't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. De familie Nolen. No. 1794. Zaterdag 26 April 1890. Achttiende Jaargang. BEKENDMAKING. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Heldeb herinneren bij dezen den belanghebbenden, dat de vorderingen ten laste der gemeente over het jaar 1889, vóór den 1 Juli 1890, moeten zijn inge diend, bij gebreke waarvan die vorderin gen, volgens de wet, worden gehouden voor verjaard en vernietigd. Helder, den 23 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. APRIL, Grasmaand. 30 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 33 m. Onderg. 7 u. 22 m. Zondag 27 Eerste Kwartier. Maandag 28 Dinsdag 29 "Woensdag 30 MEI, Bloeimaand, 31 dagen. Donderdag 1 Vrijdag 2 Zaterdag 3 HELDER, 25 April 1890. Die een bezoek aan 't Panorama, in Musis Sacrum gebracht heeft, zal dat voorzeker herhalen, daaraan twijfelen we niet, nu de serie gezichten voor een andere heeft plaatsgemaakt. Die Zwitserland heeft gezien, zal ook gaarne een kijkje willen nemen in Italië, Duitschland, Spanje en tot besluit de Parijsche tentoonstelling aldaar willen zien. Die er nog niet ge weest zijn kunnen we een bezoek recom- mandeeren. Woensdagavond werd door eenige dillettanten in Tivoli opgevoerd Zon der naam", tooneelspel in vijf bedrijven, door Rosier Faassen. De zaal was goed bezet. We durven de uitvoering in alle deelen goedgeslaagd noemen. Met de grootste aandacht werd 't spel gevolgd en meer malen werd door een luid applaus hulde gebracht aan de verdiensten der spelers. De hoofdrollen waren dan ook in geschikte handen en de overigen werkten mede tot een goed gehul. The Negro-Paintres was een kluchtige scherts, die de lachspieren in beweging wist te brengen en te houden. De kleine kapel der K. N. Marine, onder directie van den heer L. A. Schouten, verleende con amore hare medewerking en kweet zich voortreffelijk van de op genomen taak. Aan 't einde werd door een der leden van het Bestuur van 't Reddingsfonds een woord van hulde, van dank en van aanbeveling gesproken. Spreker gewaagde met veel waardeering van deze welge slaagde tooneeluitvoering, betuigde, ook namens zijne mede-Bestuurderen, erken telijkheid voor den steun, door deze voor stelling aan het Fonds verleend, en beval de belangen van deze waarlijk mensch- lievende instelling ten zeerste aan. Dit slotwoord werd herhaaldelijk levendig toegejuicht. Dinsdagavond gaf de Sociëteit Mars een soiree littéraire et musicale in Musis Sacrum. Nadat de voorzitter de aanwe zigen welkom had geheeten, werd door hem in een kort woord 't ontstaan, de geschiedenis en 't doel der vereeniging geschetst. De werkzaamheden begonnen met de uitvoering van een marsch, *Aan Holland's Noordpunt", die, evenals 't overige musicale gedeelte artistiek werd uitgevoerd. Verder trad op de heer Abr. de Winter van Breda, als komisch zan ger alhier met roem bekend. Behalve de op 't programma voorkomende num mers, werden nog een paar extra voor drachten ten beste gegeven, die, evenals 't officieel aangekondigde, een buitenge wonen bijval verwierven. Er bestaat in deze gemeente reeds eenige jaren een nuttige Vereeniging onder ambachtsliedenhet is de Vereeni ging Helpt Elkander". Het eenige doel is bij ziekte van het hoofd des huisge- zins hem stoffelijk te steunen. In geen bloeienden staat verkeert echter de kas, een gevolg dat door de influenza ver oorzaakt is. Zij doen nu een beroep op velen in deze gemeente om hen stoffelijk bij te staan en zij hopen dat hun stre ven gunstig opgenomen worde, hetwelk hun zal mogen blgken door het toetreden als Donateur der Vereeniging. Een cir culaire, welke hun doel nader uiteenzet, zal het publiek worden aangeboden, van hetwelk verwacht mag worden dat hun po gingen met belangstelling zullen worden •vernomen. De Scherm- en Gymnastiek-Ver - eeniging Oefening kweekt Kunstzal Zaterdag a.s. een uitvoering geven in Tivoli. Afgaande op de vroeger verwor ven renommée van dit gezelschap, dur ven we een volle zaal voorspellen. Van Oefening kweekt Kunstis men gewend dat 't zijn bezoekers door goed gestelde en goed uitgevoerde programma's weet te boeien. De uitslag der verkiezing voor een lid der Tweede Kamer te Delft, is als volgt: Uitgebracht 2691 geldige stem men. Gekozen de Heer H. A. van de Velde (ant.-rev.) met 1393 stemmen. De Heer jhr. mr. Van Karnebeek (liberaal) verkreeg 1274 stemmen. Het stoomschip „Benbrack", dat in den herfst van 1888 op Texel strand de, zal nu weldra geheel gesloopt wor den. Een aantal Engelsche werklieden is reeds op het eiland aangekomen. Het sloopingswerk zal door ongeveer 30 En- gelschen in den aanstaanden zomer wor den volbracht. Uit Atjeh schrijft men, dat de zaak van den lsten luit v. d. M. die Novem ber jl. door den krijgsraad tot 7 jaar tuchthuis werd veroordeeld, nader door het Hoog Militair Gerechtshof zal wor den berecht en dat Mr. Henny den de linquent zal verdedigen. Scliagen, 23 April 1890. Schagens Mannenkoor „Euterpe" zal a.s. Za terdag en Zondag zijr» 10 jarig bestaan herden ken en op feestelijke wijze vieren. Mocht deze Vereeniging tot nu toef alleen belangstelling ge toond zijn door hare (kunstlievende leden, wan neer hare concerten goed werden bezocht, die belangstelling strekt zioh thans verder uit. Vele kunstminnaars uit omliggende gemeenten hebben zich reeds voorzien van plaatskaarten voor het feestconcert van Zaterdagavond, zoodat alle plaatsen in de zaal vaii den heer Kos, waar dit concert zal plaats hebben, reeds lang besproken zijn. Dit feeetconcert belooft dan ook iets goeds op het gebied der vocale en instrumentale mu ziek en wij mogen „Euterpe" dankbaar zijn, dat zij beoefenaars en minnaars der muziek in staat stelt, een avond van genot te smaken, en tevens ook anderen in hunne feestvreugde tracht te doen deelen. De Zondag zal gewijd zijn aan den Na tionalen zangwedstrijd waaraan 6 vereenigingen deel nemen en wel1. „Kunst na Arbeid", van Amsterdam 2. „Crescendo", Haarlem 3. „Ce- cilia" Amsterdam4„Helders Mannenkoor", Helder5. „Wormerveers Mannenkoor" en 6. „Zaanlands Mannenkoor", Koog a. d. Zaan- De feestcommissie, door de bijdragen der gemeente naren gesteund, zal zorgen voor flinke muziek en voor een nette illuminatie en verlichting. Moge veler verwachting van dit foest niet wor den teleurgesteld en moge het beschenen worden door de liefelijke lontezon. Pensioenen van mindere geëmployeerden. De ministers vsn marine en van oorlog hebben hunne mem. van beantwoording ingezonden om trent het wetsontwerp tot regeling der pensioenen van de mindere geëmployeerden, enz., op daggeld werkzaam bij de inrichtingen van 's Rijks zee- en landmacht. Daaraan is toegevoegd een gewijzigd wetsontwerp. De Regeering verklaart hoogen prijs te stellen op het spoedig tot stand komen van dit ontwerp, daar bij de landmacht vele personen zijn, die na 1 Juli 1854 zijn in dienst getreden en anders geen pensioen kunnen verkrijgen, ofschoon daartoe in de termen vallende. Bovendien is spoed gewenscht, omdat in afwach ting der beslissing zoo min mogelijk personeel bij 's Rijks inrichtingen voor zee- en landmacht wordt ontslagen. Uit een financieel oogpunt kan het ontwerp geen overwegend bezwaar opleveren, daar de verhooging van uitgaven eerst na verscheidene jaren geleidelijk tot f110,000 zal stijgen. Eene bijdrage voor het pensioen kan van den belanghebbende niet worden gevorderd zonder evenredige loonsverhooging, terwijl de Staat daar door zedelijk, meer dan wenschelijk is, tot het blijvend in dienst houden van personeel zou verbonden worden. Tegen eene regeling, waarbij de hierbedoelde personen, ook al hebben zij niets bijgedragen, voor elk jaar dienst, onverschillig wanneer en waarom de dienstbetrekking heeft op gehouden, pensioen zouden erlangen, heeft de Regeering bezwaar, en dit vooral omdat dan de band tusschen de werklieden en den Staat veel losser zou worden dan in het Staatsbelang wen schelijk is. Al stelt zij die werklieden niet gelijk met ambtenaren, zoo meent zij toch dat het zeer verkieslijk is om langdurigen dienst van hen zoo veel mogelijk in de hand te werken. Ontslag van mindere geëmployeerden enz. wordt dan ook inderdaad niet zoo willekeurig verleend als som mige Kamerleden vermeenen. Bij de wijziging is o. a. de diensttijd bij pen sioen wegens ongeschiktheid van 20 jaren op een maximum van 10 jaren gebracht. Woensdag werd in hooger beroep voor bet Hof te Amsterdam behandeld, de zaak van Ohristine Goedvolk, wedu we van Jut, door de rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal, in den Franschen bazar aldaar gepleegd. De advocaat-generaal, mr. Jolles, eisch te bevestiging van het vonnis. Uitvoe rig stond hij in zijn requisitoir stil bij de beschuldiging, door den verdediger van de beklaagde mr. F, K. van Lennep. bij de eerste behandeling dezer strafzaak tegen een paar rechercheurs ingebracht, als zouden zij door onbescheiden uitla tingen over haar verleden, het aan de bekl. onmogelijk hebben gemaakt te vol harden in haar pogingen om op het goede pad te blijven. Dat zij thans weder voor den rechter staat, is enkel aan haar zel ve te wijten. Uit Stadskanaal schrijft men De werkstaking in de venen duurt voort. Een paar honderd vreemde ar beiders zgn reeds vertrokken om [elders werk te zoeken. De maréchaussees en de soldaten handhaven de orde. Meer dan 1000 arbeiders loopen wer keloos rond. Maandagmiddag trad Domela Nieu- wenkuïs voor de werkstakers te Beets op en wel in de open lucht. Ongeveer 2000 werkstakers besloten te volharden. Een vijftal verveners waren bereid om toe te geven. Domela Nieuwenhuis gaf aan de werk stakers een bankje van f 100, dat is voor eiken werkstaker en diens gezin 5 cents. De tapperijen bleven op last van den burgemeester gesloten. Alles is rustig. Met bet oog op de ongeregeldheden in de veenstreken, tengevolge van de werkstaking, zullen de miliciens van de lichting 1889, welke den 31n April met groot verlof zouden vertrekken, zoo noodig nog eenigen tijd onder de wapenen wor den gehouden. De stakende kolenwerkers te Am sterdam namen Maandag een dreigende houding aan zoowel tegenover den scheeps bevrachter F. v. d. Vorm, die weigerde in te gaan op hun voorstel, tegen een kleine verhooging het werk te hervatten, en wien zij vloekende en tierende tot aan zijn woning volgden, als tegenover de arbeiders uit Oostzaan, die de „Snow- don" losten. Zij poogden van een schip per, wiens schuit aan den wal gemeerd was, te verkrijgen, dat hij hun zijn schuit zou afstaan, om de Oostzaners te gaan opzoeken, doch gelukkig zonder gevolg. Door de politie waren overigens alle maat regelen genomen om eventueele ongere geldheden met kracht te onderdrukken. Dinsdag-ochtend had een vechtpartij plaats tusschen de Oostzaansche kolen- werkers, die de „Snowdon" lossen, en eenige stakers. De politie had evenwel spoedig den vrede hersteld. Zaterdag heeft in de suikerfabriek „De Amstel", te Amsterdam, een moord aanslag plaats gehad. Een arbeider, Waay genaamd, plakte een soort manifest ter gunste van de 1 Mei-beweging aan, toen hij door den meesterknecht.betrapt werd, die van het geval aangifte deed bij zijn patroons. Waay werd op staanden voet ontslagen. Hij ging heen, doch keerde eenigen tijd later terug, om zgn woede aan hem. dien hij verkeerdelijk als den bewerker van zijn ongeluk beschouwde, te koelen. Met een revolver gewapend, trad hij op den meesterknecht toe, schoot, doch miste. De man, die beter suiker dan kruit weet te behandelen, had den laadstok in den loop van het pistool la ten zitten Onmiddellijk was de dader in handen der politie, die hem echter sedert weer moet hebben vrijgelaten. (Nbl. v. Ned.) De politie heeft Maandag-middag te Utrecht een Duitscber aangehouden, die, na op de paardenmarkt een zeven tal paarden te hebben gekocht, het door hem gekochte niet kon betalen, daar hg geen cent bezat. Hoewel de kooplieden weder in bet be zit van hun paarden werden gesteld, moe ten zij toch schade geleden hebben, daar de nieuwe eigenaar reeds dadelijk al de paarden een gedeelte van- den staart had afgesneden; hij scbeendat mooier te vinden. In het hotel van den heer Grimmelt, te Winterswijk, is een Duitscher gearres teerd, een jong mensch van goede fami lie te Dorsten, die verdacht wordt, al daar op zgn vader en een tweetal gen darmes geschoten te hebben. Hij werd in het bezit gevonden van twee revol vers en gaf aanvankelijk voor, aan de grenzen met een student geduelleerd te hebben. Hij is naar Zutfen overgebracht. Uit Amerika komt een vermakelijk verhaal. Men is daar weinig gesteld op Chineezen. Dezer dagen wilde een van hen van de Yereenigde Staten naar Ca nada verhuizen en wandelde dus over de brug over de Niagara. Aan het einde ge komen, eisebten de beambten van de Do minion 50 dollar van hem, die hg niet bezat. Hg besloot dus maar weer terug te wandelen naar den oever, dien hg pas verlaten bad, maar daar verklaarden de Amerikaansche beambten dat, zij veel te big waren hem kwijt te wezen, dan dat zij hem weder toe zouden laten. De ongelukkige Chinees kampeert nu midden op de brug, en aan beide oevers gaat men weddenschappen aan hoe lang hij het daar wel zou uithouden. Hij heeft er geen gobrek aan frissche lucht. Burgerlijke stand gemeente Texel. van 16 tot 23 April. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jacob Breman en Marretje Gort. GEBORENJan zood van Jan Vos Jz. en Feijtje Daalder. Marretje en Cornelia dochters van Jan Timmer Cz. en Jetske Bremer. Trijn tje dochter van Gerrit Krul Gz. en Trijntje Kiljan. OVERLEDENMaria Elisabeth Slot 14 jaren dochter van Klaas Slot (overl.) en Vrouwtje Zoetelief. Ariën Buis 16 jaren zoon van Arien Buis en Antje Dekker (overl.) Jacob Bruin Tz. 77 jaar, gehuwd met Aaltje Dekker. Uit het dagboek van een Chef der geheime politie te New York. (10 VI Voor Mr. Byrnes. //Wel, Sylvia," zeide haar echtgenoot, ,/bcn je klaar met je inkoopen Zij had met den rug naar de deur gestaan en hem dus niet zien komen op het geluid van zijne stem schrikte zij en keek liem aan. Haar gelaat drukte onrust, agitatie en in zeke re mate wantrouwen uit. Tunstall daaren tegen was kalm, koel en een weinig uit de hoogte. Het trof zeker al heel ongelukkig dat hij haar nu juist in gezelschap van Per° cy moest vinden. Maanden lang had zij alle voorzorgen genomen om dit te vermijden, en nu had liet toeval bewerkt wat zij zoozeer vreesde. «Ik kwam hier om den collier te betalen," zeide zij. "Ik weet wel. Als je betaald hebt, kan ik je naar huis brengentenzij je een afspraak hebt met dezen heer." //O, volstrekt niet. Mijnheer Nolen kwam ook toevallig in den winkel en vond mij hier. Maar- wDan zal mijnheer Nolen ons wel willen excuseeren." z/Maar ik heb daar juist bemerkt, dat ik mijn geld kwijt ben." //Bedoel je dat het gestolen is «Dat schijnt wel. Ik kan het niet anders verklaren." «Mag ik u verzoeken hierheen te komen, mevrouw en heeren," zeide de detective Hev is achter den winkel een spreekkamer, waar wij niet gestoord zullen worden. Ge begrijpt sir," voegde hij er tot den heer Tunstall bij, z/dat er geen oogenblik verloren moet gaan, en hoe eer wij maatregelen kunnen nemen om den dief te pakken, hoe meer kans wij hebben de banknoten terug te krijgen." "Natuurlijk," zeide mr. Tunstall. «Maar in hoeverre is mynheer Nolen er bij betrok ken z/Ik was hier toen de diefstal gepleegd werd als het tenminste diefstal is geweest," zei de Percywen zooals de detective beweert, is mijne tegenwoordigheid noodig." De detective drong de talrijke nieuwsgieri gen op zij en bracht de anderen naar een spreekkamer, waar een tafel en eenige stoe len stonden. In dit vertrek werden de heer en mevrouw Tunstall, Nolen en de winkel bediende binnengelaten. //Welnu'', zeide de detective, terwijl bij de deur sloot en er zich met zijn rug tegen plaat ste, //in korte woorden komt de zaak hierop neermevrouw Tunstal komt in den winkel met hare handen in de mofin de mof heeft zij een beurs en vier banknoten, tot een be drag van vijf-en-twintighonderd dollars. Zij gaat naar de toonbank, en deze heer," op Nolen wijzende, komt dadelijk na haar bin nen en spreekt haar aan. Terwijl zij met hem spreekt, legt zy de mof, met het geld en de beurs erin, op de toonbank en gaat er met den rug naar toe staan. Na een poosje komt de bediende, en terwijl zij met hem spreekt, loopt deze heer om haar heen en neemt haar mof in zijn handen. Een minuut later neemt zij de mof van hem aan en bemerkt, dat het geld en de beurs weg zyn. Mijnheer zegt, dat de mof leeg was, toen hij er zijn handen in stak. Zoo staat de zaak. Nu zou ik gaarne weten, of mijnheer nog iets te zeggen heeft," eindigde hij, met den blik op Nolen gericht. z/Ik heb alles gezegd wat ik wist," ant woordde Percy rustig. //Ik voelde dat de mof leeg was, en als mevrouw Tunstall niet zoo stellig wist, dat de beurs en het geld erin ge weest waren, zou ik zeggen, dat zij zich ver giste. De banknoten konden op den grond gevallen zijn, zonder dat men het bemerkte, maar de beurs zou men hebben hooren vallen." «Mag ik u dan vragen, welke uwe theorie is?" vroeg Tunstall beleefd. wIk heb er geen," antwoordde hij kortaf. ffEn wat denkt gij ervan, Sylvia vervolgde haar echtgenoot. z/Ik weet waarlijk niet wat ik er van denken moet," zeide zij verlegen. Tunstall en de detective zagen Percy aan zonder een woord te zeggen. Hij kreeg een kleur toen hij dit bemerkte, maar of die blos veroorzaakt werd door toorn of door eene an dere aandoening, konden zij niet uitmaken. z/Wel," zeide hij eindelijk, //het schijnt dat de verdenking op mij valt. Ik kan nauwelijks gelooven," en zijne stem werd heesch, «dat men mij in ernst zou verdenken een dame te bestelen, en nog wel eene dame met wie ik bekend ben." Hij hield opniemand sprak een woord. //Welnu dan," ging hij veront waardigd voort, «ik ontken het ten stelligste, en dat zal ik volhouden tegen ieder, die het hart heeft mij te beschuldigen. Ik bedoel u, sir!" met een trotschen blik op Tunstall. «Wat heeft u daartegen te zeggen //Voor zoover ik weet," zeide Tunstall koel tjes, //zïjt gij zelf tot nu toe de eenige, dieu van den diefstal heeft beschuldigd. Ik was er niet bij, en kan alleen oordeelen van hoo ren zeggen. Doch ik wil u dit zeggen, mijn heer Nolen als ik in uwe plaats was, zon ik mijne onschuld op eene andere manier wen- schen le bewijzen dan enkel door woorden. Ik zou beginnen met den detective te vragen mijne zakken te onderzoeken." //Durft gij te zeggen dat ik mij moet laten fouilleeren riep Nolen uit, met een gloeienden blos op het gelaat, terwijl hij in dreigende houding een stap naar voren deed. //Ieder eerlijk man zou daarop gesteld zyn," antwoordde Tunstall bedaard. //Kom, heeren," zei de detectieve tusschen beide komende, /,we kunnen het best zonder harde woorden af. Maar ik moet u zeggen, mijnheer Nolen, dat mijnheer Tunstall gelyk heeft. Het is volstrekt geen schande u te la ten fouilleeren, en het zou ons verder brengen dan groote woorden. Percy stond een oogenblik besluiteloostoen deed hij zijn overjas uit en reikte haar den detectieve over. //Zooals gij wilt," zeide hij. «Gij hebt uw plicht te doen met mijnheer Tunstall zal ik later afrekenen." De detective stak zijn hand in een der dij zakken van de jas, en vervolgens in de andere. «Hier hebben wij wat, in alle gevalle," zeide hij, en haalde een damesbeurs voor den dag. Percy uitte een kreet van verbazing en ont steltenis en staarde met verwilderden blik naar de beurs. //Is die van u, Sylvia vroeg haar echtge noot rustig, terwijl hij de beurs aannam en haar zijne vrouw voorhield. Zij stak werktuigelijk de band uit en nam de beurs aan. //Ja, 't is de mijne," zeide zij nauwelijks hoorbaar. «Zijn de banknoten er nog in vroeg de detective. Zij schudde van neen. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1