewapening zullen elk kosten 5,640.000. Den 18en Februari jl. bad op de Noordzee nabg Hartlepool een aanva ring plaats tusschen bet Nederlandscbe stoomschip „Brinio" en bet Engelscbe stoomschip „Coral Queen," tengevolge waarvan bet laatstgenoemde zonk. Bij bet ongeluk kwamen 18 personen om, terwijl de „Brinio" groote schade beliep. Deswege was een proces bij het Admira liteitshof te Londen aanbangig gemaakt. Dit bof beeft Vrgdag uitspraak gedaan, en beslist dat de „Brinio" verkeerd ge manoeuvreerd bad en dus verantwoorde lijk was. De „Brinio" was ook aanspra kelijk gesteld voor het groote verlies van menschenlevens, op grond dat bet schip niet lang genoeg op de plaats der aan varing was gebleven. Daar bet echter zelf eenige belangrijke schade bad beloo- pen, waarvan de bemanning niet kon beoordeelen of die al of niet dadelijk ge vaarlijk was, is de „Brinio" in dit opzicht vrijgesproken. De Engelscbe regeering is voor nemens nog dit jaar in Engeland een internationale visscherijconferentie te or- ganiseeren. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze conferentie in de maand Juni worden gehouden. Het hoofddoel der conferentie is te beraadslagen over de visscherij in volle zee, bijzonder met bet oog op maatregelen, die genomen kun nen worden, ten einde het vangen van niet volwassen visschen te verhoeden. Het plan om te Brussel een haven aan te leggen en de hoofdstad van België tot een zeehaven te maken, schijnt wer kelijk verwezenlijkt te zullen worden. Onder voorzitterschap der lords Brassey en Sheffield is te Londen een syndicaat gevormd, dat het plan wil laten uitvoeren door denzelfden ingenieur, die de Forth- brug heeft gebouwd. Het kanaal, hetwelk Brussel met de zee in gemeenschap zal stellen, zal zoo wijd en diep worden ge maakt, dat schepen van 1000 tonnen inhoud de hoofdstad kunnen bereiken. Een Amerikaanscb verslaggever beeft een koen waagstuk volbracht, om te on derzoeken in boever op de booten, die tusschen New-York en Brooklyn varen, voor de veiligheid der reizigers gezorgd wordt. Algemeen is bet bekend, dat die zorg veel te wenschen overlaat en daarom droeg de redacteur der „World" dezer dagen een zijner berichtgevers op de toe reikendheid er van aan te toonen. De reporter ging aan boord der „At lantic". Vooral had hg een sleepboot je, met een aantal vrienden bemand, het schip doen volgen, om hem in geval van nood te hulp te komen Hg was n.1. van plan zich overboord te laten vallen, om zoo te zien wa door de bemanning der „Atlantic" gedaan zou worden om hem te redden. Toen de boot halfweg was, boog de man zich over de verschansing, liet een courant over boord waaien en verloor, bij de poging om bet blad te grijpen, schijnbaar bet evenwicht. Hij viel en plofte in bet water. Drie vrienden hie ven dadelijk bet geroep aan„Man over boord!" Alle passagiers snelden naar de verschansing en er ontstond een verschrik kelijke verwarring. Men liep door elkaar been om naar reddingsgordels te zoeken, maar deze waren zóó goed geborgen, dat geen een te vinden was. In de drukte werd zelfs vergeten den machinist te waar schuwen, zsodat de boot met onverhin derde vaart doorstoomde. De verslag gever zou onvermijdelijk verdronken zijn, als de sleepboot met zijne vrienden er niet geweest was om hem te redden. De 75ste verjaardag van prins Bis- marek is in geheel Duitscbland als een nationale feestdag gevjerd. Het hoofd- feest werd echter gevierd te Friedrichs- rube. Ongeveer 4000 persönen begaven zicg uit Hamburg naar bet buitenver blijf van prins Bismarck, teneinde den prins een bewijs van belangstelling te geven. De vereeniging van bouwmees ters te Berlijn zond den ex-kanselier een adres, waarin zij bun ambtgenoot, „den bouwmeester van bet Duitsche rijk" bun hulde brachten. Keizer Wilhelm zond een zijner adjudanten, majoor Von We- dell, om Bismarck zijn gelukwenschen over te brengen. Prins Bismarck betoon de zich zeer gevoelig voor al dat hulde betoon en betuigde vooral zgn dank aan de Spoorwegbeambten uit Hamburg en Altona, die hem alweer een fakkeltocht brachten, Ingezonden. Zondagsrust. De arbeids conferentie, nu onlangs te Berlijn gehouden, onder Voorzitterschap van den staats minister „Berlepsch" besloot „onder meer" ten opzichte van de Zondagsrust het navolgende als gewenscht te verklaren. Ie. dat de werklieden wekelijks een rustdag hebben en bij eiken tak van nijverheid een rustdag per week verzekerd zij. 2e. dat de Zondag voor alle werklieden de algemeene rustdag moet zijn. De resultaten dezer conferentie zijn, alhoewel slechts voorloopig, toch in vele opzichten hoogst verblijdend te noemen, omdat de erkenning van den rustdag door de afgevaardigden der mogend heden hiermee een voldongen feit is. Waar een maal de hoofden van de regeeringen van dien eisch zijn overtuigd, is de tijd niet meer verre dat de rust van den Zondag op elk gebied van en door den staat wordt gesteund. Helder, 31 Mrt. JK. VERBETERING. In het verslag der zitting van den Raad dezer gemeente jl. Woensdag aan onze geabon neerden te dezer plaatse verzonden, is ver zuimd medetedeelen, dat de beeren Van Neck en over de Linden gestemd hebben tegen het plan der nieuwe geldleening, en dat de heer Verfaille, nadat de zaak tusschen hem en B. en W. behandeld was, in de vergaderzaal was teruggekeerd. Marine en Leger. Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. „Tromp, com mandant de kapitein-ter-zee K. A. 8takman Bos- se, dat den 15en Maart van Curacau naar het vaderland vertrokken is, wordt den 25 Aprila.s. ter reede van Nieuwediep verwacht. Aan de machinisten der zeemacht zullen m het vervolg evenals zulks thans reeds plaats heeft, voor de officieren en onderofficieren aan boord Zr. Ms. schepen, commaliewantsgoederen worden verstrekt. De officier-maeh. der 2e kl. J. Jonkees, die met Zr. Ms. schroefstoomschip ;,Johan Willem Friso" vroeger naar West-Indië vertrok, is thans over geplaatst op Zr. Ms. „Tromp", met welken bo dem hij eerstdaags zal repatriëeren. Uit bet dagboek van een Chef der geheime politie te New York. 4) iiDus gij zult er dan niet tegen zijn?" z/Neen, volstrekt niet. Alles wat ik kan, zal ik voor u doen." Zij legde haar handen in de zijne en hij drukte ze hartelijk. »Er komt ook een beetje egoïsme bij," zeide zij. //Het zou ray het recht geven om op u te steunen. Ik zou mij niet zoo alleen gevoelen." »Hoe het ook moge loopen, gij weet dat gij altijd op my kunt rekenen," hernam de rech ter met diep gevoelen. //Onze vriendschap dateert al van zoo langen tijd, Mary, en heeft geen nieuwe banden noodig sm te blijven be staan. Als Pauline, wanneer de vraag haar voorgelegd wordt, is mijn nadeel beslisten ik begrijp ten volle dat die kans bestaat dan zal ik het als een man dragen, en gij kunt u overtuigd houden dat dit, wat mij betreft niet de minste verandering in mijn toewijding voor u en de uwen zal brengen. Ik zal geen eerlijk middel onbeproefd laten om haar te winnen maar, boven alles, wensch ik hare genegenheid niet te dwingen, evenmin door handelingen van myzelf als van uw kant. 't Is enkel uwe goedkeuring die ik vraag. Laat de rest over aan de Voorzienigheid en aan haar." //Ik begryp u," zeide mevrouw Nol«a, „en iuderdaad, als ik u wenschte te helpen zou ik het niet doen door uw lof te gaan zingen 't aste is het aan haar zelve over te laten." //Mocht de heer Martin mijn mededinger zijn, laat hij dan ook zijn kans hebben en mij ver slaan als hij kan. Als hij beter voor haar is, zal het wel blijkenen de hemel beware mij om haar tot mijn vrouw te maken, wetende dat zij met een ander gelukkiger zou geweest zijn. Maar als 't enkel de liefde is, die beslist, mijne liefde voor haar is groot, en 't is de eerste die ik ooit voor eene vrouw heb ge koesterd." z/Ik geloof niet dat Mr. Martin een gevaar lijk mededinger is," zeide mevrouw Nolen glim lachend en hiermede was het onderhoud ge ëindigd. HI. Mevrouw Tünstall. Percy Nolen zette zijne levenswijs, zooals wij die beschreven hebben, voort en wist zich eene zekere plaats te verwerven onder de per sonen met wien hij omging. Hij was een groot, knap jonkman, met breeds schouders en forsch van bouw, een behendig bokser en een goed biljartspeler levendig en opgeruimd van geest, had hij meer ideeën en vernuft dan de meeste jongelui van zijn soort. Zoo gaf hij onderhen in zeker opzicht den toon aan, en daar hij iets goedigs over zich had, zonder evenwel met zich te laten sollen, mocht men hem algemeen nogal lijden. Zyn makker en intieme vriend van Vale- tine Martin. De beide mannen waren onge veer van denzelfden leeftijd, Martin was slechts iets ouder en zij geleken ook veel op elkaar in grootte en uiterlijk. Martin was eenigszins aan den blonden kant en Percy was min of meer donker, maar men zou ze toch best voor broeders hebben kunnen houden. De Engelsch- man echter had een eenigszins zwaarmoediger aard dan de Amerikaan meer in zich zeiven gekeerd, niet altyd gelijk van humeur en af en toe droefgeestig. Hij had verscheidene goede introductie-brieven meegebracht en die ook behoorlijk ingeleverdmaar hij profiteerde slechts weinig van de beleefdheden die men hem bewees, en scheen aan een vrijer en min der vormelijk leven de voorkeur te geven. Hij maakte geen aanspraak op grooten rijkdom, maar daarentegen was hij toch nooit om geld verlegen en er was niemand vaD wien hij ooit iets geleend had. Was hij misschien een wei nig geheimzinnig, niemand deed moeite zijn geheim te doorgronden, want niemand had er belang bij. Yaletine Martin was niet naar Amerika gekomen om te speculeeren, om een maatschappij op te richten, om kapitaal bijeen te krijgen of om iets van dien aard te doen, waardoor vreemdelingen verdacht kunnen zijn in de oogen der Amerikanen. Hij was blijk baar alleen gekomen om zich te amuseeren, en bemoeide zich slechts met zijn eigen zaken. Na verloop van eenigen tijd interesseerde men zieh niet sterk meer voor hem in de aristo cratische kringen, en de personen, met wie hij omging, raakten gewoon aan zijn eigenaardige geheimzinnigheid, zonder er over te denken. De intieme vriendschap tusschen Martin en Percy Nolen was vanzelf ontstaan. Zij had den dezelfden ideeën en smaak en konden al dadelijk goed met elkaar overweg. Martin had zeker een sterker karakter, maar Percy was meer ondernemend en levendig, zoodat zij elkander als 't ware completeerden. Op ze keren dag had de Engelschman een uitnoo diging aangenomen om met Percy bij zijne familie te gaan theedrinkenbij die ge legenheid ontmoette hij Pauline, en later behoefde hij niet aangemoedigd te wor den om zijn bezoek te hervatten. Pauline stelde belang in hem als Engelschman en sprak gaarne met hem over zijn vaderland langzamerhand werd zij in zekere mate met hem bevriend, gedeeltelyk door Percy's recom mandatie, gedeeltelijk uit eigen beweging. Soms scheen bij zwaarmoedig te zijn en dat speet haar voor hem, zonder dat zij van de reden waarom zich rekenschap gaf. Hij bad zoo den slag om over dingen te praten, die haar interesseerdenen om ook haar opinio uit te lokken en, ofschoon Pauline maar een meisje was, schepte Martin er veel behagen in met haar te discussieeren. De Engelsch man vroeg haar nooit rechtstreeks naar haar sympathieën of gevoelens, en bet scheen wel of hij daardoor meer won dan verlooreen schrandere vrouw bemerkt spoedig genoog of men haar geest weet te waardeeren. Op dezen voet bleven de zaken verscheiden maanden gaan, en het jaar vacantie, dat Per cy zichzelf had toegestaan, was reeds lang om. Hij had nog geen blyken gegeven, dat zijne financiën ook op waren, tenzij men een zekere verstrooidheid van tyd tot tyd, gepaard met 't bijten op zijn nagels en 't trommelen met zijn voeten, mocht opvatten als teekenen van naderend geldgebrek. Er was nog eene an dere zaak, die met zijn financiën niets te ma ken had, maar die, als er niet bijtijds een eind aan kwam, weieens verkeerd kon afloopen. Eene bekende figuur in de New-Yorkscho kringen was een jonge getrouwde vrouw, ge naamd Mrs. Cutgbert Tünstall. Haar echt genoot, eveneens nog jong, had van zijn va der een uitgebreide zaak in kolen geerfd. Cuthbert Tünstall was een echte werkezel, hij leefde voor niets dan veor zijn steenkolen, en zijn streven was om het onmetelijke fortuin, dat zijn vader hem had nagelaten, te verdub belen. Natuurlijk was hij den geheelen dag bij zijn zaken, en bovendien begaf hij zich dikwijls naar de mijnen, om zelf een oog te houden op de exploitatie. Zijn vrouw was de dochter van een oude en aristocratische familietoen zij haar in trede in de wereld deed, was zij een gevierde schoonheid en een jaar later werd haar hu welijk met Tünstall voltrokken. Zij mocht haar man gaarne, omdat hij een goede kerel was, omdat hij verliefd op haar was en omdat hij zeer gezien was onder de geld-aristocratie maar zij gaf niets om steenkool en was ja- loersch, dat hij er zich zoo geheel aan wijdde. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1